دفع مدفوع سخت؛ علل، علائم، عوارض و درمان

در بهترین حالت، مدفوع شما نرم خواهد بود و هر بار که نیاز به اجابت مزاج داشته باشید به راحتی قابل دفع است. با این حال، این احتمال وجود دارد که هر از گاهی ممکن است حرکات روده سختی داشته باشید. در این حالت دفع مدفوع دشوارتر از حرکات نرم روده است و می تواند از دفع دشوار تا کاملاً دردناک متغیر باشد. پزشکان ممکن است مدفوع سفت را یبوست بنامند.

در حالی که حرکات روده سخت گاهی برای همه اتفاق می افتد، اما می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای نیز باشد. نمونه هایی از شرایطی که باعث حرکات سخت روده می شوند عبارتند از بیماری دیورتیکولار، انسداد روده یا کم کاری تیروئید. اگر مدفوع سفت دارید، راه هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن مدفوع خود را در خانه راحت تر دفع کنید.

علل دفع مدفوع سخت

به دلایل زیادی ممکن است مدفوع سخت داشته باشید. گاهی اوقات مجموعه ای از عوامل مقصر هستند. به طور معمول، مدفوع یک فرد از مواد زائد و مواد غذایی هضم نشده ساخته شده است که با آب ترکیب می شود تا از طریق روده ها دفع شود. این امر همچنین به تحرک یا حرکت دستگاه گوارش نیاز دارد تا به حرکت مدفوع در طول دستگاه گوارش برای دفع کمک کند. مشکل در یک یا چند مورد از این فرآیندهای گوارشی می تواند باعث سفت و سخت شدن مدفوع شود.

علل مرتبط با دارو

گاهی اوقات مدفوع سخت به دلیل چیزهایی است که خورده یا نخورده اید و همچنین به دلیل داروهایی است که مصرف می کنید. مثال ها عبارتند از:

 • آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم و کلسیم
 • آنتی کولینرژیک ها
 • داروهای ضد تشنج برای جلوگیری از تشنج
 • ضد اسپاسم
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • دیورتیک ها
 • مکمل های آهن
 • داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی
 • داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون
 • داروهای ضد درد مخدر

علل مرتبط با رژیم غذایی و سبک زندگی

علل مرتبط با رژیم غذایی برای مدفوع سخت شامل کم آبی بدن (عدم نوشیدن آب کافی) و رژیم غذایی کم فیبر است. برخی از علل بالقوه مرتبط با سبک زندگی برای مدفوع سخت عبارتند از:

 • تغییر در رژیم غذایی
 • تغییر داروها
 • عدم انجام فعالیت بدنی منظم
 • مسافرت کردن

اگر فردی به طور مکرر تمایل به اجابت مزاج را نادیده بگیرد، این امر می تواند باعث سخت تر شدن دفع مدفوع شود. این امر به این دلیل است که توقف اجابت مزاج می تواند تغییراتی را در مغز ایجاد کند که بر تمایل آینده برای اجابت مزاج تأثیر می گذارد. مدفوع شما می تواند در داخل دستگاه گوارش جمع شود و دفع آن سخت تر شود.

علل پزشکی

گاهی اوقات، یک بیماری زمینه ای می تواند باعث مدفوع سخت شود. نمونه هایی از این شرایط عبارتند از:

 • سالخورده بودن
 • مشکلات آناتومیک دستگاه گوارش
 • صدمات مغزی
 • بیماری سلیاک دیورتیکولیت
 • شرایط مرتبط با هورمون، مانند کم کاری تیروئید
 • انسداد روده
 • تومورهای روده
 • بیماری پارکینسون
 • بارداری
 • پروکتیت، التهاب غده پروستات
 • آسیب های نخاعی

برخی از این شرایط، مانند انسداد روده، می تواند یک اورژانس پزشکی باشد. از آنجایی که مدفوع نمی تواند خارج شود، اگر به پوشش روده نشت کند، فرد می تواند عوارض تهدید کننده زندگی را تجربه کند.

مدفوع سخت

مدفوع سفت با خون

اگر دفع مدفوع شما سخت است، دیدن رگه هایی از خون در مدفوع غیر معمول نیست. مدفوع سخت می تواند باعث تحریک و پارگی های کوچک در پوشش روده شود که باعث خونریزی می شود. همچنین، شاید خونریزی را در جایی دیگر در دستگاه گوارش تجربه می کنید و ممکن است به این دلیل باشد که در مدفوع خود خون می بینید. اگر خون بیش از رگه های محدودی بود یا بیشتر از یک روز ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مدفوع همراه با رگه های خونی نشانه ای از یک بیماری زمینه ای نیست.

مدفوع مشکی سخت

گاهی اوقات مدفوع سفت ممکن است سیاه و قیری به نظر برسد. این می تواند نشان دهنده وجود خونریزی در ناحیه بالاتر دستگاه گوارش مانند معده یا مری باشد. برخی از داروهایی که مصرف می کنید، مانند مکمل های آهن نیز می توانند باعث تیره شدن مدفوع شوند.

علائم مدفوع سخت

جدی ترین علائم مدفوع سخت، خونریزی مقعدی یا وجود خون در مدفوع است. در صورت ادامه خونریزی فرد، ممکن است به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز داشته باشد. سایر علائم مدفوع سفت عبارتند از:

 • درد شکم
 • مشکل در عبور گاز معده
 • درد هنگام دفع مدفوع
 • زور زدن هنگام دفع مدفوع

بسیاری از این علائم می توانند باعث ترس شما از دفع مدفوع  شوند. این ترس می تواند یبوست را بدتر کند.

عوارض مدفوع سخت

مدفوع سخت می تواند در دستگاه گوارش جمع شود و باعث آسیب به پوشش آن شود. عوارض ناشی از مدفوع سخت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شقاق مقعد
 • نهفتگی مدفوع
 • هموروئید
 • انسداد روده
 • افتادگی راست روده

برای جلوگیری از بروز این موارد، نرم نگه داشتن مدفوع تا حد امکان می تواند کمک کننده باشد.

درمان های مدفوع سخت

اگر خون در مدفوع یا درد شدید ندارید، ممکن است بخواهید با تلاش برای نرم کردن مدفوع خود در خانه درمان را شروع کنید.

درمان های خانگی

نمونه هایی از درمان های خانگی برای نرم کردن مدفوع عبارتند از:

ماساژ شکم. گاهی اوقات اگر روده ها به اندازه کافی حرکت نمی کنند تا مدفوع سریعتر هضم شود، ماساژ معده می تواند به تحریک روده ها کمک کند. مالش معده در حرکات دایره ای می تواند کمک کننده باشد.

آب بیشتری بنوشید. افزایش آب در دستگاه گوارش می تواند مدفوع را نرم تر و راحت تر دفع کند. یک نشانه خوب از اینکه به اندازه کافی آب می نوشید این است که رنگ ادرار شما زرد کم رنگ است.

فیبر بیشتری بخورید. فیبر می تواند حجم مدفوع را افزایش دهد، که می تواند روده ها را تحریک کرده و به حرکت مدفوع از طریق دستگاه گوارش کمک کند. با این حال، افزودن بیش از حد فیبر به یکباره می تواند اثر معکوس داشته باشد و باعث نفخ و ناراحتی شکم شود. نمونه هایی از منابع عالی فیبر شامل نان سبوس دار، لوبیا سیاه، انواع توت ها یا سیب با پوست، هویج، نخود سبز، کلم بروکلی، بادام و بادام زمینی است.

از غذاهای پر کالری و کم فیبر خودداری کنید. بسیاری از غذاهای کم فیبر ارزش غذایی زیادی به رژیم غذایی شما اضافه نمی کنند. از غذاهای فست فود، غذاهای فرآوری شده و چیپس خودداری کنید.

ورزش. فعالیت بدنی می تواند اثر تحریک کننده بر روده داشته باشد.

درمان پزشکی مدفوع سخت

نمونه هایی از داروهایی که ممکن است پزشک تجویز یا توصیه کند عبارتند از:

عوامل حجیم ساز

به عنوان مثال می توان به سیتروسل یا فایبرکن اشاره کرد. این داروها به حجیم شدن مدفوع کمک می کنند و دفع آن را آسان تر می کنند.

عوامل اسمزی

به عنوان مثال می توان به میرالکس اشاره کرد. این داروها آب را به سمت مدفوع جذب می‌کنند و دفع آن را آسان‌تر می‌کنند.

نرم کننده های مدفوع

به عنوان مثال می توان به سدیم دوکوزات (کولاس) اشاره کرد. این دارو به نرم شدن مدفوع سفت کمک می کند تا دفع آن چندان سخت نباشد.

در حالت ایده آل، این روش ها یک راه حل کوتاه مدت هستند. اگر مدفوع سخت شما باعث مشکلات پزشکی قابل توجهی مانند انسداد روده یا افتادگی رکتوم شود، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. این معمولا آخرین تلاش برای اصلاح یک مشکل اساسی است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر چهار روز است که اجابت مزاج نداشته اید به پزشک مراجعه کنید. به همین شکل اگر خونی در مدفوع خود مشاهده کردید که به نظر می رسد مقدار آن در حال افزایش است، ممکن است نیاز به کمک فوری پزشکی داشته باشید. همچنین اگر مدفوع سفت شما را آزار می دهد، باید به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر علائمی مانند نفخ، درد و ناراحتی دارید، نیز صحبت با پزشک می تواند کمک کننده باشد.

نتیجه گیری

مدفوع سخت می تواند نشانه ای از عوامل سبک زندگی، داروهای مصرف شده یا یک بیماری زمینه ای باشد. چندین روش مختلف برای درمان وجود دارد که می تواند مدفوع را راحت تر دفع کند. شروع زودهنگام این کارها به جای دیرتر شروع کردن می تواند به پیشگیری از مشکلات جدی پزشکی مانند انسداد روده کمک کند.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
57 نظرات
 1. خانم می گوید

  سلام مدفوع انتهای رودم خیلی سفت و‌کلفت هست دست زدم دقیقا مثل سنگ سفته شتید سفت تر
  قدرت دفع ندارم
  مایاژ شکم و شیاف گیلیسیرین و بیزاکودیل زدم انجیر آب زده و آلو روغن زیتون خاکشیر با آب ولرم دانه چیا قرص بیزاکودیل و قرص سیلاکس و شربت لاکتولوز و کیوی و پودر گل سرخ اثری نکرده چون خیلی سفته درد دارم و قدرت و زور دفع ندارم ۸ روز گذشته نمیدونم چیکار کنم بواسیر هم ندارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با نظر فوق تخصص گوارش و درصورت تایید ایشان از انما کمک بگیرید

 2. فاطیما می گوید

  سلام دکترِ عزیز وقتتون بخیر
  من یکماهی هست که تقریبا هر روز اجابت مزاج دارم و هر روز هم با فشار و زور زدن زیاد دفع میکنم . حدودا 6 هفت سانت اول مدفوع خیلی سفت و سخت هست ولی بعدش شل میشه هم مایعات زیادمصرف میکنم هم مسهل وهرروز دفع دارم باز هم یبوست هستم و دفع کامل انجام نمیشه‌ قرص آلپرازولام شبها یک عدد مصرف میکنم و ظهرها بعد از نهار یک عدد کپسول دلوکستین همراه با آب زیاد. قرص آهن هم همراه با مایعات زیاد مصرف میکنم . لطفا دلیل این مشکل من رو بیان بفرمایید با سپاس فراوان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   داروهاتون‌ میتوانند سبب این حالت بشوند
   چند روز قرص آهن رو قطع کنید ببینین بهتر میشود یا خیر

   1. فاطیما می گوید

    ممنونم چشم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     خواهش میکنم

 3. N می گوید

  سلام من خیلی وقت هست این مشکل رو دارم شاید چهار سال یابیشتر همیشه موقع بیرون اومدن مدفوع درد زیادی دارم هرچند روزی یک بار خون ریزی میکنم مدفوع خیلی سفت هست چون دارو اعتیاد مصرف میکنم چون همیشه سر کارم وقت نکردم برم دکتر مشکلات اقتصادی زیاد دارم به نظرتون چیکار کنم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام‌
   جهت رفع یبوست در قدم اول مایعات فراوان خصوصا روزانه ۸ لیوان آب مصرف کنید
   سبزیجات در رژیم غذاییتان بگنجانید
   صبح‌ها نیم ساعت قبل از صبحانه برگه انجیر و برگه آلو خیس کرده از هر کدام چند عدد بخورید
   شربت های مسهل کمک کننده هستن
   اما با توجه به خونریزی احتمالا همورویید یا فیشر بروز کرده و لازمه جهت معاینه به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 4. رضا می گوید

  سلام من از بچگی دستشویم رو نگه میداشتم و دیر به دیر به دستشویی میرفتم
  همین باعث شد که احساس دفع مدفوع من از بین بره الان اگه حتی ی هفته هم دستشویی نرم احساس دفع مدفوع ندارم
  چیکار کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام‌عزیز
   در قدم اول مایعات فراوان خصوصا روزانه ۸ لیوان آب مصرف کنید
   سبزیجات در رژیم غذاییتان بگنجانید
   صبح‌ها نیم ساعت قبل از صبحانه برگه انجیر و برگه آلو خیس کرده از هر کدام چند عدد بخورید
   در صورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 5. M می گوید

  سلام
  چند وقتی هست دربعضی مواقع موقع مدفوع احساس میکنم روده با محل تخلیه هم راستا نیستن و دفع کامل انجام نمیشه و زمان شستن هرچی میشورم باز مدفوع هست و با دست کشیدن احساس میکنم از کناره به سمت محل خروج میاد و همراستابا محل خروج نیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر نشت مدفوع بغیر از هنگام اجابت مزاج و از اطراف مقعد وجود دارد
   جهت معاینه فیستول باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 6. شاهین می گوید

  سلام..من چن ماهی بود که مدفوع باریکی داشتم و یبوست خفیفی هم داشتم که جدی نبود..ولی تو یک هفته اخیر مدفوع کامل خشک شبیه پشکل داشتم بسیار باریک و کوچیک دفع میشه..دیروز بعد از مراجعه به دکتر بهم گفتن مشکل هموروئید و فیشر نداری و مشکلت داخلیه..بهم گفت دوتا شیاف بیزاکودیل 10 بندازم ببینم چطوری میشه که فقط تا چند ساعت چن بار رفتم دسشویی ولی باز هم مثل قبل حجم کم و خشک!! رنگش یکمی تیره میزنه ولی بهش نمیخوره خونی باشه..امروز هم باز همینطورم!! بنظرتون چیکار کنم؟ آیا کولونوسکوپی کمکی میکنه که علتشو کشف کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در مرحله اول جهت رفع یبوست ، مصرف مایعات و سبزیجات در رژیم غذایی
   برگه آلو و انجیر و روغن زیتون‌کمک کنندس
   در کنار اون داروهایی مثل لاکسی ژل کمک کنندس
   در صورت تداوم علایم به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  2. افشین می گوید

   سلام ، منم مشکلم دقیقا مثل شماست ، مشکل رو متوجه شدین؟

  3. هورشاد می گوید

   سلام وقت بخیر شما متوجه شدین مشکل کجاست

 7. محمدرضا نائینی می گوید

  سلام من روزی حدود ۵۶۶ تا باد شکم خارج میکنم ولی دستشوییم نمیاد اصلا نمیاد هر وقت از دستشویی میام سر و صورتم قرمز میشه اینقد فشار میارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   هر چند روز یکبار دفع دارید؟ سن شما؟ سابقه بیماری ها و داروهای مصرفی؟

 8. محمد علی می گوید

  سلام من هر چند ماه یکبار مدفوعم سفت میشه و پیشه دکتر میرم و بهم میگه برو تنقیه و بعد خوب میشم هر روز هم دستشویی میرم تغذیه مناسب دارم خوابم فقط بده بعد الان حالم بد شده مدفوعم اومده از شیافی که دکتر داده بود دفعه پیش استفاده کردم ولی مدفوعم میخواد بیاد بشدت درد داره!
  الان برم دستشویی و زور بزنم؟
  یعنی بد نمیشه؟

 9. ابراهیم می گوید

  سلام وقتتون بخیر من مشکل معده دارم، مدفوع ام قیری رنگ و شل بود،اردیبهشت به دکتر مراجعه کردم اندسکوپی دادم جواب پاتالوژی هم که اومد دکتر گفت زخم عمیق و میکروب معده داری،دارو لانزو 40 و اموکسی سیلین 500 برام تجویز کردن،این داروها زو خوردم بعد از 3 ماه مجددا اندسکوپی و پاتالوژی دادم گفتن روند بهبودی داشتین،لازمه به ذکره که دکتر گفت فقط دو هفته اموکسی سیلین بخور ولی من خودسرانه دو ماه خوردم،الان بعد از چندین ماه،از لحاظ غذا خوردن مشکل ندارم،فقط 24 ساعتی یک بار مدفوع دارم،یه ده سانت از مدفوع ام خشک و سفت و تیره میاد بیرون‌بعدش عادی روان و زرد رنگ میاد بیرون،خاستم ببینم دلیلش چیه؟
  ؟برای مریضیم هم رژیم غذایی داشته باشم؟ داروهایی ک الان در حال حاظر دارم استفاده میکنم
  Ezonium
  Bioflora

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حال کنونی و وضعیت دفع شما طبیعی است
   ادویه و ترشیجات و سرخ کردنی چرب نخورید
   ادامه درمان زیر تظر پزشکتان توصیه میشود

 10. بنده خدا می گوید

  سلام من یک ماه یبار دفع دارم بشدت موقع دفع اذیت میشم اصلا نمیاد خیلی کلفته بشدت زیاد گاهی وقتا حس میکنم این مدفوعو نمیشه دفع کرد… واقعا چندین‌ ساله اینطوریم چیکار کنم

  1. نیلا سلیمی می گوید

   وای …من الان یک هفته هست که نتونستم برم دستشویی و دیگه واقعا میترسم برم و خب شاید این دلیلش باشه . میتونم یک پودر بهت معرفی کنم که رفتم پیش دارو خونه اینو معرفی کرد :پودر پیدرولاکسر. البته زیاد به نرمی مدفوع کمک نمیکنه ولی کمی فشار میاره رو شکم که با اون فشار یهو خودتو خالی کنی .یعنی یکم زور میزنی اون پودر پیدرولاکسر هم فشار میاره که مدفوع خارج بشه

 11. پ می گوید

  سلام وقت بخیر دکتر حدود دو ماهه خارش مقعد دارم بطوری ک بیشتر اوقات با درد همراه میشه و حدود ی ماهه ک یبوستم ب مشکلاتم اضافه شده .یه دوره از کرم ام جی استفاده کردم ک مشکل خارش و درد برطرف شد اما با تموم شدن کرم بازم خارش و درد برگشته .از طرفی روم نمیشه پیش دکتر برم تورو خدا راهنماییم کنید چکار کنم

 12. آری می گوید

  سلام من دو هفته پیش عمل آپاندیس داشتم تا چند روز شکمم کار نکرد بعد رفتم دتسشویی با کلی زور این ها کلا خالی شدم ولی بازم بعد ۴ روز شکمم کار نمیکنه و رفتم برای خالی شدن ک نصف خالی شد و دیدم داره از مدفوعم خون میچکه و ترسیدم خالی نکردم دیگه میشه راه درمان بگید و بگید ک چرا دو بار پشت سر هم شکمم کار نکرد و چه قرصی بخورم ک جای عمل تائثیر نزاره

 13. الی می گوید

  سلام خسته نباشید من چند روزی که میرم توالت مدفوعم اولش سفته تا جای که یکمی خون از مقعدم میاد ولی بعدش مدغوعم شل هست راحت دفع میشه میش بگید مشکل از چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نگه داشتن خودتون خودداری کنید
   مایعات زیاد بنوشید
   سبزیجات و غذای پرفیبر مثل آلو و انجیر خشک بخورید

 14. اتی می گوید

  سلام ،چند روز دفع دارم ولی خیلی کم،همش حس دفع دارم ولی میرم دستشویی نمیاد،اولین بار اینجوری میشم ،ولی کلا مشکل معده دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حال بیشتری لازم است
   شرح حال و معاینه دقیق لازمه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 15. 3H می گوید

  سلام خسته نباشید مدفوع من دو روز سفت شده و نمیتونم دفع کنم قرص آهن مصرف میکنم میشه کمکم کنید چیکار کنم شل بشه خیلی اذیتم میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قرص آهن میتواند سبب یبوست شود
   مایعات زیاد و سبزیجات بخورید
   در صورت یبوست شدید مسهل مثل لاکتولوز کمک کننده هست

  2. نیلا سلیمی می گوید

   سلام ، من خودم الان دقیقا یک هفته هست این مشکل رو دارم ، شما راحت تر اید

 16. محسن بارز می گوید

  سلام خسته نباشید
  چند وقتی هست که دیر ب دیر میرم توالت یعنی دست خودمم نیست
  هنگام دفع مدفوع خیلی سخت و سفت دفع میشه و فشار زیادی بهم وارد میشه ک هنگام دفع کامل خون هم با مدفوع عاقشته شده باید چکار کنم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا مصرف مایعات زیاد، سبزیجات ، غذاهای فیبردار، مصرف آلو و برگه هلو و انجیر انجام شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

   1. نیلا سلیمی می گوید

    ببخشید میشه ی چند خوراکی که فیبره داشته باشه و اثر
    فوق‌العاده ای داشته باشه رو نام ببرید ؟

 17. پویا می گوید

  سلام
  یک سوال سه قسمتی دارم
  وقتی در ناحیه رکتوم مدفوع باقی می ماند سه حالت اتفاق می افتد
  1- احساس گرمایی و تعریق شدید ایجاد می شود
  ۲-خواب الودگی وگیجی وحالات بدی ایجاد می شود
  ۳- عضلات پایین کمر سفت می گردد
  توضیح: قبلا به مدت طولانی دچار یبوست مزمن بودم و علت این مسله به نخوردن میوه جات مربوط می شد .(سبک زندگی) حالا یبوست ندارم
  توضیح: باید بگویم باقی مانده مدفوع در رکتوم بطور طبیعی خارج نمی شود وتنها توسط انگشت با پوشش لاتکس خارج می شود وبعد از خارج کردن تمام مواد از رکتوم حالات فوق از بین می رود
  سوال : چه کاری باید انجام دهم که مدفوع بطور کامل موقع دفع از ناحیه رکتوم خارج گردد . وحالات فوق الذکر از بین برود
  با تشکر و سپاس

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به علایمتان جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   1. امین می گوید

    سلام روز تان بخیر امین هستم میخواستم نظر شما را داشته باشم من چند بار به دوکتور مراجعه کردم و تقریباً دو هفته بستر بودم برایم خون هم تیر کردن
    حالا بهتر ام ولی همیشه دستشویی میروم سیاه است نمیدانم چرا خیلی نارا حتم آیا کدام ضرری ندارد قرص هم استفاده میکنم

 18. مجید می گوید

  سلام مشکل کمر دارم باسن بی حس شده نمیتونم برم دستشویی چکار باید بکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در صورتی که دیسک کمر بی حسی باسن و اختلال دفع بدهد باید به طور اورژانسی جراحی شود.به متخصص ارتوپدی یا جراح مغز و اعصاب مراجعه کن

 19. علی می گوید

  سلام اقای دکتر بعضی وقتا مدفوعم اولش خیلی سفت میشه ولی یه ۵سانت که مدفوعم خارج میشه یهو شل میشه علت چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   طبیعی است و در اثر دیر رفتن به دستشویی هست

   1. لیلی می گوید

    الحق که پزشک حاذقی هستین شیری که خوردی حلالتان

 20. محمدرضا می گوید

  سلام من مدفوعم گاه موقع سفت میشه،واصلانمیاد،خیلی اذیت میشم تادفع میشه یعنی سا عتهاطول میکشه ،راهنمایی کنیدالان دوباره دارم ولی نیومد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا مصرف مایعات زیاد، سبزیجات ، غذاهای فیبردار، مصرف آلو و برگه هلو و انجیر انجام شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

  2. نیلا سلیمی می گوید

   من الان فکر میکنم ی چند روزیه نمی تونم دستشویی برم ،الانم شکمم درد می‌کنه ،تو مدرسه میرم ،بازی میکنم ،میدوئم!ولی نمی دونم چرا آنقدر مدفوع من سفت هست ،من وقتی میروم دستشویی کلییی باید زور بزنم ، بعد احساس بدی داره که دستشویی داری ولی میخوای بری خودتو تخلیه کنی نمیتونی !توروخدا راهنمایی کنید .

  3. نیلا سلیمی می گوید

   من الان فکر میکنم ی چند روزیه نمی تونم دستشویی برم ،الانم شکمم درد می‌کنه ،تو مدرسه میرم ،بازی میکنم ،میدوئم!ولی نمی دونم چرا آنقدر مدفوع من سفت هست ،من وقتی میروم دستشویی کلییی باید زور بزنم ، بعد احساس بدی داره که دستشویی داری ولی میخوای بری خودتو تخلیه کنی نمیتونی ! یبوست هم ندارم .توروخدا راهنمایی کنید خیلی شرایطش سخته

 21. امید می گوید

  من سه ماهی میشه که مدفوع به سختی میاد و دقیقا حالت یبوست رو داره اما مدفوع شل و گاهی اسهالی هست و مشکلم انگار از مقعد هست در واقع دفع سخت دارم امام مدفوع شل و گاهی حتی عادی ترو خدا کمکم کنید دارم نابود میشم واقعا سخته

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتواند ibs مطرح باشد ، جهت معاین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. ابراهیم حسین پور می گوید

  سلام گاهی مدفوع سخت دفع میشود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مصرف مایعات زیاد، سبزیجات ، غذاهای فیبردار، مصرف آلو و برگه هلو و انجیر انجام شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. ک می گوید

  سلام خسته نباشی باردارهستم اسیدمعدم زیادبودقرص پنتوپرازول دادن فلولیک اسیدوداروویتامین دی میخورم والان چندروزمیشه یبوست دارم مدفوم خیلی سفته بزورتخلیه میشه بایدچکارکنم ممنونم ازراهنماییتون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در بارداری شربت منیزیوم هیدروکساید زیر نظر پزشکتان مصرف کنید

 24. گاگا می گوید

  سلام مشکل شقاق دارم و یبوست سخت دارم چی کار کنم برای یبوست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علاوه بر رژیم غذای پرفیبر و مایعات و روغن زیتون و مصرف برگه زردآلو و آلو
   شربت مگنی میلک هر ۱۲ ساعت یک قاشق کمک کنندس

 25. خالد می گوید

  سلام چند روز پیش رفتم دکتر داخلی مشکل معده دارم پس از برسی ازمایشات واندسکوپی برایم دارم تجویز کرده حالا شکم درد دارم ووقتی می خواهم برم توالت به سختی می توانم ومعقدم درد زیاد دارد ممنمونم راهنمایی م کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   یبوست دارین؟‌

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر