شایع ترین بیماری های قلبی که باید نسبت به آن آگاه باشید

با شایع ترین بیماری های قلبی بیشتر آشنا شویم
اشتراک گذاری 36 نظر

بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ در بسیاری از جمعیت جهان است. شرایطی که عملکرد قلب شما را تحت تاثیر قرار می دهد از آن به عنوان بیماری های قلبی عروقی نام برده می شود. در ایجاد بیماری های قلبی عروقی عوامل زیادی از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، اضافه وزن و چاقی، مصرف دخانیات، دیابت، فعالیت فیزیکی ناکافی و رژیم غذایی نامناسب دخالت دارند.

بیماری های قلبی

بیماری های قلبی طیف وسیعی از شرایطی را که قلب شما را تحت تاثیر قرار می دهد توصیف می کند. واژه بیماری های  قلبی معمولا برای اشاره به حمله قلبی اشاره می‌شود، با اینحال بیماری های  قلبی شامل سایر بیماری‌های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی می‌باشد.

بیماری های قلبی در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر و ناتوانی بشر در اغلب کشورهای جهان هستند. این بیماریها در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا هست. اگرچه خطرات ناشی از بیماری های مسری بدلیل ماهیت واگیری آنها فوری و آنی تر است امّا عوارض ناشی از بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی عروقی ماندگارتر، پرهزینه تر و ناتوان کننده تر هستند.بیماری های قلبی عروقی شامل بیماریهای که بر قلب و خونرسانی به نواحی محیطی بدن اثر میگذارند. بیماری های قلبی به طور کلی است اشاره به شرایط دارد که باعث تنگ شدن عروق کرونری و یا مسدود شده آنها می شود که می توانید به یک حمله قلبی، درد قفسه سینه (آنژین) و یا سکته منجر شود. دیگر ناراحتی های قلبی، مانند آنهایی که عضله، دریچه های قلب خود را و یا ریتم تاثیر می گذارد، نیز در نظر گرفته اشکال بیماری های قلبی هستند.

شیوه زندگی ناسالم و عادات غذایی بد یکی از دلایل اصلی بیماری های قلبی است. مصرف دخانیات، رژیم ناسالم، چاقی، عدم فعالیت فیزیکی و استفاده مضر از الکل، عامل اصلی خطر بیماری قلبی است. بسیاری از انواع بیماری های قلبی را می توان با انتخاب شیوه زندگی سالم از بین برد.

شایع ترین بیماری های قلبی

انواع مختلف بیماری قلبی وجود دارد. برخی از بیماری های قلبی مادرزادی (مشکلات قلبی در هنگام تولد) هستند، در حالی که بیماری های عمده قلب در طول زمان ایجاد می شود و در مراحل بعدی زندگی تاثیر می گذارد. بعضی از آنها مادرزادی هستند (افراد مبتلا به مشکلات قلب)، اما اکثریت بیماری های قلبی در طول ایام زندگی ایجاد می شوند و بعدا زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از شایع ترین بیماری های قلبی را برای آشنایی بیشتر شما در زیر آورده ایم.

بیماری قلبی یک اصطلاح است که هر اختلال قلب را پوشش می دهد. بر خلاف بیماری قلب و عروق که مشکلات عروق خونی و سیستم گردش خون و همچنین قلب را توصیف می کند، بیماری قلبی تنها به مسائل و ناهنجاری های قلب مربوط می شود. انواع مختلفی از بیماری قلبی وجود دارد که بر قسمت های مختلف اندام تاثیر می گذارد و به روش های مختلفی اتفاق می افتد.

بیماری قلبی مادرزادی

این یک اصطلاح عمومی برای برخی از ناهنجاری های قلب است که از زمان تولد وجود دارند. عبارتند از:

 • نقص دیواره قلبی (Septal defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که یک سوراخ بین بتن های قلب وجود دارد. این بیماری گاهی اوقات با نام سوراخ در قلب معرفی می‌گردد.
 • نقص انسداد (Obstruction defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که جریان خون در دهلیزهای قلب کمی و یا بطور کامل بسته شده است.
 • بیماری قلبی سیانوتیک (Cyanotic heart disease)، بدلیل یک یا چند نقص در قلب اکسیژن کافی در بدن پمپاژ نمی‌شود.

آریتمی یا ضربان نا منظم قلب

آریتمی ضربان نا منظم قلب است. آریتمی قلبی یعنی تپش نامنظم قلب، آرتیمی بمعنی مشکل در ریتم تپش قلب می‌باشد. این بیماری زمانیکه پالس ها لکتریکی که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند، بهم ریخته و درست عمل نمی‌کنند، رخ می‌دهد. انواع ریتمی یا تپش نامنظم قلب شامل:

 • تاکی کاردی (Tachycardia)، یعنی زمانیکه قلب بسیار سریع می‌تپد.
 • باردی کاردی (Bradycardia)، یعنی زمانیکه قلب خیلی آرام می‌تپد.
 • فیبریلاسیون (Fibrillation) زمانی است که ضربان قلب نامنظم است.

ضربان قلب نامنظم معمول است و همه افراد آنها را تجربه می کنند؛ اما اگر این تپش خیلی متفاوت با تپش همیشگی بوده و یا بدلیل آسیب دیدگی و یا ضعف قلب باشد، باید جدی گرفته شود. تپش نامنظم قلب می‌تواند مرگ‌آور باشد. زمانیکه این تپش نامنظم طولانی مدت شده و یا باعث درد قفسه سینه شود، باید سریعا به بیمارستان مراجعه کرد.

کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy)

بیماری کاردیومیوپاتی، باعث تغییرات در ماهیچه قلب شده و این تغییرات توانایی قلب در پمپاژ خون را کاهش می‌دهد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی که به آن نارسایی احتقانی قلب نیز می‌گویند، زمانی رخ می‌دهد که قلب نتواند بطور موثر و کارا خون را در بدن پمپاژ کند.

حمله قلبی

سکته قلبی یا حمله قلبی، فرایندی هست که در آن قسمت هایی از عضله قلب به علت کاهش جریان خون کرونری (عروق خون رسان قلب) از بین می رود. سکته قلبی عموما زمانی رخ می دهد که در اثر انسداد ترمبوتیک (ناشی از لخته خون) در یکی از شریان های خونرسان قلب (کرونری) جریان خون در آن به طور ناگهانی مختل می گردد.

روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسم قلبی یک گروه از اختلالات قلبی کوتاه مدت (حاد) و بلند مدت (مزمن) که به علت تب حاد روماتیسمی رخ می دهد، است. آسیب به دریچه های قلب یک نتیجه معمول از تب روماتیسمی است.

شایع ترین بیماری های قلبی

عوامل ایجاد بیماری های قلبی

عوامل خطر برای توسعه بیماری های قلبی عبارتند از:

 • سن. پیری خطر ابتلا به بیماری های قلبی و تنگ شدن عروق و  از کار افتادگی عضله قلب  را افزایش می دهد.
 • جنس. مردان به طور کلی در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند. با این وجود، پس از یائسگی، خطر ابتلا به زنان افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی. سابقه خانوادگی بیماری های قلبی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش می دهد.
 • سیگار کشیدن. نیکوتین عروق خونی شما را کاهش می دهد و مونوکسید کربن می تواند بر روی پوشش داخلی آنها آسیب برساند و آنها را بیشتر به بیماری آترواسکلروز آسیب برساند. حملات قلبی در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
 • برخی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان. برخی از داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهند.
 • رژیم غذایی نامناسب رژیم غذایی با چربی زیاد، نمک، شکر و کلسترول می تواند به پیشرفت بیماری های قلبی کمک کند.
 • فشار خون بالا. فشار خون بالا کنترل نشده می تواند به سخت شدن و ضخیم شدن شریان ها منجر شود، انعقاد عروقی که از طریق آن جریان خون جریان می یابد.
 • سطح کلسترول خون بالا. سطح کلسترول بالا در خون شما می تواند خطر ایجاد پلاک ها و آترواسکلروز را افزایش دهد.
 • دیابت. دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. هر دو شرایط عوامل خطر مشابهی مانند چاقی و فشار خون بالا دارند.
 • چاقی وزن بیش از حد دیگر عوامل خطر دیگر را بدتر می کند.
 • عدم فعالیت فیزیکی فقدان ورزش نیز با بسیاری از انواع بیماری های قلبی و برخی از عوامل خطر دیگر آن همراه است.
 • فشار روانی. استرس بدون استرس ممکن است به شریان های شما آسیب برساند و سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی را بدتر کند.

علائم بیماری های قلبی

علائم بیماری قلبی بستگی به نوع بیماری و شرایطی دارد که بر فرد تاثیر می گذارد. با این حال، علائم رایج عبارتند از:

 • درد در ناحیه سینه که از طریق بدن حرکت می کند، از جمله سینه به گردن، پشت، شکم یا فک
 • سرگیجه
 • تعریق شدید
 • تهوع و استفراغ
 • سطح خستگی بالا
 • تند تر شدن ضربان قلب و تنفس
 • درد قفسه سینه

علل بیماری های قلبی

بیماری قلبی به علت آسیب به تمام یا بخشی از قلب، صدمه به شریان های عروق کرونر یا کمبود مواد مغذی و اکسیژن به اندام ایجاد می شود. برخی از انواع بیماری های قلبی، مانند کراتومیوپاتی هیپرتروفیک، ژنتیکی هستند. اینها، همراه نقایص مادرزادی قلب، ممکن است پیش از تولد یک فرد رخ دهد.

درمان بیماری های قلبی

دو خط اصلی برای درمان بیماری قلبی وجود دارد. در ابتدا، فرد می تواند برای درمان بیماری قلبی با استفاده از دارو تلاش کند. اگر این اثر دلخواهی نداشته باشد، گزینه های جراحی برای کمک به اصلاح مشکل در دسترس هستند. اگر شما علادم بیماری های قلبی را دارید و دنبال متخصص قلب عروق و خوب می گردید، ما در سایت نوبت دهی دکتر دکتر لیست بهترین متخصصان قلب و عروق را برای شما عزیزان تهیه کردیم. شما می توانید با مراجعه به لیست متخصصان قلب و عروق پزشک خود را انتخاب کنید و در تشخیص بهتر بیماری خود و درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید . طیف وسیعی از داروها در اکثر موارد بیماری قلبی وجود دارد. بسیاری از آنها برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می شوند. اگر درمان دارویی برای حل مشکل کار ساز نشد، تنها گزینه در دسترس جراحی قلب است. شایع ترین جراحی عبارتند از:

آنژیوپلاستی که در آن یک کاتتر بالون قرار داده شده تا عروق خونی تنگ شده را گسترش دهد که ممکن است جریان خون را به قلب محدود کند

جراحی بای پس عروق کرونر که اجازه می دهد جریان خون برای رسیدن به یک بخش مسدود شده از قلب در افراد مبتلا به آرتریت مسدود شده

جراحی برای تعمیر یا جایگزینی دریچه های قلب

 دستگاه ضربان ساز: دستگاه های الکترومغناطیسی یا دستگاه های الکترونیکی که قلب ضربان قلب را برای افراد مبتلا به آریتمی تنظیم می کنند

پیوند قلب

پیشگیری از بیماری های قلبی

از ابتلا بهبیماری های قلبی عروقی می توان  جلوگیری کرد. با انتخاب گزینه های هوشمند در رابطه با شیوه زندگی و عادات غذایی. تغییر سبک زندگی مانند ترک ترک سیگار، جلوگیری از چاقی، محدود کردن مصرف الکل و افزایش فعالیت بدنی، به شدت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و دانه های غنی باعث سلامت قلب می شود. تمرینات فیزیکی حداقل 30 دقیقه در روز می تواند به بدن شما شگفتی کند. ورزش منظم همراه با شیوه زندگی سالم قلب شما جوان و دلپذیر می کند.

 

بر گرفته از:

شایع ترین بیماری های قلب

هر آنچه باید راجب بیماری های قلب بدانید

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

36 دیدگاه در “شایع ترین بیماری های قلبی که باید نسبت به آن آگاه باشید

 • Avatar

  سلام
  ببخشید من یه دختر ۱۵ ساله هستم که چند سالی میشه هر چند وقت چندین بار در طول روز ابتدا سرگیجه شدید جوری که همه چیز سیاه میشه بعد تپش قلب شدید میگیرم جوری که دردش خیلی زیاد میشه بعد کم کم اروم میشه میشه راهنمایی کنید که چیز خطر ناکی هست یا نه!

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم
   با توجه به شرح حالتون از نظر کم خونی و تیرویید بررسی شین و به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید
  من۱۷
  حدودا۱۰روزی میشه که معده ام درد میکنه بی اشتها شدم
  از ۹سالگی هم درد درسمت چپ قفسه سینه دارم ب طوریکه نمیتونم تکون بخورم تیر میکشه وبانفس کشیدن بدتر میشد الان هم تواین ۱۰روز اینجوری شدم دوباره واطرافش هم درد میکنه هرازگاهی سرفه خشک هم دارم مشکل از قلب هست ایا؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   علایمتون تیپیک قلبی نیست بهتره اول از نظر گوارشی بررسی شین
   به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام من ۱۴ سالمه من ی چند وقت هست که تپش قلبم خیلی رو مخم میره با اینکه استرس ندارم .
  حس میکنم تنگی نفس دارم . و درد در قفسه سینه (بیشتر سمت چپ )دارم . فکم ،پشت گوش هام گردن کمرم و زیره بغل درد دارم(درد خفیف که کمی ازار دهنده است)سردرد دارم و چهار پنج ثانیه بعضی وقت ها سرم گیج میرع. و احساس میکنم گلوم میخاره. ایا این موضوع مشکل قلبیه و در حدی هست که با خانوادم در میون بزارم؟

  پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر
  دختر ۲۲ ساله هستم
  به مدت حدودا دو هفته هست که درد شدید در قسمت قفسه سینه سمت چپ کتف شونه و از بازو تا نزدیک بند انگشتام دارم .بعضی مواقع در همین هنگام شاهرگ دست چپم هم تیر میکشه
  همینطور ضربان قلبم تند شده نمیتونم درست نفس بکشم و جدیدا احساس میکنم ته حلقم چیزی گیر کرده و همش سرفه دارم
  ضمنا سمت راست سرمم خیلی درد میگیره
  هم اینکه به صورت ارثی چند نفر تو خانواده دریچه قلبشون گشاد هست
  میخواستم ببینم آیا منم دچار افتادگی دریچه شدم یا ممکنه بخاطر چیز دیگه ای باشه ؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز با این شرح حال نمیشه تشخیصی داد

   پاسخ
 • Avatar

  سلام ،من دختری ۲۱ساله هستم بعضی مواقع سمت چپ قفسه سینه احساس سنگینی و گرفتگی دارم ،تپش قلب و تنگی نفس هم بعضی مواقع دارم ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • Avatar

   سلام نوار قلب بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۱۵ سالمه
  حدود چهار ماه پیش هر چن روز ی بار قلبم به اندازه ی چند ثانیه درد میگرفت ولی توی همین چند ثانیه نمیتونستم درست نفس بکشم البته من آسم دارم
  این اتفاق دیگه تکرار نشد ولی الان حدود یک ماه هست که هر روز حتی گاهی اوقات روزی چندبار قلبم درد میگیره و این درد حدود پنج دقیقه طول میکشه ولی دردش شدید نیست
  این میتونه نشانه بیماری قلبی باشه ؟
  لطفا کمکم کنید خیلی ممنون

  پاسخ
  • Avatar

   سلام نه اين درد قلبي نيست درد عصبي عضلاني هست

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دکتر حامد هستم ۲۲ساله. من یک مدتی میشه احساس درد وسنگینی در ناحیه قفسه سینه و گاهی ناحیه چپ سینه ام دارم که حدودا یک دقیقه طول میکشه .آیا نشانه بیماری قلبیه؟

  پاسخ
  • Avatar

   سلام در سن شما بعيده بيشتردرد عضلاني ميخوره باشه اما بهتره اكو قلب هم بديد

   پاسخ
 • Avatar

  سلام حامد هستم ۲۲ساله. دکتر یک ماه میشه که من در ناحیه قفسه سینه وگاهی ناحیه چپ سینه ام احساس درد میکنم که حدودا یک دقیقه طول میکشه و همین طوراحساس سنگینی در قفسه سینه ام دارم آیا نشانه بیماری قلبیه ؟

  پاسخ
  • Avatar

   سلام احساس سنگيني در قفسه سبنه بله قلبي هست بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من ۱۷ سالمه من یه ماه بود به علت فوت پدرم خیلی استرس و نارحتی می کشیدم شب ها به دلیل تپش قلب نمی خوابیدم و الان یکی دو روزه کمی تنگی نفس و کمی درد پا در هنگام راه رفتن و کمی درد در قلب دارم آیا می تونه نشانه بیماری قلبی باشه یا از عوارض استرس هست در ضمن من واریکوسل گرید ۱ هم دارم
  تورو خدا جواب بدین

  پاسخ
  • Avatar

   سلام نه اصلا اينها بدليل اضطراب هست
   بهتره كه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  من ۱۳ سالمه
  دوساله که آریتمی شدید دارم
  از یک هفته قبل نفسم سنگین شده
  پنج روز پیش قلبم درد گرفت خیلی شدید نبود اما واقعا غیر قابل تحمل بود
  امروز برای بار دوم قلبم خیلی خیلی شدید تر تیر میکشید قبلش هم دست چپم خواب رفته بود سعی کردم بخوابم ولی اون موقع بود که درد قلبم شروع شد خیلی بی قرار شدم
  به اندازه کافی روزی دوازده لیوان آب میخورم
  به خانوادم هم نگفتم لطفا راهنمائی کنید

  پاسخ
  • Avatar

   سلام نوار قلب بديد لطفا تا مشخص شه آريتميتون از چه نوعي هست چون بعضي وقتا ممكنه فقط اضطراب و افزايش ضربان قلب باشه
   اكو قلب هم بايد بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   پاسخ
   • Avatar

    ممنون از راهنمائیتون

 • Avatar

  سلام من دوسال پیش دچار تپش قلب شذم که دایمی نیود این تپش قلبم ادامه پیدا کرده الان تقریبا همیشگی شده قبلا در اثر فعالیت بود الان تا یه تکون هم میخورم یا ثابت یه جا مینشینم این تپش قلب رو دارم و من به خاطر کرونا همش خونه هستم از پارسال بهمن تا الان دچار مشکلات روحی هم شدم و قلبم این مدت دردش بیشتر شده و میگیره ول می‌کنه و درد های مختلف داره اینها علایم چه بیماری هست و باید چی کار کنم ؟ دوسال پیش دکتر برایم داروی پراپرانول ۱۰ نوشت و کفت هر وقت دچار این حالت شدی مصرف کن که من یک بار اونم در این ایام مصرف کردم

  پاسخ
  • Avatar

   سلام مجددا نوار قلب بديد و بر اساس تعداد حملات تپش قلبتون و نوار قلبتون دارو بايد مصرف كنيد
   حتما متخصص قلب بايد ويزيتتون كنن

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقتتون خوش بنده ۲۱ سالمه و گاهی احساس تپش قلب و احساس بدی بهم دست میده مثل گرفتگی قلب و امروزم برا اولین بار دست چپم یکم درد می کرد یه بارم رفتم اکو گرفتم چند سال قبل اما گفتن کاربت نیست وقتی اعصابم داغون میشه و استرس بهم دست میده این جوری میشم نمی دونم مشکل دارم یا ن طبیعی هست

  پاسخ
  • Avatar

   سلام اين حالتتون بدليل اضطراب هست
   به متخصص قلب مجددا مراجعه كنيد تا بر اسنس نوار قلب و اضطرابتون دارو تجويز كنند

   پاسخ
   • Avatar

    با سلام من جوان ۲۱ ساله هستم و از ۱۸ سالگی کم کم قلبم درد میگرفت تا اینکه رفتم دکتر و گفتن که به دلیل فرو رفتن یکی از رگ های دور قلب به داخل آن ،باعث ضربان شدید قلب میشه و فشارم بالا می ره. درضمن گفتن که مادر زادی هس . حالا میخام از شما بپرسم که آیا میتونه از ضربه باشه واینکه میشه عمل کرد یا نه . ممنون

   • Avatar

    سلام بايد دقيق اسم بيماريتونو بگيد، و اينكه تحت درمان دارويي هم باشيد
    اسم بيماريتونو نگفتن؟

   • Avatar

    ممنون از شما بابت پاسخ گویی دقیق شما

 • Avatar

  با سلام جوانی۳۶ساله قبلااعتیادبه تریاک داشتم یکسال آن رانرک کردم ناگهان ضربان قلبم خیلی کند شدبطوری که احساس یخ بودن قلبم را داشتم بعد مدتی دردشدیددرقفسه سینه واحساس کرخ شدن داشتم دارو مصرف میکنم ولی شبها در خواب ضربان قلب پایین میاد؟ کار هم میکنم واعتیاددارم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   باید نوار قلب و اکو بدین دوست عزیز
   به متخصص قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام ببخشین من یه ۶ماهی میش که درد شدید گردن و سردرد درد پشت دارم ام ار ای رفتم گفتن مشکلی نداری ایا ممکنه مشکل قلبی باشه

  پاسخ
  • Avatar

   سلام چند سالتونه؟ درد گردن شبيه درد قلبي نيست

   پاسخ
 • Avatar

  مرسی و متشکرم از مدیر سایت

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   ??

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام خانمی۳۵ ساله هستم که تقریبا نزدیک به ۴ یا ۵ سال هست که در اکثر مواقع تپش قلب دارم بطوریکه ناتوان از انجام هر کاری هستم و احساس خفگی میکنم دو بار از قلبم اکو گرفته شد که بار اول تشخیصشون افتادگی دریچه میترال بود ولی برای اطمینان گفتن که هولترینگ برای بررسی بیشتر وصل شود و بار دوم هم گفتن که حتما باید تست ورزش انجام شود چون مشکوک هستش ولی بنده مراجعه نکردم.الان مدتی هستش که قلبم تقریبا هرروز درد میکند و درد آن به بازو و دست چپم و احساس سوزش وسط سینه و یا نزدیک گردن و گاهی کتفم و پشت کمرم دارم. میخواستم نظر دکتر محترم رو در مورد قلبم بدونم ممنون از شما

  پاسخ
  • Avatar

   سلام
   طبق دستور پزشک متخصص قلب جهت تست ورزش اقدام کنید

   پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص قلب و عروق