مجله پزشکی دکتر دکتر

هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

27 اردیبهشت 1397

384

بیماری‌های گوارش
هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا می توانند معده را تحت تاثیر قرار دهند. عفونت معمولا علاوه بر معده به بافت های مجاور، یعنی مری و دوازدهه گسترش می یابند. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان می باشد.

عفونت H. pylori چیست؟

تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. H. pylori هلیکو باکتر پیلوری  یک نوع باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد.  عفونت معده، زمانی اتفاق می افتد که روده شما تحت تاثیر عفونت باکتری قرار می گیرد. این عفونت باعث التهاب روده و معده می شود.  از علائم آن می توان به استفراغ، اسهال و گرفتگی های شدید شکم را نام برد. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به عفونت معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری همچنین دارای خطر افزایش سرطان معده هستند.

هلیکو باکتر پیلوری یک باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد. تقریبا 50 درصد از جمعیت بالغ جهان آلوده به باکتری هلیکو باکتری هستند. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند اما مسئول اکثر زخم معده و روده کوچک هستند.

هلیکو باکتر پیلوری اغلب در دوران کودکی شما را آلوده می کند. در حالی که عفونت با این باکتری باکتری به طور معمول نشانه ها را ایجاد نمی کند، ممکن است در بعضی از افراد زخم های گوارشی و یک بیماری التهابی در داخل معده به معنی ورم معده یا گاستریت منجر شود.

پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده  حمله می‌کند،غشای معده  از شما  در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. H. pylori برای زندگی در محیط اسیدی معده سازگار است. این باکتری می تواند با کاهش اسیدی محیط اطراف زنده بماند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

علت عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنوز معلوم نیست دقیقا چگونه عفونت های H. pylori گسترش می یابد. باکتری ها هزاران سال با انسان زندگی می کنند. تصور می شود که این عفونت ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همجنین رعایت نکردن بهداشت فردی امکان گسترش عفونت را دارد. H. pylori همچنین می تواند از طریق تماس با آب آلوده یا غذا گسترش یابد.

اعتقاد بر این باکتری باعث ایجاد مشکلات معده می شود. وقتی باکتری هلیکو باکتر به داخل تخریب مخاطی معده نفوذ می کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که اسید معده را خنثی می کنند. این باعث می شود که سلول های معده  در مقابل اسید های گوارشی محافظت نشوند. اسید معده و هلیکو باکتر پیلوری با تخریب معده باعث ایجاد زخم معده یا دوازدهه می شود که اولین قسمت آن روده کوچک شما است.

علائم عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنگامی که عفونت باکتری هلیکو باکتر منجر به زخم شود، علائم ممکن است شامل درد شکمی باشد، به ویژه در شب یا در هنگام گرسنگی. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تعدادی از علائم دیگر ممکن است با عفونت H. pylori همراه باشد، از جمله:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

با این حال، این علائم می تواند با سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. برخی از علائم عفونت معده نیز توسط افراد سالم تجربه می شود. اگر هر کدام از این نشانه ها همچنان ادامه داشته باشد یا در مورد آنها نگران هستید، همیشه بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید اگر خون یا رنگ سیاه را در مدفوع یا استفراغ مشاهده کردید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است؟

کودکان به علت عدم بهداشت مناسب، احتمال بیشتری دارند که به  H. pylori  مبتلا شوند.  خطر ابتلا به عفونت تا حدودی بستگی به محیط زیست و شرایط زندگی شما دارد.

علل عفونت معده

چگونه عفونت هلیکو باکتر پیلوری تشخیص داده می شود؟

پزشک شما درباره سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیماری خود سوال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر ویتامین یا مکمل، به پزشک خود توضیح دهید. اگر علائم زخم معده را تجربه کرده اید، پزشک شما به طور خاص درباره استفاده شما از مسکن ها سوال خواهد کرد. برای تشخیص دقیق تر پزشک می تواند برخی از آزمایش ها و روش های دیگر را برای تأیید تشخیص خود انجام دهد:

معاینه بدنی

در طی یک معاینه فیزیکی، پزشک شما معده خود را برای بررسی علائم نفخ، حساسیت یا درد، بررسی می کند.

آزمایش خون

شما ممکن است نیاز به نمونه های خون داشته باشید که برای بررسی آنتی بادی علیه H. pylori مورد استفاده قرار می گیرد. برای آزمایش خون، یک مقدار کوچک از خون را از دست یا دست خود بکشید. سپس خون برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده شود.

ازمایش مدفوع

برای بررسی علائم H. pylori در مدفوع شما ممکن است یک نمونه مدفوع مورد نیاز باشد.

اندوسکوپی

پزشک یک ابزار طولانی و نازک به نام اندوسکوپ را به داخل دهان و به معده و دوازدهه خود وارد می کند. یک دوربین متصل به تصاویر خود را روی یک مانیتور ارسال می کند تا پزشک شما بتواند آن را مشاهده کند. هر ناحیه غیر طبیعی بررسی خواهد شد. در صورت لزوم، ابزارهای ویژه ای که با اندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه می دهند که دکتر شما نمونه هایی از این مناطق را بگیرد.

عوارض عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

عفونت معده بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری می تواند به زخم های گوارشی منجر شود، اما عفونت و یا زخم خود به تنهایی می تواند منجر به عوارض جدی تر شود که شامل:

خونریزی داخلی، زمانی رخ می دهد که زخم معده رگ های خونی را شکافته و در اغلب موارد با فقر آهن و کم خونی همراه است.

انسداد، که زمانی رخ می دهد که مواد غذایی مانند یک توده در معده شما گیر کند.

سوراخ  شدن معده، که زمانی رخ می دهد که زخم معده دیواره معده شما را سوراخ کند.

التهاب صفاق، که یک عفونت صفاق (پوشش حفره شکمی) است و باعث دردهای شدید شکمی می شود.

در حالی که میکروب هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی سرطان معده است، اکثر افراد مبتلا به عفونت معده هرگز به سرطان معده دچار نمی شوند.

راه درمان عفونت معده

اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. اگر شما عفونت معده دارید به تنهایی هیچ مشکلی برای شما ایچاد نمی کند و در معرض سرطان معده نیستید. و درمان آن هیچ سودی به شما نمی رساند.

سرطان معده، اثنی عشر و زخم معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه است. اگر در بستگان شما سابقه سرطان معده یا زخم معده و اثنی عشر وجود داشته باشد دکتر حتما برای اطمینان بیشتر آزمایش های لازم را بر روی شما انجام خواهد داد. درمان زخم معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش خواهد داد.

هیچ شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به میکروب معده نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم معده را بدتر کرده و از درمان آن جلوگیری کند.

شیوه زندگی و رژیم غذایی

شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به H. pylori نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم گوارشی را بدتر کرده و از آن به درستی درمان شوند. در مورد درمان طبیعی برای عفونت H. pylori اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟

شما می‌توانید از ابتلا به عفونت  میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.
 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند.  در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

بر گرفته از:

علل عفونت معده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند»

384 پاسخ به “هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند”

 1. بهار گفت:

  سلام وقت بخیر، خانمی 34 ساله هستم، تقریبا سه سال پیش احساس گرفتگی مری و در قسمت پشت قفسه سینه کردم و بعد یکی دو روز خوب شدم و این اتفاق دو سه بار دیگه در طول این سه سال برام پیش اومد، تا اینکه مدت دو هفته ای میشه که این حس رو دارم و فقط موقع غذا خوردن و یا خواب برطرف میشه، نوبت اندوسکوپی گرفتم، باتوجه به اینکه برادرم هم همین مشکل رو داشتن و عفونت معده تشخیص داده شده، امکان داره مشکل منم همین باشه یا بیماری دیگه ای مثل سرطان مری میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمائیم کنید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمال بسیار زیاد عفونت و ریفلاکس مطرح است
   نگران نباشید

 2. مهدی گفت:

  سلام،من ۱ ماه پیش میکروب هلیکو باتری داشتم و به مدت ۲ هفته زیر نظر دکتر درمان شدم،ولی الان بعد از ۱ هفته از گذشت درمان دل درد و سوزش معده دارم،لطفا راهنماییم کنید

 3. صحرایی گفت:

  سلام.توازمایش مدفوع که دادم باکتری معده دارم .دلپیچه واروغ واسهال دارم باید چکار کنم

 4. علیمحمدی گفت:

  سلام من یک‌ماه پیش حالت تهوع گرفتم و نفخ و یبوست و بادگلو و دکتر متخصص رفتم گفتن دوهفته رعایت کنی خوب میشی و دارو بهم اس امپرازول و موتیدون و شربت رکولیک و شیاف بیزاکودیل دادن کم کم بهتر شده بودم ولی دوباره الان چند روزه علائمم برگشته ولی خفیف تر.انقدر شکمم ورم کرده که عین زنهای حامله شدم.و غذاهامم همه آبپزی شده.خواهش میکنم کمکم کنید

 5. مینا صباغ زاده گفت:

  سلام خانم دکتر، چند روز پیش به صورت ناگهانی درد شدید شکمی گرفتم به طوری که احساس فشار خیلی خیلی زیادی از داخل به شکمم وارد شد، تمام بدنم یخ کرد و عرق سرد کردم، به بیمارستان مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم که گفتن نه آپاندیس مشکل داره نه هیچ چیزی و باید آزمایش بدی، آزمایش دادم و جواب آزمایشم همه چیز نرمال بود به جز آزمایش هلیکوباکتر که ۳۴ بود و آزمایش CRP که ۷۳.۵ بود و آزمایش HDL که ۴۹ بود ولی بقیه نرمال بود میخواستم بدونم ممکنه CRP به خاطر وجود هلیکوباکتر بالا رفته باشه و علتش میتونه هلیکوباکتر باشه؟ خیلی نگرانم خانم دکتر ممنون میشم جواب بدید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   Cbc,diff,ESR,CRP مجددا تکرار شود

 6. موحد گفت:

  سلام بنده چند ماه دچار اسهال و سوزش مقعد هستم کلون و اندوسکومی کزدم مشهص شد به شدت هلیکوباکتر دارم سه روزه دارم دارو مصرف میکنم ولی هنوز بعد از اسهال دچار سوزش هستم چقدر طول میکشه داروها اثر کنه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ۱۴ روز طول میکشد تا اثر کند

 7. سهیلا باغستانی گفت:

  سلام ببخشید من چند ماه هست که مشکل گوارش دارم اول از عدم بادگلو کردن شروع شد که باد توی سینم گیر میکرد و نمی‌تونستم اروق بزنم و اشتها هم نداشتم داروی گیاهی خوردم بهتر شدم ولی بعد دوباره دچار مشکل شدم در حدی که حتی غذا یا آب از گلوم پایین می‌رفت دل درد میشدم بخاطر دندون دردم مترانیدازول خوردم معدم بهتر شد به نظر شما باید چیکار کنم

 8. لیلا یعقوبی گفت:

  سلام من 28سالمه وحدود سه هفته ای هست که معدم دچار مشکل شده و احساس میکنم همش یه توپ توی معدمه
  به محص اینکه چیزی میخورم شروع میکنم به اروق زدن
  این مشکل برای من بعد از پرخوری ایجاد شده
  دفعم یا بصورت ناکامل هست یا بصورت شل و مثل قبل نیست
  صبحاکه بیدار میشم احساس میکنم یه توپی ازهوا تو معدمه
  الان صبحا ناشتا امپرازول مصرف میکنم و بعد از تر غذا دایمتیکون میخورم
  ولی بازم دارم رعایت میکنم و کم غذا میخورم. یکم که بیشتر غذا میخورم احساس سردرد و سرگیجه دارم
  همین الان احساس میکنم یه لقمه رو قورت دادم و گیرکرده تو مری
  بعضی وقتا با عاروقی که میزنم احساس میکنم یه مقدار از غذا میاد تو مری
  ولی اصلااسید معده بالا نمیاد
  سوزش سر دل اصلاندارم
  صبحا کهاز خواب بلند مبشم اصلا گشنم نیست و انگار معدم منقبض شده و عاروق میزنم

 9. اریا گفت:

  سلام من ۱۶ سال دارم اسهال شدید و نفخ خیلی زیادی دارم که به مدت ۱ و نیمه اینجوری هستم ماه قبل رفتم دکتر قرص مزالارین و ویتامین داد خوب نشدم هیچ بدترم دارم میشم وزنم ۶۷ و ۶۸ میشد الان ۵۸ هستم و دارم شدیدن وزن کم میکنم چه کار کنم دکتر گفت عفونت معده و باد روده دارید ایا درمان قطعی وجود دارد

 10. مریم عموزاده گفت:

  سلام خسته نباشید مادرم اول چند روز سر درد داشت بعد تب کرد الان هشت روز تب داره تا۳۷.۹میره قرص استامینوفن ناپروکسن و آزیترومایسین میخوره اما الان چند روزه معدن خیلی ریخته بهم مدام باد گلو میزنه معدش خالی میشه میگه انگار مالش میره معدم و بی اشتها اینم بگم هنوز تب داره میتونه عفونت معده داشته باشه؟سه تا دکتر رفتیم ولی چیزی نگفتن گفتن ویروس ولی خیلی نگرانیم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تست كرونا بدن و pcr شن و سي تي از نظر كرونا بدهند

 11. ستایش گفت:

  سلام من ۲ روز پیش آزمایش میکروب معده دادم و مثبت شد
  علائمم هم گرسنگی درشب جوری که مجبور میشدم شب ها پاشم و چیزی بخورم
  بوی بد دهان
  و وزنمم هم تغییری نمیکنه چندین ساله که روی یه وزن مشخصم
  هنوز درمانی رو شروع نکردم
  چه داروهایی رو با چه ترتیبی استفاده کنم
  همه آزمایش هام خوب بود خونمم هم خوب بود مشکلی نبود فقط میکروب معده مثبت شد
  با تشکر .

 12. نرمین گفت:

  سلام
  من عفونت معده دارم و درحال حاضر قرص مصرف میکنم آیا بعد از بهبود کامل میتوانم از لوازم آرایشی قبلی خود استفاده کنم یا خیر؟

 13. عرفان میرزایی گفت:

  سلام
  بنده چند بار از ناحیه ناف دچار خونریزی شدم
  که این خون‌ حاوی بوی نامطبوعی هم بود
  و همچنین مقداری دردی خفیف در‌ زیر شکم
  و هنگام غذا خوردن‌ متوجه شدم دهانم بوی استفراغ میده
  نکته ای دارید که به من بگید؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط جراح معاينه شويد و سونوگرافي دهيد

 14. فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر من ۲۵ سالمه دوسال پیش به هلیکو باکتر مبتلا شدم داروها رو مصرف میکردم خوب بودم ۲-۳ ماه بعد دارو ها درد بر میگشت الان درد شدیدی دور نافم دارم و شکمم خیلی نفخ میکنه
  میشه بگین چیکار باید کنم؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص گوارشتون ويزيت شيد و از نظر عود هليكوباكتر بررسي شويد

 15. علی عرب گفت:

  با سلام
  چند وقته که حالت تهوع شدید دارم،ترشح بزاق دهانم زیاد شده،همچنین زیاد آروق میزنم،غذایی که میخورم بلافاصله بالا میارم البته نه همیشه،تنگی نفس و سرگیجه شدید هم دارم که شبها بیشتر میشه،خلاصه حال و روز خوبی نداره،احساس خستگی و خواب آلودگی دارم و از انجام کارهای روزه مره عاجز شده ام،لطفاً راهنماییم کنید به چه دکتری مراجعه کنم؟

 16. الناز بختیاری گفت:

  سلام
  من سه هفته پیش آزمایش مدفوع دادم متوجه شدم عفونت معده دارم در اوایل پنتو پرازول و کلندیوم سی بهم دادن درد معده به پشت کمرم میزد رفتم گیش فوق تخصص آموکسی سیلسن دو تا و مترونیدازول بهم داد الان دوره دارم تموم شده ولی دو روزه باز دردم شروع شده ترخدا راهنماییم کنید چیکار کنم خیلی عصبی شدم از درد گاهی اوقات تنگی نفس میگیرم

 17. الهه گفت:

  سلام روزبخیر من ۳۵ سال و سابقه هلیکوباکتری دارم
  ۲ سال پیش اندوسکپی کردم و فقط دیواره های معده‌م التهاب داشت.
  بعد از اون معمولا هر ۲ تا ۳ ماه یکبار بعد از خوردن قرص دوباره به همون ترتیب بر میگرده
  قرص هایی که مصرف میکنم مترونیندازول
  کلاریترومایسین
  بیسموت
  آیا این بیماری درمان قطعی و نه مقطعی دارد؟ مترونیندازول به من نمیسازه و حالم رو خیلی بد میکنه میشه ترتیب قرص های دیگه بهم بگید لطفا
  به خانواده آنتی بیوتیک های آموکسی و کلاوها حساسیت دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله درمان قطعي دارد
   باي. به متخصص گوارش مراحعه كنيد و در صورت عود مجددا اندوسكوپي شويد

 18. سامان گفت:

  باعرض سلام خدمت شما.من ۳۵ سالمه تقریبا ده ساله پیش با ماده مخدرتریاک اشناشدم و روزانه یک گرم تریاک میخورم بعداز یک سال مدفوعم بینهایت سفت و گره گره شده بود و موقع دفع ماده سفید لزج مانندی به مدفوعم چسبیده بود وقتیم غذا میخورم وعده های حجیم میخوردم بعداز عذاهم اب زیادی میخوردم اخه وزنم بخاطره مصرف تریاک پاین بود میخواستم اینطور چاق بشم که چندبار بخاطره بیش از حد خوردن غذا و اب باهم استفراغ کردم که اخره استفراغ یک مقدار خون بود اما من فکر میکردم اون سیاهی مربوط به تریاکیه که میخورم نمیدونستم خونه اما پیگیر نشدم تا اینکه برای یک هفته دستشویی نرفتن رفتم پیش دکتر عمومی برام شربت المینیوم ام جی نوشت چندروز از اون شربت خوردم ولی دیگه نخوردم چون اخه یبوست و مدفوعم که سفت بود همیشه به صورت اسهال زرد رنگ و لزج مانند درامد بخاطره کارمم مجبور بودم تریاک بخورم اما هرچقدر تریاک میخوردم مثل قبل از بیمایم اصلا اثر نمیکرد با اینکه مصرف تریاکو چندبرابر کردم بازم احساس خماری داشتم دیگه این بیماری و تریاک خوردن بدون نعشگی شده بود جزئی از زندگیم اگرم نمیخوردم کلا از خماری نمیتونستم تکان بخورم چه برسه برم سرکارم تا اینکه به متخصص رجوع کردم و بعد از انجام اندوسکوپی و کلونوسکوپی دکتر متخصص گفت کولیت روده داری که چند نوع دارو مثل پنتوپرازول خارجی و قرص بیسموت و چندقرص دیگه تجویز کرد که بعداز استفاده قرصها علائم بهبودی دیده نشد با تمام این دردها و استفراق کردن با شکم خالی که همش زردآب بود زبانمم کلا سفید شده بود با ترکهای عمیق بطوری که خوردن غذا بخاطره ترکهای روی زبانم و خوردن غذا برام دردناک بود غذا خوردن برام مثل کابوس شده بود تا اینکه چندروز بود که کلا بیحالتر از همیشه و تمام علائم گذشته صدبرابر شده بود یک شب چندساعت بعده شام یهو حالت تهوع گرفتمو به اندازه سه لیتر خون از معده ام که بیشتر خون بصورت لخته درامده بود استفراق کردم بعد به بیمارستان بردنم بعده معده شویی و کلی رسیدگی توی بیمارستان و چندبار اندوسکوپی چیزی معلوم نشد تااینکه از بیمارستان بردنم ی کلینیک که اندوسکوپی رنگی داشت متوجه شد زخم هایی که باعث خونریزی شده از معده نبوده از مری بوده اما توی اندوسکوپی های قبل دنبال زخم توی معده ام میگشتن تا اندوسکوپی رنگی مشکل و محل زخم هارو نشان داد خلاصه بعده رسیدگی های کادر درمانی با حالت بهتری از بیمارستان ترخیص شدم و به نسخه پزشکها عمل کردم و تمام داروهارو مصرف میکردم توی تمام اون مدت بستری دیگه تریاک نمیخوردم شیره تریاک میخوردم ولی بعده اون اتفاق و خونریزی مری متادون خوردم اما بازم متادون هیچ تاثیری روم نداشت فقط باعث میشدحالت خماری بهم دست نده با این وجودهم متادون رورزی دو سیسی میخوردم هم باشگاه بدنسازی میرفتم دیگه از داروهای دیگه این جز امپرازول ۲۰ که با تجویز همون متخصص که داخل مطبش سال ۹۲ اندوسکوپی رنگی داشت فقط امپرازول ۲۰ مصرف میکردم تا چهارسال بعده خونریزی معده طوری که همه چیم به صورت نرمال درامده بود ولی بخاطره اتفاقی افتادم زندان و توی زندان باز مدفوعم
  بصورت هشت سال پیش درامد که خیلی سفت و بشکل گره گره و با دفع سختی داشتم اما بدلیل نبود پزشک و رسیدگی نکردن باهاش کناراومدم تا اینکه ازادشدم تقریبا شیش ماه بعد از ازادیمم خوب بود تا اینکه یهو وسط زمستان لرز کردنم شروع شد بدنم باکوچکترین بادی به لرزه میفتاد چند روز بعداز این علائم اوایل دیماه که مصادف بود با شروع کرونا چند شب به حدی ترش میکردم و از سوزش سره دل خوابم نمیبرد و بازهم مدفوعم از یبوست و سفتی به اسهال تبدیل شد کل شب و روز هم انگشتهای پاهام حالت یخ زده و سردی داره از شما خانوم دکتر محترم عاجزانه درخواست راهنمایی و کمک دارم چون زندگیمو به فروپاشی داره میکشونه احساس سردی دارم توی دهنم اب خیلی ترشح میشه وقتی میخوابم بلندشدن از خواب برام وحشتناکه طوری که به زور از خواب پا میشم بعداز بیداری با درد مفاصل پاهام و انگشتهای دستم روبرو میشم توی این مدت از بهمن ماه تا الان هم چندبار استفراغ کردن فورا بعداز خوردن شام که یکبار با چندقطره خون همراه بود که اخره استفراغم دیده شدهمیشه احساس بیحالی دارم طوری که توانایی کار کردن ندارم همیشه خسته ام از داروگیاهی پرسیدم گفت بخاطره مزاجته که بلغی و سردوتر شده باید گرمی استفاده کنی حالا از شما درخواست میکنم از علمتون برای شفای من که ده ساله زندگیمو این بیماری تحت تاثیرقرار داده کمکم کنید.و این سوال رو از شما متخصص دستگاه گوارش دارم که چرا وقتی مدفوعم سفته مصرف متادون تاثیر داره و مسکنش تاثیر میکنه اما وقتی مدفوعم شله بااینکه یبوست دارم هرچقدر متادون میخورم اصلا خواص مسکنش اثری نداره اگه میشه راهنماییم کنید ۳۵ سالمه و تا همین الان خیلی از زندگیمو توی این ده سال سرنوشت ساز جوانیمو بخاطره این بیماری از دست دادم بخاطره اینکه از سیستم بدنی متفاوتی هم برخوردارم که توانایی ترک متادون رو ندارم از نظر روحی و روانی و مشکلاتی که توی زندگیم باعث این مشکلات روحب شد از متادون در حد ۲ سیسی استفاده میکنم و توانایی ترک متادون رو ندارم خواهشمندم راهنمایی کنید که دستگاه گوارش چطور باعث میشه که از این شربت نگهدارنده اعتیاد استفاده کنم که مسکنش فعال بشه ودرد نکشم.چون وقتی مدفوعم سفت بود اثر مسکن متادون تاثیر گذار بود ولی با شل شدن مدفوع و باقی موندن یبوست که چندروز یکبار اجابت مزاجم شل ماننده داروی متادون هیچ تاثیری نداره

 19. سهیلا گفت:

  سلام و عرض ادب
  ۳۰ ساله هستم اقا
  ۳ ماه که مشکل معده دارم اول پزشک عمومی مراجعه کردم یه سری قرص نظیر اس امپرازول۲۰ و بیسموت متوکلپرامید ۱۰ وتیندازول ۵۰۰ تری فلوئوپرازین تجویر کردن که نتیجه ای نگرفتم به پزشک فوق تخصیص دیگری مراجعه کردم بعد از اندوسکپی عفونت معده تشخیص داده شد تجویز ایشون داروهای اس امپرازول ۴۰ دو وعده ناشتا و شب قبل شام مترونیدازول ۲۵۰ و اموکسی سیلین ۵۰۰ و فرومیلید ۵۰۰ دو وعده صب و شب و فلوئوپرازین مصرف کردم نتیجه بهتر بود بعضی از علائم رفع شد ولی بعضی از علائم با اتمام دوره دارو ها باز پا برجا بودن(گاهی سوزش قفسه سینه،احساس بغض در گلو،ترش کردن،مهمتر از همه سنگینی سر دل و…)که بصورت رندمی اذیتم میکرد باز با مراجعه مجدد به همون پزشک و معاینه سرپایی باز هم پنتوپرازول ۲۰ یک وعده ناشتا و شربت انتی رفلاکس بی فاموتدین، دومپریدون ۲ وعده قبل غذا تجویز کردن الان نصف دروها رو مصرف کردم اما هنوز بیشتر اوقات به سنگینی سر‌دل و گاهی درد گاهی نفس تنگی دچارم ، که هر سری رندمی میاد سراغم کلا بعدازخوردن غذا از غذا خوردن پشیمون میشم…کاملا عملکرد ضعیف معده‌م محسوسه
  لطف میکنید راهنمایی کنید باید به پزشک دیگه ای مراجعه کنم؟ایا این بیماری درست تشخیص داده شده؟ریشه کن شده یا نه!نیاز به پیگیری دارد؟این همه مصرف دارو مشکل ساز نمیشه؟ببخشید سرتونو بدرد اوردم ممنون‌ میشم راهنمایی کنید پاینده باشید🌼🌼

 20. کاوه گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  احتراما مدت 1 سال است که به یکباره دچار دلپیچه و باد معده و روده میشوم و باید به توالت بروم و روده ها و معده ام تخلیه کنم تا جایی که در انتها مدفوع شبیه اسهال دارم ، در این مدت حدود 12 کیلوگرم از وزن خود ( وزن اولیه 74 ) را از دست داده ام ، به پزشکهای متعدی مراجعه کردم و آزمایشات زیادی دادم .
  در آخرین مراجعه به پزشک تست اوره ، سونوگرافی و آزمایش خون دادم که تشخیص ایشان کولیت و هلیکو باکتری بود به مدت تقریبا 10 روز قرص ها amoxcillin 250 ,dicyclomine , folic acid , lansoprazole . metronidazole و hydrocortisone retention enema استفاده کردم و باید سر یک ماه مجدد تست اوره بدهم . قرص ها و داروی من تمام شده است ولی مجدد دچار همان دلپیجه و تخلیه روده و معده می شوم و مدفوع رنگ بسیار روشن دارد . به گفته پزشک آزمایشم نشانگر سرطان روده نمی باشد.
  این وضعیت همیشگی نیست و بعضی روزها همه چیز عادی و نرمال است .

  خواهشمند است در خصوص بیماری من اعلام نظر و راهنمایی فرمایید.
  با سپاس

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست گرامی ذکر نکردید آیا کولونوسکوپی و آندوسکوپی انجام شده یا خیر؟
   اگه انجام شده و نرمال بوده نگران نباشین
   اگر انجام نشده بهتره زیر نظر فوق تخصص گوارش انجام شود
   همچنین بنظر بنده باید جواب آزمایش کبد (ast, alt, alk_p ) بررسی شه

   • کاوه گفت:

    سلام تشکر از پاسخ شما
    به دلیل کرونا کولونوسکوپی و آندوسکوپی انجام نشد ولی به گفته پزشک یک آزمایش مدفوع انجام دادم که چند سالی است انجام می شود و معادل کولونوسکوپی می باشد و جواب آزمایش موردی نبود البته در زمان انجام آزمایش یک روز از داروهای تجویز شده استفاده کرده بودم
    و آزمایشات کرونا ، کبد و صفرا هم منفی و مورد خاصی نبود.

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     خوب پس باید آزمایش رو سر تاریخ مقرر انجام بدین تا مشخص شه ریشه کنی عفونت معده انجام شده یا خیر

   • حسین گفت:

    سلام
    چند وقتیست در صورت گرسنگی ، طاقتم کم میشود و بر روی سرم فشار هست ، که به محض غذا خوردن برطرف میشود
    مشکل از چیست؟
    آیا مشکل از معده هست؟
    ممنون

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     ممکنه دچار افت فشار خون یا افت قند خون میشین که کم طاقت میشوین
     اگر درد و سوزش معده و تهوع ندارید ارتباطی به معده ندارد

 21. فهیم گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من نزدیک دو هفته س دائم حالت تهوع دارم. مخصوصا موقع غذا خوردن و بعدش.
  دو سال پیشم عفونت معده داشتم که با دارو درمان شد. میخام ببینم ایا ممکنه مجدد دچارش شده باشم ؟

 22. رضا گفت:

  باسلام بنده طی سالیان گذشته چندین با هلیکو مثبت بودم ودرمان شدم ریفلاکس،نفخ و خلط پشت حلق دارم داییم هم براثر سرطان معده فوت کرده،اخیرا آندوسکوپی رفتم هلیکو مثبت شدم ولی دکتر داخلی گفت نیاز به درمان باکتری نیست و فقط داروی آنتی ریفلاکس داده لطفابنده راراهنمایی کنید.ممنون ازل،ف شما

 23. زهره شیرزاد گفت:

  سلام من حدودا یه ماهه معدم اذیتم میکنه وقتی خالی میشه ته معدم احساس سوزش میکنم زبونم سفید شده بوی بد میده.یه بسته کامل امپرازول خوردم خوب نشدم.الانم بعد غذا شربت معده میخورم توش دایمتیکونم داره.کمی بهتر شدم ولی در کل دهنم بد مزس دوست دارم مرتب چیزی بخورم طعم دهنم عوض بشه.خواهش میکنم راهنمایی کنید

 24. هیرو گفت:

  سلام خانم دکتر من جواب ازمایشم مثبت بود یعنی عفونت یا باکتر معده دارم الان ۳ روز دارو میخورم مدفوعم یک دفعه سیاه شده .از قرص ها هست یا خطری داره ؟

 25. نسیم گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۶ ماه پیش به دلیل معده درد به پزشک مراجعه کردم و ایشون بعد از معاینه و ازمایش خون که در ان IgG من ۶۰ بود تشخیص میکروب معده یا همون هلیکوباکتری رو دادن و من به مدت دو هفته انتی بیوتیک مصرف کردم و حالم بعد از مصرف داروها بهتر شده بود ولی الان باز همون درد معده و دل پیچه و نفخ و اسهال سراغم امده و ۴ روز می شه که صبها ناشتا قرص پنتوپرازول و قبل نهار هم دمپریدون استفاده می کنم ولی باز هم این درد ها رو به صورت مداوم دارم ولی شدید نیست یعنی از اول هم شدت درد زیاد نبود ممنون می شم راهنماییم کنید

 26. نگار قربانی گفت:

  سلام
  فردی که معدس میکرب هلیکوباکتری داره مصرف چه غذاهایی براش مناسبه تا زودتر این بیماری بهیود پیدا کنه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   محدودیتی ندارد
   فقط غذاهای سنگین و چرب و نوشابه و کافیین مصرف نشود. گاهی شیر و لبنیات نیز علایم را تشدید مزکند

   • احمدی گفت:

    سلام فردی که معدش میکروب هلیکوباکتری داره آیا باعث سردرد هم می‌شود؟

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     گاهی ریفلاکس میتواند سبب شود
     اما به طور کلی علت سردرد را نمیتوان به معده ارتباط داد و جداگانه باید بررسی شود

 27. فرهاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  یک هفته میشه که من کرونا گرفتم . اوایل فقط سر درد و بدن درد و بی حال بودم ولی الان چند روزی است که معده درد حالت تهوع احساس پر بودن معده دارم حس بویایی و چشایی هم ندارم نمیتونم هیچی بخورم حتی میوه خواهش کنم لطفا اینجانب رو راهنمایی کنید. خیلی ممنون

 28. هادی گفت:

  من سوزش معده قبل و بعد غذا را دارم و مدفوعم بوی بد می دهد و زیاد باد شکم دارم

 29. مینا گفت:

  با سلام.پدر بزرگ من دو روز درد معده شدیدواستفراغ زرد رنگ وبدبو الان متاسفانه اروغ زدن شدید.وبوی ترشی معده ودیگه غذا واب هم به زور میخوره مرتب تب میکنه .میخواستم‌لطفا راهنماییم کنیم در ضمن مدتهاست که پنتو میخوره که الان قادر به خوردن هیچ دارویی نیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ايشون بايد اول از نظر قلبي بررسي شوند و آزمايش آنزيم هاي قلبي دهند و اكو قلب شوند

 30. تینا گفت:

  سلام من چندروزه دچار نفخ شدید شدم بطوری که کاملا معدم صدا میده و کم اشتهایی شدید دارم و اسهال شدم صبحها هم حالت تهوع دارم به نظرتون عفونت معدس؟

  • مریم گفت:

   سلام
   من حدود یک ماهی هست که معده ام درد می‌کنه و گاهی سوزش سر دل دارم لطفاً راهنماییم کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام Esr بالا نیاز به بررسی داره چه تشخیصی مطرح کردن؟...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اول از همه آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین...

:

سلام خواهر من 9 سالش خیلی خون دماغ میشه تو خواب هم حتی خون دماغ میشه تا ال...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بهتره قدش بررسی شه و گرافی از مچ دست بگیره برای بررسی صفحات رشد قدش ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله علایم‌ محتمله...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکنه باشه، نمیشه رد کرد بدون ازمایش بهتره ازمایش خون cbc, diff, esr, crp, s/...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه تب و خستگی و دردبدن و کمر درد و سردرد ندارین و تهوع و اسهال هم ند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام علایمتون خیلی به نفع کرونا نیست اگه سرفه زیاد شد ویزیت شین...

فرهاد:

با سلام و خسته نباشید. بنده هیچگونه علایمی به غیر سرفه انهم خیلی کم ندار...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بررسی لازم داره با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به...