درمان های خانگی و طبیعی برفک دهان

برفک دهان که کاندیدیازیس دهان نیز نامیده می شود، یک عفونت مخمری دهان است. برفک دهان زمانی اتفاق می‌افتد که قارچ کاندیدا آلبیکنس در پوشش داخلی دهان تجمع پیدا کند. این وضعیت ممکن است در بزرگسالان یا کودکان ایجاد شود. اگر برفک دهان دارید، برای پاکسازی مخمر به داروهای ضد قارچ نیاز دارید. با این حال، ممکن است بتوانید با داروهای خانگی نیز به مدیریت علائم آزاردهنده خود کمک کنید. برای اینکه یاد بگیرید چگونه می توانید به درمان علائم این بیماری در خانه کمک کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

9 درمان خانگی برفک دهان

درمان برفک دهان در اسرع وقت برای مهار عفونت بسیار مهم است. پزشکان اغلب داروهای ضد قارچ را به شکل دهانشویه یا قرص تجویز می کنند. همچنین موارد خفیف برفک دهان ممکن است خود به خود از بین بروند. درمان‌های خانگی زیر که علاوه بر داروهای ضد قارچ استفاده می‌شوند، ممکن است به تسکین علائم عفونت کمک کنند.

آب نمک

نمک دارای خواص ضد عفونی کننده، پاک کننده و تسکین دهنده است. این امر آن را به یک درمان خانگی رایج برای بسیاری از مشکلات دهان تبدیل می کند. شستشوی دهان با آب نمک می تواند به تسکین علائم برفک دهان کمک کند.

برای استفاده:

2/1 قاشق چایخوری نمک را در 1 فنجان آب گرم حل کنید.

محلول را در سراسر دهان خود بچرخانید.

محلول نمک را تف کنید.

جوش شیرین

شستشوی دهان با جوش شیرین (بی کربنات سدیم) ممکن است به درمان برفک دهان کمک کند. در مطالعه‌ای در سال 2009، محققان اثربخشی بی کربنات سدیم را به عنوان ضدعفونی‌کننده کاندیدا آلبیکنس چسبیده به رزین اکریلیک بررسی کردند. این آزمایش به منظور شبیه سازی ضد عفونی کردن روزانه دندان مصنوعی بود. محققان به این نتیجه رسیدند که اگرچه این ماده مؤثرترین نوع ضدعفونی کننده نیست، اما «جایگزین مناسبی» است.

برای استفاده:

2/1 قاشق چایخوری جوش شیرین را در 1 فنجان آب گرم حل کنید.

محلول را در سراسر دهان خود بچرخانید.

محلول را تف کنید

ماست

ماست پروبیوتیک حاوی باکتری های زنده و خوبی است که می تواند به درمان برفک دهان کمک کند. این باکتری ها قارچ را نمی کشند. در عوض رشد آن را متوقف می کنند. آنها همچنین ممکن است به بازگرداندن تعادل مناسب باکتری های خوب و بد در دهان کمک کنند. از آنجایی که ماست نرم است، اگر به دلیل ضایعات دردناک دهان و گلو در بلع مشکل دارید، می تواند یک غذای عالی برای خوردن باشد.

برای استفاده:

با مشاهده اولین علائم برفک دهان، دو بار در روز ماست بخورید.

انواع ماست های شیرین نشده را انتخاب کنید زیرا کاندیدا با شکر رشد می کند.

اگر ماست دوست ندارید، می توانید با مصرف روزانه یک مکمل پروبیوتیک از همان فواید بهره مند شوید.

آبلیمو

تصور می شود آب لیمو دارای توانایی های ضد عفونی کننده و ضد قارچی است که به آن کمک می کند تا با قارچی که باعث برفک دهان می شود مبارزه کند. بر اساس یک مطالعه کوچک در سال 2009، مشخص شد که آب لیمو درمان موثرتری نسبت به بنفشه جنتین در افراد مبتلا به HIV، برای برفک دهان است. (بنفشه جنتین یکی دیگر از درمان های خانگی برای برفک دهان است، اما شواهد اخیر نشان می دهد که ممکن است باعث سرطان شود.) اما از آنجایی که مطالعه کوچک بود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برای استفاده:

آب نصف لیمو را به 1 فنجان آب گرم یا خنک اضافه کنید.

مخلوط را بنوشید یا به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

برخی افراد آب لیمو را مستقیماً روی ضایعات برفک می‌مالند، اما اسیدیته لیمو ممکن است باعث سوزش و تحریک شود.

زردچوبه

زردچوبه رنگ زرد پر جنب و جوش خود را از کورکومین می گیرد. کورکومین ترکیب قدرتمندی است که تصور می شود یک ماده ضد درد دارد. طبق یک مطالعه در سال 2010 روی موش ها، کورکومین برفک دهان را درمان می کند. این مطالعه نشان داد که کورکومین به ویژه زمانی که با پیپرین ترکیب شود، یک ضد قارچ در برابر گونه‌های آلبیکنس و غیر آلبیکنس کندیدا است. پیپرین ترکیبی است که در فلفل سیاه پیدا می شود و به جذب زردچوبه در بدن کمک می کند. در این مورد تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برای استفاده:

با ترکیب 4/1 تا 2/1 قاشق چای خوری زردچوبه (خرید شده در فروشگاه یا آماده شده به صورت خانگی) با کمی فلفل سیاه و 1 فنجان آب صاف شده یا شیر، “شیر طلایی” درست کنید. مخلوط را در قابلمه ای حرارت دهید تا گرم شود. زمانی که آن را می نوشید، مخلوط را در سراسر دهان خود بچرخانید.

روغن میخک

قرن ها است که مردم از روغن میخک به عنوان یک درمان عامیانه برای مشکلات دهان استفاده می کنند. امروزه این ماده هنوز در دندانپزشکی به عنوان یک ضد عفونی کننده و مسکن استفاده می شود.

طبق یک مطالعه در سال 2005 بر روی موش‌هایی که سیستم ایمنی شان سرکوب شده، ترکیب اصلی موجود در روغن میخک (اوژنول) به اندازه داروی ضد قارچ نیستاتین (مایکوستاتین) در درمان برفک دهان مؤثر است. هنوز تحقیقات بیشتری بر روی انسان مورد نیاز است، اما بر اساس شواهد ممکن است روغن میخک به عنوان یک مکمل مفید برای درمان عمل کند.

برای استفاده:

روغن میخک را طبق دستور سازنده یا پزشکتان به عنوان مکمل غذایی مصرف کنید.

همچنین می توانید دهان شویه میخک درست کنید:

1 قاشق چایخوری میخک کامل آسیاب شده را در 1 فنجان آب جوش به مدت حداقل 5 دقیقه دم کنید.

محلول را صاف کنید، مایع را نگه دارید.

مایع را دور دهان خود بچرخانید.

محلول را تف کنید

میخک ممکن است در برخی افراد باعث واکنش آلرژیک یا اثر بی حسی در دهان شود.

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود، اما دارای قابلیت ضد میکروبی و ضد قارچی نیز می باشد. بر اساس تحقیقات قدیمی‌تر در سال 2001 که بر روی موش‌ها و آزمایشگاهی انجام شد، روغن پونه کوهی در برابر کاندیدا آلبیکنس مؤثر بود. تحقیقات بیشتر در این باره مورد نیاز است.

برای استفاده:

2 قطره روغن پونه کوهی را با 1 فنجان آب ترکیب کنید.

محلول را در سراسر دهان خود بچرخانید.

محلول را تف کنید

هرگز از روغن پونه کوهی رقیق نشده به صورت خوراکی یا موضعی استفاده نکنید.

سرکه سیب

افرادی که دندان مصنوعی دارند بیشتر در معرض ابتلا به برفک دهان هستند. پروتزهایی که برای فرد مناسب نیستند یا به خوبی تمیز نشده اند، محیط ایده آلی را برای رشد کاندیدا فراهم می کنند. این امر ممکن است باعث ایجاد بیماری مشابه برفک به نام استوماتیت دندان مصنوعی شود. طبق یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2015، سرکه سیب دارای خواص ضد قارچی در برابر کاندیدا است و ممکن است یک گزینه درمانی جایگزین خوب برای افراد مبتلا به استوماتیت دندان مصنوعی باشد

برای استفاده:

1 قاشق چایخوری سرکه سیب خام و فیلتر نشده را به 1 فنجان آب اضافه کنید.

محلول را حداقل به مدت 15 ثانیه در سراسر دهان خود بچرخانید.

محلول را تف کنید.

برخی از متخصصان سلامت طبیعی شستشو را با سرکه سیب رقیق نشده توصیه می کنند، اما این ممکن است باعث احساس سوزش دردناک در دهان شود.

ویتامین C

ویتامین C (اسید اسکوربیک) برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی ضروری است. ویتامین C این کار را با تشویق تولید گلبول های سفید خون انجام می دهد و به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کند. همچنین به عملکرد موثرتر این سلول ها کمک کرده و از آنها در برابر مولکول های مضر محافظت می کند. در نتیجه سیستم ایمنی سالم به بازگرداندن تعادل به بدن منجر می شود. در صورت کمبود این ویتامین در بدن، افزایش مصرف ویتامین C ممکن است به تقویت توانایی بدن برای مقابله با عفونت کمک کند.

آیا برفک دهان دارم؟

برفک دهان تقریباً همیشه علائمی را ایجاد می کند، اگرچه شدت و مدت آنها متفاوت است. علائم رایج عبارتند از:

 • ضایعات سفید برجسته شبیه پنیر در زبان، داخل گونه ها، لثه ها، سقف دهان و لوزه ها
 • قرمزی یا درد دهان
 • خونریزی در دهان
 • از دست دادن احساس طعم
 • داشتن این احساس که دهانتان پر از پنبه است
 • اگر ضایعات به گلو یا مری شما سرایت کند، در خوردن و بلع مشکل دارید

چه زمانی باید به دنبال کمک بود؟

برای اکثر مردم، برفک دهان یک مشکل جدی نیست. با این حال، اگر سیستم ایمنی شما به خطر بیفتد، ممکن است گسترش یابد و به یک عفونت سیستمیک تبدیل شود. اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، بلافاصله با اولین علائم برفک دهان با پزشک خود تماس بگیرید. شرایط دیگری نیز مانند لکوپلاکیا و لیکن پلان شبیه برفک دهان است. قبل از خوددرمانی برای تشخیص مناسب به پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که بیشتر داروهای خانگی بر روی حیوانات تحقیق شده است، بهتر است قبل از امتحان هر نوع داروی خانگی با پزشک خود صحبت کنید.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و مبتلا به برفک دهان هستند ممکن است عفونت را به سینه مادرشان منتقل کنند. اگر شیر می‌دهید و در اطراف نوک سینه‌ها قرمزی یا درد دارید، به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از درمان های خانگی برای نوزادان و کودکان مناسب نیستند. بنابراین قبل از استفاده با پزشک اطفال صحبت کنید.

نتیجه گیری

درمان‌های خانگی برای برفک دهان ممکن است به تسکین علائم کمک کنند، اما عفونت قارچی را درمان نمی‌کنند. داروهای خانگی به منظور حمایت از درمانند و جایگزینی برای داروهای ضد قارچی که برفک دهان را درمان می کنند، نیستند. در نتیجه ممکن است برای از بین بردن کامل قارچ کاندیدا همچنان به یک ضد قارچ نیاز داشته باشید.

هنگامی که برفک دهان را از بین بردید، می توانید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز، خطر ابتلای مجدد به آن را کاهش دهید. برای جلوگیری از عفونت مجدد، مسواک خود را تعویض کنید. برای جلوگیری از ماندگاری مخمر کاندیدا در دهان یا سایر نواحی بدن، نکات زیر را دنبال کنید:

 • بعد از غذا و هر بار که از کورتیکواستروئید های استنشاقی استفاده می کنید، دهان خود را بشویید.
 • پروتزهای خود را تمیز نگه دارید و هر شب آنها را بردارید.
 • خشکی دهان را درمان کنید
 • اگر دیابت دارید، با پزشک خود برای کنترل قند خون مشورت و همکاری کنید.
 • اگر باردار هستید، عفونت های قارچی واژن را به سرعت درمان کنید.
 • اگر سیگار می کشید، به ترک سیگار فکر کنید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر