معرفی 10 علامت اولیه‌‌ از مجموعه علائم بیماری لوپوس

علائم بیماری لوپوس معمولاً خود را در ابتدای دوران بزرگسالی نشان می‌دهد. بنابراین هر فردی که در سنین نوجوانی تا اوایل دهه‌ی سی زندگی خود قرار دارد، می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.

در مقاله « معرفی 10 علامت اولیه‌‌ از مجموعه علائم بیماری لوپوس » می‌خوانیم:


بیماری لوپوس چیست؟

لوپوس (Lupus) یک بیماری خودایمنی است که علاوه بر التهاب و تورم، نشانه‌های زیاد دیگری هم دارد. نشانه‌های این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و هر فرد بیمار به شکلی خاص با این عارضه دست به گریبان خواهد بود. برخی از افراد تنها علائم خفیف این بیماری را دارند و برخی دیگر بسیاری از علائم وخیم این بیماری را نشان می‌دهند. 

علائم بیماری لوپوس در بسیاری از افراد به سرعت ظاهر شده و بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کنند، بنابراین معمولاً علائم بیماری لوپوس به راحتی نادیده گرفته می‌شوند. 

از آن‌جایی که نشانه‌های اولیه این بیماری در بیماری‌های دیگر هم دیده می‌شوند، بروز آن‌ها در بدن به معنی ابتلای فرد به بیماری لوپوس نیست. 

علائم اولیه‌ی بیماری لوپوس

علائم اولیه‌ی بیماری لوپوس عبارتند از:

 • خستگی 
 • تب
 • ریزش مو
 • بثورات پوستی (rash) 
 • مشکلات ریوی 
 • مشکلات کلیوی 
 • التهاب مفاصل 
 • مشکلات گوارشی 
 • مشکلات تیروئیدی 
 • خشکی دهان و چشم‌ها 

1- خستگی 

90 درصد افراد مبتلا به لوپوس احساس خستگی بیش از حد را به پزشک معالج خود گزارش می‌دهند. برخی از افراد چرت کوتاه عصرگاهی را برای رفع خستگی خود انتخاب می‌کنند، ولی خوابیدن بیش از حد در عصر در نهایت به بی‌خوابی (insomnia) در شب می انجامد.

اگر فرد در طول روز فعال باشد و فعالیت‌های روزانه‌ی خود را به درستی انجام دهد، می‌تواند سطح انرژی بدن خود را در سطح مناسبی قرار دهد. البته رسیدن به این هدف چندان ساده نیست و فرد باید برای رسیدن به این هدف بسیار تلاش کند. اگر فرد بیش از حد احساس خستگی کند، بهتر است که با پزشک معالج خود مشورت کند. برخی از عواملی که باعث ایجاد خستگی بیش از حد شده اند، به راحتی قابل درمان هستند. 

2- تب بدون علت مشخص

یکی دیگر از علائم بیماری لوپوس که در مراحل اولیه ظاهر می‌شود تب خفیف بدون داشتن علت مشخص است. فرد معمولا بین 36.9 درجه سانتی گراد تا 38.3 درجه سانتی گراد تب می‌کند و از آن‌جایی که درجه تب خفیفی دارد، احساس نیاز برای مراجعه به پزشک ندارد. افراد مبتلا به لوپوس به صورت مرتب این نوع از تب را تجربه می‌کنند.

تب خفیف می‌تواند نشانه‌ای از وجود التهاب یا عفونت باشد. اگر فرد مرتب تب خفیف داشته باشد، باید هر چه سریع‌تر به پزشک معالج خود مراجعه کند. 

3- ریزش مو

موهای کم پشت معمولا از جمله علائم بیماری لوپوس هستند که در مراحل اولیه‌ی این بیماری دیده می‌شوند. ریزش مو ناشی از التهاب پوست سر است.  برخی از افراد مبتلا به لوپوس در حجم و اندازه‌ی زیادی موی خود را از دست می‌دهند و شدت ریزش مو در افراد دیگر به آهستگی خواهد بود.

علاوه بر موی سر، موی ابرو، موی ریش، موی بدن و مژه‌ی افراد مبتلا به لوپوس هم می‌تواند دچار ریزش شود. از طرفی افراد مبتلا به لوپوس مشکلی به نام موی لوپوسی (lupus hair) را تجربه خواهند کرد که در آن مو از حالت عادی آن شکننده تر خواهد بود.

اگر لوپوس درمان شود، در نهایت موی تازه به جای موی از دست رفته رشد خواهد کرد ولی اگر روی سر فرد ضایعه‌ایی پوستی ایجاد شود، موی از دست رفته احتمالاً دیگر رشد نخواهد کرد.

4- ضایعات و دانه‌های پوستی

یکی از آشکار ترین علائم بیماری لوپوس بثورات پوستی است که به شکل و ظاهر یک پروانه بر روی تیغه‌ی بینی و هر دو گونه ظاهر می‌شوند. چیزی در حدود ۵۰ درصد افراد مبتلا به لوپوس این بثورات پوستی را بر روی سطح بدن خود تجربه می‌کنند. این بثورات می‌تواند ناگهان و یا در هنگام قرار گیری در معرض  آفتاب ظاهر شوند. گاهی هم این بثورات قبل از شدت یافتن باقی علائم بیماری لوپوس ظاهر می‌شوند.

از طرفی لوپوس باعث ایجاد ضایعاتی در سایر نقاط بدن می‌شود که باعث ایجاد احساس خارش نمی‌شوند. در موارد نادر لوپوس می‌تواند باعث ایجاد کهیر (hives) در بدن شود. بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس به نور خورشید و حتی نورهای مصنوعی بسیار حساس هستند. در مواردی نوک انگشتان دست و پای افراد مبتلا بی رنگ خواهد شد.

5- مشکلات ریوی

التهاب ریوی از جمله دیگر علائم بیماری لوپوس است. ریه‌ها ملتهب شده و تورم ناشی از این التهاب حتی به رگ‌‌های ریوی هم سرایت می‌کند، حتی در مواردی این التهاب دیافراگم را هم درگیر می‌کند‌. همه‌ی این مشکلات درد بسیار زیادی را در هنگام تنفس در قفسه‌ی سینه ایجاد خواهد کرد. از این عارضه تحت عنوان درد سینه‌ی پلوریت یا التهاب پرده‌ی جنب (pleuritic chest pain) یاد می‌شود.

با گذشت زمان مشکلات تنفسی ناشی از بیماری لوپوس به کاهش حجم ریه خواهد انجامید. دردهای سینه‌ی مداوم و نفس کم آوردن از جمله علائم این مشکل هستند. ماهیچه‌های تشکیل دهنده‌ی دیافراگم بسیار ضعیف شده و در تصاویر سی‌تی اسکن بالاتر از حالت عادی دیده خواهند شد.

6- التهاب کلیوی

فرد مبتلا به لوپوس به نوعی خاص از التهاب کلیوی تحت عنوان نفریت (nephritis) مبتلا خواهد شد. این التهاب اجازه نمی‌دهد که کلیه‌ها به آسانی مواد سمی و اضافی را از خون فیلتر کنند. معمولاً 5 سال بعد از شروع بیماری لوپوس، فرد به نفریت مبتلا خواهد شد.

علائم این التهاب کلیوی عبارتند از:

 • ورم پا 
 • فشار خون بالا 
 • خون در ادرار 
 • ادرار تیره
 • تکرر ادرار خصوصاً در شب 
 • درد پهلوها 

علائم اولیه ممکن است قابل توجه نباشند، بنابراین لازم است که کلیه‌ها بعد از ابتلای فرد به لوپوس به دقت تحت نظر باشند. اگر التهاب کلیوی درمان نشود در نهایت منجر به end-stage renal disease (ESRD) خواهد شد.

7- مفاصل دردناک و متورم

التهاب می‌تواند باعث درد، خشکی، بی‌حسی و تورم مفاصل به خصوص در صبح شود. این مشکل در ابتدا خفیف است و به تدریج بدتر خواهد شد. اگر داروهای مسکن معمول در این مورد اثربخش نباشند فرد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک بررسی می‌کند که این مشکل مفصلی در نتیجه‌ی لوپوس رخ داده یا آرتریت و التهاب مفاصل (arthritis) عامل آن است. 

8- مشکلات گوارشی

برخی از افراد مبتلا به لوپوس به تناوب سوزش سر دل (heart burn) و رفلاکس اسیدی معده (acid reflux) و دیگر مشکلات گوارشی را تجربه می‌کنند.

برخی داروهای آنتی اسیدی که بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد، برای درمان علائم نه چندان حاد بیماری لوپوس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر فرد مبتلا به تناوب از سوزش سر دل و رفلاکس اسیدی معده شکایت داشته باشد، به او توصیه می‌شود که مقدار غذای خود را کم کرده و از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کند. از طرفی فرد نباید بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز بکشد. اگر این علائم ادامه داشته باشند، فرد باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند. 

9- مشکلات تیروئیدی

ابتلای افراد مبتلا به لوپوس به بیماری‌ تیرووئید خود ایمنی عارضه‌ی شایعی است. تیروئید مسئول کنترل متابولیسم بدن است. اگر تیروئید به درستی کار خود را انجام ندهد اندام‌های مهم و حیاتی بدن هم‌چون مغز، قلب، کلیه و کبد نمی‌توانند به درستی کار خود را انجام دهند. از طرفی مشکلات تیروئیدی می‌تواند باعث کاهش و افزایش وزن، خشکی پوست و مو و تغییر خلق و خو شود. 

زمانی که غده‌ی تیرویید به اندازه‌ی کافی کار خود را انجام ندهد، فرد به کم کاری تیرویید یا هیپوتیروئیدیسم (hypothyroidism) مبتلا خواهد شد. برعکس اگه این غده بیش از اندازه فعال شود، فرد به پرکاری تیرویید یا هاپیرتیروئیدیسم Hyperthyroidism مبتلا خواهد شد. برای اینکه سرعت متابولیسم بدن به حالت طبیعی خود برگردد، فرد درمان‌های مورد نیاز را دریافت خواهد کرد. 

10- خشکی دهان و چشم‌ها

اگر فرد به لوپوس مبتلا باشد، احتمالاً این نشانه‌ی معروف بیماری را تجربه کرده است. علت این است که بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس از سندروم شوگرن (Sjogren’s disease) – نوعی بیماری خود ایمنی – هم رنج می‌برند.

در سندروم شوگرن غدد اشکی و غدد بزاقی عملکرد درست خود را از دست داده و سلول‌های لنفوسیت‌ها (lymphocytes) در این غدد تجمع می‌کنند. برخی زنان مبتلا به لوپوس و سندروم شوگرن از خشکی پوست و ناحیه‌ی تناسلی هم شکایت می‌کنند. 

سایرعلائم بیماری لوپوس

لیست علائم بیماری لوپوس بسیار طولانی است. آفت دهانی، گره‌های لنفی بزرگ شده، درد عضلانی، درد سینه، پوکی استخوان و افسردگی از دیگر علائم بیماری لوپوس هستند.

در موارد نادر کم خونی، سرگیجه و تشنج از جمله علائم این بیماری هستند. خوشبختانه همه‌ی علائم گفته شده در همه‌ی افراد رخ نمی‌دهد، در حالی که یک علامت جدید از بیماری ظاهر می‌شود، علامت دیگر از بین می‌رود. 

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
71 نظرات
 1. نرجس می گوید

  سلام من 20 سالمه درد و بی حسی و سنگینی و سوزن سوزن و گز گز و تیر کشیدن دست و پا و کمر و سردردو سرگیجه و بی حالی و خستگی شدید و ضعف دارم اینم بگم که مثانه عصبی دارم و عصب های کمرو پا و مثانه ضعیف شدن هروقت هرجایی از بدنم رو یکم میخارونم بعدش دون دون قرمز میشه و کم کم روبه کبودی میره تنگی نفس هم دارم مشکوک به ام اس هم بودم اما MRI اوکی بود ممکنه لوپوس داشته باشم

 2. راضیه رحمتی می گوید

  سلام سوال من خیلی ضروری هست و از نگرانی دارم آب میشم غصه میخورم
  دوماه پیش رفتم کربلا آفتاب و هوای گرم و مخصوصا دادن غذا های گرم مثل بادمجان در اون جا و همچنین چون پوستم چربه با نظر دکتر شوینده کرم نرم کننده و ضد آفتاب مخصوص پوست چربم مدام اون جا مصرف میکردم و یکی دوبارم مکمل غذایی خوردم تا این که برگشتم اول اوکی بود یک روز بعد با خوردن گرمی جات زیاد قسمت زیر چشم حالت قرمز شده بود و با گرما میخارید بعد که غذاهای حساسیت زا را ترک کردم کمرنگ میشد خوب میشد خارشم نداشت البته این اول یک طرف صورتم بود بعد دوباره داخل یه غذایی گردو بود خوردم طرف دیگه صورتم همین جوری شد نه همه جا فقط زیر چشم دکتر دید گفت حساسیت شدید و گرما زدگیه یه کرم خارش حساسیت داد با یک قرص
  طی یک هفته مصرف کاملا خوب شد خداروشکر و الحمد الله خوبه دیگه اون علائم خارش قرمزی نیست منتها دکتر برام آزمایشم نوشته بود که قبل از مصرف دارو ها دادم جواب آزمایش نابودم کرده تقریبا آزمایش همه چی بود همه چی خوب بود خداروشکر غیر از آنزیم های کبدی و تست نور حساسیت آنزیم های کبذی ast=44 که کنار دو تای اولی های خورده بود ولی سومی نرمال بودalt=74alp=66دکترم کاملا متعجب بود با وجود ورزشکار بودن داشتن تغذیه مناسب نخوردن الکل غیره چرا بایذ این جوری باشه حتی گرما زدگی بالا را هم دلیل ندونستن گفتن امکانش هست آزمایشگاه اشتباهی کرده باشه مجدد آزمایش نوشتن در کنارش چیزی که خیلی داغونم کرد تست Ana=1/320 که گفتن اینم مثبت شده و شما لوپوس داری هیچ علائمی ندارم فقط همون حساسیته بود که خداروشکر اونم رفع شد و الان فقط موندم نتیجه آزمایشم
  میشه راهنمایم کنید مجدد آزمایش میخوام برم بدم از نگرانی دارم ممیرم برای تشخیص لوپوس خدایی نکرده باید چه گلی به سرم بگیرم خداروشکر به نور خورشیدم حساس نیستم جز چشام اونم تو نور زیاد اون حالت پروانه ای رو هم نمیدونم ولی فکر میکنم نداشتم خداروشکر درد تورم این ها هم نبوده اما دکتر این جوری گفتن دکتر پوستم هستند علت جویا شدم گفتن من نمیدونم برو از دکتر داخلی بپرس واقعا موندم میشه کمکم کنید

 3. Mahdiyeh می گوید

  سلام دختر ۲۲ساله هستم آزمایشana دوبار دادم مثبت شده ولی ازمایش تخصصی لوپوسم منفی شد صبحا پاها و دستام به شدت درد میکنه در حدی که نمیتونم تکون بدم تا ساعت ها جوش اطراف بینی هم بعضی وقتا ظاهر میشه سرگیجه شدید و سردرد مداوم دارم میشه چون آزمایش اصلی لوپوسم منفی بوده لوپوس نباشه و بیماری دیگ باشه؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لطفا به متخصص روماتولوژي مراجعه كنيد تا معاينتون كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

  2. زهرا می گوید

   سلام خسته نباشید ….من ۲۷ سالمه یکساله که درد استخون دارم….و صبحا انگشت دستم ماشه ای تا بلند شم خوب شم…درد استخونم زیاد نیست…کمه ولی خیلی حالت بدیه….احساس ضعف ت. خود استخون و گاهی لرز داخل استخون دارم….مثل زمانی که آدم سرما می خوره…و دور ستون فقرات می سوزه گاهی….چه آزمایشی بدم….ممکن لوپوس یا رماتیسم باشه؟ کم کاری تیروئید داشتم که چند ساله خوبه نیاز نیست قرص بخورم….اما از نوع هاشیتیمو هست تیروئیدم …چنتا گره و غدد کلسیفیه دارم چنتا…
   آخرین باری هم که ازمایش مدفوع دادم…yeast بالا بود….

 4. فهیمه سعادت می گوید

  سلام من خانمی 19ساله هستم چند ماهه مشکل معده دارم یعنی سوزش معده ورفلاکس چندروزه دست وپامم لمس می شن روانپزشک می که ازاسترسه امامی خواهم بدونم ممکنه لوپوس باشه کمی سرگیجه ودردعضلانی هم دارم،،؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر علایم به نفع لوپوس نیست

 5. عالی مقدم می گوید

  سلام دکتروقتتون بخیرمن خانومی 20ساله هستم
  حدود 1ماه پیش دکتر قلب من منوپیش دکتر روماتولوژیست فرستادن که بررسی کنن روماتیسم دارم یاخیر دکترتمام علائم رو پرسیدن من هیچکدوم غیراز درد قفسه سینه سمت چپ هنگام نفس کشیدن نداشتم نه ریزش مو نه قرمزی پوست نه خارش نه سوزش نه تورم مفصل هیچ مشکلی غیرازاین نداشتم دکتر آزمایش نوشتن وگفتن احتمال زیاد لوپوس داری وداروی روماتوریست200روزی دوقرص تجویز کردن مشکل قلب من به تشخیص دکترقلب افتادگی دریچه میترال بودکه خیلیا میدونم دارن میخواستم بدونم آیا واقعا بنده لوپوس دارم باهمین یک علامت یابااحترام به پزشک روماتولوژیست الانم به دکتر دیگه ای هم درهمین زمینه مراجعه کنم ؟ممنون بابت پاسخگوییتون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام با همین یک علامت خیر اما آزمایشاتون باید بررسی بشه عزیزم
   بله به یک روماتولوژیست دیگه مراجعه کنید تا ازمایشا و علایمتون بررسی شه.

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص روماتولوژی استفاده کنید.

   1. عالی مقدم می گوید

    خیلی ممنون دکتر به پزشک دیگ ای هم مراجعه میکنم

  2. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای تشخیص لوپوس معیارهای خاصی باید وجود داشته باشد
   فعلا ازمایش ها را انجام دهید و پس از اماده شدن نتیجه مجددا به پزشک خود مراجعه کنید

   1. عالی مقدم می گوید

    خیلی ممنون دکتر

  3. Mari می گوید

   عزیزم اگه طبق آزمایشات تشخیص لوپوس دادن برات حتما لوپوس داری.باید همیشه آزمایش بدی و دارو مصرف کنی.لوپوس باید کنترل بشه مداوم وممکنه بیماریت خاموش بشه ولی آزمایشاتت باید همیشه تکرار بشه.در نهایت اگه شک داری یه دکتر روماتولوژیست خوب پیدا کن و با آزمایشاتت برو پیشش.از استرس دور باش چون باعث شعله ور شدن لوپوس میشه

 6. مهتاب می گوید

  سلام ،خانم ۵۰ ساله هستم مدت سه ماه میشود در گونه هایم دو نقطه سرخ پیدا شده در ابتدا فکر کردم از سبب استفاده ماسک است اما دو هفته میشه احساس تب خفیف و سردردی خفیف دارم همچنان وتیلیگو و یورتیکاریا نیز دارم تا حال معاینات ندادم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت معاینه و انجام ازمایشات لازم به پزشک مراجعه کنید

 7. محسن صحت می گوید

  سلام و خسته نباشید من همیشه پاهام سرده آزمایش خون و تیروئید هم دادم نرمال بوده
  ممکنه لوپوس باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه اصلا، ممكنه كم خوني فقر آهن باشه
   ممكنم هست هيچ علتي نداشته باشه
   لوپوس نياز به خيلي علائم ديگه اي داره

 8. Fariba می گوید

  سلام
  من چند وقتیه دستام قرمز میشه و کاهش وزن پیدا کردم و جوش هایی روی صورتمو گونم ظاهر شدن ک قبلا نبودن و گاهی اوقات گردن و دستام قرمز میشن ممکن لوپوس باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید آزمایش انجام بدین عزیزم
   با چندتا علامت نمیشه تشخیص لوپوس گذاشت

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 9. محمد رضا قنبری می گوید

  سلام خسته نباشید
  مردی هستم 54 ساله حدودا یکسال پیش کف هر دو دستم شروع به خاریدن و ملتهب شدن کرد و به تدریج و با گذشت چندین روز به صورت کهیر به آرنج و بالاتر و سایر نقاط بدنم انتشار پیدا کرد . با مراجعه به پزشک متخصص آلرژی تشخیص داده شد و قرص پردنوزلن همراه رژیم غذایی خالی از تحریک کننده آلرژی برایم تجویز شد که باعث کنترل کهیر شد بعد از گذشت چند ماه کهیر کلا از بین رفته ولی گاهی اوقات با خوردن غذای محرک کف پایم توده‌ای همراه با خارش ایجاد می‌شود و رفته رفته به بدن درد و درد مفاصل هم دچار شده ام حس میکنم تمام مفاصلم رفته رفته دارد درگیر درد میشود . خاطر نشان کنم که من هیچگونه مواد مخدر و یا مشروبات الکلی مصرف نمیکنم و بیش از سی سال است که مرتب و بی وقفه به ورزش کشتی مشغول هستم و قبل از این بیماری هیچگونه ناراحتی نداشتم لطفاً مرا راهنمایی کنید که آیا به بیماری لوپوس مبتلا شده ام یا خیر . از راهنمایی شما ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علایمتون نیاز به بررسی آزمایشگاهی سرولوژی دارد
   تشخیص لوپوس با بررسی ازمایشی و معاینه دقیق و نگران نباشین چون علایم دیگه داره
   اما

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 10. زهرا اربابی می گوید

  سلام من حدود یکسال ونیم پیش تست ana و rf مثبت میشه ولی علایم ندارم امکان داره چیزی نباشه ؟در ضمن من داخل شریان پا لخته خون دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام چون لخته داريد يعني بدنتون مستعد هست
   بايد تحت درمان روماتولوژيست باشيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 11. ناشناس می گوید

  سلام. من سه روز هست ک خیلی ناگهانی و بی دلیل پاشنه پا راستم به شدت درد میکرد و نمیتونستم راه برم عکس گرفتم دکترعمومی گفت ک پاهام التهاب داره الان دارم قرص مسکن میخورم. گفت خوب نشدم ازمایش خوب بدم. به نطرتون ممکنه لوپوس باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علایمتون به نفع لوپوس نیست نگران نباشید

 12. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر ببخشید اگه a na خون ۲/۶ باشه و علائم خستگی و گز گز دست پا و بی حسی دست پا و خستگی ام داشته باشیم قطعی لوپوس هست؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نمیشه قطعی گفت، تشخیص گذاشتن لوپوس نیاز به معاینه کامل، بررسی کامل شرح حال در کنار ازمایش داره که باید حتما توسط فوق تخصص روماتولوژی انجام شه

 13. مریم می گوید

  سلام ووقت بخیر
  من بیست و چهار سالمه و اغلب بی حسی و سوزن سوزن شدن یه دست و پام اذیتم میکنه و بعضی اوقاتم سرگیجه کمی دارم و گاهی همون دست و پام سنگینن و درد عجبیبی هم در معده ام دارم گاهی اوقات میخاستم بدونم آیا ام اس یا لوپوس هست؟و باید آزمایش چی بدم ؟!
  با تشکر از پاسخگویی و زحماتتون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اول بهتره به تشخيص هاي روتين تر فكر كنيد
   مثل كمبود آهن يا كمبود ويتامين دي يا كمبود كلسيم
   انقد سريع نميشه بگيم ام اسه يا لوپوسه
   به متخصص داخلي مراجعه كنيد تا آزمايشات لازمو براتون بنويست

 14. امین می گوید

  سلام.یک سالی هست بندهای انگشتان دستم صبحها بیحس بود و کمی درد داشت.الان یکی دو هفته هست که بعد از ماسک زدن میبینم روی گونه هام قرمز میشه؟لوپوسه؟

 15. زهرا می گوید

  سلام من ۲۱ سالمه و دوساله بعضی وقتا قفسه سینم درد میکنه نوار قلب گرفتم مشکل از قلبم نبود کم خونی وتکررادراروسابقه خانوادگی لوپوس هم دارم ممکنه من هم لوپوس داشته باشم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام مه علائمتون به اضطراب ميخوره
   تكرر ادرار و درد قفسه سينه در سن شما علائم اضطراب هست

 16. كيارش می گوید

  سلام من بعد از اينكه مدت زيادي تو افتاب بمونم اون قسمت هاي بدنم كه تو افتاب بوده قرمز ميشه و يكم ميخوره بعد از نيم ساعت هم از بين ميره و جديدا يسري چيز هاي كوچيك تَر از جوش روي بدنم بخصوص سينه و پشتم ميزنه و سمت راست صورتم بعضي هاشون جاش ميمونه ميخواستم بدونم لوپوس دارم و اگه ازمايش خونش رو هم بگيد ممنون ميشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه اين لوپوس نيست واكشن طبيعي پوسته به افتاب
   آزمايش ana
   Anca
   Anti-ccp
   Cbc.diff
   Esr

 17. ناهید می گوید

  سلام میشه لطفا بگید که یک طرف صورتم بال پروانه شده ممکنه که لوپوس باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه عزيزم، بجز راش پروانه اي يسوي علائم ديگه هم بايد داشته باشيد تا تشخيص كامل شه

 18. راحله می گوید

  سلام میشه لطفا بگید علائم ام اس بدتره یا لوپوس؟میخوام بدونم کدومش بدتره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اصلا نميشه مقايسه كرد هردو فرم خفيف دارن فرم شديد دارن
   ام اس ممكنه فلج كنه
   لوپوس شديدكليه رو از كار ميندازه يا حتي تشنج و مشكل مغزي هم ميتونه بده

 19. هانیه می گوید

  سلام من آنای خونم بالاست و رد خون و خون داخل ادارارم توی آزمایش بود
  و به تازگی زیر آفتاب روی پوست دستم بثورات پوستی میزنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد به متخصص روماتولوژي مراجعه كنيد تا بررسيتون كنن

 20. فاطمه می گوید

  سلام ببخشید من19سالمه دو سالی هست تحت درمان بیماری لوپوس قرار گرفتم وبیماری در مرحله خاموشی همیشه استرس این رو دارم که در آینده مشکلی برای بچم پیش بیادمیخدام بدونم که این بیماری ممکنه ک در دوران بارداری تشخیص داده بشه ممنون میشم جواب بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بیماری های خود ایمنی از جمله لوپوس اصولاً حاصل فاکتورهای محیطی و ژنتیکی می باشد،احتمال انتقال به فرزند بالا نیست جای نگرانی وجود ندارد
   همچنین در دوران جنینی قابل تشخیص نیست

 21. فریاد یوسفی می گوید

  درود بر شما من مدت یکسال هست که به صورت دوره ای به درد ناشناخته کلیه ها و الیگوری دچار میشوم (به مدت ۲۴ یا ۴۸ ساعت)
  تمام آزمایش خون ادرار و سی تی اسکن و سونوگرافی نرمال هست.
  جدیدا روی گونه ها و بینی ام راش پروانه ای زده است.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بهتره اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Bun cr
   U/A
   U/C
   Ana anca rf
   AntidsDNA
   Anti sm ab

   1. mobina می گوید

    سلام خانم خسته نباشین،نوزده سالمه من چندماهی میشه مبتلابه لوپوس شدم،من حدوداهفت ماه پردنیزولون ۵۰مصرف کردم،الان دوماهی میشه ک دکترروماتولوژیم بهم سل سپت دادن روزی ۴تا،پردنیزولون هم روزی ده میل مصرف میکنم،خیلی پف دارم وبیش ازحدچاق شدم،دوازده کیلواضافه وزن‌،قراربودپردنیزولونم روکم کنن ولی گفتن دوماه دیگه هم به همین صورت ادامه بدم،به نظرتون چه مدت دیگه بایداین داروهارومصرف کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام قند خونتونو چك كنيد
     با پزشكتون در مورد مصرف متفورمين مشورت كنيد
     تو اين مدت هم ورزش كنيد ( دويدن)

 22. سها می گوید

  سلام.شوهر من 37 سالشه دوسالی هست که لوپوس پوست سرشو درگیر کرده وتمام موهاشون ریخته.خواستم بدونم اگه بخوام بچه دار شم مشکلی نداره بیماریشون به جنین انتقال داده نمیشه
  ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لوپوس جنبه ژنتيكي و محيطي داره احتمال اينكه به فرزندتون بيماري منتقل شه كمه اما صفر نيست

 23. یلدا می گوید

  با سلام خدمت شما
  من دختری ۱۹ ساله هستم و چند بار وقتی در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار گرفتم دچار قرمزی پروانه ای شکل شدم و بعد از چند ساعت این قرمزی ها رفع شد . آیا مشکوک به لوپوس هستم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه لزوما
   لوپوس كرايتريا داره بايد پر شه
   اولين و شايع ترين تظاهراتش بي حالي هست
   اين حساسيت به افتاب بوده حتي بيماري روزاسه هم اين تظاهراتو داره
   اگه هيچ علائمي نداريد اصلا جاي نگراني نيست

 24. الناز اسفندی می گوید

  سلام خسته نباشید خانم دکتر.ببخشید میشه ازمایش منو نگاه کنید ببینید مشکلی دارم یاخیر.خیلی ممنون میشم از لطفتون
  Lymphocytes. 23.6 هستش
  Eosinophil 5.2هستش
  Tsh 5.5هستش
  خودمم خانم۳۵ساله هستم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد آزمايش مدفوع بديد بدليل ائوزينوفيل بالاتون
   همچنين tsh تونم بالا هيت بايد توسط متخصص داخلي براي درمان كم كاري تيروييد معاينه شيد

 25. سحر می گوید

  سلام، بطور اتفاقی آزمایش خون دادم گلبولهای سفید به مقدار جزئی پایین است. گاهی سرگیجه دارم مدت سرگیجه فقط در حد یک ثانیه است. آیا ممکنه علامت لوپوس باشه. من خیلی کمبود خواب هم دارم. خانم و ۴۹ ساله هستم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جواب آزمایشتون را تایپ کنین

 26. راضیه می گوید

  سلام. من صبحا که از خواب بیدار میشم حس خستگی تو پاهام حس میکنم وقتی راه میرم پاهام درد میگیرن و سر بالایی که بالا میرم پاهام سنگین میشن و قدم برداشتن برام سخت میشه و تو بلند شدنم هم بدون دخالت دست نمیتونم بلند شم مثلا مثل بقیه که پاهاشون رو جفت میکنن و عادی بلند میشن من نمیتونم اینجوری بلند شم ی دستم رو زمین میزارم بلند میشم .. ممنون میشم راهنماییم کنین.. علائم چی هستش و چکار کنم ؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند سالتونه؟
   از کی این علایم رو دارین؟
   بنظر بنده باید جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 27. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشین من۱۳ساله بیماری لوپوس دارم تحت درمان هستم ولی چند مدت هست که سینه چپم درد میکنه سونو دادم گفتن کیست دارم آیا داروی خاصی برای کیست پستان هست ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید توسط متخصص جراحی ویزیت شوید و در صورت نیاز کیست تخلیه شود
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 28. طیبه می گوید

  سلام. من الان نزدیک ۸ ساله رماتیسم مفصلی دارم . نزدیک به گونه صورتم یک ماه است که یک لکه قرمز رنگ به اندازه یک سکه در آمده . امکان داره رماتیسم پوستی باشه. من دارم دارو های رماتیسن هم استفاده می کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   پوستتون باید معاینه شود.ممکن است علت چیز دیگه ای مثل علل دارویی و قارچی و….باشد

 29. مصطفوی می گوید

  سلام مجدد.خسته نباشید. عذرخواهم بابت دومین پیام …
  موهام خیلی شکننده و نازک شده پوستم خیلی خشکه و بعضی قسمتای بدنم سوزش دارم که نمیتونم لمس کنم.چشمام ضعیفه ولی این اواخر فک میکنم خیلی بدتر شدم.سرگیجه دارم ازمایش دادم و گفتن کم خون هستم.روی پوستم نقطه های قرمز کوچیک و یا لک قهوه ای کوچیک ایجاد میشه….
  ببخشید که باز پیام دادم فکر کردم باید اینا رو هم میگفتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز شما دقیق توضیح ندادید که آیا تشخیص لوپوس در شما قطعی هست یا خیر؟ و اینکه چه داروهایی براش مصرف میکنید و آیا به طور مرتب زیر نظر فوق تخصص روماتولوژی هستین یا خیر؟

   1. مصطفوی می گوید

    ممنون از توجه و جوابدهیه شما
    من نمیدونم لوپوس دارم یا نه .با گفتن وضعیت و شرایطم خاستم بدونم نیاز به انجام ازمایشات برای تشخیص هست؟
    متاسفانه بخاطر شرایط مالی نمیتونم به متخصص مراجعه کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     خواهش میکنم
     بله باید چکاپ بشین به متخصص داخلی مراجعه کنید
     احتمالا آزمایشات زیر براتون درخواست میشه
     cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3و ANA ,R.f

 30. مصطفوی می گوید

  سلام.من خانوم 35 ساله هستم دوسه سالیه که هردوسه شب یاروز تب و لرز و عرق شدید میکنم.صفرامو باجراحی برداشتم.اغلب سوزش سردل دارم رفلاکس معده بااینکه سعی میکنم مراعات کنم.اغلب یعنی هرروز درد قفسه سینه و زیرسینه دارم.نفس کم میارم و حتی پیاده روی ساده هم نمیتونم.همش خسته ام و خواب الوده شدید.5ساله که قرص سرترالین مصرف میکنم.من یه دختر 9ساله دارم که معلول ذهنی و جسمیه بارداری خطرناک داشتم و افزایش پروتیین ادرار.ممکنه لوپوس تو حاملگی باعث مشکل دخترم شده باشه؟ اخه همه دکترای فوق تخصص دلیلش رو نفهمیدن و گفتن نمیدونیم اتفاقی پیش اومده….ببخشید طولانی شد.ممنون میشم جواب بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر بعید مشکل دخترتون ربطی به لوپوس داشته باشه

 31. محمدی می گوید

  با سلام من حدود پنج سال هست درگیر لوپوسم دارو استفاده نمیکنم اما هر وقت جوشکاری کردم لاله گوشم و روی بینی حالت آفتاب سوختگی شدید میشه چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ضد افتاب يا زينك اكسايد بزنيد

 32. جواد می گوید

  سلام من يک ساله که افت دهان دارم وخشکي دهان تب هم ميکنم همراهباالتهاب شکم ومفاصل به پزشک مراجعه کردم اما مشکلم حل نشدلطفا همکاري کنيد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد اول قند خونتون چك شه
   اگه نرمال بود به متخصص عفوني مراجعه كنيد

 33. حسین لاری هستم می گوید

  سلام صورتم خشک میشه مدام کرم میزنم وخارش داره بعضی مواقع خارش روی قفسه سینه دارم تا صورتم کمی تهریش درمیاد خارش وپوسته سفیدک میشه بیشتر زمان گرمیخوردنم وزمان عصبانی میشم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر