علت نفخ شکم چیست؟ پیشگیری و روش‌های درمان غذایی و دارویی

نفخ شکم چیست
اشتراک گذاری 2942 نظر

نفخ شکم یکی از مشکلات شایع بین همه است. نفخ یک فرآیند طبیعی است که هر کسی در طول روز آن را تجربه می‌کند. هرچند عوامل مختلفی وجود دارند که باعث تشدیدش می‌شوند و آن را از یک عمل طبیعی به مشکل تبدیل می‌کنند. در حالت عادی نیازی نیست که نگران نفخ شکم شوید اما گاهی باید برای کنترل و درمان نفخ به دکتر گوارش مراجعه کنید. در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تا در ادامه درباره این که نفخ چیست و انواع، علائم و راه‌های درمان آن با شما صحبت کنیم.

نفخ چیست؟

نفخ (Flatulence) یک فرآیند بیولوژیکی است. بیشتر افراد اینطور فکر می‌کنند که نفخ شکم بعد از غذا تنها دلیل به وجود آمدن این مشکل است در حالی که نفخ شکم در پریودی یا بعد از آن یا نفخ شکم در بارداری، یکی از عمده دلایل به وجود آمدن باد در شکم است. به طور کلی نفخ به دلیل تجمع گاز در دستگاه گوارش به وجود می‌آید. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. البته گاهی برخی از افراد علائمی مثل بزرگی شکم، چربی بیش از حد دیواره شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند. 

علت نفخ شکم چیست؟

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود. از این رو به وجود آمدن نفخ شکم در حالت طبیعی، دلیل خاصی ندارد. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی بعضی از بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

نفخ شکم

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا نیز بستگی دارد. مثلا کسانی که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود و در نتیجه دفع گاز بیشتری دارند. نفخ شکم بعد از غذا از عمده دلایل ایجاد این پدیده در بدن است اما علاوه بر آن، گاهی دلایلی مثل اضطراب، استعمال سیگار، جویدن آدامس، سریع خوردن غذا یا صحبت در حین میل کردن غذا نیز باعث ایجاد نفخ می‌شوند. نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از مهم‌تین دلایل نفخ شکم عبارتند از:

رژیم غذایی نامناسب

برخی از غذاها بیشتر از هر ماده غذایی دیگری باعث نفخ می‌شوند. مصرف بیش از اندازه گوشت، مرغ و ماهی تخم مرغ، سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه، میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون، کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج و انواع حبوباتی مثل عدس، نخود و لوبیا در سبد غذایی، باعث ایجاد نفخ می‌شود. 

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

رشد بیش از حد باکتری‌‌ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

آثار بد نفخ

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

نفخ شکم قبل از پریودی

استفاده از داروهای گیاهی ضد نفخ

استفاده از برخی داروهای گیاهی برای بهبود نفخ معده موثر است. داروهای گیاهی، عوارض داروهای شیمیایی را ندارند و در بلندمدت می‌توانند به بهبود مشکل نفخ کمک کنند. محصولاتی که برای این مورد پیشنهاد می‌کنیم را با کلیک روی بنر زیر مشاهده کنید:

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود. همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید. با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

مصرف زیاد نمک، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌ در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

لوبیا، غذایی نفخ آور

علائم نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود. درد در شکم یا پهلوها، حمله قلبی یا التهاب آپاندیسیت، از شایع‌‎ترین علائم نفخ شکم هستند. 

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. اما از جمله مشکلات بدنی است که اگر زیادتر از حد معمول شود، یا مشکل آفرین است یا نشان از وجود یک بیماری خاص دارد. ضمن آن که بهترین راه برای درمان نفخ شکم بعد از غذا مراجعه به دکتر گوارش است. با این حال درمان نفخ شکم در طب سنتی و به روش‌های خانگی هم قابل حصول است. بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ به روش خانگی عبارتند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند، بهتر است به جای شـیر از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده تا به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین می‌توان از جوشانده سبزی‌های معطر و استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری کرد. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

پیشگیری از باد شکم

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند، در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند، در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند. زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

درمان سوءهاضمه

پیگیری و درمان مشکلات سوءهاضمه نیز می‌تواند نقش موثری در درمان نفخ داشته باشد. وقتی روند هضم به درستی انجام شود، به دنبال آن مشکلاتی چون نفخ معده نیز به وجود نمی‌آید. علاوه بر اصلاح رفتار تغذیه می‌توانید استفاده از داروهای گیاهی بهبود مشکلات هضم را نیز امتحان کنید. داروهای گیاهی در مقابل داروهای شیمیایی عوارضی ندارند و برای معده و سیستم گوارش مشکلی ایجاد نمی‌کنند. برای مشاهده لیست داروهای منتخب بهبود سوءهاضمه روی بنر زیر کلیک کنید:

چه زمانی برای درمان نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد، به دکتر گوارش خود مراجعه کنید. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد. می‌توانید با دریافت نوبت آنلاین از دکتردکتر از کمک بهترین متخصصین گوارش کمک بگیرید.

در انتها از شما می‌خواهیم تا نظر و تجربه خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید. 

منبع:

medicalnewstoday

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

2,942 دیدگاه در “علت نفخ شکم چیست؟ پیشگیری و روش‌های درمان غذایی و دارویی

 • Avatar

  سلام من خانمی ۲۸ ساله هستم معدم همیشه ورم داره و سروصدا میکنه صبحا دهنم تلخ میشه تو دهنم پراب میشه و بوی بدی میده مدفوعم بیشتراوقات سیاهه واینکه کامل دفع نمیشه دکترم رفتم ازمایش دادم گفت چیز خاصی نیس همه چی نرماله اینا همش عصبیه ولی یکمی خون مخفی تو مدفوعم بوده که گفت مهم نیست

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بهتره جهت بررسی دقیق تر به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید
   درمان دارویی برای ریفلاکس و ورم معده
   و همچنین بررسی دقیق تر خون مخفی لازمه انجام بشه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقتتون بخیر من ۲۴ سلم و نزدیک ۳ سال هست متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم و دقیقا تو این مدت هر غذای میخورم نفخ میکنم قبلا حبوبات رو با خیس کردن و یک بار جوشاندن استفاده می‌کردم اصلا مشکل نداشتم اما الان هر کاری میکنم هر غذای میخورم نفخ میکنم من حدود ۳ سالم هست دارو لووترکسن مصرف میکنم و قبل دارو هم متوجه این تغییر شدم یعنی از شروع داروم نبوده

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر فقط نفخ دارین قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا کمک کنندس
   اگر علایم دیگر مثل سوزش و …دارین به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت شمابخیر.من مشکل دیسک کمردارم قرص زیادخوردم الان مشکل یوبوست دارم دوسه روزیه باری اونم به بدبختی.چندوقته زیرقفسه سینم سمت راست احساس میکنم بادمیکنه ودردداره مخصوصا وقتی زیادپشت فرمونم خواستم راهنماییم کنین ممنونم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر سن بالای ۴۰ سال هستین لازمه جهت بررسی به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام. ۳۴ سالم هست مشکل خاصی ندارم فقط بعضی مواقع که جایی مهمون هستم موقع خواب بسیار نفخ دارم. خودم احساس می کنم که از استرس هست. میشه لطفا کمک کنید.

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   برای نفخ معده قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   و برای نفخ روده قرص لاکتوفم روزی یکی و قرص دمپریدون روزی یکی کمک کنندس

   پاسخ
 • Avatar

  درود بر پزشکان گرامی
  بنده ۶۳ ساله هستم. از خیلی سال پیش عوارض و نشانه‌های نفخ مهده و روده را داشته ام ولی با درمان های دارویی و خانگی این مشکل رو تحمل می کردم. از حدود یک ماه پیش تا کنون به محض خوردن هر چیزی و به هر مقدار دچار گاز شدید و سوزش معده می شوم. به حدی که حتی با مصرف پنتاپرازول، دایمتیکون، فاموتیدین، آنتی اسید، عرق نعناع و… تغییر محسوسی ایجاد نمی شود. از طرفی در ناحیه قلب دچار حالتی شبیه به فرو کردن سوزن در قلبم می شوم که به علت ابتلا به بیماری پانیک بسیار حالت بدی به من دست می دهد. از نظر قلبی حدود ۳ الی چهار سال پیش اکوی قلب، تست ورزش و سی تی آنژیوگرافی هم انجام دادم و مشکل چندانی نداشتم. اما برای کسانی که پانیک دارند اینها قانع کننده نیست و ناراحتی و درد در ناحیه سینه به هر علتی که باشد من را بسیار نگران می کند. تنها روشی که تا حدی کمک کننده هست پیاده روی سریع و طولانی و تلاش برای آروغ زدن است. لطفاً بنده را راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم.

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   باید ازمایش اچ پیلوری بدین و آندوسکوپی بشین
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دچار بیماری سندرم روده تحریک پذیر هستم
  یه مدتیه به شدت باد شکم زیاد شد خیلی برام ازار دهنده هست
  خواهشا راهنمایی کنید قبلا اصلا به این شدت نبود
  قرص مزالازینم‌ مصرف می کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر مزالازین مصرف میکنین سندرم روده به تنهایی مطرح نیست و کولیت التهابی هم مد نظر هست
   با توجه به تشدید نفخ لازمه دوز داروتون توسط پزشک معالج شما تنظیم شه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکترمن رودهام خیلی صدامیده رفتم دکترگفت کولیت عصبی داری؟قرصم بهم دادولی هیچ تاثیری نداشت قرص کلینیدیوم سی باقرص سرصبح ناشتابایدبخوری فک کنم پنتوپرازول بود.۲۸سالمه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قرص لاکتوفم هم روزی یکی بخورید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر.
  خانم هستم ۳۶ساله متاهل.سابقه کیست تخمدان.و شاید مجدد داشته باشم.الان وضعیتی دارم نمی‌دونم برم متخصص زنان یا گوارش؟
  معده من حساسه.غذایی جایی خوردم سه هفته ای بهم ریخت.خوب شد.یک ماه بعد درد شدیدی دورم نافم گرفتم سه روز تمام.گفتن نافت جابجا شد.اما گفتم گرمش کنم با کیسه آبگرم شاید آروم گرفت.سه روز استراحت کامل و گرم نگه داشتم خوب اما دردش به زیر شکم م رفت .مشکل ادرار نداشتم اما بعد تلخیه مثانه حس خفیف درد داشت.اونم کم کم خوب شد.اما نفخ شکمم از همون اوایل که بود بیشتر شد و حالا باد شکمم دارم شدید و مداوم چند روزه.تخلیه روده ام هم به ندرت و کم شده.احساس میکنم یبوست باعث این وضعیتم شده.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.سپاس
  تجربه بدی از درد معده موقت داشتم دکتر بدون هیچ معاینه یا داروی خاص منو آندوسکوپی کردن.که خیلی اذیت شدم.هیچ دارویی هم بعد تحویزش استفاده نکردم.سه سال پیش بود.خودش خوب.اینه گفتم از شما مشاوره بگیرم تا زیر دست بعضی دکترا تیکه پاره نشم.ممنون

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   جهت مشاوره دقیق و بررسی شرح حال کامل از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot;" داخلی استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دکتر،من یک پسر دوسال و ۸ماه دارم.وزنش ۱۴کیلو ومعمولی هست،یکسال میشه درگیر یبوست هست،همه جور ملین دادیم بعد چند وقت بی تاثیر میشن،الان دوماهه بشدت نفخ داره و حرکت گاز رو توشکمش میشه بادست،حس کرد.خیلی درد داره وگریه میکنه بااینکه شکمش سفت نیس،بعد دفع اروم میشه.پارافین خوراکی روزی دوقاشق مصرف میکنه.هردوروزدفع داره،لبنیات هم نمیدم بهش.ممنون

  پاسخ
 • Avatar

  با سلام و وقت بخیر
  جوانی ۲۴ ساله هستم من یک هفته ای هست دچار نفخ در روده بزرگ شدم و گاهی نفخ از روده بزرگ به سمت روده کوچک و معده منتقل میشه ، و بعد اجابت مزاج یک احساس ناخوشایند در روده بزرگ دارم که گاهی باعث درد در قسمت بالایی ران پا میشم ، میخواستم بدونم چکار کنم و مشکلم چی هست ، این اتفاق در سال گاهی یکبار یا دوبار و گاهی سه بار دارم و بعد مدتی باز خوب میشه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   جهت مشاوره دقیق و بررسی شرح حال کامل از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot;" داخلی استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام و خسته نباشید من محمد۲۱سالمه
  حدود ۲سال میشه که روده هام خیلی زیاد غارغور میکنه
  و شکمم باد میکنه که باید خودم برم خالی کنم بعد از چندساعت بازم همینجوری میشم
  و خجالت آوره صدای شکمم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   برای نفخ قرص لاکتوفم روزی یکی و قطره کارمینت هر ۱۲ ساعت ۲۰ قطره کمک کنندس
   اگر تا دو هفته خوب نشدین به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خوبین به بخشید من دقیقا نمیدونم مشکل از معده دارم یا روده هام هس شکمم بعد از غذا با بدون غذا خوردن باد میکنه هی باید برم دسشویی فقد باد خالی هس و خیلی واقعا اذیتم نمیدونم چه دارویی باید استفاده کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام قرص لاکتوفم روزی یکی و قطره کارمینت هر ۱۲ ساعت ۲۰ قطره کمک کنندس، اگر تا دو هفته خوب نشدین به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دکتر ، من ۵۰ سالمه، چند ماهیه گاهی اوقات نفخ میکنم طوری که احساس تنگی نفس برای چند ثانیه میکنم و ضربان قلبم بالا میاره که پس از دفع خوب میشه، آندوسکوپی کردم هلیکوباکتری داشتم دارو مصرف کردم بهتر شد، مشکل قلبی ندارم و صبح ها نولپازا ۲۰ مصرف میکنم، مشکل تنگی نفس و ضربان تند اذیتم میکنه ، لطف میکنید راهنمایی بفرمایید ، ممنون.

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر اکو و نوارقلب و تست ورزش خوب بوده، باید دارو برای کاهش ضربان قلب تجویز بشه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام جناب دکتر
  وقت بخیر
  خانم من ۲۹ سالشه .
  به شدت نفخ میکنه به طوری که بعد از هر غذایی که میخوره باید کلی راه بره تا بعد از آروق های بسیار زیاد و عجیب کمی ورم شکمش بخوابه و بتونه زندگیشو ادامه بده.انگار معده و روده هر دو باد میکنن.ضمنا از اینطرف شکمش بسیار باد میکنه و از اونطرف مدفوعش بسیار کمه.
  لطف بفرمایید راهنمایی کنید.
  ممنونم از لطف شما…

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بهتره از نظر عفونت اچ‌پیلوری بررسی بشه
   به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دکتر.من بیست روز پیش مریض شدم چیزی مثل سرماخودگی یا آنفولانزا شایدم کرونا ولی اواسط مریضی معده درد گرفتم جوری که فکر میکردم قلبمه چون درد همش به سینه م میزد تا اینکه چکاپ قلب دادم و گفتن قلبت نیست.زیر سینه م احساس ورم میکنم الان هرچیزی که میخورم باد میشه و اذیت میکنه وقتی میشینم احساس میکنم زیر سینه م فشار میاد بهش و قبلا اینجور نبودم.آیا ورم معده دارم؟نیازی به آندوسکپی هست؟یا با دارو درست میشه؟باد شکم اذیتم کرده

  پاسخ
  • Avatar

   با سلام
   من هم عین شما شدم
   پارسال که کرونا گرفتم بعد از خوب شدن احساس درد بالای معده کردم
   فهمیدم از معده س هنوز به طور کامل خوب نشدم
   همش معده نفخ میکنه و به سینه فشار میاره

   پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   از عوارض ویروس هست
   فعلا میتونین با دارو کنترلش کنین و فعلا آندوسکوپی لازم نداره
   میتونین برای ۲ الی ۳ هفته از داروهایی مثل پنتوپرازول یا امپرازول صبح ناشتا، قرص فاموتیدین همراه غذا و دایمتیکون جویدنی بعد غذا استفاده کنین
   جهت تجویز دقیق تر دارو میتونین از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot;" داخلی استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۱۷سالمه یک ۵ماهی میشه نفخ دارم هم یبوست و زود گشنم میشه وصدای روده و گاز معده.چیکار کنم خیلی خجالت داره

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   برای نفخ ، کپسول لاکتوفم روزی یکی،
   دمپریدون روزی یکی
   و قطره کارمینت روزی ۲ بار هربار ۲۰ قطره
   و برای یبوست شربت مگنی میلک هر ۱۲ ساعت یک قاشق کمک کنندست
   جهت تجویز دقیق تر داروها میتونین از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot;" داخلی استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر .۳۱سالمه تقریبا۵یا۶ساله که نفخ میکنم طوری نفخ میکنم که یهویی شکمم بزرگ میشه همراه بادرد وتا نفخ تخلیه نشه همچنان شکم درد دارم وبزرگه بنظرتون چیکار کنم؟ممنونم.

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   با توجه به اینکه ۵ ساله درگیر هستین و مزمن شده بهتره معاینه شین و بررسی اچ پیلوری هم انجام شه
   به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید
  من ۲۷ سالمه کیست تخمدان اندومتریوز دارم که تحت درمانم
  بخاطر این بیماری دچار سندروم روده تحریک پذیر هم شدم
  با علائم یبوست، نفخ، اسپاسم شکمی و درد شدید از ناحیه ی پهلو تا ناف.
  بخاطر یبوست و تخلیه نشدن نفخ درد های شدیدی دارم
  شما چه دارو هایی توصیه میکنید؟؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   برای یبوست شربت مگنی میلک هر ۱۲ ساعت یک قاشق
   و برای نفخ قرص لاکتوفم روزی یکی و قطره کارمینت هر ۱۲ ساعت ۲۰ قطره کمک کنندس
   البته پیشنهاد میشه درمان رو زیر نظر متخصص” داخلی به طور دقیق تر پیگیری کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام ۱۷ساله هستم
  شکمم ورم داره و ب مدت کم کم بزرگتر میشه
  و از همه مهم تر یبوست ندارم اما غذام هضم نمیشه
  و هیچ دردیم ندارم و ۴روز یکبارم مدفوع دارم
  و صبجا حالت تهوع دارم
  ممکنه ی راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   از نظر ریفلاکس و ورم‌معده باید بررسی بشین
   بهتره جهت بررسی به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من۴۷ساله هستم اپین مصزف می کنم نفخ دارم صبح سرویس می روم خیلی سخته شگم
  خیلی بزرگ است اذیت مشوم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   منظورتون یبوست هست؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم ۴۶ساله ام چند ساله نفخ روده دارم الان حدودا هفت ماهه خیلی بیشتر شده طوری که شب از درد بیدار میشم دیگه نمیتونم بخابم در اثر نشستن بمدت زیاد هم این حالت بیشتر میشه گاز روده هم خیلی زیاد ه شکمم بزرگ شده همیشه پهلوی راستم خیلی درد میکنه وهروقت ورم شکمم زیاد میشه ادرار منم میریزه بیشتر وقتا یبوست دارم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم
   با توجه به سنتون و اینکه علایم از چندسال پیش شروع شده و چند ماهه تشدید شده نیاز به بررسی دقیق و معاینه هست
   لازمه جهت بررسی به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر
  من۳۸ساله هستم و دو هفته ای هست که فقط با گاز یا نفخ شدید دچار شدم شکمم کار میکنه اصلا یبوست ندارم ولی نمیدونم چرا این نبخ در رودهام حرکت میکنه و بهمراه درد بحدی که اسکمو درمیاره بیشنر حرکت این نفخ بهمراه درد زیر نافم هست

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   میتونه بهم خوردن فلور نرمال روده یا عفونت باشه
   جهت بررسی دقیق علایم و تجویز دارو از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot;" داخلی استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۳۲ سالمه و دچار نفخ زیاد معده میشم و دچار بی اختیاری در خارج شدن باد شکم هستم باید چکار کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر تب و لرز و مشکل در دفع ندارین
   برای نفخ ، کپسول لاکتوفم روزی یکی،
   قرص دمپریدون روزی یکی
   و قطره کارمینت روزی ۲ بار هربار ۲۰ قطره کمک کنندست تا ۲ هفته مصرف کنید و درصورت عدم بهبود به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام بنده مرد ۳۲ ساله هستم به علت خون ریزی هموروید مراجعه کردم ۸ماه پیش به متخصص گوارش و کلونسکپی شدم و چندتا پلیپ مشاهده و برداشته شد و پاتولوژی گفت چیز خاصی نیست از بعد اون همش نفخ میشم و پدرم در اومده مراجعه کردم و گفتن آندو باید کنیم اونم کردم چیزی نبود کلی قرص خوردم مثل دایمیتکون و … خسته شدم دیگه پشیمونم چرا کلون کردم زندگیم بهم ریخته

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   میتونین یک دوره آنتی بیوتیک مثل مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت با نظر پزشکتون بخورید
   و قرص لاکتوفم روزی یکی

   پاسخ
 • Avatar

  عرض سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۸ سالمه مجرد هستم از وقتی کرونا گرفتم مشکل نفخ معده پیدا کردم که همراه با درد در قسمت شکم و روده بعلاوه تورم در این قسمتها. با مشورت از داروخونه قرص لاکتوکر مصرف کردم ولی بی‌فایده بوده.
  محبت میکنید راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چند وقته علایم دارین؟ سوزش سر دل و ترش کردن دارین؟

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام
  من سالهاست نفخ شدید شکم دارم و مرتب گاز تو معدم جمع میشه که اگه تخلیه نکنم شکمم درد شدیدی میگیره و اذیتم میکنه .
  هر روز دلم به صورت متوالی درد میکنه و این مسئله فعالیت روزانه منو دچار چالش کرده ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   نفخ چند ساله نیاز به بررسی از نظر اچ پیلوری و ورم معده داره
   جهت بررسی به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر
  من یه خانم ۳۵ساله هستم.جدیدا احساس میکنم سر دلم خیلی سنگینه،درد کمر دارم،گاهی اوقات سمت راست زیر دنده ام درد میکنه،اروغ هم میزنم
  میخواستم بدونم علتش چیه؟
  وقتی که غذای سرد مثل ترشی بخورم خیلی اذیت میشم و درد کمر شدید میشه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   ممکن ریفلاکس یا ورم معده اچ پیلوری باشه

   پاسخ
   • Avatar

    سلام خسته نباشید من مدتی عجیب گاز معده ام زیاد شده خیلی اذیت میشم گاهی سر معده ام ورم می کنه دکتر سنتی رفتم میگن از سردی معده اس لطفا راهنمایی کنید تشکر

   • مشاور سلامتی

    سلام
    چند سالتونه؟

 • Avatar

  سلام وقت بخیر من یه هفته ای شکمم زیاد کار نمیکنه بیشتر اوقات احساس سنگینی میکنم زیر شکمم بعضی اوقات میپیچه نمیدونم علتش چیه ولی اذیت میشم سونو هم رفتم همچی اوکیه ولی احساس نفخ دارم اگه امکانش هست یه راهنمای کنی

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   برای یبوست مصرف مایعات زیاد
   برگه آلو و زردآلو کمک‌کنندس
   شربت مگنی میلک هر ۱۲ ساعت یک قاشق هم خوبه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من نه ماه پیش زایمان کردم وخیلی باد شکم دارم وقتی غذایی مصرف میکنم که حبوبات داره همراه با گاز معده باد واژن هم دارم
  چکار کنم کلافه شدم😢

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قرص لاکتوفم شبی یکی بخورید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من دچار نفخ شدید معده هستم و طوری که تو خواب هم عاروق میزنم و از خواب بیدار میشم و معدم خیلی تحت فشار هست همیشه.
  همسرم هم تو خواب عاروق میزنه و جدیدا آزمایش دادن Eosinophil و این مورد از حد نرمال زیاد بود
  شما چه راهنمایی برامون دارید ممنون میشم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از نظر ورم معده و عفونت اچ‌پیلوری باید بررسی شین

   پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص گوارش و کبد