مجله پزشکی دکتر دکتر

پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

22 خرداد 1397

131

پیشگیری، مراقبت و درمان گوش، حلق و بینی
پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

پولیپ بینی چیست؟ پولیپ بینی چرا به وجود می‌آید؟ در این مطلب به بررسی کامل پولیپ بینی و درمان‌های پزشکی و خانگی پولیپ بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

پولیپ بینی یکی از بیماری‌های شایع مربوط به بینی است. اگر شما در داخل بینی خود احساس ضربه‌های وارد شده به دیواره بینی را دارید احتمالا می‌توان گفت شما پولیپ بینی دارید.

پولیپ بینی چیست

پولیپ بینی به نظر می‌رسد به اندازه یک دانه انگور یا یک قطره اشک هستند. آن‌ها رشد می کنند، بزرگ می‌شوند و خطوط بینی و سینوس‌ها را در بر می‌گیرند. برخی از انواع پولیپ‌های بینی وجود داشته که ممکن هستند بینی را مسدود کنند و تنفس را مشکل کنند. پولیپ بینی نرم، بدون درد و غیر سرطانی هستند.

خوشبختانه بسیاری از داروهای خانگی برای پولیپ بینی و بسیاری از درمان ها برای جلوگیری از بازگشت پولیپ  وجود دارد.

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی

پولیپ بینی معمولا به عنوان پولیپ آنترواوآنال یا پولیپ اتیومئید شناخته می‌شود. پولیپ‌های آنترویی شانه‌ای در سینوس‌های نوع ماگزیلاری ایجاد می‌شود که البته خیلی شایع نیستند.

پولیپ های اتیوموئیدال معمولا از سینوس های اتموئیدی ایجاد می شوند.وقتی پولیپ بینی دارید، ممکن است در قسمت ناحیه سر خود  احساس سرما کنید. اما خود پولیپ ها هیچ احساسی را ایجاد نمی کنند.، بنابراین شما حتی نمی توانید متوجه شوید که آنها را دارید یا نه؟

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود شدن بینی
 • عطسه کردن
 • ابریزش بینی
 • درد صورت
 • مشکل در بویایی
 • از دست دادن حس طعم و مزه
 • خارش در اطراف چشم
 • عفونت‌ها
 • درد در دندان‌های بالایی شما
 • تغییرات آوایی
 • احساس فشار روی پیشانی و صورت
 • خرناس

عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی ممکن است باعث ایجاد عوارض شود زیرا می‌تواند جریان هوا و تخلیه مایع را متوقف کند. آنها نیز در نهایت موجب یک التهاب مزمن می‌شوند. همچنین عوارض احتمالی عبارتند از:

 • آپنه انسدادی خواب: این بیماری باعث ایجاد عوارض جدی می باشد که معمولا از تنفس شما شروع می کند.
 • عفونت‌های سینوسی: پولیپ بینی ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های سینوس شود. آنها با التهاب پوشش‌های بینی و سینوس‌ها که بیش از 12 هفته هم طول می‌کشند. (رینویوزیت مزمن، همچنین به عنوان سینوزیت مزمن شناخته می شود)

دلایل پولیپ بینی

دانشمندان واقعا نمی دانند که پولیپ بینی چه چیزی می باشد.. با این حال، شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به پولیپ بینی دارای پاسخ های متفاوت سیستم ایمنی هستند نسبت به کسانی که پولیپ بینی ندارند. پولیپ بینی به رینیت آلرژیک، آسم، آلرژی به آسپیرین، عفونت‌های سینوسی، عفونت‌های حاد و مزمن و فیبروز کیستی مرتبط هستند.آنها می توانند در هر سنی اتفاق بیفتند، اما در بزرگسالان جوان و سالم شایع تر هستند.همچنین مردان بالای 40 سال بیشتر به پولیپ بینی مبتلا می شوند.

تشخیص پولیپ بینی

در صورت مراجعه به دکتر احتمالا از آندوسکوپ بینی استفاده می‌کند تا داخل بینی و سینوس‌ها را به وضوح ببیند. پزشک شما ممکن است مطالعات تصویربرداری را برای تعیین اندازه و موقعیت پولیپ های عمیق تر در سینوس های شما توصیه کند. این تست ها نیز برای جلوگیری از مشکلات دیگر، از قبیل مشکلات ساختاری یا رشد دیگر پولیپ ها انجام می شود.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش‌های آلرژی را برای تشخیص اینکه آیا آلرژی باعث التهاب می شود، یا نه؟ توصیه کند. اگر کودک شما با پولیپ‌های بینی تشخیص داده شود، پزشک ممکن است، فیبروز کیستیک آزمایشی را تجویز کند، زیرا این نوع علائم در این سن اغلب باعث ایجاد علت پولیپ بینی در کودکان می شود. آزمون فیبروز کیستیک یک آزمون استاندارد است.

درمان پولیپ بینی

شما احتمالا با وجود داشتن علائم پولیپ بینی  به درمان پولیپ بینی می پردازید، اما درمان متعارف معمولا با اسپری کورتیکواستروئید بینی اغاز می شود. همچنین ممکن است یک نسخه از دارو برای پریزینون به صورت داخل دهان به مدت یک هفته تجویز شود.استروئیدهای بینی  هم وجود دارد، که ممکن است برای درمان پولیپ بینی استفاده شوند.

داروهای دیگر، مانند آنتی‌هیستامین‌ها و ضد انعقادها، برای زمانی که واقعا پولیپ بینی هم ندارید، مناسب می باشند. با این وجود، اگر شما عفونت داشته باشید، ممکن است قبل از شروع به تزریق استروئید، آنتی هیستامین ها را برای کنترل آلرژی یا آنتی بیوتیک ها را برای شروع توصیه کنند.

اگر پولیپ‌های بینی زیاد باشند و اسپری‌های بینی کمک چندانی را در بر نداشته باشند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. گزینه‌های جراحی عبارتند از: پلیپکتومی یا جراحی سینوس آندوسکوپی، جایی که جراح از آندوسکوپ برای دیدن سینوس‌ها استفاده می‌کند البته اگر پولیپ‌ها زیاد و دشوار باشند.

در روش عمل جراحی بیهوشی عمومی برای جراحی پولیپ بینی انجام می شود. جراحی می تواند کمک کند، اما عوارض جراحی می تواند شامل خونریزی، عفونت و همچنین ممک است پولیپ ها پس از درمان، هم چنان باشند.

درمان‌های خانگی برای پولیپ بینی

خوشبختانه درمان‌های طب طبیعی و درمان‌های خانگی برای درمان و تسکین پولیپ بینی انجام می‌شود. این درمان‌ها شامل تغذیه سالم و استفاده از اسانس ها و مکمل های غذایی است.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد میکروبی که دارد، در مواقعی که در بینی استفاده می‌شود موثر است.

 بروملین:

شما ممکن است تعجب کنید، که خوردن هسته سیب می تواند شما را به آنزیم تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی مجهز کند. به دلیل اینکه بروملی موجود در هسته سیب  توانایی کاهش تورم را دارد، همچنین بروملین به کاهش علائم عفونت های سینوسی کمک می کند،از آلرژی و آسم هم محافظت می کند.

 منیزیم:

منیزیم مشابه با بروملین دارای خواص ضد التهابی است و همچنین بسیاری از بافت های بدن را از انقباض رها می کند و تاثیر شایانی در باز کردن سینوس ها و گرفتگی بینی دارد. داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای منیزیم دار، مانند سبزیجات، آجیل، دانه های گیاهی  و حبوبات می تواند بسیار کارساز باشد.

گلدنسال:

نوشیدن یک فنجان چای ساخته شده از این گیاه هر روز می تواند پولیپ بینی را تسکین دهد. گلدنسال دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است. استفاده مداوم از  گلدنسال نباید بیش از سه هفته مورد استفاده قرار گیرد و نباید توسط زنان باردار یا شیرده مصرف شود.

روی:

ماهی قزل آلا، کاکائو و نخود جز عناصری هستند که دارای منابع عالی روی می باشند. برای عملکرد خوب بدنی به عنوان یک عنصر مهم، مقدار کمی از روی را هر روز مصرف کنید.روی اغلب به صورت غیرمستقیم (OTC) برای مبارزه با سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است در درمان سینوزیت مزمن و در جلوگیری ازاز پولیپ بینی نیز مفید باشد.

سخن آخر

در ارتباط با پولیپ بینی اگر یکی از علائم و نشانه‌های بالا را دارید قبل از شروع به هر گونه درمان توصیه می‌شود ابتدا با پزشک متخصص صحبت کنید تا گونه حاد و غیر حاد را پزشک متخصص تشخیص دهد و به طبع آن راه درمان را پیشنهاد کند.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی»

131 پاسخ به “پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی”

 1. فریاد گفت:

  سلام من پلیپ دارم و حس بویایی کلا از بین رفته

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد ويتامين A موضعي داخل بيني بزنيد همراه با اسپري داخل بيني مومتازون بزنيد

 2. محمد گفت:

  دوستان من پسرم از پولیت بینی رنج میبره کمک کنید چکار کنم

 3. طیبه گفت:

  سلام من چندسالی هست که تو ایام ماه رمضان وقتی روزه میگیرم بینیم کیپ میشه وقتی افطار میکنم درست میشه ، خیلی خستم میکنه … میتونه پولیپ باشه یا نه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد
   بينيتونم هر شب با سرم شستشو پاك كنيد
   براي بررسي از نظر پوليپ بايد معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 4. زهرا گفت:

  متن بسیارخوبی بود
  سلام من مدت یک سال ونیمه که ازاسپری بینی فلومیست برادرمان پولیپ استفاده میکنم دکترپیشنهادجراحی دادکه به دلیل کروناترسیدم انجام بدم الان تاموقعی که عمل نکردم مصرف اسپریوادامه بدم وباتوجه به عوارضی که اسپری داره میشه مصرف اسپریو قطع کنم هرچندکه باوجودی که اسپری مصرف میکنم ابریزشووعطسه رودارم لطفاراهنماییم کنیدیااسپری که عوارض کمتری داشته باشه روبهم معرفی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شستشو بینی با سرم شستشو هر شب و صبح
   فلومیست رو هفته ای ۲ الی ۳ بار بزنین

   • ناشناس گفت:

    سلام خوب هستید شما من چند ساله که پولیپ دارم و خیلی هم میترسم و این پولیپ هی رشد میکنه ولی اصلا اذیتم نمیکنه و واقعا استرس منو گرفته

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     نگرانی نداره
     باید دارو جهت کنترلش مصرف کنین
     برای تجویز دارو میتوانید

     برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید.

 5. فرشته گفت:

  سلام خانم دکتر لطفا میشه راهنمایی کنید برای معاینه پلیپ بینی کدام دکتر بهتره؟؟؟

 6. Kati گفت:

  سلام. من احساس میکنم پلیپ بینی دارم چون صدای خو دماغی دارم و همیشه ترشحات حلقی باعث میشه صدام بگیره و تو دماغی حرف بزنم. چکار کنم که صدام باز تر بشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متخصص گوشو حلق و بيني مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   • ناشناس گفت:

    سلام
    مقاله بسیار زیبا و آموزنده بود
    من ۳۸ سال دارم و چند سال هست که پولیپ بینی دارم ریزش بینی دارم وپولیپ در حال رشد هست
    وقتی بالا میرود کمی آروم هستم وقتی پایین می آید ببینیم کیپ میشه سمت راست ببینیم.
    با قرص سیتریزین تا دو روز فقط خوب میشم ولی بعد دوباره.
    منو راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم تا بهتر بشم

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام اسپري مومتازون هر ١٢ ساعن دو پاف بزنيد
     اسپري سديم كلرايد هم هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد و

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 7. علی فرج زاده 09194222278 گفت:

  سلام من 44 ساله هستم. 12 ساله آلرژی و آبریزش شدید دارم . و از بچگی آسم خفیفی داشتم که ده سالی هست شدیدتر شده است. دو بار عمل پولیپ داشتم هشت سال پیش و شش سال پیش که بعد مدت اندکی مجدد عود کرده است. از اسپری های سیمبیکورت برای آسم و قرص پردنیزولون استفاده میکنم. لطفا کمکم کنید . ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه مجددا توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شيد
   اسپري مومتازون داخل بيني استفاده كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 8. فریبا گفت:

  سلام .من قبلا آلرژی داشتم اما خفیف بود درسال دوسه بار اذیت میشدم ولی فقط یک روز بود دوسه سالی خوب شدم یعنی کلا آلرژی خوب شد ولی امسال از شهریور ماه شروع شده و الان تقریبا ۵ ماهه که هرروز من آبریزش بینی شدید وعطسه دارم و گاهی اوقات همراه با سرفه وباقرص سیتریزین فقط برای دوروز آروم میشم و دوباره سراغم میاد .نمیدونم پولیپ دارم یا نه ولی مشکل تنفس از بینی دارم همراه باخروپف در خواب .لطفا برای درمان آلرژی راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسپري داخل بيني مومتازون استفاده كنيد
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   • نجاتیان گفت:

    سلام 5سال یک طرف بینی ام کیپ شده وسمت چپ بینی ام ورم کرده وحس چشایی ندارم ابریزش بینی بعضی وقتا امپول ضدحساسیت وضدالتهاب میزم چندوقتی خوب دوباره مثل اول میشه

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام اسپري داخل بيني مومتازون بزنيد
     همراه با شستشو مرتب بيني با سرم شستشو
     از نظر پوليپ بيني هم لطفا بررسي شيد

     • afshin گفت:

      سلام من دو ماهی میشه که هرطرف شانه میخوام همون طرف سواخ بینیم میگیره علتش چیه

     • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

      سلام میتونه احتقان بینی بعلت آلرژی یا سینوزیت مزمن باشه

 9. فرشته گفت:

  سلام من ۱۵ سال دارم
  دو سال پیش عمل پلیپ بینی داشتم
  امسال دوباره یک طرف از بینی هم کیپ شده و ای بعضی موقع ها باز میشه و بعضی موقع ها هم دوباره کیپ میشه .
  میشه کمکم کنید چه دارویی مصرف کنم تا خوب بشم ،

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مرتب با اسپري سديم كلرايد بينيتونو پاك كنيد ( هر ٨ ساعت دو پاف)
   همراه با اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف

 10. فرشته گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه دوسال پیش عمل پلیپ بینی داشتم .
  امسال دوباره یک طرف بینی ام گرفته و طرف دیگ بازه .
  از چ دارویی استفاده کنم ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسپري سديم كلرايد هر ٨ ساعت دو پاف همراه با اسپري مونتازون هر ١٢ ساعت دو پاف

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...