مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

5 شهریور 1398

465

پوست، مو و زیبایی
علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

465 پاسخ به “علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟”

 1. علیرضا گفت:

  سلام
  من دو سال پیش زونا گرفتم و پهلوی سمت راستم تاول های بزرگ زد و درد استخوان شدید در کمرم داشتم قبل از شروع این بیماری روی پوستم احساس سوزش میکردم ک بعد تبدیل ب تاول شد الان هم همون احساس سوزش رو دارم ممکنه ک دوباره زونا باشه ؟

 2. مجید طاهرخانی گفت:

  سلام روساق پای سمت چپم دونه های قرمز رنگ مانند پشه خوردگی وجود داره پای چپم گز گز میکنه ودرد داره ایا زوا هستش؟؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   باید توسط پزشک معاینه بشید

 3. م عسکری گفت:

  سلام پراکندگی تاولهای زونا به چه صورت است؟
  خواهر من ابتدا روی باسنش دونه هایی بروز کرد که بعد قهوه ای شدن . بعدشم روی پاها و شکم و صورت چند تا دونه دیگه . فعلا درد نداره .فقط کمی خارش . میتونه زونا باشه؟
  میتونه زونا باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه
   زونا يك دسته تاولهاي ريز يك قسمت از پوست را درگير ميكنن
   مثلا فقط يه تيكه از كمر

 4. ملیحه گفت:

  سلام وقت بخیر
  دیشب زیر بغلم یه زائده کوچیک تاول مانند داشتم و اون قسمت خیلی خارش داشت، بعد از خاروندن زیر بغلم پشتم رو خاروندم. امروز صبح دیدم که تاول‌های زیر بغلم زیاد شده، پشتم و قفسه سینه و پهلوهام هم پر از نقاط
  ریز قرمزرنگ شده.
  میخواستم ببینم زونا گرفتم یا نه؟
  و برای درمان بیماری باید به متخصص پوست مراجعه کنم یا متخصص داخلی؟
  خیلی ممنون ??

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه همراه با سوزش یا درد زونا هست که داخلی برین
   در غیر اینصورت یعنی اگه درد یا سوزش شدید نداره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 5. جلیله گفت:

  سلام مادرمن77سال داردیک هفته زوناگرفته وداروی نورتریپتیلینوهیدروکسی زین وپمادآسیکلوویراستفاده کرده بایدواکسن زونارابزندیانه وداروی دیگری می خواهد ویک طرف بدن راگرفته پشت گوش وگردن وزیرچانه وبالاترازسینه

 6. اتابک گفت:

  سلام .
  خانم دکتر من ده روز قبل زونا گرفتم و الان کل جوش ها خشک شده و دیگه خیلی خیلی کم رنگ شدن . فقط در طول روز نوسانات دمایی بدن دارم و گاهی احساس گرما میکنم و فکر میکنم تب زیادی دارم ولی درجه میزارم روی ۳۷۰۳ نشون میده. آیا از اثرات زونا هست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درحه 37.3 بايد ختما از نظر كرونا بررسي شيد
   تست كرونا بديد و عكس قفسه سينه هم بديد

 7. ناشناس گفت:

  سلام توضیحات خیلی کامل بود
  بعضی وقتها جای جوش وتاول اون ماندگار میشه
  که به مرور زمان از بین می ره
  ممنون از توضیحات کاملتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد پماد ترميم كننده برنيد تا جاي جوشها از بين بره

 8. ابوالفضل گفت:

  سلام و درود
  من الان یک هفته هست پهلو سمت راستم دانه های قرمز رنگ که مثل تاول هست زده البته بسیار دردناک هست که خواب ندارم
  و کنار مثتانه بنده همان سمت راست تا ران پا بسیار شدید درد میکنه
  رفتم دکتر بهم کپسول گاباپنتین دادن و پماد گالامکس
  به نظر شما درد نواحی شکم اثرات خودش هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام زونا هستش بايد دارو خوراكي هم مصرف كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 9. احسان گفت:

  سلام من دوروز بود سر درد داشتم پیش پزشک رفتم گفتن زونا داری سمت چپ سرم درد میکنه با چشمم اشک میاد همون سمت دون دون شده.دارو اسیکلوویر دادن با گاباپنتین دادن سه تا قطره هم واسه چشمام دادن.نیاز به داروی دیگری نیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهترهرمتخصص مغز واعصاب براتون دارو تجويز كنن
   متاسفانه دردهاي بعد از زونا اذيت كننده هست
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 10. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید.
  مادر بزرگ من در تاریخ۹/۱۸مبتلا به زونا شدن. نزدیک ۱۰تا دکتر رفتیم ولی بی تاثیر بود هرکاری که گفتن برای زونا لازمه انجام دادیم. اما هیچ فایده ای نداشت.
  شب ها از شدت درد و سوزش و خارش خواب شون نمیبره، زونا ها روی پهلوی ایشون در اومده و کل شکم و پهلو ورم کرده و الان نمی دونیم که چه باید بکنیم تا ایشون خوب شدن.شما به ما توصیه تون چیه؟…

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   یعنی هنوز تاول ها آب دارن ؟یا خشک شدن؟

 11. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید .من ده روزه بیماری زونا گرفتم.هنوز درددارم.داروهام استفاده میکنم ولی همچنان درد وحشتناک رادارم چکار کنم دردم خوب بشه
  ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نام داروهاتون چیه و چجوری مصرف میکنین

 12. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم که زونا باعث خارش هم میشود چون من بعد زونا پام و دستم بعضی وقتا خواب میره بعد تبدیل میشه به سوزش و در نهایت به خارش تبدیل میشه میخواستم بدونم از علائم زونا هستش؟؟

 13. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲ هفته پیش زونا گرفتم و خوب شدم بیشتر در ناحیه چشمم شدید بود دکتر رفتم قرص دادن و پماد بعده ۱۰ روز خوب شدم ولی هنوز یک تیکه کوچیک از چشمم قرمز هستش میخواستم بدونم برای رفع قرمزی چشمم چه قطره ای یا پمادی باید استفاده کنم؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   متاسفانه امکان تجویر دارو در کامنت نیست
   برای تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با چشم پزشک استفاده کنید.

 14. ناشناس گفت:

  برای زونا حتما لازمه به پزشک مراجعه کرد؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله، چون داروهايي كه بايد مصرف عوارض دارند و بايد تحت نظر پرشك باشيد

 15. ابی گفت:

  ممنون از متن فنی واطلاعاتی که بیان کردید . متاسفانه پدر من درگیر شده با این بیماری و درد زیادی رو در ناحیه صورت تحمل میکنه … ای کاش زودتر این مطلب رو دید ه بودم تا در مورد واکسینه کردنشون اقدام می کردیم ….

 16. ایرج گفت:

  عرض ادب و خدا قوت
  قسمت پایین ستون فقرات تا روی باسن، پر از دونه های ریز قرمز رنگ است.اکثر اوقات احساس خستگی دارم .دمای بدنم هم اغلب بین ۳۶.۵تا ۳۹ نوسان داره .آزمایش کرونا هم منفی بود.ممکنه زونا باشه و اگه نیست چیه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دانه ها از کی بروز کرده؟
   همراه درد شدید و سوزش هست؟

 17. صادق گفت:

  سلام من الان نزدیک به 3 ماهه بدنم میخاره و از پماد کالامین و لوسیون اون استفاده کردم ولی فایده نداشت باید چیکار کنم ممنون اگه راهنمایم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا از نظر كبدي بررسي شيد و اين آزمايسات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   Bun cr

 18. امیر حسین عباسی گفت:

  سلام خسته نباشین من دقیقا این علائمی که شما گذاشتین رو دارم همه رو هم توال زده هم تیر میکشه و یه دفعه سوز میکشه و درد رو احساس میکنم و یک طرف بدنم دقیقا گرفته سینه و گردنم و پشت کمرم
  البته ۴ روز اینجوری شدم شما چه پیشنهادی دارین یا چه داروی پیشنهاد میکنید بزنم ممنونم از محبتتون??

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عزبزم برای تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   چون متاسفانه امکان پیشنهاد دارو در کامنت نیست

 19. حمید گفت:

  سلام ، زونا ممکنه در کف پا و یا پاشنه پا هم بوجود بیاد؟ چندروزیه که درکف و پاشنه پای چپم و برآمدگی شبیه تاول بوجودآمده وبا درد و سوزش زیادی همراه است.ابتدا احتمال دادم که کفشم باعث این مشگل شده ولی اینطور نیست. احساس میکنم مایعی در زیر پوست کف و پاشنه پایم هست . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به شرح حالی که دادین لازمه معاینه شین
   زونا تاول های ریز کنارهم همراه با درد و سوزش زیاد هست

 20. طاهری گفت:

  باسلام دخترمن۱۲سال داره ۴روزه سمت راست قسمت بالای شکمش سوزش داشت ودیروزجوش های سرسفیدهم دراومدامروزکمی هم خارش داره،آیانیازبه درمان وداروی خاصی هست؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بايد از نظر عفونت قارچي بررسي شن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

  • ظفرآبادی گفت:

   سلام خیلی ممنون از راهنمایی مقاله شوهر من امروز۲۷روزاست که زونا شما راست صورتش گرفته دکترعفونی و دکتر پوست و دکتر چشم هم رفته داروهایش هم مصرف کرده ولی خیلی خارش وبیحسی داره در ضمن بازم منم واکسن بزنم در کودکی آبله مرغان گرفتم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام خارش و درد بعد از زونا ممكنه ٣ ماه باقي بمونه به همين دليل بايد تحت درمان قرار بگيرن براي درمان اين حالت لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 21. Fateme گفت:

  سلام خسته نباشید.دختری ۱۹ ساله هستم.چهار سال پیش دچار ویروس(آبله مرغان یا زونا مطمئن نیستم کدومشون) شدم.این بیماری با کمردرد ناگهانی بسیار شدید صبحگاهی دو روز قبل از بروز جوش ها شروع شد.دو سه روز بعد از ایجاد جوش ها هم به شکل ناگهانی خوب شد.تو این چهار سال هر سه چهار ماه یکبار این کمردرد(رعد و برقی در ستون فقرات) بروز میکنه و تا دوهفته زندگیمو مختل میکنه؛در حالیکه قبل از ابتلا به این ویروس هرگز چنین دردهایی رو نداشتم.بنظرتون ممکنه اثر ویروس باشه؟الان من باید چه اقدامی انجام بدم؟امکان درمان وجود داره؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   گاهی درد های post herpetic ممکن تا سالها باقی بمونن
   و باید براش دارو بخورین
   ولی با توجه به بروز مکرر دردها بهتره حتما ویزیت شین

 22. نیلوفر گفت:

  سلام،من تقریبا یه هفته س درگیر زونا شدم،دارو قرص اسایکلوویر و گاباپنتین دادند،الان یسری از تاول ها زرد شدن ایا طبیعیه یا باید انتی بیوتیک بخورم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه ترشح هم دارن بايد پماد موپيروسين موضعي هم استفاده كنيد
   زرد زخم هستن اونا.

 23. ناشناس گفت:

  سلام،مادرم ۲سال پیش گردن و یک طرف سرش زونا گرفت خوب شد،اما الان بعد دوسال اون قسمتا به شدت خارش داره مخصوصا سرش،آیاخطر یا عوارض داره

 24. نازگل گفت:

  سلام، من بیش از یه ماهه یه لوزه هام متورمه و روی یک طرفش یه دونه سفیده که برداشته هم نمیشه، چند روز پیش گوش درد گرفتم و خودش خوب شد اما همچنان کمی حالت سرماخوردگی دارم و گوشهام کیپه، و یهو دلپیچه و تهوع میگیرم و خودش رفع میشه، تب ندارم، دانه ای روی بدنم نزده، اما بین دو تا از دنده هام یهو درد و سوزش ایجاد میشه و بعد مدتی خوب میشه. آبریزش بینی و عطسه و سرفه و… هم ندارم.چند بار هم تو ایم مدت آفت زدم
  الان سه روزه سفکسیم ۴۰۰ روزی یه عدد میخورم.
  میخواستم بدونم تشخیص شما چیه؟ و اینکه ممکنه زونا باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر علایم به نفع زونا نیست
   لوزه هاتون هم ممکن سنگ یا آبسه لوزه ناشی از گیر کردن غذا باشه
   باید معاینه شین

 25. ناشناس گفت:

  من زونا گرفته ام از دوشنبه امرو ز رفتم دکتر عمومی داروی بخصو صی هم نداده چی کار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   داروها برای زونا جهت تسکین درد و گاهی ضد ویروس است
   اگر این ها تجویز شده کافی است

 26. Hossein گفت:

  با سلام و عرض ادب.?? بنده زونا رو سال 98تابستان گرفتم که به خاطر اختلالت دارویی به وجود امد و شبا از درد پوستی خوابم نمیبرد نمی دونستم چی بیماری هست پیش دکتر رفتم و ویزیت شدم وبرام قرص تجویز کرد با پماد که تاثیری نداشت بهم گفت زوناست . سرچ کردم مقاله مربوط به زونا عسل برای درمان ازش نام برده شده من عسل هر سه وعده به اون قسمت میزدم و یه دستمال کاغذی میذاشتم محلی که عسل ابشته شده بود وبا نوار چسب میبستم این کار رو به مدت یک هفته ادامه دادم و مرتب دوش میگرفتم هر یک روز اینم بگم عسل هر چقدر بمونه روی اون محل بمونه بهتره تاثیر بیشتری میذاره . درضمن حتما از وسایل بهداشتی شخصی مثل حوله جداگانه در نظر بگیرید چون قابل انتقاله و اینقدر اینکار رو تکرار کردم تا کامل خوب شد . امیدوارم تجربه ام به درد عزیزانی که این متنو میخونن مفید واقع شه???

 27. کورش ظهرابی گفت:

  بنده بیماری زونا گرفتم اما هیچ گونه جوش یا تاولی نداشتم فقط یکی از رشته های اعصاب کمرم ملتهب شده بود ودرد شدید وغیر قابل تحملی داشت در حال خاضر هم هنوز کامل التیام پیدا نکرده ام

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درد بعد از زونا در خيلي از افراد دير بهبود پيدا ميكنه
   براي درمان بايد به متخصص مغز ماهصاب مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 28. منصور شیرازی از*اراک گفت:

  سلام من به ویروس زونا مبتلا شده ام چکارباید بکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام روي ضايعاتتون پمادكالامين و آسيكلوير بزنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 29. م. ه گفت:

  سلام برای جلوگیری از عفونت زونا چه توصیه ای دارید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سيستم ايمنيتون تقويت كنيد

 30. ؟؟؟ گفت:

  با عرض سلام و ادب
  ی هفته پیش بود ک در سینه سمت چپم درد شدیدی داشتم،بعد از دو روز دوتا دونه قرمز و کوچک زد فکر کردم جای نیش پشه باشه ولی خیلی سوزش و درد داشتم، مامانم وقتی دید گفت زونا گرفتی خیلی ترسیدم ن برا خودم اخه بچه کوچک دارم ترسیدم واگیردار باشه رفتم دکتر قرص و پماد اسیکلوویر تجویز کردن،برای واگیرهم گفتن ن واگیردار نیس،دخترم ۳ سالش و ابله مرغان نگرفته میخواستم بدونم احتمال داره بگیره و اگه قرار باشه بگیره تا کی علائمش معلوم میشه؟
  سپاس از لطف و زحمت شما عزیزان

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   نگران نباشید
   فقط با ضایعات پوستی تماس نداشته باشد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام آزمايش ادرار بديد سونوگرافي هم بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از كرم ترميم كننده استفاده كنيد هان اسكين هم خوبه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه درماتيت سبوره هستش بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد هر شب بينيتونو با سديم كلرايد بشوريد اسپري داخل بيني بكلومتا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر جسم خارجي بررسي شه اگه جسم خارجي نبود ممكنه حساسيت باشه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه لباس زير نايلني يا عدم رعايت بهداشت ميتونه اين حالتو ايجاد ك...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام پركاري تيروييد داريد بايد تحت نظر متخصص غدد باشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم طبيعيه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نشانه شروع بلوغ هستش عزيزم اين روند طبيعيه...