علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مشاوره تلفنی با پزشک

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. برای رفع مشکلاتی از قبیل نفخ شکم، می‌توانید با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع ۱۵ تا ۲۰ مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2,699 دیدگاه در “علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • سلام ببخشید من یه مدتیه که همش ببخشید بادشکن دارم به طوری که همش باید برم دسشویی و بعد از تخلیه باد زیر شکمم درد میگیره و شکمم معذرت میخام شل کار میکنه و اینکه بی حالی و احساس تهوع مداوم هم دارم اگه امکانش هست دلیلش رو بگید

  پاسخ
  • سلام
   مجموع علایمتون نیاز به ازمایش خون و مدفوع داره، خصوصا بی حالی و تهوع
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • ممنون خانم دکتر پنتو پرازول بهتر هستش یا امپرازول ۲۰ یا ۴۰ مصرف کنم

  پاسخ
  • خواهش میکنم خیلی فرقی نداره
   ۴۰ مصرف کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من همش نفخ وبا دشکم دارم بعضی از غذا ها رو میخورم معدم میسوزه مننون راهنمای کنید چه دارویی بخورم

  پاسخ
  • سلام

   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین و دایمتیکون جویدنی بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من چند وقتی است از طرف چپ شکمم نفخ شدید میشوم طوری که باید تن تن برم دستشوی تا باد شکمم خالی بشه وقتی که از حمام بیرون میایم تا یک روز طرف چپ شمم نفخ میشم باد تو ی شکمم میچرخه اذیت میشم قرص نفخ هم خوردم ولی بازم نفع میشم هوا به شکمم خوردنی نفخ میشم بخاطره همین همیشه با یه دسمال یا کمر بند شکمم راگرم نگه میدارم ولی بازم خیلی وقتها احساس نفخ شدید دارم

  پاسخ
  • من پیش دکتر داخلی رفتم سنگرافی نوشتن گفتن چیزی نیست فقط کبد ت کمی چرب است قرص نوشتن برای کبدم و قرص نفخ دادن من خودم تو روده بزرگ شکمم نفخ شدید احساس میکنم میشه کمکم کنید سمت چپ شکمم روده بزرگ نفخ میشم تن تن اگثر به شکمم هوا برخورد کردنی اینطوری میشم

   پاسخ
   • قرص نفخ دایمکت ۴۰ با قرص کبد که یادم نیست نوشته بود اگه میشه مرا راهنمایی کنید که دلیل نفخ من از روده بزرگ چی میتونه باشه

   • میتونه بخاطر بهم خوردن تعادل باکتری های روده باشه
    گاهی یک دوره مترونیدازول برای کاهش علایم تجویز میشه( با نظر پزشک)
    و قرص لاکتوفم و ماست پروبیوتیک هم کمک کننده هست

   • چه داروهایی تجویز شده؟‌

  • با توجه به شرح حال، به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام عرض ادب من مدتیه میخوام هی آروغ بزنم چون نفسم بالا نمیاد موقع غذا خوردن خوبم اما بعد غذا تنگی نفسم بیشتر میشه میشینم میگیره نفسم میخوابم بدتر میشه و حتی احساس باد در روده هم دارم راهنمایی میفرمایید؟ نگران تنگی نفسم هستم مشکل قلب و ریه نداشتم چک کردم الان شبها فاموتیدین میخورم اما کمکی نمیکنه. البته این اتفاق بعد خوردن دو شب دمنوش آویشن و پونه و زوفا اتفاق افتاد راهنمایی بفرمایید لطفا

  پاسخ
  • سلام
   درمان اصلیرعایت لایف استایل هست عزیز
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید. و اگر خوب نشدین به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر عزیز من چند ماهی هست که بعضی اوقات دلپیچه میگیرم و به دستشویی میرم مدفوعم شل هستش و همیشه همینطور نیست تو ماه چند بار قبل از اجابت مزاج دل‌پیچه میگیرم و بعد به دستشویی میرم خوب میشم علتش چی می‌تونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر دائمی نیست و گهگاه هست و کف و خون در مدفوع نیست میتونه سندرم روده تحریک‌ پذیر باشه

   پاسخ
 • سلام من بعد از مصرف هر وعده غذا احساس معده سنگینی دارم وکلا غذای سرد نمی تونم بخورم وباید بعد هر وعده یک لیوان آب جوش بخورم خوب میشم ومدتی هست که چاق شدم خواهشن دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا
   و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت
   ،زیر نظرپزشک مصرف کنید.و اگر خوب نشدین بعد از ۲ هفته به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من بیشتر موارد تو معدم احساس می کنم آشوب کل روز ببخشید باد معده دارم چیزای کوچکی مثل دوغ و ماست و… سریعا علائم و بیشتر میکنه بعضی شبا بزاق روی بالشت میریزه و کلا موقع خواب معدم اکثرا اشوب و اجازه خواب نمیده

  پاسخ
  • سلام
   علایمتون به نفع ریفلاکس
   درمان اصلی ریفلاکس رعایت لایف استایل هست عزیز
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین و دایمتیکون جویدنی بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من چند مدتیه خیلی ورم شکم دارم و بعد غذا و کلا در طول روز حس میکنم خیلی فشار به شکمم میاد مشکلم چیه ؟

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به <a href="https://drdr.ir/search/expertise-78/&quot;" گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • من بواسیر خیلی کمی دارم اما کنترل باد شکمم رو مختل کرده و گاهی اصلا نمیتونم کنترل کنم
  دکتر زنان گفت چون بواسیر خیلی نیست جراحی نمی‌کنیم
  ولی این مسأله خجالت اوره چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به <a href="https://drdr.ir/search/expertise-78/&quot;" گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر من الان یه هفته است که سر معده ام سوزش داره و الان سه چهار روزه سر معده ام باد میکنه چه کار کنم

  پاسخ
  • سلام
   ریفلاکس هست
   درمان اصلی ریفلاکس رعایت لایف استایل هست عزیز
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید.

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  ببخشید دختر من ۴ سالش هست از بچگی نفخ داشته و شکم و معدش باد داره هر ۳ الی ۴ روز دفع داره
  درد نداره ، ولی همیشه نفخ داره (کل ۲۴ ساعت)
  دهنش هم از خواب بیدار میشه بوی بد میده؟؟

  پاسخ
  • سلام عزیز
   احتمالا ریفلاکس داره، همچنین عفونت اچ پیلوری باید بررسی شه
   به متخصص” اطفال مراجعه کنید

   پاسخ
   • ممنون از پاسخگوییتون 🙏🙏🙏
    آیا نیاز به سونو گرافی و آزمایش هست؟

   • اگر علایمتون برطرف نشد با داروها بله

 • سلام من دچار نفخ خیلی شدید هستم و فقط در سر کار که بانک هست اینطوریه چکار کنم بو ی بد اون قطع یا کمتر بشه بااینکه هیچ چیز نفاخ نمی‌خورم از ساعت اول صبح تا ساعت ۳یا۴که سرکار هستم اینطوریه بعدش که خونه میام راحت تر هستم دسترسی به دکتر ندارم ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   بهتره زیر نظر پزشک یک دوره درمان آنتی بیوتیکی مثلا با مترونیدازول بگیرین
   و داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون هم مصرف کنید

   پاسخ
   • ممنون آیا قرص بیسموت یا بیسموتان واسه رفع بوی بد خوبه بااینکه فقط گوشت آبپز مرغ و بلدرچین وماست با زیره و میوه هم انبه میخورم ولی باز هم من احساس بو نمیکنم ولی اطرافیان احساس میکن ن
    وساعت ۴صبح فقط بیسکوییت با چایی میخورم نمی‌دونم دیگه چکار کنم لطفاً واسه رفع بو راهنمایی کنید

   • سلام عزیز
    از نظر سینوزیت مزمن و سنگ لوزه بررسی شین شاید علت بو مسائل دیگه باشه

 • سلام بنده هر از چند گاهی بعد از غذا خوردن معده ام گازش زیاد شده و مکرراً آروق میزنم که بوی خیلی بدی هم داره و در این حین روده هام نفخ شدید می‌کنه و اسهال آبکی میشم،از طرفی هم این نفخ روده نمیزاره راحت اسهال برم و برا همین احساس میکنم داره شکمم منفجر میشه.دلایلش چی می‌تونه باشه.ممنون

  پاسخ
  • سلام
   عفونت گوارشی ممکن باشه

   پاسخ
 • درود و احترام. من هفته گذشته برا ی درد مفصلی در ناحیه فک به پزشک متخصص مراجعه کردم که پس از معاینه گفتن دچار آلرژی شدید شدید و رفلکس معده هم دارید. برام داروی ضد اضطراب ازوپیم، کپسول ضد التهاب ناپروکسن، ضد حساسیت هیسومین، فاموتیدین و ازونیوم برا تعادل رفلکس معده تجویز کردن. از موقع خوردن دچار نفخ و سو هاضمه و تهوع میشم. نمی دونم حساست دارویی یا مشکلی دیگه ست. احساس درد و پری معده هم دارم. ممنون اگر راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   ناپروکسن رو قطع کنید چون رفلاکسو تشدید میتونه کنه
   ازوپیم هم ممکن علایم فوق رو بده میتونین با نظر پزشکتون قطع کنید و داروی دیگری جایگزین کنین

   پاسخ
 • سلام من دو سالی هست همیشه بعد از غذا تپش قلب دارم و سینه و معدم باد میکنه احساس فشار روی نواحی قفسه سینه دارم پیش متخصص قلب هم رفتم گفت مشکلی نداری دکتر زیاد رفتم پیش متخصص تیرویید هم رفتم ولی بی فایده بود امکان داره معدم مشکل داشته باشه ؟

  پاسخ
  • سلام
   طپش قلب بعد از غذا، اگر اکو و هولتر۴۸ ساعتون خوب باشه موردی نداره
   اگه کم‌کاری تیرویید دارین و قرص لووتیروکسین میخورین احتمال طپش رو بالا میبره

   پاسخ
 • سلام روز بخیر..خدا قوت
  راستش من تقریبا ۵ سالی هستش درگیر نفخ شدید شده ام..سه جلسه فوق تخصص گوارش رفتم اما دارو هایی ک تجویز میکردن تاثیر کمی داشتن..آندوسکوپی انجام دادم گفتن برگشت پذیری صفرا داری
  با توجه ب مقاله هایی ک میخونم من همه علائم ibs رو دارم
  من ورزش طناب رو شرو کردم (با وجود کاهش وزن زیادی ک دارم)اما وقتایی ک ورزش میکنم حالم خیلی خوبه

  پرهیز غذایی هم انجام میدم اما بعده یکماه ک حس میکنم دیگه خیلی بهترم دوباره قرمه سبزی و بقیه غذاهارو شروع میکنم باز علائم برمیگرده

  چه دارو هایی برای همچین بیماری ای مفیده(خارجی لطفا)

  پاسخ
  • سلام
   داروی خارجی خاصی که اثر متفاوتی داشته باشه وجود نداره
   اسم داروهایی که خوردین رو بفرمایین

   پاسخ
   • واقعیتش اسم دارو ها خاطرم نمی‌مونه اما از مرحله داروهای مبتدی مثه میترونیدازول و دایمتیکون و ..گذشته بود
    آخرین داروها رو همه داروخونه ها نداشتن

    عذر میخام
    ممنون بابت وقتی ک گذاشتید دکتر
    برای کولونوسکوپی هم اقدام میکنم انشالله نتیجه بگیرم

   • خواهش میکنم

 • نوشتید سبزیهای معطر باعث کمتر ترشح شدن اسید میشود وغذا بهتر هضم میشود ومیگویند اب بعد غذا نخورید واگراب بخورید اسید رقیق میشود وغذا دیرتر هضم میشو ایندو مژلب متناقض است

  پاسخ
  • آب بعد غذا سبب افزایش حجم معده و بالا زدن مایعات از معده به سمت مری میشود

   پاسخ
 • سلام من ۹ ساله ورم معده دارم. و تشخیص دکتر ibs بود. الان با اینکه پرهیز غذایی دارم همش نفخ دارم و حالم خیلی بده و دکترم گفته استرس نداشته باش. مجبورم پانکراتبن بخورم تا غذام هضم شه. این دارو ضرر داره؟

  پاسخ
  • سلام
   کولونوسکوپی شدین؟

   پاسخ
 • سلام من مشکل شقاق و هموروئید دارم و دکترم برام داروی مگنی میلک تجویز کرده که بعد از شام و نهار دو قاشق همراه اب مصرف کنم و همین طور قرص رهموروین و دو پوماد الان دو روزه که این شربتو میخورم و هر از چند گاهی دچار درد معده میشم و معدم باد میکنه و دو باری که برای اجابت مزاج رفتم اسهال بودم ایا نیازه دوباره بخورم شربتو یا قطعش کنم ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   یک قاشق بعد ناهار و شام بخورین

   پاسخ
 • سلام.نزدیک ۱ هفته هست شکمم نفخ داره. ی روز پر خوری کردم اینجوری شد.راهکار چیه؟♥️

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام من خیلی باد شکم دارم حتا نمی تونم پیش کسی بشینم چکار کنم در موقع خواب درموقع راه رفتن نشستن لطفا من را راهنمای کنید

  پاسخ
  • سلام عزیز
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون صبح و شب
   و دایمتیکون بعد غذا میشه کمک گرفت
   یه دوره درمان آنتی بیوتیکی مثل مترونیدازول هم کمک کنندس
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من خیلی معده درد دارم و وقتی صبح از خواب بیدار می شم خیلی تخلیه باد شکم دارم و الان خیلی کمر درد شدید دارم آیا ممکنه از معده م باشه

  پاسخ
  • سلام
   خیر عزیز ارتباط نداره

   پاسخ
 • من از موقعی که هوا گرم شده شب ها احساس گرفتی در سر معده میکنم و هر از گاهی بر تنفسم تاثیر میذاره. وقتی هم سر معدم رو ماساژ میدم صدای گردش باد رو احساس میکنم. میشه راهنمایی کنین که چطوری پیشگیری کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   از داروهایی مثل، امپرازول ۲۰ صبح ناشتا
   دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین
  من نفخ شدید معده دارم و همراهش یبوست هم دارم و اکثر موارد موادغذایی نفخ دار برای یبوست مناسبن اگ میشه راهنمایی کنین که چه غذاهایی بهتره مصرف کنم

  پاسخ
  • سلام
   آب زیاد
   انجیر خشک
   روغن زیتون
   برگه آلو و هلو و قیصی
   شربت انجیر
   برنج کته، مرغ و گوشت کبابی

   پاسخ
   • سلام خانم دکترمن روزی که زایمان کردم بیوست گرفتم پسرم شیرخودم میخورده اونم گرفته وقتی دستشویی میکنه زورمیزنه بادتوشکمش میادبیرون چی بخورم درست بشیم ۵۱روزه زایمان کردم

   • سلام عزیز
    برای نوزادتون گیریپ میکسچر و یا پدی لاکت با نظر پزشک
    برای خودتون مایعات زیاد،روغن زیتون، برگه زردآلو و قیصی و هلو و انجیر

 • باسلام من چند سالی هست خیلی روده هاموم نفخ دارن مثلا جوری میشه ک روی معدم احساس سنگینی میکنم واقعا در طوله روز هم دایم می گوزم

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سه روزه اصلا شکمم کار‌نمیکنه نفخ شکم ودرد دارم روغن زیتون مصرف کردم قرص دایمکت استفاده کردم افاقه نکرد چه کنم که معده ام کارکنه

  پاسخ
  • سلام
   برای یبوست شربت لاکتولوز بخورید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من وقتی تو خونه خودمونم احساس راحتی میکنم هیچ مشکلی نیست ولی وقتی میرم بیرون مهمونی دورهمی شکمم سفت میشه اصن نمیتونم حتی دسشوییم برم در اون صورت

  پاسخ
  • سلام
   بخاطر اضطراب هست عزیز

   پاسخ
 • سلام ببخشید همسر من چند ‌ وقته که میگه باد تو روده هام و معده ام می پیچه و دفع نمیشه و اذیت میکنه چه راهکاری رو پیشنهاد میدید میشه راهنمایی کنید لطفا ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام؛
  من زمانی که دو سه ساعت غذا نمیخورم شدیدن نفخ پیدا میکنم، بعد از خوردن غذا یکم کمتر میشه
  بعضی روزا هم شدیدا نفخ زیاد میشه
  نفخ از طریق آروق خارج میشه
  چکار کنم بنظرتون
  دایمیتکون و فاموتیدین هم خوردم اثر نکرد
  البته یه مدتی فاموتیدین خوب بود اما الان بی اثر شده

  پاسخ
  • سلام
   علاوه بر داروهای فوق قرص پنتوپرازول صبح ناشتا تا ۴ هفته بخورین اگه خوب نشدین ازمایش اچ پیلوری باید بدین

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری شایع است که با افزایش سن در...
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
درمان بزرگی پروستات می‌تواند از ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و...