معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان

یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل ساز می‌شود. خوشبختانه بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان وجود دارد که برخی از آن‌ها را می‌توانید بدون نسخه تهیه کنید و برخی دیگر حتما نیاز به تجویز متخصص گوارش دارند. اغلب افراد این عارضه را به دلایل متفاوتی تجربه می‌کنند؛ اما بیمارانی که علائم طولانی مدت دارند، به عنوان یبوست مزمن شناخته می‌شود.

گاهی اوقات یبوست ناشی از بیماری زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) است و برخی مواقع به دلیل استفاده از داروهای مسکن قوی چنین مشکلی رخ می‌دهد. زمانی که برای درمان یبوست به پزشک مراجعه می‌کنید، بسته به شرایطی که دارید، بهترین داروها برای درمان یبوست برای شما در نظر می‌گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا داروهای موثر برای درمان این بیماری را برای شما ذکر کنیم.

فهرست مطالب بهترین داروی درمان یبوست شدید در بزرگسالان

بهترین داروها برای درمان یبوست شدید؛ انواع بدون نسخه

بسیاری از افراد در ابتدا برای درمان یبوست به پزشک مراجعه نمی‌کنند و داروهای بدون نسخه را برای رفع یبوست خریداری می‌کنند. به‌طورکلی باید این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت مشورت با پزشک می‌توانید بهترین داروها برای درمان یبوست شدید بسته به شرایطی که دارید، تهیه کنید. در ادامه انواع داروهای بدون نسخه را ذکر خواهیم کرد:

مکمل‌های فیبر

این مکمل‌ها آب جذب می‌کنند تا مدفوع حجیم شود و روده‌ها کار کنند. باید آب زیادی همراه با فیبر بنوشید تا باعث انسداد روده نشود. گاهی مصرف این دارو ممکن است برای بعضی از افراد منجر به نفخ و درد شکم شود. از نمونه مکمل‌های فیبر می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

 • کلسیم پلی کربوفیل (FiberCon)
 • فیبر متیل سلولز (Citrucel)
 • پسیلیوم (Konsyl، Metamucil)
 • دکسترین گندم (Benefiber)

اسموتیک

اسموتیک یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست، به جذب آب در روده بزرگ کمک می‌کند؛ بنابراین مدفوع نرم‌تر خواهد شد. مصرف این دارو می‌تواند عوارضی از جمله اسهال و حالت تهوع به همراه داشته باشد. اگر فردی مسن هستید و بیماری قلبی یا کلیوی دارید، باید قبل از مصرف با پزشک مشورت داشته باشید. از نمونه اسموتیک‌ها می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

 • سیترات منیزیم
 • منیزیم هیدروکسید
 • لاکتیتول
 • پلی اتیلن گلیکول

محرک‌ها

اگر یبوست شدید داشتید و سایر داروهای ذکر شده موثر نبود، بهتر است این موارد را که در ادامه خواهیم گفت، امتحان کنید. این داروها باعث انقباض روده‌ می‌شوند تا مدفوع حرکت کند. دو مورد از محرک‌ها که از بهترین داروها برای درمان یبوست شدید است:

 • بیزاکودیل (کورکتول و دولکولاکس)
 • سنوزیدها

نرم کننده‌های مدفوع؛ از بهترین داروها برای درمان یبوست

برای جلوگیری از زور زدن هنگام خارج شدن مدفوع، به‌طور مثال بعد از جراحی، ممکن است این داروها را دریافت کنید، استفاده از این داروها طی کوتاه مدت بسیار موثر است. در واقع نرم کننده‌های مدفوع با کشیدن آب از روده، به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. دوکوزات سدیم یکی از انواع بهترین داروهای درمان یبوست است که می‌توانید از داروخانه خریداری کنید.

علاوه بر قرص‌هایی که برای درمان یبوست نام برده شد، پزشک ممکن است شیاف یا تنقیه را نیز پیشنهاد کند که این موارد به شرح زیر است:

شیاف؛ از بهترین داروها برای درمان یبوست

زمانی که شیاف وارد رکتوم می‌شود، با فشار دادن روده به عملکرد بهتر آن کمک می‌کند. برخی از انواع دیگر شیاف، تنها به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. معمولا گلیسیرین و بیزاکودیل از بهترین داروهای درمان یبوست هستند.

تنقیه

با استفاده از تنقیه، مایع به‌طور مستقیم به داخل رکتوم برای پاکسازی وارد می‌شود. گاهی اوقات با استفاده از آب‌ ساده این فرایند را انجام می‌دهند؛ اما نوع بیزاکودیل و روغن معدنی نیز وجود دارد. با استفاده از این مایع مدفوع نرم می‌شود و حرکت مدفوع آسان‌تر خواهد شد.

ملین‌های روان کننده

مواد شل کننده مانند روغن مینرال حرکت مدفوع را در روده بزرگ آسان‌تر می‌کند.

بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان؛ انواع تجویزی

اگر بهترین داروها جهت درمان یبوست شدید بدون نسخه موثر نباشند، انواع دیگر داروها که حتما نیاز به تجویز پزشک است، برای بیماران در نظر گرفته می‌شود.

لاکتوز (سفولاک، دوفالاک، کریستالوز و آنولوز)

با مصرف این دارو، آب به داخل روده کشیده می‌شود و مدفوع را نرم و شل می‌کند. از عوارض جانبی لاکتوز می‌توان به مواردی از جمله ایجاد گاز در شکم، اسهال، گرفتگی و ناراحتی معده اشاره کرد.

لیناکلوتید

این دارو به‌ صورت کپسول است و باید یک بار در روز مصرف شود. همچنین برای درمان یبوست مزمن ایدیوپاتیک و سندرم روده تحریک همراه با یبوست مزمن تجویز می‌شود. این دارو با کشیدن آب روده به رفع یبوست کمک می‌کند، در نتیجه دفع راحت‌تر و به دفعات بیشتری دفع مدفوع خواهید داشت. شایع‌ترین عارضه ناشی از مصرف این دارو، اسهال است. اگر سایر درمان‌های ذکر شده موثر نباشد، در نهایت پزشک لیناکلوتید که یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست است، برای بیمار تجویز می‌کند.

لوبیپروستون (آمیتیزا)

در صورتی که یبوست مزمن یا یبوست ناشی از مصرف داروهای مسکن داشته باشید، ممکن است پزشک این دارو را برای بیمار تجویز کند. همچنین برای رفع یبوست‌ سندرم روده تحریک پذیر در خانم‌ها نیز کاربرد دارد. این دارو آب بیشتری را به مدفوع می‌رساند، مدفوع را نرم می‌کند و در نهایت مدفوع به راحتی دفع می‌شود. لوبیپروستون را باید دو بار در روز همراه با غذا مصرف کنید. از عوارض جانبی احتمالی می‌توان به مواردی از جمله سردرد، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و درد شکم اشاره کرد.

پلکاناتید

این دارو را باید یک بار در روز مصرف کنید. پلکاناتید یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست است و به بدن کمک می‌کند تا مایعات در روده ایجاد شود و در نهایت منجر به حرکت مدفوع خواهد شد. این دارو مختص افرادی است که یبوست مزمن ایدیوپاتیک (CIC) و IBS-C دارند. اسهال یکی از عوارض جانبی احتمالی این دارو است.

پلی اتیلن گلیکول (PEG)

این داروی پودری با آب مخلوط می‌شود. زمانی که پلی اتیلن گلیکول را می‌نوشید، مقدار زیادی آب به روده بزرگ وارد می‌شود تا به رفع یبوست کمک کند. از عوارض جانبی مصرف این دارو می‌توان به حالت تهوع، نفخ، استفراغ و گرفتگی عضلات اشاره کرد. اگر دچار علائمی از جمله استفراغ خونی یا شبیه به تفاله قهوه، تپش قلب، تنگی نفس یا معده درد شده‌اید، فورا برای بررسی باید به پزشک مراجعه کنید.

پروکالوپراید (Motegrity)

این قرص را باید یک بار طی روز مصرف کنید. مصرف پروکالوپراید به حرکت کولون کمک می‌کند و مدفوع از روده به راحتی عبور خواهد کرد. این دارو همچنین برای افراد مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک (CIC) نیز تجویز می‌شود. از عوارض جانبی رایج پروکالوپراید، از بهترین داروها برای درمان یبوست، می‌توان به مواردی از جمله سردرد، درد شکم، اسهال، حالت تهوع استفراغ، سرگیجه و خستگی اشاره کرد. گاهی باعث تغییرات خلق‌وخو نیز در شما می‌شود، در صورتی که چنین علائمی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آشنایی با انواع دیگر درمان‌ها

این نکته را در نظر داشته باشید که ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مانند گنجاندن فیبر بیشتر در رژیم غذایی، نوشیدن آب کافی و فعالیت بدنی، از اولین راهکارهایی است که باید قبل از مصرف دارو برای درمان یبوست در نظر داشته باشید. در صورت نیاز پزشک علاوه بر این موارد، بهترین داروها برای درمان یبوست شدید برای شما تجویز خواهد کرد. نکته دیگری که وجود دارد این است که هر نوع ملینی را بیشتر از زمان و مقدار تجویز شده مصرف نکنید، ممکن است عوارض جانبی ازجمله عدم تعادل الکترولیت‌ها را به همراه داشته باشد.

الکترولیت‌ها شامل کلسیم، کلرید، پتاسیم، منیزیم و سدیم هستند. بدن برای بسیار از عملکردها به این موارد ذکر شده نیاز دارد. علاوه بر داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی و تغییر سبک زندگی، پیشنهاد می‌شود که این موارد را برای درمان در نظر داشته باشید:

بیوفیدبک

بیوفیدبک به شما کمک می‌کند عضلاتی که حرکات روده را کنترل می‌کنند، تمرین داده شوند. درمانگر به شما آموزش می‌دهد که چگونه ماهیچه‌های کف لگن را شل کنید تا امکان اجابت مزاج ایجاد شود.

جراحی

تنها در مواقع نادر افراد برای درمان یبوست نیاز به عمل جراحی دارند. در صورتی که همه روش‌های درمانی مناسب و بهترین داروها برای درمان یبوست شدید را امتحان کرده باشید و یبوست مزمن به‌ دلیل انسداد، رکتول، پارگی مقعد و استریکچر باشد، ممکن است عمل جراحی پیشنهاد ‌شود.

منبع:

webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
35 نظرات
 1. جلال می گوید

  مدتی است به یبوست مبتلا شدم. مدفوع من سفت نیست ولی حالت دفع مدفوع برای من ایجاد نمی شود که دفعی داشته باشم. ۴۵ سالمه و هر وقت دفعی داشته باشم خیلی کم و فکر کنم به خاطر غذایی که می خورم و در اثر فشار غذا ممکنه دفع کمی داشته باشم. به خاطر عدم دفع مدفوع شکم من داره بزرگ میشه. هیچ وقت درد شکمی و یا روده ندارم. اگه دفعی داشته باشم مدفوع باریک و کم و شل است. لطفاً کمک کنید.دارو فلوکستین مصرف کردم. مبکتو مصرف کردم کلردیازپوکساید مصرف کردم هنوز خوب نشده. کلا ملین ها هم جواب نداد. فکر می کنم روده من کلا خوابیده و اعصاب آن از کار افتاد که احساس دفع مدفوع ندارم.

 2. بهار می گوید

  سلام ادب واحترام مشاورسلامتی ببخشید ی سوال،عموهمسرم معذرت میخوام شکمش چندروزه کارنمیکنه سفت شدع ورم کردع نفس کشیدن حتی براش سخت شده میشه راهنماییم کنیدچه داروهایی واسش تهیه کنم تا حالش خوب شه

 3. mosi می گوید

  اذیتم دوروزه شکم درد هم داشتم

 4. mosi می گوید

  سلام وقت بخیر قرص متادون میخورم چه دارویی بنظرتون بزاره شکمم قشنگ کاربکنه. الان یه مدته اصلا خیلی کم شده ازشکمم دربیارم ممنون میشم راهنمایی بکنید. دستون دردنکنه

 5. تقی جراح می گوید

  سلام پدر من چند ماهی دچار یبوست هستن و دکتر براشون شربت لاکتولوز دادن اما الان دیگه تاثیر ندارد و به شدت پشتون زخم شده ودرد شدید دارن اما دکتر بازم براشون همون شربت لاکتولوز تجویز کرد میتونیم خودمون بدون نظر پزشک داروهای دیگه رو براشون تهیه کنیم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالشونه؟ سابقه بیماری ها و مصرف داروها؟
   تهوع؟ تب، کاهش وزن؟

 6. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه باید بگم که ورزش میکنم مصرف پروتئین و آبم بالاس و چند وقتی هست هر ۲ روز معدم کار میکنه لازمه دکتر برم یا شربت لاکتوز استفاده کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر قوام مدفوع سفت نیست و دفع راحتی دارید فعلا اقدامی نیاز ندارد

 7. امیر می گوید

  درود بر شما
  قبل از هر حرفی باید بگم که من پزشک نیستم و با توجه به داشتن حدود ۲۰ سال مشگل یبوست خودم و خواهرم و مرحوم پدرم که میشه گفت ژنتیکی هست،متاسفانه بیشترین و بدترین و سخت ترین حالت هارو با وحشتناک ترین دردهایی که بیهوش باعث بیمارستان رفتنم شده تجربه کردم و رکورد دارم ، خواستم چند نکته مهم رو بگم : اول اینکه با توجه به گزشت ۵ روز از آخرین دفعی که داشتی بدون معطلی با شیاف گلیسیرین شروع کن ( جسارتا میبخشید اگر مستقیم اشاره میکنم چون این وضعیت اصلا خوب نیست و هر ساعت که بگزره و دفع نداشته باشی بشدت خطرناکه) و قبل از دفع کاملا مسیر رکتوم تا مخرج رو چرب کنید که دچار شقاق نشه وگرنه شروع مصیبته و امیدوارم که با همین کار مشگلتون برطرف بشه و هیچ وقت نزارید به این مرحله برسه .
  تندرست باشید🙋‍♂️

  1. ماری می گوید

   پسر من ۱۳ سالشه و گاهی دو هفته یبار هم دفع نداره داروها هم امتحان کردیم حتی شیاف گلیسیرین هم خیلی وقتها اثر نداره واقعا نمیدونم چیکار کنم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    با توجه به شدت یبوست لطفا از خوددرمانی بپرهیزید و توصیه من اینه به فوق تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید

 8. مرتضی می گوید

  سلام من نزدیک چند سال است که یبوست مزمن دارم الان هم به مدت سه ماه میشه که نارسایی کلیه پیدا کردم که دکتر واسم سیلاکس بعد قرص بیزاکودیل تجویز کرد که اثری نداشته دوباره شیاف بیزاکودیل نوشت که بعد۳بار مصرف دیگه تأثیر زیادی ندارد لطفاً راهنمایی کنید که چه داروی قویتر است که مصرف کنم؟دمنوش سنا و گل محمدی هم خوردم تاثیری ندارد.ناگفته نماند که شربت متادون هم مصرف میکنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شیاف گلیسیرین به طور موقت میتوانید مثل بیزاکودیل مصرف کنید
   درصورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 9. سیف الله طاهری می گوید

  با سلام و ادب، یک سوال دارم، ممنون میشم اگه من رو راهنمایی کنید، مادرم نود سال سن دارد، والان یک ماه است، که اذیت میشه و یبوست حاد دارد و ده بار به پزشک رفتند ولی معده هر ده روز کار میکنه، و دچار نفخ معده شدید میشه،

 10. زهرا مرادی می گوید

  سلام وقت بخیر من پنچ روز است که دفع نداشتم بخاطر امتحان هام مجبورم یک جا بشینم و کمتر تحرک داشته باشم ولی از دو روز قبل هم پیاده روی کردم هم سعی کردم تحرکمو بیشتر کنم ولی باز فایده ای نداشته ۲۶سالمه
  شکمم ورم داره و سنگین شدم میشه راهنمای کنید؟

 11. حسین می گوید

  سلام، من ۱۶ سالمه دو ساله یبوست شدید دارم، اذیت میشم و بخاطرش نمیتونم زیاد جایی برم مثلا سفر
  دل درد زیاد دارم پ قرص سی لاکس اثری نداره و بیزاکودیل هم گاهی اثر داره.
  قوی تر از اینا کدومه که من استفاده کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به عدم بهبودی با داروهای فوق ، جهت معاینه به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 12. سارا شجاعی می گوید

  سلام وقت بخیر راستش من بخاطر مشکل استرس و افسردگی دکتر برای من قرص اس سیتالوپرام و مونتیدیل و الانزاپین و دمیترون دادن که دو هفتس مصرف میکنم و دچار یبوست و کمر دردشدم ، الان راهنمایی شما به من چیه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مصرف مایعات زیاد، سبزیجات، برگه آلو و انجیر
   آب ولرم اول صبح به صورت ناشتا
   در صورت عدم بهبودی با پزشک معالجتون مشورت کنید

 13. محسن می گوید

  درود بر شما
  من پیوند کلیه انجام دادم و اب و مایعات فراوان هم می نوشم ولی متاسفانه یبوست دارم ،چکار کنم.چه دارویی مصرف کنم که برای کلیه پیوندی مضر نباشه.
  اخه به ما گفتن نباید اسهال بشید و عوارض هر کدام از قرص ها یکیش اسهاله متاسفانه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   بهتره در ابتدا تغذیه صحیح مثل گنجاندن روغن زیتون، انجیر خشک و آلو و سبزیجات در رژیم غذایی بهره ببرید

 14. Reza می گوید

  سلام خسته نباشید من الان تقریبا دوسال میشه ک یبوست مزمن دارم وتا حالاچندین بار به دکتر مراجعه کردم و هر بار انواع داروهارو واسم تجویز کردن حتی اون اوایل قبل از مراجعه به دکتر خودم از داروخانه یه سری دارو گرفتم به پیشنهاد دوستم به عطاری رفتم چن نوع داروگیاهی هم گرفتم ولی هیچ کدوم ج قطعی واسم نداشتن و هر دارو ک مصرف کردم بعد یه مدت انگار ک بدنم به اون دارو عادت کنه و دیگ تاثیری نداشت واقعا دیگ نمیدونم ک چکار کنم ممنون میشم ک راهنمایی ام کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در ابتدا باید رژیم‌غذایی اصلاح شود
   گنجاندن مایعات فراوان، فیبر، انجیر خشک، آلو و روغن زیتون کمک کننده هست
   در صورت عدم بهبود تیاز به بررسی بیشتر و مراجعه به فوق تخصص گوارش می باشد

 15. سجاد می گوید

  سلام پدر من یبوست خیلی شدید داره روی این موضوع هم خیلی خیلی حساس در هفته حداقل سه بار میریم دکتر همشون هم داروهاشون یا لاکتوز یا بیزاکودیل پودر پیدرولاکس چند تا قرص هم میخوره ولی باز میگه کار نکرد واقعا ممنون میشم. کمک کنید کلونوسکوپی هم انجام داده پلیپ هم داشت برداشته به دادمون برسید و نجاتمون بدید ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالشون هست ? سابقه مشکلات تیروییدی نداشتن؟

  2. مجید می گوید

   سلام خسته نباشید بنده چند ساله تیروئدکم کار دارم یبوست شدید هم دارم لطفاً راهنمایی کنید

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    کم کاری تیرویید درمان شده و عدد tsh در رنج نرمال هست؟

 16. حمیدسمیعی می گوید

  سلام من قرص اعصاب افسردگی میخورم یبوست دارم بعصی وقتا قرص سی لاکس وبعضی وقتاقرص بیزاکودیل میخورم اگه هم اب زیادبخورم تندبایدبرم دستشویی چون ادرارم زیاده راهنمایی کنید ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نام قرص افسردکی که مصرف میکنید رو ذکر کنید
   زیرا برخی داروهای ضد افسردگی سبب یبوستومیشوند

 17. احمدرضا نادری می گوید

  ببخشید من یبوست داشتم رفتم دکتر برام پودر pborn و کپسول رگفلور نوشت ده روزه اینا رو میخورم مدفوعم خیلی سفت و خشک شده و نفخ خیلی شدیدی گرفتم چیکار کنم دارو ها رو ادامه بدم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر بهتون نساخته قطع کنین و شربت مگنی میلک هر ۱۲ ساعت یک قاشق جایگزین کنین

 18. ناشناس می گوید

  با سلام خدمت دکتر
  من دیروز غروب موقع رفتم دسشویی برای بار اول دیدم مدفوع ام خونی است استرس گرفتم ترسناک بود برام برا بار اول و درد و چیزی هم ندارم از بلندکردن چیز سنگین میشه باشه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر از بلند کردن جسم سنگین نمیشه
   اگر مجدد رخ داد یا اسهال و دل درد داشتین به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

  2. مرتضی می گوید

   من نزدیک ده روز یهویی یبوست گرفتم سیلاکس خوردم برگ ثنا گل محمدی چرا جواب نمیده شکمم اونجوری که باید کار کنه نمیکنه چیکار باید کنم تا

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    چند سالتون هست؟ داروی خاصی مصرف نمیکنین؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر