هیپنوتراپی برای لاغری چیست؟

کاهش وزن و تلاش برای لاغری، دغدغه‌ بسیاری از افراد محسوب می‌شود. اما گاهی اوقات تناسب اندام و سلامتی دور از دسترس به نظر می‌رسد. در این شرایط رایج‌ترین دلایل محقق نشدن اهدافمان، رعایت نکردن رژیم غذایی، پرخوری و عدم‌تمایل به ورزش است که در ما احساس شکست ایجاد می‌کنند. ریشه اصلی این مشکلات، موانع ذهن هستند که در ناخودآگاه ما وجود دارند. یکی از روش‌های موثر برای درمان عادت‌های مخرب و کنترل موانع ذهنی برای ایجاد تغییر و تحول در سبک زندگی‌مان، استفاده از هیپنوتراپی است. برای آگاهی از اینکه نقش هیپنوتراپی برای لاغری چیست و چگونه می‌تواند در کاهش وزن به شما کمک کند، در این مقاله همراه ما باشید تا به‌طور کامل برای شما توضیح دهیم.

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی (Hypnotherapy) به‌عنوان روشی موثر برای درمان اختلال‌های روان‌شناختی و تغییر عادات و افکار در جهت ایجاد سبک زندگی جدید، شناخته می‌شود. هیپنوتراپی بر پایه هیپنوتیزم است و باید توسط هیپنوتراپیست انجام ‌شود. 

این روش درمانی برای درمان اضطراب، افسردگی، وسواس و کاهش وزن و همچنین به‌عنوان درمان مکمل برای بهبود بیماری‌های جسمی تجویز می‌شود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد هیپنوتراپی این است که روان‌درمانگر می‌تواند به ضمیر ناخودآگاه افراد دسترسی داشته باشد. روان‌درمانگر با ایجاد تصویرسازی ذهنی، پرسش‌وپاسخ و تکرار عبارات مشخصی، در ضمیر ناخودآگاه مراجعه‌کننده عادات، خاطره‌ها، افکار و احساسات جدیدی را جایگزین می‌کند. 

بخش ناخودآگاه ذهن، افکار و احساسات ناهوشیار ما را مدیریت می‌کند. رفتارهایی که از ضمیر ناخودآگاه نشئت می‌گیرند، غیرارادی و خودکار هستند. دلیل بسیاری از شکست‌های ما برای لاغری نیز متعلق به همین بخش از ذهن است. بنابراین به وسیله هیپنوتراپی می‌توان دلایل اصلی پرخوری و عادات ناسالم غذایی را تشخیص داد و با تلقین راهکارهای مناسب توسط روان‌درمانگر، این رفتارها را اصلاح کرد. 

هیپنوتراپی برای کاهش وزن
هیپنوتراپی برای کاهش وزن چگونه عمل می‌کند؟

آیا هیپنوتراپی در کاهش وزن و لاغری موثر است؟

گاهی اوقات شکست در برنامه‌های لاغری و کاهش وزن تنها به نوع رژیم غذایی یا ورزش نکردن مربوط نیست، بلکه مشکل اصلی ریشه‌ای است و در ذهن ما قرار دارد. برای آگاهی از این عوامل باید از علم روان‌شناسی کمک گرفت. روان‌شناس علاوه بر تشخیص این موانع ذهنی، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس افراد نسبت به خودشان را نیز افزایش می‌دهد. 

لاغری با هیپنوتراپی و تاثیرات آن، معمولا در طولانی‌مدت و با گذراندن چندین جلسه قابل مشاهده است. علاوه بر این توجه کنید که هیپنوتراپی باید توسط هیپنوتراپیست حرفه‌ای انجام شود. بر اساس تاییدیه انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا (ASCH)، تنها افرادی که مدرک دکترای پزشکی، دندان‌پزشکی یا روان‌شناسی دارند مجاز هستند با گذراندن دوره‌های مربوطه، هیپنوتراپی انجام دهند.

در هیپنوتراپی ابتدا باید بدن و ذهن در آرامش قرار بگیرد. معمولا درمان‌گر با استفاده از تکنیک‌های مختلفی سعی می‌کند این شرایط را برای مراجعه‌کننده ایجاد کند. در ادامه هیپنوتراپیست با مطرح کردن پرسش و گفتگو، تلاش می‌کند دلایل اصلی پرخوری و عدم‌تمایل به کاهش وزن را با دسترسی به ناخودآگاه بیابد و برای آن‌ها راه‌حلی ارائه دهد. 

راهکارهای هیپنوتراپی برای کاهش وزن

اغلب راهکارها شامل ایجاد تصویرسازی ذهنی، تکرار و تلقین عباراتی است که در درمان مراجعه‌کننده موثر هستند و موجب می‌شوند باورها و موانع ذهنی او اصلاح شوند. به‌طور کلی با تکرار هیپنوتراپی و تغییر و دسترسی بیشتر به ضمیر ناخودآگاه، احتمال ترک عادات ناسالم غذایی و پرخوری، افزایش اعتمادبه‌نفس و همچنین ایجاد انگیزه برای ورزش و رعایت رژیم غذایی افزایش می‌یابد. 

لاغری با هیپنوتراپی
هیپنوتراپی لاغری چیست

برای آن‌که تاثیرات هیپنوتراپی برای کاهش وزن بیشتر شود، لازم است تغییرات دیگری نیز انجام شود. این تغییرات شامل خوردن غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات، پیاده‌روی، کاهش مصرف غذاهای چرب و نیمه‌آماده و نوشیدن مایعات است.

برای بررسی این مسئله که آیا هیپنوتراپی در لاغری تاثیر دارد یا خیر، باید به این نکته اشاره کرد که تحقیقات گوناگونی در این زمینه صورت گرفته و اثرات مثبتی برای نقش هیپنوتراپی در کاهش وزن پیدا شده است. اما هنوز به‌طورقطع نمی‌توان گفت که هیپنوتراپی درمانی قطعی است و برای تمامی افراد موثر خواهد بود. 

روش‌های هیپنوتراپی برای کاهش وزن کدام است؟

روش‌های هیپنوتراپی بر پایه تلقین و تجسم موقعیت‌ها و احساساتی است که می‌خواهیم تجربه کنیم. به‌همین دلیل ممکن است برای افراد مختلف روش‌های گوناگونی تجویز شود؛ زیرا اهداف هر شخص متفاوت از دیگری است. به‌طور کلی در هیپنوتراپی برای کاهش وزن، تمرکز اصلی روی تصور خودمان در حالات زیر است:

  • به وزن و تناسب اندام دلخواهمان رسیده‌ایم
  • با انگیزه ورزش می‌کنیم
  • رژیم غذایی خود را رعایت می‌کنیم
  • پرخوری نمی‌کنیم و از خوردن غذاهای سالم لذت می‌بریم
  • نسبت به بدن خود احساس خوبی داریم
  • به عنوان فردی با اعتمادبه‌نفس در جامعه حضور داشته و خودمان را همان‌طور که هستیم دوست داریم
  • تغییرات مثبت خود را می‌بینیم و آن‌ها را می‌پذیریم

تمامی این تصورات به ما کمک می‌کنند تا باورهای گذشته خود را تغییر دهیم و به سمت ایجاد احساسات و افکاری جدید قدم برداریم. 

آیا از نظر متخصصان، لاغری با هیپنوتراپی واقعا ممکن است؟

اغلب متخصصان انجام هیپنوتراپی را در کنار داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش توصیه می‌کنند. در حال حاضر تحقیقات گوناگونی درباره اثرات هیپنوتراپی برای کاهش وزن انجام شده و بیشتر آن‌ها نتایجی مثبت داشته‌اند. اما هنوز نمی‌توان هیپنوتراپی را به‌عنوان روشی مجزا برای کاهش وزن در نظر گرفت و درمانی مکمل محسوب می‌شود.

هیپنوتراپی برای لاغری و کاهش وزن
هیپنوتراپی برای لاغری چیست

مضرات هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی برای درمان چاقی و اختلال‌های روان‌شناختی مثل اضطراب، افسردگی و وسواس موثر است و به‌عنوان درمان مکمل برای بهبود بیماری‌های جسمی تجویز می‌شود. مضرات این روش که معمولا بعد از انجام جلسات هیپنوتراپی ایجاد می‌شوند، شامل احساس خواب‌آلودگی، سرگیجه یا سردرد و اضطراب در افراد است. 

اشخاصی که از الکل و مواد مخدر استفاده می‌کنند یا دچار توهم و هذیان هستند باید قبل از اقدام به هیپنوتراپی این موضوع را با روان‌درمانگر خود در میان بگذارند؛ زیرا ممکن است انجام هیپنوتراپی برای این افراد خطرناک باشد.

کلام آخر

هیپنوتراپی روشی موثر برای درمان اختلال‌های روان‌شناختی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر در کنار رژیم غذایی، برای درمان چاقی نیز تجویز می‌شود. بیشتر مشکلاتی که در مسیر کاهش وزن با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم، ناشی از باورهای غلط ذهنی ما هستند که همچون موانعی جلوی پیشرفت ما را می‌گیرند. هیپنوتراپی به درمان و تغییر این باورها کمک می‌کند و با دسترسی به ناخودآگاه، آنها را اصلاح می‌کند. هیپنوتراپی در ایجاد انگیزه برای ورزش کردن، تغییر عادات غذایی ناسالم و کاهش پرخوری نقش مهمی ایفا می‌کند.

سوالات متداول

نقش هیپنوتراپی در لاغری چیست؟

هیپنوتراپی روشی موثر برای درمان اختلال‌های روان‌شناختی محسوب می‌شود که در کنار رژیم غذایی، برای درمان چاقی نیز تجویز می‌شود؛ زیرا باورهای غلط ذهنی ما که موجب شکست در مسیر کاهش وزن می‌شوند را اصلاح می‌کند.

آیا هیپنوتراپی در کاهش وزن و لاغری موثر است؟

هیپنوتراپی می‌تواند به‌عنوان درمانی مکمل در کنار رژیم غذایی به کنترل پرخوری و ایجاد انگیزه برای انجام ورزش در کاهش وزن و لاغری کمک کند.

روش‌های هیپنوتراپی برای کاهش وزن کدام است؟

روش‌های هیپنوتراپی بر پایه تلقین و تجسم موقعیت‌ها و احساساتی است که می‌خواهیم تجربه کنیم. به‌عنوان مثال خودمان را در حالتی که به وزن و تناسب اندام دلخواهمان رسیده‌ایم یا با انگیزه در حال ورزش کردن هستیم تصور می‌کنیم.

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی بر پایه هیپنوتیزم است که برای درمان اختلال‌های روان‌شناختی و تغییر عادات از آن استفاده می‌شود و باید توسط هیپنوتراپیست انجام ‌شود.

منابع:

psychologytoday

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر