علت بروز عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی چیست؟ 

 • 1398-10-29
 • 0
علت بروز عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی چیست؟ 

عفونت قارچی واژن یک عفونت قابل انتقال مقاربتی نیست، ولی بعد از انجام رابطه‌ی جنسی (رابطه‌ی جنسی  که منجر به دخول  شود) می‌تواند گسترش پیدا کند. گفته می‌شود که زمان بندی هم در این امر دخالت دارد. عفونت قارچی به وسیله‌ی گروهی از عوامل دیگر تحریک می‌شود. در این مقاله به این می‌پردازیم که علت بروز عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی چیست؟ 

مهم نیست که دلیل عفونت قارچی چیست، باید توجه داشته باشیم که این نوع از عفونت چندان جدی و وخیم نیست و به راحتی در خانه قابل درمان است. برای اینکه بفهمید این مسئله چگونه اتفاق می‌افتد، با عوامل احتمالی آن آشنا شوید و راه‌های درمانی را بشناسید، بنابراین این مقاله را تا پایان به دقت مطالعه کنید.

چرا رابطه‌ی جنسی منجر به دخول عامل عفونت قارچی است؟

قارچ‌های کاندیدا (Candida) جز فلور طبیعی و اکوسیستم واژن هستند، اما اگر این قارچ‌ها به صورت غیر قابل کنترلی رشد کنند، در نهایت منجر به عفونت قارچی خواهد شد.

دخول در هنگام رابطه‌ی جنسی باکتری‌های روی انگشت و یا آلت جنسی شریک جنسی را به اکوسیستم طبیعی باکتریایی و قارچی واژن وارد می‌کند‌. اسباب‌بازی‌های جنسی هم عاملی برای انتقال این آلودگی‌ها هستند.

انتشار آلودگی خود به تنهایی برای تحریک شروع یک عفونت قارچی کافی است. خطر ابتلا به عفونت زمانی افزایش پیدا می‌کند که فرد رابطه‌ی جنسی منجر به دخول با فردی برقرار کند که بر روی ناحیه‌ی تناسلی دارای عفونت‌های قارچی است.

آیا این به معنی این است که شریک جنسی به عفونت قارچی مبتلا است؟

اگر شما به عفونت قارچی مبتلا شده باشید، احتمال این وجود دارد که این عفونت را از شریک جنسی خود دریافت کرده باشید.از طرفی دیگر٬ زمانی که شما متوجه عفونت قارچی خود شدید و اقدام به برقراری رابطه‌ی جنسی نمایید، احتمال این وجود دارد که این عفونت را به شریک جنسی خود نیز منتقل کنید. 15 درصد مردانی که اقدام به برقراری رابطه‌ی جنسی محافظت نشده با فردی مبتلا به عفونت قارچی واژن می‌کنند، دچار این عفونت خواهند شد.

اگر به عفونت قارچی واژن مبتلا هستید، بهتر است پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی، این موضوع را با شریک جنسی خود در میان گذاشته و از او بخواهید که توسط پزشک معاینه شود.

علت بروز عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی چیست؟ 

توصیه می‌شود که در صورت ابتلای فرد و یا شریک جنسی‌اش به عفونت قارچی واژن تا مدتی رابطه‌ی جنسی انجام نشود تا علایم این عارضه به صورت کلی در فرد از بین برود. این مسئله به عدم بازگشت دوباره‌ی عفونت به فرد کمک می‌کند

آیا رابطه‌ی جنسی دهانی به عفونت قارچی واژن منتهی می‌شود؟

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که داشتن رابطه‌ی جنسی دهانی خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش می‌دهد. در واقع در رابطه‌ی جنسی دهانی، باکتری‌ها و قارچ‌های کاندیدای موجود در دهان، زبان و لثه‌ی شریک جنسی به قسمت خارجی آلت جنسی زنانه (vulva) منتقل می‌شوند. این قسمت واژن، کلیتوریس و لبه‌های واژن را هم شامل می‌شود. 

علت بروز عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی چیست؟ 

خظر ابتلا به عفونت زمانی بیش‌تر خواهد شد که فرد به برفک دهانی مبتلا باشد. اگر شریک جنسی اقدام به لیس زدن و یا بوسیدن سایر نقاط فرد مقابل را بکند، باکتری و قارچ در نقاط دیگر بدن هم منتقل خواهند شد. این نقاط شامل دهان، نوک سینه و دهانه‌ی مقعد خواهد بود. 

 

چه عوامل بیش‌تری منجر به عفونت قارچی واژن خواهند شد؟

با وجود اینکه احتمال انتقال یک عفونت قارچی واژن از طریق برقراری یک رابطه‌ی جنسی منجر به دخول وجود دارد، راه‌های انتقال دیگری هم برای این عارضه وجود دارد:

 • پوشیدن لباس‌های زیر خیس و عرقی 
 • استفاده از شوینده‌های معطر در یا اطراف ناحیه‌ی تناسلی 
 • دوش واژینال 
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری، آنتی بیوتیک‌ها یا کورتیکواستروئیدها 
 • داشتن سیستم ایمنی معیوب 
 • داشتن قند خون بالا و دیابت غیر کنترل شده  (مدیریت دیابت)
 • حاملگی 
 • شیردهی 

چه راه‌های درمانی برای عفونت قارچی واژن وجود دارد؟

اگر فرد مطمئن باشد که به عفونت قارچی واژن مبتلا است، می‌تواند این مشکل را با مصرف کرم‌هایی که می‌توان بدون داشتن نسخه از داروخانه خریداری کرد، به راحتی برطرف کند. میکونازول (miconazole) و باتوکونازول (butoconazole) از جمله این داروها هستند. 

علاوه این درمان‌های خانگی هم برای این مشکل وجود دارند، با این همه هیچ‌گونه شواهد بالینی دال بر موثر بودن این روش‌ها وجود ندارد. 

زمانی که فرد این کرم‌ها را مصرف می‌کند، برای اینکه زودتر به نتیجه‌ی مورد نظر برسد و زودتر علایم این عفونت برطرف شوند، بهتر است از لباس‌های زیر کتانی استفاده کند. در این مدت گرفتن حمام آب گرم به همراه نمک اپسوم یا منیزیوم سولفات (Epsom salt) به کم شدن شدت خارش بدن کمک بسیار زیادی می‌کند. 

از آغاز شروع فرایند درمان سه تا هفت روز طول می‌کشد که علایم بیماری به صورت کامل برطرف شوند. برای اینکه مطمئن شوید که عفونت به صورت کامل برطرف شده باید مراحل درمان را به درستی و به صورت کامل انجام داد. 

مراجعه به پزشک برای علت بروز عفونت‌های قارچی واژن

اگر علایم بیماری کماکان پا برجا باشند، پزشک خود را ملاقات کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا علایم عارضه مربوط به عفونت قارچی واژن است یا خیر و در صورت لزوم پزشک داروهای خوراکی و یا ضد قارچ‌های قوی‌تری را تجویز خواهد کرد. 

 

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر بعد از حدود یک هفته از شروع درمان بهبودی در فرد حاصل نشود، باید فرد به پزشک مراجعه کند. پزشک داروهای قوی‌تری برای مقابله با عفونت تجویز خواهد کرد. 

شما همچنین باید در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • علایم شما بدتر شود
 • بیش از 4 بار در سال به عفونت قارچی مبتلا شوید 
 • علایمی هم‌چون خونریزی از واژن، ترشحات بدبوی واژن و دیگر نشانه‌های غیر معمولی را مشاهده کنید

اگر درباره علایم بیماری عفونت قارچی واژن سوالی دارید می‌توانید پرسش‌های خود را در قسمت نظردهی که در پایین همین صفحه قرار دارد بنویسید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع: 

healthline

راهنمای بیماری عفونت واژن

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر