داروی گیاهی ضد درد؛ طبیعت دوای دردتان می‌شود

تسکین درد همیشه یکی از دغدغه‌های بشر بوده است. برای همین از همان دوران دور، آستین‌ها را بالا زده و با شناسایی داروی گیاهی ضد درد توانسته مرهمی آرامش‌بخش برای دردهایش فراهم کند. گذر تاریخ، پیشرفت‌های فراوانی در عرصه تولید دارو و مسکن‌ها به وجود آورده است. بااین‌حال، نباید فراموش کنیم که داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن مسکن‌های موثری هستند، اما مصرف طولانی‌مدت آنها می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. داروهای تجویزی می‌توانند اعتیادآور هم باشند و حتی عوارض جانبی زیادی به همراه بیاورند. اینجا است که دوباره به‌سراغ گزینه‌های گیاهی می‌رویم. بهترین راه‌های طبیعی برای تسکین درد چیست؟

معرفی داروهای گیاهی ضد درد

صدها سال است که مردم از روغن‌ها، گیاهان دارویی و درمان‌های جایگزین به عنوان مسکن‌های طبیعی استفاده می‌کنند. محققان این گزینه‌ها را به‌طور کامل بررسی نکرده‌اند، اما برخی شواهد نشان می‌دهند که در زمینه‌های خاصی می‌توانند مفید باشند.

در این مقاله به چند داروی گیاهی ضد درد طبیعی اشاره خواهیم کرد.

داروی گیاهی ضد درد

۱. روغن اسطوخدوس

روغن اسطوخودوس می‌تواند به طور طبیعی به تسکین درد کمک کند. از این روغن، برای تسکین درد، کمک به خواب و کاهش اضطراب استفاده می‌شود. مطالعه‌ای در مقیاس کوچک در سال ۲۰۱۲ نشان داد که استنشاق روغن اسطوخودوس در تسکین درد مرتبط با سردردهای میگرنی اثرگذار بوده است.

برخی تحقیقات هم نشان می‌دهند که روغن اسطوخودوس دارای اثرات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی در حیوانات است. یادتان باشد که سازمان‌های مطرح در حوزه تأیید داروها (مانند سازمان غذا و داروی آمریکا)، استفاده از چنین مواردی را تأیید نکرده‌اند. بنابراین، بهتر است که در استفاده از آنها حتما دقت داشته باشید و با پزشکان مشورت کنید.

همیشه از مصرف خوراکی روغن‌های گیاهی هم خودداری کنید چون امکان دارد که سمی باشند یا مصرف خوراکی‌شان با عوارض ناخوشایندی همراه باشد. اگر روغن را به صورت موضعی استفاده می‌کنید، همیشه آن را رقیق کنید.

۲. رزماری

رزماری داروی گیاهی ضد درد دیگری است که در کاهش دردهای مختلف اثر می‌گذارد. این گیاه در درمان سردرد، دردهای عضلانی و استخوانی و تشنج هم بی‌تأثیر نیست. رزماری می‌تواند التهاب را کاهش دهد، عضلات منقبض را شل و حافظه را تقویت کند.

برای مصرف روغن رزماری باید آن را رقیق کنید. محققان می‌گویند که این گیاه روی گیرنده‌هایی در مغز به نام گیرنده‌های مواد افیونی اثر می‌گذارد. گیرنده‌های مذکور در شکل‌گیری احساس درد نقش دارند. نتیجه یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۳ هم نشان داد که روغن رزماری در کم‌کردن از دردِ افرادِ در حال ترک تریاک اثرگذار است.

۳. نعناع فلفلی

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که گیاه نعناع دارای اثرات ضدالتهابی، ضدمیکروبی و تسکین‌دهنده درد است. ترکیبات فعال روغن نعناع شامل کارواکرول (carvacrol)، منتول (menthol) و لیمونن (limonene) است.

از روغن نعنافلفلی رقیق برای مصرف موضعی استفاده می‌شود، یعنی روغن رقیق‌شده را در ناحیه‌ای می‌مالند که احساس درد وجود دارد. استفاده از روغن نعناع روی شقیقه‌ها و پیشانی می‌تواند  سردرد را هم تسکین بدهد.

از قرار‌دادن روغن نعناع روی پوست ترک‌خورده خودداری کنید چون امکان ایجاد واکنش‌های حساسیت‌زا وجود دارد. بهتر است که پیش از  استفاده از روغن نعناع فلفلی در ناحیه درد، آن را در نقطه‌ای از پوست امتحان کنید. در ضمن، این روغن‌ها برای مصرف کودکان مناسب نیستند.

۴. اکالیپتوس

استفاده از اکالیپتوس هم برای تسکین درد مؤثر است و باعث کاهش تورم و التهاب بدن می‌شود. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد که استنشاق روغن اکالیپتوس در مقایسه با روغن بادام درد را بیشتر تسکین می‌دهد. شرکت‌کنندگان در این پژوهش، روغن اکالیپتوس را به مدت ۳۰ دقیقه در روز به مدت ۳ روز استنشاق کردند. همه آنها در وضعیت نقاهت پس از جراحی تعویض مفصل زانو بودند.

مصرف روغن اکالیپتوس برای حیوانات و کودکان مناسب نیست. اکالیپتوس می‌تواند باعث بروز آسم هم بشود. امکان بروز عوارض جانبی در استفاده از انواع داروی گیاهی ضد درد وجود دارد. بنابراین، همیشه در مصرف چنین چیزهایی دقت و با متخصصان مشورت کنید. در ضمن، مطمئن شوید که پوستتان نسبت به روغن این گیاه حساس نیست و هرگز از آن استفاده خوراکی نکنید.

گیاه دارویی

۵. میخک

به‌طور سنتی از میخک در نقش داروی گیاهی ضد درد برای تسکین درد دندان استفاده می‌شده است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ نشان داد که ژل میخک به اندازه ژل بنزوکائین (benzocaine) موثر است؛ همای ژل موضعی که دندانپزشکان اغلب برای کاهش درد تزریق در فرایند دندانپزشکی استفاده می‌کنند.

تحقیقات گسترده‌تری درباره اثرگذاری میخک در تسکین دردهای مختلف نیاز است. بااین‌حال، محققان می‌گویند که این داروی گیاهی می‌تواند اثرات ضدالتهابی، ضدقارچی و ضدویروسی داشته باشد.

۶. کپسایسین

از کپسایسین موجود در فلفل چیلی برای تسکین درد طبیعی استفاده می‌شود. مصرف موضعی این ماده می‌تواند باعث سوزش پوست شود. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد که کپسایسین به تسکین درد کمک می‌کند.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا کپسایسین می‌تواند درد را تسکین بدهد، اما برخی معتقدند که با اثرگذاری روی الیاف گیرنده درد، حساسیت پوست به درد را کاهش می‌دهد.

۷. زنجبیل

بنا به شواهد، زنجبیل باعث کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش مقاومتی و دویدن می‌شود. البته برای اثرگذاری باید مصرف آن را دست‌کم در چند روز ادامه بدهید. التهابات ناشی از آسیب‌های ورزشی هم با زنجبیل کم می‌شوند.

با اضافه کردن زنجبیل خام به اسموتی‌ها یا چای، این ماده را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف مکمل‌های این ماده تحت نظارت پزشک هم ایده بدی نیست. این را هم بدانید که مصرف ماده تازه و طبیعی زنجبیل بیشتر توصیه می‌شود.

باز هم تأکید می‌کنیم که مکمل‌های غذایی می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند و با داروهای مصرفی دیگر شما تداخل پیدا کنند. پس هیچ‌گاه به امید اینکه مکمل‌های گیاهی بی‌خطر هستند از آنها استفاده نکنید.

۸.زردچوبه

کورکوما (Curcuma) ماده فعال ادویه زردچوبه، دارای خواص تسکین‌دهنده درد است. مطالعه‌ای محدود و کوچک در سال ۲۰۱۴ نشان داد که عصاره کورکوما به اندازه ایبوپروفن برای مدیریت درد در درمان استئوآرتریت زانو (osteoarthritis) موثر است.

زردچوبه داروی گیاهی ضد درد رایج برای کاهش التهاب است. بهتر است که مصرف این ماده مقوی و اثرگذار در کاهش درد را در رژیم غذایی‌تان جدی بگیرید.

۹. بابونه

بابونه یکی دیگر از گیاهان درمانی است که قرن‌ها به دلیل خواص درمانی و مغذی‌اش مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد. در گذشته، پزشکان قدیمی از بابونه برای کاهش درد و التهاب و رفع مشکلات گوارشی استفاده می‌کردند.

مطالعات نشان می‌دهند که به دلیل خواص ضد التهابی بابونه، برای مواردی مانند استئوآرتریت (osteoarthritis)، اختلالات گوارشی و کولیت اولسراتیو (ulcerative colitis) مفید است.

۱۰. جعفری

جعفری فقط یک چاشنی و سبزی خوش‌عطری برای مصرف درون و در کنار غذا نیست، بلکه گیاهی دارویی با ترکیبات فعال موثر، از جمله ترکیبات فنلی، فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی، کاروتنوئیدها و اسید اسکوربیک است.

تحقیقات نشان می‌دهند که این گیاه با پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با استرس اکسیداتیو به سلامتی کمک می‌کند و سابقه استفاده از آن برای کاهش التهاب در طب سنتی وجود دارد.

۱۱. عروس چمنزار

این گیاه درمانی هم خواص ضدسرطانی، آنتی‌اکسیدانی، ضدمیکروبی و ضدالتهابی هستند دارد. باید بدانید که این گیاه دارویی هم مانند موارد متنوع دیگر از این دسته از نظر علمی و پزشکی تأیید نشده است.

بنابراین، اگر قصد استفاده از چنین داروهای گیاهی را دارید، باید منتظر باشید که شاید عواقب و عوارضی هم گریبان‌گیرتان شود. بی‌اجازه پزشک هرگز به سراغ این موارد نروید.

۱۲. آرنیکا

آرنیکا به صورت موضعی برای طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله کبودی، رگ‌به‌رگ شدن، درد عضلانی، بهبود زخم، درد مفاصل، التهاب ناشی از نیش حشرات و تورم ناشی از شکستگی استخوان‌ها استفاده می‌شود. مطالعات جدیدتر نشان می‌دهند که ممکن است در درمان سوختگی هم مفید باشد.

۱۳. سرو کوهی

بنا به گفته‌ها، این داروی گیاهی ضد درد هم دارای خواص ضدالتهابی است و احتمالاً می‌تواند اثرات ضدمیکروبیایی هم داشته باشد. سروکوهی دارای خاصیت ضدقارچ هم هست و از این روی می‌تواند محافظ خوبی برای بدن در مقابل تهدیدها باشد.

۱۴. سیاه‌دانه

سیاه‌دانه در بهبود وضعیت‌های مختلفی از جمله سوء هاضمه، بی‌اشتهایی، اسهال و درمان جوش های پوستی مفید است. این مورد هم از سوی پزشکان و دانشمندان پرشمار تایید رسمی و علمی نشده است.

شیوه مصرف انواع داروی گیاهی ضد درد چیست؟

بسیای از داروهای ضددرد گیاهی به اشکال مختلف در دسترس هستند. برای مثال، با پرسش از داروخانه و کمی جست‌وجو می‌توانید آنها را در قالب موارد زیر پیدا کنید:

 • کپسول/قرص
 • تزریق
 • چای و دمنوش
 • گیاه خشک / آسیاب‌شده
 • سبزی تازه
 • محصولات موضعی (کرم، مومیایی‌کننده و ژل)

هر محصول گیاهی متفاوت است، بنابراین حتما برچسب توضیحات و برگه دستورالعملش را به دقت بخوانید و توصیه‌ها درباره دوز مصرفی را دنبال کنید. داروی خانگی گوش‌درد، داروهای درد مفاصل، قلب و…، دارای کارکردهای متفاوت و دستورالعمل مصرف مخصوص به خود هستند.

داروهای گیاهی برای دردهای مختلف بدن

انواع داروی گیاهی ضد درد برای درمان نقاط مختلف بدن کاربرد دارند. البته مصرف همه موارد بدون تجویز پزشک کار درستی نیست. شاید فکر کنید که داروهای گیاهی عوارضی ندارند اما اصلاً این‌طور نیست و گاهی می‌توانند اثرات نامناسبی در بخش‌های مختلف بدن به وجود بیاورند.

قوی‌ترین داروی گیاهی ضدالتهاب

از جمله انواع داروی گیاهی ضد درد برای رفع مشکلات التهابی بدن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم. اما حواستان را جمع کنید و بدانید که این‌ها فقط در حد معرفی است. در واقع، مصرف هریک از داروهای گیاهی تنها در صورتی مجاز است که پزشک متخصص اجازه لازم را به شما داده باشد.

زمانی که بدن به حالتی ملتهب درمی‌آید، معمولاً پای دلایلی جدی به‌میان است و در بسیاری از موارد نمی‌توانید مشکل را تقلیل بدهید و با مصرف یک داروی گیاهی، به‌سادگی وضعیت را بهبود ببخشید.

داروهای گیاهی

مروری بر موارد زیر داشته باشید:

 • ریشه گون
 • کالاندولا
 • پنجه گربه
 • بابونه
 • گشنیز
 • زغال اخته

دمنوش گیاهی برای بدن درد

این دمنوش‌های گیاهی  می‌توانند نقش مؤثری در کاهش بدن‌درد داشته باشند:

 • دارچین
 • زنجبیل
 • علف لیمو
 • چای سبز
 • پنجه شیطان
 • گزنه
 • پوست درخت بید

از دمنوش‌های گیاهی برای بدن درد استفاده می‌شود. انواع دمنوش گیاهی برای گلودرد و مشکلات دیگر هم موارد زیادی در بازار در دسترس هستند.

قدیمی‌ترین گیاه برای درد مفاصل

از گزینه‌های دیرینه و مؤثر برای دردهای مفصلی باید به انواع داروی ضد درد گیاهی زیر اشاره کنیم:

 • آلوئه‌ورا
 • چای سبز
 • اکالیپتوس
 • زنجبیل
 • زردچوبه

عرق گیاهی برای درد مفاصلی

در طب سنتی و گیاهی معمولاً از عصاره گزنه به عنوان داروی ضدالتهاب مفصل استفاده می‌شود. اثرگذاری این دارو به‌ صورت تجربی اثبات شده است و اگر دچار دردهای مفصلی هستید، حتماً باید به ارتوپد مراجعه کنید.

داروی گیاهی برای استخوان درد سرماخوردگی

دمنوش‌های گیاهی مانند زردچوبه و زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی قوی هستند. این موارد می‌توانند به کاهش تورم در نتیجه دردهای مفاصل کمک کنند.

زنجبیل رنده‌شده و یک قاشق چای‌خوری زردچوبه تازه را به آب در حال جوش اضافه کنید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. مصرف این دمنوش می‌تواند برای رفع استخوان درد سرماخوردگی مناسب باشد.

مسکن گیاهی قوی برای پا درد

برای درمان دردهای ناحیه پا هم می‌توانید از چند داروی گیاهی ضد درد استفاده کنید. چه گیاهانی؟ تشت یا وانی را در حمام  با آب داغ پر و یکی از موارد زیر را به آب اضافه کنید. پاها را به مدت ۱۰ دقیقه داخل آب بگذارید:

 • ۲ قطره روغن نعناع، ​​۴ قطره اکالیپتوس، ۴ قطره روغن رزماری.
 • یک پیمانه چای نعنافلفلی.
 • ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) تنتور آرنیکا.

یادتان باشد که تنتور عصاره گیاهی محلول در اتانول است.

داروی گیاهی ضددرد عضلانی

گیاهان زیر هم در رفع دردهای عضلانی کاربرد دارند. به این موارد نگاهی داشته باشید:

 • اسطوخودوس.
 • رزماری.
 • نعنافلفلی.
 • اکالیپتوس.
 • میخک‌ها.
 • زنجبیل.

دمنوش گیاهی برای رفع سر درد

بهترین دمنوش برای سردرد و میگرن شامل موارد زیر می‌شود:

 • چای بابونه
 • چای نعناع
 • ​​چای زنجبیل
 • چای میخک
 • چای زردچوبه
 •  چای اسطوخودوس

داروی ضد درد

قوی‌ترین داروی ضد درد گیاهی

برای پیداکردن قوی‌ترین داروی ضد درد گیاهی باید مشکلتان را به‌درستی تعریف کنید. اثرگذاری هر دارو در مواردی مشخص است. درد پا یا مفاصل می‌تواند از نظر شدت و نوع متفاوت از دردهای نقاط دیگر بدن باشد. پس از یک نسخه نمی‌توانید برای موارد متنوع استفاده کنید.

در بسیاری از مواقع، مشکلات جسمانی با داروهای گیاهی رفع نمی‌شوند و نیاز به مراجعه به پزشکان متخصص وجود دارد. این موضوع را حتما جدی بگیرید و خوددرمانی با گیاهان دارویی را کنار بگذارید. برای دریافت نوبت ملاقات با پزشکان هم می‌توانید از روش نوبت دهی آنلاین سایت دکتردکتر استفاده کنید.

درباره داروهای ضددرد گیاهی سؤال دیگری برایتان پیش آمده است؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به نتیجه کمک کنیم.

منابع:

healthline.com

nutratea.co.uk

draxe.com

medicalnewstoday.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. ح:کشاورز می گوید

  سلام به همه عزیزان که این اطلاعات خوب را در اختیار ما میگذارند
  مادر من به علت گهنسالی وکارهای کشاورزی در گذشته که انجام داده الان انگشتان هر دو دستشان به شدت زیاد درد میگیرد که طاقت این درد غیر تحمل میشود به چندین متخصص رفته ایم ولی فایده نداشته ودیگر به هیچ وجه حاضر نیست به پزشک مراجعه کند
  ازشما خواهشی که دارم نام یک داروی گیاهی که درد ایشان را تسکین دهد به ما بدهید که برای ایشان تهیه کنیم تا اندکی درد ایشان را کم کند
  درضمم ایشان داروی گیاهی خیلی استفاده میکند ومشکلی با داروی گیاهی ندارد
  با تشکر فراوان از شما عریزان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر