اولین پریود در چه سنی اتفاق می‌افتد؟ (به‌همراه ویدیو)

خلاصه این مقاله را بشنوید

به طور معمول، دختران حدود ۲ سال پس از شروع رشد سینه‌ها و حدود یک سال پس از ترشحات سفید واژن، اولین پریود (عادت ماهانه) را تجربه می‌کنید. هر دختر به طور متوسط اولین قاعدگی خود را در حدود ۱۲ سالگی تجربه می‌کند، اما این سن از فردی به فرد دیگر و با توجه به سایر شرایط متفاوت است. بنابراین بهتر است دختران در اوایل سن بلوغ تحت نظر متخصص زنان قرار بگیرند تا هرگونه علامت خارج از معمولی به سرعت درمان شود. همچنین در این مقاله می‌خوانیم که عادت ماهانه چند روز طول می‌کشد و در طی این مدت دختران نوجوان بهتر است چگونه تغذیه‌ای داشته باشند؛ درادامه مطلب به نکات مهمی در این‌باره اشاره خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

چرخه قاعدگی (سیکل عادت ماهیانه) چیست؟

لازم است بگوییم که قاعدگی یکی از نتایج بلوغ است. در این زمان بدن زن برای تولید مثل آماده می‌شود. در آغاز چرخه قاعدگی سطح هورمون استروژن در بدن زیاد و منجر به ضخیم‌شدن دیواره‌ی رحم می‌شود. دیواره‌ی ضخیم رحم آماده است تا محیط مناسبی را برای رشد تخمک لقاح‌یافته‌ و در نتیجه بارداری احتمالی فراهم کند. 

اگر تخمکی بارور نشود، بدن این دیواره‌ رحمی ضخیم‌شده را در هم خواهد شکست و خون و بافت تخریب‌شده از درون رحم بیرون می‌ریزد و منجر به خونریزی ماهیانه یا پریود می‌شود.  مهم نیست که اولین پریود دخترانه را مشاهده می‌کنید یا اینکه سال‌ها آن را تجربه کرده باشید، پریود همیشه می‌تواند سخت، دردناک و دارای جنبه‌های منفی باشد. 

در ادامه ویدیوی اولین پریود را به تماشا بنشینید:

play-rounded-fill

اولین پریود دختران جوان چه زمانی رخ می‌دهد؟

اولین پریود به چه صورت است؟ در بیشتر دختران بین دوازده و سیزده سالگی آغاز می‌شود. با این همه، ممکن است که زودتر یا دیرتر از این سن پریودشدن هم طبیعی باشد.

با یک حساب سر انگشتی می‌توان گفت که، قاعدگی دو سال بعد از شروع رشد و بزرگ‌تر شدن سینه‌ها شروع می‌شود. در واقع، اولین تجربه پریود برای بیشتر دختران چنین است. بازه طبیعی برای وقوع اولین پریود از ۹ تا ۱۶ سال اعلام می‌شود. بنابراین، اگرچه پریودی در سن ده سالگی و کمتر کمی زود به نظر می‌رسد اما در بیشتر موارد غیرعادی نیست.

باید بدانید که بهترین سن شروع پریودی وجود ندارد و بدن و شرایط هرکس ویژگی‌های خاصی دارد. البته دیرتر یا خیلی زودتر از زمان و بازه اعلامی اولین قاعدگی نیاز به پیگیری دارد. برای پیگیری قاعدگی زودرس  به پزشک زنان مراجعه کنید.

اگر دچار پریود دیررس هستید هم باید حتما مشکل را پیگیری و دلیلش را پیدا کنید. متخصص زنان در این زمینه به شما کمک می‌کند.

علائم اولین پریود در دختران نوجوان چیست؟

علائم پریودی دختر ۱۲ ساله و نوجوان چگونه است؟ پریود در بسیاری از نوجوانان بدون داشتن هیچگونه علامت هشداردهنده‌ خاصی آغاز می‌شود. برخی دیگر اما در روزهای منتهی به پریود، سندروم پیش از قاعدگی یا PMS  (premenstrual syndrome (PMS)) را تجربه می‌کنند. 

علائم سندروم پیش از قاعدگی عبارت‌اند از:

 • درد 
 • نفخ شکمی 
 • احساس درد در سینه‌ها 
 • کمر درد 
 • یبوست 
 • اسهال 
 • احساس خستگی بیش از حد 
 • بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری 
 • میل شدید به غذا خصوصاً هوس زیاد برای شیرینی‌جات 
 • ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن 

از آن‌جایی که در تمام موارد و زمان‌ها نمی‌توان با اطمینان زمان اولین خونریزی ماهیانه را حدس زد، بهتر است که دختران نوجوان همیشه وسائل لازم را به همراه داشته باشند. این وسائل شامل:

 • لباس زیر تمیز 
 • نوار بهداشتی یا تامپون 
 • دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب 
 • مسکن مانند استامینوفن (acetaminophen)

علائم پریودی دختر ۱۱ساله و افرادی که تازه قاعدگی را تجربه می‌کنند، به مرور زمان گاهی دچار تغییراتی هم می‌شود. بهتر است که با بدن خود و الگوی رایج پریودتان آشنا باشید تا آن را بهتر مدیریت کنید.

بعد از اولین بار پریود شدن دختران باید چه کاری انجام داد؟ 

اگر برای اولین بار پریود شده‌اید، ولی وسایل لازم برای جلوگیری از نشت خون به دیگر لباس‌ها را در اختیار ندارید، نگران نباشید. شما به راحتی با دستمال توالت می‌توانید به صورت موقت نوار بهداشتی درست کنید و این دستمال تا زمان دسترسی به وسایل مناسب به شما کمک خواهد کرد.

 • یک قطعه بزرگ و دراز از دستمال توالت جدا کرده و روی هم تا بزنید.
 • دستمال تا شده را روی قسمت میانی لباس زیر قرار دهید.
 • مقدار دیگری دستمال توالت برداشته و آن را دور دستمال تا شده و لباس زیر بپیچانید. این کار کمک می‌کند تا دستمال در جای خود باقی بماند.
 • انتهای دستمال را درون لایه بالایی قرار دهید، حالا نوار بهداشتی شما آماده است. 
 • اگر در مدرسه پریود شده‌اید از معلم و یا مربی بهداشت خود بخواهید که نوار بهداشتی در اختیار شما قرار دهند. 

پریود شدن دختر و زنان کاملا عادی است. از این موضوع خجالت نکشید و برای تهیه لوازم مربوط به آن بی‌شرم اقدام کنید.

نوار بهداشتی

اولین پریود چند روز طول می‌کشد؟

ممکن است که اولین پریود تنها دو روز ادامه داشته باشد. شاید ماه‌ها طول بکشد تا پریود منظم شود و بر اساس یک برنامه دقیق و منظم پیش برود. بعد از اینکه پریود به ثبات و نظم رسید معمولاً هر ماه به مدت ۲ تا ۷ روز ادامه خواهد داشت. بهتری است که روند عادت ماهانه خود را زیر نظر داشته باشید.

در هر بار پریود چه مقدار خون از دست خواهم داد؟

چند پریود اول دختران، معمولاً سبک به همراه چندین لکه‌ قرمز – قهوه‌ای در طول یک هفته است، اما گاهی هم امکان دارد اولین خونریزی‌های ماهیانه سنگین باشد و حجم خون به نسبت زیادی از بدن خارج شود. زمانی که تعادل هورمونی برقرار شود، پریودها الگوی ثابتی خواهند داشت.

یک انسان با قامت متوسط تا ۶ قاشق غذاخوری خون در طول دوران قاعدگی از دست خواهد داد. این مقدار خون زیاد به نظر می‌رسد ولی حداکثر یک سوم پیمانه این مقدار خون را شامل می‌شود.

خون‌ریزی‌های سنگین‌تر نباید باعث نگرانی شوند‌، ولی اگر تصور می‌کنید که خون زیادی از دست می‌دهید، حتماً با پدر و مادر و یا مربی بهداشت مدرسه صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تا به متخصص زنان مراجعه کنید.

در موارد زیر هم باید والدین خود را در جریان بگذارید:

 • دچارشدن به گیجی 
 • احساس سرگیجه
 • تپش قلب شدید
 • ادامه داشتن خونریزی بیش از ۷ روز
 • اگر مجبور هستید هر دو ساعت یکبار نوار بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی خود را تعویض کنید.

در این شرایط، بهتر است که والدین برای بررسی بهتر علائم، دختر نوجوان خود را به پزشک نشان دهند. پزشک نوجوان را معاینه می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا خون زیادی از دست می‌دهد یا نه و گاهی هم برای کم‌کردن درد در هنگام پریود، داروی مسکن تجویز خواهد کرد.

اولین قاعدگی

برای توقف خونریزی از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟

راه‌های زیادی برای کنترل خونریزی ماهیانه وجود دارد. گاهی برای انتخاب بهترین روشی که مناسب شما است، باید چندین روش مختلف را امتحان کنید.

از طرف دیگر، توجه کنید که نیازهای شما  با گذشت زمان تغییر خواهند کرد. چیزی که شما در چندین پریود اولیه از آن استفاده می‌کنید ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و این شما هستید که مشخص می‌کنید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

لباس‌های زیر مخصوص دوران پریود دختران

این نوع از لباس‌های زیر که به تازگی به بازار عرضه شده‌اند، مانند لباس‌های زیر عادی هستند؛ با این تفاوت که از پارچه‌های مخصوصی ساخته شده‌اند که بافت‌ها و خون قاعدگی را جذب می‌کند. اگر پریود سنگینی دارید، گاهی لازم است که از این نوع لباس زیر جهت اطمینان از نشت‌نکردن خون به دیگر لباس‌ها استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده باید لباس طبق دستور العمل خاص آن شسته شود. 

نوار بهداشتی 

نوار بهداشتی مستطیلی شکل است و از مواد جاذب ساخته شده است. نوار بهداشتی به واسطه‌ داشتن چسب پشت آن به لباس زیر می‌چسبد. نوار بهداشتی‌های بالدار دارای دو قسمت چسب‌دار در دو طرف خود هستند که کمک می‌کند نوار به لبه های لباس زیر بچسبد. هر ۴ تا ۸ ساعت باید نوار بهداشتی عوض شود. با این همه قانون ثابتی وجود ندارد. هرگاه احساس کردید که نوار بهداشتی مرطوب و چسبنده شده است، آن را عوض کنید. نوار بهداشتی‌ها در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند و هر کدام از اندازه‌های مختلف نوار بهداشتی مناسب نوع و شدت خاصی از خونریزی است. در حالت کلی هر چه نوار بهداشتی کوچک‌تر باشد، شدت جذب کم‌تری خواهد داشت. بهتر است در روزهای اول پریود که خونریزی شدیدتر است از انواع با جذب بالا استفاده شود و با گذشت زمان که مقدار خونریزی کم‌تر شد از انواع کوچکتر استفاده شود.

پد‌های بهداشتی روزانه

بهتر است که چندین روز قبل از آغاز پریود از این نوع از پدها استفاده کنید. پدهای روزانه نازک و کوچک هستند و هنگام آغاز یک‌باره‌ خونریزی ماهیانه جلوی نشت احتمالی خون به دیگر لباس‌ها را خواهند گرفت. از این نوع از پدها در پایان قاعدگی که خونریزی سبک‌تر است هم می‌توان استفاده کرد.

تامپون

تامپون‌ها لوله‌مانند هستند و مانند نوارهای بهداشتی از مواد جاذب ساخته شده‌اند. تامپون درون واژن قرار گرفته و خون قبل از رسیدن به لباس زیر توسط آن جذب می‌شود. اگر کاربرد و شیوه درست را بلد نباشید، استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی احتمال عفونت را بالاتر می‌برد و بهتر است که دختران نوجوان از پد و نوار بهداشتی استفاده کنند.

برخی از تامپون‌ها یک محفظه نگهدارنده پلاستیکی دارند که کمک می‌کنند این وسیله به درستی درون واژن قرار بگیرد. از طرفی دیگر همه‌ی تامپون‌ها یک رشته نخ در انتهای خود دارند که کمک می‌کند تامپون از بدن بیرون کشیده شود. تامپون‌ها دارای اندازه‌های مختلف و درجه جذب مختلفی هستند. برخی از تامپون‌ها معطرند، از مصرف آن‌ها خودداری کنید، چرا که این مواد معطر باعث تحریک واژن می‌شوند.

دقت کنید که بیش‌تر از ۸ ساعت تامپون را درون واژن نگهداری نکنید، چرا که قرار گرفتن طولانی این وسیله در واژن باعث تحریک  و بروز عفونت در نتیجه حضور باکتری‌ها خواهد شد.

کاپ قاعدگی 

این وسیله هم مانند تامپون درون واژن قرار می‌گیرد و پیش از خروج خون از بدن آن را جمع آوری می‌کند. کاپ‌ها در دو اندازه بزرگ و کوچک عرضه می‌شوند و برای انتخاب آن‌ها باید به سن فرد و اینکه آیا قبلا بچه دار(خانم‌های متاهل) شده است یا خیر، توجه کرد. اندازه کوچک‌تر کاپ برای دختران نوجوان مناسب‌تر است.

برخلاف نوار بهداشتی و تامپون، کاپ‌های قاعدگی قابل استفاده مجدد هستند. حداکثر هر دوازده ساعت یک‌بار باید کاپ خالی شود. استفاده از این وسیله بیش‌تر از ۱۲ ساعت خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهد. از یک کاپ بین ۶ ماه تا ۱۰ سال می‌توان استفاده کرد.

آیا دیگران متوجه پریود من می‌شوند؟

خیر. فرد در دوران پریود بوی خاصی ندارد و یا متفاوت از حالت عادی به نظر نمی‌رسد. تنها زمانی که فرد بیشتر از زمان توصیه شده پد یا نوار بهداشتی را تعویض نکند، دیگران متوجه بوی ناخوشایندی خواهند شد.

توجه کنید که نوار بهداشتی‌های معطر باعث تحریک قسمت خارجی واژن شده و بنابراین باید از استفاده از آن‌ها خودداری کرد. اگر نگران ایجاد بوی نامطبوع هستید، ناحیه‌ی تناسلی خود را مرتب با آب گرم تمیز نگه دارید. 

در دوران پریود می‌توان شنا و ورزش کرد؟

قطعاً فرد می‌تواند در دوران خونریزی ماهیانه ورزش کند و در حقیقت ورزش باعث کاهش احساس ناراحتی و گرفتگی شکم و پهلو در طول قاعدگی می‌شود. 

اولین پریودی

برای کاهش درد و گرفتگی عضلانی شکم در هنگام عادت ماهانه چه باید کرد؟

گرفتگی و درد عضلات شکم یک هدف بزرگ دارد و آن هم کمک به بدن برای رها کردن دیواره‌ رحم است. با این همه این درد می‌تواند بسیار ناخوشایند و آزاردهنده باشد. برای کم‌شدن  درد می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسان سدیم یا مفنامیک اسید
 • استفاده از حوله گرم، پتوی برقی و یا کمپرس گرم روی شکم و کمر 
 • دراز کشیدن در وان آب گرم 

اگر شدت درد آن‌چنان شدید باشد که فرد مدام حالت تهوع داشته و حتی قادر به بیرون آمدن از تخت و انجام فعالیت‌های عادی روزانه خود نباشد، باید با والدین خود در این مورد صحبت کند. والدین برای بررسی علائم دختر نوجوان خود را نزد پزشک خواهند برد. در برخی از شرایط درد شدید شکم علامتی برای مشکلات زمینه‌ای شدیدتر مانند اندومتریوز است و به همین دلیل حتماً باید توسط دکتر زنان بررسی شود. خبر خوب این است که در هر کدام از شهرهای ایران، می‌توانید بهترین متخصصان شهر را به راحتی پیدا کنید. مثلا اگر ساکن اهواز هستید، می‌توانید از بین بیش از 23 نفر از دکتر زنان اهواز ، متخصص مورد نظرتان را از پلتفرمی همچون دکتردکتر پیدا کرده و به راحتی، برای ویزیت حضوری یا غیرحضوری، آنلاین نوبت بگیرید. 

دیگر علائم و مشکلات اولین پریود چیست؟

علاوه بر گرفتگی عضلات شکم، فرد ممکن است علائم زیر را هم تجربه کند:

 • درد 
 • نفخ شکمی 
 • احساس درد در سینه‌ها 
 • کمر درد 
 • یبوست 
 • اسهال 
 • احساس خستگی بیش از حد 
 • بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری 
 • میل شدید به غذا خصوصاً هوس زیاد برای شیرینیجات 
 • ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن 

ممکن است فرد در هر بار قاعدگی این علائم را تجربه نکند. بسته به نوسانات هورمونی این علائم ظاهر شده و از بین می‌روند. 

خونریزی عادت ماهیانه هر چند وقت یکبار رخ می‌دهد؟

خونریزی ماهیانه بخشی از چرخه قاعدگی است. بنابراین همیشه بر طبق یک الگوی قابل پیش بینی رخ می‌دهد. چرخه قاعدگی معمولاً ۲۸ روز طول می‌کشد. اما برخی دیگر از مردم چرخه‌های قاعدگی ۲۱ روزه تا ۴۵ روزه را تجربه می‌کنند.

این حالت کاملاً طبیعی است. گاهی بعد از اولین پریود ۶ سال زمان صرف می‌شود تا خونریزی ماهیانه طبق یک الگوی مشخص رخ دهد. به خاطر اینکه بدن به تدریج می آموزد که چگونه هورمون‌های تولید مثلی را آزاد و تنظیم کند. 

چگونه می‌توان روند خونریزی ماهیانه را ثبت کرد؟

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا خونریزی ماهیانه طبق یک الگوی منظم قابل پیش‌بینی رخ دهد. اما با همه‌ی این‌ها ثبت زمان شروع و پایان خونریزی ماهیانه و علائمی که فرد در این دوران تجربه می‌کند بسیار کمک کننده خواهد بود. این کار به فرد کمک می‌کند تا به الگوی ثابتی رسیده و خود را برای زمانی که پریود شروع می‌شود به خوبی آماده کند.

 برای این کار زمان آغاز و پایان خونریزی ماهیانه را در تقویم کاغذی یا در تقویم آنلاین موجود در گوشی همراه خود ثبت کنید. اگر دوست ندارید که دیگران متوجه شوند، از علائم و کدهای مخصوص خود استفاده کنید. در حالت کلی پریود بعدی سه تا چهار هفته بعد از اینکه آخرین پریود به پایان رسید، آغاز خواهد شد. 

آیا تا پایان عمر خونریزی ماهیانه ادامه خواهد داشت؟

بیش‌تر زنان تا رسیدن به یائسگی پریود را تجربه می‌کنند. یائسگی زمانی رخ می‌دهد که سطح هورمونی که بالا رفتن آن باعث بروز اولین پریود شده بود، شروع به کاهش کند. یائسگی معمولاً بین سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد. از طرفی دیگر استرس و دیگر عوامل زمینه‌ای هم در توقف بروز خونریزی ماهیانه نقش دارند. 

آیا امکان بارداری در طول خونریزی ماهیانه وجود دارد؟

پاسخ کوتاه این پرسش بله است. هر زمانی که مایع منی وارد واژن شود، امکان بارداری وجود دارد. با وجود اینکه اولین پریود در بسیاری از موارد به عنوان شروع سن تولید مثل دختران تلقی می‌شود، اما در مواردی هم حاملگی پیش از اولین پریود رخ داده است. عامل رخ دادن این فرایند هورمون است. در بسیاری از موارد بدن مدتی طولانی قبل از آغاز قاعدگی شروع به آزاد کردن هورمون‌های عامل تخمک گذاری می‌کند. 

پس زمانی که خونریزی ماهیانه شروع می‌شود، در صورت برقراری رابطه‌ی جنسی امکان بارداری وجود خواهد داشت. در واقع اینکه در چه روزی از چرخه قاعدگی رابطه‌ جنسی برقرار شود، در بروز و یا عدم بروز حاملگی موثر است.  استفاده از کاندوم و یا دیگر وسایل پیشگیری از بارداری بسیار مفید خواهد بود. 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت بروز هر کدام از مشکلات زیر با والدین خود صحبت کرده و از آن‌ها بخواهید تا شما را نزد پزشک ببرند:

 • اگر خونریزی ماهیانه تا سن ۱۶سالگی شروع نشده باشد.
 • تقریباً دو سال از اولین پریود گذشته باشد ولی هنوز به صورت نامنظم رخ دهد.
 • بین دو پریود فرد خونریزی داشته باشد.
 • درد شدیدی داشته باشد که مانع از انجام فعالیت‌های عادی و روزمره شود.
 • خونریزی بسیار شدید بوده و فرد هر یک یا دو ساعت یکبار مجبور به تعویض نوار بهداشتی خود باشد.
 • خونریزی ماهیانه بیش‌تر از ۷ روز طول بکشد.

زمانی که برای گرفتن وقت با پزشک تماس می‌گیرید، حتماً به منشی اطلاع دهید که با مشکلاتی در مورد پریود خود رو به رو هستید، منشی احتمالاً سوالات زیر را مطرح خواهد کرد:

 • آخرین پریود چه زمانی شروع شده است؟
 • آخرین پریود چه زمانی به پایان رسیده است؟
 • چه زمانی متوجه خونریزی غیر منظم و یا دیگر علائم شده‌اید؟

وظایف پدر و مادر برای آماده کردن دختران قبل از اولین قاعدگی چیست؟

به عنوان پدر و مادر راهنمایی‌کردن دختر نوجوانی که برای اولین بار پریود را تجربه می‌کند، گاهی سخت می‌شود. با این همه توصیه‌های زیر تا حد زیادی مفید خواهند بود:

 • به دختران نوجوان اطمینان دهید که پریود یک قسمت طبیعی از زندگی است.
 • به حقایق تکیه کنید. هرگز با بازگوکردن تجربه‌ی شخصی خود در مورد قاعدگی، چه بد و چه خوب سعی نکنید تا ساختار ذهنی دختر نوجوان را شکل دهید.
 • وسایل مختلفی که می‌توان از آن‌ها در طی دوران قاعدگی و اولین پریود استفاده کرد و طرز استفاده از آن را توضیح دهید.
 • به فرزند خود در آماده کردن وسایل مورد نیاز برای خونریزی ماهیانه کمک کنید. این وسایل شامل نوار بهداشتی، لباس زیر و دستمال مرطوب است که به راحتی می‌توان آن را درون کمد مدرسه یا کوله پشتی ذخیره کرد.

تجربیاتی که در طی سال‌ها به دست آورده‌اید را با فرزند خود در میان بگذارید:

 • بهترین مسکن‌ها برای کاهش درد گرفتگی عضلات شکم
 • بهترین داروهای گیاهی برای التیام نفخ شکم
 • بهترین راه برای از بین بردن لکه‌های خون از روی لباس

قاعدگی

نقش تغذیه اولین پریود سالم برای دختران جوان در زمان اولین پریود چیست؟

تنها پسران نوجوان نیستند که با فرا رسیدن دوران بلوغ میل و اشتهای زیادی پیدا کرده و گاه و بیگاه باید آن‌ها را در کنار یخچال در حال خوردن پیدا کرد. نیاز و میل شدید دختران به مواد مغذی در آغاز قاعدگی از این نظر با پسران نوجوان برابری می‌کند.

تغذیه اولین پریود دختران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با وجود اینکه در دوران پریود میل به مواد غذایی با کالری پوچ همچون بستنی و شکلات افزایش پیدا می‌کند، خوردن غذاهایی سرشار از مواد مغذی برای تامین نیازهای بدن در این دوران اهمیت ویژه‌ای دارد‌.

لبنیات 

دختران در سن بلوغ تقریبا ۳۰درصد بیش‌تر از دختران کم سن و سال‌تر به کلسیم نیاز دارند. چرا که در فاصله‌ی دوازده تا نوزده سالگی شدت رشد در دختران به بالاترین حد خود می‌رسد و کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد غذایی مورد نیاز در این دوران است.

زمانی که رشد و افزایش طول استخوان شروع می‌شود، حضور ترکیبات کلسیمی برای ساخت استخوان لازم و ضروری است. استوبلاست یا سلول‌های سازنده‌ی استخوان‌ها، خود قادر به تأمین کلسیم مورد نیاز نیستند و باید آن را از خون دریافت و در استخوان ذخیره کنند.

از طرفی دیگر کلسیم برای تسهیل فرآیند لخته شدن خون و جذب بیش‌تر ویتامین ب ۱۲ بسیار لازم و ضروری است. ویتامین ب ۱۲ نقش بسیار مهمی در تکامل شناختی بازی می‌کند. غذاهای سرشار از کلسیم شامل فرآورده‌های لبنی همچون ماست، پنیر و شیر هستند.

سبزیجات دارای برگ‌های سبز و گوشت‌‌ها

دخترانی که به تازگی قاعدگی را تجربه می‌کنند، ۳۰ درصد بیش‌تر از سایرین به آهن نیاز دارند. هموگلوبین، مولکولی است که اکسیژن را به سلول‌های بدن رسانده و دی اکسید کربن آن‌ها را خارج می‌کند. این مولکول حیاتی و مهم از آهن تشکیل شده است. از آن‌جایی که هموگلوبین یک ترکیب خونی است، بیش‌تر مقدار آن با خونریزی ماهیانه از بدن خارج می‌شود.

فقر آهن در دوران پریود، حجم اکسیژن جابه جا‌شده در خون را کاهش می‌دهد. بنابراین در دوران قاعدگی دختران در صورت عدم مصرف مقدار کافی آهن، ممکن است علائم کم خونی همچون سردرد، خستگی، ضعف و بی علاقگی و بی حوصلگی را تجربه کنند. غذاهای سرشار از آهن عبارتند از سبزیجات دارای برگ‌های سبز و گوشت‌ها هستند. غلات صبحانه غنی‌شده با آهن و بادام یا کره‌ بادام‌زمینی هم گزینه‌های خوبی برای تامین این ماده مهم هستند.

غذاهای حاوی روی 

نیاز دختران و زنان جوان با ورود به دوران بلوغ و شروع دوران قاعدگی به عنصر روی ۲۰درصد بیش‌تر می‌شود. روی به ساخت DNA و RNA که برای تقسیم سلولی بسیار مهم هستند، کمک می‌کند و به همین دلیل نقش بسیار مهمی برای رشد، التیام و اصلاح بافتی دارد‌.

از طرف دیگر، روی به متابولسیم چربی و کربوهیدرات‌ها هم کمک می‌کند‌. مصرف این دو ماده در روزهای قبل از پریود و در طی خونریزی ماهیانه افزایش پیدا می‌کند. کره‌ بادام زمینی، غلات کامل، گوشت‌ گاو و بره سرشار از روی هستند.

ماهی و آجیل و مغزها

زنان جوان در دوران پریودی میل شدیدی به غذاهای چرب پیدا می‌کنند. زمانی که محور هیپوتالاموس – هیپوفیز فعال می‌شود، تغییرات هورمونی شدید و یکباره رخ می‌دهد که در نهایت منجر به این میل غذایی می‌شود. فعال‌شدن این محور باعث زیادشدن سطح هورمون‌هایی می‌شود که در نهایت منجر به تحریک ترشح استروژن خواهند شد. 

استروژن نقش بسیار مهمی در تجمع بافت چربی ایفا می‌کند. بافت چربی به جریان درآمدن استروژن کمک می‌کند که خود نقش بسیار مهمی در تغییرات بلوغ دارد. چربی‌های ضروری علاوه بر این برای رشد و تکامل عصبی مهم هستند. 

چربی موجود در سیب زمینی سرخ‌کرده اما به اندازه چربی موجود در ماهی سالمون گریل شده اهمیت غذایی ندارد. چربی‌های اشباع و ترانس موجود در غذاهای سرخ‌شده، منجر به بروز مشکلاتی همچون بیماری‌های قلبی عروقی در بزرگسال خواهند شد. از طرفی دیگر اسیدهای چرب غیراشباع موجود در ماهی و آجیل به تکامل و رشد مغزی کمک می‌کنند و نقش حمایتی و حفاظتی دارند.

پریود دختران

اولین پریود تجربه بسیار مهمی است

اولین قاعدگی یک زن نقطه عطف مهمی در زندگی اوست. هیچ راه قابل اعتمادی برای پیش‌بینی دقیق زمان رسیدن آن وجود ندارد و پریود به روش‌های مختلف بر زنان تأثیر می‌گذارد. هنگامی که یک دوره قاعدگی شروع می‌شود، یادگیری نحوه مدیریت آن ممکن است زمان ببرد.

با مادر، پزشک یا پرستار مورد اعتماد صحبت کنید تا شما را به درستی راهنمایی کنند. شما به راحتی می‌توانید از طریق دریافت نوبت دکتر آنلاین با بهترین متخصصان زنان و زایمان مشورت کنید.

اگر پرسشی درباره اولین قاعدگی دارید، حتما از ما بپرسید تا در رسیدن به پاسخ به شما کمک کنیم.

منابع:

healthline

healthyeating.sfgate.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
3,327 نظرات
 1. لاله می گوید

  من ۱۵ سالمه امروز پریود شدم ولی لکه بینی قهوه ای و این دیر پریود شدن ارثیه چون مادرمم همین بود و میخوان بدونم این علائمی که داشتم امروز مثل دلدرد شدید و حالت تهوع بعدا هم قراره باشه برای پریود های بعدیم؟ چون دلدردم غیر قابل تحمله

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علایم مثل دل درد و تهوع در یکی دو روز اول ممکن است رخ بدهد
   اما اگر بسیار شدیده و با مسکن ساده بهبود نمیابید به متخصص زنان مراجعه کنید

   1. * می گوید

    سلام خسته نباشید من بار اول نوار بهداشتی گذاشتم ولی الان که چند بار شدم دیگه نگذاشتم و فقط لباس زیر پوشیده بودم بعدم عوض نکردم ولی الان تصمیم گرفتم از پارچه ضد آب که به شکل نوار بهداشتی هست استفاده بکنم به نظرتان مشکلی پیش نمیاد که من قبلا نوار بهداشتی نذاشتم چون تعصبی بودم نذاشتم ولی از این به بعد میخوام از پارچه ضد آب استفاده بکنم به نظرتان سالم است یا نه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     پارچه ضد آب کاربردی ندارد
     جنس نوار بهداشتی از نوع جاذب هست و ترشحات و خون رو جذب میکند

 2. جانان می گوید

  سلام خانم دکتر
  من ۱۳ سال و چهار ماهمه در ۱۱ تیر پریود شدم اما این ماه ۵ پریود شدم و امروز روز چهارمم هست که پریودم اما خونریزی ام تمام نمیشود و هر وقت که از جام بلند میشم و میخوام کاری کنم مجبورم برم دستشویی ولی خب ماه پیش که اولین پریودم بود اینجوری نبودم و روز چهارم خیلی راحت بودم اما این ماه واقعا داره دیوانه ام میکنه و به شدت وسواسی هستم
  خواهش میکنم جوابم رو بدید
  و بگید برای دومین بار که پریود میشم این طبیعیه که روز چهارم هم مثل روز سوم خون از دست بدهم
  ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   خونریزی ممکنه در ابتدای بلوغ دچار بی نظمی باشه
   اگر بیش از ۱۰ روز طول کشید به متخصص زنان مراجعه کنید
   قرص آهن هم بخورید روزی یک عدد

 3. جانان می گوید

  سلام خانم دکتر
  من ۱۳ سال و ۴ ماهمه و برای بار دوم هست که پریود میشم
  ماه قبل ۱۱ پریود شدم اما این ماه ۵ و احساس میکنم خونریزی ام شدید هست و امروز روز سومی هست که پریودم و خونی که از بدنم خارج می‌شود به رنگ قرمز متمایل به سیاه هست و به صورت کش دار می آید
  خیلی استرس دارم میشه لطفا جوابم رو بدید و بگید طبیعی هست یا خیر
  مرسی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مواردی که مطرح کردین طبیعی هست و جای نگرانی ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر