بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی

کبد یکی از مهمترین ارگان‌های بدن است که آنزیم‌های مهمی از جمله بیلی روبین را می‌سازد و ترشح می‌کند.

کبد بزرگ‌ترین ارگان بدن است. وزنی بین ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم دارد. اندازه و شکل کبد بر اساس شکل کلی بدن تغییر می‌کند برای مثال دراز و باریک یا چاق و مربعی شکل می‌شود. کبد در ربع فوقانی راست شکم درست در زیر قفسه سینه در مقابل دیافراگم قرار گرفته است و براساس اندازه آن به سمت ربع فوقانی چپ نیز گاها کشیده می‌شود.

کبد جزء معدود ارگان‌هایی است که خون‌رسانی دو گانه دارد. حدودا ۲۰ درصد جریان خون کبدی از خون اکسیژن‌دار شریان کبدی است و ۸۰ درصد مابقی از خون ورید پورت تامین می‌شود. ورید پورت حاوی خون سیاهرگی است که از معده، روده‌ها، پانکراس و طحال به کبد برمی‌گردد. این ورید سرشار از موادغذایی است.

اکثر سلول‌های کبدی را سلول‌هایی به نام هپاتوسیت‌ها تشکیل می‌دهند. بقیه سلول‌های کبدی شامل سلول‌های کوپفر، سلول‌های ستاره‌ای، سلول‌های اندوتلیال و عروق خونی، سلول‌های مجاری صفراوی و ساختارهای حمایتی هستند.

هپاتوسیت‌ها اعمال بسیار مهم و حیاتی در راستای حفظ وضعیت و سلامت بدن انجام می‌دهند. این اعمال شامل موارد زیر هستند:

ساخت اکثر پروتئین‌های ضروری سرم (آلبومین، پروتئین‌های حامل، فاکتورهای انعقادی، بسیاری از فاکتورهای هورمونی و رشدی)

تولید صفرا و حامل‌های صفرا (اسیدهای صفراوی، کلسترول، لسیتین، فسفولیپیدها)

تنظیم موادغذایی (گلوکز، گلیکوژن،لیپیدها، کلسترول، اسیدهای آمینه)

متابولیسم و تجزیه ترکیبات لیپوفیلیک و دفع آنها از طریق صفرا یا ادرار (بیلی روبین، آنیون‌ها، کاتیون‌ها،داروها)

همان طور که می‌بینید کبد عملکردهای زیاد و پیچیده‌ای دارد. به همین دلیل ارزیابی عملکرد کبد اندکی دشوارتر از سایر ارگان‌های بدن است.

معمول‌ترین تست‌های آزمایشگاهی که برای سنجش عملکرد کبد استفاده می‌شوند شامل LFT، اندازه‌گیری سطح بیلی روبین سرم، آلبومین سرم، زمان پروترومبین (PT) است. LFT سطح سه آنزیم مهم کبدی یعنی آلکالین فسفاتاز (ALP)، آسپارتات ترنس آمیناز (AST) و آلانین ترنس آمیناز (ALT) را نشان می‌دهد. در ادامه ذکر خواهیم کرد که سطح هر کدام از این آنزیم‌ها در نوع خاصی از بیماری‌های کبدی اهمیت زیادی برای ما دارد. بیلی روبین سرم نشان‌دهنده میزان فعالیت کبد از نظر تجزیه مواد و دفع آنهاست. آلبومین سرم و تست پروترومبین نیز نشان‌دهنده میزان ساخت پروتئین توسط کبد را نشان می‌دهند به عبارتی نمایانگر میزان سنتز توسط کبد هستند.

در ادامه این مطلب به بررسی عملکرد کبد خواهیم پرداخت. رویکر ما در این مطلب بیشتر پیرامون بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی است.

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین یک پیگمان (رنگدانه) تتراپیرول (چهارحلقه‌ای) بوده که حاصل شکسته شدن هموگلوبین است. حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد بیلی روبین ساخته شده در روز، از شکستن هموگلوبین گلبول‌های قرمز فرسوده وپیر خون حاصل می‌شود. دو نوع بیلی روبین در بدن داریم: بیلی روبین کونژوگه و غیرگونژوگه.

پس از تخریب این سلول‌ها، هم موجود در آنها در داخل سلول‌های رتیکواندوتلیال کبد تجزیه می‌شود. زمانی که بیلی روبین با پروتئین آلبومین متصل شود به بیلی روبین غیرکونژوگه (نامحلول یا غیرمستقیم) تبدیل می‌شود. این نوع بیلی روبین همان طور که گفته شد در داخل آب نامحلول بوده و اغلب وارد خون و ادرار نمی‌شود.

زمانی که بیلی روبین از پروتئین آلبومین جدا شود تبدیل به نوع کنژوگه یا محلول یا مستقیم می‌شود. در این صورت بیلی روبین، محلول در آب خواهد بود. این نوع بیلی روبین می‌تواند وارد خون شود یا از طریق ادرار دفع شود و رنگ زرد ادرار را ایجاد کند.

بیلی روبین و بیماری‌زایی

زردی یا ایکتر، به تغییر رنگ بافت در نتیجه رسوب بیلی روبین گفته می‌شود. رسوب بافتی بیلی روبین فقط در صورت بالا بودن میزان بیلی روبین سرم (هایپربیلی روبینمی سرمی) روی می‌دهد. این علامت بالینی اغلب نشان‌دهنده وجود یک بیماری کبدی یا با احتمال کمتری وجود یک نوع خاص از آنمی به نام آنمی همولیتیک است.

میزان افزایش بیلی روبین سرم ممکن است با انجام یک معاینه فیزیکی توسط پزشک حاذق تخمین زده شود. به طوری که وجود زردی در اسکلرا (بخش سفید چشم) نشان می‌دهد که میزان بیلی روبین سرم حداقل ۳ میلی‌گرم در دسی لیتر است. اسکلرا به دلیل محتوای بالای الاستینی تمایل خاصی به بیلی روبین دارد. به همین دلیل افزایش حتی میزان مختصر در بیلی روبین سرم خود را با زردی اسکلرا نشان می‌دهد.

در صورتی که پزشک با معاینه اسکلرا شک در ایکتریک (زرد بودن) بیمار کرد می‌تواند در قدم بعدی مخاط زیر زبان بیمار را معاینه کند.

آخرین محلی که با افزایش بیلی روبین زردی را نشان می‌دهد پوست فرد است. بنابراین در صورتی که دیدید پوست فردی ایکتریک شده است بدانید که او در مراحل پیشرفته‌ای از بیماری کبدی به سر می‌برد. در نتیجه با افزایش سطح بیلی روبین سرم، نهایتا پوست (مخصوصا در افرادی که پوست روشن دارند.) زرد می‌شود. حتی اگر روند بیماری طولانی شود و سطح بیلی روبین در خون مرتبا افزایش پیدا کند، احتمالا پوست به رنگ سبز هم در بیاید. (این رنگ سبز در نتیجه اکسیداسیون بیلی روبین به بیلی‌وردین ایجاد می‌شود.)

چه عواملی باعث بالا رفتن بیلی روبین می‌شوند

در قسمت‌های بالا گفتیم که بیلی روبین در نتیجه تجزیه هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز توسط سلول‌های کبدی حاصل می‌شود. بنابراین هر زمان که تخریب گلبول‌های قرمز خون زیاد شود و تولید هم افزایش یابد یا هر زمان که سلول‌های کبدی آسیب ببینند و نتوانند بیلی روبین را به خوبی دفع کنند ما شاهد بالا رفتن سطح سرمی بیلی روبین خواهیم بود و به دنبال آن ایکتر بروز پیدا می‌کند.

یکی از دلایل اصلی بالا رفتن میزان بیلی روبین در خون و ایکتر (زردی) که به دنبال آن رخ می‌دهد، آنمی همولیتیک است. گلبول‌های قرمز از زمانی که از مغز استخوان خارج می‌شوند و به داخل خون محیطی ورود پیدا می‌کنند، به طور متوسط ۱۲۰ روز عمر می‌کنند. در صورتی که به هر دلیلی عمر گلبول‌های قرمز کمتر از این میزان شود، در جاهای مختلف بدن تخریب می‌شوند و هم موجود در آنها در کبد تجزیه شده و حاصل آن تولید بیلی روبین است. به دنبال این وقایع زردی بروز پیدا می‌کند.

علل مختلفی می‌توانند موجب بروز آنمی همولیتیک شوند. برای مثال کمبود آنزیم G6PD سبب می‌شود که انعطاف‌پذیری گلبول‌های قرمز کم شود در نتیجه در هنگام عبور از مویرگ‌های ریز حبس می‌شوند و از بین می‌روند.

علت مهم دیگر در بالا رفتن سطح سرمی بیلی روبین و بروز زردی، آسیب سلول‌های کبدی است. برای مثال در انواع هپاتیت‌های ویروسی و غیرویروسی یا هپاتیت ناشی از الکل ممکن است شاهد این علامت بالینی باشیم.

یکی دیگر از علل افزایش بیلی روبین خون، انسداد مجاری صفرا داخل کبدی یا خارج کبدی است. این مشکل می‌توان به علل مختلفی بروز پیدا کند برای مثال مجاری داخل کبدی ممکن است به‌علت مصرف برخی داروها انسداد پیدا کنند. همچنین برخی بیماری‌های انگلی می‌توانند در داخل مجاری صفراوی داخل کبدی قرار گرفته و در این محل  انسداد ایجاد کند. البته این قبیل انگل‌ها در مناطق جغرافیایی خاصی دیده می‌شوند و به طور کلی شناسایی آنها بسیار نادر است.

شایع‌تر از مسائلی که ذکر شد، باید به سنگ‌های مجاری صفراوی و یا تومورهای کبدی یا تومورهای مجاری صفراوی اشاره کنیم. چرا که این موارد موجب مسدود کردن مسیر صفرا می‌شوند و به این شکل سطح بیلی روبین خون را بالا می‌برند. یکی از نشانه‌هایی که اغلب با زردی ناشی از افزایش بیلی روبین همراه است، خارش شدید پوست است.

نشانه‌های بالا رفتن سطح بیلی روبین در خون

از نشانه‌های اصلی این مشکل همان طور که در قسمت‌های قبل گفتیم زردی اسکلرا، زردی مخاط زیر زبان و زردی پوست است. همین طور در بعضی موارد خاص همراه این شرایط خارش شدید پوست نیز وجود دارد.

اما شاخص حساس‌تر دیگر در افزایش بیلی روبین سرم، تیره شدن رنگ ادرار است. علت این رخداد دفع کلیوی بیلی روبین کونژوگه است. بیماران اغلب در این حالت ادرار خود را به رنگ چای یا کولا تشبیه می‌کنند. دفع بیلی روبین در ادرار نشان‌دهنده افزایش جزء مستقیم بیلی روبین است و در نتیجه می‌تواند مویدی بر بیماری کبدی باشد.

بالا رفتن دیگر آنزیم‌های کبدی نشان‌دهنده چیست

از جمله آنزیم‌های مهم کبدی AST و ALT هستند. این دو آنزیم اغلب در بیماری‌های کبدی که سلول‌های کبدی (هپاتوسیت‌ها) درگیر هستند، بالا می‌روند. اصطلاحا گفته می‌شود که AST و ALT در بیماری‌های هپاتوسلولار افزایش پیدا می‌کند. مثال بارزی از این بیماری‌ها انواع هپاتیت‌های حاد و مزمن هستند. هپاتیت می‌تواند سطح این آنزیم‌ها را تا ۱۰ برابر میزان نرمال افزایش دهد.

یکی دیگر از آنزیم‌های مهم کبدی ALP است. این آنزیم اغلب در بیماری‌های انسدادی کبدی بالا می‌رود. برای مثال زمانی که مجاری صفراوی داخل یا خارج کبدی توسط یک سنگ اشغال شده‌اند، سطح این آنزیم افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آن گاهی فرد دارای انواع تومورهای کبدی است. این تومورها ممکن است داخل مجاری صفراوی باشند که در این صورت موجب مسدود کردن مسیر صفرا می‌شوند. گاهی نیز ممکن است این تومورها در خارج از مجاری باشند ولی به دلیل فشاری که از خارج به مجاری صفراوی وارد می‌کنند، مسیر عبور صفرا را مختل کنند. این تومورها ممکن است تومورهای اولیه خود کبد باشند و یا تومورهایی باشند که از سایر نقاط بدن به کبد متاستاز داده باشند.

کبد محل اصلی متابولیزه کرن اکثر داروها محسوب می‌شود. بنابراین دور از انتظار نیست اگر بگوییم که مصرف طولانی مدت برخی داروها ممکن است با عوارض کبدی همراه باشد. گاهی اوقات افراد به صورت خودسرانه از دارویی استفاده می‌کنند که این موضوع ریسک چنین عوارضی را چند برابر می کند.

در ادامه لیستی از داروهایی که می‌توانند سبب آسیب‌های کبدی بشوند و در نتیجه سطح آنزیم‌های کبدی را بالا ببرند، ارائه می‌کنیم:

 • داروهای مسکن‌ از جمله آسپیرین، استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و فنیل بوتازون
 • داروهای  ضد تشنج از جمله فنی توئین، اسید والپوریک (دپاکوت)، کاربامازپین و فنوباربیتال
 • آنتی بیوتیک‌ها از جمله تتراسایکلین، سولونامید، ایزونیازید، سولفامتوکسازول، تریمتوپریم، نیتروفروناشن و فروکنازوا و داروهای ضدقارچ
 • داروهای کاهش‌دهنده کلسترول خون  مثل لوواستاتین، پراواستاتین، آتروواستاتین، روزاواستاتین، سیمواستاتین و  استاتین‌های دیگر
 • برخی داروهای تقویتی مثل نیاسین  همان ویتامین B3
 • داروهایی که برای بیماری‌های قلب و عروق مصرف می‌شوند مثل آمیودارون، هیدرالازین و کویینیدین
 • داروهای ضدافسردگی  مخصوصا سه حلقه‌ای‌ها (TCA)
 • داروهایی که در شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند مثل متوتروکسات

تغییرات سطح آنزیم‌های کبدی چگونه تشخیص داده می‌شود

در صورت شک پزشک به تغییرات پاتولوژیک آنزیم‌های کبدی، باید سطح این آنزیم‌ها مورد سنجش قرار گیرد. تشخیص این امر بسیار آسان و کم‌هزینه است و تنها از طریق یک نمونه خون انجام می‌گیرد.

علاوه بر آنزیم‌های کبدی سطح بیلی روبین خون نیز از این طریق (نمونه خون) قابل اندازه‌گیری است. در نهایت اغلب پزشک با استفاده از نتایج حاصل از آزمایش آنزیم‌های کبدی و نیز سطح بیلی روبین تشخیص قطعی را مطرح می‌سازد.

درمان افزایش آنزیم‌های کبدی

قطعا درمان این مشکل به علت آن بستگی دارد. در واقع در این شرایط باید عامل زمینه‌ای را پیدا کرد و سپس آن را برطرف نمود تا به این ترتیب سطح آنزیم‌های کبدی به میزان نرمال خود برگردد. برای مثال اگر علت افزایش آنزیم‌های کبدی سنگ مجاری صفراوی باشد در صورت تشخیص پزشک، سنگ خارج می‌شود. اگر علت این موضوع هپاتیت باشد فرد درمان‌های ضدهپاتیت دریافت می‌کند.

در صورتی که اقدام به درمان بیماری کردید به این نکته دقت کنید که در بیماری‌های کبدی بیمار باید هر ۶ ماه یک بار آزمایش‌های کبدی را تکرار کند تا پزشک بتواند سیر پیشرفت درمان یا بیماری را بررسی کند. پزشک با توجه به نتیجه این آزمایش‌ها دوز داروها و انواع آنها را تعیین و تغییر می‌دهد. یا حتی ممکن است با توجه به این آزمایشات قطع درمان را برای بیمار تشخیص دهد.

مسئله‌ای که در درمان این قبیل موارد اهمیت دارد تشخیص به موقع مشکل در فرد و یافتن علت آن است تا بتوان به سرعت وارد عمل شد و برای فرد درمان‌های مناسب را اجرا کرد. مسئله مهم در بیماری‌های کبدی، جلوگیری از تغییر بیماری کبدی به سمت سیروز (آخرین و پیشرفته‌ترین مرحله همه بیماری‌های کبدی – End Stage Hepatic Disease) است.

منابع:

اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۱۵ ویرایش نوزدهم

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

688 دیدگاه در “بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی

 • سلام خانم دکتر
  ۶ روزه ازدواج کردم، آزمایش همسرم
  Direct bilirubin 0.6
  Total bilirubin 2.78
  این هست و البته چشماش زرد هست
  بهش گفتن میتونه هپاتیت باشه.
  آیا هپاتیت هست و من هم الان درگیرم؟
  هنوز دوهفته نیست آیا لازمه، واکسن هپاتیت Aبزنم
  ؟

  پاسخ
  • سلام عزیز
   بزارین اول ازمایش هپاتیت های ویروسی رو انجام بدن که مشخص شه آیا واقعا هپاتیت ویروسی هست یا خیر و اگر هست از چه نوعی، b, c,
   اگر b باشه که واکسن داره برای شما
   اگر c باشه درمان دارویی داره برای ایشون

   پاسخ
 • سلام افزایش بیلی روبین ممکنه باعث افزایش خستگی و افسردگی و خشکی مغز هم بشه؟؟

  پاسخ
  • سلام
   علتی که سبب افزایش بیلی روبین شده بله ممکن
   چون خود افزایش بیلی روبین بیماری اصلی نیست بلکه علامتی از یک بیماری میتونه باشه
   البته برخی موارد مثل سندرم ژیلبرت هیچ عارضه و مشکلی ایجاد نمیکنن

   پاسخ
 • سلام .
  Bili d من بالا عه .ومیگن چون بالاعه یعنی هپاتیت c داری ، این درسته؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر نمیشه اینطوری گفت
   هپاتیت c با ازمایش hcv ab مشخص میشه و بیلی روبین دایرکت بالا علل زیادی دارد

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
  من اسفند ماه سال ۹۹ بخاطر داشتن سنگ کیسه صفرا عمل داشتم و کیسه صفرا برداشتم
  اوایل زردی چشم و بدنم از بین رفته بود
  اما بعد ۱ سال کم کم اون زردی شروع شد
  تا اینکه چند روز پیش رفتم و یه آزمایش کلی دادم که شامل ازمایش ادرار مدفوع آنزیم های کبدی ویتامین و هورمون و این قبیل چیزها بود
  من کم خونی مینور هم دارم
  تو این ازمایشات چندتا مورد من کم و زیاد بوده که ذکر میکنم
  من ۳۲ سالمه و مرد هستم
  ازمایش cbc:
  W.b.c___8.6
  R.b.c — 6.44 H
  Hgb ___13.1 L
  H.c.t___39.7
  M.c.v___ 61.6 L
  M.c.h___ 20.3 L
  M.c.h.c___33
  Pelatelets___248
  R.d.w cv ___ 19.1 H
  Reticulocytes___0.9
  E.s.r 1st h___2
  آزمایش های آنزیم های کبدیم همه در محدوده نرمال بوده به جز بیلی روبین توتال
  Total Bilirubin ___ 4.9 H
  Direct bilirubin ___ 0.2
  Ast ___20
  Alt ___13
  Alkaline phosphatas___ 153
  Ldh___ 373
  Fe___120
  T.i.b.c___320
  Na___143
  K___5.3
  Zn___110
  Bun___13
  Hdl___30
  Ldl___45
  Ldl/hdl ratio___1.5
  Cholestrol/hdl ratio___4
  Triglyceride___122
  Cholestrol___ 121
  ۱___Creatinine
  Fbs___106
  و همینطور موارد دیگه هم به این صورت بوده
  Crp___4
  Hemoglobi a1c___5.3
  Ferritin___130
  B12___390
  Vitamin D ___13
  T4___7.6
  T3___1.1
  Tsh___4.5
  Pt patient___12.7
  Pt activity ___97
  Lnr___1
  Pt control___12.5
  Ptt___31

  خب به نظر شما چرا انقدر بیلی روبین من بالاست؟
  سندروم ژیلبرت دارم یا بیماری دیگه ای ممکنه باشه؟
  راهی برای درمان هست؟
  این بیلی روبین بالا به کبد آسیب نمیرسونه؟

  پاسخ
  • سلام
   ازمایشاتون نرماله بجز بیلی توتال
   اگه زردی شما موقع گرسنگی و خستگی تشدید میشه به نفع ژیلبرت هست یا موارد مشابه اون
   با این وجود بهتره به به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید تا در صورت نیاز سونوگرافی یا تکرار ازمایش انزیم بدهد

   پاسخ
 • سلام
  total bil =1
  direct bil=0.33
  ast =26
  Alt =34
  آیا مشکلی هست بابت اون ۰.۰۳ بالا بودن بیلی روبین مستقیم
  البته ۲۴ ساعت قبل انتی بیوتیک هم استفاده داشتم

  پاسخ
  • سلام
   موردی نیست

   پاسخ
   • با عرض سلام و خسته نباشید،
    مردی ۶۰ ساله هستم .
    از سال ۱۳۸۰ ، ۲۰ سال می شه که دو غده همانژیوم کوچیک دارم . سونو گرافی و اسکن را در طی این چندسال انجام داده ام (۳ بار اسکن در همو ن سالهای اولیه و هرسال هم جهت چکاب کامل ، (( چکاب کامل خون و ادرار و سونگرافی کامل لگن و شکم )) را انجام میدم . در طی این مدت ۲۰ ساله، طبق سونوگرافی ها، اندازه ی این دو همانژیوم همون طور ثابت باقی مانده و هیچ تغییری قابل توجهی نکرده است که دکتر مربوطه، ( آقای دکتر بهزاد رحمانی، فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری ) گفتند که این دو همانژیوما مادرزادی است که جای نگرانی نیست.
    با این وجود، سطح بیل روبین من ( هم Total و هم Direct ) از نورم طبیعی بالاست. ( بیلی روبین توتال : از ۲.۴ تا ۳
    و بیلی روبین دایرکت : از ۰.۵ تا ۰.۶ در نوسانه ) . دکتر کفتند که دلیل بالا بودن بیل روبین ها به خاطر وجود این دو همانژیوما ها می باشد).
    لازم به توضیحه که سایر آزمایشات کبدی من نظیر :
    ((Alk. Phos از ۱۶۱ الی ۲۰۵ در نوسانه )) + (( C.P.K. : ۱۰۷ )) + (( AST : ۱۷ )) و ((ALT : ۲۶ می باشد ))
    تا همین ۵ سال پیش که هر ۲سال یکبار پیش دکتر می رفتم و در باره ی بیل روبین بالای توتال و دایرکت خودم سوال می کردم، می گفتند که سایر آزمایشات کبدی ( .CPK, ALT, AST , ALK.PHOS ) من نورماله و جای نگرانی نیست و لزومی هم نداره که دیگه ویزیت بشم.
    و یک نکته ی دیگه این که، در آخرین سونوگرافی سالیانه ی کامل لگن و شکمی که همین چند روز پیش انجام دادم، نوشته شده بود که (( سپتوم در مجاورت گردن صفرا مشاهده می شود.) که وقتی از آقای سونوگراف ( دکتر سعید کاهانی) سوال کردم که آیا این مورد جای نگرانی است، ایشان گفتند که این فقط (یک تیغه ی مادرزادی در گردن کیسه صفرا) است و مهم هم نیست.
    لطفا با توجه به توضیحات فوق، آیا بیلی روبین های سطح بالای من ( هم توتال و هم دایرکت ) نگران کننده است؟ آیا باید به دکتر متخصص گوارش مراجعه کنم؟ در ضمن از انجاییکه هر روز نرمش و پیاده روی سبک می کنم، (( تری گلیسیرید : ۱۴۰ )) / ( کلسترول : ۱۳۷ )) / (( ال دی ال : ۸۰)) / (( اچ دی ال : ۳۳ )) من طبیعه و فقط قند تیپ دو را دارم که بدون خوردن قرص دیابت و با
    ورزش، رعایت کردن و انجام باید ها و نباید های غذایی، قند ناشتای من : بین اعداد (( ۱۱۰ الی ۱۲۰ در نوسانه. همچنین بنده هیچکدام از علایم زیر هم ندارم :
    • درد یا تورم شکم
    • لرز
    • تب
    • درد قفسه سینه
    • ضعف
    • سبکی سر
    • خستگی
    • حالت تهوع
    • استفراغ
    • تیره شدن غیر معمول ادرار
    لطفا منو ببخشید از اینکه متن طولانی شد. تقاضا دارم منو راهنمایی بفرمایید.
    با سپاس فراوان
    صادقی

   • سلام
    بررسی هاتون همه خوبه و موردی نداره
    بیلی روبین بالا هم بخاطر سندرم ژیلبرت هست احتمالا

 • سلام وقتتون بخير همسرم
  ٢٥ ساله مرد
  جواب ازمايشاتشون
  Bili total 3.8
  Bili direct 3.0
  Ast 223
  Alt 100

  میشه لطفاااا راهنمایی کنید احتمال چه مشکلاتی هست؟؟
  و آیا اینکه خیلی خطرناکع؟یا ممکنه کاملا برطرف بشه؟
  چون اول زندگیمون هست خیلی نگرانم 😢
  لطفا راهنماییمون کنید ممنون

  پاسخ
  • سلام
   با این ازمایش فقط میشه گفت یک التهاب کبد مطرحه و نوع و شدت اون رو نمیشه مشخص کرد و حتما نیاز به پیگیری و درمان داره
   درصورت عدم درمان بله میتونه خطر هم ایجاد کنه
   باید به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام‌ وقت بخیز
  من ۲۱ سالمه
  بخاطر جوش زدن راکوتان هفته ای دوتا مصرف میکنم
  قبل از مصرف راکوتان همه چیزم نرمال بود
  اما الان بعد از دوماه مصرف میزان دایرکت بیلی روبینم ۰.۴۴هست.
  نظرتون چیه خانم دکتر

  پاسخ
  • سلام
   اگر انزیم های کبدی نرماله و مقدار توتال هم نرمال فعلا موردی نیس
   یک ماه دیگه ازمایش تکرار شه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر.آزمایش چکاپ سالیانه دادم تمام موارد نرمال بود بجز ast305 & alt 102
  دکتر برام سونوگرافی کبد نوشت و یه آزمایش خون دیگه.سونوگرافی عادی بود و مشکلی نداشت و آزمایش خون دوم به شرح زیر بود.
  pt pait 12.5
  inr 1.0
  pt activity 100
  pt control 12.5
  bilirubin total 0.83
  bilirubin direct 0.15
  alkaline phosphatase 156
  تست هپاتیت بی و سی و ایدز هم منفی بود.
  به فاصله یک ماه قبل از آزمایش چند باز مقدار زیاد مشروب خورده بودم.علائمی هم ندارم.
  میخواستم بدونم نظر شما چیه؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام عزیز
   با توجه به بالا بودن انزیم کبدی نیاز به انجام ازمایش بیشتر از جمله خودایمنی کبد هست و همینطور فیبرواسکن
   نرمال بودن سونوگرافی با وجود انزیم بالا کافی نیست
   اول مجدد ازمایش آنزیم کبد بدین ast, alt,alkp و سپس به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من ۵ هفته پیش کرونا گرفتم.
  الان هم قرص فلوکونازول مصرف میکنم.
  یکسال هم هست قرص اس سیتالوپرام (ازیپم) مصرف میکنم.
  آزمایش دادم
  ‏Bt 1.52 —— ۰.۵-۱.۵
  ‏Bd 0.6 —— ۰.۴
  ‏Alt 15—— up to 41
  ‏Ast 14—— up to 35
  ‏Alp 214 —— ۱۰۰-۲۵۰
  ‏Cbc normal
  هیچ علائمی هم ندارم.
  احتمال دادن به خاطر قرص باشه.
  بهم گفتن یک ماه قرص فلوکونازول مصرف کنم. بعد از قطع کردن قرص یک ماه بعد ازمایش بدم.
  میتونه بیلیروبین با مصرف قرص بالا بره یا با کرونا؟

  پاسخ
  • سلام
   ازمایشاتون نگرانی خاصی نداره چون آنزیما نرماله
   میتونه بخاطر قرص باسه
   یک‌ماه دیگه تکرار شه

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  مرد هستم ۳۱ ساله
  T bilu = 7.2
  D bili = 0.9
  Ast= 13
  Alt = 26
  Alkaline phosphat =123
  خیلی نگرانم خواستم ببینمُ چه مشکلی داره کبدم؟

  پاسخ
  • سلام
   آنزیم های کبدی نرماله ولی بیلی روبین توتال بالاس ، باید بررسی بیشتر مثل cbc, diff, esr, crp, ldh, retic,u و سونوگرافی شکم و کبد و مجاری صفراوی انجام شه
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • با سلام
  ۳۶ سالمه..چشمام زرد شده آزمایش دادم این جوابش هست ممنون میشم راهنماییم کنید
  Proteins total. 7.5
  Albumin serum. 4.8
  Globulins serum. 2.7
  Bilirubin total. 0.79
  Bilirubin direct. 0.37
  S.G.O.T (AST). 21
  S.G.P.T (ALT). 28
  Alkaline p.(ALP). 153

  پاسخ
  • سلام
   بیلی روبین و آنزیم کبدی شما در رنج نرماله

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من از یک داروی گیاهی برای چاقی استفاده کردم درد شدید احساس کردم در شکم و کلیه سمت راستم سنو دادم اکوی پارانشیم کلیه ها مختصر افزایش داشته داشته
  کبد و بقیه اعضای داخلی در حالت نرمال هستن
  آزمایش خون دادم
  کراتیین ۱.۷بود
  کلسترول ۲۴۶
  Ast116
  Alt244
  Total bilirubin 1.6
  Direct bilirubin.5
  آیا احتمال اینکه که برگردم به حالت عادی هست راه درمان چیه

  پاسخ
 • سلام
  چندین سال پیش هم طحال و هم کیسه صفرا رو برداشتم(تالاسمی اینترمدیت دارم) بعد از اون هم هر چند سال یکبار داخل مجاری صفراوی سنگ می آره و مجبور به ERCP شدم.ولی الان بیلیریبونم ۵.۶هست.دلیلش چی می تونه باشه؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  پاسخ
  • سلام
   خود تالاسمی بعلت لیز سلولی که میده ممکن بیلی روبین رو بالا ببره

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  جوانی ۲۴ ساله با سابقه کم کاری تیروئید با آزمایش های زیر همراه با mrcp:
  سال ۹۷= bili total:1.25-bili direct:0.28 – bili indirect:1 – ast:20 – alt:35 -alp:407
  سال ۹۸= bili total:1.33-bili direct:0.35 – bili indirect:1 – ast:17 – alt:29 -alp:388
  سال ۱۴۰۱= :bili total:1.97-bili direct:0.44 – bili indirect:1.5 – ast:20 – alt:34 -alp330
  در همه سال ها ازمایش مربوط به اوره – کراتینین – فریتینن – GGT – و …… نرمال بود.
  mrcp 1401 :
  M.R.C.P reveals:
  Prominent intrahepatic bile ducts with suspicious irregularities in some
  of them
  Normal appearing CBD: 5mm without obvious obstructive lesion in its
  course.
  Unremarkable pancreatic duct and gall bladder.

  دکتر خودم تشخیص psc خفیف داده و گفته کولونوسکپی همراه بیوپسی کنم چون psc و ibd در اکثر مواقع باهم هستند.
  علائم زردی و خارش و اسهال خونی در شرح حال مشاهده نمیشه.
  اگر بیماری psc باشه چقدر دیگه تبدیل به نوع خطرناک اون میشه. نظر تان را در تشخیص بیماری بنده و خطر آن اعلام کنید ممنون.

  پاسخ
  • سلام
   نگران نباشین اگر زیر نظر پزشک باشین خطری نیست

   پاسخ
 • سلام من سنگ صفرای ۸mmدارم وانزیم کبدمم بالاس همچنین خون ریزی مقعدی روشن دارم ،،ایاصفرام نیاز به عمل داره

  پاسخ
  • سلام
   اگر آنزیم‌کبدیتون بالاس اول باید مشخص شه علتش چیه، آیا علتش قطعا سنگ هست یا نه، اگر علت سنگ باشه بله باید جراحی کنید
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام
  برای کسی که سرطان داره آیا متاستاز کبد می تونه باعث خون ریزی و آنمی بشه؟

  پاسخ
  • سلام
   بله عزیز میتونه این علایم رو بده

   پاسخ
 • سلام نظرتون در مورد ازمایش زیر چیه ؟
  Billi : t 3.25
  Billi : d 0.95
  SGOT 14
  SGPT 25
  Alk.ph 484

  پاسخ
  • سلام
   علایم خاصی دارند و علت انجام آزمایش چه بوده؟
   ازمایش cbc, diff, retic, ldh و تکرار ازمایشات فوق
   و سونوگرافی کبد و صفرا هم انجام شه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر ، لطفا نظرتونو در مورد ازمایش بفرمایین؟
  Total bilirubin 2.64
  Direct bilirubin 0.74
  HDL cholesterol 43
  AST 24
  ALT 21
  Alkaline 161
  Vitamin D 50
  CRP 4.7
  سونو: کبد چرب گرید یک
  کیسه صفرا ضخامت طبیعی و فاقد سنگ
  سایر موارد نرمال
  فقط اینکه ادم استرسی ای هستم،
  مرسی

  پاسخ
  • سلام
   اگه سایر مواور خوبه موردی نیست
   ۳ ماه دیگه ast,alt,alkp, billt, billd رو تکرار کنین

   پاسخ
 • سلام
  Ast 85
  Alt 95
  Total bilirubin 1.1
  Direct bilirubin 0.4
  Indirect bilirubin 0.7
  Hbs ag Negative
  Hbc ab total positive 1.82
  مينور هم هستم
  كبد چرب گريد ٣ هم دارم

  پاسخ
  • سلام
   فعلا ۳ ماه رژیم کبد چرب، ورزش منظم، کاهش وزن و مصرف قرص لیورگل
   بعد از ۳ ماه تکرار آزمایشات و درصورت بالابودن آنزیم ها سایر علل التهاب کبد باید بررسی شن

   پاسخ
 • Alt : 29. 4 ______up to 42
  Ast:18.7_______up to 42
  Alp : 242______adult 64_308
  triglyceride: 64
  bilirubin total 1.05
  bilirubin direct : 0.37 * _____up to 0.32
  bilirubin indirect : 0..68______up to 1
  سلام
  خانم هستم ۲۷ سالمه این جواب ازمایشمه بلی روبین دایرکتم فقط پنج صدم بالاس ایا مشکوک به ابتلا به هپاتیت هستم؟
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش خوبه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من ۲۲سالمه متاسفانه بیلی روبین من بالا هستش همیشه وچشمام هم گاها خسته میشم یا گرسنه زرد میشه گاها پوستمم همینطور بیلی روبین منم متغیره مثلا ۲سال پیش ۴/۷۰بود ۲ماه پیش ۳/۵۰و ۱ماه پیش گرفتم ۶/۱۴بود مصرف دخانیات و مشروب ام ندارم و نوشابه میخورم صبح روزه بعد دهنم تلخه بقیه چیزام تو ازمایش نورمال عهچکاپ کلی یم اینو میگه

  پاسخ
  • سلام
   اگر انزیم کبدیتون نرماله و سونوگرافی هم‌نرماله ممکن سندرم ژیلبرت باشه

   پاسخ
 • سلام من ۲۴ سالمه
  بیلی روبین توتالم ۰.۸و دایرکت۰.۴۶مشکل چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر بقیه موارد نرمالن مورد خاصی نیست

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ضمن عرض ادب و قبولی عبادات و طاعات
  مردی ۲۴ ساله با سابقه کم کاری تیروئید مشخصات آزمایش به شرح زیر هست ممنون میشم راهنمایی کنید بیماری کبد دارم یا خیر.
  (ast=20 —upto 37)
  (alt=34 —-upto 41)
  (Total bilirubin=1.97 —–0.2-/1.3)
  (direct bilirubin=0.44 —-up to 0.25)
  (indirect bilirubin=1.97 —–0.1-/1.1)
  (alp=330—-80-306)
  سطح اوره – کراتینین – قند – چربی – cbc و تیرویئد-فولیک اسید-ویتامین دی -فریتین-پتاسیم-فسفر-کلسیم همگی نرمال

  پاسخ
  • سلام
   ازمایشا به نفع بیماری کبدی نیست

   پاسخ
 • سلام خانمی ۳۰ساله هستم ،کم خونی ازنوع مینوردارم،ی ماهی میشه لرزش دست دارم،پزشک عمومی مراجعه کردم،آزمایش نوشتن،الان بیلربین توتالم ۱٫۵،بیلربین مستقیم ۰٫۴۲وبیلربین غیرمستقیم ۱٫۰۸،دکترعمومی گفتن مشکل نیس،میخواستم ببینم نظر شما چیه؟درضمن رنگ پوستم زرد،رنگ ادرارم بعضی وقتها سفید وبعضی وقتها کمی زرد

  پاسخ
  • سلام
   انزیم های کبدی باید بررسی شن

   پاسخ
   • سلام..خانم دکتر من نرس هستم یه سوال داشتم
    من جدیدا انگشت دست و پاک زرد شده یه ذره هم بدنم‌ ۲۷ سالمه و ۹۷ کیلو وزن
    Ast 40
    Alt47
    Alk.ph93
    Bilirubin total 2.1
    بیلی روبین کنژونگه هم ۵۷/.
    تشخیص شما چیه؟
    ادرارمم زرده یه خورده

   • سلام
    تکرار ازمایش ast, alt, alkp
    و ازمایش hbs ag, hbs ab, hbc ab,
    و همینطور سونوگرافی کبد

 • سلام همسر من تالاسمی مینور هستند که تستهای کبدی SGPT و SGOT و ALP طبیعی دارند ولی بیلی روبین توتال ۲.۴ و Direct 0.4 این بیلی روبین توتال ممکن است به خاطر مینور بودن بالا رفته باشد .آیا نیار به دارو هست؟

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن

   پاسخ
 • FBS 139
  Urea 51.1
  BUN 23.9
  Creatinine 1.05
  Cholesterol 134
  Triglyceride 92
  Total biliuribin 1.16
  Direct biliuribin 0.3
  AST 35
  ALT 45
  Alkaline phosphatase 164
  سلام ،دیلمی هستم ۷۴ ساله ،خیلی ممنون میشم اگر لطف کنید برایم بنویسید که مشکلی دارم یا نه ،لازم یه توضیح است من سه روز قبل از این آزمایش عمل جراحی کله سیستیک داشتم و صفرای منو درآوردن ،البته سونوگرافی از کبد و صفرا و غیره و سی تی اسکن از لگن انجام دادم که خداروشکر به گفته متخصص هیچ مشکلی نبود. که فقط سنگ‌صفرا بود. متشکرم🙏
  قبل از عمل هم آزمایشاتم تماما برخلاف اعدادی که بالا براتون نوشتم تو رنج نرمال بودن.

  پاسخ
  • سلام
   کمی قند ناشتا بالاست و دیگه مورد خاصی نیست

   پاسخ
 • سلام
  بیلی روبین توتال ۱۶
  بیلی روبین دایرکت ۱۵
  Ast ۱۷۵۱
  Alt ۱۹۸۰
  چقدر حاد میباشد
  سن ۲۳ خانم
  چقدر حاد میباشد و بالا بودن اینها باهم تشخیص چیست

  پاسخ
  • سلام
   هپاتیت حاد مطرحه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید

  سطح بیلی روبین خون من بالاست و سال هاست علظت خون دارم (همیشه مقدار گلوبول های قرمز خونم بالاتر از نرماله) می خواستم بدونم این بیلی روبین بالا می تونه مرتبط با غلظت خون یا پلی سیتمی باشه؟
  درد شکمی سمت راست دارم که بعد از فصد خون (فلوبوتومی) این درد برای چند روز از بین می ره
  نتایج سونوگرافی کبد و شکم نرمال بودن
  چهل ساله هستم
  این نتایج آزمایشاته:
  wbc: 7.6
  rbc:5.75
  Hgb:17.3
  Hct:50.4
  Mcv:87.7
  Mch:30.1
  Mchc:34.3
  Platelets:179
  Esr:3
  Afp:2
  Cea:0,62
  Ca19.9: <3
  crp:negative
  fbs:87
  hga1c:5.8
  urea:35.5
  Cr:1.22
  uric acid:6.4
  total cholesterol:190
  triglyceride:172
  hdl:43
  ldl:113
  ldl/hdl:2.6
  chol/hdl:4.4
  total bil:2.23
  direct bil:0.05
  indirect bil:2.18
  ast:36
  alt:33.5
  alp:215
  ldh:340
  ggt:30.3
  albumin:4.59
  gfr:77
  cystatine c:1.02

  با توجه به این نتایج آیا مشکل جدی دارم؟ پیش چه متخصصی باید برم؟

  پاسخ
  • سلام
   خوبه آزمایشاتون
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید بالا بودن بیلی روبین ربطی به ریزش مو سر داره؟؟؟
  و اینکه بریدگی‌های روی سطح زبان و سفید بودن وسط زبان ربطی به بیماری کبدی داره؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر

   پاسخ
 • سلام ۲۰ سالمه و سطح بیلی روبین خونم دو برابر میزان نهایی نرمالش هست البته دو ماه قبل از اینکه آزمایش بدم هفته ای سه روز تتراسایکلین مصرف میکردم آیا ممکنه بخاطر این قرص سطح بیلی روبین خونم بالا گزارش شده باشه و مشکل کبدی نداشته باشم ؟

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش انزیم کبدی باید بدین

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۷ روش درمان افسردگی بدون دارو؛ صلح را در درون خود جستجو کنید!
۱۷ روش درمان افسردگی بدون دارو؛ صلح را در درون خود جستجو کنید!
حدود ۶۰ درصد از ایرانی‌ها یا افسرده هستند یا در معرض این...
خشونت علیه زنان‌؛ گره‌ای کور که با آگاهی باز می‌شود
خشونت علیه زنان‌؛ گره‌ای کور که با آگاهی باز می‌شود
تصویر زنانی کتک‌خورده، تحقیرشده، تنها در مقابل تبعیض‌ها و اسیر در چارچوب‌های...
آزمایش تستوسترون و تمام نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!
آزمایش تستوسترون و تمام نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!
آزمایش تستوسترون سطح این هورمون در خون را بررسی می‌کند. پزشکان با...
گر گرفتگی یائسگی؛ احساس گرمای شدیدی که قابل کنترل است!
گر گرفتگی یائسگی؛ احساس گرمای شدیدی که قابل کنترل است!
یائسگی آخرین مرحله از چرخه باروری خانم‌هاست که در آن فرایند تخمک‌گذاری...
انواع دارو یائسگی برای کنترل فوری علائم
انواع دارو یائسگی برای کنترل فوری علائم
پایان دوره باروری یک سیکل طبیعی در بدن خانم‌هاست، اما بعضی از...

نوبت اینترنتی متخصص گوارش و کبد