عفونت قارچی واژن؛ علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه

 • 1398-10-29
 • ۵۲۱۴۵ بازدید
 • 164
علت بروز عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی چیست؟ 

ترشحات پنیری هنگام نزدیکی به چه علت است؟ درمان قارچ واژن چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه به این سوالات و سایر پرسش‌های مربوط به عفونت قارچی واژن پاسخ داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

عفونت قارچی واژن یک عفونت قابل انتقال مقاربتی نیست، ولی بعد از انجام رابطه‌ جنسی (رابطه‌ جنسی  که منجر به دخول  شود) می‌تواند گسترش پیدا کند. گفته می‌شود که زمان‌بندی هم در این امر دخالت دارد. عفونت قارچی به وسیله‌ گروهی از عوامل دیگر تحریک می‌شود.

مهم نیست که دلیل عفونت قارچی چیست، باید توجه داشته باشیم که این نوع از عفونت چندان جدی و وخیم نیست و به راحتی در خانه قابل درمان است. برای اینکه بفهمید این مسئله چگونه اتفاق می‌افتد، با عوامل احتمالی آن آشنا شوید و راه‌های درمانی آن را بشناسید مقاله را تا پایان به دقت مطالعه کنید.

عفونت قارچی واژن به چه معناست؟

عفونت قارچی واژینال که به نام کاندیدیازیس نیز شناخته می‌شود، یک بیماری شایع است. واژن سالم حاوی باکتری‌ها و برخی سلول‌های قارچی است. اما وقتی تعادل باکتری‌ها و قارچ‌ها تغییر می‌کند، سلول‌های قارچی می‌توانند تکثیر شوند. این مسئله باعث خارش شدید، تورم و تحریک پوست در ناحیه واژینال می‌شود.

درمان عفونت قارچی واژن می‌تواند علائم را در طی چند روز تسکین دهد. در موارد شدیدتر، ممکن است 2 هفته طول بکشد.

عفونت‌های قارچی واژن به عنوان عفونت مقاربتی (STI) در نظر گرفته نمی‌شوند؛ که معمولاً به عنوان بیماری مقاربتی (STD) شناخته می‌شود. تماس جنسی می‌تواند آن را گسترش دهد، اما زنانی که از نظر جنسی فعال نیستند نیز می‌توانند آن را بگیرند.

به محض ابتلا به عفونت قارچی، احتمال ابتلای شما به ویروس دیگر نیز بیشتر است.

علائم عفونت قارچی

عفونت‌های قارچی واژن دارای علائم متداول هستند‌، مانند:

 • خارش واژن
 • تورم در اطراف واژن
 • سوزش هنگام ادرار یا رابطه جنسی
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • درد
 • سرخی
 • جوش

ترشحات واژن به رنگ سفید مایل به خاکستری یکی دیگر از علائم آن است. برخی از افراد می‌گویند این ترشحات پنیری شکل به نظر می‌رسد. گاهی ممکن است ترشحات نیز آبکی باشد.

معمولاً مدت زمانی که عفونت قارچی شما درمان نمی‌شود تأثیر مستقیمی بر شدت علائم شما دارد.

چرا رابطه‌ جنسی منجر به دخول عامل عفونت قارچی است؟

قارچ‌های کاندیدا (Candida) جز فلور طبیعی و اکوسیستم واژن هستند، اما اگر این قارچ‌ها به صورت غیر قابل کنترلی رشد کنند، در نهایت منجر به عفونت قارچی خواهند شد.

دخول در هنگام رابطه‌ جنسی باکتری‌های روی انگشت و یا آلت جنسی شریک جنسی را به اکوسیستم طبیعی باکتریایی و قارچی واژن وارد می‌کند‌. اسباب‌بازی‌های جنسی هم عاملی برای انتقال این آلودگی‌ها هستند.

علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه

انتشار آلودگی خود به تنهایی برای تحریک شروع یک عفونت قارچی کافی است. خطر ابتلا به عفونت زمانی افزایش پیدا می‌کند که فرد رابطه‌ جنسی منجر به دخول با فردی برقرار کند که بر روی ناحیه‌ تناسلی دارای عفونت‌های قارچی است.

آیا ابتلا به عفونت قارچی به معنی این است که شریک جنسی به عفونت قارچی مبتلا است؟

اگر شما به عفونت قارچی مبتلا شده باشید، احتمال این وجود دارد که این عفونت را از شریک جنسی خود دریافت کرده باشید. از طرفی دیگر زمانی که شما متوجه عفونت قارچی خود شدید و اقدام به برقراری رابطه‌ جنسی کردید، احتمال این وجود دارد که عفونت را به شریک جنسی خود نیز منتقل کنید. 15 درصد مردانی که اقدام به برقراری رابطه‌ جنسی محافظت نشده با فردی مبتلا به عفونت قارچی واژن می‌کنند، دچار این عفونت خواهند شد.

اگر به عفونت قارچی واژن مبتلا هستید، بهتر است پیش از برقراری رابطه‌ جنسی، این موضوع را با شریک جنسی خود در میان گذاشته و از او بخواهید که توسط پزشک معاینه شود.

توصیه می‌شود که در صورت ابتلای فرد و یا شریک جنسی‌اش به عفونت قارچی واژن تا مدتی رابطه‌ جنسی انجام نشود تا علائم این عارضه به صورت کلی در فرد از بین برود. این مسئله به عدم بازگشت دوباره‌ عفونت کمک می‌کند

آیا رابطه‌ جنسی دهانی به عفونت قارچی واژن منتهی می‌شود؟

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که داشتن رابطه‌ جنسی دهانی خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش می‌دهد. در واقع در رابطه‌ جنسی دهانی، باکتری‌ها و قارچ‌های کاندیدای موجود در دهان، زبان و لثه‌ شریک جنسی به قسمت خارجی آلت جنسی زنانه (vulva) منتقل می‌شوند. این قسمت واژن، کلیتوریس و لبه‌های واژن را هم شامل می‌شود. 

خظر ابتلا به عفونت زمانی بیش‌تر خواهد شد که فرد به برفک دهانی مبتلا باشد. اگر شریک جنسی اقدام به لیس زدن و یا بوسیدن سایر نقاط فرد مقابل بکند، باکتری و قارچ در نقاط دیگر بدن هم منتقل خواهند شد. این نقاط شامل دهان، نوک سینه و دهانه‌ مقعد خواهد بود. 

چه عوامل بیش‌تری منجر به عفونت قارچی واژن خواهند شد؟

با وجود اینکه احتمال انتقال عفونت قارچی واژن از طریق برقراری رابطه‌ جنسی منجر به دخول وجود دارد، راه‌های انتقال دیگری هم برای این عارضه وجود دارد:

 • پوشیدن لباس‌های زیر خیس و عرقی 
 • استفاده از شوینده‌های معطر داخل یا اطراف ناحیه‌ تناسلی 
 • دوش واژینال 
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری، آنتی‌بیوتیک‌ها یا کورتیکواستروئیدها 
 • داشتن سیستم ایمنی معیوب 
 • داشتن قند خون بالا و دیابت غیر کنترل‌شده
 • حاملگی 
 • شیردهی

چه راه‌های درمانی برای عفونت قارچی واژن وجود دارد؟

اگر فرد مطمئن باشد که به عفونت قارچی واژن مبتلا است، می‌تواند این مشکل را با مصرف کرم‌هایی که می‌توان بدون داشتن نسخه از داروخانه خریداری کرد، به راحتی برطرف کند. میکونازول (miconazole) و باتوکونازول (butoconazole) از جمله این داروها هستند. 

علاوه بر این درمان‌های خانگی هم برای عفونت قارچی واژن وجود دارند، با این همه هیچ‌گونه شواهد بالینی دال بر موثر بودن این روش‌ها وجود ندارد. 

زمانی که فرد این کرم‌ها را مصرف می‌کند، برای اینکه زودتر به نتیجه‌ مورد نظر برسد و زودتر علائم این عفونت برطرف شوند، بهتر است از لباس‌های زیر کتانی استفاده کند. در این مدت گرفتن حمام آب گرم به همراه نمک اپسوم یا منیزیوم سولفات (Epsom salt) به کم شدن شدت خارش بدن کمک بسیار زیادی می‌کند. 

از آغاز شروع فرایند درمان سه تا هفت روز طول می‌کشد که علائم بیماری به صورت کامل برطرف شوند. برای اینکه مطمئن شوید که عفونت به صورت کامل برطرف شده باید مراحل درمان را به درستی و به صورت کامل انجام داد. 

اگر علائم بیماری کماکان پا برجا باشند، پزشک خود را ملاقات کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا علائم عارضه مربوط به عفونت قارچی واژن است یا خیر و در صورت لزوم پزشک داروهای خوراکی و یا ضد قارچ‌های قوی‌تری را تجویز خواهد کرد. 

راه‌های پیشگیری از عفونت قارچی واژن چیست؟

پیشگیری از عفونت‌های قارچی واژن در همه‌ زنان ممکن نیست، ولی از آن‌جایی که ابتلا به این دسته عفونت‌ها بوی بدی را در اطراف واژن و ناحیه‌ تناسلی زن ایجاد می‌کند، با انجام اقدامات ساده‌ای می‌توان شدت بوی نامطبوع را کم‌تر کرد. ۷۵ درصد از زنان حداقل یکبار در طول عمر خود به عفونت‌های قارچی واژن مبتلا می‌شوند،

 • پوشیدن لباس زیر مناسب: بهتر است از لباس‌های زیر کتانی و نخی استفاده کنید. کتان گرما و رطوبت را درون خود نگه نمی‌دارد و اجازه می‌دهد که محیط خشک بماند و نقش بسیار مهمی هم در جلوگیری از عفونت‌های قارچی واژن ایفا می‌کند.
 • از دوش واژینال (douche) استفاده نکنید: محصولات بهداشتی مخصوص بانوان، خصوصاً دوش واژینال می‌تواند تعادل مقدار باکتری‌ها و فلور طبیعی واژن را بر هم بزند. این محصولات برخی از باکتری‌های خوب و مفید منطقه واژن که نقشی اساسی در مبارزه با عفونت‌ها دارند را از بین می‌برد.
 • از اسپری‌های خوشبوکننده‌ واژینال و دیگر محصولات عطردار استفاده نکنید: از محصولات معطری همچون اسپری واژینال، پد و تامپون معطر، صابون معطر و غیره استفاده نکنید.
 • از وان آب گرم کم‌تر استفاده کرده و تعداد دفعات حمام کردن را کاهش دهید: گرما و رطوبت هیچ‌وقت دوست شما نخواهند بود.
 • دیابت خود را کنترل کنید: اگر به دیابت مبتلا هستید، قند خون خود را کنترل کرده و آن را همیشه در سطح نرمال نگه دارید.
 • لباس‌های خیس خود را مرتب عوض کنید: بعد از شنا و یا باشگاه حتماً لباس‌های خیس خود را عوض کنید و هرگز در حالی که لباس خیس به تن دارید، ننشینید.
 • پوشیدن لباس‌های گشاد: از پوشیدن شلوارهای جین، دامن، لباس زیر، لگ و جوراب شلواری تنگ خودداری کنید. لباس‌های تنگ دمای بدن را بالا برده و رطوبت موجود در اطراف اندام تناسلی زنانه را افزایش می‌دهد. همین مسئله ابتلا به عفونت‌های قارچی واژن را افزایش خواهد داد.

آنتی بیوتیک‌ها را فقط در مواقع ضروری مصرف کنید: آنتی بیوتیک‌ها در مواقع سرماخوردگی اثرات شفا بخشی ندارند، زیرا که سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و آنتی‌بیوتیک تنها برای از بین بردن باکتری‌ها موثر است و مصرف خودسرانه‌ آن باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید بدن هم خواهد شد.

 • در سرویس بهداشتی بعد از اجابت مزاج همیشه خود را از قسمت جلو به سمت عقب تمیز کنید
 • در هنگام دوره‌ی ماهیانه پد بهداشتی و تامپون خود را مرتب در طول روز عوض کنید

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر بعد از حدود یک هفته از شروع درمان بهبودی در فرد حاصل نشود، باید فرد به پزشک مراجعه کند. پزشک داروهای قوی‌تری برای مقابله با عفونت تجویز خواهد کرد. 

شما همچنین باید در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم شما بدتر شود.
 • بیش از 4 بار در سال به عفونت قارچی مبتلا شوید.
 • علائمی هم‌چون خونریزی از واژن، ترشحات بدبوی واژن و دیگر نشانه‌های غیر معمولی را مشاهده کنید.

منبع:

healthline

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عفونت قارچی واژن؛ علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

164 دیدگاه در حال حاضر

 1. من خانمی ۴۰ ساله و متاهل هستم. حدود ۲۰ روزپیش دچار درد مبهم در شکم و احساس سنگینی در پهلو ها شدم. به پزشک مراجعه کردم و برای من آزمایش ادرار و خون نوشتند. پزشک تشخیص عفونت ادراری دادند و کپسول سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت و قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت تجویز کردند.
  و گفتند به مدت ۱۰ روز استفاده بشه. بعد از حدود ۵ روز استفاده از داروها درد شکم و احساس سنگینی در پهلوها از بین رفت ولی در قسمت بیرونی و داخلی مقعد دچار خارش شدید شدم و هنگام دفع سوزش هم داشتم.
  و بعد از دو روز این خارش به واژن منتقل شد. اطراف واژن و قسمت لابیا و کمی هم داخل.
  فکر کنم به خاطر انتی بیوتیکها دچار قارچ شدم.
  تشخیص شما چیه؟ چه چیزی تجویز می کنید؟

  • سلام قارچ واژينال هستش
   كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يكي بخوريد تا سه نوبت
   همراه با پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور تا ١٠ شب
   اطراف مقعدتونم بزنيد

 2. سلام.۳۷ساله هستم که حدود دو ماهه در رابطه جنسی ارصا نمیشم در حالی که شرایط روحی خوبی دارم و همسرم هم مشکلی نداره همه چیز مثل قبل هست و فقط من نه تحریک میشم و نه ارضا دکتر رفتم گفتم عفونت داری و خیلی وازن خشک هست شیافت استفاده کردم خوب که نشدم و الان ترشحات بدون بو و بدون سوزش و خارش سفید و خمیری شکل دارم مخصوصا موقع نزدیکی که به شدت درد و تورم دارم .لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ساعت ۲عدد شما و دو عدد همسرتان
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

 3. سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه و کلا ازدوران مجردی عفونت و قارچ روداشتم چند وقته یک هفته ازپریودم میگزره و ترشحات ابکی امانمو بریده بوی بد که مجبورم روزی دوبار لباس زیر عوض کنم جوری ک لباس زیر نو هم میپوشم ب رنگ زرد تبدیل میشه از ترشح همیشه بدنم بوی بد میده الان یک هفتس خود درمانی پماد کلوتریمازول هرشب با اپلیکاتور میزنم دکترم میرم ففط میگن عفونته مشه راهنماییم کنین

  • سلام علاوه بر کلوتریمازول که مصرف می کنید
   قرص فلوکونازول ۱۵۰ میلی هر ۴۸ ساعت تا یک هفته قرص مترونیدازول ۲۵۰ میلی هر ۱۲ ساعت ۲ تا تا یک هفته مصرف کنید
   همچنین پماد واژینال تریپل سولفا شبی یک اپلیکاتور تا ۱۰ شب مصرف شود

 4. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من ۲۶ساله هستم
  ماه پیش قرص اورژانسی خوردم اما در حال حاضر قسمت ورودی واژنم سوزش و خارش دارم و موقع ادرار هم سوزش دارم و در حال حاضر پریودم باید چیکار کنم؟؟؟

  • سلام قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا یک هفته
   پماد تریامسینولون اِن اِن هر ۸ ساعت به موضوع بزنید تا ۵ روز

 5. سلام خانم دکتر من ۲۶سالمه همیشه وقتی میرم دکتر بهم میگن م عفونت دارم دفعه اخر چند روز پیش رفتم ک دکتر وحشت کرد از بس عفونت داشتم و گفتن قارچی هستش
  همیشه بعد از نزدیکی هم لکه خونی میبینم تا یک روز ولی تازکی ی هفته ای میشه ک لکه بینیم طول میکشه چیکار کنم کمکم کنید؟؟؟

  • سلام كپسول فلوكوازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يك عدد تا سه روز
   پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور تا ١٠ شب موضعي مصرف كنيد

 6. سلام، ١٨ سالمه ترشحات سفيدوپنيري بدون بو و كمي خارش دارم والتهاب واژن، چه قرصي بايد مصرف كنم؟

 7. با سلام وخسته نباشید خدمت شما ،من نزدیک دوماه هستش که عفونت قار چی پیدا کردم .متخصص زنان هم رفتم فقط برام ویتامین و مترونیدازول نوشته ولی چون خوب نشدم دوباره پیش دکتر دیگه رفتم و کپسول فلوکنازول وپماد کلتریمازول برام نوشت و استفاده میکنم ولی بازم نتیجه نگرفتم .بدن خیلی زیاد درد داره حتی نمیتونم ورزش کنم حس میکنم رحمم از جاش کنده میشه ممنون میشم راهنماییم کنید بعد از نزدیکی دردم شدید تر میشه .با تشکر از شما

  • سلام دوست عزیز
   لطفاً در مورد رنگ ترشحات که سبز یا زرد یا سفید و پنیری هستند توضیح دهید
   همچنین راجع به وجود خارش و سوزش توضیح دهید

 8. سلام.وقتتون بخیر .من 24 سالمه و متاهل هستم .همیشه ترسحات پنیری بدون بو دارم .بخصوص بعد از نزدیکی تیکه هایی مثلا 3 میلی متری.و هر از چندگاهیم خارش دارم.ولی ترشحات رو اکثر مواقع دارم.مشکل از چیه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام عفونت قارچی مطرح است داروهای زیر را تا یک هفته مصرف کنید
   شیاف واژینال نیستاتین هر شب یک عدد
   قرص فلوکونازول ۱۵۰ میلی گرم هر ۴۸ ساعت یک عدد

  • سلام خانم دکتر من ۲۱سالمه مجردم.یه مدته اطراف واژنم خارش دارم و ترشحات سفید رنگ بدون بو امروز متوجه شدم درون واژنم ترشحات سفید رنگ پنیری هستش باید چیکار کنم ؟

   • سلام كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يكي تا سه نوبت بخوريد
    از پد روزانه هم استفاده كنيد و مرتب خودتونو خشك نگه داريد

 9. سلام
  من میلاد ۳۴ ساله در ناحیه تناسلیم دچار عرق سوزی شده بودم که با همسرم که عفونت قارچی داشت نزدیکی کردم الان از ناحیه بین پام و بیضه هام احساس سوزش و خارش و تورم دارم باید چیکار کنم

  • سلام پماد فلوکونازول و پماد تریامسینولون ان ان هر ۸ ساعت به موضع زده شود اگر با شروع دارو بهبود حاصل نشد باید ویزیت شوید

 10. سلام
  من چند ماه ک عفونت قارچی دارم رفتم دکتر گفت عفونت قارچی دارم.و پماد ادرصدی استفاده کردم ولی فایدهی نداشت الان داره بیشتر میشه قارچ هرچی پماد استفاده میکنم خوب نمیشه لطفا جواب منو بدین

  • سلام علاوه بر پماد باید داروی خوراکی هم مصرف کنید
   شیاف واژینال نیستاتین شبی یک عدد
   قرص فلوکونازول ۱۵۰ میلی شبی یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

 11. سلام من زنی 21ساله هستم چند ماه پیش سوزش زخم و خارش شدید در ناحیه واژن و اطراف ان داشتم ک با پماد کلیترمازول و تریماسون و قرص میترونیدازول رفع شد و الا بعد یک ماه دوباره سوزش و خارش و درد دارم دیگ خسته شدم .لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام همسر شما نیز باید قرص مترونیدازول بخورند
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت ۲ عدد شما و دو عدد همسرتان
   قرص فلوکونازول ۱۵۰ هر ۴۸ ساعت یک عدد تا یک هفته مصرف شود
   پماد واژینال کلوتریمازول و پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور تا ۱۰ شب مصرف شود

 12. سلام خانم دکتر من چند روزی هست در ورودی واژن و ادرار خارش شدید با بوی بد دارم و ترشحات پنیری هم دارم
  در ضمن من تحت در مان ناراحتی عصبی هم هستم چه پیشنهاد دارید ممنون میشم

  • سلام
   داروهای زیر تا یک هفته مصرف شود
   پماد تریامسینولون اِن اِن هر هشت ساعت به شکل سطحی و هر شب یک اپلیکاتور واژینال
   قرص فلوکونازول ۱۵۰ میلی گرم هر ۴۸ ساعت یک عدد

 13. سلام من فاطمه ظهرابی هستم من خارش والتهاب واژن دارم وترشح شدیددارم رنگش سفیده وبدبو ازکلو تریمازول استفاده کردم واز کپسول فلو کونازول ۳عدد استفاده کردم اما هنوزم خارش دارم پماد چشم استفاده کنم یانه؟ممنون

  • سلام
   قرص فلوکونازول رو تا ۱۰ روز، روزی یکی
   شیاف واژینال نیستاتین رو شبی یکی تا ۱۰ شب
   پماد واژینال کلیندامایسین هر شب یک اپلیکاتور
   مصرف کنین

 14. سلام خانم دکتر
  من‌ ترشح پنیری بدون بو دارم و کمی خارش
  تو اینترنت سرچ کردم ژل واژینال مترونیدازول سه شبه استفاده میکنم ولی الان تو این پیج فهمیدم عفونت قارچی دارم نه باکتریایی
  چکار کنم؟چه دارویی استفاده کنم؟

  • سلام
   از کرم واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته استفاده کنید

 15. سلام من عفونت قارچی دارم و هرچی دارو دکتربرام تجویز کرده وانجام دادم خوب نشدم‌ ب نظرتون الان باید چیکارکنم بنظرتون سرم‌وصل کنم تشکال داره یان؟

  • سلام كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز بخوريد تا سه نوبت پماد كلوتريمازول هرشب يك اپليكاتور تا ٧ شب بزنيد
   بعد كه دوره تموم شد هر هفته يك عدد كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم بخوريد تا ٦ ماه
   مثلا هر هفته شنبه ها فلوكونازول بخوريد

 16. سلام خسته نباشید من موقع نزدیکی سوزش دارم واب بدنم زود خشک میشه بعدشم ادار باسوزش شدید میاد خارش هم دارم امشب هم از کلوتریمازول استفاده کردم به محض استفاده سوزش بسیارشدیدی گرفتم واز فردا هم پریود میشم واینکه ده روز پیش به دلیل رابطه محافظت نشده دریک روز به فاصله دوازده ساعت قرص اورژانسی استفاده کردم ممنون میشم کمکم کنید چون سوزش وخارشم شدیده منظورم دریک روز دوعدد قرص اورژانس همان لحظه دوعدد ۱۲ساعت بعد

  • سلام عفونت قارچي داريد اما براي تاييدش لازمه متخصص زنان ويزيتتون كنن و تست پاپ اسمير هم انحام بديد

 17. سلام من باکره هستم. دچار عفونت قارچی واژن شدم
  دهانه واژنم خارش و درد و التهاب داره
  از پماد موضعی کلوترومازول ۱٪ استفاده کنم خوبه؟ یا باید کلوتریمازول واژینال استفاده کنم؟
  آیا اگر کلوتریمازول موضعی یه کم وارد واژنم بشه مشکلی ایجاد میشه؟

  • سلام
   پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت به شکل سطحی
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۷روز مصرف شود

  • سلام خسته نباشید من چند روزه که خارش و سوزش و همینطور التهاب واژن پیدا کردم و چندتا پمادم استفاده کردم ولی فایده ای نداشت میشه شما راهنمایی کنید که چیکارکنم؟ و اینکه اینا علائم عفونت قارچی هستن؟

   • سلام كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يكي تا سه روز استفاده كنيذ
    پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور تا ١٠ شب استفاده كنيد
    تا ١٠ شب هم رابطه جنسي نداشته باشيد

 18. سلام من تقریبا پنج ساله هر ماه یا نهایتا هر دوماه این بلای قارچی میاد سراغم حتی مواقعی که اصلا رابطه جنسی ندارم قبلا هم به هرپس مبتلا شدم که خیلی علایم و عودش کم اتفاق میوفته هر بار به دکتر مراجعه کردم درمانهای طولانی مدت بهم دادن ولی خوب نمیشم خسته شدم خیلی جدیدا مخصوصا داروهای واژینالیو استفاده میکنم از سوزشش میخوام بمیرم چیکار کنم یکی یه راهی بزاره جلو پام

  و اینکه سوزش ادرار و تحرر ادرار هم پیدا کردم موقع ادرارم ترشحات و تیکه های قارچی تو ادرارم هست

  • سلام بايد يك دوره درمان كامل انجام بديد سپس بريد رو درمان پروفيلاكسي
   درمان كامل: هر سه روز يك عدد كپسول فلوكونازول١٥٠ ميلي گرم تا سه روز و پماد كلوتريمازول هر شب يم اپليكاتور تا ٧شب
   درمان پروفيلاكسي بعد از اين ١٠ رود هر هفته يك عدد كپسول فلوكونازول١٥٠ ميلي گرم بخوريد تا ٦ ماه

 19. سلام من چند ساله سمت راست کنار واژنم شدیدا خارش داره.و همیشه فلوکونازول مصرف میکردم
  الان سه ماهه که به دستور پزشک کپسول فلوکونازول و پماد هیدروکورتیزون و کلوتریمازول مصرف میکنم اما همچنان شدیدا خارش دارم
  لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام
   پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت به شکل سطحی
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

 20. سلام، ببخشید من چند روزه در زمان رابطه جنسی ترشحات آبکی و تقریبا خاکستری رنگ دارم و سوزش و خارش دهانه واژن و لوپهای داخلی دارم
  کلوتریمازول ۱٪ واژینال چند روزه مصرف کردم
  ولی برطرف نشده

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ تا
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۷روز مصرف شود

 21. سلام من یکماه پیش متأسفانه خودارضایی کردم و چندروز بعدش مبتلا به قارچ شدم.کرم واژینال و قرص استفاده کردم و بعدش ۲۰ روز پریود شدم.الان یکهفته از پاک شدنم میگذره و دوباره علائم خارش شدید سوزش و لکه های پنیری رنگ رو دارم.ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.میخوام بدونم این اتفاق بخاطر خودارضایی هست یا ممکنه مشکل دیگه ای باشه.

  • سلام
   ربطی ندارد
   پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت به شکل سطحی
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

 22. سلام خانم دکتر من چند روزه با خارش شدید ورودی واژن و ادراری دارم چه راه حلی به من پیشنهاد میدیدی?

  • سلام
   پماد تریامسینولون ان ان هر ۸ ساعت موضعی
   و اگر باکره نیستین هر شب هم یک اپلیکاتور واژینال
   قرص فلوکونازول هر ۷۲ ساعت یکی
   تا یک هفته مصرف بشه

 23. سلام وقت بخیر و خسته نباشی من دختری 20ساله هستم دور واژنم تورم قرمز شده و پوسته میشه سوزش دارم و عقبم خیلی کم اینجور شده ترشحات پنیری هست فکر کنم پریودم منظمه ممنون میشم بگین از چ نوع دارویی استفاده کنم

  • سلام قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت دوتا باهم تا ٧ روز
   قرث آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم دىتا باهم يك نوبت فقط بخوريد
   پماد واژينال كليندامايسين هم هر شب ٥ سي سي بخوريد

 24. سلام خانوم دکترمن عفونت قارچی دارم چون خارش وترشح پنیری دارم اول اینکه توسال دوباراینجوری میشه بعدش یه دوره شیاف کورتیمازول استفاده کردم ولی بازخوب نشدتجویزتون چیه خانوم دکترممنون

  • سلام الان كپسول خوراكي فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يكي تا سه نوبت بخوريد
   پماد كلوتريمازول هم هر شب استفاده كنيد تا ١٠ شب
   رابطه جنسي هم نداشته باشيد
   بعد از اتمام اين دوره درمان بايد بريد رو درمان پروفيلاكسي
   يعني هر هفته يك عدد كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم بخوريد تا ٦ ماه
   مثلا شنبه ها
   قند خونتونم بايد چك شه

 25. سلام من نزدیک ۲۰ روزه که داخل واژنم ترشحات پنیری هست دلیلش چیه؟ و راه درمانش؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   عفونت قارچی است
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۷روز مصرف شود

 26. سلام وقتتون بخير..من ٢٦سالمه و متأهل هستم هميشه جلوگيري طبيعي داشتم اما ١٥روزي ميشه از كاندوم استفاده ميكنيم چند روزه كه خارش داخل واژن دارم و امروز لكه هاي سفيدي داخل واژن ديدم ميخواستم ببينم عفونت قارچيه يا چيز ديگه اي؟چكار بايد انجام بدم؟ممنون ميشم راهنماييم كنين

 27. با عرض سلام
  خانومی هستم33ساله ومتاهل که مدتی است متوجه ترشحات گچی بعد از رابطه جنسی شده ام.1سال است ازدواج کرده ام وچندماه است متوجه این موضوع شده ام البته این ترشحات بعد از رابطه همیشگی نیست وکلا2الی3بار است مشاهده کرده ام.ممنون میشم که راهنمایی کنید

  • سلام
   اگر خارش و سوز و بوی بد ندارد و دایمی نیست اقدامی نیاز ندارد

 28. با سلام مجدد
  ممنون سوالی که پرسیدم رو خانم مرشدی جواب دادن ولی من چون بیماری روماتیسم دارم و مشکل سیستم ایمنی دارم و دارو سرکوب سبستم ایمنی مصرف میکنم قرص فلوکونارول رو نمیتونم مصرف کنم تداخل دارویی داره چه دستوری میدید و اینکه در حالت عادی اصلا ترشحات پنیری ندارم فقط هنگام رابطه با همسرم میبینم،ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام عزیزم
   فقط پماد واژینال کلوتریمازول و تریپل سولفا استفاده کنید هر شب تا یک هفته

 29. سلام خانم دکتر شصت و نه سال دارم سه چهار ساله که مبتلا به عفونت قارچی هستم باعلایم خارش ترشحات سفید رنگ گچی با وجود مراجعه متعدد به پزشک متخصص زنان این بیماری دایما عود میکند لطفا منو راهنمایی کنید ممنون

  • سلام كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يكي بخوريد بعد بايد درمان پروفيلاكسي را شروع كنيد هر هفته يك عدد كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم تا ٦-١٢ ماه

   • س خسته نباشید من الان بیماری عفونت قارچی دارم و خیلی خارش دارم بعدش سوزش باید چه داروی مصرف کن من راهنمای کنید

    • سلام
     قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
     پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
     پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
     قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
     تا ۱۰ روز مصرف شود

   • س خسته نباشید من عفونت قارچ دارم الان هم خارش بعدش سوزش دارم باید چه داروی مصرف کنم منو راهنمای کنید

    • سلام كپسول فدوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يك عدد تا سه روز و پماد كلىتريمازول هر شب يك اپليكاتور تا ١٠ شب

 30. با سلام من چهل هشت سالمه،دوتا فرزند دارم که طبیعی زایمان کردم تاالان هم مشکل عفونت نداشتم ،ولی امسال با فاصله ی زیاد (بیشتر از چن ماه)بعد از پریود که تموم میشم خارش وترشح بی بو دارم،همیشه هم سعی میکنم بهداشت فردی و رابطه مون رعایت کنم
  میشه بگین چرا اینطوری میشم. ممنون

  • سلام
   باید درمان دارویی انجام بشه و لباس زیر تو خونه نپوشین و بیرون هم نخی باشه
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۷۲ ساعت یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر