علائم دیسک کمر و روش‌های درمان و پیشگیری از آن

دیسک‌ها، بالشتک‌های لاستیک مانندی هستند که بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارند و نقش جذب شوک و کاهش اصطکاک بین مهره‌ها را ایفا می‌کنند. زمانی که این مهره‌ها آسیب ببینند یا جابه‌جا شوند، فرد دچار بیماری دیسک کمر شده است. علایم دیسک کمر معمولاً شامل درد، بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و ضعف در پاها است. درد دیسک کمر اغلب در پشت کمر شروع شده و می‌تواند به باسن و پاها منتشر شود. این بیماری با سیستم عصبی نخاع درارتباط است و درصورت نادیده گرفتن ممکن است به عارضه‌های دردناک و خطرناکتری منجر شود.

در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر حدود 15 دقیقه با ما همراه باشید تا با راه‌های پیشگیری، درمان و شایع‌ترین علائم دیسک کمر آشنا شوید.

دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک (herniated disk) که به‌صورت عمومی به آن بیماری دیسک کمر نیز گفته می‌شود، به معنای وجود مشکل در دیسک‌های بین مهره‌ای است که با روی هم قرارگرفتن آن‌­ها ستون فقرات تشکیل می‌شود. ساختار دیسک ستون فقرات بدن انسان بدین صورت است که مرکز آن نرم و مشابه دونات ژله‌ای است؛ اما لایه بیرونی آن سفت و محکم است. یا به عبارت دیگر دیسک‌های بین مهره‌ای از دو قسمت تشکیل شده‌اند:

 • هسته ژلاتینی: قسمت مرکزی دیسک که حاوی آب و پروتئین است.
 • حلقه فیبری: قسمت بیرونی دیسک که از جنس کلاژن است.

در بیماری دیسک کمر یا فتق دیسک، حلقه فیبری دیسک دچار پارگی یا آسیب و هسته ژلاتینی از آن خارج می‌شود. این امر می‌تواند باعث تحریک یا فشار روی ریشه‌های عصبی شود که از نخاع خارج می‌شوند. فتق دیسک، اعصاب مجاور خود را تحریک می­‌کند و باعث به وجود آمدن درد کمر، بی‌حسی و ضعف در بازوها و پاها می­‌شود.

البته لازم است اشاره کنیم که علائم دیسک کمر ممکن است در همه افراد یکسان نباشد، بنابراین تشخیص بیماری تنها با آزمایشات پزشکی و نظر پزشک متخصص ارتوپدی ممکن است. اگر هریکی از علائم دیسک کمر خفیف و درد در پاها را تجربه کردید، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. درصورت شروع درمان به‌موقع ممکن است نیازی به عمل جراحی دیسک کمر نداشته و با مصرف دارو و توصیه‌های پزشکی درمان شوید.

علائم دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر یک از مشکلات متداول در ناحیه کمر است، اما ممکن است علائم آن با درد در نواحی مختلفی مثل پاها و حتی دست‌ها همراه باشد. همچنین علائم دیسک کمر و شدت آن از فرد به فرد دیگری متفاوت است. برخی از شایع‌ترین علائم دیسک کمر عبارتند از:

1. درد شدید از علائم دیسک کمر

درد شدید در ناحیه کمری معمولاً یک یا دو طرف کمر (یا هر دو طرف) که ممکن است به ساق پای شما هم منتقل شود، یکی از مهمترین علائم ابتلا به دیسک کمر است که بیشتر افراد آن را نادیده و با یک کمردرد معمولی اشتباه می‌گیرند.

علائم دیسک کمر

2. علائم دیسک کمر در پاها و بازوها

اگر به بیماری دیسک کمر مبتلا شده باشید، معمولا در قسمت باسن، ران و ماهیچه خود درد زیادی احساس می‌کنید. همچنین ممکن است این درد در دیگر بخش‌های پا احساس شود. در بعضی موارد، درد به ساق پا، اطراف ران، زانو، پا و پنجه پا نیز سرایت می‌کند.

البته اگر فتق دیسک در گردن رخ بدهد، معمولا شدت درد را در بازوها و شانه‌های خود احساس خواهید کرد. حتی ممکن است در مواقعی که عطسه یا سرفه می­‌کنید یا زمانی که حالت ستون فقرات خود را تغییر می­‌دهید، این درد به قسمت‌های پایینی بازو و پای شما منتقل شود.

3. بی‌حسی یا مور مور شدن

دیسک کمر یکی از بیماری های ستون فقرات و کمر است که گاهی خود را با بی‌حسی یا مورمور شدن بدن نشان می‌دهد. همچنین تورم، و تغییرات در حس در ناحیه کمر یا پایین‌تر از آن از علائمی است که به دلیل آسیب مهره‌های کمر ایجاد می‌شود.

4. ضعف عضلانی

در پی ابتلا به دیسک کمر عضلات اطراف کمر و ساق پا ممکن است تنش شدیدی داشته باشند. عضلات قسمت آسیب‌دیده در اثر صدمه دیدن اعصاب، به مرور ضعیف خواهند شد. این موضوع باعث کاهش توانایی شما در جابجایی، نگهداشتن وسایل و انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود.

5. مشکلات مثانه یا روده

در موارد نادر، دیسک کمر می‌تواند باعث مشکلات مثانه یا روده شود. این مشکلات شامل مشکل در ادرار کردن، مشکل در کنترل ادرار یا مدفوع و بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع باشند.

تنوع در علائم دیسک کمر موجب می‌شود تا تشخیص این بیماری سخت و دشوار باشد. تعداد زیادی از افراد حتی با داشتن برخی از این علائم متوجه وجود بیماری نخواهند شد و گاهی بدون تصویربرداری نخاع تشخیص دیسک کمر غیرممکن است.

در این ویدیو دکتر مجید نجفی به 4 گروه از افرادی که در معرض ابتلا به دیسک کمر هستند، هشدار می‌دهد:

video
play-rounded-fill

روش‌های درمان دیسک کمر

روش‌های درمان دیسک کمر به شدت علائم و مدت زمان بیماری بستگی دارد. در بسیاری از موارد، درمان‌های غیرجراحی می‌توانند به بهبود علائم کمک کنند. گاهی درمان دیسک کمر در منزل و استفاده از روش‌های سنتی کارساز است، اما با این حال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

درمان دیسک کمر

روش‌های غیرجراحی درمان دیسک کمر

در ادامه به روش‌های درمانی دیسک کمر بدون نیاز به جراجی اشاره شده است:

 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا تمرینات ورزشی را برای تقویت عضلات کمر و بهبود انعطاف‌پذیری انجام دهید. این تمرینات می‌توانند به کاهش درد و بهبود عملکرد کمک کنند.
 • بهترین مسکن و داروها برای درد دیسک کمر: داروهای مسکن بدون نسخه یا با نسخه می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. برخی از این داروها شامل مصرف استامینوفن (acetaminophen)، ایبوپروفن (ibuprofen)، ناپروکسن سدیم (naproxen sodium) و کورتون و شل‌کننده عضلات است. البته مصرف دارو بدون مشورت با پزشک توصیه نمی‌شود.
 • استراحت: میزان و نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. تغییر شدت فعالیت‌های روزانه و جلوگیری از انجام حرکات خاص ایجادکننده‌ درد نیز علائم دیسک کمر شدید را کاهش می‌دهد.
 • ماساژ: ماساژ می‌تواند به کاهش درد و بهبود گردش خون کمک کند. این روش درمانی در کوتاه مدت باعث بهبود نسبی درد می‌شود و در افرادی که دارای دردهای مزمن کمر هستند، بسیار موثر خواهد بود. بهتر است برای این کار از بهترین روغن برای دیسک کمر مثل روغن اسطوخدوس و روغن اکالیپتوس که دارای خواص ضدالتهاب هستند کمک بگیرید.
 • گرمادرمانی: گرما و سرما درمانی دو روش درمانی غیرتهاجمی هستند که می‌توانند برای کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک کمر استفاده شوند. گرما درمانی باعث افزایش جریان خون به ناحیه آسیب دیده می‌شود. این امر می‌تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند. سرمادرمانی نیز باعث کاهش التهاب و درد در ناحیه کمر و گردن می‌شود. همچنین می‌تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند.
 • کایروپراکتیک (Chiropractic): کایروپراکتیک یک روش درمانی جایگزین است که روی بهبود عملکرد ستون فقرات و سیستم عصبی تمرکز دارد. کایروپراکتورها از تکنیک‌های دستی مانند ماساژ و ورزش برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی استفاده می‌کنند. البته توجه داشته باشید که در موارد نادر انجام این روش روی ناحیه‌ گردن باعث نوع خاصی از سکته می‌شود. 
 • طب سوزنی: با وجود اینکه اثرات این روش چندان زیاد نیست، با این همه برای رهایی از دردهای مزمن کمر و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

روش‌های جراحی درمان دیسک کمر

جراحی دیسک کمر تنها در صورت مشاهده علائم دیسک کمر خطرناک انجام می‌شود. یعنی زمانی که سایر روش‌های درمانی موثر نبوده یا علائم بیمار شدیدتر شده باشند. روش‌های جراحی دیسک کمر عبارتند از:

میکرو دیسککتومی

میکرودیسککتومی یک روش جراحی کم‌تهاجمی است که به بهبود علائم دیسک کمر کمک می‌کند. این روش معمولاً با بیهوشی عمومی یا بیهوشی نخاعی انجام می‌شود. مدت زمان جراحی میکرودیسککتومی معمولاً بین یک تا دو ساعت است.

در این روش جراح یک برش کوچک در ناحیه کمر ایجاد می‌کند، سپس از یک میکروسکوپ برای مشاهده دقیق دیسک بین مهره‌ای استفاده می‌کند. جراح مواد ژلاتینی پاره شده دیسک را با استفاده از ابزارهای جراحی برمیدارد.

فورامینوتومی

فورامینوتومی یک روش جراحی کم‌تهاجمی است که می‌تواند به بهبود علائم ناشی از تنگی کانال نخاعی، دیسک کمر و سایر مشکلات ستون فقرات کمک کند. این روش معمولاً با بیهوشی عمومی بین یک تا دو ساعت انجام می‌شود.

در این روش جراح یک برش کوچک در نزدیکی ریشه عصبی ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از ابزارهای جراحی، استخوان یا غضروفی را که روی ریشه عصبی فشار وارد می‌کند، برمیدارد.

لامینکتومی

لامینکتومی یک روش جراحی تهاجمی است که برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات ستون فقرات استفاده می‌شود. در این روش، بخشی از لامینا، که استخوان پشت مهره‌ها است، برداشته می‌شود تا فضای بیشتری برای ریشه عصبی ایجاد شود.

توصیه می‌شود که برای درمان سریع دیسک کمر از یک تیم درمان دیسک کمر کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید با استفاده از پلتفرم نوبت آنلاین دکتر سایت نوبت‌دهی دکتردکتر برای ویزیت یک متخصص اقدام کنید. هرچه زودتر با مراجعه به پزشک و انجام درست توصیه و تجویزهای پزشکی، درمان قطعی دیسک کمر را آغاز کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر

بعد از عمل دیسک کمر برای حداقل چهار هفته باید دایره حرکتی خود را محدود کنید و به کاردرمانی بپردازید. یادتان باشد که:

 • حتما از انجام حرکات چرخشی یا کارهایی که نیاز به خم‌شدن دارند، بپرهیزید.
 • بیشتر به پهلو دراز بکشید.
 • صاف بایستید و برای راه‌رفتن از از عصا یا واکر استفاده کنید.
 • حتما تا دو الی سه هفته با گچ مخصوص دوش، استحمام کنید.
 • اگر پزشک اجازه دهد، بعد از دو تا سه هفته می‌توانید پیاده‌روی را شروع کنید.
 • یخ‌درمانی به کاهش نقاهت بعد از عمل کمک می‌کند.

همچنین بد نیست نظرات بیماران بعد از عمل دیسک کمر را در سایت‌های پزشکی مطالعه کنید تا بتوانید از تجربیات دیگران برای بهتر سپری کردن دوره نقاهت استفاده کنید.

تشخیص دیسک کمر

در جریان معاینه، پزشک کمر را از نظر وجود درد احتمالی بررسی می‌کند. از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده، پای خود را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهد. این کار برای تشخیص دلیل درد انجام می‌شود. همچنین آزمایش‌های عصبی برای بررسی موارد زیر انجام می‌شود:

 • رفلکس‌ها 
 • قدرت عضلاتی 
 • توان راه رفتن 
 • توان احساس ضربات آهسته و لرزش 

در بیشتر موارد انجام معاینه‌ی فیزیکی و گرفتن سوابق پزشکی برای تشخیص دیسک کمر، کافی است. اگر پزشک به موارد دیگر مشکوک باشد یا بخواهد عصب درگیر را شناسایی کند، آزمایش‌های دیگر هم انجام خواهد شد.

تشخیص دیسک کمر

پیشگیری از دیسک کمر

روش‌های بسیاری برای پیشگیری از دیسک کمر وجود دارد اما بعضی از آن‌ها، ریسک خطر را کاهش می‌دهند. اگر برخی از ریسک فاکتورهای ابتلا به دیسک کمر را جدی بگیرید تا حد زیادی از ابتلا به دیسک پیشگیری خواهید کرد. برای مثال:

 • وزن خود را در محدوده تناسب اندام نگه دارید: اضافه وزن باعث ایجاد فشار بیشتر روی دیسک‌های کمر می‌شود بنابراین با داشتن وزنی مناسب، یک تیر و دو نشان زیبایی و سلامتی را با هم می‌زنید.
 • وضعیت بدنی خود را در مطلوب نگه دارید: نگه داشتن بدن در وضعیت تعادل و خوب حتی در زمان نشستن، قدم‌ زدن و ایستادن هم مهم است و از سایش مهره‌های کمر جلوگیری می‌کند.
 • برای بلند کردن اجسام از روش اصولی استفاده کنید: زمان بلند کردن اجسام سنگین از فشار زیاد روی کمر پرهیز کنید. بهتر است سعی کنید از زانوها کمک بگیرید و بخشی از فشار را به زانوهای خود منتقل کنید.
 • دخانیات استعمال نکنید: مصرف سیگار و دیگر دخانیات به دلیل کاهش اکسیژن خون، به‌مرور زمان باعث تحلیل رفتن دیسک و بی‌ثباتی ستون فقرات می‌شود.
 • عضلات مرکزی بدنتان را قوی کنید: هسته بدن که در ناحیه شکم و کمر قرار گرفته، بیشترین میزان فشار را تحمل می‌کند. با توجه و تقویت این بخش از بدن، ببیشتر راه را در پیشگیری از دیسک کمر رفته‌اید.

انواع دیسک کمر

دیسک کمر را می‌توان براساس شدت آسیب به دیسک، محل آسیب و نوع آسیب طبقه‌بندی کرد. اما به‌طورکلی هفت نوع مختلف از دیسک کمر وجود دارد که امکان ابتلا به آن‌ها بسیار بالا است:

1. ترک‌های دیسک کمر

افزایش سن، آسیب‌ به ستون فقرات، فعالیت‌های شدید که با فشار روی ستون فقرات همراه هستند و حتی چاقی ازجمله مواردی هستند که موجب ایجاد ترک در دیسک‌های میان‌ مهره‌ای می‌شوند. البته به‌خاطر خاصیت ترمیمی بدن، این ترک‌ها اغلب خودبه‌خود ترمیم می‌شوند. اما درصورت شدید بودن، دیسک آب خود را از دست داده و علائم دیسک کمر شدید نمایان خواهند شد.

2. دیسک کم‌آب

دیسک کم‌آب نوعی آسیب به دیسک‌های بین مهره‌ای است که در آن مقدار آب موجود در دیسک کم می‌شود. این امر می‌تواند باعث خشک شدن و سفت شدن دیسک و در نهایت منجر به آسیب جدی به دیسک شود. در دیسک کم‌آب یا دیسک دژنره که با درد زیادی همراه است، دیسک خاصیت اسفنجی خود را از دست می‌دهد.

3. برجستگی دیسک کمر

برجستگی دیسک یکی دیگر از انواع دیسک کمر است که در آن بخشی از هسته ژلاتینی دیسک از طریق حلقه فیبری بیرون می‌زند، اما هنوز به نخاع یا ریشه‌های عصبی نمی‌رسد. البته همه حلقه‎‌ها به این حالت دچار نمی‌شوند و تنها برخی از آن‌ها برجسته می‌شوند. در این حالت دیسک برجسته (bulged) رخ داده است.

4. دیسک بیرون‌زده

در دیسک بیرون‌زده که ممکن است به درد کمر و فشار بر روی عصب‌های کمری منجر شود، مواد داخلی دیسک (همچون هسته دیسک) به نرمی از محل خود برون می‌آید، اما هنوز درون محدوده دیسک باقی می‌ماند. در این حالت، قاعده دیسک باریک‌‌تر و کمتر از ارتفاع قسمت بیرون زده می‌شود.

5. فتق دیسک کمر

فتق دیسک یا پارگی دیسک کمر حالتی است که هر 16 لایه حلقه دیسک کمر پاره می‌شود. البته گاهی هم ممکن است دیسک در نقطه خاصی پاره شود. این موضوع می‌تواند باعث فشار بر ریشه‌های عصبی و منجر به درد، بی‌حسی یا ضعف در پاها شود.

عکس پارگی دیسک کمر

6. دیسک مهاجر

این حالت از دیسک کمر به‌این صورت است که دیسک بیرون‌زده تحرک داشته باشد. در این حالت، دیسک به‌شکل عمودی پاره می‌شود و با پاره کردن لایه غضروفی پایین و بالا، به مهره فتق راه پیدا می‌کند.

7. دیسک جدا شده

دیسک مهاجر یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف دیسک بین مهره‌ای استفاده می‌شود که از محل طبیعی خود در ستون فقرات خارج شده است. این عارضه باعث درد، بی‌حسی یا ضعف در پاها خواهد شد. خطرناکترین دیسک کمر، نوع جداشده است که در آن قطعه‌ای از هسته که از داخل حلقه دیسک بیرون آمده کاملا جدا شده و به‌صورت یک قطعه آزاد است.

دلیل دیسک کمر چیست؟

بیماری دیسک کمر اغلب در نتیجه فرسودگی دیسک‌ها در دوران پیری به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن disk degeneration به معنی فاسد شدن دیسک می‌گویند. با بالا رفتن سن، ستون فقرات مقداری از محتوای آب خود را از دست می‌­دهد. این موضوع باعث می‌شود انعطاف‌پذیری دیسک‌ها کمتر شده و بیشتر در معرض پاره شدن یا پوسیدگی قرار بگیرند.

اما افزایش سن تنها دلیل ابتلا به دیسک نیست. گاهی اوقات بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین با استفاده از ماهیچه‌های پشت کمر، به‌جای عضلات ران و پاها، می‌­تواند سبب بروز فتق دیسک شود. از دیگر دلایل دیسک کمر باید به موارد زیر اشاره کرد:

علت دیسک کمرتوضیح
آسیب جسمیآسیب به ستون فقرات، مانند ضربه یا سقوط
فشار طولانی مدتفعالیت‌های سنگین و فشار شدید به ناحیه کمر و گردن
نشستن طولانی مدتنشستن برای مدت طولانی بدون تحرک یا بد نشستن
اضافه وزنایجاد فشار اضافه به کمر به علت بالا بودن وزن
ژنتیکابتلا یکی از اعضای خانواده به علائم دیسک کمر و گردن

البته توجه داشته باشید که علت دیسک کمر در زنان می‌تواند متفاوت باشد. علت دیسک کمر در زنان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • بارداری می‌تواند فشار زیادی روی ستون فقرات وارد کند. دیسک کمر در بارداری به دلیل بالا بودن وزن امری شایع در زنان است و می‌تواند باعث آسیب به دیگر دیسک‌های بین مهره‌ای شود.
 • ورزش‌های سنگین می‌تواند باعث آسیب به دیسک‌های بین مهره‌ای در زنان شود.
 • برخی از شرایط پزشکی خاص مثل آرتروز و بیماری استئوپوروز می‌توانند خطر ابتلا به دیسک کمر را در زنان افزایش دهد.

عوامل ایجادکننده مشکل دیسک کمر به موارد مختلفی بستگی دارد و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. افرادی که به علائم دیسک کمر مبتلا هستند، باید با پزشک متخصص مشورت کرده و زودتر روند درمانی خود را آغاز کنند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر درد گردن دارید یا در کمر خود دردی را احساس می­‌کنید که به سمت پایین و پاهای شما حرکت می­‌کند، درد ساق پا دارید و این درد همراه با احساس ضعف، بی‌حسی یا مور مور شدن باشد، حتما باید برای درمان به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. پزشک متخصص برای تشخیص درست و تجویز درمان مناسب، در قدم اول یک آزمایش ام‌آرای از شما می‌گیرد و با توجه به نتیجه آزمایش روش‌های درمانی مناسب را به شما تجویز می‌کند.

عوارض دیسک کمر چیست؟

طناب نخاعی بدن انسان تا بخش‌های پایینی کانال نخاعی ادامه پیدا نکرده است، بلکه در زیر کمر، طناب نخاعی به دسته‌ای از ریشه‌های عصبی بلند (cauda equina) متصل می‌­شود که شبیه به دم اسب هستند. فتق دیسک کمر گاهی ممکن است این ریشه‌های عصبی (cauda equina) را فشرده کند. در این مواقع باید جراحی اورژانسی برای جلوگیری از ضعف یا فلج شدن دائمی، صورت بگیرد.

چنانچه در اثر مشکل دیسک کمر به مشکلات زیر دچار شده‌اید، باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • وخیم‌تر شدن علائم: درد، بی‌حسی و ضعف ممکن است به قدری افزایش یابد که دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نباشید.
 • اختلال در عملکرد روده‌ها و مثانه: افرادی که سندرم Cauda Equina دارند ممکن است به بی‌اختیاری ادرار دچار شوند.
 • بی‌حسی پهلو‌ها: این عارضه بی‌حسی می‌تواند به تدریج روی قسمت‌های پهلو‌ها، ران‌ها، کمر، پا‌ها و نواحی اطراف روده گسترش یابد و تاثیر بگذارد.

ورزش‌های موثر بر دیسک کمر

ضعف عضلات اطراف شکم و ستون مهره کمر یکی از دیگر دلایل دیسک کمر هستند. بنابراین تقویت این عضلات، باعث کاهش درد و بهبود دیسک در این ناحیه می‌شود. البته اگر دیسک کم دارید، هر ورزشی برای شما مناسب نیست و باید حرکات اصولی و خاصی که تنها مناسب این شرایط است را انجام دهید.

در چنین شرایطی پزشک ارتوپد قطعا حرکات مناسب برای شما به‌همراه توضیحات، تجویز خواهد کرد که معمولا شامل تمرینات کششی پایه، تیلت لگن (کج‌کردن لگن)، کشش زانو به سینه، فشردن تیغه شانه، حرکت پل، حرکات کششی پیشرفته، کشش چرخشی کمر، کشش پشت و حرکاتی از این دست هستند.

ورزش برای دیسک کمر

دیسک کمر و پیاده‌روی

برخلاف تصور عموم، پیاده‌روی اتفاقا برای تسکین درد دیسک کمر و تقویت عضلات مفید است. البته اگر دیسک کمر دارید، باید در شرایطی خاص و با توجه به توصیه پزشک پیاده‌روی کنید.

گام‌های آهسته و متوسط بردارید و اصلا به دویدن فکر نکنید. هفته‌ای پنج بار بین 20 تا 30 دقیقه، برنامه مناسبی برای پیاده‌روی است.

دیسک کمر و دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری از انقباض ستون فقرات و ورم مفاصل جلوگیری می‌کند و همین درد دیسک کمر را کاهش می‌دهد. برای این کار، دوچرخه‌های ثابت یا پشتی‌دار خیلی مناسب هستند.

غذاهای مفید و مضر برای دیسک کمر

تغذیه نقش مهمی در کنترل علائم دیسک یا حتی بدتر کردن اوضاع دارد. با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید تا حدود زیادی علائم دیسک کمر و گردن را کاهش دهید. غذاهای مفید برای دیسک کمر می‌توانند به بهبود علائم دیسک کمر و کاهش التهاب و درد کمک کنند. برخی از غذاهای مفید برای دیسک کمر عبارتند از:

 • سبزیجات و میوه‌ها: سبزیجات و میوه‌ها سرشار از مواد مغذی هستند که برای سلامتی ستون فقرات ضروری هستند. سبزیجات و میوه‌ها حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند که می‌توانند به کاهش التهاب و درد کمک کنند.
 • پروتئین بدون چربی: پروتئین بدون چربی برای ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده ضروری است. پروتئین بدون چربی همچنین می‌تواند به تقویت عضلات کمر کمک کند. برخی از منابع خوب پروتئین بدون چربی شامل ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، حبوبات، آجیل و دانه‌ها هستند.
 • چربی‌های سالم: چربی‌های سالم برای سلامتی ستون فقرات ضروری هستند. چربی‌های سالم می‌توانند به کاهش التهاب و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کنند. برخی از منابع خوب چربی‌های سالم شامل روغن زیتون، آووکادو هستند.

همچنینغذاهای مضر برای دیسک کمر می‌توانند باعث التهاب و درد شده یا علائم دیسک را شدیدتر کنند. برخی از غذاهای مضر برای دیسک کمر عبارتند از:

گروه غذاییمواد غذایی
غذاهای فرآوری‌شدهحاوی مقدار زیادی چربی، قند و نمک
غذاهای سرخ شدهحاوی مقدار زیادی چربی اشباع
غذاهای شیرینحاوی مقدار زیادی قند

در اینجا لازم است اشاره کنیم که با پیروی از نکاتی شاده می‌توانید رژیم غذایی خود را برای حمایت از سلامت ستون فقرات و بهبود علائم دیسک کمر تنظیم کنید. همچنین نکات زیر را نیز به‌خاطر بسپارید:

 • از مصرف غذاهای فرآوری شده، غذاهای سرخ شده، غذاهای شیرین و غذاهای پر نمک خودداری کنید.
 • غذاهای تازه، گیاهی و سرشار از مواد مغذی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • آب کافی بنوشید.
 • از مکمل‌های غذایی مانند امگا 3 و ویتامین D استفاده کنید.

پیشگیری از دیسک کمر بهتر از درمان است!

هر عارضه‌ای در بدن با علائمی خاص خود را نشان می‌دهد، بنابراین درصورت وجود هر بیماری، شما هشدارهای اولیه را از طریق سیستم عصبی بدن دریافت خواهید کرد. ازاینجا به بعد شما هستید که با اهمیت دادن به علائم و جدی گرفتن آنها می‌توانید سلامت خود را تامین کنید.

گاهی افراد با بی‌توجهی به علائم دیسک کمر در جوانی که ممکن است با دارو یا ورزش قابل حل باشند، در میانسالی به درمان‌های پیشرفته و حتی جراجی نیاز خواهند داشت. فراموش نکنید که درمان دیسک کمر شدنی است، اما بهتر است از آن پیشگیری کنید. در این مطلب سعی کردیم به سوالات شما درخصوص دیسک کمر، علائم و روش‌های درمانی آن پاسخ دهیم. اگر سوالی در این خصوص دارید، در قسمت کامنت‌ها بپرسید.

منبع:

mayoclinic

Webmd

سوالات متداول

درد دیسک کمر چگونه است؟

درد دیسک کمر می‌تواند به‌صورت‌های مختلفی ازجمله سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی، درد شدید و سرایت علائم دیسک کمر در زانو بروز کند.

درد دیسک کمر به کجا می‌زند؟

درد دیسک کمر می‌تواند به ناحیه باسن، ران، ساق و حتی کف پا سرایت کند. این درد معمولاً در یک طرف بدن احساس می‌شود و می‌تواند با بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن یا ضعف همراه باشد.

آیا دیسک کمر می‌تواند باعث فلج شود؟

در موارد نادر، دیسک کمر می‌تواند باعث آسیب به نخاع شود. آسیب به نخاع می‌تواند باعث فلجی، از دست دادن کنترل مثانه یا روده و سایر مشکلات شود.

علائم دیسک کمر پیشرفته چیست؟

درد شدید و مداوم، ضعف و بی‌حسی شدید در ناحیه کمر و پاها، از دست دادن کنترل مثانه یا روده برخی از علائم دیسک پیشرفته هستند که باید درصورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.

دیسک کمر در چه سنی دیده می‌شود؟

دیسک کمر معمولاً در افراد بزرگسال بین 30 تا 50 سال شایع‌تر است.

از کجا بفهمم دیسک کمرم خوب شده؟

اگر علائم شما بهبود داشته یعنی دیسک کمر شما در حال بهبود است. با این حال، برای اطمینان از بهبود کامل، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با معاینه فیزیکی و انجام آزمایش‌های تصویربرداری، بهبود دیسک کمر شما را تأیید کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
253 نظرات
 1. علی . می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  مدتی هست در کف پاهایم دردی ایجاد شده مخصوصا شب ها موقع خواب که از شدت درد نمی توانم بخوابم.ایا به نظر شما به دیسک کمر مبتلا شدم؟در صورت مبتلا شدن شدید است یا خفیف؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   درد کف پا به تنهایی مطرح کننده دیسک نیست
   بیشتر ناشی از زیاد ایستادن و کفی کفش نامناسب و آسیب به تاندون عضلات کف پا و یا خارپاشنه است

 2. امیرحسین می گوید

  سلام و عرض ادب
  من سه ماه هستش که به دیسک گردن خفیف مبتلا شدم و تحت درمان و فیزیوتراپی هستم.این مدت فعالیت بدنی نداشتم و اکثرا روی تخت خوابیده بودم.دو روز هستش که بالای باسن راست درد دارم و گاهی پای راستم از زیر زانو تا مچ پا ضعف میره.ممکنه دچار دیسک کمر هم شده باشم؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   با این علایم بعید است اما اگر تشدید شد ویزیت شوید

 3. علیرضا می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید من یه ماه تو یه فروشگاه مواد غذایی کار میکنم ولی یه ۵روزه که پشتم یعنی وسط ستون فقرات تا دیسک کمرم درد می‌کنه ۲۱سالمه ممنون میشم راهنمایم کنید ???

 4. فرید می گوید

  با‌ عرض سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر حدودا هفت یا هشت ماه میشه درد کمر دارم حدودا ده دقیقه تا ربع ساعت پیاده روی کنم تقریبا وسط کمرم کمی پایینتر درد شدیدی میگیره و بلافاصله یک دقیقه بعد درد زانوهام شروع میشه بعد احساس ضعف شدیدی میکنم که راه رفتن واسم سخت میشه یعنی اینقدر این درد اذیت و خستم میکنه که دهنم خشک میشه زانوهام مور مور میشن هنوز هم پیش دکتر نرفتم۲۳ سالمه ممنون میشم راهنماییم کنید?

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   دوست عزیز معاینه و بررسی تصویربرداری از جهت دیسک کمر باید انجام شود.به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 5. امید می گوید

  سلام ماهیچه روی رانم خیلی درد میکنه در حدی که بعضی اوقات پام جا میمونه و میخورم زمین دلیلش چی میتونه باشه

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   لازم است معاینه شوید و درصورت نیاز و بررسی mri انجام شود

 6. سلیمی می گوید

  باسلام خدمت کارشناس محترم بنده در شرکت تولید قطعات خودرو مشغول به کار هستم به تازگی درد های در ستون فقرات کمرم دارم بعضی اوقات بخصوص شبها مورمور می‌کنه میخواستم بدون نظر شما در این مورد چیه .باتشکر

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   باید معاینه شوید و بررسی از نظر دیسک کمر انجام شود

 7. م ر می گوید

  با سلام .
  حدود دو ماه پیش میخواستم بین دو مانع به فاصله تقریبا دو متر بپرم، ارتفاع زیادی نداشت تقریبا هفتاد سانتی متر،
  مثل اینکه کسی بخواد از روی جوی آب بپره، پریدم اما زیر پام سفت بود، جفت پا اومدم رو زمین، از اون تاریخ احساس درد در ناحیه ستون فقرات، در ناحیه پشت، نه کمر، دارم، ب طوری ک دست به استخوان ستون مهره میزنم درد می‌کنه. اگر ممکن هست راهنمایی کنید منو. ۳۱ ساله هستم و راستش پول برای ام آر ای ندارم. تشکر از شما

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   دوست گرامی ممکن است دیسک کمر و یا لغزش مهره ها مطرح باشد.میتوانید به‌پزشک مرکز سلامت منطقه خود مراجعه کنید و عکس ساده ستون مهره ها بگیرید

 8. گردکانی می گوید

  عرض سلام و ادب،، من زنی 33 هستم شغلم طوریست ک زیاد می ایستم،، مدت طولانی است که صبح ها با درد و رنج زیادی در ناحیه کمر و گردن بیدار میشم یعنی از درد بسیار شدید از خواب میپرم و نمیتونم حتا از جام بلند بشم،، اما یک تا نیم ساعت بعد از بیداری درد آرام میشود. تشک هم کاملن طبی و سفت است. ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   اگر درد و خشکی بیشتر صبحگاهی است باید معاینه شوید و بررسی از نظر دیسک گردن و هم چنین آزمایشات جهت بررسی کلسیم و ویتامین د۳ و روماتیسم و…بررسی شود.به متخصص داخلی یا فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 9. سعید می گوید

  سلام خسته نباشید
  ام ار ای گرفتم دچار بیرون زدگی دیسک هستم مهره 1,3,4,5 دکتر گفته عمل بشه اما الان صبر کن میشه با استراحت عمل نکرد و درد شدید در پاهام دارم چه داروی مصرف کنم که بهتر شم درد کمتر شه از عمل میترسم کارم دستگاه حفاری جوشکاری است یکسری آمپول.قرص ناپروکسن مصرف دارم اما درد پاهام کمتر نشده چه داروی مصرف کنم سن 32 سالم.لطفا راهنمایم کنین ممنون میشم

 10. علی می گوید

  سلام بنده دوروزه قسمت پایین کمرم به شدت درد میکنه درحالت دراز کش هیچ دردی ندارم ولی برای بلند شدن وراه رفتن درد دارم ودرد توی پام میگیره ویه لحظه فشارم میافته ومیخورم زمین میخوام ببینم دیسک کمر دارم یا گرفتگی عضلات

  1. دکتر اطهر نقیب الذاکرین می گوید

   سلام
   برای تشخیص نیاز به ام ار ای می باشد

 11. مهدی ش می گوید

  سلام من 32 سالمه الان سه ماه میشه از درد پای چپم نمیتونم بخوابم دکتر mri نوشت نتونستم بخوابم الان کم کم بهتر شده اما صاف نمیتونم راه برم شب ها هم نمیتونم بخوابم با تشکر

 12. میر ابراهیم هاشمپور دبیر بازنشسته ۵۴ ساله می گوید

  با سلام با تشکر از مطالب ارزنده تان
  ۱۰ روز است که موقع پیاده روی احساس گرما و گرفتگی در ساق پای چپ دارم که مانع پیادهروی میشود بعد از کمی استراحت رفع میشه و دوباره با شروع پیاده روی تکرار میگردد و در صورت ادامه دادن پیاده روی درد به سمت بالا ی زانو و کمر میرسد که با استراحت رفع میشود
  (MRI چند ماه قبل گرفتم دیسک ضعیف تشخیص دادند ولی آن موقع درد به این صورت نبود)
  با تشکر

  1. دکتر اطهر نقیب الذاکرین می گوید

   سلام
   بهترین کار برای کسانی که دیسک بیروزن زده دارند اب درمانی یا راه رفتن در اب می باشد
   پیاده روی معمولی ممکن است باعث تشدید وضعیت کمر شما شود

 13. حمید می گوید

  سلام من گاهی کمر درددارم گاهی کمرم میگیره که دردش بالای باسن و سمت به سمت یکی از پهلوهامه چن وقت پیش انگشتای پای چپم بی حس شده بودن تا دوروز خوب شد ولی الان احساس گزگز داره رو ی انگشاتی پاهام ممکنه بفرمایید ایا این دیسکه یا نکنه اعلایم ام اس باشه ممنون

  1. دکتر اطهر نقیب الذاکرین می گوید

   سلام
   برای تشخیص بیرون زدگی دیسک نیاز به معاینه توسط پزشک و ام ار ای می باشد

 14. Reza می گوید

  سلام.من چند وقته لگن سمت راست ران و ساق پام درد داره خصوصا شب ها ام آر آی گرفتم میگه مهره ۱و۲ درگیره دیابت و پروستات هم دارم ۵۷ سالمه لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون میشم .

 15. jafar می گوید

  سلام جوانی هستم۲۹ساله رگ سیاهتیکم خیلی ازیتم میکرد بعد یهو خم شدم درد شدت گرفت رفتم ام آرا آی گرفتم دکتر گفت پنچ مهره ای کمرت آسیب دیده اما چهارتاش جزئی اما مهره چهار وپنج من آسیب دیده برجسته شده الانم خم هستم بعضی روزها که آمپول میزنم رگ سیاه تیکم دردش کم میشه اما زمانی که آمپول نمیزنم دردش شدید میشه رفتم در موردش خوندم نوشته بود اینها علائم پارگی دیسک است میخواستم نظر شما را بدونم البته من زمانی که دارو میزنم درد سیاهتیکم یه مقدار کم میشه خیلی نگرانم زود جواب بدید امار آیی گه گرفتم وکتر فقط گفت آسیب دیده ممنون میشم جواب بوید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   باید جواب ام آر آی را بررسی کنم تا بتوانم نظر راجع به درگیری دیسک و پارگی آن ها بدهم
   منتها شما باید زیر نظر متخصص مغز و اعصاب باشید و فیزیوتراپی و درمانهای لازم و استراحت انجام دهید
   درصورت عدم درمان و عدم استراحت ممکن است درمان جراحی لازم باشد

 16. آبان می گوید

  سلام مامانم فتق دیسک کمر داره و تنگی کانال نخاع هم داره ،مدتی هست که در در ناحیه باسن ،پا و مچ پا داره با مسکن هاییمثل ناپروکسن و متاکاربامول هم درد فقط برای چند دقیقه بهتر میشه بعد از هربار راه رفتن هم درد تشدید می شود به نظر شمادر این شرایط باید چکار کنه؟

 17. ... می گوید

  با سلام من چند ساله که احساس درد کمر دارم گاهی درد به باسن و پا میزنه،وقتی روی کمر میخوابم خیلی به سختی میتونم جابه جا و بلند شم درد شدیدی احساس میکنم، تازگیا دستام بی حس شدن، و درد کمر و پاهام بیشتر و بی حسی کمی توی پام ایجاد شده ، ۲۷ سالمه و خانم هستم،ممنون میشم راهنمایی کنین،تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   علایم شما به نفع دیسک کمر است
   لازم است جهت معاینه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 18. آتجان می گوید

  سلام یک ماهه وقتی به پشت میخوابم ماهیچه بالای رونم بیحس میشد اما چند روزمیشه درموقع راه رفتن هم ماهیچه بالایی ران پای چپم بیحس میشه علت چی میتونه باشه؟ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   باید معاینه شوید
   از شایعترین علل دیسک کمر است
   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 19. سمیه می گوید

  سلام چند روز هست که احساس درد و گاهی وقتها بی حسی در پاها خصوصا از زانو به پاییندارم این دردها ممکن علائم دیسک کمر باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   نیاز به معاینه است
   دیسک اصولا درد تیرکشنده از کمر و پشت ران و ساق پاست
   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 20. میثم سپاهی می گوید

  باسلام
  چند سالیه بدلیل برداشتن وسایل سنگین و سقوط از روی دیوار بر روی زانوها ، درد کمر داشتم که با هر بار عود درد کمر ، میرفتم استخر و روی آب دراز میکشیدم و فقط پای کرال میزدم ، با یکی دو بار استخر رفتن مشکلم حل میشد ولی یه مدته صبح که پا میشم پاشنه پام درد میکنه و مفصل لگنم چند ماهه درد میکنه . بیشتر مواقع در حالت عادی درد نداره ولی وقتی شیئی به مفصل لگنم میخوره ( هر چند آرام) شدیدا درد میکنه . چند روزه موقع راه رفتن هم مفصل لگنم درد داره. رفتم متخصص اورتوپد گفت مهره های آخر کمرت ضرب دیده و مسکن داد و گفت کمرترا گرم نگه دار .ولی این کارها کمک کننده به بهبود درد مفصل لگنم نکرده.ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   شما لازم است mri از ستون مهره ها جهت بررسی وضعیت دیسک مهره ها انجام دهید
   جهت معاینه و تشخیص دقیق به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 21. صادقی می گوید

  باسلام؛مدتی است سمت راست ستون فقراتم درددارم وقتی درازمیکشم آرام میشه ولی وقتی بلندمیشم شدیدادرد میگیره میخواستم نظردکترمحترم چیه ؛خانمی ۴۴ساله هستم؛ممنون

 22. شاهین می گوید

  با سلام چند ماهی هست در قسمت پایینی کمر احساس درد دارم حتی موقع دراز کشیدن، نشستن و یا برای مدتی سر پا ایستادن یا خم شدن نیز دچار درد میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز باید جهت معاینه و MRI اقدام بفرمایید

 23. hoseini می گوید

  سلام خسته نباشید من 18 ساله هستم و به دلیل داشتن کنکور طولانی مدت روی صندلی میشینم و بیشتر اوقات خم هستم یه هفته ای میشه که درد شدید تقریبا در ناحیه پایین قفسه سینه و بالای کمر دارم یه جورایی میشه دنده های انتهایی و مهره های کمرم و هنگامی ک میشینم روی صندلی دردش خیلی بیشتر میشه و زمانی که دراز میکشم دردش خوب میشه حدودا
  ایا مشکل جدیه یا نه با استراحت خوب میشه

 24. اکبر نعمتی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  دو روز پیش یه بار ده کیلویی بلند کردم کمرم گرفت، آمپول زدم خیلی کم بهتر شد ، الان موقع بلند شدن از سرجام درد زیاد دارم و موقع راه رفتن هم راحت نمی تونم راه برم ، بیشتر درد سمت پایین پایین کمرمه ، ۳۵ساله هستم، ممنون

 25. قربانی می گوید

  سلام ببخشید،من۱۷سالمه ومجبورشدم۹ساعت روی زمین بشینم و تکالیفم رو بنویسم،فرداش کمرم درد نگرفت اصلا ودوروز بعد کمرم درد میکنه وموقع نشتن درد داریم کموقع درازکشیدن اصلا درد ندارم راه رفتنم اصلا فقط کمردردم نیزنه به زیرشکمم.به نظر واسه چیه و چه چیزی مصرف کنم

 26. فاطمه تیموری می گوید

  با سلام من در ناحیه پایین کمر درد شدید سمت چپ دارم که میاد پایین از کنار زانو و مچ پا درد و بی حسی و ضعف عضلات ساق دارم . درد خبلی شدید است ک نمی تونم سر پا وایسم ناپروکن خوردم که یک ساعتی درد کمتر شد و دوباره برگشت . درد در حال استراحت هم هست اما سر پا یا راه رفتن بدترش می کنه . تروخدا بگین چه کنم بچه کوچک دارم و در این شرایط نمی تونم دکتر و ام ار ای برم تشخیصتون چیه ؟ سپاسکذارم

  1. مهدی می گوید

   علائمتون که گفتید منم دارم‌ بی حسی وفشارکف پا و درد مچ‌‌ پاهم دارم فکر کنم ناقص شدم و رفت جدی میگم‌

 27. ایمان صادقی می گوید

  باسلام چند مدته دوانگشت کوچک پای راستم زیاد که. روی دو زانو می‌شینم یا یکاری انجام میدم حالت سرپایی هستم ..درد یا گرفتی داره این انگشت…..علت چیست …و زمان زیادی هم هست ورزش کارم بدنسازی

  1. ایمان صادقی می گوید

   سلام دکتر عزیز …. ممنون لطف کردید

   1. مشاور سلامتی می گوید

    ???

 28. امید می گوید

  سلام من از ناحیه کشاله ران دچار درد شدید شدم و درد به ران پاهام هم رفت الان یک هفته هست متوکاربامول با مسکن میخورم ، امکان داره از دیسک کمر باشه !؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   اگر درد تیرکشنده از پشت ران و ساق پا است بله ممکن است
   باید معاینه شوید

 29. احمدی می گوید

  سلام خانم ۲۶ساله ای هستم دو روزه پشت پاهام از ران تا مچ پاهام درد میکنه و سر میشه و گزگز میکنه در همه حالت هم درد میکنه و واقعا اذیتم بنظرتون مشکلم چیه و باید چکار کنم؟ ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   باید معاینه شوید و بررسی از نظر دیسک و…انجام شود
   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 30. لیلا می گوید

  با سلام دوروزه کمر درد شدیدی گرفتم اصلا خم موندم نمیتونم صاف شم اصلا سابقه کمردرد نداشتم یه چیز سنگین برداشتم احساس میکنم بخاطر اونه…یکم به پای چپمم میزنه …باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.