روش‌های تقویت اعتماد به نفس | به خودت اعتماد کن

خلاصه این مقاله را بشنوید

باید روش‌های تقویت اعتماد به نفس را بدانید. چرا؟ چون اعتماد به نفس از مهم‌ترین چیزهایی است که برای موفقیت و شادکامی در زندگی به آن نیاز دارید. کسانی که به خودشان اعتماد دارند، مطمئن هستند که با تلاش و در شرایط مناسب می‌توانند به هدفشان برسند. امکان دارد که در بعضی از زمینه‌های زندگی اعتماد به نفس داشته باشیم و در برخی هم نه. تقویت این موضوع برای موفقیت در زندگی ضروری است و اگر مشکلی بابت آن دارید، لازم است که با دکتر روانشناس در ارتباط باشید تا شما را با روش‌های بهبود در این زمینه آشنا کند. در ادامه هم درباره روش‌هایی صحبت می‌کنیم که به شما در اعتمادکردن بیشتر به خودتان کمک می‌کند.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس به معنای این است که خودتان را با ویژگی‌ها، توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی که دارید، به خوبی بپذیرید. اگر قبول داشته باشید که از عهده انجام یک مسئولیت برمی‌آیید، یعنی اعتماد به نفس دارید.

برخورداری از این موضوع به معنای توانمندبودن در کنترل زندگی در زمینه‌های مختلف است. گاهی در زمینه‌ای خاص از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستید و در زمینه‌ای دیگر نه؛ این هم محتمل است. بعضی از افراد هم هستند که تقریباً همیشه به خودشان اعتماد دارند.

اثرات اعتماد به نفس بالا و متعادل در زندگی بسیار مثبت است. در ادامه به آنها نگاهی خواهیم داشت.

تقویت اعتماد به نفس

اثر اعتماد به نفس در زندگی

اعتماد به نفس باعث شادی و رضایت بیشتر می‌شود. وقتی به توانایی‌های خود اعتماد داشته باشید، انگیزه بیشتری هم برای رسیدن به اهداف ریز و درشت در شما شکل می‌گیرد. به مدد این انگیزه است که به سمت خواسته‌هایتان می‌روید و تجربه‌های تازه‌ای در زندگی رقم می‌زنید. موفقیت در چنین شرایطی به شما نزدیک‌تر خواهد بود.

کار

با شناخت روش های تقویت اعتماد به نفس می‌توانید در زمینه‌های مختلف زندگی از جمله زندگی کاری هم به موفقیت‌های بیشتری برسید. کارکنانی که دارای اعتماد به نفس هستند، انگیزه بیشتری برای پیش‌برد کارهایشان و رسیدن به موفقیت دارند. همین انگیزه دلیلی برای تلاش بیشتر و حضوری مؤثرتر است.

روابط

افراد معتمد به نفس در زمینه برقراری ارتباط با دیگران هم بهتر از بقیه ظاهر می‌شوند. آنها از آسیب‌پذیر بودن نمی‌ترسند و به دیگران احساس خود را می‌گویند. از ترس مواجه‌شدن با شکست هم از برقراری ارتباط با آدم‌های دیگر، خود را دور نگه نمی‌دارند. چنین افرادی به راحتی احساسات خود را ابراز می‌کنند و شبکه اجتماعی وسیعی در اطراف خود دارند.

اهمیت آشنایی با روش های تقویت اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند که برای تجربه‌های زندگی آماده باشیم. وجود اعتماد به نفس زیاد به ما کمک می‌کند که با فرصت‌های تازه روبه‌رو شویم؛ آدم‌های جدید را ملاقات کنیم، سفر برویم، کار و زندگی‌مان را در مسیرهای تازه پیش ببریم.

اگر هم در ابتدا همه‌چیز درست نشد، به کمک اعتماد به نفس بالا دوباره می‌توانیم تلاش کنیم و با امید به سوی موفقیت برویم. بدون اعتمادکردن به خودمان و توانایی‌هایی که داریم، هیچ‌یک از این‌ها ممکن نمی‌شود.

تقویت اعتماد به نفس در پسران

آشنایی با روش های تقویت اعتماد به نفس برای همه ضروری است. این موضوع برای پسران هم اهمیت زیادی دارد. گاهی کلیشه‌های جنسیتی رایج در جوامع باعث می‌شود که انتظارات خاصی از دختران یا پسران به وجود آید. این فشارها روی اعتماد به نفس افراد اثر می‌گذارد. به نکات زیر در تقویت اعتماد به نفس در پسران دقت کنید:

 • به آنها نشان دهید که چقدر آنها را دوست دارید.
 • بگذارید بدانند که شما برای تلاششان ارزش قائل هستید.
 • آنها را برای امتحان‌کردن چالش‌های جدید امتحان کنید.
 • فرزندانتان را تشویق کنید که به سمت علایقشان بروند.
 • از آنها بخواهید که ایده‌ها و نظراتشان را مطرح کنند.
 • الگوهای مناسب به فرزندان پسرتان معرفی کنید.

تقویت اعتماد به نفس در کودکان

تقویت اعتماد به نفس در دوران کودکی مهم است. اگر فرزندی در سنین کودکی دارید یا بچه‌ای در اطرافتان زندگی می‌کند، حتما به رعایت نکات زیر دقت داشته باشید:

 • به فرزندتان در یادگیری مهارت‌های مختلف کمک کنید.
 • فرزندتان را به طوری معقول تحسین کنید.
 • الگوی خوبی باشید.
 • از تنبیه و انتقادات تند بپرهیزید.
 • به نقاط قوت کودک اهمیت بدهید.

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

سنین نوجوانی بسیار حساس است. افراد در این سال با تغییرات روانی و جسمی مختلفی روبه‌رو می‌شوند. برای اینکه بتوانند بحران تغییرات شدید را به راحتی پشت سر بگذارند، نیاز است که از آنها حمایت کنید.

احترام به نوجوانان و تلاش برای تشویقشان به سوی اقدامات مثبت و یادگیری مهارت‌های مختلف می‌تواند منجر به تقویت اعتماد به نفسشان شود.

تقویت اعتماد به نفس در زنان

زنان معمولاً تحت فشارهای زیادی از سوی جوامع هستند و همین موضوع روی اعتماد به نفسشان در زمینه‌های دیگر اثرات منفی زیادی می‌گذارد. زنان باید با تمرکز بر نقاط مثبت خود، با اراده و انگیزه به سمت هدف‌هایشان حرکت کنند و از الگوهای کلیشه‌ای که درباره اندام و ظاهرشان ارائه می‌شود هم خود را دور نگه دارند.

اعتماد به نفس

تاکتیک های تقویت اعتماد به نفس را بشناسید

وقتی به خودمان اعتماد می‌کنیم، جسارت امتحان‌کردن تجربه‌های تازه در ما قوت می‌گیرید. آن وقت است که در جاده‌های جدیدی پای می‌گذاریم که فرصت‌های فراوانی به ما تقدیم می‌کنند. از روش‌های تقویت اعتماد به نفس زیر برای بهترشدن لحظات زندگی‌تان بهره ببرید.

نحوه لباس پوشیدن

چیزی را بپوشید که احساس خوبی به شما می‌دهد. داشتن احساس خوب نسبت به ظاهر در بالارفتن اعتماد به نفس اهمیت زیادی دارد. یادتان باشد که خوب لباس‌پوشیدن برای هرکس معنای مختلفی دارد.

باید ببینید که چه چیزی در این زمینه راضی و خوشحالتان می‌کند. با در نظرگرفتن آن، به ظاهرتان برسید. بعضی‌ها دوست دارند که مدوفشن را دنبال کنند و در این صورت خوشحال‌تر هستند. برخی هم با توجه‌کردن به سلایق شخصی‌شان راضی و خشنود می‌شوند.

فرقی نمی‌کند که تعریفتان از خوش‌پوشی چیست. برای تقویت اعتماد به نفس باید ظاهر موردعلاقه خود را در پوشش و آرایش بسازید. با حس خوبی که این روند به شما تقدیم می‌کند، اعتماد به نفستان را بالا می‌برد.

به دیگران کمک کنید

حواستان به آدم‌های دیگر هم باشد. کمک‌کردن به دیگران، پیش از هرکس به خودتان سود و فایده می‌رساند. برای یاری‌رساندن به دیگران پیش‌قدم باشید و از حس خوبی که به شما دست می‌دهد، نهایت بهره را ببرید.

همراهی با دیگران به شما این احساس را می‌دهد که مؤثر هستید. تجربه اثرگذاری در دنیا همراه با اعتمادکردن به خود خواهد بود. فعالیت در امور خیریه و داوطلبانه هم در تقویت اعتماد به نفستان نقش دارد.

با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید

با ترس‌های خود روبه‌رو شوید. ترس مانع از آن می‌شود که تجربه‌های تازه را به زندگی‌تان اضافه کنید اما اگر در مقابلیش بایستید، همه چیز فرق خواهد کرد و اعتماد به نفستان بالا می‌رود. گاهی فقط برداشتن گام نخست سخت است.
اگر از سخنرانی‌کردن می‌ترسید، حتما برنامه‌ای برای صحبت‌کردن در جمع برای خود تدارک ببینید، اگر از شنا می‌ترسید، کم‌کم با آب آشتی کنید و به طور کلی، نگذارید که ترس در دلتان ریشه بدواند. به دنبال کامل‌بودن نباشید و از ترس خرابکاری، خود را از تجربه‌های تازه محروم نکنید.

کمال‌گرایی را کنار بگذارید

کمال‌گرایی را کنار بگذارید؛ هیچ کس کامل نیست. اگر به بهانه اینکه شرایط برای انجام کاری، ۱۰۰درصد مناسب نیست از شروع فعالیت‌های مختلف پا پس بکشید، هیچ‌گاه به هیچ هدفی نخواهید رسید.
یادتان باشد که بهترین‌ها هم نواقصی دارند و در مسیر تجربه و آزمودن روش‌های مختلف است که رسیدن به یک هدف مقدور می‌شود.

اهداف واقع‌گرایانه داشته باشید

به خودتان باور داشته باشید اما در شکل و شیوه‌ای واقع‌گرایانه. اگر بتوانید اهداف درستی برای خود تدارک ببینید، با موفقیت‌های بیشتری روبه‌رو می‌شوید. هرچقدر که موفقیت‌های ضمنی یا تدریجی به دست می‌آورید، اعتماد به نفستان هم بالاتر می‌رود. چنین چیزی با واقع‌گرایی مقدور می‌شود.

فعالیت‌های لذت‌بخش انجام بدهید

به علاقه‌مندی‌های خودتان توجه کنید. بخشی از زندگی‌تان را به کارهایی اختصاص بدهید که از آنها لذت می‌برید و شادی برایتان به همراه می‌آورند. انسان‌های شاد، به خودشان بیشتر اعتماد می‌کنند و انرژی مثبت زیادی را وارد جریان زندگی خود می‌کنند.

با خودتان مهربان باشید

بهترین کسی که می‌تواند در زندگی با شما همراه شود، خودتان هستید. به خودتان اجازه اشتباه‌کردن بدهید و اگر از چیزی می‌ترسید یا کاری برایتان سخت است، خودتان را سرزنش نکنید. دست خودتان را بگیرید و به سرزمین‌های تازه تجربه‌های نو پا بگذارید. ترس‌ها و اشتباهاتتان را درک کنید تا بتوانید با قدرت به سمت جلو پیش بروید.

راه حلی برای افزایش تقویت به نفس

با افراد مثبت و مهربان معاشرت کنید

اطرافیانتان روی روحیاتتان اثرگذاری شدیدی دارند. باید با کسانی دوست شوید و معاشرت کنید که روحیه مثبتی دارند و اعتماد به نفسشان مطلوب است. این افراد به طور غیرمستقیم روی شما هم اثر مثبت می‌گذارند. حضورشان هم می‌تواند به شما در تشویق کارهای الهام‌بخش کمک کند.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

هرکس توانایی‌هایی مخصوص به خود را دارد، در شرایط ژنتیکی و محیطی مخصوص به خود به دنیا می‌آید و زندگی می‌کند. بنابراین، هرگز نمی‌توانید دو نفر را در شرایطی کاملاً یکسان ببینید. این تفاوت‌ها باعث می‌شوند که مسیر زندگی‌هایمان از هم متفاوت شود. بنابراین، نباید خود را در هیچ زمینه‌ای با دیگری مقایسه کنیم.

تمجید و تحسین دیگران را بپذیرید

یکی از مهم‌ترین روش‌های تقویت اعتماد به نفس هم پذیرش تحسین دیگران است. بسیاری از افراد در مواجهه با تمجیدهای دیگران، فروتنی کاذب و اشتباهی را پیش می‌گیرند. این کار را نکنید و با پذیرش چنین چیزهایی به بالارفتن اعتماد به نفستان از راه شکل‌گیری حس خوب کمک کنید.

برای موفقیت‌های کوچکتان هم ارزش قائل باشید

به خودتان روحیه بدهید و هیچ دستاوردی را کوچک نشمارید. موفقیت‌های کوچک جاده را برای رسیدن به دستاوردهای بزرگتر باز می‌کنند. پس همیشه قدردان زحمات خودتان باشید و با این کار به خودتان انگیزه بیشتری برای پیش‌رفتن به سوی شادکامی و موفقیت‌های بیشتر بدهید.

نقاط قوتتان را فهرست کنید

با شناسایی نقاط قوت خود می‌توانید در مسیر موفقیت قدم بردارید. وقتی بدانید که در چه حیطه‌هایی بهتر هستید، اعتمادبه‌نفستان برای انجام کارهای مختلف بالاتر می‌رود. فهرستی از نقاط قوت خود در اختیار داشته باشید تا هم انگیزه پیدا کنید و هم به کمک آنها به تقویت نقاط ضعفتان بروید.

شکرگزار باشید

به خاطر چیزهایی که دارید، شکرگزار باشید. این حس قدردانی باعث می‌شود که حواستان به داشته‌هایتان بیشتر شود. معطوف‌شدن توجه به نکات مثبت زندگی، روحیه‌تان را بهتر می‌کند و به شما انگیزه حرکت در مسیرهای شادمانه را می‌دهد. اعتماد به نفس چنین فردی بالا می‌رود و با علم به اینکه زندگی پیش از این نعمت‌های زیادی به او پیشکش کرده، آینده را هم امیدوارانه متصور می‌شود.

مدیتیشن کنید

تمرینات مدیتیشن هم به بالارفتن تمرکزتان کمک می‌کنند. آرامش ناشی از این تمرکز و ایجاد ارتباط میان جسم و روحتان به شما اعتماد به نفس می‌دهد. تمرینات مدیتیشن را در مکانی آرام پیش ببرید.

بالا بردن اعتماد به نفس

روش‌های اشتباه افزایش اعتماد به نفس چیست؟

برای افزایش اعتماد به نفس نباید از روش‌های اشتباه استفاده کنید. برای مثال، با تخریب دیگران در پی بالابردن خود نباشید. یادتان باشد که شما با تحقیر دیگران به جایگاه بالاتری نمی‌رسید. با تحقیر بزرگان هم به چنین موقعیتی نمی‌رسید. بعضی از افراد با نقدکردن اشتباه و بیهوده بزرگان سعی می‌کنند که خودشان را مهم جلوه دهند.

روش‌‌های تقویت اعتماد به نفس صحیح را از متخصصان و مطالعه منابع مناسب یاد بگیرید. مشاوران روانشناسی در این زمینه توصیه‌های علمی و دقیقی دارند. برای دریافت نوبت ملاقات با آنها هم می‌توانید از سیستم نوبت دهی اینترنتی دکتردکتر استفاده کنید.

توصیه یا پیشنهاد و حتی تجربه‌ای در زمینه بالابردن اعتماد به نفس دارید؟ ما را هم در جریان بگذارید.

منابع:

verywellmind.com

zenhabits.net

wikihow.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر