علائم عفونت واژن و دلایل به وجود آمدن آن را بشناسیم

 • 1397-07-22
 • 621

علائم عفونت واژن مواردی همچون سوزش، خارش و بوی ناخوشایند هستند. درمان، به نوع عفونت بستگی دارد. پس اولین قدم، شناسایی نوع عفونت است.

واژینیت یا عفونت واژن شرایط ایجادکننده‌ی عفونت یا التهاب واژن را توصیف می‌کند. ما در این مقاله به بررسی علائم عفونت واژن، انواع آن و نحوه تشخیص و درمان عفونت واژن می‌پردازیم.

عفونت‌های واژن یا واژینت

عفونت واژن رایج‌ترین نوع عفونت در زنان در سنين باروری است. واژینیت یک التهاب واژن است که می‌تواند باعث تخریب، خارش و درد شود. علت عفونت واژن معمولاً تغییر در تعادل طبیعی باکتری واژن است. کاهش میزان استروژن پس از یائسگی و برخی از اختلالات پوست نیز می‌تواند باعث واژینیت شود.

انواع عفونت واژن

شایع‌ترین انواع واژینیت عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی یا واژینوز باکتریایی که نوعي تغيير در فلور باکتریایی طبیعی واژن است كه لاكتوباسیل‌ها از بين می‌روند و باکتری‌های بی‌هوازی رشد بيش از حد در آنجا پيدا می‌کنند.

عفونت‌های مخمری که معمولاً توسط یک قارچ طبیعی به نام Candida albicans ایجاد می‌شود.

عفونت های انگلی Trichomoniasis که ناشی از انگل است و به طور معمول توسط مقاربت جنسی منتقل می‌شود.

اگر باکتری‌ها، قارچ‌ها یا ویروس‌ها در داخل و اطراف واژن رشد کنند، می‌توانند باعث عفونت واژن شوند. برخی از باکتری‌ها در داخل واژن زندگی می‌کنند (فلور واژن)، دیگر انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها نباید در واژن وجود داشته باشند.علائم عفونت واژن

علائم عفونت واژن

برخی از عفونت‌های واژن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکنند. شایع‌ترین علائم عفونت واژن عبارت‌اند از:

 • خارش واژن
 • تغییر مقدار ترشحات واژن
 • تغییر رنگ ترشحات واژن
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن
 • درد در هنگام مقاربت
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی

علائم عفونت واژن نیز بر اساس علت عفونت شما متفاوت است:

عفونت‌های باکتری معمولاً باعث ترشحات خاکستری، سفید یا زرد رنگ می‌شوند. این ترشحات ممکن است یک بوی ماهی مانند داشته باشند.

عفونت‌های مخمر معمولاً خارش ایجاد می‌کنند. اگر ترشحات وجود داشته باشد، ممکن است غلیظ و سفید رنگ، شبیه پنیر باشد.

Trichomoniasis می‌تواند خارش و بوی بد واژن را ایجاد کند. ترشحات این عفونت معمولاً سبز مایل به زرد است و ممکن است کثیف باشد.علائم عفونت واژن

عفونت واژن در شرایط تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، شما باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید اگر:

 • قبلاً عفونت واژن داشته‌اید
 • عفونت واژن داشته‌اید اما علائم جدیدی را تجربه می‌کنید
 • تب دارید

اگر احساس سوزش واژن دارید و در گذشته عفونت‌های مخمر را تشخیص داده‌اید، احتمالا نیاز به مراجعه به پزشک ندارید. عفونت‌های مخمری را می‌توان در خانه با داروهای ضد قارچی واژینال درمان کرد. با این حال، اگر مطمئن نیستید که یک عفونت مخمر دارید، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. اگر وقت مراجعه به پزشک را ندارید یا دسترسی به یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب برای شما سخت است، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش و پاسخ) دکتردکتر با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان به صورت متنی ارتباط برقرار کنید.

علل عفونت واژن

عفونت واژن می‌تواند علل زیادی داشته باشد، پزشک عفونت را بر اساس علت آن تشخیص داده و درمان می‌کند. علل رایج عفونت واژن عبارت‌اند از:

عفونت‌های باکتریایی: بعضی از باکتری‌ها معمولاً در واژن شما یافت می‌شوند. رشد بیش از حد باکتری‌های غیر فلور می‌تواند باعث واژینوز باکتریایی شود.

عفونت‌های مخمری: عفونت‌های مخمری معمولاً توسط یک قارچ به نام Candida albicans ایجاد می‌شود. بسیاری از موارد، از جمله آنتی بیوتیک‌ها، می‌توانند تعداد باکتری‌ها و قارچ را در واژن کاهش دهند. این کاهش می‌تواند منجر به رشد بیش از حد مخمر و ایجاد عفونت شود.علائم عفونت واژن

عفونت های انگلی: Trichomoniasis این عفونت واژن ناشی از یک انگل پروتوزایی است که می‌تواند از طریق مقاربت جنسی منتقل شود.

آتروفی واژن: این حالت معمولاً بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد. همچنین زمانی که میزان استروژن شما کاهش می‌یابد (مانند زمان شیردهی)، کاهش سطح هورمون باعث نازک شدن و خشکی واژن می‌شود. این امر منجر به التهاب مهبل (واژن) می‌شود.

سایر موارد: صابون‌ها، شستشوی بدن، عطرها و واکسن‌های واژینال همه می‌توانند واژن را تحریک کنند و باعث التهاب شوند.

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می‌شود

برای تشخیص عفونت واژن، پزشک از شما درباره سابقه بیماری سؤال خواهد کرد. آنها درباره تعداد فعلی شریک جنسی شما و سابقه عفونت‌های واژن قبلی یا عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STI) می‌پرسند. پزشک شما همچنین ممکن است امتحان لگن را انجام دهد. در طی این امتحان، پزشک ممکن است نمونه‌ای از تخلیه واژن را جمع آوری کند. آنها این نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌کنند. این می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا علت عفونت شما را پیدا کند.

با دسترسی سریع به پزشکان متخصص زنان و زایمان در سیستم مشاوره متنی(پرسش و پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بیماری را تشخیص داده و درمان کنید.

علائم عفونت واژن

عفونت واژن چگونه درمان می‌شود

درمان عفونت واژن به علت عفونت بستگی دارد. مثلاً:

 • قرص مترونیدازول، کرم مترونیدازول یا ژل، یا کرم کولینامایسین یا ژل ممکن است برای عفونت باکتریایی تجویز شود.
 • کرم یا ضد قارچ ممکن است برای عفونت مخمر تجویز شود.
 • قرص‌های مترونیدازول یا تینیدازول ممکن است برای تریکومونیا تجویز شوند.
 • کرم‌ها یا قرص‌های استروئیدی ممکن است برای آتروفی واژینال تجویز شوند.
 • اگر عفونت شما ناشی از سایر موارد، مانند صابون است، پزشک شما یک محصول دیگر را توصیه می‌کند تا باعث تحریک نشود.
 • درمان عفونت واژن به طور کلی بسیار مؤثر است. تشخیص مناسب علائم عفونت واژن، باعث می‌شود تا شما درمان مناسبی را دریافت کنید.

چگونه می‌توان از عفونت واژن جلوگیری کرد؟

از همه عفونت‌های واژن نمی‌توان جلوگیری کرد. استفاده از کاندوم در طی مقاربت جنسی موجب جلوگیری از گسترش STI ها خواهد شد. همچنین خطر ابتلا به آن را کاهش می‌دهد. بهداشت مناسب می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های واژن کمک کند. در صورت امکان، شما باید لباس زیر پنبه ای و جوراب شلواری با نخ پنبه داشته باشید. این امر می‌تواند خطر ابتلا به التهاب واژن و تحریک واژن را کاهش دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر ناراحتی ناخواسته در واژن احساس می‌کنید و علائم عفونت واژن که در بالا ذکر شد را در خود تشخیص داده‌اید، فوراً به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می‌توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی اینترنتی دکتر دکتر کمک گرفته و متخصص زنان و زایمان نزدیک به محل زندگی خود را انتخاب کنید. علائم عفونت واژن

عوامل خطر

عواملي كه خطر ابتلا به عفونت واژن را افزايش می‌دهند عبارت‌اند از:

 • تغییرات هورمونی، مانند موارد مرتبط با بارداری، قرص‌های ضد بارداری یا یائسگی
 • فعالیت جنسی
 • داشتن یک عفونت منتقله از راه جنسی
 • داروها، مانند آنتی بیوتیک‌ها و استروئید‌ها
 • استفاده از spermicides برای کنترل زایمان
 • دیابت کنترل نشده
 • استفاده از محصولات بهداشتی غیر استاندارد
 • استفاده از لباس‌های زیر مرطوب یا تنگ
 • استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) برای کنترل بارداری

عوارض جانبی

زنان مبتلا به تریکومونیاز یا واژینوز باکتریایی در معرض خطر بیشتری از ابتلا به عفونت‌های منتقله از راه جنسی به دلیل التهاب ناشی از این اختلالات هستند. در زنان باردار، واژینوز باکتریایی علامت دار و ترشومنیازیس با زایمان زودرس و نوزادان کم وزن همراه است.

جلوگیری

بهداشت خوب ممکن است از برخی از انواع این عفونت جلوگیری کند و برخی از علائم عفونت واژن را تسکین دهد، از جمله:

 • اجتناب از حمام‌های داغ و عمومی.
 • اجتناب از تحریک‌کنندگان شامل تامپون های عطر، پد و صابون‌های معطر
 • خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از ادرار کردن
 • لباس زیر پنبه ای
 • اجتناب از پوشیدن لباس‌های مرطوب

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم عفونت واژن و دلایل به وجود آمدن آن را بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

621 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید خدا خیرتون بده بابت اطلاع رسانی 2 سالی هست ازدواج کردم از بعد عروسی رابطع کاملی با شوهرم نداشتم بیشتر جوری دیگه رابطه داشتم بخاطر درد شدید از ناحیه وارژن ازاون موقع به بعد همیشه لکه های پنیری مانندی درون وارژان دیدمشوزش ندارم فقط زمان رابطه دارد که تا بحال رابطه از وارژن نداشتم واین منو عذاب میده تو خدا کمکم کنید همین موضوع باعث شده من از همسرم دور بشم می خواد ازم جداشه ایا راهی هست که خوب شم بتونم رابطه بدون درد داشته باشم راحت شم از دست این درد همیشگی

  • سلام
   دوست عزیز شما مبتلا به واژینسموس هستید
   نگران نباشید این مشکل با مراجعه به جلسات روانشناسی و متخصص زنان قابل حل است
   میتوانید از مشاوره مرکز روانشناسی ارگانیک مایندد کمک بگیرید

 2. سلام مدتیه ترشحات واژنم زیاد شده،زرد خیلی کمرنگه و بوی بدی نداره،فقط گاهی حالت پنیری میگیره.قبلا دکتر تشخیص داد عفونته و توصیه کرد لباسای تنگ نپوشم و مراقب بهداشتم تو رابطه باشم،که رعایت میکردم اما باز این مشکل پیش اومد.

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

 3. سلام.من سی و شش ساله هستم و متاهل.بعد از اخرین پریودم ،واژنم بسیار بوی بدی میده.و اصلا خارش وسوزش و …ندارم.ممنون میشم راهنماییم‌کنید.

 4. سلام مدتیه ترشحات واژنم زیاد شده،زرد خیلی کمرنگه و بوی بدی نداره،فقط گاهی حالت پنیری میگیره.قبلا دکتر تشخیص داد عفونته و توصیه کرد لباسای تنگ نپوشم و مراقب بهداشتم تو رابطه باشم،که رعایت میکردم اما باز این مشکل پیش اومد.

 5. سلام .من دوسه روزه یه کم ترشح همراه بوی تند واژن دارم .دوهفته قبل خارش وازن داشتم که فلوکنازول خوردم خوب شدم .اما الان نمیدونم چیکار کنم .ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. با سلام وقت بخیر
  من ۲۲ سالمه و مجردم من حس میکنم از وقتی خوابگاه رفتم بخاطر بهداشت اونجا دچار عفونت شدم ،ترشحاتی سفید متمایل به زرد دارم و خیلی بوی بدی میدهند(یه بوی ترش مانند)،ما خارش ندارم بعضی وقتا هم حس میکنم شرتم خیس میشه واین موضوع منو خیلی اذیت میکنه اگه میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم( من بخاطر جوش های صورتم قرص آکوتان مصرف میکنم )

  • سلام
   کپسول ازیترومایسین ۲۵۰ روزانه یک عدد تا ۶ روز مصرف کنید

 7. سلام خسته نباشید . من عفونت واژن دارم و با دکتر مشورت کردم برام قرص مترونیدازول تجویز کردن و الان دارم مصرف میکنم و هنوز چون درمان کامل نشده سوزش دارم ولی الان دیدم که ادرارم رنگ خون داره چه دلیلی باید داشته باشه آخه لبو یا تمشک و اینچیزا هم اصلا نخوردم دو سه روزه
  لطفا راهنماییم کنین ممنونم

  • سلام
   جهت ازمایش ادرار اقدام فرمایید تا وجود با عدم وجود خون در ادرار ثابت شود

 8. سلام من ارتروز و دیسک گردن هر دو خفیف دارم وورزشهایی به من گفتند انجام دهم ولی بعد از انجام ورزش ها درد گردنم تا مدتی و گاهی تا یک دوروز بیشتر میشود ایا ادامه بدهم یا نه. علت چیست، ممنون.

 9. سلام من مدت یک ماهی هست کمی ترشح داشتم و خارش ولی حالا ترشحات زیاد شده وخارش ندارم و بوی بدی دارد وحالت ادرار هم دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  • سلام
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک قرص تا یک هفته مصرف کنید

 10. سلام،ممنونم از متن خوبتون
  متاهلم، ترشح سفید رنگ مانند گچ گاهی اوقات دارم خارش و سوزش ندارم ، علت چیست؟وراه درمان لطفا؟

  • سلام
   اگر مقدار ترشحات زیاد نیست،رنگ ان تغییر نکرده و بوی بد ندارد نیاز به اقدام خاصی نیست

 11. سلام وقت بخیر . ۲هفته احساس سوزش و خارش شدید داشتم و ترشحات سفت ب رنگ زرد مایل ب سبز ازم خارج میشه ولی بو نمیده ب متخصص زنان مراجعه کردم قرص سفیکسیم و دوتا پماد یکی برای داخل واژن و دیگری برای خارج برام تجویز کردن اما فقط ۱۰روز سوزش و خارشم کمی برطرف شد اما ماده زرد رنگ باقی موند و الان دقیقا از اون قضیه ۳هفته میگذره و سوزش و مخصوصا خارش داخل واژنم برگشته بطوری ک احساس میکنم حشره ای رفته داخلم و داره تکون میخوره و ترشحاتم شدید تر شده ک هر نیو ساعت یکبار باید لباس زیرما تعویض کنم . در مورد روابط جنسی هم بخاطر اینکه بعد از سوزش و خارش اذیت میشم و تو این مدت واقعا برام درداور هستش این روابط لطفا بگید من چ دارویی استفاده کنم ک خوب بشم . حدود ۴ و ۵ماه هم هست دارم از قرص روکین استفاده میکنم

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۱۰ روز مصرف شود

 12. سلام وقتتون بخیر
  من اگر شرت بپوشم ب قدری ترشحاتم زیاده ک کلافه میشم
  وترشحمم بو میده
  رنگشم سفید پنیری و زرد رنگه وخارشم دارم و هنگام سکس هم اولش خیللللی درد دارم چیکارکنم 😭

  • سلام
   شما و همسرتان باید از قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت دو عدد
   تا یک هفته استفاده کنید
   از پماد تریامسینولون ان ان روزی دو بار موضعی جهت کاهش خارش استفاده نمایید

 13. سلام خسته نباشید دوازده روز از وقت پریودیم رد شده والان متوجه عفونت شدم یکم خارش دارم و ابنکه زیرشکمم درد میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. سلام وقت بخیر من دوماهه زایمان کردم و دوروزه شدید زیردلم و پهلوی سمت چپم دردمیکنه و ادرار تیره و بدبو دارم .یکم هم ترشح دارم .همسرمم دلش درد میکنه فک میکنم عفونته .چ دارویی میتونم مصرف کنم ک برای شیردهی مضر نباشه؟

  • سلام
   قرص سفکسیم ۴۰۰ روزانه یک عدد تا یک هفته میل کنید
   اب و مایعات فراوان نصرف کنید
   در صورت عدم بهبود پس از دو هفته حهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 15. سلام وقت بخیر . ۲هفته احساس سوزش و خارش شدید داشتم و ترشحات سفت ب رنگ زرد مایل ب سبز ازم خارج میشه ولی بو نمیده ب متخصص زنان مراجعه کردم قرص سفیکسیم و دوتا پماد یکی برای داخل واژن و دیگری برای خارج برام تجویز کردن اما فقط ۱۰روز سوزش و خارشم کمی برطرف شد اما ماده زرد رنگ باقی موند و الان دقیقا از اون قضیه ۳هفته میگذره و سوزش و مخصوصا خارش داخل واژنم برگشته بطوری ک احساس میکنم حشره ای رفته داخلم و داره تکون میخوره و ترشحاتم شدید تر شده ک هر نیو ساعت یکبار باید لباس زیرما تعویض کنم . در مورد روابط جنسی هم بخاطر اینکه بعد از سوزش و خارش اذیت میشم و تو این مدت واقعا برام درداور هستش این روابط لطفا بگید من چ دارویی استفاده کنم ک خوب بشم . حدود ۴ و ۵ماه هم هست دارم از قرص روکین استفاده میکنم

  • سلام
   شما و همسرتان باید از قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت دو عدد تا یک هفته مصرف نمایید
   کرم واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور تا دو هفته استفاده نمایید

 16. سلام
  ٧ ماهه كه هر ماه سوزش ,خارش زيادكه منجر به قرمزي و گاهي زخم زدن در ناحيه تناسلي ميشه دارم حس خيلي بدي هست ، ٥ بار به دكتر مراجعه كردم و تقريبا تمام انتي بيوتيك ها و شيافت ها رو مصرف كردم ، ولي بعد از اتمام مصرف دارو خارش در ناحيه اطراف كليتوريس شروع ميشه ، تشخيص دكتر عفونت اوره پلاسما بوده و لي همچنان خارش و ناراحتي من ادامه داره ، لطفا منو راهنمايي كنيد كه چه بايد كنم ؟؟

  • سلام
   کپسول فلوکونازول ۱۵۰ هر هفته یک عدد تا ۴ هفته استفاده کنید
   از پماد تریامسینولون ان ان روزی دوبار موضعی استفاده نمایید

 17. سلام خسته نباشید من چند روزی سرما خوردم و انتی بیوتیک مصرف کردم ک دیدم داره اذیتم میکنه و زیر دل و کمرم درد شدیدی دارم موقع ادرار هم درد دارم و ترشحاتم زیاد شده انتی بیوتیک و غط کردم ب نظرتون واسه عفونتم چی مصرف کنم؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   داروهای زیر را تا یک هفته مصرف کنید
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال مترونیدازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 18. سلام
  وقت بخیر
  من مجردم
  ترشحات زرد دارم بدون درد و گاهی هم سفید رنگ
  ۳۰ روز هم ادامه دار بوده
  چیکار کنم

  • سلام
   پماد واژينال مترونیدازول هر شب به صورت سطحی
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب به صورت سطحی
   و قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان مراجعه کنید

 19. با سلام
  من یه مدتیه که دوره ی پریودم مرتب نیست رفتم دکتر گفتن که کیست بوده با دارو رفع میشه نیاز به آزمایش بعد از استفاده از دارو ، نیست.
  اما همچنان پریودم نامنظمه رفتم دکتر توضیح دادم میگه مشکلی نیست کیست رفع شده. بعد از انجام معاینه گفتن عفونت داری .دارو استفاده کردم خوب شدم ولی پریودم همچنان 2روز زودتر یا دیر تر هستش. رنگ خون روزهای اول و دوم قرمز و سیاه و مقدارش کم رو به متوسط هست و در روزهای بعدی یا یکی دوقطره یا لکه بینی هست که تا 7،8 روز طول میکشه. چکار باید کرد؟

 20. با سلام
  در ناحیه مجرا سوزش و خارش با ترشحات زرد رنگ دارم.
  لطفا راهنماییم کنید. و اینکه میشه همزمان از هردو قرص آزیترومایسین 250 و فلوکونازول 100 استفاده کنم و چه مقدار؟ و تا چه مدت؟

  • سلام، دوست عزیز
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 21. سلام
  من ۳ روز کیش بودم و از دیروز که برگشتم یه حالت تکرر ادرار دارم که بوی ماهی میده. امروز حمام رفتم و توی آب و سرکه نشستم و دیدم که ترشحات سفید و جنس کِرِم از من خارج شد وقتی نگاه کردم به واژنم یک عدد برفک مشاهده کردم خارش و سوزش واژینال ندارم ولی خس ادار زیاد دارم. الانم که براتون می نویسم هی احساس می کنم ادرار دارم .لطفا کمکم کنید در این شرایط نمیخوام آزمایشگاه با دکتر برم میترسم کرونا بگیرم.خیلی سپاسگسپاسگزارم ژادم

  • سلام، دوست عزیز
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 22. ترشحات خیلی زیاد شده ولی بو نداره دلیلش عفونت میتونه باشه ؟ چند ماهه که پریود هم نامنظم شده ۵۰ سال دارم این مشکلات برای یائسگیه ؟؟؟

  • سلام
   بله ممکن است
   جهت تشخیص به متخصص زنان جهت معاینه مراجعه کنبد
   همچنین ازمایش lHو FSH جهت مشخص شدن احتمال یائسگی انجام دهید

 23. سلام
  چند روزی هست که ترشحات واژن پنیری شکل شده و بدون بو هستش.خارش هم کمی داشتم که کمتر شده.مجرد هستم.لطفا راهنمایی میفرمایید
  ممنون

  • سلام
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 24. سلام من چندین ماهه که ترشحاتم زیاد شده ترشحات بیشتر به رنگ سبز نزدیکه قبلاً خارش نداشتم ولی الان چند روزه هم یکم خارش دارم هم ترشحات خیلی زیاد شده چه دارویی استفاده کنم

  • سلام، دوست عزیز
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 25. سلام من متاهلم و ۱۷سالمه موقع رابطه جنسی خیلی شدید درد دارم ازمایش ادرار دادم بعد گفتن هیچ مشکلی نداره یعنی عفونت و اینا ندارم ولی موقع رابطه خیلی درد دارم ترشحاتم رنگ زرد داره الان چند روزه که حتی در حالت عادیم واژنم درد میکنه

  • سلام، دوست عزیز
   از پماد تریپل سولفا و پماو مترونیدازول هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 26. سلام دختری ۲۱ ساله هستم و مجرد از هفته هنگام ادرار وقتی خودمو اب میگرفتم سوزش شدید داشتم سوزشا کمتر شد ولی هنگام راه رفتن احساس درد در ناحیه واژن دارم این درد ب پهلو راستمم کشیده شد اوایل زیر شکم قسمت راست بود الان هم کمر هم شکمم از سمت راست درد میکنه لگنم در حین راه رفتن درد میگیره شکممو ک فشارم میدم درد دارم ب نظرتون باید چیکار کنم؟

  • سلام
   پماد واژينال كليندامايسين هر شب به صورت سطحی
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب به صورت سطحی
   و قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان مراجعه کنید

 27. سلام خسته نباشین
  من بعد از تموم شدن دوره پریودم این ماه ترشح شدید دارم تقریبا زرد با سبز رنگه خارش ندارم فقط خیلی بوی بد داره دکتر هم میترسم برم بخاطر کرونا ممکنه که راهنماییم کنین چیکار کنم

  • سلام، دوست عزیز
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 28. سلام وقت بخیر .من خارش و سوزش دارم و ازپاکی پریود قبلی ام ۱۳ روز می گذره که در این مدت ۳ بار لکه بینی داشتم .قبلا هم زیاد عفونت داشتم ولی لکه بینی نداشتم .ازمایش پاپ اسمیر را هم چندین سال پشت سر هم انجام دادم وسال قبل دکتر ماما گفتن چون چند سال پشت سر هم انجام دادی و مشکل نداشتی دیگه لازم نیست انجام بدی .در ضمن تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین مصرف می کنم و مشکلات نفخ و ریفلاکس معده هم دارم که ازونیوم مصرف می کنم .الان نمی دونم باز عفونت دارم یا مشکل دیگه ای دارم ؟از چه دارویی استفاده کنم که با داروهای دیگم تداخل نداشته باشه ؟

  • سلام، دوست عزیز
   از پماد تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

 29. سلام خسته نباشید. چند روزی ترشحات رنگی با بوی بد دارم. سوزش ادرار شدیدو درد تو اون ناحیه دارم.با اینکه سرویس بهداشتی میرم اما همش احساس میکنم مثانه ام پره،لطفا راهنمایی کنید .

  • سلام
   دوست عزیز احتمالا دچار عفونت ادراری و واژینال همزمان شده اید
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود
   همچنین از پماد واژينال كليندامايسين هر شب يك اپليكاتور ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور و قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

  • سلام
   من نهم اردیبهشت پریود بودم ۲۱ م همین دوباره خونریزی دارم تا الان میشه راهنمایی م کنید

 30. سلام من ۲۰ سالمه و باکره هستم ولی چند وقته حس میکنم ک واژنم ی بوی خیلی کمی میده قبلا هم اصلا سابقه ی عفونت نداشتم و رابطه ی جنسی ام دوساله ک ندارم میشه راهنماییم کنین؟؟

  • سلام، دوست عزیز
   تشکر
   از پماد واژينال كليندامايسين هر شب به صورت سطحی
   ، پماد واژينال كلوتريمازول هر شب به صورت سطحی
   و قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدو
   به مدت ٧ روز استفاده نماييد
   در صورت عدم بهبود به متخصص زنان جهت معاينه مراجعه نماييد.

   • سلام.من ب مدت یک ساله ک دستمال نخی استفاده میکنم اما باز عفونت گرفتم.واژنم میسوزه.چیکارکنم؟امکان داره ازهمسرم گرفته باشم؟همسرم سینش عفونت داره.امکان داره ازاون گرفته باشم؟

    • سلام
     ربطی به عفونت سینه همسر ندارد
     کرم واژینال تریپل سولفا
     کرم واژینال کلوتریمازول
     هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته مصرف شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر