عوامل پیشگیری از بروز رینیت آلرژیک و حساسیت

درباره رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک که به آن تب یونجه یا گرده‌افشانی نیز گفته می‌شود، در لغت به معنای “التهاب آلرژیک بینی” است، جایی که ترکیبی از کلماتی با معنی ” بینی” و انتهای کلمه نیز به معنای التهاب است و به التهاب داشتن بینی اشاره می‌کند. در این مقاله از سایت دکتر دکتر به شما درباره پیشگیری از بروز رینیت آلرژیک (پیشگیری از آلرژی) خواهیم گفت. همچنین در مقاله ای جداگانه در رابطه با رفع حساسیت با شما عزیزان همراه خواهیم بود.

رینیت آلرژیک می‌تواند متناوب یا مداوم باشد. در بسیاری از افراد مبتلا به رینیت آلرژیک متناوب، یک آلرژن (چیزی که باعث ایجاد حساسیت می‌شود) علائم آن آلرژی را تقریباً هرسال در همان زمان از بین می‌برد.

 حملات بهاری معمولاً به دلیل گرده درختان است، درحالی‌که گرده‌های چمن در تابستان و گرده‌های علف‌های هرز در پاییز غالب این نوع آلرژی ها هستند. اکثر افراد مبتلا به رینیت آلرژیک به بیش از یک آلرژن حساس هستند.

رینیت آلرژیک مداوم

رینیت آلرژیکی که به صورت مداوم در افراد دیده شود علائمش بیشتر از ۴ روز در هفته یا بیش از ۴ هفته در سال دیده می‌شود. این حالت بیشتر در افرادی که آلرژی به مواد حساسیت‌زا که در تمام طول سال وجود دارد، دارند شایع است. به طور طبیعی، افرادی که به کنه‌های گردوغبار خانه یا حیوانات خانگی خود حساسیت دارند، در طول سال از این مشکل رنج می‌برند. به‌عنوان‌مثال در کشور کانادا این مشکل، یعنی رینیت آلرژیک حدود ۲۰ درصد از کانادایی‌ها را درگیر خود می‌کند.

دلایل رایج

رینیت آلرژیک یک بیماری آلرژیک مانند آسم است، به این معنی که در این بیماری بدن تمایل دارد بیش از حد به انواع خاصی از مواد خارجی واکنش نشان دهد. یکی از راه‌های واکنش بیش از حد آن، تولید آنتی‌بادی‌هایی است که به سیستم ایمنی بدن شما سیگنال می‌دهد تا هیستامین و سایر مواد شیمیایی را آزاد کند.

این مواد شیمیایی باعث علائم رینیت آلرژیک از جمله عطسه، خارش یا آبریزش بینی، خارش یا آبریزش چشم و حتی سرفه می‌شوند.

ارثی بودن بیماری رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک می‌تواند ارثی نیز باشد، اما احتمال آن بسیار پایین است و در واقع شما حساسیت خاصی را به ارث نمی‌برید به‌احتمال زیاد؛ مانند شوره زدن گربه یا خاویار. در عوض، شما فقط گرایش به آلرژی را می‌توانید به‌راحتی به ارث می‌برید.

 اگر یکی از والدین شما مبتلا به این مشکل و سابقه‌دار در این موضوع باشد، ۳۰ تا ۶۰ درصد احتمال ابتلا به رینیت آلرژیک در شما تحت عنوان کودک وجود دارد و اگر هر دو والدین سابقه رینیت آلرژیک داشته باشند، درصد احتمال ابتلای شما از ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش میابد.

پیشگیری از بروز رینیت آلرژیک

علائم و عوارض

اکثر افراد مبتلا به رینیت آلرژیک متوجه می‌شوند که به این بیماری مبتلا هستند، اگرچه گاهی اوقات می‌توان آن را با سرماخوردگی اشتباه گرفت.

 یکی از علائم رایج رینیت آلرژیک آبریزش بینی است. عطسه کردن خارش بینی، دهان، گلو یا چشم‌ها؛ و ازدحام علائم دیگری نیز مانند ریزش اشک چشم، سرفه، گلودرد، خس‌خس سینه و سردرد از دیگر علائمی است که ممکن است در هنگام رینیت آلرژیک رخ دهد و دیده شود.

 افرادی که مبتلا به رینیت آلرژیک خفیف هستند نیز دارای این علائم هستند اما به‌خودی‌خود این علائم دردسرساز نیستند و در فعالیت‌های روزمره مانند مدرسه، محل کار یا خواب اختلال ایجاد نمی‌کنند.

اما زمان رخ‌دادن با رینیت آلرژیک متوسط/شدید، این علائم دردسرساز می‌شوند و زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پیشگیری از آلرژی با ما همراه باشید. توجه نمایید رفع حساسیت بعد از بروز آن آغاز می شود که مرحله ای بعد از پیشگیری است.

تشخیص دادن

پزشک شما اغلب می‌تواند رینیت آلرژیک را بر اساس علائم شما و جزئیات مربوط به علائم شما تشخیص دهد. مهم است که به جزئیات خاصی توجه کنید، این جزئیات شامل عواملی است که باعث بهتر یا بدتر شدن رینیت آلرژیک می‌شوند علاوه بر این زمان مشخص‌شدن علائم شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، دانستن این اطلاعات به پزشک یا متخصص آلرژی کمک می‌کند تا سرنخ‌های مهمی را در مورد آنچه باعث تحریک علائم می‌شود در اختیار شما قرار دهد که تشخیص را آسان‌تر می‌کند

جزئیات بیماری برای پیشگیری

با دریافت جزئیات محل زندگی و کار و زمانی که بیشتر از این مشکل اذیت می‌شوید، پزشک یا متخصص آلرژی می‌تواند فهرست بسیار کوتاهی از علل احتمالی این مشکل را تهیه کند. اگرچه برای تشخیص این موضوع لازم نیست، همچنین پزشک یا متخصص حساسیت و آلرژی شما ممکن است آزمایش آلرژی مانند آزمایش خارش پوست را پیشنهاد کند تا به شناسایی عوامل حساسیت‌زا کمک کند.

متخصصان آلرژی با استفاده از دوزهای کوچک و استاندارد از رایج‌ترین آلرژن ها، تست پوستی را برای محدودکردن تشخیص انجام می‌دهند. آنها می‌توانند حساسیت به یک ماده خاص را با تمیزکردن و سوزاندن پوست با هر یک از این آلرژن های رایج آزمایش کنند. ظاهرشدن یک بثورات پوستی نشان می‌دهد که شما به چه چیزی حساسیت دارید. این نکته هم خالی‌ازلطف نیست که بگوییم گاهی اوقات ممکن است آزمایش خون نیز از سمت پزشکان انجام شود.

درمان و پیشگیری

تمام این صحبت‌ها برای رسیدن به این نقطه بود، جایی که به نحوه پیشگیری از آلرژی بپردازیم، بهترین راه پیشگیری از رینیت آلرژیک اجتناب از مواجهه با آلرژن ها است.

 اگر علائم غیرقابل‌تحمل هستند و به داروها پاسخ نمی‌دهند، این ممکن است به معنای تغییر عادات شما یا حتی واگذاری حیوان خانگی یا نقل‌مکان به خانه دیگری باشد.

نکات مهم در پیشگیری

در اینجا نکاتی وجود دارد که می‌توانید برای به‌حداقل‌رساندن قرارگرفتن در معرض آلرژن ها آن ها را در نظر بگیرید:

گرده گل:

 • درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید
 • هنگام استفاده از تهویه مطبوع مانع ورود هوای بیرونی شوید
 • بعد از فعالیت در فضای باز دوش بگیرید/حمام کنید تا گرده مو و پوست از بدن شما پاک شود
 • به تعداد گرده‌ها نظارت کنید، سعی کنید وقتی تعداد گرده زیاد است از بیرون رفتن خودداری کنید.

قالب‌های داخلی:

 • از استفاده دستگاه‌های مرطوب‌کننده و بخورهای سرد مه خودداری کنید، زیرا اغلب کپک در آنها رشد می‌کند. اما اگر باید از آنها استفاده کنید، آنها را اغلب تمیز کنید.
 • اگر فرش یا اثاثیه شما در زیرزمین منزلتان قرار دارد، آن ها را جابه‌جا کنید.
 • حذف گیاهان آپارتمانی

غبار:

 • از فرش کردن اتاق‌خواب و قسمت اصلی نشیمن خودداری کنید
 • در زمانی که فرد باسابقه آلرژیک در خانه نیست، اقدام به تمیزکردن منزل کنید یا اگر فرد حساسیت دار باید تمیزکاری کند، از او بخواهید که از ماسک صورت استفاده کند.
 • ملافه‌ها را حداقل هر یک هفته در آب گرم (بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد) بشویید.
 • از روکش‌های زیپ‌دار و ضد حساسیت روی تشک‌ها، فنرهای جعبه‌ای و بالش‌ها استفاده کنید

اما با همه این تفاسیر به‌خاطر داشته باشید که همیشه نمی‌توان محیط زندگی را کنترل کرد یا عوامل حساسیت‌زا را از بین بردیا از آنها دوری کرد، به‌ویژه آن‌هایی که در هوا پخش می‌شوند.

 بسیاری از مردم برای تسکین نیاز به درمان دارویی دارند. خوشبختانه بدن اکثر مردم به داروها خوب پاسخ می‌دهند. درمان انتخابی بستگی به علائم، شدت علائم، پاسخ قبلی شما به داروها و سایر شرایط پزشکی دارد.

درمان داروی رینیت آلرژیک رفع حساسیت

اجتناب و پیشگیری از بروز رینیت آلرژیک به‌واسطه درمان دارویی

اگر اجتناب از آلرژن و درمان دارویی رینیت آلرژیک مؤثر واقع نشوند، ایمونوتراپی آلرژن ممکن است یک گزینه مناسب باشد. ایمونوتراپی آلرژن را می‌توان به صورت تزریقی یا قرص‌هایی که زیر زبان قرار می‌گیرند، انجام داد. همچنین داروی نئوتادین نیز بسیار مثمر ثمر در پیشگیری و درمان رینیت آلرژیک می‌تواند باشد. همچنین جهت رفع حساسیت می توانید از روش های مختلف نظیر آنتی هیستامین ها استفاده نمایید.

اگر مقدار کمی از ماده حساسیت‌زا به طور منظم تزریق می‌شود حتماً باید توجه کنید که این موضوع در حالی باشد که به‌تدریج دوز آن را افزایش می‌دهید. به‌واسطه این درمان‌ها امید این است که واکنش بدن با ضعف و کم‌رنگ شدن این آلرژی صورت پذیرد و به‌ندرت فرد ممکن است یک واکنش ایمنی در سراسر سیستم به نام آنافیلاکسی نشان دهد.

 افرادی که ایمونوتراپی آلرژن دریافت می‌کنند، باید در صورت دیده‌شدن هر نوع واکنشی، نیم ساعت بعد از هر بار تزریق در کلینیک با پزشک مربوطه مشورت کنید.

منابع:
medbroadcast

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.