مجله پزشکی دکتر دکتر

میگرن چیست و چه علل و علائمی دارد

24 شهریور 1397

232

بیماری‌های مغز و اعصاب
میگرن چیست و چه علل و علائمی دارد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علائم سردرد میگرنی چیست؟ میگرن عصبی چه نشانه‌هایی دارد؟ پاسخ سوال‌‌های خود درباره میگرن را در ادامه این مقاله دنبال کنید.

میگرن از بیماری‌های شایع تخصص مغز و اعصاب که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی است. دلایل میگرن ناشناخته است.

میگرن چیست؟

سردردهای مکرری که اغلب یک طرف سر را درگیر می‌کند و با بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ همراه است. دردهای میگرنی نبض‌دار و به حدی شدید است که عملکرد فرد را مختل می‌کند. سردردها می‌تواند از لحاظ شدت، فرکانس (دفعات حمله در روز) و استمرار در بین بیماران مختلف بسیار متفاوت باشد. حساسیت به نور و صدا نیز از دیگر علائم این بیماری است.

سردرد میگرنی ممکن است در دوران کودکی شروع شود یا ممکن است تا اوایل بزرگسالی رخ ندهد. زنان بیشتر از مردان آسیب می‌بینند. سابقه خانوادگی یکی از رایج‌ترین علل این بیماری است. سردرد میگرنی می‌تواند موجب درد شدید در عرض چند ساعت تا چند روز شود و می‌تواند بسیار شدید باشد.

طبقه‌بندی میگرن

این بیماری می‌تواند به سه شکل بروز کند:

 • میگرن کلاسیک: همراه با مقدمه (aura)
 • میگرن متداول: بدون مقدمه
 • میگرن پیچیده: علاوه بر این بیماری نوع دیگری از سردرد (مثل سردرد خوشه‌ای یا کششی) نیز همزمان بروز می‌کند.

منظور از مقدمه یا aura حالتی است که قبل از سردرد در برخی افراد بروز می‌کند و به عنوان یک هشدار و زنگ خطر می‌تواند از شروع سردرد در ساعات آتی خبر دهد. دیدن جرقه یا لکه‌های سیاه، حساسیت به نور و صدا، تهوع و علائمی از این قبیل از جمله حالت aura هستند. همان طور که ذکر شد اغلب بیماران این مقدمه را تجربه نمی‌کنند. عواملی که می‌توانند موجب آغاز سردرد میگرنی شوند:

 • برخی غذاها مثل ادویه‌جات
 • به هم خوردن الگوی خواب
 • تغییرات هورمونی (مثل دوره ماهانه در زنان)
 • داروها
 • فعالیت فیزیکی
 • محرک بینایی، شنوایی و حتی چشایی
 • تغییرات دما
 • گرسنگی
 • عوامل روانی

علائم میگرن چیست؟

از شایع‌ترین نشانه‌ها و علائم میگرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سر درد در یک سمت سر
 • دیدن اشکال مختلف، نقاط روشن یا درخشان از نور
 • پین‌ها و سوزن‌ها در یک دست یا پا
 • ضعف یا بی حسی در صورت یا یک طرف بدن
 • مشکل صحبت کردن
 • حرکات غیر قابل کنترل یا حرکات دیگر
 • تهوع و استفراغ
 • تاری دید
 • نوسان خلق
 • گیجی
 • سر گیجه
 • ضعف

اگر شما هم برخی از علائم گفته شده را دارید اما مطمئن نیستید که سردردهای‌تان ناشی از میگرن باشد، پیشنهاد می‌کنیم با پزشک در این باره مشورت کنید. برای دریافت مشاوره کم هزینه و سریع از پزشک می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

علت میگرن چیست؟

اگر چه علت اصلی این بیماری ناشناخته است؛ به نظر می‌رسد ژنتیک و عوامل محیطی در بروز میگرن موثر هستند. از دیگر علل میگرن می‌توان به عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز، از جمله سروتونین که به تنظیم درد در سیستم عصبی کمک می‌کند؛ اشاره کرد.

محققان هنوز در حال مطالعه نقش سروتونین در میگرن هستند. تعدادی از عوامل محیطی که ممکن است باعث میگرن شود؛ عبارتند از:

تغییرات هورمونی در زنان. به نظر می‌رسد نوسانات استروژن از علل میگرن در زنان باشد که سردرد‌های شدیدی در بسیاری از زنان ایجاد می‌‌کند. زنان با سابقه‌ی میگرن اغلب سردرد را بلافاصله قبل یا در دوره‌های زمانی که کاهش شدید استروژن دارند، گزارش می‌دهند. علت میگرن در دوران بارداری یا یائسگی نیز به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن است. داروهای هورمونی، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی و درمان جایگزینی هورمون، ممکن است در ابتلا به میگرن نقش داشته باشد.

تنگ شدن، سپس گشاد شدن رگ‌های خونی که به پوست سر و مغز می‌روند می‌تواند از جمله علت‌های بروز میگرن باشد. سردرد زمانی آغاز می‌شود که رگ‌ها دوباره گشاد می‌شوند. تغییر الگوی خواب، بیدار ماندن شبانه، کار کردن زیاد و خستگی بیش از حد نیز می‌تواند باعث سردردهای میگرنی شود.

گاهی اوقات خانم‌ها بروز این سردردها را به دوران عادت ماهیانه نسبت می‌دهند و مصرف قرص‌های ضد بارداری را عامل مهمی برای به وجود آمدن میگرن می‌دانند. صدای بلند، نور زیاد، کنسرت موسیقی و فشار به گردن و حتی درد دندان نیز می‌تواند در ابتلا به میگرن نقش داشته باشد. مصرف برخی از خوراکی‌ها، پنیر، غذاهای شور و غذاهای فرآوری شده ممکن است باعث دردهای شدید میگرنی شوند.

افزودنی‌های مواد غذایی. آسپارتام شیرین‌کننده و گلوتامات که در بسیاری از غذاها یافت می‌شود ممکن است باعث میگرن شود. نوشیدنی‌های الکلی، به ویژه شراب و نوشابه‌های بسیار کافئین‌دار ممکن است باعث میگرن شود.

فشار. استرس در محل کار یا خانه می‌تواند از علل این بیماری باشد. تغییرات در محیط، تغییر آب و هوا یا فشار نیز می‌تواند خطر ابتلا به میگرن را افزایش دهد. داروهای ضد بارداری خوراکی و غربالگری، مانند نیتروگلیسیرین، میگرن را تشدید می‌کند.

چه افرادی در خطر ابتلا به میگرن هستند؟

 • سابقه خانوادگی. اگر یک عضو خانواده شما میگرن داشته باشد شما در خطر ابتلا به آن هستید.
 • سن. میگرن می‌تواند در هر سنی آغاز شود، هر چند اولین بار اغلب در دوران نوجوانی اتفاق می‌افتد. خطر ابتلا به میگرن با افزایش سن بیشتر می‌شود.
 • جنسیت. زنان سه بار بیشتر احتمال دارد که میگرن داشته باشند.
 • تغییرات هورمونی. اگر شما یک زن مبتلا به میگرن هستید، ممکن است متوجه شوید که سردرد شما درست قبل یا بعد از شروع قاعدگی شروع می‌شود. این بیماری به طور کلی بعد از یائسگی بهبود می‌یابد.
 • استرس
 • نوشیدن الکل
 • سیگار کشیدن
پرسش و پاسخ آنلاین در مورد میگرن

عوارض جانبی سردردهای میگرنی

مشکل مبتلایان به میگرن، تنها سردرد نیست. اکثر افراد کامل بیمار می‌شوند و نمی‌توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و مجبور می‌شوند که در یک اتاق تاریک و ساکت بی حرکت دراز بکشند تا حمله میگرنی پایان یابد. بعضی‌ها حتی نمی‌توانند فکر غذا خوردن را هم داشته باشند؛ چون دچار استفراغ می‌شوند. مبتلایان به میگرن دچار خواب‌آلودگی و رخوت می‌شوند. در طول حمله میگرن فعالیت و عملکرد طبیعی معده مختل می‌شود و به همین دلیل داروهایی که بیمار برای تسکین این بیماری خورده را به طور کامل جذب نمی‌کند.

تاثیر میگرن بر کیفیت زندگی

امروزه 1 تا 10 درصد از مردم درگیر بیماری میگرن هستند. بیماری که به شدت کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد و فرد را از فعالیت بهینه می‌اندازد تا حدی که سازمان بهداشت جهانی سردرد میگرنی را بین بیشترین بیماری‌های ناتوان‌کننده (disabling) دسته‌بندی می‌کند. بیماری میگرن یکی از علل شایع بروز سردردهای مکرر است.

بیش از دو سوم بیماران یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا مراجعات خود را قطع می‌کنند. به همین دلیل، این بیماری اغلب تشخیص داده نشده یا به خوبی درمان نمی‌شود. این بیماری در زنان بیشتر شیوع دارد (تقریباً 3 برابر)، در حالی که در سنین زیر دوازده سال، پسران بیشتر دچار این مشکل می‌شوند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنم؟

میگرن اغلب تشخیص داده نشده و درمان نشده است. اگر به طور منظم علائم و نشانه‌های حملات میگرنی را تجربه کرده‌اید، برای بررسی دقیق‌تر و یافتن علل این بیماری حتماً به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

اگر سابقه سردرد دارید، اگر الگو تغییر کرده یا سردرد شما ناگهان متفاوت باشد، باید با پزشک خود مشورت کنید. شما می‌توانید در سامانه دکتردکتر پزشک متخصص مغز و اعصاب موجود با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان با پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

میگرن یک بیماری عصبی است که می‌تواند علائم متعددی ایجاد کند. غالباً این بیماری با سردرد شدید و خسته‌کننده شناخته می‌شود. علائم ممکن است شامل تهوع، استفراغ، مشکل در صحبت کردن، بی حسی یا سوزن شدن و حساسیت به نور و صدا باشد. میگرن در تمام سنین افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشخیص سردردهای میگرنی بر اساس تاریخ بالینی، علائم گزارش شده و با حذف علل دیگر تعیین می‌شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «میگرن چیست و چه علل و علائمی دارد»

232 پاسخ به “میگرن چیست و چه علل و علائمی دارد”

 1. کوثر گفت:

  سلام . خوبید ببخشیدمن 18سالمه هشت ماه برای سردرد میگرنم رفتم پیش متخصص دارو مصرف کردم و خوب شدم ولی حالا مدتیه ظهرهاقبل از ناهار و گاهی بعد از ناهار سردرد میگرم دور ابروهام و پیشانی تا اطراف بینی و تا بالای سرم .تقریبا هرروز سردرد و حالت تهوع وسر گیجه هم دارم هنگام بلند شدن از زمین . نزدیک بین هستم واز عینک استفاده میکنم…میخواسام ببینم باید چیکار باید بکنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از نظر سینوزیت مزمن باید بررسی شوید
   علاوه بر ان سر دردهایی که هر روز تکرار میشوند
   بیشتر از نوع تنشنی می باشند

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 2. سما گفت:

  سلام.من ۱۳ سالمه و احساس میکنم دچار میگرنم. از اوایل اردیبهشت پارسال تا الان سردرد های شدید چند روزه دارم. سرگیجه و بی حسی بدن هم دارم. بعضی واقات هم غش میکنم و از حال میرم، ممکنه میگرن باشه؟! سردرد هام اون قدر شدیدن که باعث میشن به کارای روزانم نرسم. بی اشتهایی هم میگیرم وقتی که خبر بدی میشنوم. کوچک ترین چیزها ازارم میده لطفا بگین چیکار کنم هر چند که میدونم میگرن دارم.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای تشخیص باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 3. سما گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و احساس میکنم دچار میگرنم. سردرد های شدید تو یه طرف سرم یا هر دو طرف‌. بعضی اوقات باعث سرگیجه و از دست دادن تعادلم میشه و این باعث میشه از حال برم. توی این یه سال خیلی استرس و فشارهای مختلف داشتم. ممکنه میگرن داشته باشم؟!

 4. Fatima گفت:

  سلام من همیشه سردرد دارم ولی در عادت ماهیانه شدید تر میشه باید چیکار کنم؟

 5. زهرا گفت:

  مسلام من تقریبا ده ساله تجربه میگرن دارم الان سی یک سالمه،و به مرور بدتر هم میشه،دیشب داشتم فکر می کردم خیلی از روزهای مهم زندگیم میگرن داشتم،و کلافه شدم از این درد،حتی دیشب به همسرم گفتم به خاطر میگرن اصلا دوس ندارم بچه دار شم ،چون یه هو اود می کنه ومن یک روز زندگیم مختل هست.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست عزیز داروهایی هستن که می توانید از تعداد حملات میگرن کم کنید
   علاوه بر ان از شدت ان نیز بکاهید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص مغز و اعصاب استفاده کنید.

 6. نسرین گفت:

  من ۴۰ ساله هستم حدود دوماهی هست که سردرد در ناحیه ی چپ سرم دارم و چشم چپ و گردن سمت چپم هم درد می‌کنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد فشار خونتون چك شه و متخصص مغز واعصاب هم معاينتون كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 7. پریا گفت:

  سلام من 19 سالمه. دوسال پیش حدودا ماهی دوبار دچار سردرد میشدم که اول هاله های نورانی در میدان دید سمت چپم بود و بعد از مدتی سردرد شدید که بیشتر بالای ابروها و پشت چشمام بود و در اخرم استفراغ به وجود میومد بعد از چند ماه یکسالی خوب بودم و الان دوباره همین موارد داره اذیتم میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

 8. ابتسام گفت:

  سلام وقت بخیر
  من میگرن دارم گاهی اوقات به چشام و حلقم میزنه درد خیلی شدیده
  تنظیم خوابم بهم ریخته و لاغر شدید شدم ۲۲سالمه راه حل چیه؟
  ممنون💕

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد تحت درمان پيشگيرانه ميگرن باشيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 9. نازنین گفت:

  سلام خانم 22 ساله من مدتی میشه سردرد دارم یک سال پیش دچار ضعف سمت چپ بدن از دادن بینایی سردر شدید و مشکل در حرف زدن شدم که بعد از حدود یک تا دوساعت حالم خوب شد حالا بعد از یک سال چشم چپم بینایش کم شده و گوش چپم درچار کم شنوایی شده و ضعف خیلی خفیفی در سمت چپم بدنم بعد از اون حالت دارم چشم چپم گاهی اوقات دچار نابینایی در یک سمت میشه یعنی اگر کسی بغلم بشینه نمیبینمش اما روبرو باشه میبینم ام آر ای انجام دادم ولی مشکلی نداشت ولی دکتر میگه شاید الان عکس سکته خفیف مغزی نشون نمیده و احتمال سکته مغزی وجود داره به نظرتون درسته این حرف یا نه با توجه به این حالات ها در ضمن من گرفتگی عضلات دارم که وقتی میگیرم نمیتونم از پا استفاده کنم در شم تا حدود دو یا سه هفته موندگار همچنین من بی حسی دست و پا گزگز سوزن شدن دست وپا بیشتر پاهامو دارم جوریکی میخوام بلند شم راه برم نمینونم از جام بلند شم ممنون از جواب سوال منو میدین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عزیزم
   بررسی از نظر ms باید انجام شود

 10. شیما شمسی گفت:

  سلام من شیما هستم و شانزده سالمه من الان سه سالی میشه که سردرد دارم بیشتر هم در نواحی سمت چپ سرم هست که وقتی بلند میشم به شدت تیر می‌کشه حتی یه نورهای ریزی هم میبینم و گاهی سرم خواب میاره اما خانوادم جدی نمی‌گیرند میشه راهنمایی ام کنید🙏

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيزم اين حالت بدليل ميگرن هست
   اون نقاط نوراني هم كه ميلينيد بهش ميگن اورا بينايي كه در ميگرن هست
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 11. M گفت:

  سلام من در هفته دو بار دچار سردرد شدید همراه تاری دید و حالت تهوع میشم . گاهی تو خواب هم دچار سردرد شدید میشم که باعث بیداریم میشه .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد حتما MRI مغزي بديد و توسط متخصص مغز واعصاب معاينه شبد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 12. kkk گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و از مهرماه ۱۳۹۹ دچار سردرد بعضی اوقات کل سرم بعضی اوقات هم نه، خواب الودگی و سنگینی چشم،تهوع،بی حوصلگی،ضعف و .. شدم و واقعا هر دکتری رفتم یه چی میگه و خوب نشدم و یه دکتر گفته به خاطر میگرنه و تازه داره شروع میشه و قراره ام ار ای بکیرم از سرم به نظرتون به خاطر چیه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر كم خوني فقر آهن و كم كاري ايروييد بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 13. # گفت:

  سلام من۱۴سالمه و حدوده۳ساله که سردرد شدید دارم و یک لحظه هم امانم را نمی دهد رفتم دکتر mri و عکس گرفتم گفتن مشکلی ندارم یکی از دکتر ها گفت میگرن و یک دکتره دیگه گفت هیچی نیست و ننی دونم چیکارکنم .
  سردرد شدید با گیجی و ضعف و تهوع‌.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين حالت بدليل ميگرن هست بهتره تحت درمان قرار بگيريد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 14. محمد امانی گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و همه ی علائم میگیرن نوع auraرا دارم و هنگام سردرد و دیگر علائم چیه کاری انجام دهم تا سریع رفع شود؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متخصص مغز واعصاب معاينتون كنن تا تشخيص بدن و بر اساس تعداد حملات ميگرني در طول هفته درمان را شروع كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 15. مهدی گفت:

  سلام حدود یه سال دچار گیجی و فراموشی و گردن درد شدم کمی هم حالت تهوع دارم ام ار ای گردن و مغز هم دادم مشکلی نداشتم بنظرتون میگرنه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نطر كمبود ويتامين دي ، كم كاري تيروييد و كم خوني فقر آهن بررسي شيد
   از نظر افسردگي هم لطفا بررسي شيد

 16. س گفت:

  سلام من یه مدتی سردردهای شدیدمیگیرم سردردهای من موقعی شروع میشه یه لحظه نفس کم میارم ممکنه میکرن باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   هر سردردی که به تازگی شروع شده و تکرار هم میشه باید بررسی و معاینه شود
   نمیتوان گفت میگرن است

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   • محمد علی نورمحمدی. گفت:

    من میگرن دارم. و فقط تجربه ای که از میگرن و سردرد های میگرنی دارم اینه که تمامی این سردردها به عصب های مغزی برمیگرده و کوچکترین محرک چه استرس و ناراحتی و… تا نور زیاد و بی خوابی و گشنگی و.. باعث میشه سیستم عصبی بهم بخوره و شما سردرد داشته باشین.تنها راهی که میتونه خیلی کمک بکنه افزایش شادی و روحیه است که با ورزش مداوم و دور از استرس و نگرانی بودن هست که باید به صورت مداوم صورت بگیرد که شاهد کاهش سردرد های میگرنی میشوید که اکر درست کنترل و مدیریت بشه که کم کم به صفر نزدیک میشود و کنترل کردن ان راحت تر میشود.
    و فقط اینو بگم حلال اکثر مشکلات ما تو زندگی ورزش است که متاسفانه به علت شرایط های جامعه کمتر دنبالش میریم‌.امیدوارم همیشه شاد باشین.

  • محمد گفت:

   من ۲۶ سالمه من یک دو روزه سرم گیج میره احساس سردرد هم دارم دیشب بلند میشدم داشتم می افتادم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام قدم اول بايد آزمايش كرونا بديد و تست covid pcr بديد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...