علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

 • 1396-11-25
 • ۵۴۳۳۶۷ بازدید
 • 697
عوامل موثر بر درد اطراف ناف

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

697 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ناف همسرم از صبح کمی درد میکنه و هیچ‌علایمی ندارد دیروز با ناخن‌داخل نافش را تمیز کرده امروز احساس درد و سوزش دارد
  چکار کنیم،

 2. سلام و خسته نباشید من دختری ۱۳ ساله هستم و بعضی وقت ها نافم درد می گیره اما نه شدید که صبر و تحمل نداشته باشم ایا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام
   در صورت تکرار درد جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 3. سلام ببخشید دوروز شد فقط شکمم درد می کنه میگن افتادگی ناف شدی ؟حالا اسهال دارم وبعضی وقت ها استفراغ هم میکنم

 4. سلام پسر ده ساله دارم که حدود یک هفته درد اطراف ناف داره بطوریکه دور تا دور نا ف درد میکنه واسهال داره بخاطر ترس از کرونا نبردمش دکتر و از انواع میوه یا غذا ودمنوش که برای اسهال خوبه استفاده کردم ولی فایده نداشت ممکن مشکلش چی باشه ؟؟خیلی ممنونم

  • سلام علیکم من یک خانم باردار۱۸ساله هستم درد شکم دارم بنده هنوز ی ماه ازحاملگیم نگذشته خیلی اذیت شدم میشه بهم اطلاع بدید که آیا دردش طبیعی هست یا خیر،متشکرم

   • سلام
    دوست گرامی بستگی به این داره که کجای شکم درد داشته باشید
    و اینکه علایم همراه مثل استفراغ،لکه بینی و … وجود دارد یا خیر

 5. سلام خسته نباشید من پدرم دوروز دورناف وشکمش خیلی درد میکنه ودردش به قفسه سینه ام میزنه به دکتر مراجعه کرده داروهای گوارش تجویز کردن اصلا فایده نکرده داروهاش علت چه میتواند باشد

  • سلام
   علت های زیادی می تواند مطرح باشد
   بهترین کار مراجعه مجدد به پزشکشان می باشد

 6. سلام وقت بخیر من پدرم حدودا6 الی 7 سالی هست که علائمی مثل سرگیجه های شدید وشکم بزرگ وضعف وبی حالی شدید وبعدازیک ساعت یاچهل دقیقه بالامیارن رنگ صورتشون تیره میشه وبه محض بالااوردن سرشون یخ میزنه واروم ترمیشن خواهشا راهنماییم کنین تمام سرمایه وزندگیه ی من پدرومادرم هستن …ممنون ازشما

  • سلام
   دوست‌گرامی علایمی که شما نام بردین میتواند نشانه بسیاری از بیماری ها باشد
   بنده بدون معاینه و ازمایش و اقدامات پاراکلینیکی نمی توانم راهنمایی چندانی به شما بکنم
   لطفا جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سلام من رفلاکس معده دارم قرص لانزو و موتیدون میخورم الان یه مدته داخل نافم درد میکنه دست به اطراف ناف میزنم دردش بیشتر میشه با راه رفتن دردش بیشترمیشه از چیه؟

  • سلام
   جهت معاینه شکم به متخصص داخلی مراجعه کنید

 8. سلام،من دور اطراف نافم بعضی وقت ها هم معده ام درد میکرد لطفا یک راهنمایی کنید چیکار کنم خوب بشه خیلی درد میکنه

  • سلام
   توضیحات کامل نیست
   ارتباط با غذا خوردن؟درد است یا دلپیچه؟
   اسهال؟نفخ؟مدت زمان درد و هر چند وقت یکبار رخ میدهد؟

 9. ُسلام علت کم پشت شدن مو چیه حس میکنم موهام کم پشت شده
  من از حنا هندی استفاده میکنم تاثیری داره یا خیر لطفا لطفا راهنمایی بفرمائید لطفا مچکرم 😣

  • سلام
   علت های زیادی مطرح می باشد
   سن،سابقه بیماری،سابقه مصرف دارو،سابقه اختلالات تیرویید،سابقه انمی و فقر اهن ،نوع ریزش موها،سابقه رژیم غذایی و … همگی دخیل هستند
   به متخصص پوست و مو مراجعه کنید

 10. سلام، حدودا یک هفته میشه که درد خفیف در پشت ناف دارم،معمولا هم وقتی رو‌شکم دراز کشیدم یکم زیاد میشه ولی وقتی بیرون هستم و راه میرم اصلا یادم میره،شاید گاها بیرون هم احسلس کنم. زمستون دکتر برای درد شکم و معده داروی مترونیدازول داده بود، الان دو سه روز ازش خوردم بهتر شدم ولی باز که دارو رو گذاشتم کنار باز درد داره شروع میشه

 11. سلام
  خانم دکتر من چند وقتیه سمت چپ و راست قسمت پایین شکم و نزدیک به پهلوهام احساس تیر کشیدن دارم و تازگی یکم داره شدید میشه.
  دقیقا پنج انگشت سمت چپ و راست ناف نزدیک پهلوها تیر میکشه یهو.
  میشه راهنماییم کنین
  ممنونم.

  • سلام
   جهت ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار اقدام کنید

 12. سلام پسرم 17 سالشه و یه چند تا سوال داره به شرح زیر:
  به یکباره بعد از خوردن غذا نافم درد گرفت وشکمم هم کار نکرده و موقع دولا شدن درد میگیره و به اون صورتی نیست که نتونم دولا بشم و اینکه تا حالا سابقه همچین حالتی رو نداشتم(فقط داخل ناف هست نه اطرافش) این اتفاق دو روزی هست که افتاده و همچنین اوایلش دل پیچه هم داشتم
  لطفا بگید که بهترین حالت و بد ترین حالت ممکن چی می باشد؟
  و اینکه حداقل امکان هم به خاطر این روز ها نمی خوام دکتر بروم و اگر درمان خانگی هم دارد لطفا بگویید
  وزن:103
  قد:180

  • سلام
   علایم تب ؟تهوع ؟استفراغ؟اسهال؟
   اگر دل درد فقط موقع خم شدن رخ میدهد گرفتگی عضلانی میتواند مطرح باسد

 13. سلام، یه سوال داشتم من از نافم ترشح قهوای خارج میشه که شبیه خون هست بوی بدی داره نافم فشار میاد میسوزه با توجه به اینکه بهداشت فردی رعایت میکنم و ورزش شکم انجام میدم خواسته ام ببینم ممکنه بخاطر ورزشهای شکمی که انجام دادم نافم سوراخ شده باشه جرات دکتر رفتنم ندارم تو این اوضاع لطفا راهنمایی کنید

 14. باسلام گاهی اوقات دلم صدا می دهد ودرون نافم وطرف چپ آن خیلی درد می کند ووقتی اطراف ناف را فشار میدهم سفت شده ودرد می گیرد درضمن دران مواقع کمی هم یبوست می گیرم علت چیست؟

 15. ببا سلام
  پسری هستم دارای معلولیت جسمی از نظر حرکتی به صورت نششسته وقتی بدونویلجر هستم حرکت می کنم جند روز هست که زیر ناف درد دارم و دداخل روده هام صدا می دهد درد زیر نافم به طرفین تا پشت کمر احساس می کنم جدیدا هم آزمایش داده ام که نتیجه خیلی خوب بوده ولی کم خونی سدید دارم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   دوست گرامی علت کم خونی باید بررسی شود اصولا کم خونی فقر آهن در مردان رخ نمیدهد
   البته سابقه خانوادگی تالاسمی مینور باید بررسی شود
   اما در مورد دل درد ،علایمی همچون تب و تهوع و استفراغ و درد شدید شکمی وجود دارد یا خیر؟

 16. سلام خانم دکتر،من داخل نافم قرمز شده جدیدا و هیچ دردی یا خارشی وجود نداره،نگران این موضوع شدم ،بنظرتون باید چیکار کنم؟

 17. سلام وقتتون بخیر
  من بعداز مصرف آنتی بیوتیک(بخاطر سینوزیت) دچار مشکلات گوارشی شدم سمت راست شکم و همینطور سردل درد داره گلو درد هم میگیرم. مصرف انتی بیوتیک رو قطع کردم ولی هنوز شکم درد دارم

 18. سلام خسته نباشید خانم دکتر بع دادم برسید که دیگه طاقت ندارم از شدت درد فقط میخوام خودکشی کنم من پسر ۱۷ ساله هستم درد من تقریبا ۲ ساله که هست بیشتر در دور ناف و بالای معدم احساس میکنم ولی دردش اونقدر زیاد هست که تو کل شکمم احساس میشه دردش اونقدره که دیگه از خوابم بیدار میکنه چندین باز آزمایش دادم عفونت معده نشون داده و الانم تحت نظر دکتر متخصص هستم چند روزه از داروهاش استفاده کردم و درد معدم کم شده ولی درد اطراف نافم صبح ها از خواب بلندم میکنه شما رو به خدا دارویی بگین که اثر کنه دیگه دارم از شدت درد میمیرم

 19. سلام خسته نباشید من 24سال سن دارم و نافم هر 2سال یک بار بعد از کار سنگین یا بلند کردن جسم سنگین دچار عفونت میشه و درد خفیفی هم موقع دست زدن بهش دارم مثل اینکه دارم با سوزن میخارونمش و اولین بار تو خدمت سربازی سال94این اتفاق برام افتاد و به بهداری مراجعه کردم و یه بسته قرص بهم داد و خوب شدم و تا دو سال بعدش باز گرفت و باز مصرف قرص و خوب شدن الان اسم قرصش یادم رفته و نمیدونم چی مصرف کنم که خوب بشه هیچ علائم سوزش و درد اضافه و قرمزی یا کبودی هم ندارم لطفا کمکم کنید مرسی

 20. سلام.داخل ناف و اطراف ناف قرمز شده سوزش خیلی کمی است .البته چاق هستم بطوری که چریب شکمی کل ناف پوشانده هوا نمیخوره.علت این قرمزی چیست.

 21. سلام ، پسر من که ۹ سال دارد هنگام خوردن غذا و یا بعضی مواقع قبل از غذا درد در ناحیه وسط شکم و دور ناف را دارد و اصلا میل به غذا ندارد و بسیار لاغر شده است و بعد از غذا بلافاصله نیاز به دفع غذا را دارد، علت این دردها را و چه کاری را باید انجام بدهم را از شما خواستارم، ممنون

  • سلام
   به متخصص اطفال مراجعه فرمایید
   نیاز به معاینه شکم می باشد

 22. سلام من هرازگاهی ناف و اطراف نافم درد میگیره..در حدی که نمیتونم صاف بایستم..مجبورم خمیده راه برم..حس میکنم وقتی کمرمو صاف کنم شکمم پاره میشه..ادرارم که میکنم از مثانه تا نافم میسوزه و تیر میکشه اصلا نمیتونم درست بایستم..میشه لطفا راهنمایی کنید که علت چی میتونه باشه؟

  • سلام
   جهت انجام ازمایش و کشت ادرار به دلیل احتمال وجود عفونت ادراری اقدام کنید

 23. سلام خسته نباشید پسرمن ۱۲سال داره حدود ۸ ۹ماه است گه گاهی داخل نافش تیرمیکشه بعضی اوقاتم کمی قرمز میشه.دکتر عمومی و متخصص کودکان بردم بعداز سونوگرافی و آزمایشات گفت چیزی نیست و هرشب بتادین بریزید ولی خوب نشده . آیا شما با افتادن ناف موافقید؟

  • سلام
   از دستکاری کردن ناف بپرهیزد
   هر شب با پنبه روی ناف الکل بزنید

 24. باسلام خدمت دکتر خانم مرشدی ِِ…بنده 35 سالمه ..چند روزیه از قسمت بالای ناف تقریبا از دوطرف شکم و هر از گاهی از طرف معده دچار درد شده ام ..بعضی موقع هاا شکمم باد هم میکنه و احساس میکنم دچار تنگی نفس میشم …اکثرا هم بعد از دو سه ساعت بعد از خواب نزدیکای ساعت 2و نیم 3 شب بیدار میشم و حالم بد میشه سر درد و سرگیجه .ِ.میشه راهنمایی کنیین ممنون میشم

 25. سلام شبتون بخیر
  خانم ۳۰ ساله و مجرد هستم ،الان دو روزی که اطراف نافم درد خفیفی دارم که تا زیر شکم و روی ناحیه شرمگاهی ادامه داره درد توی تمام شکم احساس میشه ولی سمت راست بیشتر. موقع پر شدن مثانه درد دور ناف بیشتر حس میشه و موقع دفع ادار هم یه درد خفیفی حس میشه. دیشب درد بیشتر بود حس کردم شاید مسمومیت غذایی باشه و فمی لاکت مصرف کردم امروز شدت درد داخل کل شکم کمتر شده ولی دردی ک از ناف تا پایین شکم ادامه داره همچنان حس میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 26. با سلام خسته نباشید حدود سه روزه که بالای نافم درطول روز شروع میکنه به درد که خیلی شدیده شکمم هم بعضی اوقات صدای قاروقور میده و آروغ زیاد میزنم اما هیچ مشکلی در غذاخوردن و یا دستشویی ندارم.. اما خیلی شکمم درد میکنه

 27. سلام خسته نباشید
  من دیشب رفتم سالن فوتبال بازی کردم از بعد سالن حدود 1 ساعت بعد درد شدیدی اطراف و رو خود نافم حس میکنم وقتی ثابت نشستم یا دراز کشیدم درد نداره ولی وقتی تکون میخورم یا بهش دست میزنم درد شدیدی دارم.

 28. سلام خسته نباشید من حدود یه هفته هست که دل درد تقریبا شدید دارم تو مدفوع هم خون میبینم اما بسیار کم و البته رنگ مدفوع طبیعی هست با عرض پوزش گلاب به روتون

 29. باسلام دوماهه داخل نافم دردمیکنه غذا هم که میخورم حالت تهو ع میگیرم کمرم و زیر دلم هم درد میکنه البته عفونت واژن هم دارم ولی داخل نافم به شدت درد میکنه لطفن راهنمایی کنید

  • سلام
   جهت معاینه از نظر نوع عفونت واژینال به متخصص زنان مراجعه فرمایید

 30. سلام .مادر من تقریبا سه چهار ماه هست دچار گزگز شدن ناف شده دقیقا خود ناف و اینکه که کبود شده .لطفا راهنمایی کنید که باید چکار کنه .؟و به چه متخصصی مراجعه کنه .با تشکر

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر