درمان خانگی سرماخوردگی چیست؟ معرفی اثربخش‌ترین روش‌های درمان سرماخوردگی در خانه

تمایل افراد به استفاده از روش‌های طبیعی و بدون عوارض، روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی را محبوب‌تر کرده است. غرغره کردن چای، استفاده از دستگاه بخور، مصرف عسل، استراحت کردن، حمام بخار و دوش آب گرم از موثرترین روش‌های درمان سرماخوردگی در خانه هستند. مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی همچون آب پرتقال، آب لیموشیرین، چای سبز، سوپ مرغ، سیر و فلفل سیاه را از پرکاربردترین روش‌های درمان فوری سرماخوردگی در خانه می‌توان به‌حساب آورد. تمامی این روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی، باید به‌عنوان درمان مکمل در کنار درمان‌های تخصصی پزشکی به کار گرفته شوند. بسته به شدت علائم سرماخوردگی و ابتلا به عفونت‌های سینوسی و سرفه‌های همراه با خلط، مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی ضروری است.

با مطالعه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر که به 4 دقیقه زمان نیاز دارد، با تاثیر ویتامین سی، مایعات فراوان و انواع درمان گیاهی بر بهبود سرماخوردگی آشنا می‌شوید.

در انتها، اگر هرگونه سوالی درباره مصرف داروی بدون نسخه و دیگر درمان‌های خانگی سرماخوردگی دارید، در قسمت نظرات بنویسید. پزشک ما به آن پاسخ خواهد داد.

درمان خانگی سرماخوردگی چیست؟

درمان‌های خانگی سرماخوردگی، نه‌تنها به تسکین علائم کمک می‌کنند؛ بلکه اغلب بدون عوارض جانبی بوده و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن هم می‌شوند. از نوشیدن چای‌های گیاهی و دمنوش‌های آرامش‌بخش گرفته تا استفاده از بخور و استنشاق بخار، روش‌های متعددی وجود دارد که منجر به بهبودی علائم سرماخوردگی خواهند شد. درحالی‌که، مراجعه به پزشک و مصرف داروهای درمانی، یکی از راه‌های درمان سرماخوردگی‌ست؛ اما بسیاری از افراد روش‌های خانگی و طبیعی را برای مقابله با این بیماری و علائم آن ترجیح می‌دهند. اما درصورت طولانی و شدیدشدن علائم، این روش‌ها دیگر کارساز نیستند و همچنان مراجعه به دکتر گوش، بهترین راه برای درمان فوری سرماخوردگی است.

درمان فوری سرماخوردگی در خانه

غرغره کردن چای

غرغره کردن چای، یکی از روش‌های موثر و ساده برای بهبود گلودرد و کاهش علائم سرماخوردگی است. انواع چای، همچون چای سبز، چای بابونه یا آویشن، با برخورداری از ترکیبات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی، منجر به کاهش التهاب و عفونت در گلو خواهند شد. پس از دم کردن یک فنجان چای و خنک شدن، آن را به مدت ۳۰ ثانیه در گلو غرغره کرده و سپس آن را به بیرون بریزید. تکرار این کار، چند بار در روز به تسکین گلودرد و بهبود سریع‌تر علائم سرماخوردگی کمک خواهد کرد.

استفاده از دستگاه بخور

استفاده از دستگاه بخور، با مرطوب کردن هوای محیط، یکی از روش‌های موثر برای درمان خانگی سرماخوردگی است. وجود بخار حاصل از این دستگاه در محیط زندگی، علائم ناشی از خشکی هوا مانند گلودرد، سرفه‌های خشک و گرفتگی بینی را تسکین می‌دهد. بخور گرم و بخار آب به بهبود مخاط تحریک‌شده و تنفس راحت‌تر کمک می‌کند. برای استفاده از دستگاه بخور، آن را در اتاق خواب یا سایر اتاق‌های خود قرار داده و از تمیز بودن آب دستگاه اطمینان حاصل کنید. افزودن چند قطره از اسانس‌های روغنی مانند اکالیپتوس یا نعناع به آب، اثرات تسکینی بخور را افزایش داده و به بهبود سریع‌تر کمک خواهد کرد.

مرطوب نگه داشتن محیط خانه برای درمان سرماخوردگی
استفاده از دستگاه بخور، یکی از مفیدترین راه‌های درمان خانگی سرماخوردگی است.

عسل، بهترین معجزه برای درمان سرماخوردگی

عسل، به‌خاطر خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی خود، یکی از درمان‌های خانگی موثر است و اثر یک ضد سرماخوردگی قوی را دارد. مصرف عسل، به تسکین گلودرد، کاهش سرفه و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. برای استفاده از خواص عسل در دوران سرماخوردگی، می‌توانید یک قاشق غذاخوری عسل خالص را به‌تنهایی مصرف کرده یا آن را در یک لیوان آب گرم یا چای گیاهی حل کنید و بنوشید. البته، ترکیب عسل با لیمو و زنجبیل، اثرات ضدسرماخوردگی آن را افزایش خواهد داد. مصرف روزانه عسل در طول دوره بیماری، منجر به بهبود سریع‌تر علائم و بازگشت سلامتی شما می‌شود.

با وجود فواید بسیار درمان‌های خانگی سرماخوردگی، اگر سرماخوردگی با علائم شدید همچون عفونت‌های سینوسی و سرفه‌های خلطی همراه باشد، این درمان‌ها کارآمدی لازم را نخواهند داشت.

استراحت کردن و گرم نگهداشتن بدن

استراحت کردن و گرم نگهداشتن بدن، از مهم‌ترین روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی هستند. استراحت کافی، به بدن این امکان را می‌دهد تا انرژی خود را برای مبارزه با ویروس‌ها و بازیابی سلامتی متمرکز کند. گرم نگهداشتن بدن، همچون استفاده از لباس‌های گرم و نوشیدن مایعات گرم، به تسکین علائم سرماخوردگی مانند لرز و بدن‌درد کمک خواهد کرد. استراحت در محیطی گرم و راحت با رطوبت مناسب، کاهش خشکی گلو و مخاط و بهبود تنفس را به دنبال خواهد داشت. ترکیب استراحت و حفظ گرمای بدن، با تسریع فرآیند بهبودی، احساس سلامتی بیشتری را به بیمار می‌دهد.

حمام بخار و دوش آب گرم برای درمان سرماخوردگی

حمام بخار و دوش آب گرم، برای تسکین علائم سرماخوردگی همچون احتقان بینی بسیار موثر هستند. بخار آب گرم، به مرطوب کردن راه‌های تنفسی و کاهش گرفتگی بینی و سینوس‌ها منجر می‌شود. همچنین، دوش آب گرم، با آرام کردن عضلات بدن، به کاهش دردهای عضلانی و مفصلی ناشی از سرماخوردگی کمک می‌کند. برای این کار، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در حمام بخار قرار گرفته و بخار آب گرم را استنشاق کنید. افزودن چند قطره از روغن‌های اسانسی مانند اکالیپتوس یا نعناع به آب، می‌تواند اثرات آرامش‌بخش و تسکینی را افزایش دهد.

نوشیدن آب پرتقال یا لیمو شیرین

آب پرتقال یا لیمو شیرین، به‌خاطر غنی بودن از ویتامین C، یکی از محبوب‌ترین و اثربخش‌ترین درمان خانگی سرماخوردگی هستند. ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش مدت زمان و شدت علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. نوشیدن آب پرتقال یا لیمو شیرین تازه، با هیدراته نگه داشتن بدن، برای تسکین گلودرد هم بسیار موثر خواهد بود. همچنین، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این میوه‌ها، با عفونت‌ها مقابله کرده و کاهش التهاب را در پی خواهند داشت. مصرف منظم آب پرتقال یا لیمو شیرین در طول دوره بیماری، باعث بهبود سریع‌تر و افزایش انرژی و طراوت بدن بیمار می‌شود.

بیمار در حال نوسیدن آب پرتقال برای درمان فوری سرماخوردگی در خانه

استفاده از چای سبز

چای سبز، با برخورداری از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی قوی و پلی‌فنول‌ها، به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با ویروس‌ها کمک می‌کند. نوشیدن چای سبز گرم، موجب تسکین گلودرد و کاهش التهابات ناشی از سرماخوردگی خواهد شد. همچنین، خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی چای سبز، می‌تواند به کاهش مدت زمان و شدت علائم سرماخوردگی کمک کند. نوشیدن چندین فنجان چای سبز در طول روز، همراه با عسل، به تسکین علائم سرماخوردگی منجر می‌شود.

درمان سرماخوردگی با پیاز و عسل

پیاز، با برخورداری از ترکیبات ضدباکتریایی و ضدویروسی قوی، به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. همچنین عسل، با خواص ضدالتهابی و تسکین‌دهنده خود، می‌تواند علائم سرماخوردگی مانند سرفه و گلودرد را کاهش دهد. برای تهیه این ترکیب، یک پیاز خرد کرده و مقداری عسل را با هم مخلوط کنید، سپس اجازه دهید چند ساعت بماند تا خواص درمانی آن آزاد شود. استفاده روزانه چند قاشق از این ترکیب در طول دوره بیماری، به تسکین علائم و بهبود سریع‌تر سرماخوردگی کمک می‌کند.

مصرف ماست

مصرف ماست، به‌عنوان یک درمان خانگی سرماخوردگی، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین، ماست منبع خوبی از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که منجر به حفظ انرژی بدن و تسریع روند بهبودی می‌شوند. در طول دوره سرماخوردگی، مصرف روزانه یک تا دو فنجان ماست توصیه شده است. افزودن میوه‌های تازه مانند توت‌فرنگی یا بلوبری به ماست، علاوه‌بر خوشایند کردن طعم آن، به بهبود سریع‌تر علائم سرماخوردگی کمک می‌کند.

میل کردن سوپ مرغ

سوپ مرغ، به‌عنوان یکی از بهترین غذاهای برای سرماخوردگی، با برخورداری از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی، سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با عوامل سرماخوردگی تقویت خواهد کرد. گرمای این سوپ مغذی، به کاهش التهاب گلو و تسکین گلو درد کمک می‌کند و بخار آن می‌تواند منجر به باز شدن مجاری تنفسی و کاهش گرفتگی بینی شود. علاوه‌براین، آمینواسیدهای موجود در سوپ مرغ دارای خواص ضدالتهابی هستند. ازآنجایی‌که، در دوران سرماخوردگی به دلیل تب و عوامل دیگر، بدن آب زیادی از دست می‌دهد، مصرف سوپ مرغ به تأمین آب بدن هم کمک می‌کند.

درمان فوری سرماخوردگی با سیر

آلیسین موجود در سیر، دارای خواص ضدباکتری، ضدویروس و ضدقارچ بوده و برای درمان فوری سرماخوردگی بسیار اثربخش است. چند حبه سیر را خرد کرده و با یک قاشق عسل مخلوط کرده و آن را به صورت تازه مصرف کنید. همچنین می‌توانید سیر را به سوپ یا غذاهای گرم اضافه کنید تا اثرات درمانی آن بیشتر شود. مصرف سیر با تقویت سیستم ایمنی بدن، به تسریع در بهبود علائم سرماخوردگی کمک می‌کند و می‌تواند مدت زمان بیماری را کاهش دهد.

مصرف سیر برای درمان خانگی سرماخوردگی
مصرف سیر برای درمان خانگی سرماخوردگی

مصرف داروهای بدون نسخه

مصرف داروهای بدون نسخه، یکی از راه‌های رایج برای تسکین علائم و درمان خانگی سرماخوردگی هستند. در اینجا، به پرکاربردترین این داروهای سرماخوردگی اشاره کرده‌ایم:

 • استامینوفن و ایبوپروفن؛ کاهش تب و بهبود درد
 • آنتی‌هیستامین‌ها و ضداحتقان‌ها؛ تسکین گرفتگی بینی و کاهش آبریزش بینی
 • شربت‌های ضدسرفه؛ کاهش سرفه‌های خشک و مداوم

مصرف این داروها، تاحدودی علائم سرماخوردگی را کاهش داده و به بیمار برای برخورداری از استراحت اثربخش‌تر و انجام فعالیت‌های روزانه کمک می‌کند. حتما دستورالعمل‌های مصرف را کاملا رعایت کرده و در صورت بروز عوارض جانبی، با پزشک مشورت کنید.

فلفل سیاه

فلفل سیاه، به دلیل داشتن ترکیبی به نام پیپرین، دارای خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی بوده که به کاهش علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. مصرف فلفل سیاه، با افزایش تولید بزاق و مخاط، پاک‌سازی مجاری تنفسی و کاهش احتقان بینی را در پی خواهد داشت. می‌توانید فلفل سیاه را به غذاها، سوپ‌ها یا چای اضافه کنید. همچنین، می‌توان آن را در ترکیب با عسل و لیمو مصرف کرد تا به تقویت سیستم ایمنی و تسریع در بهبود سرماخوردگی کمک کند.

مصرف زینک و ویتامین C

مصرف زینک و ویتامین C یکی از درمان‌های خانگی شناخته‌شده برای سرماخوردگی هستند. این مکمل‌ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن، مدت زمان سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.

به گزارش ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی درمانی در پیتسبورگ آمریکا (UPMC)،

مدت زمان سرماخوردگی، با مصرف مکمل زینک تا حدود 33 درصد و با مصرف ویتامین سی تا حدود 14 درصد کاهش پیدا می‌کند. مصرف این مکمل‌ها، در عرض ۲۴ ساعت از بروز علائم سرماخوردگی، اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

منابع طبیعی ویتامین C شامل فلفل دلمه‌ای، سبزیجات برگ‌دار، مرکبات و کیوی به‌عنوان بهترین میوه‌ها برای سرماخوردگی هستند. زینک نیز نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی دارد. مصرف مکمل‌های زینک یا مواد غذایی غنی از زینک مانند گوشت قرمز، مرغ، لوبیا و مغزها به تسریع در بهبود علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. ترکیب این دو ماده، به‌طور موثری، منجر به مقابله با عفونت‌ها و کاهش شدت علائم سرماخوردگی خواهد شد.

درمان‌های گیاهی سرماخوردگی در منزل

درمان‌های گیاهی، همیشه به‌عنوان راه‌حل‌های خانگی موثر و بی‌ضرر برای کاهش علائم سرماخوردگی استفاده شده‌اند. در جدول زیر، به اثربخش‌ترین این درمان‌ها اشاره کرده‌ایم:

گیاه درمانینحوه اثرگذارینحوه مصرف
زنجبیلتسکین گلودرد و کاهش احتقانیک قاشق زنجبیل تازه در یک لیوان آب داغ، 15 دقیقه دم بکشد. سپس با عسل یا لیمو مصرف شود.
نعناعباز کردن راه‌های هوایی و کاهش احتقان بینیچند برگ نعناع تازه را در آب جوش ریخته و بگذارید چند دقیقه دم بکشد. چند بار در روز می‌توان از این دمنوش مصرف کرد.
بابونهبهبود خواب و کاهش علائم سرماخوردگییک قاشق گل‌های خشک بابونه را در یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید 5-10 دقیقه دم بکشد. آن را صاف کرده و بنوشید.
آویشنتسکین سرفه و گلودردیک قاشق آویشن خشک را در لیوان آب جوش بگذارید 10-15 دقیقه دم بکشد. می‌توانید این چای را چند بار در روز بنوشید.
عسل و لیموتقویت سیستم ایمنییک قاشق غذاخوری عسل و آب یک لیمو را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و به آرامی بنوشید
سیرخاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسیچند حبه سیر تازه را خرد کرده و به غذاهای خود اضافه کنید یا با آب گرم میل کنید

اگر با وجود تمام روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی، علائم سرماخوردگی همچون احتقان بینی، گلودرد و التهاب سینوس‌ها از بین نرفتند، هر چه سریع‌تر به یکی از متخصصان گوش و حلق و بینی شهرتان مراجعه کرده تا تحت درمان پزشکی قرار بگیرید. مثلا اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید از بین بیش از 161 دکتر گوش تهران پزشک مورد نظر خودتان را انتخاب کرده و به صورت حضوری یا آنلاین مشکل خود را با این متخصص در میان بگذارید.

مصرف جوشانده زنجبیل برای درمان سرماخوردگی در خانه

درمان خانگی سرماخوردگی بزرگسالان

درمان‌های خانگی برای کاهش علائم سرماخوردگی در بزرگسالان، شیوه‌های درمانی رایج و موثری هستند. در ادامه، به اثربخش‌ترین درمان خانگی سرماخوردگی بزرگسالان اشاره کرده‌ایم:

 • استراحت کافی؛ تامین انرژی بیشتری برای مبارزه با عفونت و تسریع روند بهبودی با خواب کافی و استراحت
 • نوشیدن مایعات گرم؛ همچون چای زنجبیل، چای نعناع، چای بابونه و آب گرم با لیمو و عسل
 • استفاده از سوپ مرغ؛ تسکین گلودرد، کاهش احتقان و تامین مواد مغذی بدن
 • مصرف ویتامین C؛ تقویت سیستم ایمنی بدن در اثر مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین C مانند پرتقال، لیمو، کیوی، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات برگ سبز
 • غرغره با آب نمک؛ کاهش گلودرد و از بین بردن باکتری‌ها ناشی از غرغره کردن با آب نمک گرم (یک قاشق چای‌خوری نمک در یک لیوان آب گرم)
 • استفاده از بخور؛ باز کردن راه‌های هوایی و کاهش احتقان بینی، اثربخشی بیشتر با افزودن چند قطره روغن اوکالیپتوس یا نعناع
 • مصرف عسل؛ تسکین سرفه و گلودرد ناشی از خاصیت ضدمیکروبی و ضدالتهابی عسل
 • استفاده از زردچوبه؛ بهره‌مندی از خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی زردچوبه با نوشیدن مخلوط یک قاشق چای‌خوری زردچوبه با یک لیوان شیر گرم
 • مصرف سیر؛ تقویت سیستم ایمنی ناشی از خاصیت ضدباکتریایی و ضدویروسی سیر
 • مرطوب نگه داشتن هوای محیط؛ کاهش خشکی گلو و بینی با استفاده از دستگاه بخور یا قرار دادن یک کاسه آب در اتاق

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید یا مبتلا به بیماری مزمنی هستید، همیشه قبل از استفاده از هر گونه درمان خانگی، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف سوپ مرغ برای درمان سرماخوردگی در خانه

درمان خانگی سرماخوردگی کودکان

کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف‌تر، به درمان‌های اثربخش‌تری برای تسکین سرماخوردگی نیاز خواهند داشت. در ادامه، به بی‌ضررترین و موثرترین راه‌های درمان خانگی سرماخوردگی کودکان، اشاره کرده‌ایم که باید به‌عنوان درمان مکمل کنار درمان‌های پزشکی به کار گرفته شوند:

 • استراحت و خواب کافی؛ تامین انرژی کافی بدن برای مبارزه با عفونت
 • مصرف مایعات؛ جلوگیری از کم‌آبی و تخلیه راحت‌تر مخاط با نوشیدن مایعات زیاد مانند آب، سوپ و آبمیوه طبیعی
 • استفاده از عسل؛ تسکین سرفه با عسل برای کودکان بالای یک سال
 • استنشاق بخار؛ تسکین احتقان بینی با استنشاق بخار توسط کودک با استفاده از یک کاسه آب گرم و حوله
 • شستشوی بینی با محلول نمکی؛ کاهش احتقان بینی با استفاده از قطره‌های سالین موجود در داروخانه یا تهیه محلول نمکی در خانه
 • هوای مرطوب؛ کاهش احتقان و خشکی گلو با استفاده از دستگاه بخور یا قرار دادن یک کاسه آب روی رادیاتور برای مرطوب کردن هوای اتاق کودک
 • خوردن غذاهای گرم؛ تسکین گلو و تامین مواد مغذی لازم برای تقویت سیستم ایمنی با مصرف سوپ مرغ و سایر غذاهای گرم
 • استفاده از روغن‌های طبیعی؛ کاهش احتقان بینی با ریختن چند قطره روغن نعناع یا اکالیپتوس، در یک ظرف آب گرم و استنشاق آن توسط کودک

روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی، می‌توانند به تسکین علائم سرماخوردگی در کودکان کمک کنند، اما در صورت شدید شدن علائم یا طولانی شدن بیماری، حتماً باید به پزشک متخصص گوش و حلق مراجعه کنید. برای اینکه با روش‌های تشخیصی و درمانی این متخصص و وظایف او آشنا شوید؛ می‌توانید سری به مطلب تخصص گوش و حلق و بینی چیست بزنید و در این‌باره اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

استنشاق بخار برای درمان خانگی سرماخوردگی کودکان

برای درمان سرماخوردگی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای ارزیابی و درمان اولیه سرماخوردگی، می‌توانید به پزشک عمومی یا خانواده مراجعه کنید. درصورتی‌که، با سرماخوردگی طولانی یا به علائم شدیدتری همچون تب بالا، تنگی نفس یا عفونت سینوسی مبتلا شدید، نیاز به مراجعه به متخصص داخلی یا متخصص گوش و حلق و بینی خواهید داشت. این متخصصان، می‌توانند با بررسی‌های دقیق‌تر و آزمایش‌های بیشتر، مراقبت‌ها و درمان‌های تخصصی‌تری به شما ارائه دهند. مراجعه به‌موقع و تشخیص زودهنگام پزشک می‌تواند به تسریع روند درمان و بهبود علائم کمک کند.

آیا برای بهبود سرماخوردگی، روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی کافی هستند؟

از رایج‌ترین روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی، می‌توان به غرغره کردن چای، استفاده از دستگاه بخور، استراحت کردن، حمام بخار و دوش آب گرم اشاره کرد. روش‌های بدون عوارضی همچون مصرف انواع ویتامین سی مانند آب پرتقال و لیموشیرین، چای سبز، سوپ مرغ و انواع درمان گیاهی، آن‌ها را به پرکاربردترین روش‌های درمان فوری سرماخوردگی در خانه تبدیل کرده است. با این حال، این راه‌های درمان سرماخوردگی در خانه باید تکمیل‌کننده روش‌های تخصصی پزشکی باشند. به‌ویژه در صورت طولانی شدن دوره بیماری، ابتلا به انواع عفونت‌های سینوسی و گوش حتما باید به دکتر گوش مراجعه کنید.

در نهایت، اگر سوالی درباره مصرف داروی بدون نسخه و انواع روش‌های درمان سرماخوردگی دارید، می‌توانید از خدمات آنلاین و تلفنی متخصصان سایت دکتردکتر استفاده کنید. برای این کار، پس از جستجوی متخصص گوش و حلق و بینی، در قسمت فیلترها، فیلتر نوع ارائه خدمت را مطابق با نیاز خود انتخاب کرده و نوبت خود را ثبت کنید.

منابع:

piedmont.org

optum.com

سوالات متداول درمان خانگی سرماخوردگی

عسل برای کودکان زیر یک سال مناسب نیست. اما برای درمان سرماخوردگی کودکان بزرگتر می‌تواند مفید باشد.

شستن دست‌ها، استفاده از دستمال برای پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه و عدم تماس نزدیک با دیگران می‌تواند به جلوگیری از انتشار ویروس کمک کند.

سوپ مرغ، میوه‌های تازه، سبزیجات و غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال و لیمو مفید هستند.

استفاده از بالش اضافی برای بالا بردن سر، نوشیدن چای گیاهی و استفاده از بخور می‌تواند به بهبود خواب کمک کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
20 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  بسیار عالی و جامع بود
  میتونم تو سایتم قرار بدم؟
  robeka.ir

  1. شیما پاژخ می گوید

   سلام دوست عزیز، وقت شما هم بخیر
   بله، با ذکر منبع هیچ مانعی نداره.

 2. رینوار می گوید

  عالی است

 3. ناصر کسرایی می گوید

  عالی

 4. یه دختر آرمی می گوید

  میسییی عالیع
  امید وارم جواب بدع

 5. وحید می گوید

  عالی بود ممنون دمت گرم

 6. ناشناس می گوید

  عالییییئییی بودند
  حاجی ناموسا مرسییییی💮

 7. زینب می گوید

  عالی

 8. ارزو می گوید

  عالی است

 9. hghgghh می گوید

  خیلی خوب

 10. شهبازی می گوید

  عالی عالی

 11. Nargol می گوید

  عالی بود

  1. ناشناس می گوید

   خوب است

 12. طاها می گوید

  واقعا جواب داد حتما شماهم استفاده کنید از این مطلب ها

 13. Ahmad می گوید

  ممنون از اطلاعات آموزنده شما

 14. Mahdi می گوید

  مفید و عالییییی

  1. بلا می گوید

   جواب میده

  2. ناشناس می گوید

   خیلی خوب بود تشکر از توضیحات مفیدتون

  3. هانیه شیروانی می گوید

   نامبروان👌🏻

 15. یه دختری می گوید

  عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر