خارش پوست نشان‌دهنده‌ی چه بیماری‌هایی است

 • 1397-06-20
 • ۲۰۱۵ بازدید
 • 0

خارش پوست یک امر بسیار طبیعی است ولی بعضی اوقات این موضوع برای افراد تبدیل به یک موضوع بسیار آزاردهنده می‌شود.

همه‌ی ما گهگاهی دچار خارش پوست می‌شویم که ممکن است به علت حساسیت به یک ماده‌ی غذایی خاص مثلا بادام زمینی یا به علت نیش حشرات باشد که عللی طبیعی است ولی گاهی اوقات خارش پوست کاملا بدون علت رخ می‌دهد و بعضا آنقدر شدید است که برای فرد بسیار آزار دهنده می‌گردد.  این موضوع چندان هم بد نیست زیرا ممکن است خارش پوست، علامتی مهم و هشداردهنده برای یک بیماری خاص باشد.

بیماری‌هایی که خود را با خارش پوست نشان می‌دهند

بیماری های کلیوی

این بیماری ها باعث ایجاد خارش سرتاسری پوست بدن می شوند. مطالعات نشان داده اند که اکثر افرادی که دچار بیماری های مزمن کلیوی مثل نارسایی کلیوی می شوند و یا افراد دیالیزی، خارش شدیدی را در سر تا سر بدن خود تجربه می کنند. علت این موضوع هنوز به طور قطعی یافت نشده است ولی احتمال می دهند، این رخداد به دلیل عدم دفع کامل مواد زائد از بدن به دلیل آسیب دیدن کلیه ها باشد.

بیماری های کبدی

خارش مداوم پوست ممکن است نشان دهنده ی وجود یک بیماری کبدی باشد. برای از بین بردن این نوع خارش باید مشکل کبدی فرد برطرف شود و به فرد داروهایی داده شود که اسید های صفراوی را در بدن وی کم کند.

خارش پوست

بیماری های نخاعی

اگر فرد در ناحیه ی میانی پشت خود احساس خارش مداوم داشته باشد، بدون این که تظاهرات پوستی اعم از جوش یا قرمزی در آن ناحیه وجود داشته باشد ؛ نشان دهنده ی آسیب اعصاب یا همان نوروپاتی می باشد که ممکن است به علت عصبانیت یا آسیب های مختلف به ستون فقرات ایجاد شود. زیرا در این حالت به اعصاب فشار وارد می شود و این فشار به اعصاب، خود را با خارش نشان می دهد.

بیماری پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که سبب خارش شدید پوست می شود. این بیماری ژنتیکی می باشد و متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای آن یافت نشده است و درمان ها صرفا علامتی می باشد.

بیماری سلیاک

در این بیماری زخم ها و تاول های پوستی در نواحی زانو، آرنج، کپل ها و موی سر به وجود می آید که خود را با خارش شدید نشان می دهد.

بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است که در آن پرزهای روده از بین می روند و فرد مشکل سوء جذب پیدا خواهد کرد این وضعیت در صورتی که فرد پروتیینی از دسته گلوتن مصرف کند تشدید خواهد شد. علت واکنش های پوستی در این بیماری این است که ایمنوگلوبولینی که در پاسخ به گلوتن علیه پرزهای روده ایجاد شده این است که این آنتی بادی که از جنس IgA می باشد به سلول های پوستی منتقل شده و این پاسخ را ایجاد می نماید.

لنفوم

این بیماری نیز ممکن است در درصدی از مواقع، موجب خارش پوست شود که این خارش گاهی با تحریک و گاهی بدون تحریک رخ می دهد. زمانی که فرد شروع به شیمی درمانی و پرتودرمانی می کند، به تدریج این خارش ها برطرف می شوند.

بیماری های تیروئیدی

تیروئید یه غده ی بسیار مهم در جلوی گردن است که بیماری های مختلف آن تاثیرات وسیع و متنوعی بر پوست می گذارند. این تاثیرات ممکن است به علت تاثیری باشد که این هورمون ها بر غدد عرق پوست می گذارند. برای مثال کم کاری تیروئید موجب خشکی شدید و آزاردهنده ی پوست می شود که این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که کمبود هورمون های تیروئیدی سبب کاهش ترشحات عرق غدد عرقی پوست شوند و همچنین این که هورمون های تیروئیدی در پوست گیرنده دارند و موجب بروز این امر می شوند.

 

خارش پوست

آلرژی

آلرژی یکی از علل شایع خارش پوست می باشد که علت آن در بیشتر مواقع درماتیت تماسی می باشد. نیکل، پیچک سمی و دیگر ترکیبات موجود در لوازم آرایش، دستمال مرطوب، پد های آرایشی و… وجود دارند از جمله علل متداول بروز درماتیت تماسی هستند.

یائسگی

در خانم ها در زمان یائسگی، تولید استروژن بسیار کم و نزدیک به صفر می شود. از طرفی استروژن برای تولید کلاژن ضروری می باشد بنابراین با تولید نشدن کلاژن، پوست فرد بسیار نازک و خشن و آسیب پذیر خواهد شد و این موارد، خارش پوست را به همراه خود می آورند.

سرطان پستان

گاهی اوقات سرطان پستان با خارش نوک پستان و ناحیه ی رنگی اطراف پستان، خود را نشان می دهد. بنابراین خارش مداوم و نسبتا شدید نوک پستان ممکن است یک زنگ خطر برای سرطان پستان باشد که بهتر است فورا به پزشک مراجعه شود. در این مواقع پیشنهاد می‌شود به یک متخصص زنان و زایمان یا متخصص پوست مراجعه کنید.

معرفی تخصص و بهترین دکتر پوست و مو زیبایی

چگونه خارش پوست را درمان کنیم

نکته ی بسیار مهمی که باید در درمان خارش پوست مدنظر قرار دهید این است که قبل از انجام هر اقدام درمانی برای رفع خارش، ابتدا علت خارش پوست را یافت کنید سپس اقدام به درمان خارش کنید. زیرا همان طور که در بالا ذکر شد، گاهی اوقات خارش پوست پرچم یک بیماری بسیار مهم و خطرناک در بدن است.

مواد ضد خارش پوست

 • روغن نارگیل و آبلیمو: این دو ماده را به نسبت برابر ترکیب کنید و در قسمت هایی از پوست که دچار خارش هستند اسپری کنید تا متوجه اثر ضدخارشی این ترکیب شوید.

 • جو دوسر: ۲ پیمانه از این ماده را در وان حمام بریزید و حدود ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید.
 • منتول: این ماده، دارای خاصیت ضد خارشی است. بنابراین هر پمادی که حاوی منتول باشد خاصیت ضد خارشی را نیز به همراه خود دارد مثل پماد ویکس
 • جوش شیرین: اندکی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و روی قسمتی از پوست که در آن احساس خارش می کنید بمالید.
 • ژل آلوئه ورا

منابع:

mayoclinic

healthline

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خارش پوست نشان‌دهنده‌ی چه بیماری‌هایی است»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر