عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان؛ علائم، عوارض و درمان

عفونت قارچی اغلب به عنوان یک مشکل سلامت زنانه در نظر گرفته می شود، اما می تواند هر کسی، از جمله مردان را تحت تاثیر قرار دهد. عفونت قارچی آلت تناسلی، اگر درمان نشود، می تواند منجر به طیف گسترده ای از علائم دردناک و ناراحت کننده شود. همچنین اگر عفونت به جریان خون سرایت کند، می تواند منجر به عوارض جدی شود. داروهای بدون نسخه OTC اغلب می توانند عفونت قارچی را از بین ببرند، و برخی از اقدامات پیشگیری اولیه می توانند به شما در جلوگیری از این وضعیت نسبتاً رایج کمک کنند.

علائم عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان چیست؟

علائم اولیه عفونت قارچی آلت تناسلی اغلب شامل بثورات قرمز و گاهی لکه های سفید و براق روی آلت تناسلی است. پوست آلت تناسلی ممکن است مرطوب باشد و یک ماده سفید غلیظ در زیر پوست ختنه گاه یا دیگر چین های پوست دیده شود. همچنین ممکن است خارش و احساس سوزش در آلت تناسلی را تجربه کنید. قرمزی، خارش و درد در آلت تناسلی می‌تواند نشانه‌ای از سایر بیماری‌های جدی‌تر، از جمله برخی بیماری‌های مقاربتی (STD) باشد، بنابراین علائم را پس از ظاهر شدن نادیده نگیرید. یک متخصص اورولوژی یا پزشک مراقبت های اولیه می تواند این بیماری را اغلب در یک جلسه تشخیص دهد. برای دریافت نوبت متخصص می توانید به سایت دکتردکتر؛ سامانه نوبت‌دهی اینترنتی پزشکان مراجعه کنید.

عفونت قارچی آلت تناسلی

چه چیزی باعث عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان می شود؟

عفونت قارچی توسط قارچی به نام کاندیدا ایجاد می شود. معمولاً مقدار کمی کاندیدا روی بدن وجود دارد. تنها چیزی که لازم است رشد بیش از حد کاندیدا برای ایجاد عفونت قارچی است. یک محیط مرطوب برای گسترش کاندیدا ایده آل است. یکی از شایع ترین علل عفونت قارچی آلت تناسلی، رابطه جنسی محافظت نشده با خانمی است که عفونت قارچی واژن دارد. شما همچنین می توانید بدون فعالیت جنسی نیز به این بیماری مبتلا شوید. به عنوان مثال، بهداشت ضعیف می تواند شما را در برابر عفونت قارچی آسیب پذیر کند.

عوامل خطر برای عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان چیست؟

به غیر از رابطه جنسی با شریکی که دارای عفونت قارچی است، چندین عامل خطر دیگر می تواند احتمال ابتلا به عفونت قارچی آلت تناسلی را افزایش دهد.

ختنه نشدن یک عامل خطر اصلی است، زیرا ناحیه زیر پوست ختنه گاه می تواند محل پرورش کاندیدا باشد.

اگر به طور منظم حمام نکنید یا اندام تناسلی خود را به درستی تمیز نکنید، خود را نیز در معرض خطر قرار می دهید.

سایر عوامل خطر شامل استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها و همچنین ابتلا به دیابت یا چاقی است.

اگر به دلیل درمان سرطان، اچ‌ آی‌ وی یا دلایل دیگر، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، ممکن است در خطر ابتلا به عفونت قارچی نیز باشید.

آیا من عفونت قارچی دستگاه تناسلی دارم؟

پزشک دستگاه تناسلی شما را معاینه می کند و علائم را بررسی می کند. برخی از مواد سفیدی که روی آلت تناسلی تشکیل می‌شوند ممکن است زیر میکروسکوپ بررسی شوند یا برای تأیید نوع قارچی که باعث علائم  شما می‌شوند، کشت شوند. هرچه زودتر مشکل تشخیص داده شود و درمان شروع شود، احتمال اینکه بتوانید از عوارض جلوگیری کنید بیشتر است. اگر در حال حاضر متخصص اورولوژی ندارید، ابزار Healthline FindCare می تواند به شما کمک کند تا یک پزشک در منطقه خود پیدا کنید. به تنهایی تشخیص نداده و درمان را شروع نکنید. اگر علائم عفونت قارچی وجود دارد، به پزشک مراجعه کنید.

چگونه عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان را درمان می کنند؟

در بیشتر موارد، پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی برای از بین بردن عفونت کافی است. بسیاری از کرم های ضد قارچی که برای عفونت قارچی توصیه می شوند عبارتند از:

 • میکونازول (Lotrimin AF، Cruex، Desenex، Ting Antifungal )
 • ایمیدازول (Canesten، Selezen )
 • کلوتریمازول (Lotrimin AF)
 • ضد قارچ (Cruex، Desenex، Lotrimin AF Ringworm)

عفونت قارچی آلت تناسلی

بیشتر اینها به عنوان داروهای OTC در دسترس هستند، به این معنی که نیازی به نسخه ندارید. عفونت‌های جدی‌تر یا طولانی‌مدت ممکن است نیاز به یک داروی قوی داشته باشند. فلوکونازول خوراکی (دیفلوکان) و کرم هیدروکورتیزون ممکن است در عفونت‌های جدی، مانند عفونت‌هایی که به یک بیماری بالقوه جدی به نام بالانیت تبدیل شده‌اند، توصیه شود. گاهی اوقات عفونت های مخمری پس از درمان ظاهر می شوند.

اگر این اتفاق بیفتد، پزشک احتمالاً درمان های هفتگی را برای چند ماه پس از چند هفته درمان روزانه توصیه می کند. اکثر کرم های ضد قارچ به خوبی تحمل می شوند. به احتمال زیاد هیچ عارضه جانبی جدی ندارید. با این حال، برچسب را بررسی کنید و از پزشک و داروساز خود بپرسید که در صورت داشتن واکنش بد، مراقب چه چیزی باشید. اگر عفونت شما به خوبی به پماد ضد قارچ پاسخ نمی دهد و شما ختنه نشده اید، ممکن است توصیه شود که ختنه کنید. اگرچه این روش جراحی معمولاً روی نوزادان انجام می شود، اما می توان آن را با خیال راحت در مردان در هر سنی انجام داد.

در کنار استفاده از کرم دارویی، باید بهداشت را نیز رعایت کنید تا به از بین بردن عفونت طولانی مدت کمک کنید. عواملی مانند دیابت و سیستم ایمنی سرکوب شده ممکن است در خطر عفونت قارچی نقش داشته باشند. اگر دیابت دارید، با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همکاری کنید تا مطمئن شوید که سطح طبیعی قند خون شما به خوبی کنترل می شود. اگر سیستم ایمنی سرکوب شده‌ای دارید، پزشک می‌تواند راه‌هایی را برای کمک به حفظ سلامت سیستم ایمنی‌تان تا حد امکان توصیه کند.

عوارض عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان چیست؟

یکی از عوارض احتمالی عفونت قارچی آلت تناسلی، بالانیت است. بالانیت التهاب پوست ختنه گاه یا سر آلت تناسلی است. دیابت می تواند خطر بالانیت را افزایش دهد. اگر بالانیت به طور موثر درمان نشود، ممکن است زخم پوست ختنه‌گاه ایجاد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد چسبندگی در آلت تناسلی شود. این وضعیت می تواند دردناک باشد و ادرار را دشوارتر کند. در صورت عدم درمان، بالانیت می تواند باعث تورم و درد غدد و همچنین ضعف و خستگی شود.

عفونت قارچی همچنین ممکن است وارد جریان خون شود. این وضعیت به عنوان کاندیدمی یا کاندیدیازیس مهاجم شناخته می شود. این امر بیشتر در مردانی دیده می شود که منتظر درمان هستند تا زمانی که عفونت به خارج از آلت تناسلی گسترش یابد. همچنین در مردانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع تر است. اگر در بیمارستان بوده اید و از کاتتر برای ادرار کردن استفاده کرده اید، ممکن است با کاندیدیازیس تهاجمی مواجه شوید. این شکل پیشرفته عفونت قارچی بسیار جدی است. داروهای ضد قارچ خوراکی ممکن است برای چند هفته مورد نیاز باشد. در برخی موارد، داروها به صورت داخل وریدی تجویز می شوند.

عفونت قارچی آلت تناسلی چقدر طول می کشد؟

اگر عفونت شما به موقع درمان شود و به داروهای ضد قارچ پاسخ خوبی بدهد، می تواند ظرف یک هفته برطرف شود. اگر از نظر جنسی فعال هستید، شریک زندگی شما نیز باید برای عفونت قارچی تحت درمان قرار گیرد تا از عفونت مجدد جلوگیری شود. شریک زندگی شما بدون توجه به اینکه آیا عفونت از او به شما سرایت کرده است یا خیر، باید تحت درمان قرار گیرد. اگر دچار عفونت های قارچی مکرر می شوید و در اثر دلایلی مانند بهداشت و تماس جنسی نیست ، با پزشک خود در مورد سایر علل احتمالی صحبت کنید. ممکن است یک بیماری زمینه ای مانند دیابت داشته باشید. مردان معمولاً بسیار کمتر از زنان به عفونت قارچی مبتلا می شوند، اما مهم است که بدانیم چگونه چنین عفونتی می تواند ایجاد شود و چگونه علائم معمول را تشخیص دهیم.

چگونه از عفونت قارچی دستگاه تناسلی جلوگیری کنید؟

شما می توانید با اجتناب از تماس جنسی با شریکی که دارای عفونت قارچی است، از عفونت قارچی آلت تناسلی جلوگیری کنید. همچنین در زمانی که عفونت قارچی فعال دارید، باید از داشتن رابطه جنسی با کسی خودداری کنید زیرا می توانید عفونت را به شریک زندگی خود انتقال دهید. برای جلوگیری از ابتلا به عفونت قارچی یا انتقال آن، موارد زیر را انجام دهید:

 • برای کمک به کاهش احتمال ابتلا به عفونت قارچی از کاندوم استفاده کنید.
 • برای کاهش خطر ابتلا به عفونت قارچی، فقط یک شریک جنسی داشته باشید
 • بهداشت را رعایت کنید و آلت تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 • اگر ختنه نشده اید، زیر پوست ختنه گاه را با آب و صابون تمیز کنید و بعد از رابطه جنسی، پوست ختنه گاه خود را به حالت معمول خود برگردانید.

نتیجه گیری

عفونت قارچی آلت تناسلی غیر معمول است. آنها ممکن است ناشی از عدم رعایت بهداشت یا رابطه جنسی بدون کاندوم با شریکی باشند که عفونت قارچی واژن دارد. علائم شامل لکه های کوچک سفید و قرمزی روی پوست و خارش یا سوزش است. در بیشتر موارد، پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی می توانند عفونت را درمان کنند.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
17 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام ببخشید همسر من از داخل آلتش ماده ای سفید رنگ غلیظ میاد بیرون چیکار کنیم

 2. س می گوید

  سلام معاینه مجازی دارین؟

 3. نیما می گوید

  سلام… من بعد رابطه ی لکه قرمز روی التم افتاده… احساس خارش ندارم ولی گاهی اوقات ی سوزش کمی احساس میکنم… الان بعد دوروز تازه خودشو نشون داده… ایا قارچه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه صورت گیرد تا بتوان نظر داد

 4. ماه می گوید

  سلام وقتتون بخیر حدود دوروزی هست همسر من دچار پوسته پوسته شدن ناحیه تناسلی شده آیا ممکن هست قارچ باشه
  علائمی مثل خارش و سوزش هم نداره

 5. جواد قنبری می گوید

  یه لکه سفید رنگ روی پوست آلت یعنی ناحیه پایینی آلت ایجاد بشه نشانه قارچه؟

 6. حميدم می گوید

  سلام من در كشاله رون پام دچار حساسيت شدم و باعث خارش شديد شدم جوري كه انگار داره بيشتر ميشه هر روز و اينكه بيضه هام هم دچار خارش ميشه مشكل از چيه و نگران كننده هستش؟

 7. امیر می گوید

  سلام من چند وقت که زخم های قرمز بزرگ دارم ک همه جای الت هست چه کار کنم

 8. مسعود می گوید

  سلام. من تقریبا یک هفته هست که انتهای مجاری ادراریم داخلش انگاری تاول زده کمی هم احساس سوزش و درد داره. یک هفته انتی بیوتیک لووفلوکساسین خوردم ولی هنوز همونجوریه. به نظرتون علائم خطرناکیه و باید به پزشک مراجعه کنم یا با دارو یا پماد مشکل من حل میشه؟

 9. علیرضا می گوید

  سلام من چند ماهی بود که اسیر عفونت ادراری بودم یعنی با سوزش سر آلت در انتهای ادرار شروع میشد و بعداز چند روز زیر شکمم درد میگرفت و تکرر ادرار داشتم و ادرارم هم نمیومد و بزور میومد میرفتم آزمایش کشت میدددم منفی بود wbc هم نرمال نشون میداد خود دکتر هم گیج شده بود ولی واسم آنتی بیوتیک مینوشت خوب میشدم من خودم میدونستم مشکل از کجاست من یک شریک جنسی داشتم که واژنش بوی خیلی بدی میداد و احتمال میدم ازون مبتلا میشدم حالا سوالم اینه که چرا شریک جنسیم خودش عین خیالش نبود یعنی عفونت اذیتش نمیکرد ؟ وسوال دوم هم اینکه چرا عفونت در کشت ادرارم نشون نمیداد و wbcهم کاملا نرمال بود ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در مورد پارتنرتون نمیتونم نظر برم
   اما گاهی عفونت و پروستاتیت ها ممکنه در ازمایش نشون داده نشن

   1. هادی می گوید

    پس ازکجا بدونیم پروستاتمون دچار التهاب یاعفونت شده.

  2. امیر می گوید

   سلام خوب شدین شما؟؟

 10. امیر می گوید

  سلام من یه جوش سفید خشک بر سر آلت تناسلیم زده خیلی وقته از بین نمیره چه کنم
  و دانه های سفید دورش راه درمان هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه علایمتون و مزمن شدن اون بهتره جهت بررسی به متخصص” پوست یا به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

   1. علیرضا می گوید

    سلام دکتر
    من چند ماهه پیش خدود۵ماع رابطه داشتم بعد از اون انتهایه رانم خارش کرد که تبدیل ب سوزش شد بعد سرچ کردم دیدم قارچه پماد کالاندولا گرفتم زدم ولی پشتمم بود بقل مقعدم و رویع باسنم ب شکل دایرع پماد تموم شد و برا این که اینا کوچیک بودن من دیگ گفتم خوب میشه اما زیاد شد الن دوبارع همون پمادو گرفتم بزنم داره خوب میشه کم‌کم اگه این برع یعنی دوباره تششوعات اون باعث میشه دوباره سراغم بیاد قارچ؟
    داروعه بهتری هست؟

   2. مهدی عطایی می گوید

    سلام ببخشید من دور آلت ام دون دون های سفید هستش این دون دون ها خیلی وقته روی آلت من هستش میخواستم بدونم این هم جزو عفونت های قارچی حساب میشه و راه درمانش چیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر