معرفی کامل سرطان مری

  • 1398-11-10
  • 0
معرفی سرطان مری

سرطان مری چیست و چگونه درمان می‌شود؟ در این نقشه راه به سرطان مری که یکی از سرطان‌های دستگاه گوارش است می‌پردازیم و  در انتها به تمام سوالات شما درباره‌ی این بیماری پاسخ خواهیم داد.

سرطان مری چیست؟

اگر  تکثیر سلول‌های بدن بی‌وقفه ادامه داشته باشد، سرطان آغاز می‌شود. تقریباً در همه‌ی نقاط بدن امکان سرطانی شدن سلول‌ها وجود دارد، و گاهی میتواند به بافت‌های مجاور هم انتشار پیدا کند.

سرطان مری (esophagus cancer) از  لایه مخاطی که همان لایه‌ی پوشاننده‌ی سطح داخلی مری است آغاز میشود و سپس در لایه‌های زیرین مانند لایه زیر مخاطی و ماهیچه‌ای تکثیر می‌شود. شکل های شایع سرطان مری، کارسینومای سلول‌های سنگفرشی  و آدنو کارسینوم  هستند.

راهنماي سرطان مری

مری چگونه کار می‌کند؟

برای درک بهتر سرطان مری باید در ابتدا بدانیم که این اندام چه ساختاری دارد و چگونه کار می‌کند. مری مجرایی توخالی و ماهیچه‌ای است که حلق را به معده متصل می‌کند. این اندام دستگاه گوارش در قسمت  پشت نای و در جلوی ستون مهره ها قرار دارد. برای همین به عکسی که در زیر است توجه کنید.

غذا و مایعات بلعیده شده وارد مجرای مری  خواهند شد تا از این طریق به معده برسند. در بزرگسالان این اندام بین 25 تا 33 سانتی‌متر طول دارد، عرض این اندام در کم‌ قطر ترین نقطه به 2 سانتی‌متر می‌رسد. 

در قسمت بالایی مری حلقه‌ی ماهیچه‌ای مخصوصی به نام اسفنگتر فوقای مری  قرار دارد که در هنگام رسیدن غذا و مایعات باز شده و اجازه می‌دهد که این مواد وارد شوند. 

در قسمت پایینی مری و محل اتصال مری به معده  اسفنگتر تحتانی مریقرار دارد، این دریچه ورود مواد غذایی و مایعات را از مری به معده کنترل می‌کند. در بین وعده‌های غذایی این دریچه بسته شده و اسید معده و سایر آنزیم‌های گوارشی را از مری دور نگه می‌دارد.

دیواره‌ی مری از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است. شناخت این لایه‌ها به درک بهتر سرطان مری و چگونگی گسترش آن کمک می‌کند. به  عکس زیر برای شناخت بهتر این عضو بدن توجه کنید.

لایه مخاطی 

این لایه سطح داخلی مری را پوشانده و سه بخش دارد:

اپیتلیوم  داخلی‌ترین لایه مری بوده و به صورت طبیعی از سلول‌های نازک و صاف سنگفرشی  تشکیل شده است. بیش‌تر سرطان‌های مری از این قسمت آغاز می‌شوند.

لامیناپروپریا  از لایه‌ی نازکی بافت پیوندی در زیر اپیتلیوم تشکیل شده است.

عضله مخاطی از لایه نازکی بافت ماهیچه‌ای زیر لامیناپروپریا تشکیل شده است.

لایه‌ی زیر مخاطی 

لایه‌ای از جنس بافت پیوندی درست زیر لایه مخاطی قرار داشته و از رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی تشکیل شده است. در برخی نقاط مری این لایه شامل غده‌هایی است که موکوس ترشح می‌کنند.

لایه ماهیچه‌ای

لایه‌ای ضخیم از جنس ماهیچه در زیر لایه‌ی زیرمخاطی قرار دارد. این لایه به شکلی خاص و هماهنگ منقبض و منبسط شده و اجازه می‌دهد تا غذا در طول مری حرکت کرده و به معده برسد.

لایه بافت همبند پوششی 

این لایه خارجی‌ترین لایه تشکیل دهنده‌ی مری بوده و از بافت پیوندی تشکیل شده است. 

اگر سوالی درباره‌ی بیماری سرطان مری دارید می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظردهی  که در پایین این مقاله است بنویسید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

cancer.org

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل سرطان مری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر