مجله پزشکی دکتر دکتر

همه آنچه که باید در مورد جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بدانیم

22 آبان 1397

180

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
همه آنچه که باید در مورد جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بدانیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا یک جراحی مهاجم است که در آن، با استفاده از برش‌های کوچک و ابزارهای تخصصی کیسه صفرا بیمار را حذف می‌کنند.

کیسه صفرا، صفرا را ذخیره می‌کند که مایع تولید شده در کبد است. کیسه صفرا، صفرا را به روده کوچک آزاد می‌کند تا به تجزیه و جذب چربی‌های خورده شده کمک کند. هضم عادی مواد غذایی بدون کیسه صفرا امکان پذیر است. حذف کیسه صفرا در صورتی که ملتهب یا دچار بیماری شود، یک گزینه درمانی است.

کیسه صفرا و عملکرد آن

کیسه صفرا برای بقای انسان به طور کامل ضروری نیست. کیسه صفرا یک عضو از سیستم صفراوی انسان است که در تولید، نگهداری و انتقال صفرا نقش دارد. صفرا یک مایع قهوه‌ای مایل به زرد است که توسط کبد تولید می‌شود و برای تخریب و هضم غذاهای چرب در روده کوچک استفاده می‌شود. کیسه صفرا در زیر لوب چهارم کبد و چسبیده به آن در طرف راست و بالاي شکم قرار گرفته است.

یک لوله باریک به نام مجراي سیستیک، کیسه صفرا را به مجراي اصلی کبد وصل می‌کند. صفرا که در کبد ساخته شده و در هضم غذا نقش مهمی به عهده دارد توسط مجرای اصلی صفرا یا کلدوك، وارد قسمت اول روده باریک می‌شود. کیسه صفرا یک مخزن ذخیره برای صفرا نیست. صفرا مرتباً در کبد ساخته می‌شود. پس از خوردن غذا، کیسه صفرا منقبض شده و صفرا را در داخل روده تخلیه می‌کند.

این انقباض در اثر تحریک هورمونی توسط هورمون کله سیستوکینین انجام می‌شود. ترکیب اصلی صفرا را کلسترول، بیلی روبین و نمک های صفراوی تشکیل می‌دهند. تعدادی از مشکلات و بیماری‌ها وجود دارد که می‌تواند بر کیسه صفرا تأثیر بگذارد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا شایع‌ترین نوع عمل جراحی حذف کیسه صفرا است. این عمل به طور رسمی به عنوان کولسیستکتومی لاپاروسکوپی شناخته می‌شود. جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا (کولسیستکتومی) کیسه صفرا و سنگ‌های صفراوی را از طریق چندین برش کوچک (شکاف) در شکم دفع می‌کند. عمل جراحی کیسه صفرا به ‌طور کلی به دو روش باز و جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود.

در روش باز با برش پوستی معمولاً زیر دنده‌ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ‌ها خارج می‌شود. در روش جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا، چند سوراخ کوچک حدود یک تا ۱.۵ سانتی‌متری در پوست شکم ایجاد شده و عمل جراحی از این طریق انجام می‌شود. عمل جراحی کیسه صفرا خصوصاً در بین خانم‌ها بسیار شایع است. با انجام این عمل جراحی علاوه بر از بین بردن درد از بروز عوارض ذکر شده و همچنین سرطان کیسه صفرا جلوگیری می‌شود. برای این جراحی که معمولاً 2 ساعت یا کمتر طول می‌کشد، نیاز به بیهوشی عمومی دارید.

چرا لاپاروسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود

دلیل اصلی از بین بردن کیسه صفرا، وجود سنگ‌های صفراوی cholelithiasis و عوارض ناشی از آن است. سنگ‌های صفراوی در داخل کیسه صفرا از مواد موجود در صفرا تشکیل می‌شوند. آنها می‌توانند به اندازه یک دانه شن یا یک توپ گلف کوچک باشند. اگر علائم زیر را دارید، ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشید:

 • دیسکینزی صفراوی که وقتی که کیسه صفرا به علت نقص به درستی تخلیه نمی‌شود، اتفاق می‌افتد.
 • زمانی که سنگ‌های صفراوی به مجرای صفراوی مشترک منتقل می‌شوند و به طور بالقوه باعث انسداد می‌شود که از تخلیه کیسه صفرا و بقیه درخت صفراوی جلوگیری می‌کند
 • کولسیستیت که التهاب کیسه صفرا است
 • پانکراتیت که التهاب لوزالمعده و مربوط به سنگ‌های صفراوی است

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا به‌خاطر کوچک‌تر بودن محل جراحی، برای عمل این عضور پیشنهاد می‌شود. برش‌های کوچک‌تر خطر ابتلا به عفونت، خونریزی و زمان بهبود را کاهش می‌دهد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

ریسک‌های جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

هر روش جراحی برخی از خطرات و عوارض مهم را حمل می‌کند، اما عوارض معمولاً برای کولسیستکتومی لاپاروسکوپی نادر هستند. پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام داده و سابقه پزشکی را قبل از انجام عمل جراحی بررسی می‌کند. این حالت به کم کردن خطرات کمک می‌کند. خطرات حذف لاپاراسکوپی کیسه صفرا عبارت‌اند از:

 • آلرژیک یا واکنش جانبی به بیهوشی یا داروهای دیگر
 • خون‌ریزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب به عروق خونی
 • مشکلات قلب، مانند ضربان قلب سریع
 • عفونت
 • آسیب به مجرای صفراوی، کبد یا روده کوچک
 • پانکراتیت

آماده شدن برای جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

قبل از عمل جراحی، آزمایش‌های مختلف انجام می‌شود تا مطمئن شوید که به اندازه کافی سالم و برای عمل جراحی آماده هستید. این آزمایشات عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون
 • آزمایش‌های تصویربرداری از کیسه صفرا
 •  معاینه کامل فیزیکی
 • بررسی تاریخچه پزشکی

در صورت استفاده از داروها، از جمله داروهای بدون نسخه (OTC) یا مکمل‌های غذایی، به پزشک خود بگویید. ممکن است مجبور باشید قبل از جراحی مصرف داروهای خاصی را متوقف کنید. همچنین اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید که می‌توانید باردار شوید، به پزشک خود این مورد را اطلاع دهید. دکتر شما به شما دستورالعمل‌های کامل در مورد آماده سازی برای عمل جراحی می‌دهد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

چه اتفاقی بعد از حذف کیسه صفرا رخ می‌دهد؟

علائم مربوط به خوردن پس از عمل جراحی حذف کیسه صفرا خفیف و نادر است، اما شاید مبتلا به اسهال شوید. شما بعد از به هوش آمدن، احساس خوبی خواهید داشت. پزشک به شما در مورد زمان لازم برای آماده شدن فعالیت‌های طبیعی و روزمره، آموزش می‌دهد. به طور معمول بازسازی و بازگشت به فعالیت‌های معمول، معمولاً حدود یک هفته طول می‌کشد.

مزایا و معایب لاپاراسکوپی

مهم‌ترین سؤالی که در زمینه جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد.

به عنوان مثال چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌کند.

یکی از فواید لاپاراسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی بستن لوله‌های رحم به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه هفت تا هشت سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با دو سوراخ نیم سانتی‌متری تا حداکثر یک سانتیمتری می‌توان عمل را انجام داد. با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی اسکار عمل کوچک‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشکلات پس از عمل نیز کمتر باشد.جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

این مسئله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد. احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است. همچنین در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاراسکوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است خیلی از بافت‌ها به خوبی دیده نشود، اما این مشکلات در لاپاراسکوپی وجود ندارد.

البته باید گفت دمیدن گاز داخل شکم که در روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، برای برخی افراد خطرناک است، بنابراین افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی یا تنفسی دارند، نباید از این روش استفاده کنند. با توجه به این که این روش ممکن است برای برخی افراد و به خصوص مبتلایان به بیماری‌های خاص، دردسرساز شود، باید نسبت به این مورد نیز دقت داشته باشید.

افرادی که به بیماری‌های قلبی یا بیماری‌های انسدادی ریه مبتلا هستند، نباید از این روش استفاده کنند؛ بنابراین لاپاراسکوپی برای افرادی که مشکل خاصی ندارند، سالم و در سنین مناسب هستند، هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی‌کند. انجام عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی در سنین بالای 60 سال چندان مناسب نیست. البته افرادی که تصمیم می‌گیرند از این روش استفاده کنند، باید به یک پزشک متخصصی مراجعه کنند که در این زمینه تبحر و مهارت دارد. پزشکی که عمل لاپاراسکوپی را انجام می‌دهد، حتماً باید دوره‌های خاصی را گذرانده و در این زمینه مهارت کافی داشته باشد، چون این عمل بر خلاف این‌که برای بیمار راحت و به نفع اوست، برای پزشک جراح کاری نسبتاً دشوار است.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید.برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

[layerslider id=”8″]

منابع:

healthline

uofmhealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «همه آنچه که باید در مورد جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بدانیم»

180 پاسخ به “همه آنچه که باید در مورد جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بدانیم”

 1. علی گفت:

  سلام بنده 46 سال سن دارم هر چند روز یک بار بعداز شام سمت راست بدنم زیر سینه درد بسیار شدیدی دارم و با خوردن چندین لیوان اب تقریبا بعداز نیم ساعت برطرف میشه، ایا این نشانه ی سنگ صفراوی است؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله میتونه باشه، باید سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی بدین

 2. احسان عبدی فرد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده ۳۳ سالم هست و نزدیک به دو ماهه که عمل لاپراسکوپی کیسه صفرا رو انجام‌ دادم، تقریبا تا یک ماه اول هیچ دردی نداشتم ولی الان حدود چند هفته است که سمت راست شکمم زیر دنده هام یکم تیر میکشه! تغدیه رو هم خیلی رعایت میکنم ولی آب خیلی میخورم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد يكسري درمان انحام بديد تا اسيدعاي چربتون دفع نشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 3. Solin گفت:

  سلام پدرمن یک هفته ست عمل شده کیسه صفراشو برداشتن و همینطور اپاندیسم عمل کرد ولی شبا نمیتونه بخوابه همش کابوس میبینه ممکنه عوارض داروها و امپول ها باشه؟؟ضمنا یک هفته بیمارستان مونده و سه روزهن تو ای سی یو

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چون جراحی سنگین بوده این حالت ایجاد شده
   باید با روانپزشک مشورت کنید برای تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با روانپزشک استفاده کنید.

 4. ازاده گفت:

  سلام مرسی از مقاله خوبتون من خانومی ۳۵ ساله هستم که قصد باردار داری دارم خیلی اتفاقی متوجه شدم سنگ صفرا دارم یکی ۱۱ میلی و چندین سنگ ۷ میلی که یه توده سنگ شدن تو گردنه ی رحم ولی هیچچچذعلاعمی ندارم تکلیفم چیه راهنماییم کنید ممنون میشم 🙏

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد با متخصص جراح عمومي مشورت كنيد
   بارداري منحر به افزايش ريسك درد استاز صفرا در كيسه صفرا ميشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 5. فرزانه گفت:

  سلام من سنگ کیسه صفرا داشتم به اندازه ۱۵میلیمتر عمل کردم به روش لیزر ولی بعد از عمل حال خوبی ندارم درد معده نفخ معده سوزش هم دارم اگه روی دنده راست بخوابم درد میگیره حالت تهوع همیشه بعد غذادارم بعد از عمل گفتن با داروی گیاهی میتوانستی درمان کنی

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد با جراحتون مشورت كنيد و از نظر معده و زخم معده هم بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. علی گفت:

  سلام سونوگرافی رفتم سنگ صفرا ۶.۹میلی دارم ایا باید جراحی بشم ممنون.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سنگ زير ٥ ميلي متر احتمال برطرف شدن با دارو هست
   سنگ بزرگتر خير

 7. مهرشاد گفت:

  سلام من یه سنگ 16 میل تو صفرا دارم یه دوماهیه براثر خوردن غذای چرب با درد شدید معده مواجعه میشم وبعداز تزریق امپول از التهاب کاسته میشه و بهتر میشم..میخواستم بدونم این درد بخاطر سنگ صفراست ودرد معده عادیه یا معدم مشکل داره.بعد عمل برداشتن صفرا مشکلی ایجاد نمیکنه??

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام يك مدت از نظر رژيم غذايي رعايت كنيد
   غذاهاي چرب نخوريد غذاتون كم حجم باشه
   اگه بهتر نشديد بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 8. نصرت دهقان محمد آبادی گفت:

  سلام
  خداعمری باعزت به شما و تمامی عوامل عطا کند – ممنون من یک مقدار از عمل نگران بودم – به پزشک فوق تخصص مراجعه کردم و تمام آزمایشات و همه تصاویر ام آرای و آندوسکوپی را در یک کلر بوک به ترتیب تاریخ قرار دادم و آماده است ولی چون معده ام التهاب داشت فعلا انواغ قرص ها و کپسول های مربوطه را استفاده می کنم با توجه به مسولیت در مدرسه کاش همین روزها ی تعطیلی می توانستم عمل و استراحت کنم ( اگر درمان زخم معده ملاک عمل کیسه صفرا یم نباشد – باسپاس 22 اسفند 99

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر درد شدید نیست و کیسه صفرا شواهد التهاب و عفونت ندارد و سنگ بزرگ نیست جراحی در الویت نیست و نگرانش نباشید

 9. ناشناس گفت:

  سلام. مادر من 80 سال سن داره و پزشک عمومی بعداز آزمایش و سونوگرافی گفتن سنگ صفرا داره و باید حتما جراحی بشه. مادر من یکبار 10 سال پیش یه سکته قلبی خفیف داشتن، و همچنین به دلیل کهولت سن اکثرا قرص های مربوط به بیماری های مختلف مصرف می‌کنند. تپش قلب و تنگی نفس هم اکثرا مواقع دارند،آرتروز دست دارند و همچنین دچار لرزش دست و پا هستند(اسم بیماریشونو نمیدونم)قرص مصرف می‌کنند. متخصص مغز اعصاب بهشون این قرصارو دادند.
  سوال:آیا جراحی برای ایشان مشکل ساز هست یا نه؟ کدوم نوع جراحی برای ایشان مناسب هست؟
  شهر قزوین هستند.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با جراح عمومی استفاده کنید.

 10. زهری رضوی گفت:

  سلام من یک سال عمل کیسه سفرا انجام دادم اما بیشتر وقت ها دل پیچه دارم از همان روزهای اول

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه غذاي كم چرب و كم حجم بخوريد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 11. محمدی گفت:

  سلام. من نوزاد4ماهه دارم و10تاسنگ دارم. عمل لاپاراسکوپی ضرری نداره واسمون؟ واینکه میتونم سریع برگردم به حالت قبلم و شیر بدم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مشكلي نداره اما بهتره با جراحتون هم مشورت كنيد
   اگه علامت نداريد بذاريد بعد از دوران شير دهي

 12. حمید گفت:

  سلام
  من پولیپ۵.۶ میلیمتر داشتم متخصص داخلی گفتن بهتره کیسه صفرا رو برداریم با جراحی .اما در نت نگاه کردم گفتن تا یک ساتیمتر نیاز به جراحی نداره.
  باید چکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه سنگ نداريد ميتونيد جراحي نكنيد اما اگه پوليپ و سنگ باهم داريد بايد جراحي كنيد

 13. یلدا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من سونو انجام دادم و دوتا سنگ۱۷و۱۸میلی متری داخل کیسه صفرا دارم
  ایا نیاز به جراحی دارم؟ و اگر نیاز ب جراحی هست لاپاروسکپی میشه انجام داد یا ن
  ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله چون دوتا سنگ داريد بايد جراحي كنيد
   لاپراسكوپي عوارضش كمتره و بهتره

 14. نیک پور گفت:

  سلام۵۵سالم سنگ صفرابه اندازی۳۲ میلی دارم ونمیخوام عمل باز انجام بدم ودکترم میگه چون سنگ بزرگ نمیتونی عمل لاپاراسکوپی انجام بدی وهیچ دردی ندارم بایدعمل بشم لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سایز سنگ انقدر بزرگ نیست ک نشه لاپاراسکوپی کرد؟!
   برای مشاوره بیشتر و بررسی علایم و سونوگرافیتون

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با جراح عمومی استفاده کنید.

 15. معصومه نظام دوست گفت:

  سلام من به هنگام ادرار داستن و مدفوع دارم دردو سوزش شدید در ناحیه کمر می شوم با توجه به اینکه سنگ صفرا دارم آیا ممکن است این دردوسوزش شدید مربوط به سنگ صفرای من باشد؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه اين سوزش بدليل رودتونه بايد ماخصص گوارش معاينتون كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 16. خدیجه گفت:

  بیماری که ۷۰ سال دارد می تواند جراحی لاپاراسکوپی صفرا انجام دهدخ

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله با نظر متخصص بیهوشی میتواند

 17. رها گفت:

  سلام،خواهر من قراره که عمل لاپاراسکوپی انجام بده اما متاسفانه زمان عملش همزمان با قاعدگیش شده،میخواستم بدونم ایا مشکلی نداره که دراین زمان عمل کنه؟؟؟؟

 18. فرخ پور گفت:

  سلام
  مادر من نزدیک به 70 سال سن دارن و فشار خون دارن البته دارو مصرف میکنن، مشکل کیسه صفرا دارن و دکتر تاکید کرده که باید برداشته شود اون هم از طریق لاپارسکوپی آیا این عمل مناسب این سن هست آیا با توجه به فشار خون مادر برای ایشان مشکل ایجاد نمی شود، لطفا راهنمایی بفرمائید و در صورت امکان نام دکتر متخصص این نوع عمل جراحی رو اعلام بفرمائید تا ایشان هم مادرو معاینه کنن
  ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به سنشون باید توسط متخصص قلب و متخصص بیهوشی ویزیت شن
   متخصص بیهوشی که روز عمل در بیمارستان ویزیت میکنه، ولی متخصص قلب رو با هماهنگی جراحشون، قبل از اقدام به عمل میتونین ببرین

 19. آرزو گفت:

  سلام من ۱۳ روزه کیسه صفرام در آورده شده ولی نافم خونریزی داره آیا مشکل خاصی است؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد حتما جراحتون معاينتون كنن

 20. الهام گفت:

  سلام
  پدر من ۶۸ ساله هستند و سنگ های متعدد صفراوی با قطر حداکثر میلیمتر دارندو بیماری قلبی و فشارخون هم دارند
  آیا می توانند جراحی لاپاراسکوپی صفرا را انجام دهند؟
  ممنون از مقاله مفیدتون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   لاپاراسکوپی هم بیهوشی عمومی میخاد و باید تایید متخصص قلب و متخصص بیهوشی برای عمل داده بشه

 21. زهرا گفت:

  سلام و عرض ادب
  من خانمی هستم ۳۳ ساله سنگ صفرا دارم ۱۱ میلیمتر که معده درد شدید گرفتم وسنو دادم متوجه شدم که سنگ صفرا دارم ،ولی الان بعد از یک ماه حالم خوبه و هیچ دارو معده ای استفاده نمیکنم
  فقط وقتی غذا میخورم زیر سینه سمت راستم یه کوچولو در فشار قرار میگیره
  آیا باید جراحی صفرا انجام بدم یا نه؟؟؟؟
  میترسم بعد از عمل به مشکل معده بر بخورم
  ممنون میشم سوال من جواب بدید،بزرگوار

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام چون علامت داريد بله بايد جراحي كنيد

 22. زینب الباجی گفت:

  سلام. خسته نباشید.
  میشه خواهشا راجب تغذیه و امکان فعالیت های ورزشی بعد از عمل هم بگین؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از نظر فعالیت ورزشی محدودیتی وجود ندارد
   در مورد تغذیه باید تا جای ممکن از غذاهای چرب استفاده نشود
   البته در صورت وجود مشکل پزشک برای شما دارو تجویز می کند

   • سکینه نجات فر گفت:

    سلام وعرض ادب من خانمی 25 ساله هستم این حدود پنج روز هست خیلی درد دارم رفتم دکتر سونو وآزمایش نوشت برام گفتن که کیسه صفرام سنگ داره وباید عمل بشه وهیچ مشکل خاصی ندارم دیگه فقط ازعمل میترسم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     اگر شواهد عفونت و التهاب دارد و درد شدید لازم است جراحی شوید
     برای مشاوره بیشتر

     اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با جراح عمومی استفاده کنید.

 23. تیراختورچی گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت مقاله های مفیدتون که به اشتراک میزارین؛
  مادرم 64 ساله سونوگرافی انجام داد سنگ های متعدد در کیسه سفرا دارند پزشک توصیه کرد جراحی انجام بگیره کیسه صفرا برداشته بشه، با توجه به اینکه مادر چند سال گذشته اعمال جراحی متعدد از فتق و آاندیس گرفته تا جراحی دیسک کمر انجام داده اند استرس خاصی برای عمل جراحی تازه دارند و تمایلی برای جراحی نشون نمیدن من دارم تحقیق میکنم آیا روش لاپاراسكوپي میتونه به ما کمک کنه؟ شما میتونید کمک کنید؟ ممنونم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   معمولا اگر چاق نباشند
   سابقه چسبندگی روده و جراحی در ربع فوقانی وراست شکم نداشته باشند می توانند لاپاروتومی انجام دهند

 24. نجمه گفت:

  خیلی زیردنده سمت راستم درد گرفته سنگ صفرا دارم الان چی بخورم دردش ساکت بشه؟؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام الان شرايط شما طوري هست كه بايد به متخصص جراح عمومي مراجعه كنيد و براي جراحي وقت بگيريد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 25. جواد گفت:

  باسلام،خسته نباشید،خدا خیرتون بده
  یکی از عزیزانم مبتلا به سرطان صفرا شدن و ۵ماه قبل جراحی کردند، بعد جراحی مدتها حالت تهوع داشتن و نمی تونستن غدا بخورن، مدتی هم به تشخیص پزشک شیمی درمانی شدن،آیا باید شیمی درمانی رو ادامه بدن؟تاثیری میتونه داشته باشه در بهبودشون؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید استیج بیماری و اینکه به جای دیگه هم سرایت کرده یا خیر مشخص شه
   تعداد جلسات شیمی درمانی باید زیر نظر فوق تخصص انکولوژی و خون باشد

 26. فریبا گفت:

  سلام پسرم دوسال پیش عمل اسلیو معده انجام داده واز 6ماه گذشته در سونوگرافی تعدادی سنگ با قطر12میلیمت ذکر شده ولی درد یا تهوع ندارد.
  آیا ضروریه که عمل بشه.
  دکتر جراح خیلی ما را ترسونده که برای آقایان امکان عفونت خونی هست و… حتما باید عمل بشه. لطفا منو راهنمايي کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بهتره كه جراحي شن

 27. نیره علیپور گفت:

  سلام روزتون بخیر،من چندسال قبل به دلیل مشکلی که برای معدم پیش اومد،معدم خودم خارج کردم ،الان آزمایشات نشون داده من سنگ کیسه صفرا دارم،عمل کیسه صفرا برای من خطرناک خواهد بود؟!کدوم روش بهترین عمل برای من است؟!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   مشکل چند سال قبلتون چی بوده دقیق بگین
   و اینکه با جراحی معده رو خارج کردن؟
   الان سایز سنگ چقدره و آیا درد و زردی دارین؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام براي كبد چربتون بايد وزن كم كنيد رژيم غذايي كم چرب داشته باشيد براي...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا نبايد بذاريد دچار يبوست شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه كيست تخمدان داشته باشيد ٤-٥ روز طبيعيه ، اما اگه بيشتر از ٤-٥ ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و درمان خوراكي دريافت كنيد لطفا برای معاینه کامل و...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام غذاهاي نفاخ نخوريد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بدليل عفونت تريكوموناسي واژينال هستش لطفا برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره به متخصص زنان مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتونو چك كنين و از نظر كم خوني فقر آهن بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره از نظر كرونا بررسي شيد ممكنه كرونا باشه...