کاندوم زنانه چیست؟ آشنایی با روش استفاده کاندوم زنانه

افراد زیادی وجود دارند که با کاندوم مردانه آشنا هستند یا تجربه استفاده از این محصول مراقبت جنسی را دارند. کاندوم زنانه نمونه مشابهی از همین محصول است که از نظر ظاهری و عملکرد کمی با کاندوم مردانه متفاوت است. به‌طورکلی دو نوع کاندوم وجود دارد، کاندوم زنانه یا داخلی و کاندوم مردانه یا خارجی. کاندوم زنانه جایگزینی برای کاندوم مردانه به‌عنوان یک روش مانع برای رابطه جنسی ایمن است که از بارداری و بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کند.

این محصول در طول رابطه جنسی واژینال، برای جلوگیری از رسیدن مایع منی (مایع حاوی اسپرم) به رحم استفاده می‌شود. در این مطلب از مجله دکتردکتر قصد داریم تا اطلاعاتی را در رابطه با کاندوم زنانه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مثلا جنس کاندوم زنانه و نکات مهم در هنگام مصرف و چرایی استفاده از این محصول جنسی را بررسی خواهیم کرد. علاوه‌براین، روش استفاده، میزان اثرگذاری و سایر سؤالات متداول در این زمینه که البته برای اطلاع کامل از آن‌ها باید به پزشک زنان در تهران و دیگر شهرهای ایران مراجعه کنید را به‌منظور آگاهی‌رسانی پاسخ خواهیم داد؛ با ما همراه شوید.

جنس کاندوم زنانه

کاندوم‌های زنانه ظاهری مشابه به کاندوم مردانه دارند، با این تفاوت که در واژن خانم‌ها نصب می‌شود. این کاندوم‌ها طولی بالغ بر ۱۷ سانتی‌متر داشته و دارای دو حلقه است. یکی در ابتدا که به آن حلقه بیرونی گفته می‌شود و در بین دو لابیا قرار می‌گیرد و دیگری حلقه داخلی است که داخل واژن جای می‌گیرد. کاندوم زنانه، شبیه به یک کیسه روغن کاری شده با دو سر است که یکی از آن‌ها باز و دیگری بسته است.

این کاندوم‌ ظاهری لوله‌ای شکل دارند و شفاف و نازک هستند. این محصول مراقبتی از جنس لاستیک نیتریل یا لاتکس آزمایشگاهی است که قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می‌گیرد. در آخر با پایان رابطه جنسی از داخل واژن خارج می‌شود. به‌طورکلی کاندوم‌ها را از پلی‌اورتان یا نیتریل پلیمر می‌سازند که نوعی لاستیک مصنوعی است.

طرز استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه بیکینی

کاندوم زنانه معمولی به‌عنوان یک آستر یا یک جیب مصنوعی به داخل واژن فشار داده می‌شود. کاندوم زنانه بیکینی در واقع نوعی اتصال‌دهنده است. این کاندوم‌ها به شکل لباس زیر زنانه طراحی شده‌اند. با این تفاوت که در قسمت فاق آن درز یا شکافی وجود دارد. در اطراف این شکاف اتصال‌دهنده‌هایی قرار گرفته‌اند که به کاندوم زنانه کمک می‌کند تا به این گیره‌ها متصل شود و ثابت بماند. این عملکرد کمک می‌کند تا کاندوم کاملاً به داخل واژن فرو نرود. نوع دیگری از کاندوم بیکینی نیز وجود دارد که از نظر ظاهری، کاملاً به مدل قبلی نزدیک است؛ اما دارای کاندوم وابسته است که محفظه‌ای محکم در قسمت جلویی و خارجی دستگاه تناسلی دارد. درپوش این محفظه قبل از رابطه جنسی باز می‌شود.

علت استفاده از کاندوم بیکینی

به‌طورکلی استفاده از کاندوم، چه در نوع مردانه یا در نوع زنانه باعث می‌شود تا رحم خانم از وجود اسپرم دور بماند و نهایتاً از بارداری جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، کاندوم از شما و شریک زندگی‌تان را در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند، زیرا هیچ یک از شما با مایعات جنسی دیگری در تماس نیستید. کاندوم زنانه مدل بیکینی علاوه بر موارد نام‌برده باعث می‌شود تا کاندوم واژینال در جای خود ثابت بماند و احتمال پارگی یا بارداری را کمتری می‌کند.

مزایا و معایب کاندوم زنانه

استفاده از کاندوم زنانه هم مزایا دارد و هم معایب. در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها به‌صورت جداگانه می‌پردازیم:

مزایا استفاده از کاندوم زنانه

 1.  کاندوم‌های زنانه به محافظت از هر دو شریک جنسی در برابر بیماری‌های مقاربتی از جمله HIV کمک می‌کند.
 2.  اگر به‌درستی استفاده شوند، روشی قابل‌اعتماد برای جلوگیری از بارداری هستند.
 3.  این یک نوع پیشگیری از بارداری است که فقط هنگام رابطه جنسی باید از آن استفاده کنید.
 4.  بدون نسخه قابل‌خرید است.
 5.  می‌توان آن را تا ۸ ساعت قبل‌تر از رابطه جنسی درون واژن گذاشت.
 6.  از انواع روان‌کننده، می‌توان برای ایجاد راحتی و لذت بیشتر استفاده کرد. مانند روان‌کننده‌های که بر پایه آب، سیلیکون یا روغن هستند.
 7.  برای افرادی که به کاندوم‌های لاتکس حساسیت دارند، جایگزین مناسبی است.
 8.  مواد مورد استفاده در ساخت این کاندوم‌ها باعث می‌شوند تا داخل رحم گرم شود که در نهایت منجر به افزایش لذت در رابطه جنسی می‌شود.
 9. حلقه بیرونی ممکن است کلیتوریس را تحریک کند و رابطه جنسی را لذت بخش‌تر کند.
 10. داخل واژن را می‌پوشاند تا آلت تناسلی نیازی به نعوظ نداشته باشد و ممکن است نیازی به بیرون کشیدن بلافاصله پس از انزال نباشد.

معایب استفاده از کاندوم زنانه

 1. کاندوم زنانه ممکن است در حین رابطه جنسی به داخل واژن فشار داده شود. این همچنین باعث می‌شود کاندوم تا حدی کارایی خود را در جلوگیری از بارداری از دست بدهد.
 2. کاندوم‌های زنانه بسیار قوی هستند، اما در صورت عدم استفاده صحیح ممکن است شکافته یا پاره شوند.
 3. آن‌ها به‌اندازه کاندوم‌های مردانه در دسترس نیستند و به همین دلیل قیمت بالاتری دارند.
 4. نسبت به سایر راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و ممانعت از بارداری، میزان شکست بالاتری دارد.
 5. برای برخی افراد نصب و برداشتن آن مشکل است.
 6.  به‌اندازه کاندوم مردانه در دسترس نیست.

عوارض کاندوم زنانه

به‌طورکلی عوارض جانبی جدی برای استفاده از کاندوم زنانه وجود ندارد. البته در برخی از مصرف‌کنندگان کاندوم، هرچند خیلی نادر، گزارش می‌شود که استفاده از این روش مراقبتی، می‌تواند حساسیت اندام‌های تناسلی را کاهش دهد و از لذت در هنگام مقاربت جنسی جلوگیری کند.

روش استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه یک روش مانع برای پیشگیری از بارداری است که در داخل واژن نصب می‌شود. این محصول مراقبتی از ملاقات اسپرم با تخمک جلوگیری می‌کند. درنهایت عمل لقاح کامل و بارداری صورت نمی‌گیرد. برای استفاده از این محصول باید مطابق مراحل زیر پیش بروید:

 1. بسته را باز کنید و کاندوم زنانه را بردارید. بسته را با دندان باز نفرمایید یا به هنگام درآوردن کاندوم از داخل بسته از ناخن کمک نگیرید. چرا که احتمال پاره یا سوراخ‌شدن کاندوم وجود دارد.
 2. بایستید یا به حالت نیمه نشسته قرار بگیرید.
 3. حلقه کوچک‌تر را که در انتهای بسته کاندوم است، لبه‌های این حلقه را به هم فشار دهید تا بتوانید به‌راحتی داخل واژن خود قرار دهید.
 4. اطمینان حاصل کنید که حلقه بزرگ در انتهای باز کاندوم، اطراف دهانه واژن یا لابیا را بپوشاند.
 5. از انگشتتان کمک بگیرید تا کاندوم را به داخل واژن فشار دهید.
 6. انتهای کاندوم را تا جایی که ممکن است در واژن قرار دهید. وقتی آن را رها کردید، حلقه باز می‌شود تا کاندوم را در جای خود ثابت بماند.
 7. اطمینان حاصل کنید که کاندوم پیچ خورده نیست.
 8. مطمئن باشید که آلت تناسلی مردانه در کاندوم زنانه قرار می‌گیرد و بین کاندوم و کناره واژن نیست.
 9. نکات مهم در زمان استفاده از کاندوم زنانه
 10. 10.کاندوم زنانه را می‌توان قبل از رابطه جنسی داخل واژن قرار داد، اما مطمئن شوید که آلت تناسلی مردانه قبل از قرار دادن کاندوم با واژن تماس پیدا نکند. حتی قبل از اینکه یک مرد به ارگاسم (انزال کامل) برسد، منی همچنان می‌تواند از آلت تناسلی خارج شود.
 11. همیشه کاندوم‌هایی بخرید که علامت CE اروپا یا علامت UKCA روی بسته داشته باشند. این بدان معنی است که آن‌ها با استانداردهای ایمنی بالا آزمایش شده آن.
 12. کاندوم زنانه ممکن است در حین رابطه جنسی به داخل واژن فشار داده شود، اما اگر این اتفاق بیفتد، به‌راحتی می‌توانید آن را خارج کنید.
 13. کاندوم‌های زنانه نباید دوباره استفاده شوند. هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم نو استفاده کنید.
 14. روی بسته‌بندی کاندوم‌ها تاریخ مصرف نوشته شده است. از کاندوم‌های تاریخ انقضا ندارند یا تاریخ مصرفشان تمام شده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.
 15. کاندوم‌های زنانه از قبل روان‌کاری شده‌اند تا استفاده از آن‌ها راحت‌تر انجام شود، اما اگر برای جای‌گذاری آن‌ها مشکل دارید، می‌توانید از روغن اضافی کمک بگیرید.
 16. اطمینان حاصل کنید که حلقه بیرونی خارج از واژن (روی فرج یا لابیا) باقی بماند.
 17. پس از استفاده، کاندوم را در توالت نیندازید.

کاندوم زنانه

خارج کردن کاندوم از واژن

خارج کردن کاندوم زنانه از واژن پس از رابطه جنسی، کار بسیار ساده‌ای است. کافی است، مطابق دو مرحله زیر پیش بروید:

 1. برای جلوگیری از نشت مایع منی می‌توانید حلقه بزرگ را کمی بچرخانید تا محفظه بسته شود. کاندوم زنانه را آرام بیرون بکشید.
 2.  آن را در مقداری دستمال بپیچید و در سطل زباله قرار دهید.

کاندوم زنانه بهتر است یا کاندوم مردانه؟

کاندوم اساساً یک روش مانع برای پیشگیری از بارداری است و کاندوم زنانه یا مردانه هر دو از این قاعده پیروی می‌کنند. هر دوی این محصولات در برابر عفونت‌ و بیماری‌های مقاربتی مردان STD و زنان جنبه حفاظتی دارند و باید پس از یک بار استفاده دور ریخته شوند. بنابراین برای پیدا کردن جواب این سؤال که کاندوم زنانه بهتر است یا کاندوم مردانه؟ باید به تفاوت‌های بین آن‌ها بپردازیم. کاندوم‌های زنانه روشی مفید برای جلوگیری از بارداری هستند؛ اما به‌اندازه کاندوم مردانه مؤثر نیستند. چراکه امکان رد و بدل‌ شدن مایعات بدن شریک جنسی در این روش مراقبتی وجود دارد. همچنین قرار دادن صحیح کاندوم زنانه در واژن نیاز به تمرین دارد تا به‌درستی قرار گیرد.

میزان اثرگذاری کاندوم زنانه

روش‌های پیشگیری از بارداری زیادی وجود دارد که زوجین در یک رابطه جنسی ممکن است از آن‌ها استفاده کنند. بااین‌حال، برای جلوگیری از بارداری سریع، به نظر می‌رسد کاندوم سریع‌ترین و مطمئن‌ترین انتخاب باشد. در صورت استفاده صحیح، کاندوم‌های زنانه و مردانه در پیشگیری از بارداری ناخواسته بسیار مؤثر هستند.

زمانی که به درستی استفاده شود تا ۹۵ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است اما در زندگی واقعی این میزان می‌تواند به ۷۹ درصد برسد. این عبارت بدین معناست که در یک سال، ۵ زن از هر ۱۰۰ زنی که هر بار به روش صحیح از کاندوم زنانه استفاده می‌کنند، باردار می‌شوند. در مقابل، از میان همین جامعه آماری خانم‌هایی که همسرانشان همیشه از کاندوم مردانه به درستی استفاده می‌کنند، تنها ۲ نفر از ۱۰۰ نفر باردار می‌شوند.

آیا کاندوم زنانه از بارداری و بیماری‌های جنسی پیشگیری می‌کند؟

کاندوم تنها راه پیشگیری از بارداری و جلوگیری از عفونت‌های مقاربتی (STIs) و HIV است. با این تفاوت که کاندوم‌های زنانه خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی زنان (STD) را از بین نمی‌برند، اما شانس ابتلای شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

تأثیر کاندوم زنانه بر ارگاسم و لذت جنسی

استفاده از کاندوم زنانه به هنگام رابطه جنسی به دلیل وجود حلقه‌های ابتدایی و انتهایی لذت جنسی و ارگاسم را افزایش می‌دهد. چراکه حلقه بیرونی مستقیماً در تماس با آلت تناسلی مردانه و فرج زن است.

وجود روغن و روان‌کننده‌های و موجود در کاندوم زنانه همانند همتای مردانه آن، خود عاملی برای لذت است.

در این روش آلت تناسلی مرد منقبض نمی‌شود. در نتیجه خانم‌ها لذت بیشتری خواهند برد.

استفاده از کاندوم زنانه برای چه افرادی مناسب است و برای چه افرادی مناسب نیست؟

استفاده از کاندوم زنانه را به این دسته از افراد توصیه نمی‌کنیم:

 • اکثر زوجین می‌توانند با خیال راحت از کاندوم زنانه استفاده کنند. همچنین می‌توانید بلافاصله پس از به‌دنیاآمدن نوزاد یا سقط‌جنین از این روش بهره بگیرید.
 • افرادی که به لاتکس حساسیت دارند می‌تواند از کاندوم‌های زنانه پلی‌اورتان استفاده کنند.
 • خانم‌هایی که همسرانشان از کاندوم مردانه به هر دلیلی استفاده نمی‌کنند.
 • کاندوم زنانه ممکن است برای زنانی که دست زدن به ناحیه تناسلی خود احساس خوشایندی ندارند، توصیه نمی‌شود.
 • اگر به دنبال روش مراقبتی بالای ۹۵ درصد هستید، نباید از این محصول جنسی استفاده کنید.

احتمال پارگی کاندوم زنانه چقدر است؟

کاندوم‌های زنانه با ناخن‌های تیز یا جواهرات آسیب می‌بیند، بنابراین باید نهایت دقت را به هنگام نصب خرج دهید. اگر این سؤال برایتان پیش آمد که در صورت پاره شدن چه باید کرد؟ باید به شما بگوییم که اگر فکر می‌کنید اسپرم وارد واژن شما شده و احتمال بارداری نیز وجود دارد، باید تا ۵ روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده از روش‌های پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده کنید. همچنین باید آزمایش STI را در نظر بگیرید.

آیا می‌توان از کاندوم زنانه و مردانه به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد؟

از کاندوم‌های زنانه می‌توان هم‌زمان با سایر روش‌های پیشگیری از بارداری از جمله قرص‌های ضد بارداری، حلقه‌های واژینال، تزریق‌های ضد بارداری، ایمپلنت‌ها و آی یو دی استفاده کرد. اگر از کاندوم زنانه استفاده می‌کنید، شریک زندگی شما نیازی به پوشیدن کاندوم مردانه ندارد. اگر از دو کاندوم به طور هم‌زمان استفاده کنید، احتمال پارگی هر دو کاندوم وجود دارد.

جاگزاری کاندوم زنانه

کاندوم زنانه ایمنی شما را بالاتر می‌برد!

کاندوم زنانه یکی از روش‌های مراقبتی و پیشگیرانه است که شریک‌های جنسی را از بیماری‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته حفاظت می‌کند. عملکرد کاندوم زنانه با همتای مردانه آن تفاوت چندانی ندارد. هرچند که کاندوم مردانه در مقایسه با این محصول حفاظت و تأثیرگذاری بیشتری دارد؛ اما کاندوم زنانه لذت رابطه جنسی را برای طرفین بیشتر خواهد کرد. با این‌حال می‌توانید برای مشورت با پزشک مشاور، از نوبت دهی اینترنتی پلتفرم آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر جای نکته‌ای در این زمینه را در این مطلب خالی می‌بینید، با ما به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر