اختلالات بویایی؛ وقتی حس بویایی شما دچار اشتباه می‌شود!

 • 1397-11-08
 • ۵۷۲۶۲ بازدید
 • 909

آیا تا به حال حس بویایی خود را برای مدتی از دست داده‌اید؟ دلیل حس بوی بد در بینی چیست؟ در ادامه این مطلب به بررسی کامل سیستم بویایی و اختلالات حس بویایی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ما در طول روز به وسیله حواس بینایی، شنوایی و لامسه با جهان اطراف خود ارتباط برقرار می‌کنیم. اما افرادی که به دلایلی مانند عفونت یا آلرژی شدید دچار انسداد بینی شده‌اند، کاملا این را درک می‌کنند که دنیای اطرافمان بدون داشتن یکی از اولیه‌ترین احساس‌هایمان چگونه خواهد بود. اختلال‌ بویایی یکی از مشکلات بزرگ برای افراد مختلف است.

نگاهی کلی بر حس بویایی

حس بویایی برای حیوانات کاربردهای بسیاری دارد که از میانشان می‌توان به اهمیت‌ برای زنده ماندن، تولید مثل و تربیت فرزندان اشاره کرد. با این‌که انسان‌ها قادرند بدون حس بویایی به حیات خود ادامه دهند؛ اما تحقیقات نشان داده که از دست دادن این حس و ایجاد اختلال بویایی، اثری منفی بر کیفیت زندگی دارد و حتی برخی را به کلینیک‌های درمان افسردگی می‌کشاند. ما نیز مانند حیوانات از این حس برای آگاهی از خطرات و تشخیص دود ناشی از آتش‌سوزی، نشتی گاز طبیعی در خانه و بوی غذاهای فاسد شده استفاده می‌کنیم.

در یک روز عادی حس بویایی بسیاری از تجربیات ما را شکل می‌دهد و بخشی جدایی‌ناپذیر از رویدادها و خاطرات سال‌های گذشته عمر ما را در ذهنمان ثبت می‌کند. خاطرات به جا مانده از عطر استفاده شده توسط همسرتان و یا بوی نان خانگی پخته شده توسط مادربزرگ هنگامی که کودک بودید، برای دهه‌ها در حافظه‌تان باقی می‌مانند و معمولا احساسات دیگر را هم برمی‌انگیزند.

طعم یک غذا تا حد زیادی به توانایی بویایی وابسته است و بدون این حس خوردن غذا تنها به وسیله‌ای برای رفع گرسنگی تبدیل می‌شود. با نگاهی گذرا به فعالیت‌های اجتماعی خود که اکثرا در رستوران‌ها و کافه‌ها انجام می‌شوند، می‌توان تا حدودی به این موضوع پی برد که چرا از دست دادن حس بویایی منجر به افسردگی می‌شود.

علت تغییر حس بویایی

از جمله شایع‌ترین دلایل از دست دادن طولانی‌مدت حس بویایی که یکی از حادترین اختلال‌های بویایی به حساب می‌آید، می‌توان به عفونت‌های تنفسی داخلی، آسیب‌های وارده به سر، بیماری‌های سینوسی مزمن و پیری اشاره کرد. علاوه بر این موارد، بیماری‌های دیگری مانند آلزایمر، پارکینسون و تومورهای مغزی هم می‌توانند با از دست دادن حس بویایی در ارتباط باشند.

در برخی موارد از دست دادن حس بویایی به طور کامل روی می‌دهد که به آن آنوزمیا می‌گویند. بروز اختلال بویایی به شکل مقطعی و جزئی، با نام هایپوزمیا مطرح می‌شود.

علت احساس بوی بد در بینی چیست

در اکثر مواردی که حس بویایی از دست می‌رود، بوهای باقی مانده نیز دچار اختلال می‌شوند. این تغییرات روی داده در بوهای گوناگون، با آنچه به عنوان بیماری پاروزمیا یا فانتوزمیا که حس کردن بوهای غیر واقعی است، تفاوت چشم‌گیری دارد.

شاید اگر بوهای حس شده دلپذیر بودند، آنقدرها هم این اختلال‌ها بد به نظر نمی‌رسیدند. اما در اکثر موارد بیماران تجربه بوهای نامطبوعی مانند بوی دود، باتلاق، زباله، کپک و یا مواد شیمیایی را احساس می‌کنند. از آنجایی که بوی حس شده شبیه هیچ‌کدام از بوهای تجربه شده در گذشته نیست، معمولا افراد به سختی قادر به توصیف آن‌ها هستند.

تشخیص اختلالات بویایی

هرگاه که تغییر ماندگاری در حس بویایی خود احساس کردید، به منظور ارزیابی آن به پزشک خود مراجعه کنید. برخی از اختلال‌های نادر در بویایی به دلیل وجود تومورهای مغزی، بیماری‌های عصبی و یا عفونت ایجاد می‌شوند. این موارد باید به طور دقیق تشخیص داده شوند تا روند مراقبت و درمان آن‌ها به شکل صحیح انجام شود. به علاوه پزشک شما باید درباره خطراتی مانند افسردگی و نگرانی‌های تغذیه‌ای که ممکن است به دلیل از دست دادن حس بویایی ایجاد شوند، با شما صحبت کند.

درمان اختلالات بویایی

در مواردی که اختلالات سینوسی منجر به از دست دادن حس بویایی و ایجاد اختلال بویایی می‌شود؛ تا حدودی در درمان آن راهکارهای متعدد و موفقی پیش روی ما است. معمولا استروئیدهای موضعی و دهانی تا حدودی به رفع مشکل کمک می‌کنند.

گاهی برای از میان برداشتن موانع منتهی به سلول‌های عصبی بویایی، نیاز به عمل جراحی است. بیماری سینوسی معمولا به توجه طولانی‌مدت احتیاج دارد و بروز اختلال‌های کوتاه‌مدت در حس بویایی افراد مبتلا به این بیماری اجتناب‌ناپذیر است.

بر خلاف التهاب مزمن سینوسی، شانس درمان موفقیت‌آمیز افرادی که به دلیل آسیب سر، عفونت تنفسی داخلی و یا کهولت سن به اختلال بویایی دچار شده‌اند کم است. توانایی طبیعی سیستم بویایی در ترمیم خودش، این امکان را فراهم می‌کند تا برخی از بیماران پس از کاهش عفونت و یا بهبود آسیب وارد شده به سر، حس بویایی خود را بازیابند.

این دوره بهبود ممکن است بیش از یک سال به طول انجامد و گاهی روند بازیابی به قدری تدریجی رخ می‌دهد که فرد بیمار متوجه تغییرات و درمان خود نمی‌شود. نمی‌توان به طور قطع تشخیص داد که آیا در این موارد بهبودی حاصل خواهد شد یا خیر؛ اما اگر در بازه زمانی کمتر از یک سال شاهد پیشرفت درمان باشیم، شانس بهبود کامل فرد افزایش می‌یابد.

میزان شیوع اختلالات بویایی

آمارها نشان می‌دهد که 19% از جمعیت بالای 20 سال و 25% از جمعیت بالای 53 سال در معرض اختلالات بویایی قرار دارند. اگر ما تنها از دست دادن قدرت بویایی به دلیل افزایش سن را در نظر بگیریم، یک نفر از هشت نفر بین 53 تا 91 سال در دوره‌ای بیش از پنج ساله با این مشکل درگیر هستند.

اثر مخربی که از دست دادن بویایی بر طعم غذا می‌گذارد می‌تواند جمعیت سالخورده را که به رژیم غذایی و تغذیه سالم و حساب‌شده نیازمندند، متضرر کند.

سخن آخر

حس بویایی به میلیون‌ها سلول عصبی خاص که در نقاط عمیق و حفاظت‌شده حفره‌های تنفسی بینی قرار دارند، وابسته است. این سلول‌ها به طور کلی در طول عمرمان می‌میرند و دوباره جایگزین می‌شوند. از این‌رو سیستم بدن امکان جبران آسیب وارد به خود را دارد‌؛ اما این روند همیشه امکان‌پذیر و کامل نیست.

با وجود اینکه در حال حاضر روش‌های درمانی کمی برای اختلال بویایی وجود دارد، اما این امید وجود دارد که در آینده شاهد پیشرفت‌هایی باشیم. پژوهش‌های علمی بسیاری برای بررسی چگونگی جایگزین شدن سلول‌های عصبی بویایی جدید به جای سلول‌های عصبی رو به نابودی در بینی، در حال انجام است. در آینده قادر خواهیم بود با انجام عملیاتی این سلول‌ها را به ساخت نورون‌های بیشتر ترغیب کنیم و یا سلول‌های اصلی از بین رفته را جایگزین کنیم تا به ترمیم نورون‌ها بپردازند.

روش‌هایی نیز در حال بررسی هستند تا با استفاده از یک ابزار مصنوعی قرار داده شده در بدن و به کمک الکتریسیته، حس بویایی را به وجود آوریم. با ادامه پیشرفت در این حوزه‌ها، ما در آینده قادر خواهیم بود این حس حیاتی را در بیماران بدشانسی که به اختلال بویایی دچار شده‌اند؛ بازگردانیم و توانایی بوییدن محیط و تجربه دوباره جهان اطرافشان را بار دیگر برایشان امکان‌پذیر سازیم.

منبع:

Harvard Health Publishing

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اختلالات بویایی؛ وقتی حس بویایی شما دچار اشتباه می‌شود!»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

909 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و خسته نباشید،احساس بوی بد دربینی که بعد از کرونا بوجود میاد چقد طول میکشه تا خوب بشه خیلی آزار دهنده است

 2. سلام من تست کرونام مثبت شد ولی هیچ علائم خاصی ندارم جزاینکه همه چیزوبایه بوحس مسکنم اونم یه بوی زمخت که همیشه باهامه چیکارکنم؟

  • سلام، خيلي خوبه يعني ريتون درگي نشده، قوص تللست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز
   شربت برونكلد هر٨ ساعت ٥ سي سي تا ٧ روز مصرف كنيد

 3. سلام من چند روز پیش به علت باد خوردن به پیشونیم سینوزیتم عود کرد کم کم حس بویاییمو از دست دادم یه سه روزی هست الانم بعد از این مدت بوی هیچی رو حس نمیکنم فقط یکم بوی عفونت رو حس میکنم باید چکار کنم خانم دکتر

  • سلام لازمه از نظر كرونا بررسي شويد، اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff esr crp ldh covid igm and igG
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٧ روز همراه با قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي

 4. سلام من از فروردین ۹۹دچار سرماخوردگی شدید شدم وحس بویایی رفت ولی بعد چند ماه برگشت ولی وقتی غذایی میخورم در حال جویدن بوی بدی حس میکنم مثلا بوی پیاز داغ بوی خاصی شده بوهای عطر وکرم همه یک بوی خاص وخوش ایندی نداره هندوانه میخورم احساس بوی خاص ته حلق م هست احساس ترشح بوی بد. مغز دارم سیتی اسکن به خاطر عمل تیرویید دادم هیچ چیزی مشاهده نشده لطفا راهنمایی کند

  • سلام دوست گرامی شما مبتلا به کرونا شده بودین نه سرماخوردگی
   و این حالتتون بخاطر کرونا هست و متاسفانه درمان قطعی نداره و حتی ممکن چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشه، قهوه و دارچین بو کنید، شستشو بینی با سرم شستشو صبح و شب بدین و پماد ویتامین آد داخل بینی، قرص زینک پلاس روزی یکی و ویتامین ث روزی یکی بخورین
   مایعات و مرکبات زیاد بخورین

 5. سلام من تقریبا ۲ ماهی است بوی خیلی بدی احساس میکنم مث سوختگی و البته بویاییمو از دست ندادم بقیه بوهاروهم حس میکنم اما این بو خب خیلی بده..
  تقریبا چقد طول میکشه تا خوب شه و البته من دکترم نرفتم لازم هست برم؟هیچ علایم دیگری هم ندارم

  • سلام شايد ٤ ماه طول بكشه
   قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   پماد ويتامين A موضعي داخل بيني بزنيد

 6. سلام عرض ادب خدمت شمامن یه سوالی داشتم این سه چهارروزه حس بویایی ازدست دادم والان احساس میکنم توی دماغم بوی دود میادواحسا س میکنم نفس میکشم یخ داخل بینیمه ووسط پیشانیم به شدت دردمیکنه الان من نمیدونم چکارکنم خیلی اذیت میشم اگرجوابم روبدیدخیلی ممنون میشم

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شيد
   لطفا اين آزمايش را بديد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوربد همراه با پماد ويتامين A موضعي داخل بيني

 7. من ۵ماهه باردارم سه ماه پیش کرونا خفیف گرفتم طوریکه فقط حس بویایی وچشاییم رو از دست دادم الان حسام کم و بیش برگشته ولی یه هفته است هم خون دماغ میشم هم چرک میاد از بینیم هم اینکه احساس بوی نامطبوع میکنم از بینیم که خیلی کلا فم کرده‌اند ترو خدا راهنمایی کنین که چه دارویی میتونم مصرف کنم باتوجه به بارداریم،ممنون

  • سلام عزیزم چون باردار هستید باید ویزیت شوید و بدون امکان تجویز دارو وجود ندارد
   می توانید از تماس تلفنی با متخصص داخلی جهت تکمیل شرح حال تان و تجویز دارو استفاده کنید

 8. سلام
  من ته گلوم احساس خلط دارم و کمی گرفتگی بینی. می تونه اینا دلیل این بوی بد متعفنی باشه که اصلا آدم رقبت نمیکنه غذا بخوره؟ چه راهکاری رو برای تسریع بهبودی پیشنهاد میدین؟
  سپاس💙

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شيد
   اين آزمايشات را بديد لطفا
   Cbc.diff esr crp ldh covid igm and igg
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شيد
   اين آزمايشات را بديد لطفا
   Cbc.diff esr crp ldh covid igm and igg
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي تا دو هفته

 9. سلام من حدود یک ماه هست غذا های روغن دار رو همگی و بعضی غذا های پختنی را با یه طعم خیلی بد حس میکنم و بوی اون غذا هارا هم همینطور
  این تعداد غذا را که گفتم تقریبا همه رو با یه طعم حس میکنم
  ولی مشکلی با غذا های شیرین یا نان و خیلی از غذا های دیگه اصلا ندارم .
  چه کار باید کنم ؟

  • سلام
   احتمالا به کرونا خفیف مبتلا شده بودید یا ناقل بی علامت کرونا بودید
   مصرف مایعات فراوان بخورید و قرص زینک پلاس و قرص ویتامین ث ۱۰۰۰ میلی گرم روزی یک عدد بخورید
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید 

 10. سلام من بوی مرغ و گوشت و تخم مرغ و خیلی بوی بد میفهمم الان حدود ۲ ماه واقعا خسته شدم باید چیکار کنم چم شده

  • سلام احتمالا به کرونا خفیف مبتلا شده بودید یا ناقل بی علامت کرونا بودید ضمن استراحت و مصرف مایعات فراوان
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید 

 11. سلام من دو الا سه ماه پیش یه سرماخوردگی داشتم ک حس بویایی و چشاییم رواز دست دادم بعد ک به دستش اوردم فقط بوی بد میفهمم الان بینیم رو ک شست و شو میکنم لخته خون در اب بینیم وجود داره دلیل این لخته خون چیه

  • سلام اگر میزان خون کم است و به دنبال شستشوست می‌تواند به علت دستکاری بینی و خشکی بینی باشد
   پماد ویتامین آ د هر هشت ساعت داخل بینی بزنید

 12. سلام من مدتی هست که بوی مواد نفتی تو بینی و سرم می پیچه. علتش چیه؟؟

  • سلام مخاط بينيتون ملتهب شده
   اول از نظر كرونا بررسي شيد
   اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covid igm and igg
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا دو هفته
   بينيتونم با سرم شستشو پاك كنيد
   پماد ويتامين Aموضعي داخل بيني استفاده كنيد

 13. سلام از دو روزه همش بوی شبیه به مرغ سرخ شده و استشمام میکنم و مدام تو خونه میپرسم بو نمیاد؟ میگن نه. خیلی اذیتم. به نظر شما علت چیه؟ البته اینم بگم در طی دو هفته گذشته فقط یک شب بدن بسیار شدیدی داشتم که باعث لرزشم شده بود و بعدش گلو درد و سردرد.

  • سلام علائمتون به كرونا ميخوره لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد و سي تي اسكن ريه بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 14. سلام
  من تیر ماه مبتلا به کرونا شدم دکتر یه سری دارو داد گفت تو خونه درمان بشم ولی بعداز یک هفته حال عمومیم خوب نبود رفتم بیمارستان 80 درصد درگیری ریه داشتم یک هفته بیمارستان بستری بودم بعداز ترخیصم یک ماه تو خونه قرنطینه بودم تو دوران قرنطینه حس چشایی نداشتم مخصوصا تو خوردن لبنیات مزه تلخی حس میکردم الان هر از گاهی بویی حس میکنم که تا حالا تجربه نکردم و آزار دهندس در ضمن یک هفته ای میشه سوزش و درد چشم و درد دور ابرو و درد در شقیقه ها دارم که میزنه بالا سر به همراه آبریزش بینی و خلط بی رنگ یا سفید به نظرتون از چی میتونه باشه و چی مصرف کنم؟

  • سلام
   استشمام بوی بد از عوارض کروناست
   مایعات بخورین و از پماد ویتامین آ د داخلی بینی استفاده کنید
   درد پیشانی که فرمودین به نفع سینوزیت میتونه باشه اگه امکان ویزیت ندارین
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی
   قرص مونته لوکاست ۵ روزی یکی
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   تا یک هفته مصرف شه

 15. سلام من فروردين بويايي و چشاييمو از دست دادم بعد يك ماه و نيم برگشت و يه مدت خوب بودم الان نزديك دوماه هست كه از مرغ و تخم مرغ و سير و پياز كه توي غذا هست طعم و بوي بد متوجه ميشم اكثر غداها برام طعم و بوي بد داره واقعا دارم اذيتت ميشم ويتامين سي و زينك و سيتريزينم خوردم خوب نشدم تست حلق و بيني كرونا هم ده روز پيش دادم منفي بود هيچ غذايي نميتونم بخورم توروخدا بگين دليلش چيه چيكار بايد بكنم خوب بشم ؟؟

  • سلام دوست گرامی راه قطعی برای بهبود وجود ندارد و با نظر برخی متخصصان ممکن است تا یکسال اختلال بویایی طول بکشد
   البته اصولاً ظرف سه ماه بویایی نرمال میشود
   در مواردی نیز فیزیوتراپی بویایی کمک کننده بوده اما اثر قطعی و ثابت شده ندارد
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید اگر بهبود نیافتید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

  • سلام منم حس بویایی مو ازدست داده بودم اما بعد یک ماه برگشت اما الان ی بوی بدی همیشه تووجودم هست هرچی رو بو میکنم یامیخورم اون بو همرامه وخیلی اذیتم میکنه

   • سلام حالتی که فرمودین از عوارض کرونا
    و اصولا ظرف چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد و هیچ درمان قطعی نیز ندارد جز شست و شوی بینی با سرم شستشو و پماد ویتامین آ د داخل بینی
    همچنین قرص فکسوفنادین یا سیتریزین شبی یک عدد

 16. سلام من یک هفته‌ای هست که بوی هر غذای پخته‌‌ای رو بوی خیلی بدی حس میکنم به طوری که هیچ غذایی نمیتونم بخورم.ممنون میشم راهنمایی کنید،ضمنا فکر میکنم اوایلِ تیرماه به کرونا مبتلا شده بودم

  • سلام احتمالا به کرونا خفیف مبتلا شدید یا ناقل بی علامت کرونا هستید ضمن استراحت و مصرف مایعات فراوان
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید اگر بهبود نیافتید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

   • سلام وقتتون بخیر من و خواهرم به کرونا مبتلا شده بودیم وبهبودی پیدا کردیم ولی حس بویاییمون بعداز چند هفته برگشت و الآن بویِ گاز و مواد نفتی میده و خیلی خیلی حس بدی هست راه درمانی وجود داره؟و اینته من حس میکنم ته گلوم یه چیزی هست و گوشمم میخاره ممکنه علائم کرونا باشه؟

    • سلام عزیزم
     درمان قطعی برای اختلال بویایی وجود ندارد اما می‌توان از اسپری بینی رینوسالتین و شستشوی بینی با سرم شستشو هر ۸ ساعت و پماد ویتامین آ داخل بینی و قرص فکسوفنادین شبی یک عدد استفاده کرد
     همچنین قرص زینک پلاس و ویتامین ث ۱۰۰۰ میلی گرم روزانه یک عدد در روند بهبود کمک کننده باشد
     در برخی موارد متخصصان ذکر کرده است که ممکن است تا شش ماه هم اختلال بویایی وجود داشته باشد. در مواردی ذکر شده ممکن است فیزیوتراپی بویایی موثر باشد اما هنوز تاثیر آن اثبات نشده

 17. سلام خسته نباشید من تقریبا سه ماه پیش کرونا گرفتم و حس بویایی و چشایی مو کاملا از دست دادم بعد از دو هفته حس بویاییم برگشت اوایل خوب بود ولی بعد از گذشت دو سه روز حس بویایی و چشاییم تغییر کرده دیگه مثل قدیم نیست غذاها مزه ی خوبی نمی دهد ویک بوی بد تو دماغه عطرها هم بوی خوب نمیده نمیدونم چیکار کنم لطفا کمک کنید

  • سلام دوست گرامی
   راه قطعی برای بهبود وجود ندارد و با نظر برخی متخصصان ممکن است تا یکسال اختلال بویایی طول بکشد
   البته اصولاً ظرف سه ماه بویایی نرمال میشود
   در مواردی نیز فیزیوتراپی بویایی کمک کننده بوده اما اثر قطعی و ثابت شده ندارد
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید اگر بهبود نیافتید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 18. سلام خسته نباشید دوماه پیش مریض شدم حس بویایی چشاییم از دست دادم تا ۲ هفته اما کم کم حس ها برگشت اما حس بویایی یکم بوی بدی میده خصوصا موقع خوردن هندونه خیار سالاد یعنی اصلا بودی هندونه و خیار نمیفهمم بجاش یه حالت عفونتی یه بوی خیلی بد صبح ها هم خیلی گلوم خلط داره جوری که حالت تهوع میگیرم m

  • سلام دوست گرامی
   راه قطعی برای بهبود وجود ندارد و با نظر برخی متخصصان ممکن است حتی تا یکسال اختلال بویایی طول بکشد البته اصولاً ظرف سه ماه بویایی نرمال میشود
   قرص سیتریزین هر شب ۱ عدد
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید
   اگر تا ۴ الی ۶ هفته بهبود نیافتید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 19. سلام خسته نباشید دوماه پیش مریض شدم حس بویایی چشاییم از دست دادم تا ۲ هفته اما کم کم حس ها برگشت اما حس بویایی یکم بوی بدی میده خصوصا موقع خوردن هندونه خیار سالاد یعنی اصلا بودی هندونه و خیار نمیفهمم بجاش یه حالت عفونتی یه بوی خیلی بد صبح ها هم خیلی گلوم خلط داره جوری که حالت تهوع میگیرم

  • سلام قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با شستشو مرتب بيني با سرم شستشو
   پماد ويتامين A مرضعي داخل بيني استفاذه كنيد هر روز هم قرص ويتامين سي بخوريد

 20. سلام، وقت بخیر… من حدوداً سه ماه پیش کرونا گرفتم، حس بویاییم رو از دست داده بودم. کم کم حس بویاییم برگشت ولی یکی دو هفته ای میشه هر غذایی میخورم حس میکنم بوی گند و بدی داره. چه راه حلی وجود داره برای این مسئله؟ آیا ویروس کرونا هنوز در بدنم مونده یا این عوارض بیماری کرونا و آسیب به مخاط بینی هستش.

  • سلام
   خیر ویروس در بدن شما دیگر وجود ندارد اما حالتی که ذکر کردین به خاطر عوارض و التهاب عصب بویایی است
   قرص سیتریزین شبی یک عدد
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید
   اگر چهار تا شش هفته بهبود نیافتید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 21. سلام وقتتون بخیر
  من از فروردین ماه حس بویایی و چشاییم رو از دست دادم و حدود دو هفته حالم بد بود ولی بعد از دو ماه حس بویایی و چشاییم برگشت اما حدود دو سه ماه میشه که بعضی اوقات انگار هوا برام بد بو هستش و بعضی از مواد غذایی مثل پیاز و نوشابه برام بدمزس و تعداد کمی از مواد غذایی برام اینجوریه متخصص گوش و حلق و بینی هم رفتم برام آزمایش کرونا نوشته و سرم شستشوی بینی و قرص آموکسی کلاو اما تغییری نکردم فقط گاهی اوقات که استخوان بینیم درد میگیرفت و صدام تو دماغی میشد خوب شده ولی هنوز طعم غذاها همونه
  آیا اینا عوارض کروناست؟

  • سلام بله از عوارض کرونا و هیچ درمان قطعی نیز ندارد جز شست و شوی بینی با سرم شستشو و پماد ویتامین آ د داخل بینی
   همچنین قرص فکسوفنادین یا سیتریزین شبی یک عدد

 22. سلام خسته نباشید
  من حدودا از اول فروردین حس بویایی و چشایی رو کاملا از دست دادم بعد از دو ماه که بویایی در حال برگشت بود احساس بوی خیلی بدی مثل اشغال یا تعفن قابل توصیف نیس اصلا دکتر هم رفتم سینونس هام یکم عفونت داشتند ولی کاملا خوب شد ولی بوی بد همچنان باقی مونده واقعا خسته و کلافه شدم غذا نمیتونم بخورم دچار کاهش وزن شدید شدم لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • سلام
   حالتی که ذکر می کنید به دنبال ابتلا به کرونا و التهاب عصب بویایی ایجاد می‌شود و راه قطعی برای بهبود وجود ندارد و با نظر برخی متخصصان ممکن است تا یکسال اختلال بویایی طول بکشد
   البته اصولاً ظرف سه ماه بویایی نرمال میشود
   در مواردی نیز فیزیوتراپی بویایی کمک کننده بوده اما اثر قطعی و ثابت شده ندارد
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید
   اگر تا یک ماه بهبود نیافتید
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

  • سلام من مدتی هست که بوی مواد نفتی تو بینی و سرم می پیچه. علتش چیه؟؟

   • سلام
    احتمالا ناقل بی علامت کرونا بودین و متوجه نشدین
    چون این علامت از عوارض رایج کروناست

 23. خانم دکتر حس بویایی درکرونا و آنفولانزا
  به شکل یکنواخت اختلال ایجاد میکنه؟
  درکرونا از چه روزی شروع میشود

  • سلام اختلال بویایی در آنفولانزا رایج نیست ولی در کرونا شایع است
   اصلا نمی توان مشخص کرد در چه روزی ایجاد می شود در برخی افراد ممکن است تا هفته ها بعد از بهبودی کامل اختلال بویایی رخ دهد

 24. سلام دو سه هفته ای هست همه ی بوهای بد رو به یک شکل بو بد حس میکنم.غذاها هم مثل قبل طعم و بوی خودشون رو برام ندارن.

  • سلام با علایمی که فرمود این احتمالاً مبتلا به کرونا خفیف یا نقل بی علامت کرونا بوده‌اید

 25. سلام.من یک روزی میشه که همش بوی لجن احساس میکنم بو های دیگه رو هم حس میکنم ولی بوی لجن خیلی بیشتره مخصوصا تو هوای آزاد

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   اين آزمايشات را لطفا انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد پماد ويتامين A هم موضعي داخل بيني بزنيد

 26. سلام. مندوهفته پیش بدن درد داشتم بخسوس پشتم خیلی درد میکرد وتب هم داشتم بعداز دوسه روز حس بویایی روازدست دادم بعد از یک هفته کمی حس میکنم چند روزی خوب بودم وازپریروز یک بوی بدی روحس میکنم ودندون درد هم دارم خیلی ممنون میشم راهنمایم کنید

  • سلام علایمی یعنی به کرونا مبتلا شده اید
   مایعات زیاد بخورید و قرص ویتامین ث ۱۰۰۰ میلی گرم روزی یک عدد مصرف شود
   آب میوه و آب لیمو ترش و لیمو مصرف نمایید
   اختلال بویایی از عوارض کروناست و هیچ درمان قطعی نیز ندارد جز شست و شوی بینی با سرم شستشو و پماد ویتامین آ د داخل بینی
   همچنین قرص فکسوفنادین یا سیتریزین شبی یک عدد

  • سلام من جند ماه است كه نه بويى حس ميكنم ونه مزه ى غذا را تشخيص ميدم لطفا كمك كنيد

   • سلام
    احتمالا شما ناقل بی علامت کرونا یا مبتلا به کرونا خفیف بودین و متوجه نشدین
    درمان قطعی برای اختلال بویایی وجود ندارد اما می‌توان از اسپری بینی رینوسالتین و شستشوی بینی با سرم شستشو هر ۸ ساعت و پماد ویتامین آ داخل بینی و قرص فکسوفنادین شبی یک عدد استفاده کرد
    در برخی موارد متخصصان ذکر کرده است که ممکن است تا شش ماه هم اختلال بویایی وجود داشته باشد. در مواردی ذکر شده ممکن است فیزیوتراپی بویایی موثر باشد اما هنوز تاثیر آن اثبات نشده

 27. با سلام و وقت بخیر ، حدود دوماه پیش خواهرم مبتلا به کرونا شدن و بعد از چند روز منم بویاییم رو از دست دادم البته بعد از دو سه روز دوباره بویاییم کم کم شروع کرد به برگشتن ،اما الان مشکلم اینه که از اون زمان تاحالا داخل بینیم و حتی ته گلوم احساس بویی شبیه به بوی بادوم سوخته یا یه همچین چیزی رو دارم البته اوایل این بو رو شدیدتر حس میکردم اما الان خیلی کمتر شده اما هنوز وجود داره و مورد دیگه اینکه من بویاییم قبلِ کرونا خیلی قوی بودش اما الان با وجود اینکه بوهای دور هم کامل حس میکنم اما بنظرم به اون حالتی که قبلا بوده نیس بنظرتون بویاییم به حالت سابق برمیگرده یا نه و اینکه برای مشکل اون بوی خاص بینیم آیا راهکاری وجود داره؟؟

  • سلام بازگشت پویایی اصولاً چندهفته و خود به خود اتفاق می‌افتد با توجه به اینکه شما وارد سیکل بهبودی شده‌اید احتمالاً با مرور بهبود می یابید می توانید قرص و اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف تا یک هفته مصرف کنید

 28. سلام
  من حدود2ماه هست که یه بوی بد ناآشنا را استشمام میکنم و حتی روی چشاییم هم حینه خوردن و نوشیدن تاثیرکرده و مزه هاروهم همونطور حس میکنم،ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام احتمالا دوماه پيش كرونا گرفتيد
   قزص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با پماد ويتامين A موضعي داخل بيني
   اگه بعد از دو هفته بهتر نشديد توسط
   متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شويد

 29. سلام من یک مدت فقط یک مزه و بو بد احساس میکنم و مزه هیچ غذایی رو هم حس نمیکنم لطفا کمک کنین

  • سلام احتمالا به کرونا خفیف مبتلا شدید یا ناقل بی علامت کرونا هستید ضمن استراحت و مصرف مایعات فراوان
   بینی خود را هر ۸ ساعت با سرم شست و شو،بشویید
   پماد ویتامین آ داخل بینی بزنید
   اسپری بینی رینوسالتین هر هشت ساعت یک پاف بزنید 

 30. سلام ضمن عرض خسته نباشید من ۱۶ سال سن دارم به مدت یه شب تب کردم و سر درد و چشم درد داشتم با مراجعه به دکتر قرص مصرف کردم الان وضعیت عمومی ام خوبه و هیچ مشکلی ندارم ولی ۳ یا ۴ روز هست در حس بویایی ام مشکل دارم بو ها رو حس می‌کنم ( بو های قوی مثل قهوه نه بوی کم بو به قول معروف )اما به همراه یه بوی متفاوت نمی‌دونم شما اسمش چی میگذارید من بوی چرک حس می‌کنم که واقعا عجیبه هر شب آب نمک می‌کنم و بخور میدم و با آب نمک دماغم شست و شو میدم ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام علایمی یعنی به کرونا مبتلا شده اید
   مایعات زیاد بخورید و قرص ویتامین ث ۱۰۰۰ میلی گرم روزی یک عدد مصرف شود، آب میوه و آب لیمو ترش و لیمو مصرف نمایید
   اختلال بویایی از عوارض کروناست و هیچ درمان قطعی نیز ندارد جز شست و شوی بینی با سرم شستشو و پماد ویتامین آ د داخل بینی
   همچنین قرص فکسوفنادین یا سیتریزین شبی یک عدد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر