مجله پزشکی دکتر دکتر

افسردگی در مردان؛ انواع، دلایل، علائم و درمان

30 آبان 1400

0

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
مجله دکتردکتر > دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی > افسردگی در مردان؛ انواع، دلایل، علائم و درمان
افسردگی در مردان؛ انواع، دلایل، علائم و درمان

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

مردان، زنان و افراد با هر هویت جنسی ممکن است در مقطعی از زندگی خود افسردگی را تجربه کنند. افسردگی یک بیماری بسیار جدی است که بر نحوه تفکر، احساس و عمل فرد تأثیر می گذارد و در جوامع صنعتی امروز بیش از گذشته گریبانگیر افراد می شود.

در گذشته بیماری افسردگی بیشتر با زنان عجین شده بود و نمونه بارز آن افسردگی پس از زایمان در زنان بود زیرا ترکیبی از عوامل اجتماعی و بیولوژیکی باعث شده بود که تشخیص افسردگی در مردان دشوارتر باشد زیرا کلیشه های جنسیتی حاکم در جامعه باعث می شود که مردان با پنهان کردن احساسات خود و به اصطلاح “مردانه” رفتار کردن، سعی در پنهان نمودن افسردگی در خود نمایند. اما امروز پزشکان برای افسردگی هیچگونه هویت جنسی خاصی قائل نیستند و مردان نیز مانند زنان ممکن است با عوارض آزاردهنده بیماری افسردگی دست و پنجه نرم کنند.

با دکتردکتر در این مقاله همراه باشید تا به بررسی بیشتر این بیماری در مردان بپردازیم.

علائم فیزیکی افسردگی در مردان

اولین علامت هایی که در مردان مبتلا به افسردگی ظهور پیدا می کند و تشخیص آن به مراتب راحت تر از تشخیص علامت های روحی است، عوارض جسمی افسردگی می باشد. خصوصیات بیولوژیکی مردان نیز باعث می شود تا علائم جسمی در آنها زودتر تشخیص داده شود زیرا مردان بیشتر برای مشکلات جسمی به پزشک مراجعه می کنند تا مشکلات روحی و عاطفی.

برخی از علائم فیزیکی رایج افسردگی در مردان عبارتند از:

علائم روحی و روانی افسردگی در مردان

اکثر افراد با شنیدن کلمه افسردگی به شخصی فکر می کنند که بسیار غمگین به نظر می رسد در حالی که غم و اندوه تنها یکی از عوارضی است که می تواند بر اثر ابتلا به افسردگی در افراد به وجود آید. علائم روانی افسردگی در مردان به شکل های بسیار متفاوتی بروز می نمایند. برخی از رایج ترین علائم روحی و روانی افسردگی در مردان عبارتند از:

 • ناتوانی در تمرکز
 • مشکلات حافظه
 • وسواس های فکری
 • اختلالات خواب
 • افکار خودکشی
 • تحریک پذیری بیشتر
 • پرخاشگری
 • خشم
 • کناره گیری عاطفی از دوستان، خانواده و همکاران
 • ناامیدی
 • عدم علاقه به خانواده، اجتماع، سرگرمی ها و کار
 • کاهش میل جنسی
 • بی قراری

اگر این علائم شما را آزار می دهد همین حالا به صورت تلفنی با روانشناس یا متخصص روانپزشکی صحبت کنید.

تماس تلفنی با روانشناس

تماس تلفنی با روانپزشک

علائم رفتاری افسردگی در مردان

علائم روحی و جسمی افسردگی در مردان می تواند بر رفتار آنها در زندگی شخصی و زندگی حرفه ای آنها تأثیر بگذارد. در اثر آموزش های نادرست در بسیاری از خانواده ها برای فرزندان پسر مبنی بر اینکه مردان نباید گریه کنند، مردان نباید احساسات خود را بروز دهند، مردان نباید با نگاه عاطفی با مسائل برخورد نمایند، بسیاری از مردان در سنین بزرگسالی در برابر بحث درباره احساسات خود مقاومت می کنند به همین دلیل عوارض افسردگی با شدت بیشتری در رفتار آنها نمود پیدا می کند. علائم رفتاری افسردگی در مردان معمولاً عبارتند از:

 • ایجاد مشکل در محیط کاری و شغلی
 • اختلال در ارتباط با افراد خانواده
 • کم کاری در انجام مسئولیت های شخصی
 • سوء مصرف مواد مخدر
 • نوشیدن الکل بیش از حد
 • بی اشتهایی
 • درگیر شدن در فعالیت های پرخطر، مانند بی احتیاطی در رانندگی و یا داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
 • انزوای اجتماعی
 • اقدام به خودکشی

سوء مصرف مواد مخدر در افسردگی مردان

بازنشستگی یکی از عوامل ابتلا به افسردگی در مردان

اگرچه افسردگی بخش طبیعی پیری نیست، اما مردان سالمند علاوه بر شرایط پزشکی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان یا سایر عوامل استرس زا که در بروز بیماری افسردگی نقش دارند، درگیر پدیده ای به نام بازنشستگی نیز هستند. بازنشستگی برای بسیاری از مردان دشوار است، زیرا پس از بازنشستگی بسیاری از آنها با یک عدم برنامه ریزی روزانه در زندگی خود مواجه می شوند و این بی برنامگی در طول روز آنها را به شدت سردرگم می کند. این تغییرات ممکن است استرس آنها را افزایش دهد و باعث از دست رفتن عزت نفس آنها شود.

آیا مردان نیز دچار افسردگی پس از زایمان می شوند؟

طبق تحقیقاتی که بر روی بیش از 5000 خانواده با فرزندان 9 ماهه در آمریکا انجام شده است، دانشمندان دریافتند که از هر 10 مردی که به تازگی پدر شده اند، یک نفر دارای معیارهای استاندارد افسردگی پس از زایمان متوسط ​​تا شدید است.

مساله ای که در این تحقیقات به وضوح دیده می شود این است که هم مادران و هم پدرانی که دچار افسردگی پس از زایمان می شوند، به میزان کمتری درگیر تعاملاتی مانند کتاب خواندن، گفتن داستان و آواز خواندن برای نوزادان شان می شوند. اما تنها رفتار پدران افسرده به طور قابل توجهی بر رشد فرزندشان در 24 ماهگی تأثیر می گذارد به‌ویژه از نظر تعداد کلماتی که کودک می تواند در این سن بیان کند.

بسیاری از افراد مهم ترین علامت افسردگی پس از زایمان را بیزاری از نوزاد می دانند اما بیزاری از نوزاد علامت افسردگی شدید است. در حالی که افسردگی پس از زایمان می تواند در طیف گسترده ای رخ دهد و با احساس غم و اندوه یا پوچی، کناره گیری از خانواده و دوستان، احساس شکست و حتی افکار خودکشی همراه باشد. این احساسات می توانند دو یا سه هفته پس از تولد نوزاد شروع شوند و در صورت عدم درمان تا یک سال یا بیشتر ادامه یابند.

افسردگی پس از زایمان در زنان اغلب غمگین با گوشه گیری همراه است در حالی که مردان مبتلا به این نوع از افسردگی، تحریک پذیر و پرخاشگر می شوند. فشارهای اقتصادی و هم چنین درگیری های فکری ناشی از هزینه های فرزند داشتن و رشد او تا سنین جوانی می تواند پدران جدید را بسیار سردرگم نماید و هم چنین درگیری های جدید همسر آنها که بیشتر به وظایف او نسبت به نوزاد معطوف است باعث به وجود آمدن اضطراب ناشی از تنهایی در مردان می شود.

افسردگی پس از زایمان در مردان

درمان افسردگی در مردان

همانگونه که اشاره نمودیم، در جامعه ما آموزش به مردان برای مقابله با مشکلات روانی و احساسی و طریقه سر و سامان دادن به عواطف، بسیار ضعیف است به طوری که برخی از مردان هرگز برای افسردگی خود به دنبال درمان نیستند زیرا هرگز علائم این بیماری را درون خود تشخیص نمی دهند و یا به علت تعارضات فرهنگی، از پذیرش این مساله سر باز می زنند. در نتیجه، این مردان هنگامی که علائم افسردگی را تجربه می کنند، به جای پرداختن به خود بیماری و پیگیری درمان، ساعت های طولانی کار می کنند یا به نحوی دیگر وقت خود را پر می نمایند تا مشغول بمانند.

علاوه بر درمان های دارویی، مردان جامعه نیاز دارند تا تحت آموزش هایی برای چگونگی بیان احساسات خود قرار بگیرند و هم چنین نحوه کنار آمدن با درد عاطفی در آنها نهادینه شود. به طور کلی، مردان طوری تربیت می شوند که کنترلگر، مستقل، قوی و منطقی باشند. آنها آموزش دیده اند که زندگی را به عنوان یک نبرد دائمی برای یک پاداش عادلانه در نظر بگیرند، یک شغل خوب، یک خانه و ماشین خوب، تناسب اندام و…

ذهنیت ماشینی مردان جامعه ما فضای کمی برای احساسات دشوار مانند سردرگمی یا غم باقی می گذارد. حتی اعتراف به این احساسات، غیر مردانه تلقی می شود و باعث می شود که مردان بیشتر و بیشتر بر احساسات عاطفی خود سرپوش بگذارند. پس اصلی ترین روش پیشگیری و درمان افسردگی در مردان آموزش تعامل اجتماعی و بیان احساسات خوب و بد در آنهاست. افسردگی ممکن است سیگنالی باشد که نشان دهد احساسات فرد مبتلا در دوران کودکی سرکوب شده یا اهدافی برای زندگی فرد تعیین شده که مانع از خوشحالی و رضایت او از زندگی می شوند. آموزش های غلط در جامعه باعث شده است که مردان فکر کنند اگر ورزشکار، ثروتمند یا رئیس نباشند، کافی نیستند. آنها باید تعریف خود را از یک مرد تغییر دهند. مرد خوب می تواند یک دوست خوب، یک شوهر مهربان، یک پدر دغدغه مند باشد و اینگونه احترام دیگران را جلب نماید.

انواع داروهای ضد افسردگی

بیش از 80 درصد از افراد مبتلا به افسردگی، چه مرد و چه زن، می توانند با داروهای ضد افسردگی، روان درمانی و ترکیبی از هر دو با موفقیت درمان شوند. داروهای ضد افسردگی مانند پاروکستین (پاکسیل) یا سرترالین (زولوفت) معمولا برای درمان افسردگی استفاده می شوند. با این حال یک متخصص مراقبت های روانی ممکن است داروهای دیگری را نیز پیشنهاد کند. توجه داشته باشید که مصرف داروهای مناسب برای درمان افسردگی دوره طولانی مدتی دارند و برای ایجاد تفاوت محسوس در وضعیت بیمار نیاز به پیگیری درمان از چند هفته تا چند ماه است.

انواع عمده داروهای ضد افسردگی عبارتند از:

 • SSRI ها( مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین): SSRI ها نحوه استفاده از سروتونین در مدارهای مغزی را بهبود می بخشند و رایج ترین داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی هستند. اسیتالوپرام (Lexapro)، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین (لووکس)، و سرترالین (Zoloft) از معروف ترین انواع آنها هستند.
 • SNRI ها (مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین): این داروها بر مدارهای مغزی که هم از سروتونین و هم نوراپی نفرین استفاده می کنند، تأثیر می گذارند. آنها عبارتند از Duloxetine (Cymbalta) Venlaxafine (Effexor)، دسوونلافاکسین (پریستیق) و Levomilnacipran (Fetzima).
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs): این داروها از دهه 1950 برای درمان افسردگی استفاده شده اند و عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهای جدیدتر ایجاد می نمایند. TCA ها شامل آموکساپین (اسندین)، دزیپرامین (Norpramin)، دوکسپین (Sinequan)، ایمی پرامین (توفرانیل)، نورتریپتیلین (Aventyl، Pamelor)، پروتریپتیلین (Vivactil) و تریمیپرامین (Surmontil) می باشند.
 • MAOI ها (مهارکننده های مونوآمین اکسیداز) : این دسته داروهای ضد افسردگی اولیه هستند و عبارتند  از ایزوکاربوکسازید (مارپلان). فنلزین (ناردیل)؛ و سلگیلین (امسام).
 • آنتی سایکوتیک های غیر معمول

برخی از داروهایی که برای اولین بار برای درمان اسکیزوفرنی استفاده شدند، به نام داروهای ضد روان پریشی آتیپیک، ممکن است برای درمان انواع خاصی از افسردگی به تنهایی یا در ترکیب با داروهای ضد افسردگی سنتی تر مورد استفاده قرار گیرند. چند نمونه از آنها عبارتند از:

 • آریپیپرازول (Abilify)
 • برکسپیپرازول (رکسولتی)
 • لورازیدون (لاتودا)
 • ترکیب اولانزاپین – فلوکستین (Symbyax)
 • کوئتیاپین (Seroquel)

سخن آخر:

افسردگی به عنوان قاتل خاموش قرن در بسیاری از محافل پزشکی و روانپزشکی در سراسر دنیا مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد زیرا امروزه این بیماری بیش از گذشته گریبانگیر افراد شده و باعث اختلالات بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی افراد می شود. ضرورت مراجعه به روان درمانگر، روانشناس و روانپزشک در پیشگیری و درمان این بیماری بر همگان محرز است و روشن است که حتی افرادی که به افسردگی مبتلا نیستند باز هم برای پیشگیری از این بیماری باید با روانشناس و روانپزشک در ارتباط تنگاتنگ باشند.

دریافت نوبت اینترنتی از روانشناس

دریافت نوبت اینترنتی از روانپزشک

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «افسردگی در مردان؛ انواع، دلایل، علائم و درمان»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده
دیدگاه های اخیر
خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش هورمونی و آنزیم کبد بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه فقط خارش در سر ممکن اگزما یا قارچ سر باشه برای معاینه کامل و تج...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بعیده علل دیگر مثل اختلال هورمونی شایع ترند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ارتباطی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام عدد alt در رنج‌ نرمال نیس و باید حتما التهاب کبد بررسی شه برای معاین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام کبدچرب گرید یک افزایش انزیم نمیده عدد بیلی روبین چند؟ بنظر بنده از...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام، با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام آزمایش تکرار شود...

پیشنهاد سردبیر