هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

 • 1397-02-27
 • ۱۰۷۰۶۷ بازدید
 • 298
هلیکو باکتر عامل عفونت معده

تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا می توانند معده را تحت تاثیر قرار دهند. عفونت معمولا علاوه بر معده به بافت های مجاور، یعنی مری و دوازدهه گسترش می یابند. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان می باشد.

عفونت H. pylori چیست؟

تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. H. pylori هلیکو باکتر پیلوری  یک نوع باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد.  عفونت معده، زمانی اتفاق می افتد که روده شما تحت تاثیر عفونت باکتری قرار می گیرد. این عفونت باعث التهاب روده و معده می شود.  از علائم آن می توان به استفراغ، اسهال و گرفتگی های شدید شکم را نام برد. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به عفونت معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری همچنین دارای خطر افزایش سرطان معده هستند.

هلیکو باکتر پیلوری یک باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد. تقریبا 50 درصد از جمعیت بالغ جهان آلوده به باکتری هلیکو باکتری هستند. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند اما مسئول اکثر زخم معده و روده کوچک هستند.

هلیکو باکتر پیلوری اغلب در دوران کودکی شما را آلوده می کند. در حالی که عفونت با این باکتری باکتری به طور معمول نشانه ها را ایجاد نمی کند، ممکن است در بعضی از افراد زخم های گوارشی و یک بیماری التهابی در داخل معده به معنی ورم معده یا گاستریت منجر شود.

پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده  حمله می‌کند،غشای معده  از شما  در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. H. pylori برای زندگی در محیط اسیدی معده سازگار است. این باکتری می تواند با کاهش اسیدی محیط اطراف زنده بماند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

علت عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنوز معلوم نیست دقیقا چگونه عفونت های H. pylori گسترش می یابد. باکتری ها هزاران سال با انسان زندگی می کنند. تصور می شود که این عفونت ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همجنین رعایت نکردن بهداشت فردی امکان گسترش عفونت را دارد. H. pylori همچنین می تواند از طریق تماس با آب آلوده یا غذا گسترش یابد.

اعتقاد بر این باکتری باعث ایجاد مشکلات معده می شود. وقتی باکتری هلیکو باکتر به داخل تخریب مخاطی معده نفوذ می کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که اسید معده را خنثی می کنند. این باعث می شود که سلول های معده  در مقابل اسید های گوارشی محافظت نشوند. اسید معده و هلیکو باکتر پیلوری با تخریب معده باعث ایجاد زخم معده یا دوازدهه می شود که اولین قسمت آن روده کوچک شما است.

علائم عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنگامی که عفونت باکتری هلیکو باکتر منجر به زخم شود، علائم ممکن است شامل درد شکمی باشد، به ویژه در شب یا در هنگام گرسنگی. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تعدادی از علائم دیگر ممکن است با عفونت H. pylori همراه باشد، از جمله:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

با این حال، این علائم می تواند با سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. برخی از علائم عفونت معده نیز توسط افراد سالم تجربه می شود. اگر هر کدام از این نشانه ها همچنان ادامه داشته باشد یا در مورد آنها نگران هستید، همیشه بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید اگر خون یا رنگ سیاه را در مدفوع یا استفراغ مشاهده کردید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است؟

کودکان به علت عدم بهداشت مناسب، احتمال بیشتری دارند که به  H. pylori  مبتلا شوند.  خطر ابتلا به عفونت تا حدودی بستگی به محیط زیست و شرایط زندگی شما دارد.

علل عفونت معده

چگونه عفونت هلیکو باکتر پیلوری تشخیص داده می شود؟

پزشک شما درباره سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیماری خود سوال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر ویتامین یا مکمل، به پزشک خود توضیح دهید. اگر علائم زخم معده را تجربه کرده اید، پزشک شما به طور خاص درباره استفاده شما از مسکن ها سوال خواهد کرد. برای تشخیص دقیق تر پزشک می تواند برخی از آزمایش ها و روش های دیگر را برای تأیید تشخیص خود انجام دهد:

معاینه بدنی

در طی یک معاینه فیزیکی، پزشک شما معده خود را برای بررسی علائم نفخ، حساسیت یا درد، بررسی می کند.

آزمایش خون

شما ممکن است نیاز به نمونه های خون داشته باشید که برای بررسی آنتی بادی علیه H. pylori مورد استفاده قرار می گیرد. برای آزمایش خون، یک مقدار کوچک از خون را از دست یا دست خود بکشید. سپس خون برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده شود.

ازمایش مدفوع

برای بررسی علائم H. pylori در مدفوع شما ممکن است یک نمونه مدفوع مورد نیاز باشد.

اندوسکوپی

پزشک یک ابزار طولانی و نازک به نام اندوسکوپ را به داخل دهان و به معده و دوازدهه خود وارد می کند. یک دوربین متصل به تصاویر خود را روی یک مانیتور ارسال می کند تا پزشک شما بتواند آن را مشاهده کند. هر ناحیه غیر طبیعی بررسی خواهد شد. در صورت لزوم، ابزارهای ویژه ای که با اندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه می دهند که دکتر شما نمونه هایی از این مناطق را بگیرد.

عوارض عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

عفونت معده بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری می تواند به زخم های گوارشی منجر شود، اما عفونت و یا زخم خود به تنهایی می تواند منجر به عوارض جدی تر شود که شامل:

خونریزی داخلی، زمانی رخ می دهد که زخم معده رگ های خونی را شکافته و در اغلب موارد با فقر آهن و کم خونی همراه است.

انسداد، که زمانی رخ می دهد که مواد غذایی مانند یک توده در معده شما گیر کند.

سوراخ  شدن معده، که زمانی رخ می دهد که زخم معده دیواره معده شما را سوراخ کند.

التهاب صفاق، که یک عفونت صفاق (پوشش حفره شکمی) است و باعث دردهای شدید شکمی می شود.

در حالی که میکروب هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی سرطان معده است، اکثر افراد مبتلا به عفونت معده هرگز به سرطان معده دچار نمی شوند.

راه درمان عفونت معده

اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. اگر شما عفونت معده دارید به تنهایی هیچ مشکلی برای شما ایچاد نمی کند و در معرض سرطان معده نیستید. و درمان آن هیچ سودی به شما نمی رساند.

سرطان معده، اثنی عشر و زخم معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه است. اگر در بستگان شما سابقه سرطان معده یا زخم معده و اثنی عشر وجود داشته باشد دکتر حتما برای اطمینان بیشتر آزمایش های لازم را بر روی شما انجام خواهد داد. درمان زخم معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش خواهد داد.

هیچ شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به میکروب معده نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم معده را بدتر کرده و از درمان آن جلوگیری کند.

شیوه زندگی و رژیم غذایی

شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به H. pylori نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم گوارشی را بدتر کرده و از آن به درستی درمان شوند. در مورد درمان طبیعی برای عفونت H. pylori اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟

شما می‌توانید از ابتلا به عفونت  میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.
 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند.  در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

بر گرفته از:

علل عفونت معده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

298 دیدگاه در حال حاضر

 1. با عرض سلام خدمت تمامی پرسنل کادر پزشکی خدا قوت
  بنده آقایی 28 ساله هستم
  8 ماهی هست که دچاره عارضه نفس تنگی هستم تعداد دم و بازدم هم حتی در نفس تنگی 12 الی 14 هست که نرمال هست بنده 8 ماهه پیش به یکباره سره معدم یا قسمت دیافراگمم داغی عجیبی ایجاد شد که از آزمایش سی تی اسکن و قلب به مشکل نخوردم اما به گفته تشخیص دکتر گوارش میکروب معده و رفلاکس بود که اکثرا قرص های معده روی من بی تاثیر هست بعد از خوردن غذا هیچ علامتی از ترش کردن و سوزش سر دل نیست قفسه سینم شدیدا درد و هر غذایی که میخورم انگار با معده من سازگار نیست و پس میارم آزمایش تیروعید و آزمایش خون هم دادم نرمال بود سرفه اصلا ندارم خس خس سینه اصلا ندارم ولی نفس عمیق و خمیازه کامل نمیتونم بکشم برای اینکارم که بتونم نفس عمیق بکشم باید سره معدمو فشار بدم و موقع خواب خوبم به محض بلند شدن از جا چند ثانیه بعد مجدد نفس تنگی شدید سراغم میاد جا داره آضافه کنم پوسته خیلی صافی دارم ولی الان پیشونیم پر جوش های زیر پوستی شده و احساس سفت و سنگینی مدام در قفسه سینه دارم آیا به استرس ارتباط داره یا از اعصاب و یا امراض دیگه ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  • سلام
   تشکر دوست گرامی
   ببینین چندتا مسیله باید بررسی شه
   یکی از نظر اضطراب و استرس که میتونه این علایمو ایجاد کنه و تنگی نفس بده اگه استرس و دغدغه ذهنی دارین حتما به روانپزشک مراجعه کنید
   دوم‌باید آندوسکوپی هم بشین تا خیالمان از بابت ریفلاکس و زخم معده راحت باشه

 2. سلام من ۲۰ سالمه یک ماه پیش رفتم دکتر آزمایش خون دادم به عفونت معده مبتلا بودم داروهای مترونیدازول بیسموت ساب سیترات و آموکسی سیلین و کموزول مصرف کردم داروهام تموم شده و بازم سر معدم سوزش احساس میکنم باید چیکار کنم؟
  آیا عفونت معده باعث سرطان معده میشه؟

  • سلام
   نگران نباشین ارتباط به سرطان نداره
   قرص پنتومید ۴۰ را ۳ هفته صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام بخورین

 3. سلام خسته نباشید.
  من۱۷سالمه از5سال قبل مشکل معده رفلکس داشتم بعدباداروخوب نشدم.۴سال پیش رفتم دکترمیکروب معده داشتم قرص دادن بهترشدن بعددوسال قبل دوباره مجدد آندوسکوپی کردم و میکروب معده والتهاب داشتم بعدازطریق آزمایش مدفوع فهمیدم که عفونت معده ام دارم.
  الآنم یه ۶ماه قبل عفونت معده وریه گرفتم و گیاهی درمان کردم بهترشدم دوباره همون علایم تکرارشدبعد۶ماه والان مجدد عفونت معده وریه گرفتم.
  علت چی می‌تونه باشه؟؟؟

  • سلام بايد از نظر ريشه كن شدن عفونت معدتون بررسي ميشديد
   موتفق دارو گياهي نيستم
   بهتره محددا توسط پزشكتون معاينه شيد و اندوسكوپي انجام بديد

 4. سلام من از وقتیکه بیکار شدم و زیاد در خانه نشستم سمت چپ شکمم درد میگیره الان ۸ ماه است ی چند وقت خوب شد یا نمیدونم من دیگه فکر نمیکردم الان دوباره می شینم اون درد و دارم…البته استرس شدید دارم یبوست دارم و تیروئید دارم…خواب نامنظم شب هم دارم….سپاس اگر جواب بدید

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل هر وعده غذایی بخورین
   آب زیاد مصرف کنید و شربت لاکتولوز صبح و شب ۵ سی سی بخورین

 5. سلام من یکماه بود گلوم سنگین میشد پشت کتفم درد می‌گرفت گاهی هم اسید معده ام برمیگشت دکتر رفتم بهم دارو داد امپرازول و کلیدینیوم سی بود داروهام تموم میشد باز عوارضم برمیگشت تا اینکه آزمایش هلیکوباکتر پیلوری دادم متوجه شدن که باکتری معده دارم هلیکوباکتر پیلوری ام حدودا 48 بود بهم آنتی بیوتیک دادن آموکسی سیلین 500، لووفلوکساسین 500، پنتوپرازول 40 تقریبا 10 روزی میشه این دارو ها رو مصرف کردم 5 تا دونه مونده از هرکدوم ولی گاهی بازم کتفم درد میگیره گلوم سنگین میشه باد گلو دارم یعنی به خاطر باکتری معده ام هست؟؟ صبر کنم دارو هام تموم شه مراجعه کنم به دکتر یا ن به خاطر هلیکوباکتر پیلوری نیس؟؟

  • سلام شما بايد داروهاتون تموم شه بعد امپرازولو هر ١٢ ساعت يكبار به مدت ٤ هفته بخوريد و ٦-٨ هفته بعد از اتمام دارو ( امپرازول و انتي بيوتيك ها) اندوسكوپي بديد

 6. سلام من مشکل معده دارم و آزمایش عفونت معده مثبت بود یکم داشتم بوی بد دهانم خیلی خیلی اذییتم میکنه و مشکل دندان ندارم تهوع دل درد و بی اشتهام چند وقت پیش راسیپ خوردم چاق شدم ولی الان وزنم برگشته

 7. سلام من هفته پیش ۶۰ عدد قرص مختلف خوردم و خاستم خودکشی کنم که نصف شب بالا اوردم ونمیدونم کامل تخلیه شده یا نه اما سه روزه که تب و لرز و گرفتگی و دلپبچه و حالت تهوع و خشکی دهان دارم نمبدونم چبکار کنم

  • سلام خيلي كار خطرناكي كرديد
   بايد آنزيم هاي كبديتون و اوره و كراتينيتون چك شه
   خطر آسيب كليه و كبد هست
   لطفا اين آزمايشاتو انجام بديد و
   توسط متخصص داخلي ويزيت شيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Bun
   Cr
   U/A
   U/C
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   Ca
   Na k
   P

 8. سلام چندسال مشکل معده دارم ابتدای بانفخ وترش گردن شروع شد مشکل حل شد ولی باز دوباره شروع شد با تموم شد دارو هام الان یکسالی هست هم وزن کم کردم یکسره دل دردم خصوصا موقع گرسنگی که احساس میکنم هلیکوباکتری معده م فعال شده باشه ممنون میشم اگه کمک م کنید .هرروزصبح آمپرازول ناشتایی میخوام ۶ماه الان بعد غذا هم ازانجیرخشک مصرف میکنم

 9. سلام من دو روزه گلوم خشک میشه و گا گاهی سردرد میگیرم طعم تغذیه رو کم میدانم آیا علائم کرونا هس

 10. سلام خسته نباشید من ۱۹سالمه همیشه معدم ترش میکنه و دل درد دارم از بچگی یه مدت هست ک بدتر شدمحالا رفتم آزمایش هلیکو باکتری پیلوری جواب آزمایشم ۱۵.۱هست کمبود وزن و بی اشتهایی هم دارم خطر ناکه این باکتری؟برا درمانش چیکار کنم؟

  • سلام تست هليموباكتر سرولوژيش بايد IGA بالا باشه تا بگيم الان عفونت داريد
   بهتره با توجه به علائمي كه داريد توسط
   متخصص گوارش ويزيت شيد

 11. اول صبح اب دهنم زرده قبلش ازمایش دادم گفتت عفونت معده داری اما بعد قطع دارو دوباره معده درد و اب دهنم اول صبح زرد شروع شد

  • سلام اون اسيدع معدتونه وبطي به عفونت معده نداره
   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم مصرف كنيد

 12. سلام خسته نباشید.
  ببخشید خوردن عسل ناشتا وشب هنگام خواب بر هلیکوباکتر تاثییر دارد

 13. سلام
  من چند وقتی هست وزن کم کردم و بی اشتها شدم و احساس ظعف و بی حالی دارم
  ازمایش دادم .عفونت معده نشون داد و خودم هم توی شکم و اطراف بالاتر احساس گرمی و حرارت می کنم .

 14. سلام و خسته نباشید
  من۳۸ سالمه بر سر یه موضوعی شوک عصبی زیادی بهم وارد شد،از اون موقع به بعد معده من ورم کرده،قرصهای زیادی مصرف کردم خوب نشدم
  ولی هنوز اون وام معده رو دارم
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 15. سلام چند روزی هستش معده درد دارم یک بارهم اسفراغ کردم همش اوق میزنم اشتهامم خیلی کم شده

  • سلام قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت بكي همواه با ديسيكلىمين هر ١٢ ساعت يكي بموريد
   قرص اندانسترون هر ١٢ ساعت يكي تا ١٠ روز بخوريد

 16. سلام من حدود ۲هفته معده درد و احساس حال تهوع دارم..صبحا ناشتا حالم خوبه غذا که میخورم دوباره حال تهوع و معده درد میگیرم..دکترم رفتم سریع گفتن اندوسکوپی بدم..بدون این که بگن آزمایش بدم..من ۳.۴ماهی یک بار اینطوری میشم دوباره خوب میشم اما الان دوبارع دردش شروع شده به نظر شما چکار کنم؟؟؟

  • سلام
   قرص نولپازا 20 صبح و شب قبل از غذا
   شربت آلومینیوم ام جی اس ظهر و شب پس از غذا
   قرص کلیدینیوم سی هر شب یک عدد میل کرده
   در صورت عدم بهبود پس از یک ماه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 17. سلام
  من هلیکوباکتر دارم و دائما یبوست دارم .میخواستم ببینم ایا این دوتا بهم مربوطن؟

  • سلام نه ربطي ندارن

  • سلام
   من چند روزه دل پیچه دارم. اوایل اسهال هم داشتم ولی الان کمترشده ولی هنوز دل پیچه دارم. قرص یدوکینول خوبه؟ احساس میکنم بعدازخوردن کره اینجورشدم

   • سلام قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٥ روز
    يدوكينولول لزومي نداره مصرف كنيد.

 18. سلام، من هلیکو باکتریم مثبت شده، از طریق آزمایش خون متوجه شدم و دکترم برام آنتی بیوتیک نوشته بدون اینکه آندوسکوپی انجام بده، بهشون گفتم که از افراد خانواده ام بهاطر سرطان معده فوتی داشتم اما بهم گفت یکماه دیگه بعد از مصرف آنتی بیوتیکم برم پیشش، نگرانم و متاسفانه بغیر از این دکتر به دکتر دیگه ای دسترسی ندارم

  • سلام فعلا انتي بيوتيك مصرف كنيد چون اندوسكوپي هم تو مرحله التهابي خيلي تعيين كننده نيست بعد از بهبودي اندوسكوپي كنيد

 19. سلام خدمت شما.یکسال پیش باسوزش سر دل به دکتر مراجعه کردم پس از اندوسکوپی عفونت هیلکوباکتری بدون زخم تشخیص داده شد.سه دوره انتی بیوتیک مصرف کردم و جواب انتی ژن مدفوع منفی شد.
  ولی علایم کامل برطرف نشد مثل سوزش و عاروق.در این بین سه روز یکبار صبح قرص لانزو 30 رو مصرف میکردم.تااینکه به یک متخصص دیگه مراجعه کردم و پس از ازمایش خون دوباره 14 روز دوره انتی بیوتیک بهم داد و گفت بعد این دارو ها دوباره باید اندوسکوپی بشم.خیلی نگرانم نیاز به راهنمایی دارم.امکان عود دوباره داره..ممنون

  • سلام بله درست گفتن اصولا تگه پاسخ به درمان ضعيف باشه بايد دوباره اندوسكوپي انجام شود

  • سلام ۱۰ سالی است که همورتد دارم پماد مصرف میکنم وچند سالی است که عفونت معد احساس نفس تنگی میکنم ایا این دومورد باهم است اگر جراحی کنم خوب می شوم

   • سلام
    خیر ربطی بهم ندارن
    برای معده باید آندوسکوپی بشین چون چند ساله طول کشیده
    فعلا میتونین قرص پنتومید ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام بخوربن

 20. سلام …من هلیکو باکتریم مثبت بوده و قبلا درمان شروع کردم والان قرص پنتو پرازول 40 مصرف دارم ولی بازم بعضی مواقع سوزش معده یا ترش کردن را دارم الان میخوام بپرسم چه کنم تا سوزش سر معده و ترش کردنم کمتر شود.

  • سلام بهترين راه رعايت رژيم غذايي هستش يعني غذاي چرب ،تند ،حجيم نخوريد
   تا نيمساعت بعد از غذا دراز نكشيد
   همراه عذا آب نخوريد
   اگر تغييري نكرد بايد دوباره توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 21. سلام روزتون بخیر
  یک سوالی داشتم، خانومم زخم معده گرفت که ناشی از هلیکو باکتریتشخیص داده شد
  بعد من ایشون رو بوسیدم یعنی منم الان به این باکتری مبتلا شدم
  برای پیشگیری از بوجود اومدن علائم چی مصرف کنم
  با تشکر از پاسخ دهی شما🌹🌹🌹

 22. با سلام خدمت شما خانم دکتر مرشدی عزیز ببخش د سوالم در مورد علائم درد معده است اگر سه زخم در معده وجود داشته باشد علائمش بیشتره یا فقط یک زخم در اثنی عشر

  • سلام عزیز
   بستگی به سایز زخم داره
   اصولا زخم معده علایمش بیشتره

 23. سلام من تقربیا ۳ ماه پیش دچار عفونت معده شدم
  و بعضی موقه ها درد معده داشته با خستگی شدید تب و کاهش وزن و فقد دوست داشتم بخابم سرگیج
  که رفتم دکترو قرصای اموکسی سیلین و کلاریسن و پنتوسک بهم داد و خیلی بهتر شدم تقریبا میشه گفت خوب شدم ولی الان باز بعد ۳ ماه هنو مثل ثابق شدم باید چیکار کنم

 24. سلام خسته نباشید. نمیدونم مشکل معدم چیه پیش دکتر نرفتم.سر معدم انگار ی تیکه سنگ گیر کرده نفخ معده هم دارم گرسنه میشم وای نمیتونم غذا بخورم .روی شکنم که نگاه میکنم بعضی وقتا ی قسمتش میره تو جابجا میشه .عصبیم که میشم به نظرم بدتر میشه

  • سللم معدتون احتمالا ملتهب شده
   قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم صبح ها ناشتا و قرص كلينديوم سي شبها مصرف كنيد اگه بعد از دو هفته بهتر نشدين بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شين

 25. سلام خسته نباشید من دو ماه پیش ازمایش معده دادم ک توی ازمایش عفونت هلیکو باکتر ۱۰۰ بود یه ماه قرص پنتوسک ناشتا و شربت ردیوسید هر هشت ساعت و دایمتیکون برام نوشت دکتر ک بعد از خوردن یه ماهه و ازمایش دادن بازم عفونت ۱۰۰ بود ک این دفعه پیش یه دکتر دیگه رفتم و بهم اموکسی هردوازدع ساعت۲ عدد و فورازولیدون هر شیش ساعت و پنتومید هر صبح ناشتا دادع من چند روزی هس ک این قرصارو میخورم احساس سفتی توی شکم و سینم دارم یعنی نفسم بزور میرع و میاد درضمن بنده تیروئید پرکار هم دارم بنظرتون همین دارو هارو به تنهایی مصرف کنم عفونتم خوب میشه یا بازم همین رواله خسته شدم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام بله بايد مرتب داروهاتونو مصرف كنيد و بعد از اتمامشون توسط پزشك معالجتون ويزيت شين

 26. بسیار زیاد تشکر صاحبجان اکبری استم
  آیا ایچ پایلوری معده باعث مشکلات جلدی میشود یا خیر

 27. سلام وقت بخير من زياد شكمم بزرگه و زيا نفخ و ورم دارم و بيشتر اوقات يبوست دارم كلي باشگاه وفتم شكمم تكون نميخوره علتش چيه؟ممنونم

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 28. سلام خسته نباشید مادر من 57ساله هست دچار ورم معده و کمی زخم معده تقریبا همیشه با یبوست دست و پنجه نرم میکنه مدفوع قهوه ای رنگ و طبیعی هست اما چیزی که ایشونو اذیت میکنه اینه که عذرمیخوام مدفوع تا حدود نزدیک مقعد میاد اما با سختی خارج میشه طوری که هر دوماه یا سه ماه از شدت زور خونریزی میکنه اون هم فقط یک بار دوباره تا دوماه بعد زیر بار دکتر هم نمیره و مدام میگه اگه برم دکتر بگه سرطانه چی؟ وفقط فروردین ماه یک ازمایش کلی داد که الکالاین دی فسفاتش 350بود که ماکسیسم ازمایشگاه 300بوده.قبلا پنتوپرازول مصرف میکرد و خونریزی نداشت اصلا اما از وقتی قطع کرده اینطور شده دوباره دیشب یدونه خورد صبح شکمش راحت کار کرد.خواهش میکنم راهنماییم کنین گهگاهی هم بدنش کبود میشه بی دلیل و تا یک هفته خوب میشه بااینکه ازمایشش کم خونی رو نشون نداده

  • سلام
   اولا نگران نباشین
   دوما باید یک چکاپ کامل و کولونوسکوپی و آندوسکوپی انجام بدهند
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 29. سلام و وقت بخیر
  بنده ۲۴ سالم هست و حدودا یک هفته و نیمه که دل پیچه دارم و انگاری توی معده م پر باد میشه و اروغ زیادی میزنم دل پیچه گاهی طی روز خیلی اذیتم میکنه و حالت تهوع هم کم و بیش دارم و اسهال ندارم ۴ روز پیش رفتم دکتر عمومی گفتن که عفونت معده داری و یه قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت و قرص لانسوپرازول ۱۵ دادن که گفتن ناشتا بخورم. حدوا ۷ دونه از قرص مترونیدازول رو خوردم و خیلی بهبودی نداشتم.
  در ضمن دکتر گفتن عفونت گلو هم دارم و واسم ازیترومایسین ۲۵۰ هم نوشتن که گفتن معده مشکلش حل شد اون رو بخور و از امروز شروع کردم اون‌رو خوردن ولی مشکل معده م همچنان هست.
  بنظر شما با این تفاسیر مشکل کجاست و چیکار باید بکنم؟؟؟
  ممنون میشم زودتر جواب‌ بدید

  • سلام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E انجام بشود

 30. سلام من هلیکو باکتری معدم مثبت شده
  ولی فقط بعضی غذا ها که میخورم ترش میکنم باید چیکار انجام بدم
  ممنونم

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر