صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • ۴۱۶۱۸۷ بازدید
 • 1,487
علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ پاسخ کامل این سوال را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید. ما به بررسی کامل دلایل وجود خون در مدفوع پرداخته‌ایم.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات مربوط به سیستم گوارش باشد. وجود خون در مدفوع، نشان‌دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود.)

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای ما ترسناک است. علت‌های وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد. در ادامه به معرفی علل مشاهده خون در مدفوع می‌پردازیم.

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقداماتی برای نرم‌ کردن مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ‌های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا هموروئيد گويند. واريس حاصل اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولانی‌مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از: بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD با مصرف داروهایی که شامل استروئیدها و عوامل ایمن‌سازی هستند انجام می‌شود. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است. ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

سرطان روده

وجود مدفوع خونی نشان‌دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌تواند علت وجود خون در مدفوع باشد. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون‌زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ نشان از ديورتيکوليت دارد.

وجود اين ديورتيکول‌ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول‌ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

چه زمانی برای مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مشاهده خون در مدفوع لازم است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند و در ادامه روند درمان شما را آغاز کند.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد، آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع را درخواست می‌کند. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون غربالگری مدفوع: این آزمایشی است که وجود خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.
 • معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.
 • (EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف‌پذیر با دوربین کوچک در انتها، از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع‌آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.
 • سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، ممکن است سیگموئیدوسکوپی پیشنهاد شود.

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در مطب دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد.

بهبود سبک زندگی در درمان خون در مدفوع

موارد ساده‌ای که می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید به بهبود علائم شما و کاهش مشاهده خون در مدفوع کمک می‌کند؛ از جمله:

 • اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
 • نشستن در حمام گرم
 • اجتناب از خوردن غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم دچار مشکل خون در مدفوع شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,487 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام 36 سال دارم سه چهار روزه که بعد از مدفوع یک یا دو قطره خون میاد خیلی نگرانم اما هیچ گونه شکم درد ندارم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام بدليل هموروئيد هست اما چون خون روي مدفوعتون ريخته بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد
   مواد غذايي فيبر دار بخوريد و روزانه دو ليتر آب مصرف كنيد

 2. سلام
  سه چهار هفته ای است که هنگام مدفوع احساس التهاب در پایان مجاری گوارش دارم و بعد از مدفوع هم مدفوعم روبه قرمزی میره و روان تر میشه و بعد از دفع هم یه حالتی شبیه اسهال دارم اما اسهالم نیست اولش گفتم شاید مال غذا باشه ولی ادامه داشته . می تونید راهنماییم کنید با تشکر

  • سلام باید آزمایش مدفوع و کشت آن انجام شود
   چون بیشتر از ۲ هفته طول کشیده نیاز به آزمایش است

   • ممنون خانم دکتر اما به خاطر کرونا حقیقتش می ترسم که برم بیمارستان. میشه یک دارویی یا قرصی پیشنهاد بدید که از داروخونه بگیرم .جهت راهنمایی بیشتر بگم که 33 سالمه و ببخشید هنگام مدفوع خودم احساس زخم یا عفونتی در انتهای راه مدفوع احساس میکنم ،در مدفوعم هم انتهاش با کمی قرمزی و خون آبکی (آخرش اسهال مانند) همراه است و خودم آثار چرک رقیق شبیه مخاط بینی درش دیدم. آرامش ازم گرفته خانم دکتر میتونید یه دارویی یا نسخه ای بگید که تهیه کنم ممنون میشم ازتون.

    • توصیه به انجام آزمایش است
     اما اگر اصلاً امکان ویزیت و آزمایش ندارید فعلاً می توانید قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد تا یک هفته مصرف شود

 3. سلام خانم دکترلطفا راهنمایی کنید بنده از دو روز قبل دچار خون ریزی روشن شدم وهمچنین لرز وگاهی تهوع وبیحالی و زربان قلبم بالاست میخواستم ببینم مشکل چیه ممنون

  • سلام اگر حجم خونریزی زیاد است باید ویزیت شوید و بررسی از نظر حوزه گوارشی انجام شود

 4. سلام من 19 سالمه بیماری همورئید دارم تقریبا دوساله دارم و یبوستم خیلی شدیده گاهی و وقتا اسهال میگرم و برای دومین برا تو مدفوعم خون میبینم ،چیکار کنم تا این بیماری هموروئید بره?

  • سلام هموروئيد هستش، نبايد بذاريد يبوست شويد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   پماد انتي هموروئيد هم بزنيد
   سبزي و ميوه مرتب مصرف كنيد
   اگه باز تكرار شد بايد توسط متخصص داخلي ويزيت شوبد

 5. سلام
  خانوم دکتر من دیروز بعد از مدفوعم چند قطره خون چکید.
  امروزم دل پیچه دارم و بعد از مدفوع ، اخرش خون دیدم روی مدفوع.
  باید چه کار کنم

  • سلام
   آیا اسهال یا یبوست دارید ؟
   آیا سابقه قبلی بواسیر دارید ؟
   آیا تب دارید؟

 6. با سلام من ۱۷ سالم هست و در ۲۰/۱۱/۹۰ پیوند کبد کردم از س سال گذشته هر سال ی بار توی مدفوعم خون دیدم دکترهم رفتم اما فایده ایی نداشته امسال تابستون بازم خون دیدم توی مدفوعم و دیگه نبود تا امروز دوبار ک دستشویی رفتم خون دیدم زیر شونه ام هم انگار سوزن سوزن میشه وتوی شکمم احساس درد دارم لطفاًراهنمایی کنید من باید چیکار کنم ؟

  • سلام اگه خون روشن ديدي بدليل يبوست دياد و هموروئيد هست
   شربت لاكتولوز هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   اگه خون تيره ديديد بايد از نظر زخم معده بررسي شيد و اندوسكوپي بديد
   به نظرم با توجه به شرايطتون بهتره توسط
   متخصص گوارش ويزيت شويد

 7. سلام.من یه دختر18ساله هستم چندوقتی مدفوعم هنگام عادت ماهیانه سفت میشدوالان بعدازاتمام عادت ماهیانم دفع مدفوعم دوباردرروزباسوزش ودرآخربا یه قطره خون همراه بودعلتش چیه؟
  نگرانم

  • سلام بدليل يبوست هست
   قبل از پريودتون و در دوران پريودتون شربت لاكتولوز هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   مايعات زياد بخوريد فيبر و ميوه هم زياد مصرف كنيد

   • سلام خانوم دکتر خسته نباشید
    ۲۷ سالمه همراه با مدفوعم خون دیدم حجمش کم بود قبل دستشویی رفتن هم شکم درد دارم(چن روزی قطع میشه دوباره شروع میشه)
    قبلا هم اینطوری بودم ولی آزمایش اینا رفتم هیچی نشون نداد و الان دردش نسبت به قبل بهتر شده با مصرف دارو
    علتش چی میتونه باشه؟🙏

    • سلام دوست عزیز باید از نظر کولیت بررسی شوید
     با توجه به علایمتون نیاز به انجام کولونوسکوپی میباشد
     به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

   • سلام خسته نباشید جوان ۱۷ ساله هستم حدود ۳ هفته هست که یبوست هستم و توی این ۳ هفته حدود ۲ بار توی مدفوعم خون خیلی کمی دیدم هیچ درد و سورشی هم ندارم فقط وقت دفع ناحیه ی سمت چپ مقعدم سوزش میگیره ممنون میشم راهنمایی کنید
    معمولا اینجور بیماری ها امکان داره با دارو خوب بشه؟

    • سلام
     پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت استفاده کنین
     برای رفع یبوست مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر بخورین
     اگه برطرف نشد قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
     اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

 8. سلام من مادرم ۸ ماه پیش عمل هموروئید داشتن…بعد از عمل تا ۲.۳ ماه گاهی چند قطره خون ریزی داشتن…بعد از اون دیگه مشکلی نبوده امروز گفتن یه مقدار لخته خون در مدفوعشون دیدن…جای نگرانی هست؟

  • سلام
   باید سعی کنند که یبوست نداشته باشند
   بنابر این باید از ملین ها استفاده نمایند
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف نمایند در صورت تکرار جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنند

 9. سلام من مادرم ۸ ماه پیش عمل هموروئید داشتن…بعد از عمل تا ۲.۳ ماه گاهی چند قطره خون ریزی داشتن…بعد از اون دیگه مشکلی نبوده امروز گفتن یه مقدار لخته خون در مدفوعشون دیدن…جای نگرانی هست؟

  • سلام بهتره توسط پزشكتون دوباره ويزيت شويد
   چون لخته خون بوده

 10. سلام علت خون در دفوع چیست و من همیشه چشمام هم پر از خون هستش لرز دست زیاد دارم وزنم هم کاهش دارم هم افزایش. همیشه سمت پایین شکمم احساس باد میکنم

  • سلام بدليل خونريزي از دستگاه گوارش هستش
   اگه خون تيره هست منشا معده هست
   اگه خون روشن هست منشا روده بزرگ هستش
   بهتره به متخصص گوارش مراجعه كنيد

 11. پسرم چهارماهش از عصر تا حالا دوبار مدفوع کرده داخل مدفوش خون بوده میشه مشکل داشته باشه

  • بنا جهت بررسی لازم است و به متخصص اطفال یا فوق تخصص آلرژی مراجعه نمایید

 12. سلام یکی دو سه روزه دفع متفوع برام سخت شده مدفوعم هم سیاه هست امروز متوجه شدم 5 6 قطره خون چکه میکنه چیکار کنم؟

  • سلام شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥-١٠ سي سي بخوريد
   خونريزيتون بدليل هموروئيدتون هست اما باز هم بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

   • با این وضعیت ویروس نگرانم برم پیش دکتر , نمیتونید راهنمایی کنید آیا هموروئيد چیز نگران
    کننده ای هست؟

    • نه نگران كننده نيست
     اورژانسي نيست اما حتما معاينه شيد
     فقط اينكه نبايد بذاريد يبوست شويد مايعات و ميوه زياد بخوريد
     شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد

 13. با سلام۱۸ سالم هست پدر و برادرم همورویید دارند من حدود ۲ ماهه که هر وقت موقع مدفوع زور زیادی میزنم کمی خون انتهای مدفوع وجود دارد اما امروز بعد از کلی زور زدن خون انتهای مدفوع بیشتر شد و یکقطره خون هم روی ان افتاد خون انتهای مدفوع به حالتی است که انگار یه قطره روی ان کشیده شده خیلی ترسیدم میخواستم راهنمایی کنید

  • سلام بدليل هموروئيدتون هست
   نبايد يبوست يا مدفوع خشك داشته باشبد روزي دو ليتر اب بايد بخوريد
   ميوه و سبزي و سالاد بيشتر بهوريد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي مصرف كنيد و چون خون رو مدفوعتون ريخته بايد توسط متخصص گوارش معاينه شويد

 14. سلام من ۲۲ سالمه و سابقه بیماری پولیپ روده دارم و داروی مزالازین ۵۰۰ مصرف میکنم و با زور مدفوع میکنم بعضی مواقع قبض هستم و خون زیادی همراه با مدفوع از دست میدم به نظر شما مشکل چیه که خونریزیم قطع نمیشه؟

 15. با سلام، الان مدت 4،5روزه که بهنگام دفع مدفوع خونریزی دارم البته قبل از دفع یک سوزش خفیف هم دارم وخونریزی یا قبل از دفع است یا پس ازدفع بطور کاملا جدا از مدفوع میباشد لطف کنید راهنماییم کنید ک بدجوری اضطراب گرفتم. ممنون

  • سلام اگر حجم خون کم است و به شکل قطره قطره انتهای مدفوع است
   می‌توانند به علت هموروئید یا شقاق مقعد باشد
   باید از یبوست خودداری کنید و مایعات زیاد بخورید و شربت لاکتولوز صبح و شب ۵ سی سی مصرف کنید
   همچنین شیاف آنتی هموروئید شبی یک عدد مصرف شود

 16. سلام.من ۱۷سالمه دوبار در مدفوع خون دیدم درحد یه قطره ویکم هم یبوست دارم …مشکل چی میتونه باشه؟

  • سلام علت احتمالاً یبوست و آسیب به مقعد است
   برای برطرف شدن یبوست مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون در غذا و برگه آلو و زردآلو بخورید هچنین شربت‌لاکتولوز هر ۸ ساعت ۵ سی سی بخورید

 17. سلام يك سال هست خون داخل مدفوع ميبينم دكتر شيافت هموريد برام داد كزاشتم خوب شدم دوباره خون مبينم مشكل سينوزيت دارم قرص انتي بوتيك مخورم خون ريزي شروع ميشه لطف ميكنين راهنما كنين ممنون ميشم

  • سلام سينوزيتتون ربطي به خونريزيتون نداره
   اگه شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   پماد انتي هموروئيد باز استفاده كنيد اما مجددا بايد از نظر پيشرفت هموروئيدتون معاينه شويد

 18. سلام من ۱۸ سالمه برای دومین بار خون تو مدفوع دیدم کم خونیم دارم میتونه مشکلم جدی باشه

  • سلام احتمالا يبوست داشتيد كه باعث هموروئيدتون شده و اون منجر به خونريزي شده
   اما توصيه ميكنم توسط متخصص گوارش ويزيت شويد تا معاينتون كنن

 19. سلام من ۵۵ سالمه و تقریبا دوماه میشه که در مدفوع خون دیدم و به پزشک مراجعه کردم آزمایش رفتم ولی چیزی نبود
  شکم درد هم داشتم الان یکی دوبار در مدفوع لخته دیدم ب نظرتان مشکل چی میتونه باشه
  خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام ممكنه بدليل هموروئيد باشه يا بدليل پوليپ روده
   اما چون بالاي ٤٠ سال داريد بايد كلونوسكوپي شويد

 20. سلام هر چند گاهی مثلا در سال ۳ بار یا ۴ با بعد از مدفوع کردن که ممکن است با زور زدن همراه باشد پس از آن چند قطره خون سیاه ویا روشن بچکد ودو باره خوب میشود درد وسوزش هم تقریبا ندارد راهنمایی کنید

  • سلام بدليل هموروئيد هست ( زياد زور ميزنيد منحر به هموروئيد شده)
   مايعات زياد بخوريد ( روزي دو ليتر) ميوه هم زياد مصرف كنيد
   اصلا نذازيد دچار يبوست شويد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   توسط متخصص گوارش هم بصورت حضوري ويزيت شويد

 21. سلام.
  محمد هستم ۶۵ ساله. الان ۲ روز است که بعد از مدفوع کردن خون تازه بصورت جدا (تقریبا بصورت کف فشرده و نه لخته) و یا الیاف در داخل مدفوع مشاهده میکنم هیچ ناراحتی در شکم یا دستگاه گوارش ندارم و همیشه براحتی مدفوع میکنم
  لازم به توضیح است از ۵ روز قبل عوارض سبک کرونا دارم و تحت درمان دکتر هستم
  لطفا در مورد علت مشاهده این خون توضیح فرمایید ممنون

 22. سلام من ۲۲ سالمه چند روزی هنگام دفع مدفوع احساس سوزش دارم حالتی مثل اینکه انتها مقعد زخم باشه،امروز برا اولین بار خون مشاهده کردم به همراه مدفوع درحد چند قطره
  ایا لازمه برم دکتر؟ سابقه رفلاکس معدا هم دارم

  • سلام چون خون روي مدفوعتون ريخته بهتره توسط متخصص گوارش ويزيت شويد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد

 23. سلام.من ۱۵ سالمه و اولین بار روی مدفوعم مقدار کمی خون اومد.مشکل چیه جدیه یا اینکه درست میشه؟خواهشا کمک کنید

  • سلام بدليل يبوستتون هست كه هموروئيد ايجاد كرده اما چون خون روي مدفوعتون هست بايد توسط
   متخصص گوارش ويزيت شويد
   شوبت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد

 24. سلام من ۲۳ سالم امروز برای اولین بار بعد از مدفوع در حد چند قطره خون رقیق روشن دیدم می تونه چی باشه ؟البته من سابقه یبوست هم دادم

  • سلام ميتونه بدليل هموروئيد باشه اما چون خون روي مدفوعتون بوده بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

  • سلام من ۱۴ سالمه امروز برای اولین بار روی مدفوعم خون امد دلیلش چیه ؟

   • سلام بدليل هموروئيدتون هست كه بدليل يبوست ايجاد شده اما چون خون روي مدفوعتون بوده بايد بصورت خضوري توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 25. سلام من 18 سالمه سابقه بواسیر یا یبوست و اینا نداشتم هیچ دردی هم نداشتم امروز خیلی عادی رفتم دستشویی بعد از مدفوع کردن دیدم چند قطره خون روشن اطراف مدفوع هستش و یکمم قسمتی از مدفوع تیره متمایل به قرمزه مشکل از چی میتونه باشه یدفه ترسیدم چون تا حالا مشکلی نبوده چی میتونه باشه؟

  • سلام اگر حجم خون زیاد است یا مدفوع قیری و چسبنده و بد بوست باید ویزیت شوید
   اما اگر علایم فوق وجود ندارد و یا خون در مدفوع تکرار نشود فعلا نیاز به اقدامات اورژانسی نیست
   همچنین می توانید جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 26. با سلام من 20 سالمه و حدود دو سال پیش برای اولین بار خون در مدفوع دیدم اما این خون از آن زمان تا الان شاید هر ماه یا هر دو ماه در بازه 3 یا 4 روزه در مدفوعم دیده می شده (البته بوده وقت هایی که شش ماه هم از این خون خبری نبوده)و دیگه ازش خبری نبوده همچنین وقتی همچین اتفاقی می افته احساس سوزش خفیفی در ناحیه مقعد دارم و از فامیل های درجه یک من دو نفر بواسیر دارند. لازم به ذکر است که خون به شکل مخلوط در مدفوع وجود ندارد و جدا از آن بیرون می آید و مقدار آن هم در هر بار متفاوت است. با این توضیحات وجود خون در مدفوع من چه علتی می تواند داشته باشد؟

  • سلام با توجه به علایم که گفتین احتمالاً بواسیر خفیف یا شقاق مقعد مطرح است

 27. باسلام من ۳۸سالمه .مدتی هست در موقع دفع خون ودرد زیادی دارم طوری که بعد دستشویی نمی‌تونم بشینیم ..وساعتها درد دارم .میشه راهنمایی کنید ..

 28. سلا خانم دکتر خسته نباشید ۳۲ساله هستم
  اول محرم عمل اپاندیس در بیمارستان پیامبران داشتم یک ماه بعدش جای عملم کمی سفت شده بود به پزشک مراجعه کردم سونو نوشتن و بنده انجام دادن گفتن محل عمل خیلی کم التهاب داره و الان چند روز در مدفوع خون میبینم فقط اول صبح اتفاق میفتد مدفوع هیچ تغییری نکرده با وجود کرونا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم

 29. با سلام . حدود ۳ یا ۴ روزی هست احساس غش در کمر شدم و هیچ علامتی از پریودی در خود ندیدم با اینکه سنم ۴۲ ساله و چند ماهی هست که پریود من ۱۶ روز یکبار شده . هیچ علامتی از خون در رحم ندیدم . امروز صبح برای اولین بار در مدفوع خودم خون خیلی زیادی دیدم که خیلی ترسیدم . دوست دارم علتشو بدونم

  • سلام اگر حجم خون زیاد و مکرر است یا مدفوع تیره رنگ و غیری و چسباندن دست باید از نظر خونریزی گوارشی بررسی شوید و آندوسکوپی دهید

 30. سلام عذر میخام من ۲۰سالمه و برای اولین بار سرگیجه داشتم وقتی رفتم دستشویی خونریزی داشتم شدید نبود و داخل مدفوع هم نبود برای اولین بار اینجوری شدم و یک هفته ایم است ک مدفوعم خیلی کمه و امروز خونریزی داشت رنگش طبیعی بود اگه جواب بدین ممنون میشم خیلی استرس دارم

  • سلام بدليل يبوست بوده ( سابقه يبوست كه هموروئيد ايجاد كرده و باعث خوني شدن مدفوعتون شده)
   بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد و از نظر شدت هموروئيد يا ساير علل چك شيد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر