مجله پزشکی دکتر دکتر

آزمایش CRP چیست؟ از تفسیر آزمایش تا شرایط انجام

26 بهمن 1399

58

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
آزمایش CRP چیست؟ از تفسیر آزمایش تا شرایط انجام

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

در طول تاریخ و با پیشرفت علم پزشکی، راه‌های مختلفی برای تشخیص بیماری‌های گوناگون کشف شده است. تشخیص صحیح و زودهنگام بیماری‌ها می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد و درمان را راحت‌تر کند. تجویز آزمایش‌هایی مانند آزمایش خون، در شناسایی به موقع بیماری‌ها موثر هستند. بعضی از بیماری‌ها مثل بیماری‌های عفونی، برای سال‌ها در بدن انسان پنهان و خاموش می‌مانند و زمانی که در بدن گسترش پیدا کنند، علائم بیرونی از خود نشان می‌دهند. معمولا درمان در این شرایط سخت‌تر است. یکی از آزمایش‌هایی که در تشخیص زودهنگام بیماری‌های عفونی و التهابی در بدن کاربرد زیادی دارد، آزمایش CRP است. در این مقاله به‌طور کامل به این سوال پاسخ می‌دهیم که آزمایش CRP چیست و چگونه انجام می‌شود. همراه ما باشید.

آزمایش CRP چیست و چرا انجام می‌شود؟

برای دانستن این‌که آزمایش CRP چیست، ابتدا باید با پروتئین واکنشی C آشنا شویم. CRP یا پروتئین واکنشی C (C-Reactive)، ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در کبد ساخته می‌شود. اگر عاملی باعث التهاب در بدن شود، این پروتئین به همراه پروتئین‌های دیگر از طریق کبد وارد خون می‌شود؛ سپس پروتئین واکنشی C به ترمیم بخش آسیب‌دیده کمک می‌کند. در حالت طبیعی مقدار کمی از این پروتئین در بدن انسان وجود دارد، ولی اگر مقدار آن زیاد شود، نشان‌دهنده وجود التهاب یا عفونت جدی در بدن خواهد بود. 

مقدار CRP را از طریق آزمایشی با همین نام اندازه می‌گیرند. نوع دیگری از این آزمایش وجود دارد که با نام پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا یا hs-CRP شناخته می‌شود. از این آزمایش معمولا برای شناسایی مشکلات قلبی استفاده می‌کنند.

اگر کلسترول خون شما بالا باشد، به احتمال زیاد میزان LDL شما در آزمایش هم زیاد خواهد بود. LDL کلسترول بد خون است و می‌تواند باعث سکته قلبی شود. تقریبا۵۰ درصد افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، سطح LDL خون‌شان بالا است؛ بنابراین بسیاری از پزشکان برای شناسایی بیماری‌های عفونی، ویروسی، باکتریایی و بیماری‌های خودایمنی، از آزمایش CRP استفاده می‌کنند. بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید باعث التهاب در بدن می‌شوند. به همین دلیل برای شناسایی آن‌ها در بدن، آزمایش CRP توسط پزشک تجویز می‌شود.

اگرچه آزمایش CRP نمی‌تواند محل وقوع التهاب را تعیین کند؛ اما برای تشخیص بسیاری از بیماری‌های عفونی این آزمایش تجویز می‌شود. علائمی مانند تب و لرز، حالت تهوع و استفراغ، تنفس سریع و پی‌درپی و ضربان قلب بالا، از علائم شایع بیماری‌های عفونی به شمار می‌آیند. به همین دلیل در تشخیص بیماری کرونا هم از این آزمایش استفاده می‌شود. در ادامه در مورد نحوه چگونگی انجام آزمایش CRP و تفسیر آن به‌طور کامل شرح خواهیم داد.

آزمایش crp‌ مثبت
چگونگی انجام آزمایش CRP

تفاوت آزمایش CRP با hs-CRP چیست؟

همان طور که گفتیم آزمایش CRP برای شناسایی التهاب و عفونت در بدن استفاده می‌شود و نوع دیگری از این آزمایش با نام پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا یا hs-CRP معمولا برای تشخیص مشکلات قلبی تجویز می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده، آزمایش CRPبرای بیماری‌های قلبی و عروقی نسبت به آزمایش  LDL بهتر است. آزمایش LDL برای اندازه‌گیری میزان کلسترول بد خون انجام می‌شود. تفسیر آزمایش hs-CR هم مانند آزمایش CRP است و به‌ویژه برای افرادی که احتمال حمله قلبی در آن‌ها وجود دارد، بسیار مفید خواهد بود.

ارتباط آزمایش CRP در تشخیص آپاندیسیت حاد

آپاندیس، کیسه‌ای باریک و لوله‌ای شکل است که در انتهای روده‌ بزرگ قرار دارد. به التهاب آپاندیس، آپاندیسیت می‌گویند. آپاندیسیت شایع‌ترین نوع التهاب شکمی است که سالانه از هر ۵۰۰ نفر، یک نفر به این التهاب مبتلا می‌شود. تشخیص و درمان زودهنگام این التهاب ضروری است؛ زیرا می‌تواند احتمال پارگی آپاندیس و خطر مرگ را افزایش دهد. 

بعد از معاینه بالینی بیمار، به وسیله آزمایش CRP می‌توان التهاب آپاندیسیت را تشخیص داد. با انجام این آزمایش، درصد خطا در تشخیص بیماری کاهش پیدا می‌کند؛ به‌طوری که میزان حساسیت و تشخیص درست التهاب آپاندیسیت به‌وسیله آزمایش CRP تقریبا ۷۰ درصد است.

ارتباط آزمایش CRP در شناسايی نوزادان مبتلا به سپسيس

سپسيس نوزادي عاملی باکتریایی دارد و از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های ۲۸ روز اول زندگي نوزادان شناخته می‌شود. این باکتری وارد جریان خون نوزاد شده و باعث ایجاد عفونت در بدن می‌شود. به همین دلیل توجه به علائم عفونت مانند تب، درد و قرمزی شدید در نوزادان ضروری است و در نجات جان آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که روي نوزادان بيمارستان‌هاي شاهرود انجام شده، آزمایشCRP روشی سریع و مطمئن برای تشخیص به موقع بیماری سپسيس در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بروز علائم در نوزادان است. 

ارتباط آزمایش CRP با بیماری کرونا

ویروس کووید-۱۹ می‌تواند با تحریک سیستم ایمنی بدن باعث بروز التهاب شدید در بدن شود. از زمان شروع همه‌گیری کرونا در جهان، سازمان جهانی بهداشت (WHO) آزمایش‌های گوناگونی را برای تشخیص این ویروس معرفی کرده است. از بین این آزمایش‌ها، آزمایش CRP کرونا یکی از راه‌های شناسایی کووید-۱۹ در بدن است. اگر آزمایش CRP مثبت شود، می‌توان این احتمال را داد که فرد مبتلا به کرونا است، ولی تفسیر آزمایش باید توسط پزشک انجام شود. در این تست با اندازه‌گیری سطح CRP، می‌توان التهاب ناشی از ویروس کرونا را شناسایی کرد.

آزمایش crp کرونا
آرتباز آزمایش CRP با کرونا

منظور از بیماری‌های التهابی چیست؟

وقتی عاملی مضر و خارجی مانند آسیب فیزیکی، شیمیایی، ویروس یا باکتری به بدن صدمه بزند، بدن انسان برای از بین بردن این عامل و حفاظت از اندام‌ها ملتهب می‌شود. التهاب را می‌توان تلاش و پاسخ بدن برای محافظت و ایمنی دانست. با ورود عامل خطرزا، سیستم ایمنی بدن دست به کار می‌شود تا با آن مبارزه و بافت آسیب‌دیده را ترمیم کند. بعضی مواقع گلبول‌های سفید به اشتباه به سلول‌های سالم بدن حمله و آن‌ها را به عنوان عامل خارجی و خطرناک شناسایی می‌کنند. دلیل اصلی بروز بیماری‌های خودایمنی، همین اختلال در عملکرد گلبول‌های سفید خون است. معمولا عوامل زیر باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شوند:

 • عفونت‌های باکتریایی مانند سپسیس
 • عفونت قارچی
 • بیماری التهابی روده که ممکن است باعث تورم و خون‌ریزی روده شود
 • بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید
 • استئومیلیت که نوعی عفونت استخوانی است 

بعضی از بیماری‌های التهابی می‌توانند حاد و مزمن باشند. معمولا التهاب در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌شود و تا ماه‌ها یا سال‌ها ممکن است طول بکشد. آنفولانزا، سرماخوردگی و درکل بیماری‌های ویروسی می‌توانند تبدیل به التهاب‌های مزمن شوند. آسم، روماتیسم مفصلی و سینوزیت از دیگر انواع بیماری‌های التهابی مزمن هستند. از علائم التهاب می‌توان درد، تورم و قرمزی پوست را نام برد. 

آزمایش CRP چگونه انجام می‌شود؟ (شرایط آزمایش CRP)

برای انجام آزمایش CRP، در آزمایشگاه به‌وسیله یک سوزن کوچک نمونه خونی را از رگ بازوی شما می‌گیرند. بعد از قرار دادن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش جمع می‌شود و این فرآیند معمولا کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشد. برای آزمایش CRP نیاز نیست ناشتا باشید، ولی اگر دارویی مصرف می‌کنید بهتر است قبل از انجام آزمایش با پزشک خود مشورت کنید. بعد از آزمایش خون ممکن است در نقطه‌ای که سوزن زده شده، درد یا کبودی جزئی داشته باشید که پس از گذشت چند روز به سرعت بهبود می‌یابد. در مواقعی که لازم باشد، باید آزمایش CRP را 2 بار انجام دهید. معمولا با فاصله زمانی 2 هفته‌ای آزمایش مجدد گرفته می‌شود. 

تست CRP
بررسی تست CRP

تفسیر آزمایش CRP

اگر در نتایج آزمایش شما مقدار CRP بالا باشد، ممکن است در بدن شما نوعی التهاب وجود داشته باشد. برای تفسیر دقیق، تشخیص و درمان خود حتما با پزشکتان مشورت کنید. توجه به این مسئله هم ضروری است که در بعضی مواقع افزایش سطح CRP خون، به دلیل سبک زندگی ناسالم و عاداتی مانند غذاهای چرب، سیگار، چاقی و کم‌تحرکی رخ می‌دهد. با تغییر این عادات می‌توانید مقدار CRP را کاهش دهید. 

همچنین بالا بودن سطح CRP می‌تواند نشانه سرطان، عفونت، بیماری التهابی روده، لوپوس، آرتریت روماتوئید، سل یا بیماری دیگری باشد. در زنان باردار هم اگر در نیمه دوم بارداری باشند، مقدار CRP زیاد خواهد بود. مصرف قرص‌های ضدبارداری هم روی سطح CRP خون اثر می‌گذارند.

برای تفسیر آزمایش و احتمال خطر حمله قلبی، سکته مغزی و التهاب به موارد زیر توجه کنید. طبقه‌بندی زیر بر اساس میزان خطر در نظر گرفته می‌شود:

 • سطح CRP کمتر از ۱ میلی‌گرم در هر لیتر خون: کم 
 • سطح CRP کمتر از ۱ تا ۳ میلی‌گرم در هر لیتر خون: متوسط
 • سطح CRP بیشتر از ۳ میلی‌گرم در هر لیتر خون: زیاد
 • سطح CRP کمتر از ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم در هر لیتر خون: بسیار زیاد
 • سطح CRP بیشتر از ۱۰ میلی‌گرم در هر لیتر خون: افزایش احتمال حمله قلبی و التهاب در بدن

کلام آخر

آزمایش CRP یکی از روش‌ها برای تشخیص التهاب در بدن است. در اصل این آزمایش مقدار پروتئین واکنشی C (C-Reactive) را در بدن اندازه می‌گیرد. این پروتئین به همراه پروتئین‌های دیگر از طریق کبد وارد خون می‌شود و بافت آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند. این آزمایش در تشخیص بیماری‌های قلبی و خودایمنی هم کاربرد دارد.

سوالات متداول

عامل التهاب در بدن چیست؟

وقتی عاملی مضر و خارجی مانند آسیب فیزیکی، ویروس یا باکتری به بدن صدمه بزند، بدن انسان برای از بین بردن این عامل و حفاظت از اندام‌ها ملتهب می‌شود. التهاب را می‌توان تلاش و پاسخ بدن برای محافظت و ایمنی دانست. 

آزمایش CRP چیست ؟

CRP یا پروتئین واکنشی C (C-Reactive)، ماده‌ای است که به‌طور طبیعی در کبد ساخته می‌شود. اگر عاملی باعث التهاب در بدن شود، این پروتئین بافت آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند. آزمایش CRP مقدار این پروتئین را در خون اندازه می‌گیرد.

کاربرد آزمایش CRP در تشخیص بیماری کرونا چیست؟

آزمایش CRP کرونا برای تشخیص التهاب ناشی از ویروس کووید-۱۹ تجویز می‌شود. با توجه به سطح CRP خون، پزشک می‌تواند احتمال ابتلای بیمار به این ویروس را بررسی کند. البته طبیعی بودن میزان آن، ابتلا به کرونا را رد نمی‌کند و ممکن است فرد کرونا داشته باشد ولی CRP منفی باشد.

آزمایش CRP چگونه انجام می‌شود؟

با مراجعه به آزمایشگاه، با سرنگ نمونه خونی را از رگ بازوی شما می‌گیرند. برای آزمایش CRP نیاز نیست ناشتا باشید.

منابع:

labtestsonline

webmd

medlineplus

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «آزمایش CRP چیست؟ از تفسیر آزمایش تا شرایط انجام»

58 پاسخ به “آزمایش CRP چیست؟ از تفسیر آزمایش تا شرایط انجام”

 1. سارا گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من به دلیل آکنه زیاد در صورتم ازمایش چکاپ دادم و crp و زده positive و esr هم ۳۵ و هورمون پرولاکتین ۲۱ البته ویتامین d هم ۲۸ و دردهای شدید مفصلی و استخوانی دارم میزان تستسترون و استرادیول و تیروئیدم نرمال ه و dhea_s هم 0.9 هست و به دلیل روزه گرفتن امسال دچار درد شدید معده شدم و پزشک احتمال زخم معده داده فعلا داروی رابپرازول میخورم و درد شدیدی بیش از ۱/۵-۲ ماهه که پشت قفسه سینه دارم و گفتن احتمال داره برای معده باشه الان نمیدونم باید چه کار کنم اصلا به کرونا ربطی داره یا چه مشکلی دارم در مورد کرونا هم هیچ گونه علائمی ندارم و تا حالا نیز نگرفتم لطفا راهنمایی نمایید من نزد چه پزشک متخصص برای بررسی درست و دقیق برم سپاس از زحماتتان

 2. سیاوش گفت:

  سلام من فقط در ناحیه سر تب شدید داشتم. رفتم دکتر نوشت تست کرونا. ولی نتیجه crp رو فقط نوشته که اون هم 58 هست. pcr ننوشته. و گفت کرونا هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله كرونا هست لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 3. قاسم گفت:

  سلام،بنده crp ۱۸/۵ هست البته پسوریاتیک دارم،به نظر شما چیکار کنم درد مفاصلم کم بشه سیگار نمیکشم و چاقم نیستم.غذای چرب نمیخورم

 4. سمیه کشاورز گفت:

  من تو ازمایشاتمesr100 و srp21 دارم و hlab27مثبت دکترم سیتی اسکن هسته ای نوشته آیا مشکلی هست ، تو ام ار کمرم جز دیسک کمر گودی کمر افزایش یافته چیزی نبود ، و یه نکته گلبول سفید خونم ۱۱.۱۸شده.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد تحت نظر متخصص روماتولوژي باشيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

   ممكنه التهاب خفيف كمر داشته باشيد
   آزمايشاتتونم ماه بعد تكرار كنيد

 5. نگار گفت:

  سلام.مادر من crp مثبت شد بردیم اسکن ریه گفتن ریه سالمه و اصلا درگیر نیست.اما مادرم بیحاله و اینکه ۶ماه قبل کرونا گرفت باد۳۵درصد درگیری در آی سیو بستری شد. اما ابنبار دکتر گفت چیزی نیست.بنظر شما چیکار کنیم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش pcr بدهند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص عفونی مراجعه کنید.

 6. رضا گفت:

  سلام وقت بخير
  من امروز تست سي پي ار دادم و فقط تو ازمايش علامت مثبت زده و عددي قيد نكرده و هيچ نشانه بيماري در بدنم حس نميكنم فقط چند روز غذاي چرب خوردم و سيگار كشيدم و كم تحرك و چاق هم هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد pcr بديد و سي تي اسكن ريه هم بديد

 7. زری گفت:

  سلام من یه خانم ۳۹ ساله یا ESR:32هستم و CRPرو نگاتیو زده لطفا راهنمایی کنید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد مشخص شه منشا التهابتون از كجا هست لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 8. محمدرضا گفت:

  سلام تست من0.3اومده سی پی از یعنی چی و اینم بگم 16روز قبل کرونا مبتلا شدم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام دو هفته ديگه مجددا چكش كنيد

 9. محبوبه گفت:

  سلام سی ار پی دخترم ۴۸ میباشد زده بالاست ۴ سالشه یعنی چی؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   فرزندتون چه علایمی دارد؟

 10. حديثه صادقي فيروزكوهي گفت:

  سلام
  Crp15
  Risk H
  Lessthan 8
  ایا کرونا دارن؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بايد تست كرونا بديد

 11. اصغرزارع گفت:

  سلام crp
  Result1
  Refrence
  Up to 6

 12. نیلوفر نجاتی گفت:

  پدرم crp مثبت ۴۰ داشتن و دو روز هم تب داشتن. تست pcr کرونا دادیم، منفی بود. البته پشت شون هم خیلی درد می کرد. به نظرتون علت چیست و آیا نیاز به پیگیری دارد؟
  با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   تست منفی زد کننده نیست و همون کرونا مطرحه

 13. زهرا گفت:

  سلام.من ۱۶ سالمه و نتیجه ی آزمایش CPR من +2 ونتیجه ی SER هم H30 هست..این یعنی چی؟!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایم و شرح حال مهم
   این یعنی یه التهابی هست

 14. حمید گفت:

  سلام نتیجه crp اومدهnegativیعنی چی؟یعنی اصلاcrpنداره؟

 15. محمد امین پور گفت:

  CRP آزمایش ۳هست یعنی چه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   یعنی التهاب یا عفونتی مطرحه

 16. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید
  آزمایش خون دادن نوشته Pbs Recheked
  دلیل بررسی مجدد چی میتونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خود آزمایشگاه گاهی ۲ بار چک میکنه که دقیق بررسی شه

 17. یگانه گفت:

  سلام خسته نباشیدCRP 96 positiveاین یعنی چه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   یعنی التهاب و عفونتی در بدن مطرحه

 18. یگانه گفت:

  سلام خسته نباشید
  CRP. 96 positiveاین یعنی چی؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كرونا بررسي شبد

 19. پدرام گفت:

  سلام خانوم دکتر،22 سالمه، دو ساله سیگار میکشم، الان ده روزه مریضم، همه ی علائم کرونا رو داشتم ب جز تنگی نفس، آزمایش crp دادم روش نوشته دو مثبت، تست کرونامم منفیه، این دو روز وقتی از خواب پا میشم بعضی جاها بخصوص مچ دست و پا به پایین خارش داره، میشه نظرتونو بدونم؟! تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون به نفع کروناس و آزمایش حتی منفی باشه رد کننده کرونا نیست

 20. کیمیا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من آزمایش مادرم crp اش ۱۰.۷ هستش و ۳ هفته از کروناشون میگذره اما esr. 17 هستش
  آیا خطرناک هست ممنون میشم سریع جواب بدید🥲

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل كرونا هست
   يك ماه ديگه دوباره اين آزمايشات را تكرار كنيد

 21. الناز گفت:

  سلام شوهرم برای چکاپ ماهیانه آزمایش خون داده چون سابقه کبد چرب داره…تو آزمایشش آنزیم های کبد بالا و کلسترول و تری گلیسیرین هم بالاست…تریگیلیسیرین۲۲۵ و کلسترول ۲۶۲ آنزیم های کبدیSGOT63 وSGPT109هستش…تو برگ آزمایش یه چیزی نوشته شده به اسمcrp که نتیجش ۸هستش…این یعنی چی؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام crp نرمال هست
   براي بقيه آيتم ها لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 22. ناشناس گفت:

  بله هیچ علائمی ندارناصلا

 23. سلام اگه crp پنج باید باشه و 6.5هستش یعنی کروناس؟ گفت:

  سلام

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر بر اساس crp تنها نمیشه گفت
   علایم چی دارن؟
   بقیه آزمایشا خوبه؟

 24. داوود گفت:

  سلام cro11.5 است جراحی پلیپ و سینوس در پیش دارمچه کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت بررسی بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید

 25. مجید گفت:

  سلام اگر سی آر پی یک مثبت داشته باشد نشانه کروناست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله، سي تي اسكن ريه هم بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 26. آیدا گفت:

  آزمایش esr ام شد 2
  Crp نوشته +1 یعنی چی؟
  اینم بگم هیچگونه علائمی ندارم و خداروشکر سالمم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تست pcr covid بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 27. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر من سردرد و خارش گلو و کوفتگی بدن همراه با قرمزی چشم داشتم رفتم crp گرفت نوشته منفی الان کرونا نیس ؟ LDH هم ۳۶۶ می باشد

 28. الهام گفت:

  سلام اگه تو جواب آزمایش crp دوتا مثبت ونگاتیو باشد چه مفهومی دارد

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست عزیز آزمایش سی آر پی نمی تواند هم مثبت باشد و هم نگاتیو

 29. مختاری گفت:

  در جواب آزمایش اگه CRP رو زدده باشن
  (2+)Positive به چه معنیست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه علائم سرماخوردگي داشتيد يعني كرونا هست
   بايد تست pcr covid بديد و سي تي اسمن ريه
   ضمن اينكه در منزل ماسك بزنيد و خودتونم قرنطينه كنيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...