آسم آلرژیک چیست و چرا به آن مبتلا می‌شویم؟ + روشهای درمان آسم آلرژیک

فصل بهار و شروع گرده‌افشانی گیاهان، برای بسیاری از افراد زیبا و خوشایند و برای برخی دیگر موجب نگرانی و آغاز انواع مختلف آلرژی‌ها است. سرفه، عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی مجاری تنفسی و کهیر از نشانه‌های حساسیت‌هایی است که می‌تواند به‌دلیل مصرف مواد غذایی یا شروع فصل جدید ایجاد شود. یکی از رایج‌ترین حساسیت‌ها، آسم آلرژیک است. در این بیماری فرد دچار حمله آسم و تنگی نفس می‌شود و عامل اصلی ایجاد آن عوامل حساسیت‌زا است. اگر برای شما سوال است که آسم آلرژیک چیست ، در این مقاله همراه باشید تا به‌طور کامل درمورد علائم و روشهای درمان آسم آلرژیک به شما توضیح دهیم.

آسم چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری آسم (Athema) نوعی بیماری مزمن ریوی به شمار می‌رود که به‌دلیل انسداد مجاری تنفسی، نفس کشیدن برای فرد بیمار بسیار سخت و غیرممکن می‌شود. شدت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. معمولا برای جلوگیری از حمله آسم و تنگی نفس، اسپری تنفسی و دارو تجویز می‌شود. 

در بیماران مبتلا به آسم، مجاری تنفسی به‌دلیل واکنش به عوامل محیطی یا ژنتیکی دچار التهاب، حساسیت و تورم می‌شود. به‌د‌نبال آن سلول‌های مجاری تنفسی مخاط غلیظی تولید می‌کنند که امکان ورود هوا به ریه‌ها و نفس کشیدن را با مشکل مواجه می‌کند. این شرایط باعث ایجاد حمله آسم می‌شود که شامل علائمی مثل سرفه، خس‌خس سینه، مشکلات تنفسی و تنگی نفس است. 

یکی از انواع متداول بیماری آسم، آسم آلرژیک است. عوامل حساسیت‌زا مانند گرده گیاهان، آلودگی هوا، ریزگردها، مواد غذایی و گردوغبار موجب بروز این بیماری می‌شود. علاوه بر این، وجود استرس و اضطراب، رفلاکس معده، مصرف دخانیات، قرار گرفتن در معرض گازهای شیمیایی و مصرف برخی داروها می‌تواند در شکل‌گیری بیماری آسم نقش داشته باشد.

آلرژی چیست و علائم و نشانه‌های آن چیست؟

آلرژی یا حساسیت، واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل حساسیت‌زا مثل گردوغبار، گرده گیاهان، خاک، حشرات، مواد غذایی و برخی داروها است. در افراد مبتلا به آلرژی، زمانی که سیستم ایمنی بدن با این عوامل محیطی مواجه می‌شود، موادی مانند هیستامین را تولید می‌کند تا از بدن در برابر آن‌ها محافظت کند. 

هیستامین‌ها موجب بروز التهاب، خارش و تورم می‌شوند. به همین دلیل برای برخی از بیماران داروهای حاوی آنتی‌هیستامین تجویز می‌شود. در صورت ابتلا به حساسیت‌های مزمن یا آلرژی به برخی داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا بروز علائم شدید می‌تواند موجب مرگ بیمار شود. 

آسم آلرژیک کودکان
علائم آسم آلرژیک چیست

علائم آلرژی

 • عطسه
 • خارش پوست و چشم‌ها
 • سرفه
 • آبریزش بینی
 • قرمزی پوست و ایجاد کهیر
 • حالت تهوع
 • تورم زبان یا گلو
 • خارش سقف دهان، پشت گلو و بینی

تفاوت آسم و آلرژی که باید بدانید

برای بیان تفاوت آسم و آلرژی می‌توان گفت که هرکدام از این بیماری‌ها علائم و شرایط درمان مخصوص به خود را دارند و برای تشخیص درست، نیاز است که به پزشک متخصص مراجعه شود تا درمان مناسبی تجویز شود. آلرژی یا حساسیت می‌تواند یکی از عوامل ایجاد بیماری آسم باشد که در این صورت باید نوع آلرژی و عامل حساسیت‌زا مشخص شده تا بتوان از حمله‌های آسم و تنگی نفس جلوگیری کرد. علاوه بر این، گاهی مواقع نیز ممکن است فرد مبتلا به بیماری آسم به‌نوعی آلرژی هم دچار شود. 

معمولا برای درمان انواع مختلف آلرژی، از تست‌های پوستی، آزمایش خون و واکسن استفاده می‌شود. درحالی‌که برای تشخیص آسم انجام این آزمایش‌ها لازم نیست و با معاینه بالینی و انجام اسپیرومتری که در تعیین ظرفیت تنفسی شش‌ها موثر است، می‌توان احتمال ابتلا به آسم را در بیمار تشخیص داد.

منظور از آسم آلرژیک چیست ؟

در پاسخ به این سوال که آسم آلرژیک چیست ، باید گفت که آسم آلرژیک یکی از رایج‌ترین انواع آسم محسوب می‌شود. این بیماری بزرگسالان و کودکان زیادی را درگیر می‌کند. این بیماری که ترکیبی از آسم و آلرژی و برخورد با آلرژن‌هاست سبب حمله آسم ‌و موجب بروز علائمی مثل تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه می‌شود.

زمانی که فرد در معرض مواد حساسیت‌زا مانند گردوغبار، گرده گیاهان و ریزگردها قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی بدن به این مواد واکنش نشان می‌دهد و باعث تولید مخاط و التهاب در مجاری تنفسی می‌شود. التهاب و تورم ایجاد شده نفس کشیدن را برای فرد سخت می‌کند و علائم بیماری آسم بروز می‌کند. 

برای درمان و کنترل آسم آلرژیک کودکان و بزرگسالان باید به پزشک متخصص ریه و برای شناسایی عامل حساسیت‌زا به متخصص آلرژی مراجعه کنید. 

چرا به آسم آلرژیک مبتلا می‌شویم؟

ابتلا به آسم آلرژیک دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این دلایل عامل وراثت است. این بیماری در افرادی که والدینشان به آسم آلرژیک مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود. برای کنترل آن باید در ابتدا عامل آلرژی‌زا شناسایی شود و بعد برای درمان اقدام شود. 

باید توجه کرد که آسم آلرژیک کودکان یکی از بیماری‌های شایع است؛ بنابراین والدین مبتلا به این بیماری باید برای مراقبت و تشخیص به‌موقع آن، به علائم تنفسی غیرطبیعی در کودکان توجه کنند. علاوه بر این، کمبود ویتامین D نیز در ابتلا به انواع آلرژی و آسم آلرژیک نقش دارد؛ به‌طوری‌که کمبود سطح این ویتامین در بدن احتمال بروز آلرژی را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه های بیماری آسم آلرژیک چیست ؟

با تشخیص عوامل حساسیت‌زا و دارودرمانی می‌توان آسم آلرژیک را کنترل کرد. به همین دلیل شناخت علائم این بیماری اهمیت دارد. همان طور که گفتیم علائم آسم آلرژیک عبارت است از:

 • سرفه
 • خس‌خس سینه
 • تنگی نفس
 • احساس فشار روی قفسه سینه
 • خستگی

راههای تشخیص آسم آلرژیک چگونه است؟

از مهم‌ترین راههای تشخیص آسم آلرژیک، انجام تست اسپیرومتری و شناسایی عامل حساسیت‌زا است. بعد از مراجعه به پزشک، معاینه بالینی انجام می‌شود. در این معاینات، پزشک از شما درمورد علائم، شدت آن‌ها، سابقه وجود آلرژی و آسم بین اعضا خانواده و همچنین سابقه ابتلا به بیماری‌های دیگر سوال می‌کند. 

برای تعیین حجم تنفسی و سنجش عملکرد ریه‌ها، تست اسپیرومتری و ممکن است سی‌تی‌اسکن از ریه‌ها نیز تجویز شود. تمامی این موارد به تشخیص دقیق‌تر آسم آلرژیک کمک فراوانی می‌کند. در تست اسپیرومتری با قرار دادن کلیپسی روی بینی و بستن راه تنفسی، از بیمار خواسته می‌شود تا نفس عمیق بکشد و در لوله متصل به دستگاه اسپیرومتری بدمد. 

در برخی موارد ممکن است که بعد از استفاده از اسپری‌های تنفسی مخصوص آسم، دوباره این تست از بیمار گرفته شود تا عملکرد ریه‌ها بعد از استفاده از دارو نیز بررسی شود. برای شناسایی عوامل آلرژی‌زا نیز باید به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

آسم و آلرژی چیست
تفاوت آسم و آلرژی

روشهای درمان آسم آلرژیک را بشناسید

روشهای درمان آسم آلرژیک شامل دارودرمانی و تغییر شرایط محیطی است. افراد مبتلا به این بیماری به‌دلیل داشتن حساسیت، باید شرایط زندگی خود را طوری تغییر دهند که تماس با عامل آلرژی‌زا را تا جای ممکن کم کنند. همچنین با استفاده از داروهایی که برای بیماری آسم تجویز می‌شود، می‌‌توان میزان التهاب مجاری تنفسی و شدت تنگی نفس و علائم دیگر را تا حد خوبی کاهش داد. 

این داروها اغلب متناسب با شدت بیماری برای تسکین، پیشگیری یا به‌عنوان ضدالتهاب مصرف می‌شوند. با کاهش میزان تورم و شل شدن عضلات مجاری تنفسی، می‌توان شدت حملات آسم را کنترل کرد. 

درمان آسم آلرژیک در طب سنتی

معمولا برای اکثر بیماری‌ها در طب سنتی هم راهکارهایی ارائه شده است. ولی لازم است توجه کنید که استفاده خودسرانه از دم‌نوش‌ها و گیاهان دارویی می‌تواند موجب افزایش آلرژی شما شود؛ بنابراین باید قبل از مصرف آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه به برخی از توصیه‌ها و روشهای درمان آسم آلرژیک در طب سنتی اشاره کرده‌ایم.

 • پرهیز از مصرف لبنیات و نوشیدنی‌های خنک و یخ‌زده
 • مصرف آب جوش به‌همراه عسل
 • مصرف انجیر و آلو خیس‌شده
 • پرهیز از مصرف مواد ترش و تحریک‌کننده دستگاه تنفسی
 • مصرف حبوبات 

چند نکته برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آسم آلرژیک

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آسم آلرژیک و کنترل آن، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

۱. در زمان گرده‌افشانی گل‌ها بهتر است کمتر در مکان‌های باز تردد کنید و از ماسک استفاده کنید.

۲. ملحفه و بالشت خود را هر هفته با آب گرم بشویید و از پارچه‌هایی که ضدحساسیت هستند استفاده کنید.

۳. هنگام آلودگی هوا در فصل زمستان و پاییز، کمتر بیرون از خانه بمانید و تاحدامکان از ورود به مکان‌هایی که تراکم خودرو در آن‌ها زیاد است اجتناب کنید.

۴. اگر به پر، مو یا پرز بدن حیوانات خانگی حساسیت دارید، سعی کنید آن‌ها را در خانه نگه ندارید. 

۵. حمام و دستشویی خود را تمیز نگه دارید و از بروز قارچ و ورود حشرات جلوگیری کنید.

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که آسم آلرژیک چیست ، پاسخ دادیم. همان طور که گفتیم، آسم آلرژیک یکی از شایع‌ترین انواع بیماری آسم است که موجب بروز تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه می‌شود. برای درمان این بیماری در ابتدا باید عامل حساسیت‌زا شناسایی شود و با استفاده از دارودرمانی که مخصوص بیماری آسم است، شدت آن کنترل شود. آسم آلرژیک در کودکان و بزرگسالان مشاهده می‌شود. این بیماری می‌تواند به‌دلیل عوامل وراثتی به فرد منتقل شده باشد.

سوالات متداول

آسم آلرژیک چیست ؟

آسم آلرژیک نوعی بیماری آسم محسوب می‌شود که به‌دلیل عوامل حساسیت‌زا در فرد بروز می‌کند.

روشهای درمان آسم آلرژیک کدام است؟

برای درمان آسم آلرژیک باید عوامل حساسیت‌زا شناسایی شود و بیماری با دارودرمانی کنترل شود. معمولا با تجویز داروهای تسکین‌دهنده یا ضدالتهاب سعی می‌کنند میزان تورم و التهاب مجاری تنفسی را کاهش دهند.

علائم بیماری آسم آلرژیک شامل چه مواردی می‌شود؟

سرفه، خس‌خس سینه، تنگی نفس، احساس فشار روی قفسه سینه و خستگی از مهم‌ترین علائم آسم آلرژیک به شمار می‌روند.

دلایل ابتلا به آسم آلرژیک چیست ؟

عوامل ژنتیکی، شرایط محیطی و کاهش سطح برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین D در ابتلا به آسم آلرژیک نقش مهمی دارند.

منابع:

healthline

webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر