الکل چه مدتی در بدن باقی می ماند؟

الکل چه مدتی در بدن باقی می ماند؟

الکل طول عمر کوتاهی در بدن دارد. هنگامی که الکل وارد جریان خون شما شد، بدن شما شروع به متابولیسم آن با سرعت 20 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) در ساعت می کند. این بدان معناست که اگر سطح الکل خون شما 40 میلی گرم در دسی لیتر باشد، متابولیسم الکل حدود دو ساعت طول می کشد.

 

چه مدت طول می کشد تا اثرات الکل از بین برود؟

الکل با سرعت ثابتی متابولیزه می شود، اما برخی افراد ممکن است اثرات الکل را برای مدت طولانی تری احساس کنند. به این دلیل که غلظت الکل خون می تواند در افراد و موقعیت ها متفاوت باشد. غلظت الکل خون (BAC) به میزان الکل در خون شما نسبت به مقدار آب موجود در خون شما اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر سطح الکل خون دو نفر 20 میلی گرم در دسی لیتر باشد، الکل در هر فرد در عرض یک ساعت متابولیزه می شود، اما BAC آنها می تواند بسیار متفاوت باشد.

عوامل متعددی می توانند بر BAC و نحوه واکنش شما به الکل تأثیر بگذارند، از جمله:

 • سن
 • وزن
 • نوشیدن الکل با معده خالی
 • داروها
 • بیماری کبد
 • مصرف بیش از حد

همچنین مهم است که بدانید چه مقدار الکل در نوشیدنی شما وجود دارد، زیرا تعیین می کند که چقدر طول می کشد تا نوشیدنی شما متابولیزه شود. به عنوان مثال، برخی از آبجوها دارای محتوای الکل بیشتری هستند، که بر میزان الکل مصرفی شما از یک نوشیدنی تأثیر می گذارد.

اقدامات خاصی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش اثرات الکل انجام دهید. اقداماتی نظیر موارد زیر:

غذا بخورید! غذا ممکن است به بدن شما در جذب الکل کمک کند.

آب بنوشید! آب می تواند به کاهش BAC شما کمک کند، اگرچه همچنان یک ساعت طول می کشد تا 20 میلی گرم در دسی لیتر الکل متابولیزه شود.

از کافئین اجتناب کنید! این یک افسانه است که قهوه، نوشیدنی های انرژی زا یا هر نوشیدنی مشابهی مسمومیت را سریعتر کاهش می دهد.

 

الکل چگونه متابولیزه می شود؟

هنگامی که الکل مصرف می کنید، ابتدا وارد سیستم گوارشی می شود. با این حال، الکل مانند غذا و سایر نوشیدنی ها هضم نمی شود. حدود 20 درصد از الکل یک نوشیدنی مستقیماً به رگ های خونی منتقل شده و از آنجا به مغز شما منتقل می شود. بقیه 80 درصد به روده کوچک شما و سپس مستقیماً به جریان خون شما می رود.

مرحله نهایی چرخه زندگی الکل، حذف آن از بدن از طریق کبد است. هر گونه مشکل در کبد شما می تواند این روند را کند کند.

 

آزمایش ادرار در مقابل تنفس

آزمایش ادرار می تواند الکل را مدت ها پس از آخرین نوشیدنی تشخیص دهد. این آزمایش ها به دنبال آثاری از متابولیت های الکل هستند. میانگین آزمایش ادرار می تواند الکل را بین 12 تا 48 ساعت پس از نوشیدن تشخیص دهد. آزمایش های پیشرفته تر می توانند الکل را در ادرار حتی 80 ساعت پس از نوشیدن اندازه گیری کنند.

آزمایش تنفس می تواند الکل را در بازه زمانی کوتاه تری تشخیص دهد. دستگاه کوچکی به نام تنفس سنج،  BAC شما را اندازه گیری می کند. هر عدد بالاتر از 0.02 برای رانندگی یا سایر کارهای مبتنی بر ایمنی ناامن در نظر گرفته می شود.

جالب است بدانید الکل می تواند تا 90 روز در موهای شما بماند! همچنین به طور موقت در بزاق، عرق و خون قابل تشخیص است.

دریافت نوبت آنلاین از متخصص کبد و گوارش

شیردهی و الکل

این تصور اشتباه وجود دارد که ردیابی میزان الکلی که می نوشید و مدت زمانی که بدن برای خلاص شدن از شر آن صرف می کند، می تواند به ایمن نگه داشتن شیر مادر کمک کند. هنگام شیردهی، نوشیدن هیچ مقدار الکل ایمن نیست. نوزادانی که در معرض الکل هستند در معرض خطر شدید کاهش مهارت های حرکتی و سایر تاخیرهای رشدی قرار می گیرند.

اگر در دوران شیردهی الکل می نوشید، راه های زیر را برای ایمن نگه داشتن کودک خود در نظر بگیرید:

 • قبل از نوشیدن الکل به کودک خود شیر دهید.
 • شیر اضافی را زودتر پمپ کنید تا بتوانید کودک خود را با شیر دوشیده تغذیه کنید.
 • تا ۳ ساعت بعد از مصرف یک لیوان آبجو یا شراب از شیر دادن خودداری نمایید.

دریافت نوبت آنلاین از پزشک زنان و زایمان

مسمومیت الکلی

مسمومیت با الکل یک وضعیت پزشکی اورژانسی است. زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی الکل مصرف شود و بدن شما نتواند آن را به سرعت تجزیه کند. مصرف زیاد الکل شایع ترین علت مسمومیت با الکل است.

علائم عبارتند از:

 • استفراغ
 • کاهش دمای خون
 • تنفس کندتر

 

اغلب اوقات، یک فرد مبتلا به مسمومیت با الکل قبل از اینکه متوجه شود چه اتفاقی افتاده است، از حال می رود. اگر در یکی از دوستان یا عزیزان خود مشکوک به مسمومیت با الکل هستید، برای جلوگیری از خفگی در اثر استفراغ، فرد را به پهلو بچرخانید. هرگز دوست خود را با مسمومیت با الکل تنها نگذارید.

هر چه سریعتر به دنبال کمک باشید، احتمال اینکه عوارض بالقوه کشنده را به حداقل برسانید، بیشتر می شود. عوارض خطرناکی مانند:

 

آیا راهی برای هوشیاری سریع وجود دارد؟

از هر پزشکی بپرسید که چگونه سریع هوشیار شوید، آنها حقیقت را به شما خواهند گفت: غیرممکن است!

تنها چیزی که غلظت الکل را در جریان خون شما کاهش می دهد زمان است. وقتی الکل وارد معده شما می شود، به سرعت از طریق پوشش معده و روده کوچک به جریان خون شما جذب می شود.

برخی از نوشیدنی های الکلی سریعتر از بقیه جذب می شوند. به طور کلی، نوشیدنی های قوی تر سریعتر جذب می شوند.

نوشیدنی های الکلی دارای مقادیر مختلفی الکل هستند. معمولا :

 • آبجو حدود 5 درصد الکل دارد (بعضی از آبجوها بیشتر)
 • شراب حدود 12 تا 15 درصد الکل دارد
 • مشروب سخت حدود 45 درصد الکل دارد

 

ممکن است در عرض 10 دقیقه پس از نوشیدن شروع به احساس اثرات آن کنید و این وضعیت حدود 40 تا 60 دقیقه پس از نوشیدن به اوج خود می رسد.

عواملی – مانند وزن شما و اینکه آیا اخیراً غذا خورده اید – می توانند بر سرعت جذب الکل توسط بدن تأثیر بگذارند.

اگر الکل را سریع‌تر از آن‌چه کبدتان تجزیه کند بنوشید، سطح الکل خونتان بالا می‌رود و احساس مستی می‌کنید. هیچ کاری نمی توانید برای سرعت بخشیدن به فرآیند تجزیه الکل توسط کبد انجام دهید، بنابراین هوشیاری سریع واقعاً یک گزینه قابل اجرا نیست.

 

افسانه هایی درباره هوشیاری سریع!

احتمالاً بیشتر آنها را قبلاً شنیده اید. اما کدام یک واقعا کار می کنند؟

پاسخ کوتاه: هیچ یک از آنها!

ممکن است بتوانید احساس بهتری به خود بدهید یا بهتر به نظر برسید. اما فقط زمان سطح الکل خون شما را کاهش می دهد.

هنگامی که مست هستید، الکل در جریان خون شما جمع شده ، زیرا کبد شما هنوز زمان لازم برای پردازش و تجزیه آن را نداشته است.

 

افسانه اول : قهوه غلیظ بنوشید تا هوشیار شوید!

الکل باعث خواب آلودگی می شود. کافئین محرکی است که می تواند به شما احساس بیداری بیشتری بدهد، اما متابولیسم الکل را تسریع نمی کند. در واقع، نوشیدن کافئین می‌تواند خطرناک باشد، زیرا افراد را فریب می‌دهد تا فکر کنند برای رانندگی هوشیار هستند. مخلوط کردن الکل با نوشیدنی های انرژی زا نیز به همان اندازه خطرناک است، حتی بیشتر!

 

افسانه دوم: برای هوشیاری دوش آب سرد بگیرید!

گرفتن دوش آب سرد راه دیگری برای بیدار شدن از خواب است.

یک دوش آب سرد می تواند به شما شوک وارد کند اما تاثیر الکل را از بین نمی برد. در برخی موارد، شوک دوش آب سرد می تواند باعث از دست دادن هوشیاری افراد شود.

 

افسانه سوم: برای هوشیاری غذاهای چرب بخورید!!

الکل از طریق مخاط معده جذب می شود. اگر هنگام شروع نوشیدن، معده شما پر از غذای چرب باشد، الکل کندتر جذب جریان خون شما می شود. اما الکل در حدود 10 دقیقه وارد جریان خون می شود. هنگامی که الکل در خون شما قرار می گیرد، دیگر برای تأثیر غذا خیلی دیر شده است.

به علاوه، ترکیب غذاهای چرب و الکل می تواند باعث اسهال شود.

 

افسانه چهارم: استفراغ کنید تا هوشیار شوید!

این عمل سطح الکل خون شما را کاهش نمی دهد.

الکل خیلی سریع در جریان خون شما جذب می شود، بنابراین مگر اینکه بلافاصله پس از خوردن یک جرعه استفراغ کنید، تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. اما، نوشیدن بیش از حد می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. و استفراغ اغلب به تسکین حالت تهوع کمک می کند.

 

منبع : Healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر