درمان سرطان معده چیست و چگونه می‌توان از سرطان معده پیشگیری کرد؟

  • 1398-10-30
  • 0
درمان سرطان معده - پیشگیری از سرطان معده

درمان سرطان معده چیست و چگونه می‌توان از سرطان معده پیشگیری کرد؟ در این مقاله به این سوال که سرطان معده چگونه درمان می‌شود و چطور می‌توان از ابتلا به سرطان معده جلوگیری کرد می‌پردازیم.

درمان سرطان معده چیست؟

بیش‌تر درمان‌ها می‌توانند تا حد زیادی با بیماری سرطان معده مبارزه کنند. درمانی که پزشک انتخاب می‌کند به مدت زمانی که فرد با بیماری درگیر است و شدت وخامت بیماری و مقداری که بیماری منتشر شده، بستگی دارد.

میزان انتشار سرطان معده در بدن در چند مرحله طبقه بندی شده است:

مرحله صفر

در این مرحله  گروهی از سلول‌های معیوب بافت داخلی معده تبدیل به سلول‌های سرطانی می‌شوند. در این مرحله معمولا درمان جراحی موفقیت آمیز خواهد بود. در این مرحله پزشک ممکن است بخشی از معده و یا تمام آن را از بدن خارج کند. در جراحی گروهی از گره‌های لنفی نزدیک معده هم از بدن خارج می‌شوند. لنف‌ها ارگان‌های کوچکی در بدن هستند که به عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن ایفای نقش می‌کنند. 

مرحله یک

در این مرحله در لایه مخاطی معده تومورهای سرطانی به وجود می آیند. این تومورها ممکن است  گره‌های لنفی را هم درگیر کنند. به مانند مرحله‌ی یک در این مرحله هم با کمک جراحی بخشی یا تمام معده خارج خواهد شد. در این مرحله شیمی درمانی یا کمورادیوتراپی هم انجام می‌شود. این درمان‌ها قبل از جراحی برای کوچک‌تر کردن تومور و یا بعد از آن برای کشتن سلول‌های سرطانی باقی مانده استفاده می‌شوند.

در شیمی درمانی از داروهایی استفاده می‌شود که به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند. کمورادیو تراپی ترکیبی از شیمی درمانی و رادیو تراپی است که در آن سلول‌های سرطانی با ذراتی که دارای انرژی بالایی هستند، نابود می‌شوند. 

مرحله دو

 در این مرحله سرطان به لایه‌های داخلی‌تر معده نفوذ کرده و حتی امکان دارد به نزدیکی گره‌های لنفی هم رسیده باشد. این مرحله هم با کمک جراحی بخشی یا تمام معده  و گره‌های لنفی خارج خواهد شد. در این مرحله قبل یا بعد از جراحی هم از درمان‌های شیمی درمانی و کمورادیو درمانی هم استفاده می‌شود. 

مرحله سه

در این مرحله سرطان تمام لایه‌های معده و حتی اندام‌های مجاور مانند روده‌ی کوچک و طحال را درگیر کرده است. گاهی در این مرحله اما اندام‌های مجاور درگیر نمی‌شوند، تنها سرطان به گره‌های لنفی خواهد رسید. در این مرحله به کمک جراحی کل معده خارج خواهد شد و علاوه بر آن شیمی درمانی هم ادامه خواهد داشت. این روش درمانی معمولاً به معالجه‌ی کامل بیماری یا دستکم به کاهش علایم و نشانه‌های بیماری منجر خواهد شد. 

مرحله چهار

 این مرحله آخرین سطح از سرطان معده است، در این مرحله سرطان به سرعت در بدن منتشر شده و باقی ارگان‌ها مانند کبد، ریه‌ها، و حتی مغز را هم درگیر می‌کند. در این مرحله درمان سرطان تقریباً غیر ممکن است، ولی پزشک می‌تواند برای کم کردن شدت علایم و نشانه‌های بیماری و افزایش آسایش بیمار اقداماتی را انجام دهد. 

اگر تومورهای سرطانی بخشی از لوله گوارشی را مسدود کند، این اقدامات انجام می‌شود:

  • به کمک لوله‌ی نازک اندوسکوپی لیزر وارد بدن شده و بخشی از تومور نابود می‌شود. 
  • یک استنت  لوله‌ی فلزی توخالی برای جلوگیری از انسداد معده توسط تومور در محل ورود معده به روده یا در محل ورود مری به معده قرار داده می‌شود و اجازه می‌دهد تا مایعات و غذا جریان داشته باشند. 
  • عمل بای پس معده یا کنارگذاری معده (Gastric bypass) انجام می‌شود. گاهی تومور مسیر خروجی معده را مسدود می‌کند، بنابراین با عمل جراحی قسمت ابتدایی معده را به قسمت ابتدایی روده کوچک متصل می‌کنند تا غذا و مایعات به جریان خود ادامه دهند. 

  • انجام جراحی برای خارج کردن بخشی از معده 

شیمی درمانی، رادیو تراپی و یا هر دوی آن‌ها در این مرحله از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مرحله درمان هدفمند یا تارگت تراپی هم انجام می‌شود. در این روش درمانی دارو تنها سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و باقی سلول‌ها سالم و دست نخورده می‌مانند، بنابراین عوارض جانبی این روش بسیار ناچیز است.

چگونه می‌توان از سرطان معده جلوگیری کرد؟

درمان عفونت‌های معده برای جلوگیری از سرطان معده

اگر به دلیل عفونت هلیکوباکتری شخص به زخم معده  دچار باشد، باید هر چه سریع‌تر این بیماری را درمان کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باکتری را در بین برده و دیگر داروها به التیام زخم‌های ایجاد شده در لایه‌ی داخلی معده کمک کرده و خطر ابتلا به سرطان معده کاهش خواهد یافت.

درمان عفونت‌های معده برای جلوگیری از سرطان معده

پیشگیری از سرطان معده با تغذیه‌ی سالم

هر روز در برنامه‌ی غذایی خود مقادیر کافی میوه و سبزی قرار دهید. در این مواد غذایی فیبر بالا و ویتامین‌های خوبی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند.

پیشگیری از سرطان معده با تغذیه‌ی سالم

پنیرهای دودی، سوسیس و کالباس، گوشت‌های دودی مانند ماهی و هات داگ دودی، غذاهای نمک سود شده، شور و ترشیجات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. وزن خود را در حالت طبیعی خود قرار دهید، اضافه وزن و چاقی خطر ابتلا به سرطان معده را در افراد تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سرطان معده با سیگار نکشیدن

در صورت مصرف دخانیات و تنباکو شانس ابتلا به سرطان معده دو برابر می‌شود.

جلوگیری از مصرف بی‌رویه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و آسپرین

اگر به دلیل بیماری قلبی روزانه آسپرین (aspirin) مصرف می‌کنید، یا برای درمان التهاب مفاصل مجبور به استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (arthritis) هستید، در مورد چگونگی اثر این داروها بر احتمال ابتلا به سرطان معده حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید. 

آسپرین

اگر سوالی درباره‌ی «جلوگیری و درمان سرطان معده» دارید می‌توانید با گذاشتن نظر در قسمت نظردهی همین مقاله بپرسید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان سرطان معده چیست و چگونه می‌توان از سرطان معده پیشگیری کرد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر