مجله پزشکی دکتر دکتر

پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

24 دی 1397

1192

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

1,192 پاسخ به “پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری”

 1. عرفانه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۲روزه احساس ادرار دارم و همش میرم دستشویی ولی مقدار دفع ادرارم خیلی کمه. سوزش و درد ندارم فقط حس پر شدن مثانه دارم.
  ممنون میشم اگه راهمناییم کنید

 2. محمد. گفت:

  سلام.خسته نباشین.من از علائم عفونت رستگاه ادراری تحتانی.سوزش هنگام ادرار.بوی شدید ادرار.افزایش دفع ادرار فوری.رو دارم.خاستم ببینم چ داریی باید مصرف کنم

 3. علی گفت:

  سلام ۳روز احساس سوزس ادرار دارم به شدت.به دکتر مراجعه کردم قرص سفکسیم۲۰۰. فاموتیدین وسبکس۱۰۰ وامپول جنتامایسین تجویز کردن دو روز خوب بودم ولی دباره سوزش شدید دارم ممنون میشوم راهنمایی کنید

 4. * گفت:

  سلام و خسته نباشید
  بنده پرسش و پاسخها رو مطالعه کردم ومتوجه شدم که بنده هم با توجه به شباهت مشکلم با دوستانی که پرسشهاشون رو مطرح کرده بودن،باید سفیکسیم استفاده کنم.فقط سوالم اینه که امکانش هست بجای سفیکسیم از سفالکسین یا داروهای مشابه دیگه استفاده کنم.بنده ایران نیستم و در حال حاضر سفالکسین500- سیپروفلوکساسین500- داکسی سایکلین100- مترونیدازول250 و فنازوپیریدین100 در دسترسم هست و یکی دو روز هست که سوزش و احساسِ پُری مثانه همراه با درد خفیفی در زیر شکمم اذیتم میکنه.در ضمن بمدت 24 ساله که دیابت نوع یک دارم و برای تنظیم قندم از انسولین استفاده میکنم و اغلب قندم در رنج نرمال و کنترل شده هست.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله میتونین از سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی استفاده کنید

   • * گفت:

    سلام مجدد و خسته نباشید
    ممنونم بابت توجه و پاسختون .فقط یک سوال دیگه: تا چند روز باید سیپروفلوکساسین رو استفاده کنم؟

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     خواهش میکنم
     تا یک هفته

 5. M گفت:

  سلام خسته نباشین من چن روزی هس تکرر ادرار و سوزش قبل و بعداز ادرارو درد دارم و هربار ادرار کم

 6. مارال گفت:

  سلام خسته نباشین من تکرر ادرار و سوزش قبل وبعد از ادرار دارم الان حدود یه هفتس و احساس میکنم مثانه ام پره ولی وقتی میرم خیلی کمه گاهی اوقات هم درد زیر شکم میشه راهنمایی کنین

 7. مهناز گفت:

  سلام خسته نباشین من یه هفتس تکرر ادرار وسوزش قبل وبعد ادرار دارم وقتی هم تکرر ادرار دارم میرم خیلی کمه ادرارم و بعضی موقع هاهم درد زیر شکم چی مصرف کنم خوب میشه؟ممنونم اگه راهنمایم کنین

 8. زینب گفت:

  سلام خسته نباشید من خانم متاهل ۳۳ ساله هستم که بعد از نزدیکی دچار سوزش شدیدهمراه با درد شدم تکرر ادرار دارم و بوی بد فقط در صبح رو حس میکنم میترسم بخاطر کرونا برم دکتر و تست بدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • میلاد گفت:

   سلام من عفونت اداری دارم تقریباً یک هفته گرفتم دکتر رفتم دارو بهم داده الان بهترم فقط مدفوع نمیکنم باید چیکارکنم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام شوبت لاكتولوز هر ٨ ساعت ٥ سي سي مصرف كنيد

  • سعید گفت:

   سلام.فردی هستم ۲۲ ساله. دو روزه محبوس ادرار شدم و به زور میتونم ادرار کنم ولی نمیدونم بو داره یا نه .چندماه قبل هم آزمایش ادرار دادم و سابقه عفونت ادراری دارم. پیش دکتر عمومی رفتم و سوزن چرک خشک کن و قرص سیپروفلوکساسین۵۰۰ و فنازومکس ۱۰۰ بهم داد. دارم مصرف میکنم احساس میکنم فقط کمی بهتر شده اما هنوز با زور ادرار میکنم.
   ولی زیر دوش آب گرم میرم بهتر میتونم ادرار کنم.
   در شرایط کرونایی میترسم دوباره برم دکتر.
   خواهش میکنم جواب منو بدید و قرصی پیشنهاد کنید.ممنون
   آیا ممکنه دوباره بعلت عفونت ادرار باشه؟؟

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    بله احتمالا مجدد عفونت دارین
    داروها را تا ۳ روز مصرف کنید اگه خوب نشدین باید بررسی بیشتر بشه

 9. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشین یه چند روزی هست که توی واژنن و مجرای ادراری احساس سوزش زیاد و خارش خیلی کم دارمحس ادرار دارم ولی نمیاد وقتی هم میاد اخرش میسوزه چه دارویی مصرف کنم

  • Arezo گفت:

   سلام ، وقتتون بخیر . من ۲۴ سالمه و virgin هستم. چند روزه احساس تکرر ادرار شدید دارم . گاهی حتی یک ربع به یک ربع نیاز به دستشویی پیدا میکنم. سوزش ادرار و خارش هم دارم. ممنون میشم کمکم کنید.

 10. عسل گفت:

  سلام من دوروزه سوزش ادرار دارم بوی تندی هم داره بعضی وقتا قبل این سوزش زیر دلمم درد میگرفت وقتی میخوام برم دسشویی احساس میکنم دگ داره میریزه چیکار باید بکنم الان

 11. مریم خوشگواری گفت:

  سلام خانمی۵۱ساله هستم موقعی که احساس میکنم بایدبرم دستشویی درد وکمی سوزش دارم البته موقع ادرار کردن سوزش ندارم وقتی احساس دفع ادرار دارم سوزش دارم به خاطر کرونا هم میترسم دکتر برم لطفا راهنمایی کنید
  ممنون میشم

 12. Parisa گفت:

  سلام خسته نباشید من تقریبا یک ماه هست که کلیه هام مخصوصا کلیه راست و مثانه ام درد میکنه سونو دادم گفت سنگ نیست ولی یه کیست6میل هست تو کلیه راستم ممکنه این درد از عفونت باشه پیش متخصص رفتم بدون اینکه ازمایش بنویسه فقط کلیه هامو فشار داد گفت عفونت نیست الانم میترسم با کرونا ازمایش بدم چیکار کنم?

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به درد همزمان مثانه و کلیه باید حتما آزمایش ادرار U/A و U/c انجام شود تا وجود عفونت بررسی شود

 13. Hlma گفت:

  سلام من دوروز بعد از اخرین مقاربتم دچار تکرر ادرار و درد زیر شکم و یه پهلو شدم همراه با لکه بینی
  چیکار باید بکنم؟
  البته قرص اورژانسی هم مصرف کردم

 14. ایمان گفت:

  سلام ۳۰سالمه چند روزی هست که ادرارم از حد طبیعی داغتره و زیر دلم وکمرم درد میکنه ادرارم بوی بد میده

 15. مونا گفت:

  سلام خوبین خانوم دکتر من ی مدت موقع ادرار سوزش دارم حتی بعد ادرارم هم کمی سوزش دارم و ترشحات هی حس میکنم ک ادرار دارم ولی تند تند میرم دسشویی اما ادرار نیس توروخدا بگین چطور از دست این ادرار راحت بشم ممنون

 16. سارا گفت:

  سلام من چن روزی هس احساس سوزش و خارش دارم میخواستم ببینم چ دارویی استفاده کنم

 17. دلینا گفت:

  باسلام من صبح ها که از خواب بیدار میشم کلیه درد دارم ادرارم هم داخلش لکه های کوچیک سفید داره که داخل ادرار معلقه رنگ ادرارم هم خیلی روشن نیست وقتی که نیاز به توالت رفتن دارم سوزش کلیه میگیرم میشه راهنماییم کنید الان اقدام به بارداری کردم تحت نظر دکتر متاسفانه دو ماه باردار نشدم ایا به این موضوع ربطی داره ممنون میشم بگین چکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر بعید است به بارداری ربط داشته باشد
   اما باید حتما آزمایش U/A و U/C بدهید

 18. ناشناس گفت:

  سلام خ دکتر من چند روزی تکرر ادرار دارم و احساس میکنم مثانه خالی نمیشه گاهی موقع سرفه چند قطره ای ادرار ازم میاد زیر دلم هم درد میکنه لگن و کمرم هم گاهی درد میگیره دکتر گفت مشکل پایین بودن مثانه نداری البته دکتر زنان زایمان اینو گفت ولی کمی تب دارم لطفا راهنمایی کنین چی مصرف کنم

 19. مریم هاشمی گفت:

  سلام من دو ماهه باردار هستم درد زیر شکم و کلیه دارم و احساس پری مثانه دارم به دفعات دستشویی میرم و حجم ادرارم خیلی زیاده سوزش ادرار هم دارم آزمایش خون و ادرار دادم دکترم که ماما هست گفتن عفونت ادرای دارم بهم قرص نیتروفورانتوئین100 دادن خیلی حالم بده احساس گرگرفتگی و حالت تهوع درد معده و کلیه دارم سرمم به شدت درد میکنه احساس بی قراری میکنم به نظرتون همین قرص کافیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد همراه نيتروفورانتوئين ويتامين ب ٦ هم بخوريد هر ٨ ساعت يك عدد

 20. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید. پیام قبلی رو پیدا نکردم و جواب نگرفتم
  ممنون میشم جواب بدین
  من حدود دو سه ساله که هر از گاهی بعد از ادرار سوزش میگیرم که ادامه دار میمونه و انگار سوزش رو به درون بکشه حس بدی داره.. حدودا تا یکی دو ساعت زمان میبره تا خوب بشه.. گاهی دوش آب گرم واژینال میگیرم کمی تسکین میده.. یه ماه قبل آزمایش کشت ادرار دادم و عفونت نشون داد .. از قرص سفکسیم استفاده کردم و تموم شد ولی بازم گاهی سوزش پیش میاد
  ادرارم پر رنگه.. بوی تندی نداره… دو سال هست که ازدواج کردم.

 21. احمد گفت:

  سلام احمد هستم ۳۶ سالمه سوزش ادار شدید دارم وبه راحتی نمیتوانم ادار کنم واین حالت را خیلی وقته دارم بعضی وقتها شدید میشه وبه خودی خود خوب میشه وبعد چند روز دوباره بر میگرده و نزدیک به دوسال هست چند روزی دل پیچه شدید میگیرم وبه خودی خود خوب میشه ولی تا بحال به دکتر مراجعه نکردم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شما باید آزمایش ادرار و کشت آن را انجام دهید

 22. سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید من خیلی وقته زیر دلم درد میکنه وتکرر ادرار دارم وچن وقته شوهرمم فقط سوزش سرالت داره البته گاهی میگیره چی مصرف کنیم؟؟؟

 23. فرشته گفت:

  سلام من ۲۰سالمه و از وقتی ک سوم دبستان بودم تا حالا سوزش ادرار دارم کلی هم آزمایش دادم و سونو رفتم گفتن عفونت داری و قرصای سفکسیم .سیپروفلوکساسین .ازیروتومایسین و فنازوپریدن و… اکثر قرصا رو بهم دادن آمپول هم زدم ولی هیچ کدوم اثر نکرده و هفته پیش بازم آزمایش کامل دادم دکتر گف توی ادرارت خون دیده شده و عفونت شدید داری بهم آمپول جنتامایسین۸۰ داد تا ۳شب .استنفادشون کردم سوزشم یه ذره کمتره ولی بازم سوزش ادرارم هست گف ممکنه سنگ داشته باشی ولی هیچ دارویی برام ننوشته درضمن ۲سال پیش ک سونو رفتم گفتن سنگ ریزه داری چیکار کنم از شر این مریضی راحت شم

 24. سروش گفت:

  چرا به من جواب ندادید. دو مرتبه سوال ارسال کردم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   پاسخ داده شد
   ایمیلتان را چک کنید

 25. قادری گفت:

  سلام خدمت دکتر عزیر من سوزش وسختی ور ادرار و تکرر دارم سیپرو و یه قرص دیگه مصرف کردم جواب ندادچیکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید کشت ادرار و آنتی بیوگرام انجام شود

 26. راضیه گفت:

  سلام خسته نباشید دوروز هست خیلی تکرر ادراردارم واحساس سوزش خیلی هم بدنم احساس گرگرفتگی داره وعرق میکنم ممنون میشم راهنمایی کنین

 27. عارف گفت:

  سلام ببخشید من چند روزی هست که تکرار ادرار دارم و کلیه هام درد خورده ای درد میکنه میشه راهنمایی کنید

 28. Hosin گفت:

  سلام خسته نباشید درد زیر شکم و درد مثانه دارم قرص مترو نیدازول مصرف کنم خوبه؟بخاطر کرونا با بچه کوچیک نمیتونم دکتر برم لطفا راهنمییم کنید

 29. ناشناس گفت:

  سلام من از دیروز تا حالا موقع دفع ادرار دقیقا آخر تخلیه احساس درد دارم…دیروز یکم سوزش و تکرر هم داشتم که رفع شد ولی درد همچنان هست…به مقدار کمی هم احساس لرز دارم.میشه لطفا بفرمایید دارو چی بخورم ..امکان آزمایش و دکتر ندارم.

  • .... گفت:

   سلام خسته نباشید من دوروزه که تکرر ادرار پیدا کردم و بعد از دفع ادرار سوزش واژن دارم و همش حس میکنم مثانم پره ولی وقتی میرم دستشویی مقدار کمی ادرار دفع میشه و دوباره همون سوزش لعنتی،چند هفته پیش هم همین علائمو داشتم ولی خوب شدم میشه راهنماییم کنید دکتر هم نمیتونم برم فعلا

 30. ایزدی گفت:

  با سلام
  ببخشید خانم دکتر ، ایزدی هستم پیرو مشکلی که دیروز خدمتتون مطرح کردم یادم رفت بگم که دو روز هست سردردشدید و کمر درد دارم ، بی حالی بهم دست میده و کم اشتها شدم بعدظهرها هم دچار لرز میشم . همچنان همین داروهایی رو که عرض کردید استفاده کنم؟
  از پاسخگوییتون بسیار سپاسگزارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به این علایم باید از نظر کرونا بررسی بشین

   • سیما گفت:

    سلام خسته نباشید من زیر دلم چن روزیه درد میکنه ..قبلنم ازمایش دادم یکم عفونت تو ادرارم بوده میشه راهنماییم کنید البته بگم سوزش ادرار ندارم

  • ابی گفت:

   سلام من چند روزی میزان ادرارم خیلی کم شده ورنگ ادرار هم تیره شده واحساس سوزش و درد دارم چیکار کنم ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...