نکات تزریق واکسن اچ پی وی ؛ بهترین سن تزریق و قیمت واکسن گارداسیل

HPV درمان ندارد، با واکسن اچ پی دی از آن پیشگیری کنید! HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس رایج است که باعث ۶ نوع سرطان مختلف در زنان می‌شود. در حالی که هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما واکسنی وجود دارد که می‌تواند از آن جلوگیری کند. اگر پسر یا دختر شما بین ۹ تا ۱۲ سال دارد، بهترین زمان تزریق واکسن 4 گانه یا 9 گانه برای اوست. این واکسن بی‌خطر، موثر و طولانی مدت است. واکسیناسیون کودک در سنین توصیه شده به حفظ سلامت او تا بزرگسالی کمک می‌کند و بهترین راه برای پیشگیری از سرطان در آینده، واکسن HPV است. در این مقاله به تعریف واکسن زگیل تناسلی، تعداد دوزهای مورد نیاز، عوارض جانبی و قیمت واکسن اچ پی وی می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

واکسن زگیل تناسلی چیست و چه کسانی به آن نیاز دارند؟

واکسن اچ پی وی شما را از ابتلا به عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (human papillomavirus) محافظت می‌کند. HPV با بیش از ۲۰۰ ویروس مرتبط است که حدود ۴۰ مورد آن از طریق تماس مستقیم جنسی منتقل می‌شود. در این میان، دو نوع HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و حدود ۱۲ نوع HPV می‌توانند باعث ایجاد انواع خاصی از سرطان مانند سرطان دهانه رحم، مقعد، اوروفارنکس و آلت تناسلی شوند.

سه واکسن برای جلوگیری از عفونت با HPV در ایالات متحده مجوز گرفته‌اند. همه افراد می‌توانند برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی، واکسن اچ پی وی را تزریق کنند.

واکسن گارداسیل چیست و چه مدل هایی دارد؟

یکی از واکسن‌هایی که بدن انسان را در برابر بیماری‌های مقاربتی در امان نگه می‌دارد، واکسن گارداسیل است. این واکسن می‌تواند شما را از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم، سرطان سیستم تناسلی، سرطان سر و گردن و سرطان مقعد به دور نگه دارد. با تزریق به موقع واکسن گارداسیل، زندگی سالم‌تری را تجربه خواهید کرد.

سه نوع واکسن گارداسیل به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA)رسیده است. این مدل‌ها عبارتنداز:

 • گاداسیل (gardasil)
 • گارداسیل ۹ (gardasil 9)
 • سرواریکس (Cervarix)

گارداسیل ۹، از سال ۲۰۱۶، تنها واکسن HPV مورد استفاده در ایالات متحده است. سرواریکس از عفونت با انواع ۱۶ و ۱۸ و گارداسیل از عفونت با انواع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ جلوگیری می‌کند. در واقع واکسن گارداسیل ۹ شما را از عفونت با ۹ نوع HPV زیر محافظت می‌کند:

 • HPV انواع ۶ و ۱۱: باعث ۹۰ درصد موارد زگیل‌ تناسلی مردان و زنان هستند.
 • HPV انواع ۱۶ و ۱۸: دو HPV پرخطر که باعث حدود ۷۰ درصد سرطان‌های دهانه رحم و درصد بالاتری از برخی دیگر از سرطان‌های ناشی از HPV می‌شوند.
 • HPV انواع ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸: ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از سرطان‌های دهانه رحم را تشکیل می‌دهند.

انواع ویروس های اچ پی وی با عث بیماری های مختلف در افراد می‌شود که با تزریق واکسن می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

اینفوگرافی واکسن اچ‌پی‌وی؛ ضروری و تاثیرگذار در سلامت جنسی

چه کسانی باید واکسن زگیل تناسلی بزنند؟

کمیته مشورتی مرکز کنترل و راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی (CDC) در مورد شیوه‌های ایمن سازی (ACIP) توصیه‌هایی را در مورد همه واکسیناسیون‌ها در ایالات متحده، از جمله واکسیناسیون HPV ارائه می‌دهد. توصیه‌های فعلی ACIP برای واکسیناسیون HPV عبارتند از:

 • کودکان و بزرگسالان ۹ تا ۲۶ سال: واکسیناسیون HPV به طور معمول در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی توصیه می‌شود. واکسیناسیون را می توان از ۹ سالگی شروع کرد و همچنین برای تمام افراد بالای ۲۶ سال که به اندازه کافی واکسینه نشده‌اند هم توصیه می‌شود.
 • بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ سال: اگرچه واکسن HPV توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای تزریق تا سن ۴۵ سالگی تایید شده است، اما این واکسن برای همه بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ سال توصیه نمی‌شود. در عوض، ACIP توصیه می‌کند که پزشکان بیماران خود را در این گروه سنی که قبلا به اندازه کافی واکسینه نشده‌اند، بررسی کنند که آیا واکسیناسیون HPV برای آن‌ها مناسب است یا خیر. واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی سود کمتری دارد زیرا افراد بیشتری قبلا در معرض ویروس قرار گرفته‌اند.

بهتر است بهترین سن برای تزریق واکسن اچ پی وی را رعایت کنیم تا کارایی و اثربخشی بیشتری داشته باشد.

بهترین زمان برای تزریق واکسن زگیل تناسلی

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل قبل از شروع فعالیت جنسی دختران و پسران در سنین نوجوانی است. در صورتی که واکسن گارداسیل در سن نوجوانی و قبل از رابطه جنسی تزریق شود، می‌تواند از بروز زگیل تناسلی که در اثر رابطه جنسی ایجاد می‌شود، جلوگیری کند.

بازه سنی ۱۱ تا ۱۲ سال برای دختران و پسران توسط CDC (سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا) برای تزریق واکسن گارداسیل تایید شده است. در بعضی کشورها بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل را ۹ سالگی در نظر گرفته‌اند.

واکسن اچ پی وی از بروز بیماری های خطرناک در زنان و مردان جلوگیری می کند

تا چه سنی می‌توان واکسن اچ پی وی را تزریق کرد؟

دختران و پسران می‌توانند واکسن اچ پی وی بزنند؛ اما اولویت تزریق واکسن، دختر خانم‌ها به ویژه در رده سنی ۹ تا ۱۴ سال است؛ با این حال برای افراد در سنین بالاتر نیز منعی برای تزریق وجود ندارند. علت در نظر گرفتن این سنین، تزریق قبل از ازدواج دخترخانم‌ها و شروع رابطه جنسی است تا واکسن اثر داشته باشد. برای پسران نیز تزریق واکسن زگیل تناسلی قبل از برقراری اولین رابطه جنسی توصیه می‎شود.

افرادی که ازدواج کرده‌اند و رابطه جنسی داشته‌اند نیز می‌توانند واکسن بزنند؛ اما احتمال ابتلای فرد قبل از تزریق به برخی از سویه‌های HPV وجود دارد و این نکته بسیار حائز اهمیت است که در چه مرحله‌ای از آلودگی واکسن تزریق می‌شود. بزرگسالان تا 45 سالگی هم می‌توانند واکسن زگیل تناسلی را ترزیق کنند اما اثردهی کمی خواهد داشت و باید با مشورت پزشک واکسیناسیون انجام گیرد.

واکسن گارداسیل چگونه تزریق می‌شود؟

حال می‌خواهیم بررسی کنیم که نحوه تزریق واکسن گارداسیل چگونه است؟‌ واکسن گارداسیل یا همان واکسن HPV در عضله بازو تزریق می‌شود. بر اساس نظریه‌ای که سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا صادر کرده است، واکسن گارداسیل در دو دوز تزریق می‌شود.

نوجوانان دختر و پسری که در بازی سنی ۱۱ تا ۱۲ سالگی قرار دارند، می‌توانند با فاصله ۶ ماه دو دوز را دریافت کنند. نوجوانان کمتر از ۱۱ سال و بیشتر از ۱۲ سال نیز باید با رعایت فاصله مناسب دو دوز واکسن تزریق کنند. تا ۱۵ سالگی دو دوز واکسن گارداسیل برای نوجوانان توصیه می‌شود اما از سن ۱۵ تا ۲۶ سالگی دریافت سه دوز اثربخشی بهتری خواهد داشت. در این افراد دوز اول تزریق می‌شود و به فاصله یک ماه دوز دوم دریافت شده و پس از سه ماه از دوز دوم نیز دوز سوم تزریق می‌شود.

تزریق واکسن اچ پی وی در بارداری

واکسن اچ پی وی برای زنان باردار یا افرادی که بیماری متوسط یا شدید دارند، توصیه نمی‌شود. واکسیناسیون HPV باید تا بعد از بارداری به تعویق بیفتد، اما آزمایش بارداری قبل از انجام واکسیناسیون لازم نیست. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسیناسیون بر بارداری یا آسیب به جنین تأثیر می‌گذارد. در این رابطه حتما با دکتر زنان صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند.

در صورت داشتن هر گونه حساسیت شدید، از جمله حساسیت به مخمر یا لاتکس، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین، اگر واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی به هر یک از اجزای واکسن یا دوز قبلی واکسن داشته‌اید، نباید واکسن را دریافت کنید.

چند دوز واکسن اچ پی وی لازم است؟

واکسن HPV به صورت یک سری واکسن تزریق می‌شود. بسته به سن شروع واکسیناسیون، دوزهای متفاوتی را مشخص می‌کند. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، کودکانی که واکسن اچ پی وی را قبل از تولد ۱۵ سالگی خود شروع می‌کنند، تنها به دو دوز برای محافظت کامل نیاز دارند. اما افرادی که این سری واکسن را در سن ۱۵ سالگی یا بالاتر شروع می‌کنند و افرادی که دارای شرایط خاص با سیستم ایمنی ضعیف هستند، برای محافظت کامل نیاز است که سه دوز دریافت کنند.

پس از تزریق دوز اول، دوز دوم را یک الی دو ماه بعد تزریق کنید و دوز سوم را 6 ماه بعد از تزریق دوز اول، تزریق کنید.

برای اثربخشی یهتر باید واکسن اچ پی وی گارداسیل را در سه دوز تزریق کرد.

واکسن گارداسیل چقدر موثر است؟

کارآزمایی‌های بالینی نشان داده‌اند که واکسن‌های HPV در پیشگیری از عفونت دهانه رحم با انواع HPV که آن‌ها را هدف قرار می‌دهند، زمانی که قبل از اولین قرار گرفتن در معرض ویروس، یعنی قبل از شروع فعالیت جنسی، تزریق می‌شوند، بسیار موثر هستند. واکسن‌های HPV همچنین عفونت‌های سایر بافت‌هایی را که HPV آلوده می‌کنند، از جمله مقعد و ناحیه دهان کاهش می‌دهند.

یک کارآزمایی بالینی گارداسیل در مردان نشان داد که می‌تواند از تغییرات سلولی مقعدی ناشی از عفونت مداوم جلوگیری کند. همچنین مطالعاتی که منجر به تایید گارداسیل ۹ شد، نشان داد که گارداسیل ۹ تقریبا ۱۰۰٪ در پیشگیری از عفونت‌های دهانه رحم، فرج، و واژن و پیش سرطان‌های ناشی از هر هفت نوع HPV سرطان‌زا، موثر است.

گرچه سرواریکس و گارداسیل تنها با دو نوع HPV پرخطر، HPV۱۶ و HPV۱۸ از عفونت جلوگیری می‌کنند، اما این دو نوع HPV مسئول بیشتر سرطان‌های ناشی از HPV هستند. در یک مقاله در سال ۲۰۱۷، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که واکسن‌های HPV کارایی قابل مقایسه‌ای دارند. علاوه بر این، Cervarix محافظت قابل توجهی در برابر چند نوع HPV اضافی ایجاد کننده سرطان با پدیده‌ای به نام محافظت متقاطع، ارائه می‌دهد.

زنانی که سه دوز از Cervarix دریافت کرده‌اند، محافظت قوی در برابر عفونت‌های جدید با HPV انواع ۳۱، ۳۳ و ۴۵ را تجربه می‌کنند.

تا به امروز مشخص شده است که محافظت در برابر عفونت اچ پی وی حداقل ۱۰ سال با Gardasil، تا ۱۱ سال با Cervarix، و حداقل ۶ سال با Gardasil ۹ ادامه دارد. مطالعات اثر طولانی مدت واکسن هنوز ادامه دارد و تکنیک‌های در حال پیشرفت به دانشمندان کمک می‌کند تا درک بهتری از مدت زمان حفاظت داشته باشند.

واکسن اچ پی وی چگونه کار می‌کند؟

مانند سایر ایمن سازی‌هایی که از عفونت ویروسی محافظت می‌کنند، واکسن HPV بدن را تحریک می‌کند تا آنتی‌بادی‌هایی تولید کند که در مواجهه آینده با HPV، به ویروس متصل شده و از آلوده کردن سلول‌ها جلوگیری کند.
واکسن‌های فعلی اچ پی وی بر اساس ذرات ویروس مانند (VLP) هستند که توسط اجزای سطح HPV تشکیل می‌شوند. VLPها عفونی نیستند زیرا فاقد DNA ویروس هستند. با این حال، آن‌ها شباهت زیادی به ویروس طبیعی دارند و آنتی‌بادی‌های ضد VLP ها نیز در برابر ویروس طبیعی فعالیت دارند. مشخص شده است که VLP ها به شدت ایمنی‌زا هستند، به این معنی که سطح بالایی از تولید آنتی بادی را در بدن القا می کنند، بنابراین واکسن‌ها بسیار موثر باشند.
نکته مهم این است که واکسن‌های اچ پی وی از سایر بیماری‌های مقاربتی پیشگیری نمی‌کنند، همچنین عفونت‌های HPV موجود یا بیماری‌های ناشی از HPV را درمان نمی‌کنند.

چرا واکسیناسیون HPV مهم است؟

ترکیب واکسیناسیون HPV و غربالگری دهانه رحم می‌تواند بیشترین محافظت را در برابر سرطان دهانه رحم ایجاد کند. همچنین، واکسیناسیون HPV خطر ابتلا به سرطان‌های ناشی از HPV را در نقاطی غیر از دهانه رحم نیز کاهش داده و در پیشگیری از زگیل تناسلی زنان و مردان بسیار موثر است.

از سوی دیگر، واکسیناسیون می‌تواند شیوع انواع HPV را در جمعیت کاهش دهد؛ در نتیجه عفونت در افرادی که واکسینه نشده‌اند کاهش می‌یابد (پدیده ای به نام حفاظت از گله یا ایمنی گله‌ای). به عنوان مثال، در استرالیا، جایی که نسبت بالایی از دختران با گارداسیل واکسینه می‌شوند، میزان بروز زگیل تناسلی در طی ۴ سال اول برنامه واکسیناسیون در میان مردان جوانی که در آن زمان به خوبی زنان جوان واکسینه نمی‌شدند، کاهش یافت.

بعد از تزریق واکسن HPV نیاز به غربالگری سرطان دهانه رحم است؟

بله! از آنجایی که واکسن‌های HPV در برابر تمام انواع HPV که می‌توانند باعث سرطان شوند محافظت ایجاد نمی‌کنند، به زنانی که واکسینه شده‌اند توصیه می‌شود که همچنان توصیه‌های غربالگری را دنبال کنند. غربالگری معمول برای سرطان دهانه رحم از طریق آزمایش پاپ اسمیر از سن ۲۱ سالگی انجام می‌شود که بخش مهمی از مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه است.

بهترین زمان برای تزریق واکسن زگیل تناسلی

محافظت زودهنگام بهترین عملکرد را دارد؛ به همین دلیل است که واکسن HPV در کودکان توصیه می‌شود. این کار از کودک شما قبل از تماس با ویروس محافظت می‌کند.

کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله باید دو دوز واکسن HPV را با فاصله ۶ تا ۱۲ ماه دریافت کنند. البته واکسن HPV را می‌توان از سن ۹ سالگی شروع کرد. کودکانی که سری واکسن HPV را در روز تولد ۱۵ سالگی یا بعد از آن شروع می‌کنند، نیاز به سه دوز دارند که در طی ۶ ماه تجویز می‌شود. اگر نوجوان شما هنوز واکسینه نشده است، در اسرع وقت با پزشک خود در مورد دریافتاین واکسن صحبت کنید چرا که نوجوانان و جوانان نیز باید واکسینه شوند.

همه افراد تا سن ۲۶ سال باید واکسن HPV را دریافت کنند، اگر قبلاً به طور کامل واکسینه نشده باشند. واکسیناسیون HPV برای افراد بالای ۲۶ سال توصیه نمی‌شود. اما برخی از بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ ساله که قبلا واکسینه نشده‌اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت‌های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون برای آن‌ها، واکسن HPV را دریافت کنند.

بهترین زمان تزریق واکسن زگیل تناسلی (واکسن گارداسیل) قبل از 15 سالگی است.

نتایج واکسیناسیون اچ پی وی

عفونت‌های HPV و پیش سرطان‌های دهانه رحم (سلول های غیرطبیعی روی دهانه رحم که می‌توانند منجر به سرطان شوند) از سال ۲۰۰۶، یعنی زمانی که واکسن‌های HPV برای اولین بار در ایالات متحده استفاده شد، کاهش یافته است:

 • در بین دختران نوجوان، عفونت با انواع HPV که باعث بیشتر سرطان‌های HPV و زگیل تناسلی می‌شود، ۸۸ درصد کاهش یافته است.
 • در میان زنان جوان، عفونت با انواع HPV که باعث بیشتر سرطان‌های HPV و زگیل تناسلی می‌شوند، ۸۱ درصد کاهش یافته است.
 • در میان زنان واکسینه شده، درصد پیش سرطان‌های دهانه رحم ناشی از انواع HPV که اغلب با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند، ۴۰ درصد کاهش یافته است.

آمارها نشان می‌دهد که واکسن HPV تاثیر زیادی در کاهش این بیماری و مشکلات ناشی از ویروس در زنان دارد.

آیا واکسن اچ پی وی خطرناک است؟

بیش از ۱۵ سال نظارت نشان داده است که واکسن های HPV بسیار ایمن و موثر هستند. مانند همه واکسن‌ها، دانشمندان همچنان بر واکسن‌های HPV نظارت می‌کنند تا مطمئن شوند که این ایمنی ادامه دارد.

آیا گارداسیل عوارض هم دارد؟

مانند هر واکسن یا دارویی، واکسن‌های HPV می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند، اما مزایای واکسیناسیون HPV بسیار بیشتر از خطر عوارض جانبی احتمالی است. شایع‌ترین عوارض جانبی که البته بسیار خفیف هستند، عبارتند از:

 • درد، قرمزی یا تورم در بازوی محل تزریق واکسن
 • سرگیجه یا غش (غش بعد از هر گونه واکسیناسیون، از جمله واکسن HPV، در بین نوجوانان شایع‌تر است)
 • حالت تهوع
 • سردرد

برای جلوگیری از غش و صدمات ناشی از افتادن، نوجوانان باید در هنگام واکسیناسیون و به مدت ۱۵ دقیقه پس از تزریق واکسن بنشینند یا دراز بکشند.

آیا تزریق گارداسیل به برنامه واکسیناسیون ملی تبدیل می‌شود؟

برنامه وزارت بهداشت برای ورود واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون ملی در حال بررسی است و نیاز به اقدامات کارشناسی دارد که پس از ارزیابی‌های لازم در این زمینه مشخص می‌شود.

با این حال که ویروس HPV می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به بیماری‌هایی از جمله سرطان دهانه رحم شود؛ اما این نوع سرطان ابتلا بالایی در کشور ندارد. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه متوجه شده‌اند میزان شیوع این نوع از عفونت در بین خانم‌ها در سنین باروی به میزان هشت درصد است. به همین جهت از سوی متخصصین و کارشناسان باید مورد ارزیابی قرار گیرد تا تصمیم گیری نهایی برای واکسیناسیون ملی انجام شود.

اگر در گروه سنی لازم قرار ندارید، برای محافظت از خود در برابر سرطان دهانه رحم می‌توانید اقداماتی انجام دهید!

قیمت واکسن گارداسیل چقدر است؟

آیا از قیمت واکسن اچ پی وی باخبر هستید؟ قیمت واکسن اچ پی وی گارداسیل در سال ۱۴۰3 با نرخ دولتی به ترتیب زیر است:

 • واکسن گارداسیل چهار ظرفیتی با قیمت دولتی دو میلیون و صد و هفتاد و دو هزار‌ و چهارصد تومان
 • واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی با قیمت دولتی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

قیمت واکسن اچ پی وی به محل تهیه واکسن نیز بستگی دارد. اگر می‌خواهید واکسن گارداسیل را با قیمت مناسب‌تری بخرید، می‌توانید به سازمان هلال احمر مراجعه کنید.

آیا واکسن زگیل تناسلی با داروی خاصی تداخل دارد؟

واکسن زگیل تناسلی با برخی از داروها تداخل دارویی ایجاد می‌کند و ممکن است برای بدن خطرناک باشد. برخی از داروهایی که با واکسن گارداسیل یا همان اچ پی وی تداخل دارویی دارد، عبارتند از:

 • داروهای استروئیدی
 • داروهای تجویز شده در هنگام پیوند عضو
 • داروهای تجویز شده برای بیماران‌های خود ایمنی
 • داروهای تجویز شده در هنگام شیمی‌درمانی

اگر قصد تجویز واکسن گارداسیل را دارید بهتر است قبل از هرگونه اقدام با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید و اگر داروی خاصی هم مصرف می‌کنید، نظر پزشک را جویا شوید.

واکسن زگیل تناسلی برای مردان

شاید تصور کنید که به علت اینکه سرطان دهانه رحم در مردان وجود ندارد، پس نیازی هم به تزریق واکسن hpv نیست. در حالی که این گونه نیست! واکسن گارداسیل برای مردان نیز مفید و موثر است و از بیماری‌های مانند زگیل تناسلی مردان، سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی جلوگیری می‌کند.

مردان هم می‌توانند واکسن گارداسیل ۹ را از سن ۹ تا ۲۶ سالگی دریافت کنند.

واکسن زگیل تناسلی یا اچ پی وی برای مردان نیز موثر است

آیا واکسن زگیل تناسلی باعث ناباروری می‌شود؟

برخی از افراد این تصور را دارند که واکسن گارداسیل یا همان اچ پی وی باعث نازایی در زنان می‌شود، در حالی که اینگونه نیست. واکسن گارداسیل از ابتلا به بیماری‌های سختی مانند سرطان دهانه رحم زنان و ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی جلوگیری می‌کند، بنابراین میزان باروری را افزایش می‌دهد. ادعای این که واکسن ویروس HPV باعث نازایی می‌شود، به صورت کامل از لحاظ علمی رد شده است. برای اینکه با خدمات دکتر زنان در زمینه انواع زگیل تناسلی و درمان سرطان‌های زنان آشنا شوید، ابتدا باید بدانید تخصص زنان چیست و چه اقداماتی توسط این پزشکان انجام می‌شود.

انواع واکسن اچ پی وی

در حال حاضر سه نوع واکسن HPV وجود دارد. این سه واکسن توانسته است از سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه دریافت کند. سه واکسن ارائه شده برای ویروس HPV در نوع سویه ویروس و تعداد تفاوت دارد.

انواع واکسن اچ پی وی عبارتنداز:

 • واکسن HPV دو ظرفیتی
 • واکسن HPV چهار ظرفیتی
 • واکسن HPV نه ظرفیتی

هر یک از واکسن‌های ارائه شده، جهت از بین بردن نوع خاصی از ویروس کاربرد دارد.

واکسن اچ پی وی ۹ ظرفیتی چیست؟

رایج‌ترین نوع واکسن HPV، واکسن ۹ ظرفیتی است این واکسن بیشترین ظرفیت را برای پیشگیری از عفونت‌های ویروس پاپیلوم انسانی را داراست؛ یعنی بیشترین تاثیردهی را دارد.

واکسن اچ پی وی 4 دوزه چیست؟

واکسن چهار ظرفیتی می‌تواند از سویه‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلوم انسانی پیشگیری کند. علاوه بر آن علیه سویه‌های ۶ و ۱۱ نیز موثر عمل می‌کند. پیشگیری از بروز زگیل تناسلی نیز از کاربرد واکسن چهار ظرفیتی است.

گارداسیل تا چند سال از بدن محافظت می‌کند؟

مطالعات نشان می‌دهد که واکسن های HPV محافظت طولانی مدت در برابر عفونت HPV و در نتیجه بیماری‌های ناشی از عفونت HPV ارائه می دهند.

به نقل از European code against canser:

واکسن HPV برند گارداسیل، حداقل به مدت 10 سال از بدن در برابر انواع ویروس های اچ پی وی محافظت می‌کند.

تأثیر تزریق واکسن زگیل تناسلی چقدر است؟

واکسن زگیل تناسلی یا همان HPV در جلوگیری از زگیل تناسلی و سایر بیماری‌ها نقش موثری دارد. تحقیقات نشان از تاثیر 90 درصدی این واکسن بر جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با ویروس HPV دارد. با دریافت دوز واکسن زگیل تناسلی تا احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی و … را تا 90 درصد کاهش دهید.

آیا بعد از ابتلا واکسن HPV باعث بهبودی زگیل تناسلی می‌شود؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که در هنگام ابتلا به زگیل تناسلی می‌توانند برای درمان از واکسن زگیل تناسلی یا همان واکسن اچ پی وی کمک بگیرند، اما اینگونه نیست. واکسن HPV هیچ نقشی در درمان و بهبودی زگیل تناسلی نخواهد داشت. واکسن اچ پی وی فقط نقش پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی را بر عهده دارد.

زگیل تناسلی را جدی بگیرید

برای پیگیری از بیماری‌های مقاربتی، واکسن اچ پی وی یا همان واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنید. ویروس پاپیلومای انسانی که به عنوان HPV شناخته می‎شود، می‌تواند انواع بیماری‌های سرطانی در بدن زنان و مردان ایجاد کند. از آن جایی که HPV راهی برای درمان ندارد، پس بهتر است حتما واکسن زگیل تناسلی را دریافت کنیم. قیمت واکسن اچ پی وی 4 ظرفیتی در ایران در سال 1403 به مبلغ دو میلیون و صد و هفتاد و دو هزار‌ و چهارصد تومان و واکس HPV نه ظرفیتی به قیمت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، از بهترین متخصصین زنان سراسر کشور نوبت دریافت کنید.آیا واکسن اچ پی وی دریافت کرده‌اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر در میان بگذارید. اگر سوالی در مورد این واکسن دارید نیز بنویسید تا پزشکان ما پاسخگو باشند.

 

سوالات متداول واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی یا واکسن زگیل تناسلی یکی از واکسن‌های ضروری برای پیشگیری از سرطان رحم، سرطان مقعد، زگیل تناسلی و … است.

قیمت واکسن گارداسیل چهار ظرفیتی 2172400 تومان و واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی با قیمت دولتی 4200000 تومان است

امکان تهیه واکسن اچ پی وی با مصوبه دولتی از هلال احمر امکان‌پذیر است.

تزریق واکسن اچ پی وی تا 45 سالگی مورد تایید است.

واکسن با برند گارداسیل بهترین واکسن اچ پی وی است.

محتوای آکارئون

منابع:

www.cdc.gov

www.cancer.gov

www.mayoclinic.org

embryo.asu.edu

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر