طول درمان سرماخوردگی چقدر است؟ (به‌همراه ویدیو)

خلاصه این مقاله را بشنوید

طول درمان سرماخوردگی چقدر است؟ چقدر طول می‌کشد که از دست علائم آن خلاص شوید؟ در بیشتر موارد، طول درمان سرماخوردگی ۷ تا ۱۰ روز است. واقعیت این است که راه‌کار مشخصی برای درمان قطعی این بیماری رایج وجود ندارد اما با این حال، روش‌ها و توصیه‌هایی هستند که می‌توانند به درمان کمک کنند. گاهی هم نیاز به مراجعه به پزشک پیش می‌آید. اگر علائم سرماخوردگی شدید شوند، روی بخش‌هایی مانند گوش، حلق و بینی اثرات منفی می‌گذارند. در این صورت باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در ادامه درباره مدت‌زمانی صحبت می‌کنیم که درگیر سرماخوردگی می‌شویم. از مراحل ابتلا و مدت‌زمان درگیری با عوارض سرماخوردگی هم می‌خوانید.

طول درمان سرماخوردگی چند روز است؟

به‌ طور میانگین، ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا علامت‌های سرماخوردگی از بین بروند. سرماخوردگی عفونتی ویروسی در مجرای تنفسی فوقانی است؛ یعنی بینی و گلو. ابتلا به سرماخوردگی عوارض ناخوشایندی دارد و انرژی‌تان را از بین می‌برد.

آبریزش بینی، گلودرد، جمع‌شدن آب در چشم‌ها و سرفه از علائم سرما خوردگی جدید هستند. با درمان سریع سرماخوردگی می‌توان بین 3 روز تا یک هفته آن را درمان کرد. البته این در شرایطی اتفاق می‌افتد که سرماخوردگی ساده باشد و برای درمان آن خیلی زود اقدام کرده باشید.

طول درمان سرماخوردگی کودکان

طول درمان سرماخوردگی در کودکان معمولا بیشتر از بزرگ‌سالان است. حدود ۲ هفته طول می‌کشد تا کودکان به‌ طور کامل بهبود پیدا کنند. تعداد دفعاتی که آنها به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند هم بیشتر است. بزرگ‌سالان تقریباً ۲ تا ۴بار در سال سرما می‌خورند اما این رقم برای کودکان ۶ تا ۸ مرتبه است. علائم سرماخوردگی در کودکان به این صورت است:

 • بی‌اشتهایی
 • دشواری در خوابیدن
 • بی‌قراری
 • دشواری در شیرخوردن

طول درمان سرماخوردگی کودکان هم چند هفته است اما باید مدام علائم آنها را زیر نظر بگیرید و ببینید که مشکلات زیر در حال وقوع هستند یا خیر:

 • عفونت گوش؛ ببینید که کودک دچار خارش یا درد در گوش هست یا خیر.
 • عفونت سینوسی؛ اگر آبریزش و گرفتگی بینی بیشتر از ۱۰ روز طول بکشد، امکان دارد که سینوس‌ها عفونت کرده باشند. گاهی، تب و درد در ناحیه صورت هم در چنین شرایطی رخ می‌دهند.
 • عفونت سینه؛ اگر کودک دچار علائمی مانند سختی تنفس است، مثلا سوراخ‌های بینی‌اش برای نفس‌کشیدن بسیار باز می‌شود، تندتند نفس می‌کشد یا دچار خس‌خس سینه است، امکان عفونت سینه وجود دارد.

در ویدیوی طول درمان سرماخوردگی نکات بیشتری را در این‌باره گفته‌ایم:

play-rounded-fill

مراحل سرماخوردگی را می‌شناسید؟

سرماخوردگی معمولاً ۳ مرحله دارد. در هریک از این مراحل هم نشانه‌هایی متفاوت بروز می‌کنند. برای اینکه بدانید طول درمان چقدر است، باید با این مراحل آشنا باشید:

مشاوره تلفنی یا متنی با دکتر گوش، حلق و بینی

نشانه‌های اولیه

این نشانه‌ها در حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت بعد از تماس با ویروس بروز می‌کنند. برای نمونه، احساس می‌کنید که دچار خارش یا زخم‌شدن گلو هستید. گاهی هم انرژی کافی ندارید و بی‌حال می‌شوید. این علائم چند روز با شما خواهند بود.

نشانه‌های اوج بیماری

۲ تا ۳ روز بعد از شروع نشانه‌های اولیه، علائم بیماری شدیدتر می‌شوند و متوجه بروز مشکلات زیر هم می‌شوید:

 • گرفتگی بینی یا آبریزش آن
 • جمع‌شدن آب در چشم‌ها
 • عطسه‌کردن
 • تب اندک
 • سردرد
 • سرفه

نشانه‌های نهایی

بعد از دوره اوج بیماری، همچنان ۳ تا ۵ روز درگیر آبریزش و گرفتگی بینی خواهید بود. در این مرحله، متوجه می‌شوید که ترشحات بینی‌تان به رنگ سبز یا زرد درآمده است. این تغییر رنگ نشانه دفاع سیستم ایمنی بدن از شما در مقابل سرماخوردگی است. برخی از افراد در طول درمان سرماخوردگی زیاد عطسه می‌کنند و خستگی بدنی دارند. چنین علامت‌هایی می‌توانند چندین روز طول بکشند.

کیپ‌شدن و گرفتگی بینی در سرماخوردگی چقدر طول می‌کشد؟

التهاب بینی در دوران سرماخوردگی زیاد و دچار کیپ‌شدگی و گرفتگی می‌شود. دوره نهفتگی بیماری (یعنی زمانی که با ویروس جدید سرماخوردگی و عوامل بیماری‌زا تماس پیدا کرده‌اید تا ظهور نخستین نشانه‌ها) در حدود ۴۸ ساعت است.

بسیاری از افراد بعد از ورود ویروس به بدنشان در همان ساعت‌های اولیه دچار کیپ‌شدن بینی می‌شوند. مواد بیماری‌زای موجود در مخاط در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اولیه بیماری بسیار زیاد هستند.

گرفتگی بینی به‌ احتمال زیاد، پیش از شروع مراحل بعدی مانند شروع سرفه از بین می‌رود. گاهی هم این علامت همچنان در روزهای آینده سرماخوردگی باقی می‌ماند.

طول درمان سرماخوردگی

آبریزش بینی در سرماخوردگی چقدر طول می‌کشد؟

۲ تا ۳ روز بعد از نخستین نشانه‌های شروع سرماخوردگی، آبریزش بینی به اوج خود می‌رسد. این حالت می‌تواند تا یک هفته ادامه پیدا کند. آبریزش با ترشح مخاطی بی‌رنگ و آبکی شروع می‌شود. با ادامه پیداکردن سرماخوردگی، رنگ ترشحات به زرد و سبز هم تغییر می‌کند.

تغییر رنگ نشانه خوبی است و ثابت می‌کند که سیستم ایمنی با اعزام گلبول‌های سفید به جنگ عوامل بیماری‌زا در حال بهبوددادن به اوضاع است. با این حال، اگر بیشتر از ۱۰ روز، همچنان ترشحات زرد و سبز در مخاطتان وجود دارد، یعنی عفونت ویروسی نبوده و منشأ باکتریایی داشته است. این حالت نیاز به پیگیری جدی و مراجعه به پزشک دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

بیشتر سرماخوردگی‌ها در طول ۱ تا ۲ هفته درمان می‌شوند اما اگر علائم و عوارض بیماری در طی ۱۰ روز تغییری نکرد و سبک‌تر نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر طول درمان سرماخوردگی بیشتر از این مدت شود، باید به آن رسیدگی کنید و نگذارید که مشکلات جدی‌تری به وجود بیاید.

چنانچه علائم زیر هم در طول دوران سرماخوردگی در شما بروز کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید:

علائم خطرناک سرماخوردگی در بزرگ‌سالان

 • تب بالای ۳۹.۴ سانتی‌گراد که به مدت ۵ روز ادامه دارد و مدام رفت‌وآمد دارد.
 • درد قفسه سینه
 • سرفه خلط‌دار
 • خس‌خس سینه
 • تنگی نفس
 • سردرد شدید
 • درد در سینوس‌
 • گلودرد شدید

طول درمان سرماخوردگی در کودکان

علائم خطرناک سرماخوردگی در کودکان

 • تب بالای ۳۸.۹ سانتی‌گراد و تب ۳۸ سانتی‌گراد در نوزادان زیر ۳ ماه
 • سرفه مداوم یا خلط‌دار
 • خس‌خس در هنگام تنفس
 • کاهش اشتها و مایعات بدن
 • بی‌قراری و بی‌خوابی
 • علائمی از درد و ناراحتی در گوش، مانند خاراندن آن.

سرماخوردگی چقدر واگیردار است؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد، علامت‌های سرماخوردگی بلافاصله پس از ورود ویروس به بدن نمایان نمی‌شوند. ۱ تا ۳ روز طول می‌کشد تا سرماخوردگی شروع به بروز علائم کند. در دوران نهفتگی بیماری، امکان انتقال ویروس به فردی دیگر وجود دارد.

بیشترین احتمال انتقال ویروس از بیمار به دیگران از قبل از شروع علائم بیماری در او شروع می‌شود و تا حدود روز پنجم از ابتلا ادامه پیدا می‌کند. ویروس سرماخوردگی از راه قطرات بزاق و مخاط فرد در هنگام حرف‌زدن، عطسه و سرفه‌کردن منتقل می‌شود. ویروس موجود در بزاق و مخاط بیمار از راه‌های هوایی به بدن فرد دیگر وارد می‌شوند.

ویروس سرماخوردگی می‌تواند چند ساعت بیرون از بدن زنده بماند. برای همین، اگر به سطوح و وسایلی دست بزنید که فردی مبتلا لمس کرده، امکان بیمارشدن شما قوت می‌گیرد.

به طول درمان سرماخوردگی خود دقت کنید

همان‌طور که گفته شد، سرماخوردگی در بزرگ‌سالان معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد. طول درمان سرماخوردگی در کودکان بیشتر است. درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد. راه‌کارهای پیشنهادی بیشتر برای کاهش علامت‌ها و عوارض مشکل هستند. با این حال، اگر علامت‌هایتان بهبود پیدا نمی‌کنند و شدید هستند، باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی می‌توانید از سایت دکتردکتر اقدام به دریافت نوبت آنلاین کنید. با این روش، زود و بی‌دردسر برای ملاقات با پزشک آماده می‌شوید.

منابع:

healthline.com

medicalnewstoday.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
51 نظرات
 1. سمیه می گوید

  سلام بچه ام سرماخورده و الان روبه بهبودیه و خوب شده.خاستم بپرسم تا چند هفته باید داروهاشو بهش بدم و بعد قطعشون کنم ؟۱۰روزه بهش دارو میدم

 2. ناشناس می گوید

  سلام من 6 روزه سرما خوردم فقط روز دوم سرما خوردگی کوفتگی داشتم و گلو درد سه روز الان گلوم خوب شده فقط عطسه و گرفتگی بینی و گوش اذیتم می‌کنه چکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان علامتی ضد حساسیت و ضد احتقان کمک کنندست

 3. narges می گوید

  سلام من تقریباً دو هفته هست که سرما خوردم تمام علائم ذکر شده رو هم دارم دو بار تا به حال دکتر رفتم سرم و آمپول هم زدم اما هیچ تاثیری نداشته قرص و دارو هم مصرف میکنم اما بهبودی حاصل نشده بنظرتون چیکار کنم تحمل این وضع خیلی برام سخته

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به طولانی شدن زمان علایم جهت معاینه به متخصص عفونی مراجعه کنید

 4. Ava می گوید

  سلام خانوم دکتر من یک هفتس سرما خوردم،سه چهارروزه ک حس بویایی و چشاییم رفته چیکارکنم درست شه?قرصا انگار اثر نداره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از بین رفتن چشایی و بویایی در زمینه ویروس ها خصوصا کرونا ممکن است ایجاد شود و اصولا چند هفته زمان میبرد
   استشمام بوها و تحریک بویایی با رایحه هایی مثل گلاب و نعناع و قهوه و اکالیپتوس
   آدامس نعناع و اکالیپتوس میتواند کمک کننده باشد

  2. نامعلوم می گوید

   سلام من ۱۱ سالمه فقط سرماخوردگی داشتن طول یک روز سرم زدم التهاب گلوم رفت فقط گرفتگی بینی و گرفتگی گوش اذیتم می‌کنه چی کار کنم ؟؟؟

 5. عبدالصمد می گوید

  تشکر از معلومات تان داکتر صاحب،من هم ده روز میشه زکام شده ام از پیچاری سپتراکسون استفاده کردم،اما تاحال صحت یاب نشده ام

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه علایمی داشتین و چه علایمی باقی مانده؟

 6. مهسا می گوید

  سلام من الان ۴۸ ساعته که از شروع علائم سرماخوردگیم میگذره چ امروز خیلی بهترم آبریزیم قطع شده و سرحال هستم فقط شب توو خواب سرفه خشک داشتم استامینوفن و سیتریزین هم میخورم آیا همچنان احتمال انتقال ویروس وجود داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ۵ تا ۷ روز رعایت کنید

 7. سالار بوستانی می گوید

  با عرض سلام، بنده ۳۶ روز پیش سرماخوردگی شدیدی داشتم و گلو ، بینی و سینه درگیر بود . بعد از ۳ یا ۴ روز بهبود پیدا کردم اما همچنان در سینه ام تحریک های خفیف و بعضا سرفه های خشک خفیف دارم . باید به دکتر مراجعه کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر سرفه ها مکرر، دارای خلط رنگی هست به متخصص عفونی مراجعه کنید

 8. سجاد می گوید

  سلام وقت به خیر.
  ببخشید از لحظه شروع بیماری تا کی باید قرص خوردن رو ادامه بدیم ؟ باید تا آخرین قرص از ورق قرص تجویز شده رو مصرف کنیم ؟ یا پس از احساس بهبودی نیازی به ادامه دادن مصرف قرص نیست ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر داروها برای رفع علایم باشن مثل مسکن و آنتی هیستامین ها با بهبود علایم قطع شود
   اما انتی بیوتیک تا انتها نصرف شود

 9. ؟؟؟؟؟ می گوید

  درسته ولی من میتونم حتی یک ماه هم سرما خورده باشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکن است سرفه، پری بینی و عوارض سرماخوردگی مثل سینوزیت تا هفته ها ادامه یابد

 10. مهرناز می گوید

  سلام من ۱۳ سالم هست ۶ روز هست گلو درد دارم از ۲ روز پیش گرفتگی بینی و ابریزش بینی داشتم و شروع به خوردن شربت دیفین هیدرامین و قرص سرما خوردگی کرده اما گلو دردم قطع نمی شود باید به پزشک مراجعه کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله به متخصص عفونی مراجعه کنید

 11. علیرضا سلیمی می گوید

  سلام خسته نباشید من ۵۰سالم هستش و سرماخوردم خانمم منکر رفتن به دکتر هستش مدام بهم دمنوش میده آیا همین دمنوش آویشن و زنجفیل و دارچین کفایت میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر علایم‌ در حد ابریزش بینی ، کوفتگی مختصر باشد مصرف مایعات کافیست
   البته در مصرف زنجبیل زیاده روی نشود
   اما اگر تب بالا، کوفتگی شدید، سرفه دارید باید ویزیت شین

 12. ناشناس می گوید

  سپاسگزارم اطلاعات مفید.تا چند روز بعد از بهبودی علائم سرماخوردگی امکان انتقال وجود دارد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتره تا ۷ روز رعایت کنین

 13. محمدجواد می گوید

  سلام خانم دکتر من ۴روز پیش سرماخوردم سرفه شدید حالا ۲ روز هست حس بویاییم را از دست دادم باید چی بخرم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای بررسی شرح حال دقیق و تجویز دارو از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; داخلی استفاده کنید

 14. شبنم رضاییان می گوید

  سلام وقت بخیر ،ببخشید من نوزادم ۵ ماه و دوهفته اش است متاسفانه سرما خورده تب نداره فقط سرفه داره و سرفه ش گاهی کم میشه گاهی زیاد الان بیشتر شده دارو هم مصرف کرد ولی بدتر شدصداش هم گرفته میشه راهنماییم کنید؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شیرخوار زیر ۶ ماه نیاز به معاینه داره عزیز
   به متخصص” اطفال مراجعه کنید

 15. ناشناس می گوید

  سلام .دختر من پانزده روز پیش سرما خورد .تب نداشت فقط به شدت گرفتگی بینی داشت و دماغش بوی عفونت میداد و دهنش بو نمی‌داد بردم دکتر گفت گلوش سالمه و بهش آنتی بیوتیک داد من بهش یه شیشه آموکسی سیلین ۲۵۰ دادم و یه شیشه دیفن هیدرامین .الان پانزده روز گذشته ولی گرفتگی بینی خوب نمیشه و صداش تو دماغیه .اصلا آبریزش نداره .شبها خروپف می‌کنه و با دهن باز می‌خوابه قطره هم ریختم فایده نداشت داره عذاب میکشه چه کار کنم دخترم شش سالشه

 16. حامد می گوید

  سلام خانم دکتر من ۴روزه بدنم یهو نصف شب داغ میکنم یهو سردم میشه بازیهو گرمم میشه سوزش گلو داشتم با اویش و پروفن رفع شد تا دیشب حالت تهوع شدید و بیقراری سردرد رفتم دکتر زده بسرش ی ورق کوریزان و شربت دیفن هیدرامین نوشته بس همین با زور دعوا گفتم ی سوزن بنویسه تقویتی ک اونم تاثیر نداشت تارفتم جای دیگه ناپروکسن و و چن ت دارو و سروم سوزن داد کارش عالیه خاستم بگم عطسه ولم نمیکنه هریساعت ۶بار عطسه میکنم بنظرتون مال سرما خوردگیه یا چون مرفین ب بدنم نرسیده چون بدن درد ندارم جز عطسه…۵ماه بافوری میزنم برا همین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بخاطر سرماخوردگی
   قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت بخورین

 17. Amir می گوید

  سلام از شروع سرماخوردگی حداقل باید چند روز بگذره واسه شروع تمرین و باشگاه…

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از بهبودی و اتمام علایم ۳ الی ۴ روز
   البته بستگی به بنیه فرد دارد

 18. ناشناس می گوید

  سلام و رحمت الله خدا خیرت بده بسیار عالی و کاربردی
  با متنی شیوا و روان وآرامبخش نوشتید
  موید باشید

 19. Niloofar می گوید

  سلام وقت بخیر من .۱۳ روزه سرما خوردم‌ روز اول فقط گلوم درد می‌کرد که قرص خوردم خوب شد.الان فقط یکم آبریزش بینی.و کمی صدام گرفته.ایا بازم سرما خوردگی قابل انتقال.. هیچ علائمی دیگه ای ندارم.
  ممنون میشم جواب بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر ۱۴ روز از شروع علایم بگذره اصولا قابل انتقال نیست

   1. ناشناس می گوید

    سلام وقت‌شما‌بخیر
    ببخشید من‌اعلان‌ 7روز سرماخوردم ولی اعلان فقط‌دست پاهام‌و کمرم‌درد میکنن و یه کم‌بدنم بی‌حال بی قراری میکنه دیگه هچ مشکلی ندارم
    ممنون میشم‌جواب بدین‌

 20. شیرین می گوید

  سلام من دوروزه سرماخوردم بدن درد داشتم باکمی تب ولی الان بعداز دوروز کوفتگی و بدن دردم و تب خوب شده فقط کمی طعم دهانم بدمزست ایا باید نگران کرونا باشم یا سرماخوردگی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام احتمالش كمه اما اگه ديديد مزه اي را حس نميكنيد يا بوياييتون مختل شده بهتره سي تي اسكن ريه بديد

 21. مهسا می گوید

  ببخشید من برای سرما خوردگی ام از استامینوفن و قرص سرما خوردگی بزرگسالان استفاده میکنم آیا این داروها مناسب است؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله اما اگه بعد از سه روز بهتر نشديد بايد از نظر كرونا بررسي شويد

 22. امیر می گوید

  سلام.من در معرض سرما بودم
  ۴ روزه که گلو درد دارم.اموکسی سیلین مصرف میکنم و سرماخوردگی.ابریزش بینی هم دارم و بیحالم.اما تب و سرفه و از دست دادن حس بویایی رو ندارم
  بنظر شما کروناست یا سرما خوردگی؟

 23. مژگان ی می گوید

  سلام خانم دکتر این ازمایشهای کرونا را انجام بدیم منفی باشه و بویایی نداشته یا کم باشه علتش چیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد سي تي اسكن قفسه سينه هم بديد چون ممكنه كرونا باشه اما آزمايشات منفي باشن

   1. رضا علیزاده می گوید

    سلام ببخشید من ۱۶ سالمه میتونم قرص اموکسیلین ۵۰۰ استفاده کنم واسه گلو درد اگه میشه جواب بدین لطفا رد نشین منظورم اینه که واسه من ضرر نداره به خاطر سن کمم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     این دوز برای شما مناسبه
     منتها صرف گلو درد داشتن نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ندارد و ممکن است علایم شما ناشی از ویروس باشد

 24. فاطمه سجادی می گوید

  من سرما خوردم کمک کنید

 25. فاطمه می گوید

  سلام من ده روزه سرماخوردم وحس بویایی ندارم علتش چی می تونه باشه ؟آیا کرونا است؟

 26. محمد می گوید

  سلام‌من یک هفته هس بویایی ندارم علتش چی هست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عفونت ويروسي يا آلرژي

 27. مصطفی سید می گوید

  با سلام و احترام
  حدود سه هفته است سرفه دارم ، گوش درد هم داشتم خوب شد ، فقط قرص سرماخوردگی و استامینوفن و دیفن هیدرامین استفاده کردم ، لطفا برای قطع سرفه راهنمایی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر