راهنمای کامل نگهداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل

 • 1398-12-23
 • ۴۸۲۴۶ بازدید
 • 125
راهنمای کامل نگهداری بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل

چگونه می‌توان خود را قرنطینه کنیم؟ اگر کسی از اعضای خانواده‌ی ما به بیماری کووید 19 دچار شده باشد چه کنیم؟ چگونه یک محیط ایزوله برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا بسازیم؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ می‌دهیم.

بسیاری از مردم تفاوت بین قرنطینه و ایزوله را نمی‌دانند در ابتدا این مفاهیم را مرور خواهیم کرد

تفاوت بین جداسازی و قرنطینه

جداسازی یا ایزوله (Isolation) و قرنطینه (quarantine) هر دو راهکارهایی برای بهداشت عمومی جامعه بوده که مانع از گسترش بیش‌تر بیماری کووید ۱۹ خواهد شد.

امروزه با شیوع ویروس کرونا این دو واژه را زیاد می‌شنوید ولی باید توجه کنید که این دو مفهوم کاملا متفاوتی دارند. بر اساس اعلام وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا این دو معانی یکسانی ندارند.

تفاوت بین جداسازی و قرنطینه

ایزوله یا جداسازی چیست؟

در جداسازی یا ایزوله برای کمک به توقف گسترش بیماری از رفت و آمد فرد مبتلا جلوگیری می‌شود. زمانی که با افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ سرکار داریم زیاد این واژه را استفاده می‌کنیم.

برای مثال افرادی که تست کرونا مثبتی دارند باید در محیطی ایزوله شوند. افرادی که علایم شدیدتر بیماری را نشان می‌دهند باید در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی تحت جداسازی قرار گیرند و افرادی که به صورت خفیف با این ویروس درگیر هستند باید در خانه ایزوله شوند.

برای حصول اطمینان از اینکه روش ایزوله کردن افراد در تماس با بیماران کرونایی می‌توانید با پزشک مشورت کنید و از راهنمایی‌هایشان استفاده کنید. تا در این صورت با استفاده از مشاوره درست بتوانید زنجیره انتقال این بیماری را متوقف کیند. برای دریافت مشاوره یا پرسیدم سوال می‌توانبد از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

قرنطینه چیست؟

قرنطینه انتشار بیماری‌های مسری را محدود می‌کند. قرنطینه به جدا کردن و متوقف کردن افراد سالمی که مشکوک به ابتلا به بیماری کووید ۱۹ اطلاق می‌شود. این افراد در شرایط قرنطینه نگهداری می‌شوند تا ببینند بیمار می‌شوند یا خیر.

این افراد ممکن است بدون اینکه بدانند در معرض ویروس قرار داشته‌اند یا به ویروس مبتلا شده‌اند ولی هنوز علائمی ندارند.

بر اساس اعلام سازمان کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها مدت زمان قرنطینه برای بیماری کووید ۱۹ چهارده روز از آخرین تماس با ویروس است.چهارده روز طولانی‌ترین دوره‌ی کمون با نهفتگی ویروس‌های کرونای مشابه است.

توصیه‌هایی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیطی که فرد مبتلا ایزوله شده

هنوز اطلاعاتی زیادی در مورد بیماری کووید ۱۹ نداریم ولی بر اساس دانسته‌های فعلی در مورد این ویروس جدید و ویروس‌های کرونای قبلی مانند سارس و مرس می‌دانیم که ویروس کرونا از طریق ارتباط نزدیک با فاصله‌ی کم‌تر از یک متر منتقل خواهد شد. انتقال از طریق قطرات تنفسی اتفاق می‌افتد. انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی بسیار بیشتر از سایر اشیا است.

شواهد جدید اما حاکی از این است که ویروس جدید تا چندین ساعت روی سطوح مختلف ساخته شده از مواد مختلف باقی می‌ماند. تمیز کردن مداوم سطوح مختلف با مواد ضدعفونی کننده بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ و دیگر بیماری‌های تنفسی ویروسی است.

در این مقاله توصیه‌هایی در مورد چگونگی پاک کردن و ضد عفونی کردن محیط‌های خانگی که فرد مشکوک و تحت نظر و فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در آن تحت جداسازی شخصی قرار دارند، ارائه می‌شود. هدف این است که مدت دوام ویروس در این محیط‌ها کاهش یابد.

توصیه‌هایی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیطی که فرد مبتلا ایزوله شده

این توصیه‌ها در صورت افزایش اطلاعات ما در مورد ویروس به روز رسانی خواهد شد.

شما می‌توانید برای کاهش زمان دسترسی به اطلاعات جدید در مورد این بیماری از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در ارتباط باشید و اطلاعات جدید و درست این بیماری را از پزشکان سامانه دکتردکتر در یافت کنید.

 • پاک کردن به معنی برداشتن میکروب‌ها، آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها از سطوح است‌. در این فرایند میکروب‌ها کشته نخواهند شد، بلکه تعداد آن‌ها کاهش یافته و خطر انتشار آن‌ها کاهش می‌یابد.
 • ضدعفونی کردن به معنی استفاده از مواد شیمیایی خاص برای کشتن میکروب‌هاست. ضدعفونی کردن سطوح بعد از پاک کردن آن‌ها خطر انتشار عفونت را بسیار کاهش خواهد داد.

چه نکاتی در قرنطینه خانگی باید رعایت شود؟

در این قسمت به موضوعات مهم در قرنطینه خانگی برای دوری از ابتلا به ویروس کرونا خواهیم پرداخت.

توصیه‌های عمومی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن روزانه‌ی خانه

اعضای خانواده می‌توانند با استفاده از مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده به صورت مرتب سطوحی که بیش‌تر لمس می‌شود مانند میزها، دستگیره‌های در، پریزهای برق، دسته‌ها، سرویس‌های بهداشتی، شیرهای آب، سینک‌های روشویی و ظرفشویی را تمیز کنند.

 چه نکاتی در قرنطینه خانگی باید رعایت شود؟

بر روی شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده برچسب‌هایی نصب شده که طریقه‌ی درست مصرف آن‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد. قبل از استفاده از این مواد دستکش دست کرده و در اتاقی قرار بگیرید که تهویه‌ی مناسبی دارد.

توصیه‌های عمومی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن خانه‌هایی که یکی از افراد آن به علت بیماری ایزوله شده است

 • اعضای خانواده باید اطلاعات و دانش خود را در مورد بیماری، علایم و چگونگی پیشگیری از انتشار آن را بالا ببرند.
 • با استفاده از مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده به صورت مرتب سطوحی که بیش‌تر توسط بیمار لمس می‌شود مانند میزها، دستگیره‌های در، پریزهای برق، دسته‌ها، سرویس‌های بهداشتی، شیرهای آب، سینک‌های روشویی و ظرفشویی باید تمیز و ضدعفونی شوند.
 • اتاق خواب و سرویس بهداشتی جداگانه به فرد بیمار داده شود و تماس با فرد بیمار به حداقل برسد.
 • تا آن‌جایی که امکان دارد فرد بیمار باید از دیگر افراد خانواده دوری کنند.
 • باید وسایل شخصی مورد نیاز بیمار مانند دستمال کاغذی، دستمال توالت و شوینده‌ها به مقدار کافی حاضر باشد
 • اگر تنها یک سرویس بهداشتی در خانه وجود داشته باشد، بعد از هربار استفاده‌ی فرد بیمار باید به دقت شسته و ضدعفونی شود. 
توصیه‌های عمومی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن خانه‌هایی که یکی از افراد آن به علت بیماری ایزوله شده است

چگونگی پاک کردن و ضد عفونی کردن در خانه‌ی ایزوله یا قرنطینه

نحوه‌ی ضدعفونی کردن سطوح

 • از دستکش یکبار مصرف استفاده کرده و هر بار با رعایت نکات ایمنی آن‌ها را دور بریزید. اگر از دستکش‌های چند بار مصرف استفاده می‌کنید باید آن را فقط به تمیز کردن سطوح آلوده اختصاص داده و برای کار دیگر از آن استفاده نکنید. برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن وسایل مختلف راهنمای هر وسیله را به دقت مطالعه کنید و یا از کارخانه‌ی سازنده سوال بپرسید. بعد از در آوردن دستکش‌ها بلافاصله دست‌های خود را بشویید.
 • اگر سطوح کثیف هستند پیش از استفاده از مواد ضدعفونی کننده با مواد شوینده یا آب و صابون به خوبی محیط را تمیز کنید.
 • برای ضد عفونی کردن محیط از الکل اتانول ۷۰ درصد و یا مایع سفید کننده‌ی رقیق شده استفاده کنید. در هنگام استفاده از مایع سفید کننده تهویه را روشن کرده و توصیه‌های ایمنی را رعایت کرده و تاریخ انقضای محصول را چک کنید.
 • برای تمیز کردن سطوح نرم‌تر مانند فرش و موکت بعد از برداشتن آلودگی‌های قابل دید، از مواد شوینده‌ی خاص این سطوح استفاده کنید.
بهداشت دست‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه در ایزوله

نحوه‌ی تمیز کردن لباس‌ها، حوله‌ها 

 • برای جا به جا کردن لباس‌ها و حوله‌های فرد بیمار دستکش بپوشید و بعد از هر بار استفاده آن را دور بریزید.
 • اگر از دستکش‌های چند بار مصرف استفاده می‌کنید باید آن را فقط برای جا به جا کردن لباس‌های کثیف فرد بیمار  اختصاص داده و برای کار دیگر از آن استفاده نکنید.
 • اگر از دستکش استفاده نمی‌کنید از شستن دست‌های خود مطمئن شوید.
 • لباس‌های کثیف فرد بیمار را تکان ندهید. این کار احتمال انتشار ویروس از طریق هوا را کاهش خواهد داد.
 • در صورت امکان لباس‌ها را با بیش‌ترین میزان درجه حرارت بشویید و بعد به دقت خشک کنید. 
 • لباس های فرد بیمار می‌تواند به همراه سایر لباس‌ها شسته شود، ولی شما در صورت امکان این کار را به صورت جداگانه انجام دهید.
 • از سبدی جداگانه که درون آن پلاستیک قرار داده‌اید برای حمل لباس های کثیف فرد بیمار استفاده کنید.

بهداشت دست‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه در ایزوله

 • اعضای خانواده باید مرتب دست‌های خود را بشویند، این کار خصوصاً بعد از تعویض دستکش‌ها و بعد از تماس با فرد بیمار اهمیت دارد. برای شستن دست‌ها باید از آب و صابون به مدت 20 ثانیه استفاده کرد. اگر در دسترس نبود باید از ژل ضد عفونی کننده‌ی دست بر پایه الکل استفاده شود. 
 • با دست شسته نشده هرگز چشم، صورت، بینی و دهان نباید لمس شود .
 • زمان‌های مهم برای شستن دست‌ها:
 • بعد از فین کردن، سرفه و عطسه کردن 
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی 
 • قبل از غذا خوردن و آماده سازی مواد غذایی 
 • بعد از تماس با حیوانات مزرعه و حیوانات خانگی 
 • قبل و بعد از مراقبت از فردی که نیازمند کمک است (مانند کودکان)
بهداشت دست‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه در ایزوله

دیگر نکته‌ها برای محیط ایزوله فرد مبتلا به ویروس کرونا

 • فرد بیمار در صورت امکان باید در اتاقی جداگانه غذا بخورد و یا به او غذا داده شود. با استفاده از دستکش و آب گرم باید بشقاب‌ و قاشق چنگال این افراد را شست و بعد از تماس با ظروف این افراد باید دست‌ها را به دقت شست.
 • در صورت امکان سطل آشغال جداگانه‌ای که درون آن پلاستیک قرار داده شده را به فرد بیمار اختصاص دهید. دست‌های خود را بعد از گره زدن پلاستیک و تعویض آن بشویید.
 • زباله‌های مربوط به فرد بیمار را به صورت جداگانه دفع کنید. از قرار دادن آن‌ها در کنار سایر زباله‌های تر به شدت خودداری کنید
 • با مسئولین محلی اداره‌ی بهداشت منطقه‌ی خود در مورد چگونگی معدوم کردن این زباله‌ها صحبت کنید.

جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در خانه و محیط‌های آپارتمانی 

در این بخش به سه گروه توجه ویژه می‌شود:

 • افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا به بیماری کووید 19 – همچنین افرادی که تحت نظر هستند و برای طی فرایند درمان نیازی به بستری شدن ندارند و باید در خانه تحت مداوا قرار گیرند.
 • افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا بوده، در بیمارستان بستری شده و بعد از بهبودی به خانه بازگشتند.
 • اعضای خانواده و کسانی که در خانه با فرد بیمار مبتلا به کووید 19 سرکار دارند.
جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در خانه و محیط‌های آپارتمانی

اقدامات پیشگیرانه برای ویروس کرونا

 • افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا به بیماری کووید 19 همچنین افرادی که تحت نظر هستند و برای طی فرایند درمان نیازی به بستری شدن ندارند و باید در خانه تحت مداوا قرار گیرند
 • افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا بوده، در بیمارستان بستری شده و بعد از بهبودی به خانه بازگشتند 

در صورتی که وضعیت فرد چندان وخیم نباشد، در بیمارستان بستری نخواهد شد و باید در محیط خانه جداسازی شخصی شود. وضعیت سلامت و روند بهبودی فردی که در خانه ایزوله شده توسط کارکنان مراکز بهداشت محلی به دقت و به صورت مرتب بررسی خواهد شد.

زمانی که پزشک تشخیص داد که فرد بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرد، فرد باید اقدامات پیشگیرانه‌ی زیر را رعایت کند:

به جز رفتن به مراکز درمانی محل زندگی خود را ترک نکنید

افرادی که به نوع خفیف بیماری کووید ۱۹ مبتلا هستند باید در خانه تحت جداسازی شخصی قرار بگیرند. تنها برای نیازهای درمانی فرد می‌تواند از خانه خارج شود و باید فعالیت‌های روزانه‌ی خود را محدود کند.

از رفتن به مدرسه، سر کار و فضاهای عمومی باید به شدت پرهیز کرد. استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی جایز نیست.

 فرد باید خود را از دیگر افراد و حیوانات خانگی جدا کند

 سایر افراد: فرد بیمار تا جایی که امکان دارد باید درون اتاقی جداگانه و به دور از دیگر اعضای خانواده‌ی خود استراحت کند. در صورت امکان فرد بیمار بهتر است از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کند.

حیوانات: فرد بیمار باید از حیوانات خانگی هم دوری کند. با وجود اینکه شواهدی مبنی بر انتقال بیماری از انسان به حیوان وجود ندارد، ولی توصیه می‌شود که فرد بیمار حداقل تماس را با حیوان خانگی خود داشته باشد. 

در صورت امکان بیمار می‌تواند از دیگر اعضای خانواده و یا دوست خود درخواست کند که از حیوان خانگی اش مراقبت کند.اگر این امکان وجود ندارد فرد باید قبل و بعد از تماس با حیوان دست خود را به خوبی بشوید.

 فرد باید خود را از دیگر افراد و حیوانات خانگی جدا کند

نکات ویژه برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا

قبل از ملاقات با پزشک تماس بگیرید

اگر وقت دکتر دارید، پیش از مراجعه تماس گرفته و اعلام کنید که مبتلا به کووید ۱۹ هستید. 

ماسک بزنید

فرد بیمار زمانی که با دیگر افراد و حیوانات در ماشین یا اتاق مشترک قرار دارد، وقتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کند باید دهان و بینی خود را با ماسک بپوشاند.

اگر فرد به دلیل مشکلات تنفسی قادر به استفاده از ماسک نباشد، سایر اعضای خانواده نباید با فرد در اتاق مشترک قرار بگیرند یا اینکه آن‌ها هنگام ورود به اتاق باید ماسک بزنند.

نکات ویژه برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا

در هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید 

برای پوشاندن بینی و دهان خود از دستمال کاغذی استفاده کنید و بعد آن را درون سطل آشغال بیندازید. بعد از آن فرد باید دست خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته و اگر آب و صابون در دسترس نبود از ژل ضد عفونی کننده‌ی دست استفاده کند.

شستن مرتب دست‌ها

دست‌ها مرتب و خصوصا بعد از عطسه و سرفه، رفتن به سرویس بهداشتی و قبل از خوردن غذا و آماده سازی مواد غذایی باید شسته شوند. آب و صابون بهترین گزینه برای تمیز کردن دست‌هاست و در صورت عدم وجود آن‌ها می‌توان از ژل ضدعفونی کننده‌ی دست حاوی الکل ۶۰ درصد استفاده کرد. هرگز با دستی که شسته نشده بینی، چشم و دهان خود را لمس نکنید.

شستن مرتب دست‌ها

وسایل شخصی خود را با دیگران شریک نشوید

در مدت بیماری فرد بیمار باید از بشقاب، لیوان، فنجان، قاشق و چنگال، حوله، سرویس خواب شخصی خود استفاده کند. این وسایل باید مرتب با آب و صابون شسته شوند.

سطوحی که مرتب با آن در تماس هستید را روزانه تمیز کنید

سطوحی که فرد بیمار با آن‌ها در تماس بوده و یا ممکن است آغشته به مایعات بدن، خون یا مدفوع باشد را باید مرتب تمیز کرد. در هنگام تمیز کردن این سطوح باید از دستکش استفاده شود.

سطوحی که مرتب با آن در تماس هستید را روزانه تمیز کنید

علایم خود را کنترل کنید

در صورتی که دچار تنگی نفس شدید با اورژانس تماس بگیرید. پیش از ورود به آمبولانس یا مراکز درمانی ماسک بزنید و به کارکنان اطلاع دهید که به کووید ۱۹ مبتلا هستید.

تحت جداسازی شخصی بودن تا اطلاع ثانوی

فرد مبتلا به کووید ۱۹ تا زمانی که علایم بیماری در او وجود دارد باید در شرایط ایزوله باقی بماند. پزشک و یا کارکنان محلی شبکه‌ی بهداشت تشخیص می‌دهند که فرد می‌تواند از شرایط ایزوله خارج شود یا خیر

برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین حصول اطمینان از صحت اطلاعات دریافتی از منابع مختلف بهتر است با یک پزشک در ارتباط باشید و از مشاوره‌های پزشکان استفاده کنید. برای ارتباط سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

توصیه‌های ایمنی برای خانواده‌های افراد مبتلا یا مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا

توصیه‌های ایمنی برای خانواده‌ای که یکی از اعضای آن 

 • تست کرونای مثبت دارد 
 • یا مشکوک به ابتلا بوده و تحت نظر است 

افرادی که به طور مستقیم و نزدیک با افراد مبتلا در ارتباط هستند در صورت بروز علایم بیماری (تب، سرفه و تنگی نفس) باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

برای برقراری ارتباط با فرد بیمار باید به توصیه‌های زیر عمل کرد:

 • اعضای خانواده باید اطلاعات کافی در مورد چگونگی مراقبت از فرد بیمار داشته باشند و به او برای گرفتن داروها و خرید اقلام ضروری زندگی کمک کنند.
 • علایم فرد بیمار را به دقت زیر نظر داشته و در صورت تغییر و وخیم‌تر شدن آن حتماً با مراکز درمانی مراجعه شود.
 • اعضای خانواده باید در صورت امکان در اتاق فرد بیمار حضور پیدا نکنند و از سرویس بهداشتی و تخت خواب او استفاده نکنند.
 • از ورود افراد به خانه جهت عیادت فرد خودداری شود.
 • اعضای خانواده باید از حیوان خانگی به شدت مراقبت کرده و در صورتی که بیمار  هستند آن را لمس نکنند.
 • باید هوا در خانه جریان داشته باشد، دستگاه‌های تهویه، بخور و کولر ها به جریان انداختن هوای آزاد کمک می‌کنند. اگر اتاق‌های خانه پنجره دارند آن‌ها را باز کرده و اجازه دهید که هوای آزاد جریان داشته باشد.
 • نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید و دست‌های خود را مرتب به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
 • از لمس صورت، دهان و چشم‌های خود با دست شسته نشده خودداری کنید.
 • فرد بیمار زمانی که با دیگر افراد و حیوانات در ماشین یا اتاق مشترک قرار دارد، وقتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کند باید دهان و بینی خود را با ماسک بپوشاند. اگر فرد به دلیل مشکلات تنفسی قادر به استفاده از ماسک نباشد، سایر اعضای خانواده نباید با فرد در اتاق مشترک قرار بگیرند یا اینکه آن‌ها هنگام ورود به اتاق باید ماسک بزنند.
 • در هنگام تماس با مایعات بدن بیمار حتماً دستکش و ماسک یکبار مصرف استفاده کنید و بعد از استفاده آن‌ها را دور بریزید.
 • ابتدا ماسک خود را برداشته و سپس دست خود را بشویید. حالا ماسک خود را برداشته و سپس دوباره دست‌های خود را بشویید.
 • از وسایل شخصی شخص بیمار استفاده نکنید. 
 • همه‌ی سطوحی که فرد بیمار با آن در تماس است را مرتب با مواد شوینده پاک کرده و ضد عفونی کنید. در این حین باید از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • لباس‌ها و ملحفه‌ی آلوده‌ی فرد بیمار را مرتب بشویید.
 • هنگام حمل وسایل مربوط به بیمار دستکش به دست کرده و آن‌ها را از بدن خود دور نگه دارید. و بعد از آن دست‌های خود را بشویید
 • در صورت امکان لباس‌ها را با بالاترین درجه حرارت ممکن بشویید 
 • زباله‌های حاوی مواد آلوده را به صورت جداگانه دفع کنید و بعد از جمع آوری آن‌ها دست‌های خود را با آن و صابون بشویید
توصیه‌های ایمنی برای خانواده‌های افراد مبتلا یا مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا

در صورتی که سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با ویروس کرونا دارید؛ در بخش پرسش و پاسخ اختصاصی کرونا با ما در میان بگذارید. کارشناسان و پزشکان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.

منبع:

6abc

cdc.gov

cdc

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «راهنمای کامل نگهداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در منزل»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

125 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام. ما یکی از اعضای خانواده که مشکوک به کرونا بود رو در خانه ایزوله کردیم. حالا حالش بهتره شده و 14 روز از ایزوله میگذره. واسه تمیز کردن خونه چه نکاتی رو باید رعایت کنیم؟ ممکنه بعد دو هفته ویروس خودش از بین بره؟

  • سلام
   شستن ملحفه و تشک و …و لباس ها و ضدعفونی تمام سطوحی که در تماس با بیمار بوده و سرویس ها با محلول ضدعفونی کننده (طرز تهیه در مقاله ذکر شده)
   محیط کاملا ضدعفونی شود زیرا بیمار تا ۲ هفته میتواند ویروس را به محیط منتقل کند

 2. با عرض سلام؛مادر من درتاریخ۱/۸آزمایش کرونا داد و جوابش مثبت بود و تا ۳روز در بیمارستان بستری شد و بعد ۳روز ترخیص وبه واحد خودشون منتقل شدند و داروهای تجویزی و اکسیژن هم مصرف کردند الان بعد ۱۴روز قرنطینه و با توجه به بهبودی حالشون برا سی تی مجدد به بیمارستان بردیم؛الان واحدی که مادرم اونجا قرنطینه بوده بعد ضدعفونی چند روز بعد میتونند به خونشون برگردند؟

  • سلام
   ضد عفونی کامل و با دقت انجام شود
   بعد از ضدعفونی منزل قابل استفاده است
   فقط حتما بوی مواد شوینده و ضدعفونی کننده از محیط برطرف شود تا سبب تحریک ریه نشود

 3. سلام ،من تقریبا ده روزه که درد عضله دارم، شب ها هم اذییت میشم، حالت سرفه هم دارم ،احساس میکنم تب دارم یعنی از درون داغ میشم، چون عادت ماهیانه م هم به تاخیر افتاد و خونریزیم کم بود فکر کردم شاید علائم کم خونی باشه ،اما الان میترسم ،سرم هم خیلی کم درد میگیره

  • سلام
   اگر درد بدن و تب و سرفه دارید بهتر است آزمایش خون و عکس قفسه سینه انجام شود.به پزشک مراجعه کنید

 4. سلام من چند روزه بدن درد دارم رفتم دکتر گفت ریه هات یه کم التهاب داره ولی تب ندارم بیازی به قرنتینه هست¿

 5. سلام دلپیچه و درد جناق از پشت و جلو درد گوش و سردرد حالت تهوع میتونه از علایم کرونا باشه؟

 6. سلام .
  بیمار مبتلا به کرونا پس از بهبودی ،می توانند از قرنطینه بیرون بیاد .

  • سلام
   حداقل دو هفته قرنطینه لازم است

   • دو هفته دقیقا از کی شروع میشه ؟

    • کسی که مبتلا به کرونا شده است بسته به شدت بیماری پس از قطع شدن تب و برطرف شدن علایم تنفسی می تواند از قرنطینه خارج شود
     و کسانی که مشکوک یا در ارتباط با بیمار هستند باید دو هفته در قرنطینه بمانند

 7. سلام . من آزمایش کرونا انجام دادم ،جواب منفی بود . ولی اسهال و بی اشتهایی دارم و معده ام خیلی درد می کنه.حالا باید چیکار کنم.

  • سلام
   چند روزه علایم دارید؟
   تب ،تهوع،استفراغ،سرفه،تنگی نفس دارید؟؟

   • تقریبا سه چهار روزه ولی یدوکینول خوردم خوب شدم و دوباره اسهال گرفتم . معدم قفل شده . هیچی از گلوم پاییین نمیره. سردرد گرفتم رفتم آزمایش کرونا دادم منفی شد و دکتر مسکن دادو چون خیلی استرس داشتم قرص اگزازپام بهم داد ،خوردم سرگیجه گرفتم .معدم انگار زخم شده . هیچ علایم دیگری ندارم.

 8. سلام خسته نباشید ببخشید من الان ۷ روز ک کروانا گرفتم تو اتاق جداو در بسته و دارای پنجره هستم ایاباید موقع خواب و وقتی کسی پیشم نمیاد هم ماسک بزنم ؟

  • سلام
   اگر اتاقتان کاملا مجزاست و در طول روز کسی در اتاق نیست خیر

 9. سلام بنده ۲۶ سال دارم و خانم هستم از پری شب تنگی نفس همراه با خلط دارم امروز سردرد دارم یه گاهی گونه ها و دماغم هم درد میکنه از قبل مخاط بینی زرد رنگ داشتم و بین قفسه ی سینم سنگینه نمیدونم معدم هستش یا ریه … ولی سرفه و تب ندارم نیازی هست به پزشک مراجعه کنم ؟ از قبل هم گشادی دریچه معده دارم و اسید شدید که البته پنتوپرازول مصرف میکنم

 10. با سلام و خسته نباشيد ، نزديك به يكماه گلودرد دارم ، ابتدا رفتم دكتر گفت سرما خوردگيه . آنتي بيوتيك دادن . بهتر نشدم . بدن درد و بعضي اوقات تب و لرز چند نوبت داشتم خشكي گلو و دهان مكرر داشتم ، مجدد بيمارستان رفتم ، فقط آزمايش گرفتن ، گفت كرونا نداري ، قرص ضد آلرژي ( لورتادين و رانتدين ) دادن ، دو سه روز بعد خوب شدم . مجدد بعد از دو روز خشكي گلو و يكم سوزش داشتم . متخصص داخلي رفتم گفت رفلاكس معده است . پنتا پروزول ، امپريدون و آنتي بيوتيك هم دادن ، پنج روز مصرف كردم تا ديروز خوب بودم ولي از امروز مجدد گلودرد م شروع ، خودم حدس مي زنم عصبي باشه ، در ضمن تو اين مدت مادرم مبتلا به كرونا بوده و پيشم زندگي مي كرد ، خواهش مي كنم راهنمايي بفرمائيد .

 11. سلام روزتون بخیر برادر من ۳ فروردین مثبت شد و قرنطینه خانگی شد و دارو مصرف کرد .الان نوزده روزه قرنطینه بوده حالش خوبه دیگه سرفه سه چهار تا در روز داره.ومشکل دیگه ایی نداره.میخواستم بدونم آیا پایان دادن قرنطینش برای دیگران مشکل سازه.اگه مشکل سازه تا چند روز دیگه باید نگهش دارم

  • سلام
   اصولا حداقل تا ۱۴ روز بعد از تشخیص شروع درمان قرنطینه ادامه یابد

 12. باسلام
  من دیروز تب ولرز ودرد عضلات داشتم رفتم ویزیت دکترگفت تبم 38وفشارخونم هم16امپی سیلین وازیترومایسین وروماتورست بهم داد وگفت اگه خوب نشدی بروتست کرونابدهبنظرتون چکارکنم بهتره

 13. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید به بیماری که کرونا مثبت خفیف و علائم تب و لرز داشته و قرنطینه خانگی هست چطوری میتونم کمک کنیم تا سطح استرس و ترسشون پایین بیاد؟

  • سلام
   از حرف زدن در مورد بیماری و اخبار بد در حضور بیمار خودداری کنید
   به جای ان در مورد امار بهبود یافتگان صحبت کنید
   مقداری استرس و ترس برای بیمار طبیعی و اجتناب ناپذیر است

 14. سلام. من 25 سالمه کمی احیای خرش در سینه ام دارم داروی زوفا و ضد سرفه مصرف میکنم ولی سینم خارش داره ومیترسم به سرفه تبدیل بشه چیکار کنم

 15. سلام دو نفر از اعضای خانواده من مبتلا به کرونا هستند و در دواتاق مختلف قرنطینه هستند بعد از اتمام چند روز می تونن از قرنطینه خارج بشن و همچین چطوری اتاق رو ضد عفونی کنیم ؟فرش اتاق ها باید شسته بشه یا نه؟

  • سلام
   ۱۴ روز بعد از شروع درمان دارویی و در صورت بهبود میتوانند از قرنطینه خارج شوند
   فرش ها و پرده و ملحفه ها و لباس و…. شسته شود و تمام سطوح با محلول گند زدا کاملا ضدعفونی شود

 16. سلام همسر من امروز دچار تب ۳۸.۵ شده لرز خفیف ام داره تنگی نفس و سرفه خشک هم داره تماس گرفتیم با مرکز درمانی گفتن نیازی نیس بیاد الان دارو سرما خوردگی و استامینوفن مصرف میکنه به نظر شما چی دیگه باید بخوره دارو؟

  • سلام
   اگر تنگی نفس دارد حتما باید معاینه شود و سی تی اسکن ریه و میزان اکسیژن خون اندازه گیری شود

  • سلام
   مادرم به کرونا مبتلا شده و الان چهارده روز کامل در قرنطینه است حالش خوب شده ولی میگه هنوز استخوان های بدندش و انگشتای دستش درد شدیدی داره ایا از خطرناک یا نه ؟و در ضمن از قرنطینه خارج بشه یا نه؟؟؟

   • سلام
    اگر تنگی نفس و سرفه شدید ندارد جای نگرانی نیست
    بهتر است تا یک هفته پس از بهبودی در قرنطینه باشد

 17. سلام خسته نباشید
  بنده 2 روزه که دل پیچه و کمی بدن درد دارم
  دل پیچه به این صورت هست که میگیره و ول میکنه
  برای رفع چیکار باید بکنم؟

 18. سلام پدر من چند روزی دچار گرفتگی و درد عضلات شانه شدن و گاهی سرفه های خشک میکنند کمی هم گلو درد دارن ولی تنگی نفس و تب ندارن لازم به مراجعه حضوری به بیمارستان هست یا خودمون دارو از داروخونه تهیه کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

 19. سلام.می.خوام.بدونم.اتاقی.که.بیمارکرونایی.دران14روزقرنطینه.بوده.وبعدازانجا.رفته.ایادیگران.میتوانندازآن.استفاده.کنند.بعدازچندروزمی.توان.ازان.اتاق.استفاده.کرد.

  • سلام
   اگر اتاق و وسایل آن طبق دستورات بهداشتی کاملا ضدعفونی شود مشکلی جهت استفاده وجود ندارد

 20. سلام همسرم با سی تی اسکن کرونا مثبت شدن پزشک دستور به استراحت خانگی داده ولی از وقتی قرص کلروکین رو میخورن حالت تهوع و بی اشتها شدن دکتر گف مشکلی نداره بنظر شما چیکار کنم بهترشن ؟

 21. با سلام. پدر بزرگ من به کرونا مبتلا شد و سه روز در بیمارستان بستری بود اما چون علائم خفیف بودند مرخص شدند و پدرم کارهای شخصی ایشان را انجام میدهند. یک دست لباس کنارگذاشته برای زمانی که پیشش میره و وقتی میاد اونارو ضدعفونی کننده میزنه و داخل کیسه قرار میده و دوباره که میخواد بره پیشش همونارو میپوشه اینکار اشکالی نداره؟ و اینکه هوای خانه و طبقه ی بالای آن آیا الوده است؟ چه نکاتی برای رفت و آمد باید رعایت شود؟

  • سلام
   بهتر است لباس ها شستشو یا در مقابل نورآفتاب پهن شود.
   فضای اتاق بیمار و سرویس بهداشتی و حتی سایر قسمت های منزل آلوده است اما طبقه فوقانی بعید است

 22. باسلام لطفا در رابطه جنسی بیماران بعد بهبودی قرنطینه ۱۴روزه توضیح دهید که افراد متاهل چه موقع می تونن ارتباط باهمسرداشته باشند

  • سلام
   ۱۴ روز بعد از شروع درمان دارویی و بهتر است تا ۱۴ روز بعداز بهبودی کامل رعایت شود

 23. سلام ‌. من دچار تب لرز خفیف و درد عضلات شدم. و سرفه ندارم و احساس تنگی نفس هم ندارم. چه اقداماتی و دارویی استفاده کنم. و کلا می خواستم بدونم در مراحل اولیه وارد شدن ویروس کرو نا به بدن جهت جلوگیری از پیشرفت ویروس به داخل ریه ها می بایست چه اقداماتی انجام شود. با تشکر از سایت بسیار مفید و خوب شما عزیزان.

 24. با سلام و خسته نباشید جناب دکتر
  اینجانب با اینکه دو بار آزمایش دادم ۱۵ روز پیش و سی تی اسکن انجام دادم و دکترا گفتن مشکل کرونایی نداری ولی از اون زمان تا الان گلو درد دارم و اون زمان درد عضلانی هم داشتم تو هر دو پام که بعد سه چهار روز خوب شد ولی گلودرد دارم ابریزشم که جزئی ۷ست و احساس سوزش دارم در کل صورتم بینی گوشام چشام و وقتی چشام سوزش دارن قرمز میسن حالا میخوام بدونم احتمال کرونا بودنم در چه حد هست آیا بصورت خفیفه ؟چکار کنم خودمو چطور قرنطینه کنم یا چه نکاتی را رعایت کنم بی زحمت یه راهنمایی بکنید
  ممنون

 25. سلام و خسته نباشید
  دو روزه که اسهال و حالت تهوع دارم
  احساس میکنم تنگی نفس دارم مخصوصا بعد از خوردن غذا ولی تب و سرفه ندارم و گلوم هم خشک نیست
  ایا من مبتلا به کرونا هستم یا چیز دیگه‌ای هست؟؟!!

  • سلام
   در حال حاضر بیشتر عفونت گوارشی مطرح است
   اما درصورت بروز سرفه و تنگی نفس ویزیت شوید

 26. سلام ‌. من چند روز پیش دچار تب لرز خفیف و درد عضلات شدم. الان دردم بهتره ولی حالت ضعف دارم. و سرفه به اون صورت ندارم ولی احساس تنگی نفس خفیف دارم. فعلا در خونه استراحت می کنم.آیا نیازه به دکتر مراجعه کنم . با تشکر

 27. با سلام و خسته نباشيد
  من چند وقتي هست كه بزاق دهنم ميره توو گلوم باعث سرفه ميشه و گلوم درد ميكنه،يكم از يه سمت بينيم هم ابريزش دارم،ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  • سلام من سه روز تب ۳۷.۵ دارم کمی هم سرفه می کنم ولی اوکی نفس ندارم چی می تونه باشه

   • علایم کرونا در موارد خفیف بسیار شبیه سرماخوردگی است و علایم شما نیز شبیه سرماخوردگی است
    در صورتی که بیماری زمینه ای خاصی دارید یا دارویی مصرف میکنید و و یا اگر سرفه خشک مکرر یا تنگی نفس پیدا کردید به پزشک مراجعه کنید

 28. اگه کسی که بیماری کرونا دارد و با بیمارستان نرفته برای درمان ان چه کارهایی باید کرد چه دارو و غڋاهایی بایدبخورد

  • سلام
   ابتدا باید ویزیت شود و عکس قفسه سینه بررسی شود تا شدت و درگیری ریه ها مشخص شود تا دارو بر اساس آن تجویز شود

 29. سلام وقتتون بخیر.من ۳۵ سال دارم و ۲روز پیس تب کردم که با خوردن استامینوفون کدئین رفع شد ولی بعدش احساس تب درونی دارم چون ظاهرا تبی وجود نداره و گاهی اوقات سرفه های خشک.البته دارای اضطراب و استرس شدید برای کرونا هستم.به نظرتون من کرونا دارم و اینکه باید چیکار کنم؟

 30. سلام خسته نباشید
  در صورت سرفه بیمار مشکوک پشت ماسک و توجه به اینکه خودم هم ماسک داشتم آیا نیاز به قرنطینه ۱۴ روزه دارم؟

  • سلام
   مدت زمان تماس با فرد مشکوک و فاصله با او مهم است
   اگر درفاصله کمی بودید بهتر است نکات پیشگیری و قرنطینه انجام شود

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر