خارش پوست به چه علت ایجاد می‌شود و چگونه آن را درمان کنیم

 • 1397-07-24
 • ۲۵۸۸ بازدید
 • 2

خارش پوست یک وضعیت بسیار آزاردهنده است که ممکن است از علل ساده همچون گزش حشرات تا بیماری های بسیار خطرناک را شامل شود.

با اینکه بسیاری از افراد به پوست فقط از جنبه زیبایی می‌نگرند؛ ولی باید ذکر کنیم که پوست نقش بسیار مهمی در حفاظت شما دارد و همین طور اینکه پوست شما در اغلب بیماری‌ها همچون آیینه‌ای عمل می‌کند که وجود یک عامل پاتولوژیک در بدن را به اطلاع فرد می‌رساند و فرد را وا می‌دارد تا در صدد درمان مشکل برآید.

علاوه بر این موارد پوست اولین سد دفاعی بدن محسوب می‌شود که سراسر سطح آن را پوشانده و با مکانیسم‌های مختلفی مثلا تنظیم سطح اسیدیته و بازیدیته خود، محل را برای رشد اکثر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا نامناسب می‌کند. بنابراین توجه به سلامت پوست فارغ از جنبه زیبایی شناختی آن در سلامی فرد نیز نقش به سزایی را ایفا می‌کند.

علل خارش پوست چیست

خارش پوست یک شکایت بسیار کلی است که اغلب بیماران مراجعه کننده به متخصصی پوست و مو وجود آن را ابراز می‌دارند. شرایط و حالات بسیار متنوع و متعددی می‌توانند سبب بروز این حالت در فرد شوند. برای مثال کلیه‌ها وظیفه دفع مواد زائد را برعهده دارند. در صورت بروز هر گونه اختلال در کار آنها این مواد توکسیک (سمی) در بدن فرد تجمع پیدا می‌کند و خود را به صورت خارش‌های پوستی نشان می‌دهد.

بیماری‌های کلستاتیک یا مشکلات کیسه صفرا و مجاری کبدی سبب بروز زردی و در موارد شدیدتر پیدایش خارش‌ها در سطح پوست می‌شوند. شاید جالب باشد که بدانید حتی بیماری‌های نخاعی نیز ممکن است با تظاهری همچون خارش پوست ابراز وجود کنند.


متخصص پوست

بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی مربوط به دستگاه ایمنی بوده که آنتی‌بادی های بدن فرد علیه خودش وارد عمل شده و پرزهای روده را تخریب می‌کنند. در نتیجه جذب مواد غذایی با اختلال روبرو می‌شود نکته جالب توجه این است که در این بیماری زخم‌ها و تاول‌های پوستی در نواحی زانو، آرنج، کپل‌ها و موی سر به وجود می‌آید که خود را با خارش شدید نشان می‌دهد .

بیماری لنفوم، شرایط یائسگی، فقر آهن، بیماری‌های تیروئیدی و سرطان پستان نیز در بسیاری از موارد با تظاهری همچون خارش، خود را نشان می‌دهند.

در همه موارد بالا بیماری‌های سیستمیک عارضه‌ای همچون خارش پوستی را ایجاد می‌کردند؛ اما بسیاری از بیماری‌های پوستی همچون اگزما، پسوریازیس، انواع قارچ‌های پوستی و آلرژی به مواد غذایی و آلرژن‌های مختلف نیز خارش‌های بسیار آزاردهنده‌ای را برای فرد ایجاد می‌کنند.

خارش پوست

خارش پوست زمستانی

بعضی از افراد فارغ از همه‌ی این موارد دچار خارش‌های پوستی زمستانی می‌شوند تا حدی که به دلیل خارش‌ شدید، پوست ملتهب، قرمز و بعضا زخم می‌شود. دلیل بروز این خارش در این افراد به علت خشکی بیش از حد پوستشان است که با خشکی و سردی هوا تشدید می‌شود.

به این افراد توصیه می‌شود که همیشه دستان خود را با کرم‌های مختلف یا وازلین یا روغن‌های گیاهی چرب کنند و در هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد، حتما از دستکش‌های نخی استفاده کنند و در طول روز پوست خود را بیش از حد در معرض شست و شو با مواد شوینده قرار ندهند (مخصوصا مواد شوینده قوی) و در صورتی که به هر دلیلی مجبور به این کار هستند، حتما از آب ولرم و  شوینده‌های ضد آلرژی به این منظور استفاده کنند. این نوع خشکی پوست اغلب در پشت دست افراد بروز پیدا می‌کند.

منابع:

healthline

webmd 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «خارش پوست به چه علت ایجاد می‌شود و چگونه آن را درمان کنیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. علت خارش نوک پستان در شیر دهی همراه با قرمزی اطراف نوک پستان؟

  • سلام بدليل حساسيت هست، بعد از شير دهي بذاريد نوك سينتون خشك شه
   پماد كالامين و بتامتازون موضعي هم روش بزنيد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر