علائم بیماری فتق چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بیماری-فتق

بیماری فتق زمانی بروز می‌کند که یک ناحیه از یک عضو یا بافت از طریق یک لایه عضله ضعیف معمولاً در کشاله ران یا شکم بیرون می‌زند.

فتق می‌تواند خارجی باشد و از طریق ماهیچه به سمت بیرون بدن فشار آورد و در زیر پوست قابل مشاهده است که در این صورت به آن بیماری فتق خارجی گفته می‌شود. همچنین زمانی‌که از طریق یک لایه ماهیچه دیگر در زیر پوست فشار آورد فتق داخلی است.

انواع مختلفی از بیماری فتق وجود دارد که هر کدام با مجموعه علائم خاص خود همراه هستند. پزشک بر اساس علائم و تاریخچه سلامت شما، یک معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایش خون یا اسکن تصویری در منطقه آسیب‌دیده، فتق را تشخیص می‌دهد.

اهمیت تشخیص به موقع بیماری فتق خود از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علائم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات حادتر خواهد بود.

 

بیماری-فتق-خارجی

بیماری فتق خارجی

شایع‌ترین نوع فتق‌، بیماری فتق خارجی است. اگرچه این دسته شامل انواع مختلف فتق نیز می‌شود که هر کدام نشانه و علائم خاص خود را دارد.

انواع فتق خارجی

 • فتق کشاله‌ران: شایع‌ترین نوع فتق است و زمانی رخ می‌دهد که بخشی از روده یا بافت چربی، از طریق دیواره شکمی در ناحیه‌ای از کشاله ‌ران در بالای قسمت ران، فشار می‌آورد.
 • فتق‌های فلورال (رانی): علاوه بر اثر روی کشاله‌ران ناحیه دیگری از ضعف عضله را شامل می‌شود که این فتق‌ها رایج‌تر از فتق‌های کشاله‌ران است.
 • فتق ناف: شامل بخشی از روده یا بافت چربی است، که از طریق دیواره شکم در نزدیکی ناف بیرون می‌زند.
 • فتق شکافی: در محل جراحی‌های پیشین ایجاد می‌شود. بافت چربی یا بخشی از روده از طریق دیواره شکم در ناحیه شکاف بیرون می‌زند.

محل هر یک از انواع فتق متفاوت است و همه آنها علائم مشابهی ندارند.

علائم فتق خارجی

شایع‌ترین علائم بیماری فتق خارجی عبارتند از:

 • یک توده قابل توجه یا برآمدگی در کشاله ران یا شکم
 • برآمدگی که می‌تواند در هنگام لرزش به عقب برود یا ناپدید شود.
 • افزایش حجم تورم در طول زمان
 • تورم، درد در کشاله ران یا بیضه در مردان
 • احساس درد در حالت سرفه، خم شدن یا بلند کردن اشیاء سنگین
 • احساس سنگینی در کشاله‌ ران
 • ضعف یا فشار در کشاله‌ ران
 • احساس ناراحتی یا انسداد روده

 

تشخیص-فتق

 

تشخیص فتق

فتق معمولاً بر اساس سابقه علائم، معاینه فیزیکی و احتمالاً تست‌های تصویربرداری قابل تشخیص است.

فتق خارجی اغلب می‌تواند در یک معاینه فیزیکی در اتاق پزشک تشخیص داده شود. این نوع بیماری فتق معمولاً باعث بروز تورم می‌شود که در شرایط خاص قابل مشاهده است یا می‌تواند قابل حس باشد.

بررسی فتق کشاله‌ ران بخش استاندارد معاینه فیزیکی برای مردان است. در طول معاینه پزشک عموماً اطراف کشاله‌ ران و بیضه را لمس می‌کند و از بیمار می‌خواهد که سرفه کند، به این دلیل که ایستادن و سرفه کردن یا فشار معمولاً فتق را برجسته‌تر می‌کند.

اگر پزشک مشکوک به بیماری فتق کشاله‌ران یا فتق خارجی دیگر شود احتمالاً از بیمار می‌خواهد که یک آزمایش تصویری انجام دهد. این کار کمک بزرگی برای تشخیص صحیح فتق خارجی است.

روش‌های تشخیص فتق

تصویربرداری رایج برای تشخیص فتق آزمایش‌های زیر را شامل می‌شود:

سونوگرافی

زمانی پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند که بیمار زن باشد تا از علل درد مربوط به دستگاه تناسلی مانند کیست تخمدان یا فیبروئید جلوگیری کند.

در مردان سونوگرافی برای ارزیابی فتق‌های کشاله‌ ران و یا بیضه است. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام‌های لگن انجام می‌شود. سونوگرافی کمک بزرگی است تا پزشک معالج به صورت دقیق وجود مشکل بیماری فتق یا عدم وجود آن را تایید کند.

سونوگرافی-بیماری-فتق

 

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)

پزشک ممکن است این آزمایش را برای جلوگیری از شرایط دیگری که باعث درد و تورم شکم می‌شود، توصیه کند. سی‌تی‌اسکن با به کار بردن اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر شکم و اندام کاربرد دارد و شامل یک رنگ کنتراست است که در بازو بیمار تزریق شده باشد.

این نوع تست ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌های بیمار توصیه نشود. در واقع این تشخیص پزشک معالج است که نیازی به سی‌تی‌اسکن وجود دارد یا خیر.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

پزشک این آزمایش را زمانی به بیمار توصیه می‌کند که هنگام ورزش شدت دردش افزایش یابد؛ زیرا فعالیت بدنی می‌تواند عامل ایجاد بیماری فتق باشد. اسکن MRI می‌تواند پارگی در ماهیچه‌های شکم را، حتی زمانی که هیچ ورمی نباشد تشخیص دهد.

این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام بیمار است.

اگر تشخیص پزشک این باشد که فتق ممکن است عارضه ایجاد کند، مانند اینکه بیمار در حال از دست رفتن یا قطع شدن خونش باشد، آزمایشات تصویربرداری و همچنین آزمایش خون را برای بررسی علائم عفونت انجام خواهد داد.

سخن پایانی

بیماری فتق یکی از بیماری‌هایی است که ممکن است در هر صورت روزی به سراغ شما نیز بیاید. بنابراین در مواجهه با آن نگران نباشید. سعی کنید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمان را طبق نظر پزشک پیگیری کنید. در این صورت بدون هیچ نگرانی روند درمان شما سپری خواهد شد.

منبع: Everyday Health

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *