علائم افسردگی در چهره ؛ نحوه تشخیص افسردگی از روی صورت

آیا با نشانه افسردگی در چهره آشنا هستید؟ تاثیر افسردگی بر چهره آشکار است. از روی ظاهر و چهره افراد نیز می‌توان افسردگی را تشخیص داد. شاید تصور کنید که تشخیص افسردگی از روی ظاهر و چهره فقط از عهده روانشناسان برمی‌آید. در حالی که تشخیص افسردگی از روی صورت چندان هم سخت نیست، کافیست با نشانه‌های ساده آن آشنا شوید تا افسردگی را در خود یا عزیزان‌تان تشخیص دهید. در این مقاله از مجله سلامتی دکتر دکتر قصد داریم شما را با نشانه‌های ظاهری افسردگی آشنا کنیم.

آیا افسردگی روی ظاهر صورت هم تاثیر می‌گذارد؟

اگر گمان کردید که تاثیر افسردگی صرفا بر روی روحیات شماست، کاملا در اشتباهید! اختلال افسردگی بر روی ریز و درشت‌ترین مسائل پیرامون شما تأثیر گذار است. این اختلال نه تنها به روحیات و احساسات شما صدمه میزند بلکه بر روی پوشش، گفتار، رفتار، برنامه غذایی، تمرکز و حتی چهره شما آسیب جدی وارد می‌کند.

در جواب سوال آیا افسردگی بر چهره تاثیر می‌گذارد یا خیر، باید بگوییم که بله تاثیر افسردگی بر چهره مشخص است؛ کافیست کمی در جزئیات دقیق‌تر شوید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که افسردگی حتی بر نحوه لباس پوشیدن افراد هم تأثیر می‌گذارد. درست است که غم و اندوه از اصلی‌ترین علائم افسردگی است اما این که گمان کنید فرد افسرده فقط نشانه‌هایی از قبیل غم و غصه و گریه و بی حوصلگی و انزوا دارد، تصوری غلط است.

افراد افسرده معمولا به ظاهر و چهره خود اهمیت نمی دهند.

نحوه تشخیص افسردگی از روی ظاهر

اولین قدم در افسردگی حس انزوا و بی حوصلگی فرد حتی نسبت به خودش است. فرد مبتلا به افسردگی دوست ندارد با ظاهرش جلب توجه کند، در واقع این افراد ترجیح می‌دهند اصلا دیده نشوند!

خشم و تحریک پذیری بیش از حد یک فرد هم از ابتدایی‌ترین نشانه‌های بروز افسردگی است. اگر در اطراف شما فردی وجود دارد که بسیار حساس است و با کوچک‌ترین دلیلی طغیان می‌کند و اشک می‌ریزد و یا به سرعت عصبانی می‎شود و هیچ کنترلی بر آن ندارد، به او بیشتر توجه کنید. در ادامه چندین نشانه افسردگی در چهره و ظاهر افراد را با هم بررسی می‌کنیم:

بی خوابی یا خواب بیش از حد

از علائم افسردگی بی‌خوابی و حتی برعکس آن، خواب بیش از حد است. به طوری که فرد پس از خواب کافی هم همچنان احساس خستگی و بی حوصلگی می‌کند. در بیشتر موارد مشکلات خواب و افسردگی ارتباط زیادی با هم دارند.  خواب کافی یکی از مهم‌ترین اصول سلامت روان است.

وسواس و سردرگمی زیاد

از دیگر نشانه‌های یک فرد افسرده اضطراب، بی‌قراری، وسواس و سردرگمی بیش از حد است. معمولا افراد مبتلا به این اختلال، تمرکز کافی ندارند و به اصطلاح حواس‌شان پرت است! یک جا بند نمی‌شوند، برای رفت و آمد و قرارهایی که گذاشته می‌شود، دنبال بهانه‌اند و در زمان حضورشان هم مدام آشفته و معذب هستند، چشم‌شان دو دو می‌زند و احساس ناامنی می‌کنند.

پوشش نامرتب از نشانه های افسردگی

در کنار همه موارد ذکر شده یکی از راحت‌ترین روش‌های تشخیص افسردگی، نحوه پوشش و ظاهر یک فرد است. تصور کنید یکی از دوستان شما تا سال پیش بسیار خوش‌پوش و مرتب بود اما الان لباس‌هایی که انتخاب می‌کند، چگونه است؟

افراد افسرده ترجیح می‌دهند بیشتر از لباس‌های تک رنگ به ویژه رنگ‌های تیره به یک شکل و ساده و بدون هیچ طرح خاصی استفاده کنند. تنها چیزی که در انتخاب لباس به آن اهمیت می‌دهند این است که راحت باشند! حتی شاید لباسی بپوشند که هرگز انتخاب آن‌ها نیست؛ اما این دسته افراد اول از همه به احساس و انتخاب‌های خودشان بی‌توجهی می‌کنند.

این بی‌توجهی، تنها به نحوه لباس پوشیدن‌شان ختم نمی‌شود! از نشانه افسردگی در چهره می‌توان به آرایش نکردن خانم‌ها اشاره کرد؛ البته به معنی این نیست که همه خانم‌هایی که آرایش ندارند، افسرده هستند، این موضوع شامل برخی از افراد است. بیشتر زنانی که دچار افسردگی هستند، به هیچ عنوان آرایش نمی‌کنند و اصلا برایشان مهم نیست چگونه به نظر می‌رسند.

استفاده از الکل و مواد مخدر برای داشتن حال خوب

مصرف بیش از حد الکل، استفاده از داروهای مخدر مختلف و پرخوری از دیگر نشانه‌های بروز افسردگی است. این افراد معمولا برای مخفی کردن اضطراب و اختلال خود و فرار از آن به مواردی نظیر الکل و مواد مخدر پناه می‌برند و به خیال خود به آرامش می‎رسند و آن را کنترل می‌کنند. نیازی به گفتن نیست که این روش کاملا غلط است و باعث می‌شود فرد مبتلا به افسردگی دچار مشکلات بزرگ‌تر و بیشتری بشود.

گودی و سیاهی زیر چشم

یکی از واضح‌ترین نشانه افسردگی در چهره ، گودی و سیاهی زیر چشم، پف کردن چشم‌ها، رنگ پریدگی و در بعضی موارد، تعریق در اثر اضطراب است. به صورت کلی تاثیر افسردگی بر چهره این گونه است که افراد افسرده، بیمار و ناسالم به نظر می‌رسند.

شاید برایتان جالب باشد طی تحقیقات مشخص شده است که بدن فرد مبتلا به افسردگی قادر به دفع سموم به شکل طبیعی نیست و این تنها یکی از آسیب‌های جدی افسردگی بر روی سیستم عصبی بدن است.

گودی زیر چشم و وجود آکنه صورت، می تواند نشانه افسردگی در چهره باشد.
تغییرات در صورت و گودی زیر چشم، از نشانه های افسردگی

ایجاد آکنه

آکنه نوعی نشانه افسردگی در چهره است. افسردگی می‌تواند مشکلات پوستی مختلفی را به دنبال داشته باشد. افرادی که افسرده هستند به پوست صورت خود رسیدگی نمی‌کنند و طبیعتا روتین پوستی نیز ندارند، همین موضوع نیز منجر به آکنه، خشکی پوست و بسیاری مشکلات دیگر می‎شود.

زخم لب

زخم لب از نشانه افسردگی در چهره است. افراد افسرده به سلامت دهان، دندان و لب خود نیز اهمیت نمی‎دهند. بنابراین ایجاد مشکلاتی در آن ناحیه، دور از تصور نیست. استرس و افسردگی باعث می‎شود که برخی از افراد، قسمت لب‌ها یا داخل دهان را بجوند و آن ناحیه را زخمی کنند. همچنین امکان ایجاد تبخال و جوش‌های چرکی هم وجود دارد.

بی توجهی به لب ها و و وجود زخم در لب، از علائم افسردگی در صورت است

سایر نشانه های افسردگی در تغییر ظاهر

بیشتر افراد دچار افسردگی معتقدند که لیاقت تعریف و تحسین و زیبا دیده شدن را ندارند! از سوی دیگر ممکن است بعضی از افراد شاهد اضافه وزن و کاهش وزن زیاد و ناگهانی هم باشند.

گاهی اوقات افسردگی ریشه ژنتیکی دارد. افرادی که مشکوک به افسردگی هستند، می‌توانند با بررسی سابقه خانوادگی و ژنتیکی خود اطمینان بیشتری برای مراجعه به متخصص روانشناسی و کنترل و درمان هرچه سریع‌تر آن پیدا کنند.پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این تخصص و این که چگونه به درمان بیماری‌ها می‌پردازد، مقاله تخصص روانشناسی چیست در مجله سلامت دکتردکتر را بخوانید.

در برخی موارد هم دیده شده افرادی که بیماری‌هایی از قبیل دیابت یا سرطان را گذرانده‌اند، در معرض خطر افسردگی هستند. بیماری‌هایی از این دست باعث می‌شوند فرد با استرس و اضطراب زیاد و حتی در برخی موارد با ناامیدی و ترس دست و پنجه نرم کند. تمامی این موارد بستر منلسبی برای بروز افسردگی هستند.

همچنین از سوی دیگر این اختلال باعث به هم ریختن سیستم دفاعی و عصبی بدن شما می‌شود و به مرور مقاومت بدن را کاهش می‌دهد و از شما فردی آسیب پذیر می‌سازد.

تغییر هورمون ها بر اثر افسردگی و شروع مشکلات پوستی

تغییر هورمون‌ها در اثر افسردگی به ضرر زیبایی تمام می‎شود. با شروع افسردگی در افراد، هورمون‌ها شروع به تغییر می‌کنند. در اثر تغییر هورمونی، مشکلات پوستی آغاز می‎شود. خشکی پوست، از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست، چاقی یا ورم صورت، عدم توانایی سلول‌های پوست برای حفظ آب میان بافتی از جمله اثر افسردگی روی پوست است.

افسردگی معمولا با اضطراب همراه می‎شود. با اضطراب، هورمون کورتیزول ترشح می‎شود که با افزایش آن، آکنه در پوست پدیدار خواهد شد. همچنین این هورمون باعث از دست رفتن توانایی سلول‌های پوست برای حفظ آب می‎شود که در اثر این عمل، طراوت پوست از بین می‎رود.

افسردگی باعث تغییر هورمون‌های خواب نیز می‎شود که در اثر این تغییر، پوست و چهره خسته به نظر می‎رسد. وجود حلقه دور چشم و چشم‌های پف کرده از علائم مشکل خواب در افراد افسرده است.

مراجعه به پزشک در صورت بروز افسردگی در صورت

تشخیص نشانه افسردگی در چهره سخت نیست. تاثیر افسردگی بر چهره مشخص است به طوری که با یک نگاه می‌توان متوجهِ آن شد. نشانه‌های تشخیص افسردگی از روی صورت شامل تیره شدن اطراف چشم، آکنه، چشم‌های پف کرده، زخم لب و … است. از روی ظاهر نیز می‌توانید پی به افسردگی ببرید. افراد افسرده معمولا لباس‌های تیره رنگ می‌پوشند و به ظاهر خود هیچ اهمیتی نمی‌دهند.

تغییر در نوع لباس پوشیدن، چاقی یا لاغری بیش از حد و چهره ژولیده از نشانه‌های فرد افسرده است. در این مقاله به بررسی نشانه‌های افسردگی از روی ظاهر پرداختیم. نظر شما در مورد نشانه‌های ذکر شده چیست؟ خوشحال می‎شویم اگر نظرها و سوال‌های خود در رابطه با این موضوع را در بخش کامنت برایمان یادداشت کنید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

برای دریافت خدمات مشاوره افسردگی در دکتردکتر، می‌توانید از بهترین دکتر روانشناس در شهر خود نوبت حضوری و مشاوره آنلاین بگیرید.

سوالات متداول

بله، از روی نشانه‌های چهره که شامل گودی زیر چشم، آکنه، زخم لب و حالت متفاوت چشم‌ها است، می‌توان افسردگی را تشخیص داد.

نگرانی در چشم ها، تغییر در شکل و مردمک چشم، عدم برقراری تماس چشمی و خستکی در چشم ها از نشانه های افسردگی در چشم است.

بی خوابی، شلختگی ظاهر، خواس پرتی، مشکلات پوست و سیاهی زیر چشم

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. Saeed می گوید

  من تمام اینارو دارم واینکع پدرم بهم میگع معتاد شدی یا بهم قر میزنن ک درست بپوش اینجوری راه برو اونکارو بکن بدترم میکنه چون صورتم تغییر بدی کرده

 2. بی نام می گوید

  سلام من از زمانی که یادم میاد و بچه بودم علائم افسردگی رو داشتم همیشه بی انرژی و بی اعتماد به نفس که تو تمام زندگیم تاثیر گذاشته حتی حال انجام واجباتمو هم ندارم و کلا نمازمو گذاشتم کنار چون توان و اراده و حوصله هیچ کاری رو تو زندگیم ندارم حتی رسیدگی به نظافت شخصی و کارای روزانه از این بابت اصلا دلم نمیخواد تو جامعه دیده بشم و از جلب توجه بدم میاد بیشتر لباسای تیره و یکدست میپوشم و زیاد اهل روابط اجتماعی و دوستی نیستم چون میترسم بخاطر رفتارام و ظاهرم قضاوت و طرد بشم به نظرم افسردگی من ریشه ژنتیکی داره چون بدون دلیل و اتفاق خاصی همیشه احساسات اینمدلی داشتم البته خیلی شدید نیس و دیگران خیلی متوجه نمیشن چون تو جامعه بیشتر اوقات شاد و اهل بگو بخند هستم ولی حسای درونی بدی دارم مثل بی ارزشی و تنهایی و بی لیاقتی و خود کم بینی و تنبل بودن توی طب سنتی هم افسردگی ناشی از سردی مزاج هستش و تست مزاجی هم دادم و طبع بلغم داشتم چندین بار دکتر روانپزشک رفتم و داروهای مختلف گرفتم ولی عوارض بدی داشت مثل خواب آلودگی شدید و فشار و درد چشم و خونریزی گوارشی و … که گذاشتمش کنار و نمیدونم چطور باید این مشکلو برطرف کنم چون همه زندگیمو مختل کرده و از زندگی خیلی عقبم نه تونستم به خاطر مشکلم و اعتماد به نفس پایین ازدواج کنم نه ادامه تحصیل بدم و کار کنم کاش میشد زندگیم تموم بشه

  1. مرتضی می گوید

   سلام دوست عزیز.شما مثل منید فقط با ورزش و نماز و ذهن مثبت به مسائل این مشکل مرتفع میشه

  2. ehsan می گوید

   واقعا از ته دل حس کردم انگار خودم اینو نوشتم ولی من همیشه بازندم تو چندتا رشته ورزشی تو درس تو کار تو همه چی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر