روش طبیعی جلوگیری از بارداری؛ چه راه‌کارهای مفیدی وجود دارد؟

خلاصه این مقاله را بشنوید

منظور از روش طبیعی جلوگیری از بارداری چیست؟ نکته مهمی که بسیاری به آن توجه نمی‌کنند این است که بدون استفاده از داروها یا وسایل مختلف هم می‌توان از بارداری جلوگیری کرد.

برای به‌کارگیری چنین روش‌هایی باید از شیوه عملکرد چرخه قاعدگی زنان باخبر باشید و درباره بدن آنها بدانید. این را هم یادتان باشد که روش‌های طبیعی به طور ۱۰۰درصد امکان پیشگیری از بارداری را فراهم نمی‌کنند اما در صورت مداومت، تاثیر زیادی دارند. البته همکاری و همراهی شریک جنسی در ممانعت از بارداری در برخی از روش‌های طبیعی مهم است.

اگر در زمینه پیشگیری و موضوعات مربوط به ارتباط جنسی و بارداری دچار مشکل هستید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. در ادامه هم با ما همراه باشید زیرا در این مقاله از مجله دکتردکتر از انواع روش طبیعی جلوگیری از بارداری برایتان خواهیم گفت و شما را با مسیر طبیعی پیشگیری آشنا می‌کنیم.

روش طبیعی جلوگیری از بارداری؛ آیا بدون ریسک است؟

با این که برای پیشگیری از بارداری راه‌های مختلفی پیش روی زوج‌های جوان است اما روش‌ های طبیعی جلوگیری از بارداری، هم کم خطرند و هم دسترسی بسیار آسان‌تری دارند. استفاده از روش‌های دارویی و پزشکی برای جلوگیری، بدون عوارض نیستند و گاهی استفاده از آن‌ها برای زوج‌ها سخت است. کاهش لذت جنسی و حساسیت از جمله عوارض استفاده از این وسایل است.

اگر به دنبال مشهورترین و البته اثرگذارترین روش‌های پیشگیری طبیعی از بارداری طبیعی هستید، باید با موارد زیر آشنا شوید:

 • روش‌های برگشت‌پذیر طولانی‌اثر (LARC)
 •  مسدودسازی در پیشگیری
 • روش‌ تقویمی پیشگیری از بارداری
 • شیردهی
 • ویتدراوال (Withdrawal) یا کنترل انزال
 • کنترل دمای پایه بدن
 • روزهای استاندارد
 • مخاط دهانه رحم

روش طبیعی پیشگیری از بارداری

انواع روش طبیعی جلوگیری از بارداری

در ادامه، انواع روش طبیعی جلوگیری از بارداری را به شما معرفی خواهیم کرد:

روش‌های برگشت‌پذیر طولانی‌اثر

در روش‌های برگشت‌پذیر با اثر طولانی (LARC)، زوج‌ها ۳ تا ۱۰ سال مانع از بارداری می‌شوند. از جمله راه‌کارهایی که برای این روش طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود، باید به آی‌یودی (IUD) و ایمپلنت ضدبارداری اشاره کنیم. این روش تقریبا در دسته روش‌های طبیعی قرار می‌گیرد و مداخله عوامل و وسایل خارجی در آنها به میان است.

روش‌های مسدودسازی در پیشگیری

در روش پیشگیری از بارداری از وسایلی مانند کاندوم، اسفنج‌های پیشگیری، کلاهک دهانه رحم یا دیافراگم‌های ضدبارداری هم استفاده می‌شود. شاید این روش هم آنچنان در دسته‌بندی روش‌های طبیعی قرار نگیرد اما اشاره به آن در این فهرست خالی از لطف نیست.

پیشگیری از بارداری به روش تقویمی

چنانچه قصد استفاده از روش‌های تقویمی را دارید به چرخه تخمک‌گذاری دقت کنید. برای استفاده از این روش طبیعی جلوگیری از بارداری باید در روزهایی که امکان باروری در ماه زیاد است از برقراری رابطه جنسی خودداری شود.

این روش طبیعی جلوگیری از بارداری توسط زنان انجام می‌شود و باید حواسشان به چرخه تخمک‌گذاری ماهانه‌شان باشد. استفاده از این روش به دقت زیادی نیاز دارد.

۶ تا ۱۲ ماه پیش از شروع استفاده از روش تقویمی باید روند پریودشدن یا همان عادت ماهانه‌تان را زیر نظر بگیرید. سپس از اطلاعاتی که به دست می‌آورید برای بررسی و مشخص‌کردن زمان باروری کمک بگیرید:

 • کوتاه‌ترین دوره پریود خود را پیدا کنید و تعداد روزهای چرخه پریود را از عدد ۱۸ کم کنید.
 • تعداد روزهای بعد از پریود را بشمارید؛ آن نخستین روز باروری‌تان خواهد بود.
 • بلندترین دوره پریود خود را پیدا کنید و تعداد روزهای چرخه آن را از عدد ۱۱ کم کنید.
 • تعداد روزهای بعد از پریود را بشمارید؛ نتیجه آخرین روز باروری‌تان خواهد بود.
 • در بازه میان نخستین روز باروری و آخرین روز آن نباید رابطه جنسی داشته باشید.

مثالی برای روش پیشگیری تقویمی

اجازه بدهید که با مثالی، این روش را بیشتر توضیح بدهیم. فرض کنید که کوتاه‌ترین چرخه عادت ماهانه‌تان ۲۶ روزه است؛‌ یعنی فاصله میان دو پریود، ۲۶ روز است. دوباره فرض کنید که بلندترین دوره یا چرخه هم ۳۱ روزه است.

عدد ۱۸ را از ۲۱ کم کنید تا نخستین روز باروری به دست بیاید. این عدد در مثالمان معادل ۸ می‌شود و یعنی روز هشتم چرخه باروری نخستین روز باروری است. حالا عدد ۱۱ را هم از ۳۱ کم کنید. حاصل ۲۰ است که یعنی روز بیستم چرخه باروری آخرین روز باروری است. بنابراین، در این مثال، در روزهای ۸ تا ۲۰ چرخه قاعدگی احتمال باروری زیاد است و برای پیشگیری نباید رابطه جنسی برقرار شود.

شاید برایتان جالب باشد که اپلیکیشن‌هایی برای انجام این محاسبات هم وجود دارند. با این حال، استفاده از این روش به‌خاطر نوساناتی که در چرخه ماهانه رخ می‌دهد کمی دشوار است.

مزایا و معایب روش های طبیعی جلوگیری از بارداری

شیردهی

احتمال بارداری در زنانی با شرایط زیر یک در پنجاه است:

 • از زایمانشان کمتر از ۶ ماه می‌گذرد.
 • فقط به نوزادشان از پستان شیر می‌دهند.
 • از زمان زایمان پریود نشده‌اند.

ویتدراوال یا کنترل انزال

روش ویتدراوال (Withdrawal) یکی از راه‌های طبیعی جلوگیری از بارداری توسط مرد است و باید پیش از انزال، آلت جنسی مردانه از واژن خارج شود. احتمال بارداری در زوج‌هایی که فقط از این روش پیشگیری استفاده می‌کنند، ۲۲ از ۱۰۰ است.

کنترل دمای پایه بدن

با اندازه‌گیری دمای بدن زنان در هر صبح هم می‌توان روشی برای پیشگیری طبیعی پیدا کرد. دمای بدن زنان ۱۲ تا ۲۴ ساعت پیش از آزادکردن تخمک از تخمدان‌ها به ۱۷- (منفی ۱۷) سانتی‌گراد کاهش پیدا می‌کند. چنین چیزی نشان‌گر توانایی باروری بالای بدن در آن حالت است.

اگر قصد بارداری وجود نداشته باشد در چنین موقعیتی نباید رابطه جنسی شکل بگیرد. ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا این افت دما به حالت طبیعی بازگردد.

روش روزهای استاندارد

این روش هم مشابه روش تقویمی اما از آن آسان‌تر است. در این روش، روزهای ۸ تا ۱۹ چرخه قاعدگی به عنوان روزهایی شناخته می‌شوند که احتمال باروری در آنها زیاد است. برای استفاده از این روش طبیعی جلوگیری از بارداری باید از اپلیکیشن‌ها یا نشانه‌گذاری روی تقویم استفاده کنید.

مخاط دهانه رحم

برای استفاده از این روش باید مخاط دهانه رحم را در تاریخ‌های مشخصی از ماه بررسی کنید. مخاط رحم بعد از پریود اندک است. زمان تخمک‌گذاری که فرامی‌رسد، حجم آن افزایش پیدا می‌کند. در طول چرخه ماهانه هم می‌توانید متوجه تغییر رنگ و بافت مخاط رحم شوید.

مخاط رحمی در زمان تخمک‌گذاری مانند سفیده تخم‌مرغ هستند؛ لزج، شفاف و لیز. با پرهیز از رابطه جنسی در زمان تخمک‌گذاری از بارداری پیشگیری کنید.

جلوگیری از بارداری

روش طبیعی جلوگیری از بارداری گیاهی چگونه است؟

برخی از تحقیقات و مشاهدات تجربی نشان می‌دهند که گیاهان هم نقشی در پیشگیری از بارداری ایفا می‌کنند. برخی از افراد این روش‌ها را به راه‌کارهای دیگر ترجیح می‌دهند و معتقدند که استفاده از آنها بهتر از مصرف مواد شیمیایی یا انواع قرص پیشگیری هورمونی برای باردارنشدن است.

یادتان باشد که گیاهان معرفی‌شده در ادامه مقاله از نظر علمی تأیید نشده‌اند. در واقع، اطلاعات کاملی درباره عملکرد آنها و همچنین عوارض احتمالی‌شان وجود ندارد. در هر حال، ما به قصد معرفی این روش‌ها از تعدادی از گیاهان معروف در روش طبیعی جلوگیری از بارداری نام می‌بریم.

 • ریشه زنجبیل
 • دانه هویج وحشی
 • خار مریم
 • ریشه سنگدانه

ریشه زنجبیل

در طب سنتی و گیاهی به نوشیدن ۴ فنجان چای زنجبیل در روز توصیه می‌شود. مصرف این چای به‌مدت حداکثر ۵ روز برای شروع قاعدگی است.

دانه هویج وحشی

مصرف ۱ قاشق چای‌خوری از دانه هویج وحشی از راه های طبیعی جلوگیری از بارداری بعد از رابطه است که در هند رواج دارد. زنان هندی بلافاصله بعد از رابطه این کار را می‌کنند و سپس در ۷ روز بعدی هم آن را ادامه می‌دهند. این ماده می‌تواند نقش سقط‌کننده را هم ایفا کند. این راه‌کار از روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری اورژانسی به حساب می‌آید.

خار مریم

نوشیدن چایی که در آن گیاه خار مریم موجود است هم راهی برای جلوگیری از بارداری است و سرخپوستان آمریکا از آن زیاد استفاده می‌کرده‌اند.

ریشه سنگدانه

سرخپوست‌ها برای پیشگیری از بارداری ریشه گیاه سنگدانه را هم دود و آن را استنشاق می‌کرده‌اند. مصرف دم‌کرده‌ سرد و استنشاق ریشه سنگدانه باعث ناباروری دائمی در آنها می‌شده است.

مزایا و معایب روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری

اکثر مردم اینگونه درباره روش‌های طبیعی بارداری فکر می‌کنند که این شیوه از پیشگیری از بارداری هیچ ضرری ندارد. این در صورتی است که جلوگیری از بارداری به روش طبیعی، هم فایده‌های فراوانی دارد و هم ضررهایی که آگاهی از آن‌ها خالی از لطف نیست.

در ادامه هر کدام از مزایا و معایب این رویکرد را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد:

مزایا روش‎های طبیعی جلوگیری از بارداری

مزایای جلوگیری از بارداری به روش طبیعی شامل موارد بدیهی همچون:

 • با استفاده از روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری، ضررهای روش‌های جلوگیری مثل استفاده از قرص‌های هورمونی برای فرد پیش نمی‌آید و از این رو از بیماری و اختلال های احتمالی خبری نیست.
 • روش‌های طبیعی پیشگیری از بارداری هیچ عارضه‌ای ندارند.
 • هزینه بسیار کمی دارند.
 • بیش از 90 درصد تاثیرگذارند.

معایب روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری

معایب پیشگیری از بارداری به روش طبیعی شامل موارد می‌شود که شاید تا به حال اصلا به آن‌ها توجه نکرده باشید:

 • محاسبه زمان تخمک‌گذاری و قاعدگی گاهی با مشکل و خطای محاسباتی روبرو است (مخصوصا در خانم‌هایی که قاعدگی نامنظم دارند) و از این رو، امکان بارداری ناخواسته به دلیل اشتباه محاسباتی در این روش بسیار زیاد است.
 • در این روش‌ها امکان انتقال بیماری‌های جنسی و مقاربتی بسیار بالا است.
 • برای این که از جلوگیری طبیعی از بارداری جلوگیری کنید، باید به خوبی خویشتن‌داری کنید و این کار با تمرین و ممارست به دست می‌آید.
 • در این روش امکان دارد که خانم‌ها کمتر به ارگاسم برسند.
 • لذت جنسی کمتر است.
 • امکان دارد آقایان دچار انزال ناقص شوند.

پیشگیری از بارداری به روش طبیعی

استفاده از روش‌ طبیعی جلوگیری از بارداری راهی قطعی نیست

پیشگیری از باردارشدن تصمیمی شخصی است. باید بدانید که استفاده از راه های طبیعی جلوگیری از حاملگی نمی‌تواند با اطمینان کامل مانع از باردارشدن شود. برای استفاده از بعضی انواع روش طبیعی جلوگیری از بارداری باید هم زن و هم مرد به فرایند دقت کافی داشته باشند. تعهدی که هر دو در پیش‌برد برنامه و روش جلوگیری به خرج می‌دهند به نتیجه مطلوب می‌رسد.

در بسیاری از روش‌ها هم فقط زنان نقش دارند و باید با شناخت بدن و روش طبیعی اقدام به مدیریت رابطه جنسی برای پیشگیری از بارداری کنند.

برای رسیدن به نتیجه‌گیری مناسب در این زمینه و انتخاب بهترین راه‌کارهای پیشگیری، بهتر است که با پزشک خود ملاقات کنید. با استفاده از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر هم می‌توانید به بهترین پزشکان شهر خود دسترسی پیدا کنید و قرار ملاقاتی با آنها ترتیب بدهید.

درانتها شما بگویید که چه روش‌های دیگری را برای جلوگیری از بارداری به روش طبیعی می‌شناسید؟ آیا سوالی در این زمینه دارید؟ نکات خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

منابع:

webmd.com

healthline.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر