درمان بیماری طاسی کامل چیست؟

طاسی کامل، عارضه‌ای است که در آن موهای فرق سر و بدن فرد به صورت کامل ریزش پیدا می‌کنند. این عارضه نوع پیشرفته‌ای از بیماری «طاسی منطقه‌ای (Alopecia Areata)» است که در آن نواحی مشخص و مدوری از موی فرد می‌ریزد.

در مقاله «درمان طاسی کامل چیست؟» می‌خوانیم:


هنگامی که اصطلاح ریزش مو را می‌شنویم، اغلب ریزش موهای فرق سر به ذهنمان خطور می‌کند. اما افرادی که به عارضه‌ای به نام «طاسی کامل (Alopecia Universalis)» مبتلا هستند، نه تنها تمامی موهای سَر، بلکه تمامی موهای بدن از جمله، موهای ابرو و مژه، صورت، نواحی مختلف بدن در افراد مبتلا به این عارضه می‌ریزد.

درمان بیماری طاسی کامل چیست؟

با این حال، برخی روش‌های درمانی جدید نشان داده‌اند که به‌صورت بالقوه امکان درمان و ترمیم مجدد موهای این دست افراد را دارند. کسانی که مبتلا به طاسی کامل هستند، اگر از حمایت روحی و روانی کافی برخوردار شوند، به احتمال بسیار زیاد شانس بیشتری برای بهبودی خواهند داشت.

راهکارهای درمانی برای درمان طاسی کامل

متاسفانه هنوز هیچ درمان قطعی برای طاسی کامل کشف نشده است. اغلب درمان‌های کنونی، متناسب با سن، سابقه پزشکی و شدت ریزش مو انجام می‌گیرند.  اگرچه هیچ درمانی قابل اطمینانی برای طاسی کامل وجود ندارد، اما برخی داروها که در ادامه ذکر می‌کنیم، به احتمال بالا برای فرد مبتلا مؤثر هستند: 

 • «دی‌فنیل‌سیکلوپروپنون (Diphenylcyclopropenone)»: یک داروی موضعی که در درمان طاسی کامل در برخی افراد تأثیر خوبی داشته است.
 • «اسکواریک اسید دی بوتیل استر (Squaric Acid Dibutylester)»: از این دارو برای درمان طاسی منطقه‌ای نیز بهره برده شده است.
 • داروهای «استروئیدی (Steroids)»: این دست داروها برای کاهش پاسخ ایمنی بدن و التهاب تجویز می‌شوند.
 • «سیکلوسپورین (Cyclosporine)»: یک داروی سرکوب‌کننده دستگاه ایمنی بدن که با یک داروی استروئیدی به نام متیل پردنیزولون ترکیب می‌شود.

هدف اصلی در درمان بیماری طاسی کامل، آهسته کردن روند ریزش مو و یا توقف آن است. در برخی موارد می‌توان موی از دست رفته را دوباره بازیابی کرد. از آن‌جایی که طاسی کامل یکی از انواع شدید طاسی است، شانس موفقیت در درمان آن هم از نوعی تا نوع دیگر بسیار متفاوت است.

این عارضه به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته می‌شود، لذا پزشک احتمالاً داروهای کورتیکواستروئیدی (corticosteroids) که سرکوب کننده‌ی دستگاه ایمنی بدن هستند را برای فرد تجویز خواهد کرد. 

درمان‌های موضعی هم از جمله دیگر روش‌های درمانی این بیماری است. برخی ایمونوتراپی‌های موضعی (Topical immunotherapies) هم می‌توانند دستگاه ایمنی را سرکوب کنند.

دی‌فنیل‌سیکلوپروپنون موضعی (Topical diphenylcyclopropenone) یک واکنش آلرژیک را تولید می‌کند تا پاسخ دستگاه ایمنی را برانگیزد. این عمل برای منحرف کردن دستگاه ایمنی بدن از فولیکول‌های مو صورت می‌گیرد. هر دو این روش‌ها به دوباره فعال شدن فولیکول‌های مو و رشد دوباره‌ی موها کمک می‌کند. 

درمان با نور فرابنفش (ultraviolet light therapy) باعث افزایش جریان خون و فعال شدن فولیکول‌های مو می‌شود، این روش هم روشی دیگر برای درمان طاسی کامل است. 

داروی توفاسیتینیب (Tofacitinib) درمانی موثر برای بیماری طاسی کامل به شمار می‌رود. در واقع این دارو یک نوع داروی آف لیبل (off-label) است که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده و برای درمان روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis) از آن استفاده می‌شود. 

داروهای آف لیبل داروهایی هستند که به منظور درمان یک عارضه به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده‌اند ولی در عین حال برای درمان سایر عوارض هم استفاده می‌شوند ولی هنوز اثر بخشی آن‌ها بر روی سایر عوارض به تایید این سازمان نرسیده است. با این همه پزشک مجاز است تا آن را برای درمان بیماران استفاده کند. 

اگر درمان جواب دهد، موها بعد از 6 ماه دوباره رشد خواهند کرد. با این همه حتی اگر درمان موفقیت آمیز باشد و موها دوباره رشد کنند، احتمال ریزش دوباره‌ی مو بعد از توقف درمان وجود خواهد داشت. 

راهکارهای درمانی نوین

در همین حال، محققان همچنان به مطالعه درمان‌های بهتر و مؤثر ادامه می‌دهند. برخی از مهمترین درمان‌های طاسی کامل که تاکنون در تحقیقات موفقیت‌آمیز بودند عبارتند از:

 • محققان گزارش دادند که یک نفر پس از درمان با یکی از داروهای مخصوص بیماری «پسوریازیس (Psoriasis)» موسوم به «توفاسیتینیب (Tofacitinib)»، دوباره شاهد رشد موهای خود بوده است. این کشف کاملا تصادفی اتفاق افتاد، چرا که این بیمار در حال مصرف داروهای تجویز شده برای درمان بیماری پسوریازیس (عارضه‌ی پوستی مزمن خودایمنی) بود. با این حال، پس از ۸ ماه مصرف مستمر این دارو، موهای فرق سر او به صورت کامل دوباره رشد کردند. 
 • محققان در گزارش دیگری نیز عنوان کردند، تواسنته‌اند نتایج مثبتی را در یک دختر نوجوان مبتلا به طاسی کامل پس از مصرف مداوم داروی موضعی به نام «روکسولیتینیب (Ruxolitinib)» مشاهده کنند. روکسولیتینیب، دارویی است که بیشتر برای درمان اختلال میلوفیبروز (نوعی اختلال میلوپرولیفراتیو در مغز استخوان) تجویز می‌شود. با این وجود، این بیمار پس از چند ماه مصرف این دارو بر روی ناحیه‌ ابروهای خود، شاهد رشد مجدد ابرو بود.
 • در موردی دیگر، یک داروی موضعی حاوی گیاهان دارویی، توانست برای رشد مجدد مو مؤثر واقع شود.

نکته‌ای که باید ذکر کنیم اینکه با وجود امیدواری‌های زیاد این تحقیقات، هنوز آزمایش‌های بالینی تأثیر واقعی درمان‌های جدید بر روی رویش مجدد مو را نشان نداده‌اند. 

آیا رویش مجدد مو امکان‌پذیر است؟

هنگامی که فردی مبتلا به طاسی کامل می‌شود، فولیکول‌های موی او همچنان زنده‌اند و قادر به رویش مجدد هستند. در حقیقت، برخی افراد گزارش داده‌اند که پس از چند ماه یا چند سال، شاهد برطرف شدن عارضه طاسی کامل بوده‌اند. اما در برخی موارد، ممکن است ریزش موی فرد دائمی باشد. کارشناسان هنوز در این رابطه اطمینان ندارند و اطلاع درستی ندارند که چرا در برخی افراد بهبودی حاصل می‌شود و در برخی دیگر اینگونه نیست.

عوارض بیماری طاسی کامل

بیماری طاسی کامل تهدیدی برای ادامه‌ی زندگی به شمار نمی آید. ولی این عارضه ریسک دیگر مشکلات و عوارض را افزایش خواهد داد. از آن‌جایی که در این بیماری موی سر دچار ریزش کامل شده است، افراد مبتلا بیش‌تر از سایرین در معرض آفتاب سوختگی در ناحیه‌ی کاسه‌ی سر قرار خواهند داشت.

این آفتاب سوختگی‌های گسترده شانس ابتلا به سرطان پوست در ناحیه‌ی کاسه‌ی سر را افزایش خواهد داد. بنابراین به افراد مبتلا به این بیماری توصیه می‌شود که همواره از کرم ضدآفتاب در ناحیه‌ی سر و یا پوشش‌هایی مانند کلاه استفاده کنند. 

از دست دادن موی ابرو و مژه‌ها یکی دیگر از مشکلات طاسی کامل است، افراد درگیر با این مشکل بیش‌تر از دیگران در معرض تماس چشم با اجسام خارجی و گرد و غبار قرار دارند. بنابراین این افراد هنگام فعالیت‌های بیرون از خانه باید از عینک آفتابی یا سایر پوشش‌های موجود برای چشم استفاده کنند. 

همان‌گونه که گفته شد در این بیماری گاهی موهای داخل بینی هم از دست می‌روند. این موها سد اولیه در برابر باکتری‌ها و میکروب‌ها هستند، لذا افرادی که از فقدان این موها رنج می‌برند، بیش‌تر از سایرین در معرض بیماری‌های تنفسی قرار دارند. این افراد باید کم‌ترین تماس را با بیماران برقرار کنند و به صورت مرتب و با مشورت با پزشک خود واکسن‌های لازم برای آنفولانزا و عفونت ریوی (pneumonia) را دریافت کنند.

زندگی با طاسی کامل سر

برخی افراد بعد از دست دادن موهای خود شدیدا دچار مشکلات روحی روانی می‌شوند. برخی افراد مبتلا به عارضه طاسی کامل، تصمیم می‌گیرند برای بهبود حس خود، از کلاه‌گیس یا موی مصنوعی استفاده کنند. در مقابل، برخی دیگر از بیماران هم ترجیح می‌دهند، با ظاهر جدید خود کنار بیایند. اما هر چه ترجیح فرد باشد، محافظت از آفتاب در بیماران مبتلا به طاسی کامل اهمیت زیادی دارد.

استفاده از کِرم‌های ضد آفتاب، روسری و کلاه آفتاب‌گیر به ویژه برای افرادی که از ناحیه فرق سر کاملا بی‌مو هستند توصیه می‌شود. در همین حال، برخورداری از حمایت دوستان و خانواده، می‌تواند در مقابله با ریزش مو بسیار مفید باشد. بر اساس آمارهای جهانی، نزدیک به ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به نوعی از طاسی منطقه‌ای مبتلا هستند و از هر ۴ هزار نفر در جهان یک نفر به طاسی کامل ابتلا دارد. 

درمان بیماری طاسی کامل چیست؟

سخن پایانی

با وجودی که هنوز درمانی قطعی برای این عارضه کشف نشده، اما برخی تحقیقات نشان داده‌اند که پتانسیل درمان این عارضه را دارند. آمارهای اخیر نشان می‌دهد که تنها ۱۰ درصد از افراد مبتلا به طاسی کامل بهبود کامل را پیدا می‌کند. بنابراین، در هر صورت، بهترین راهکار برای فرد حفظ روحیه از طریق برخورداری از حمایت گروه‌های حامی و نزدیکان و دوستان است. 

در همین حال، باید ذکر کنیم، طاسی کامل هیچ تهدیدی برای سلامت جسمی فرد ندارد، اما ممکن است به لحاظ روحی و روانی و عاطفی به فرد ضربه بزند. 

منابع:

medicalnewstoday

healthline

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام
  پسری ۱۷ ساله هستم.
  پوست صورتم احساس میکنم بیش از حد چرب هست. مخصوصا در نواحی پیشانی و بینی.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام شامپو كتوكونازول بزنيد لطفا

 2. ناشناس می گوید

  باسلام من توکل سرم بعد ازطاسی کرک هایی دراومده چکارکنم تبدیل به موبشن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام زينك بخوريد همراه با top lever هر شب يك عدد

 3. محسن می گوید

  اگر بخواهم داروی های گفته شده را مصرف کنم، کدام یکی رو توصیه می کنید؟ و از کدام داروخانه داخل کشور قابل خرید است؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   با توجه به مقاومت بالای این نوع ریزش مو به درمان، بهتر است مراحل درمان و مصرف داروها زیر نظر متخصص پوست و مو و با معاینه و پیگیری انجام شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر