بیماری آنفولانزا در کودکان و هر آن‌چه باید در مورد این پدیده پاییزی بدانید

  • 1397-07-26
  • ۱۲۷۷ بازدید
  • 0

بیماری بیماری آنفولانزا به کودکان آسیب بیشتری وارد می‌کند و آنها بیشتر در معرض خطر هستند. البته پیشگیری‌های ساده‌ای برای این بیماری وجود دارد.

بیماری آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که در اثر ورود ویروسی به همین نام، یعنی ویروس آنفولانزا به وجود می آید. از نظر طیف گروه سنی درگیر، کودکان زیر ۲ سال بیشترین احتمال درگیری با این ویروس را دارند. متاسفانه به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی‌شان، ضعیف‌ترین طیف سنی نیز کودکان هستند به همین دلیل این بیماری برای آنها بسیار خطرناک است.

چگونه متوجه شویم که کودک مبتلا به بیماری آنفولانزا است

به طور کلی آنفلونزا در رده سنی علايم افتراق‌دهنده‌ی واضحی با سایر بیماری‌های ویروسی ندارد. به همین دلیل تشخیص ابتلای کودک به بیماری آنفولانزا، همیشه کار آسانی نیست. کودک بیمار ممکن است سست، بی حال و کم اشتها باشد و شاید نشانه‌هایی همچون سرماخوردگی یا دیگر بیماری های ویروسی مانند تب، سرفه، آبریزش بینی، اشک‌ریزش و .. را داشته باشد.

آنفلونزا در کوکان را جدی بگیرید

اوایل فصل پاییز و فصل زمستان محتمل‌ترین فصل‌ها برای ابتلا به این بیماری است. به همین دلیل هم ذکر می‌شود که بهترین زمان تزریق واکسن آنفلونزا اواخر شهریور ماه و اوایل پاییز است. اگر کودک نشانه‌هایی همچون تب ناگهانی (38.3 درجه سیلسیوس یا بالاتر)، خستگی، بی حالی به همراه نشانه‌هایی همچون سرفه‌های خشک و گرفتگی یا احتقان بینی داشت، احتمال اینکه ابتلا به آنفلونزا بیشتر است: ولی اگر نشانه هایی همچون گرفتگی بینی یا سرفه قبل از تب پدیدار شدند، به احتمال زیاد این بیماری آنفلونزا نبوده و کودک سرما خورده است.
از دیگر نشانه های بیماری آنفولانزا می توان به زودرنج شدن، بی میلی و کم اشتهایی، گلودرد و ورم گلو در کودک اشاره کرد. بیماری آنفولانزا همچنین در برخی کودکان سبب ایجاد درد در ناحیه شکم و اسهال و استفراغ می‌شود.

معرفی تخصص و بهترین دکتر اطفال

چگونگی ابتلا به بیماری آنفولانزا

ویروس آنفلونزا شامل دو دسته ویروس‌های نوع A و نوع B است که هر دو نوع به سرعت در محیط  انتشار پیدا می‌کنند و از طریق دستگاه تنفسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. دقت کنید که یک فرد، یک روز قبل از تظاهر علایم و ۵ روز بعد از اتمام بیماری، همچنان ناقل بیماری است و می‌تواند بیماری را به کودکتان منتقل کند.

از این نظر محل‌هایی که جمعیت زیادی از کودکان به سر می‌برند مثل مهدکودک‌ها و مدارس شایع‌ترین محل‌ها برای انتقال بیماری هستند. لذا در صورت ابتلا شدن فرزندتان به این بیماری از فرستادن وی به این محل‌ها حداقل تا یک هفته خودداری کنید تا از انتقال بیماری به سایر اطفال جلوگیری شود.

متاسفانه مقاومت افراد مختلف به این بیماری متفاوت است. بنابراین ممکن است فرد حامل این بیماری باشد ولی به دلیل بزرگسال بودن یا قوی بودن سیستم ایمنی علایم شاخص بیماری آنفولانزا در وی تظاهر پیدا نکرده باشد؛ ولی همین ویروس از بدن او به کودک شما منتقل شده و سبب بیماری وی می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که همیشه نکات بهداشتی در مورد کودکان به طور کامل رعایت شود.

در صورت مبتلا شدن کودک به بیماری آنفولانزا چگونه می‌توان به بهبود سریع‌تر او کمک کرد

بهترین درمان بیماری آنفولانزا، استراحت کافی و نوشیدن مایعات است. خوردن سوپ یا آبگوشت نیز در این افراد بسیار کمک کننده است و توسط متخصصان بسیار توصیه می‌شود چرا که باعث از بین رفتن گرفتگی‌ها می شود.
در صورت درد شدید در کودکتان می‌توانید با نظر پزشک از  داروهای مسکن همچون استامینوفن کودکان استفاده کنید. توصیه اکید ما به شما این است که هیچ‌گاه بدون مشورت پزشک به فرزندان خود آسپیرین ندهید زیرا ممکن است منجر به بیماری و سندروم‌های بسیار خطرناکی در کودکان شود. هر چند گزارشات این عارضه آسپرین مخصوصا در سال‌های اخیر بسیار نادر بوده ولی هر احتمالی ممکن است.
کودک شما تقریبا در عرض 3 تا 5 روز بهبودی نسبی پیدا خواهد کرد. به این صورت که ابتدا تب کودک قطع می‌شود و به تدریج اشتهایش باز می‌گردد. البته این نکته به صورت کاملا قطعی نیست و تا حد زیادی به سیستم ایمنی کودک مرتبط است برخی از کودکان و حتی برخی از بزرگسالان به مدت دو هفته یا حتی بیشتر، سرفه و بدن درد خواهند داشت. 

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است

پیشگیری از این بیماری راحت‌ترین راه برای کودک و والدین است تا درد و استرس کمتری را تحمل کنند و عوارض احتمالی بیماری آنفولانزا دامن‌گیر کودک نشود. از جمله بهتربن روش‌های پیشگیری، تزریق واکسن بیماری آنفولانزا برای همه اعضای خانواده (از ۶ ماهه گرفته تا بزرگسالان) و همچنین رعایت اصول بهداشتی است. دقت کنید که حتی والدین و خواهر و برادر بزرگتر کودک نیز باید واکسینه شوند؛ زیرا ممکن است ویروس را از بیرون از محل زندگی وارد خانواده کرده و به کودک منتقل کنند.
تزریق واکسن برای کودکانی که بیماری‌های خاصی همچون دیابت، ضعف سیستم دفاعی، کم خونی شدید یا بیماری‌های قلب، ریه و کلیه دارند، بسیار حیاتی‌تر و ضروری‌تر است.
برای محافظت بهتر و بیشتر از فرزند خود باید اصول بهداشتی را کاملا رعایت کنید و نیز رعایت آن را به کودکتان آموزش دهید. مثلا دست های او را با صابون و آب گرم بشویید و از دیگر اعضای خانواده نیز بخواهید دست‌های خود را چند بار در روز بشویند تا به طور کلی سطح بهداشت را در بین اعضای خانواده ارتقا دهید.

سعی کنی کودکتان را از تماس با فرد آلوده دور نگه دارید و در صورتی که می توانید در منزل از کودکتان نگهداری کنید از فرستادن کودک به مهدکودک در سنین بسیار پایین خودداری کنید.

منابع:
caringforkids.cps.ca

 webmd

سوالات پزشکی و مشاوره رایگان

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «بیماری آنفولانزا در کودکان و هر آن‌چه باید در مورد این پدیده پاییزی بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر