میلیا چیست؛ انواع، علائم و درمان

منظور از میلیا برجستگی‌های کوچک سفید رنگی است که روی بینی یا گونه‌ها ایجاد می‌شود. این کیست‌های کوچک در نوزادان شایع است؛ اما امکان ایجاد آن در هر سنی وجود دارد.

معمولا این عارضه پوستی نیاز به درمان ندارد و طی چند هفته تا چند ماه خودبه‌خود برطرف می‌شود، با این حال راهکارهایی برای رفع آن در نظر گرفته شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص میلیا و روش‌های درمانی آن بیشتر توضیح دهیم.

منظور از میلیا چیست؟

کیست میلیوم برآمدگی کوچک و سفید رنگی است که معمولا روی بینی و گونه‌ها ایجاد می‌شود. این کیست‌ها معمولا به‌صورت گروهی روی پوست نمایان می‌شوند؛ به چندین کیست میلیوم، میلیا می‌گویند.

این عارضه پوستی زمانی رخ می‌دهد که کراتین در زیر پوست جمع می‌شود. کراتین نوعی پروتئین است که در بافت پوست، سلول‌های ناخن و مو وجود دارد. امکان ایجاد میلیا در هر فردی و در هر سنی وجود دارد؛ اما بیشتر در نوزادان شایع است.

میلیا چه علائمی ‌دارد؟

میلیا  به‌صورت برجستگی‌های کوچک سفید یا زرد رنگ هستند، این برآمدگی‌های کوچک معمولا درد و خارشی ایجاد نمی‌کنند. با این حال ممکن است برای برخی از افراد باعث شرایط ناراحت کننده‌ای شود. ملحفه یا لباس‌زیرگاهی باعث تحریک و قرمزی میلیا می‌شود.

این کیست‌ها معمولا روی صورت، پلک‌ها، لب‌ها و گونه‌ها مشاهده می‌شوند؛ اما امکان ایجاد این برجستگی‌های سفید در قسمت‌های دیگری از بدن وجود دارد. گاهی اوقات با موارد دیگری مانند آکنه کودکان و مروارید اپشتین اشتباه گرفته می‌شود.

میلیا چیست؛ انواع، علائم و درمان

علت ایجاد میلیا چیست؟

دلایل نمایان شدن این کیست‌ها در کودکان و بزرگسالان متفاوت است، در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد:

نوزادان

علت ایجاد میلیا در نوزادان مشخص نیست. این عارضه اغلب با آکنه کودک که توسط هورمون‌های مادر ایجاد می‌شود، اشتباه می‌گیرند.

میلیا برخلاف آکنه، التهاب و تورم ندارد. علاوه بر این، نوزادانی که میلیا دارند، با این کیست‌های کوچک روی صورت متولد شده‌اند؛ در صورتی که آکنه نوزاد طی دو تا چهار هفته پس از تولد ایجاد می‌شود.

کودکان بزرگتر و بزرگسالان

در کودکان و بزرگسالان ممکن است این برجستگی‌های کوچک به چنین دلایلی ایجاد شود:

  • تاول ناشی از بیماری پوستی مانند اپیدرمولیز بولوسا (EB)، پمفیگوئید سیکاتریسیل و…
  • آسیب طولانی مدت ناشی از آفتاب
  • استفاده طولانی‌مدت از کرم‌های استروئیدی
  • روش‌های بازسازی پوست مانند لیزر و درم ابریژن
  • اگر پوست توانایی لایه‌برداری نداشته باشد، ممکن است میلیا ایجاد شود، چنین شرایطی معمولا با افزایش سن رخ می‌دهد.

آشنایی با انواع میلیا

انواع میلیوم بر اساس سن فرد یا علت ایجاد آن طبقه بندی می‌شوند و در دسته‌های اولیه یا ثانویه قرار می‌گیرند.

نوع اولیه مستقیما از تجمع کراتین ایجاد می‌شود، این کیست‌ها معمولا در صورت نوزادان و بزرگسالان مشاهده می‌شود.

نوع ثانویه نیز شبیه به نوع اولیه هستند؛ اما با این تفاوت که نوع ثانویه زمانی ایجاد می‌شود که عاملی سطح پوست را مسدود می‌کند مانند سوختگی، تاول یا هر آسیب دیگر.

میلیا نوزاد

کیست‌های سفید کوچکی که در صورت نوزاد ایجاد می‌شوند، از نوع اولیه هستند و طی چند هفته از بین می‌روند. معمولا در قسمت‌هایی مانند صورت، پوست سر و بالاتنه مشاهده می‌شود.

میلیا در کودکان بزرگتر و بزرگسال

در این نوع، کیست‌ها در اطراف پلک‌ها، پیشانی و اندام تناسلی قابل مشاهده است، نوع اولیه در طی چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شوند.

میلیا نوجوان

اختلالات ژنتیکی نادر که روی پوست تاثیر می‌گذارد، باعث میلیا نوجوان می‌شود.

میلیا ان پلاک

ان پلاک با اختلالات پوستی ژنتیکی یا خود ایمنی مانند لوپوس دیسکوئید یا لیکن پلان همراه است. این نوع کیست بر قسمت‌هایی مانند پلک‌ها، گوش‌ها، گونه یا فک مشاهده می‌شود.

قطر کیست‌ها می‌تواند به اندازه چندین سانتی‌متر باشد. کیست ان پلاک بیشتر در خانم‌های میانسال مشاهده می‌شود؛ اما امکان ایجاد آن در بزرگسالان یا کودکان در هر سنی وجود دارد.

میلیا فوران چندگانه

فوران چندگانه باعث ایجاد خارش و کیست سفید روی صورت، بازوها و بالاتنه می‌شود. این نوع اغلب در یک بازه زمانی نمایان می‌شود که از چند هفته تا چند ماه متغیر است.

میلیا تروماتیک

نوع تروماتیک در برجستگی قسمتی از پوست که آسیب دیده است، رخ می‌دهد. به طور مثال ممکن است پس از سوختگی ایجاد شود. گاهی این کیست‌ها تحریک می‌شوند و لبه‌های قرمز رنگ و مرکز سفید رنگی دارند.

میلیا مرتبط با داروها

استفاده از کرم‌های استروئیدی می‌تواند منجر به برجستگی‌های سفید روی پوست شود. برخی از مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت پوستی و آرایشی باعث ایجاد میلیا می‌شود. اگر پوستی مستعد کیست دارید، باید از چنین مواردی خودداری کنید:

  • پارافین مایع
  • هیدروکربور مایع
  • روغن پارافین
  • روغن هیدروکربور

این موارد از انواع روغن معدنی هستند که در ایجاد این برجستگی‌های کوچک در پوست نقش دارند. لانولین از دیگر مواردی است که احتمال ایجاد میلیا را افزایش می‌دهد.

میلیا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

زمانی که به متخصص پوست مراجعه می‌کنید، پوست شما را بررسی می‌کند تا بر اساس ظاهر کیست‌ها تشخیص دهد که آیا پوست شما میلیا دارد یا خیر. در مواقع نادر پزشک لازم می‌داند که بیوپسی یا همان نمونه برداری صورت گیرد.

میلیا چگونه درمان می‌شود؟

نوزادان نیازی به درمان ندارند، کیست‌های کوچک معمولا طی چند هفته از بین می‌روند. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، میلیا طی چند ماه برطرف می‌شود.

در صورتی که این کیست‌های کوچک باعث ناراحتی و مشکل فرد شود، راهکارهای موثری برای برطرف کردن آنها وجود دارد که به شرح زیر است:

سرما درمانی

در این روش، نیتروژن مایع، میلیا را منجمد می‌کند و متداول‌ترین روشی است که برای از بین بردن این برجستگی کوچک پوستی استفاده می‌کنند.

دیوفینگ

با استفاده از یک سوزن استریل، محتویات کیست را خارج می‌کنند.

رتینوئید موضعی

این نوع کرم‌های حاوی ویتامین A به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند.

لایه‌برداری شیمیایی

این نوع لایه‌برداری باعث می‌شود که اولین لایه از پوست برداشته ‌شود و پوست جدیدی شکل می‌گیرد.

لیزر

با استفاده از لیزری که روی نواحی آسیب دیده قرار می‌دهند، کیست‌های کوچک را از بین می‌برند.

دیاترمی

با گرمای شدید، میلیا را از بین می‌برند.

کورتاژ تخریب

کیست‌های ایجاد شده در این روش خراشیده می‌شوند.

سخن پایانی

میلیا طی طولانی مدت باقی نمی‌ماند و پس از مدتی بسته به سن و علت ایجاد آن برطرف می‌شود. در نوزادان این برجستگی‌های کوچک طی چند هفته پس از تولد از بین می‌روند.

در بزرگسالان ممکن است زمان طولانی‌تری باقی بماند؛ اما هیچ ضرری ندارد. در صورتی که پس از گذشت مدتی از بین نرفت، می‌توانید به متخصص پوست برای درمان مراجعه کنید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر