تخصص اورولوژی چیست و متخصص کلیه و اورولوژی چه می‌کند؟

برای درمان تمامی مشکلات کلیه، باید به دکتر کلیه مراجعه کنید اما لازم است تا در ابتدا بدانید که، تخصص اورولوژی چیست و دکتر اورولوژی کیست. اورولوژیست یا متخصص کلیه، پزشکی است که به تشخیص و درمان مشکلات کلیه و دستگاه ادراری مردان، زنان و کودکان می‌پردازد.

دکتر کلیه می‌تواند به شناسایی و درمان بیماری‌هایی کمک کند که بر دستگاه تولید مثل افراد، اثر می‌گذارند. از بیماری‌های ارولوژی باید به عفونت‌های ادراری، سنگ کلیه، سرطان پروستات و مشکلاتی اشاره کنیم که در سیستم تناسلی ادراری به‌وجود می‌آیند.

این مقاله دکتردکتر، به این پرسش پاسخ می‌دهد که دکتر کلیه کیست و چطور در پیشگیری از بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری یا درمان بیماری‌های اورولوژی، نقش دارد. مطالعه این مقاله، به ۴ دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر هر سؤال و نکته مبهمی درباره تخصص کلیه و اورولوژی دارید، در پایان این مطلب بپرسید تا پزشک پاسخ بدهد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

تخصص کلیه، مجاری کلیه، مجاری ادراری و تناسلی یا اورولوژی چیست؟

متخصص اورولوژی، پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری‌های سیستم ادراری تخصص دارد.  متخصص اورولوژی یا همان دکتر کلیه، نسبت به شناسایی وضعیت‌های مختلفی که برای اندام‌های تولید مثل و غذد فوق‌کلیوی پیش می‌آید هم، آگاهی دارد.

غدد فوق‌کلیوی در بالای کلیه‌ها قرار دارند. از طرفی دیگر، تاثیرگذاری دستگاه ادرار روی سیستم تولید مثل مردان و زنان زیاد است. بروز هرگونه مشکل در این بخش‌ها، با مراجعه به متخصص کلیه و نواحی تناسلی پیگیری و درمان می‌شود.

آگاهی از این‌که تخصص اورولوژی چیست و پزشکان این رشته چه خدماتی ارائه می‌دهند، به تسریع روند شناسایی و درمان بیماری‌های مربوط به این متخصصان کمک شایانی می‌کند.

دکتر کلیه کیست

دکتر کلیه و اورولوژی کیست؟

برای اینکه بگوییم، دکتر کلیه کیست و چه می‌کند، لازم است به اعضای بدنِ تحت درمان او اشاره کنیم. متخصص کلیه و مجاری ادراری، اعضای زیر از بدن را به‌خوبی می‌شناسد و مشکلات و بیماری‌های مربوط به آن‌ها را شناسایی و درمان می‌کند:

کلیه‌هااندامی مهم برای دفع مواد زائد و تصفیه خون
مثانهکیسه‌ای برای تجمع ادرار در سیستم تناسلی
حالب‌هاماهیچه‌های نازکی که ادرار را به مثانه منتقل می‌کنند
مجرای ادرارلوله‌ای که ادرار را از مثانه تخلیه می‌کند

اورولوژیست در درمان بیماری‌های مربوط به سیستم تناسلی مردان یعنی آلت تناسلی، بیضه، کیسه بیضه و پروستات هم تخصص دارد.

فوق‌تخصص‌ها و فلوشیپ‌های تخصص اورولوژی چیست ؟

اورولوژیست‌ها در مرحله نخست، برای تحصیل در رشته پزشکی عمومی وارد دانشگاه می‌شوند و بعد از سپری‌کردن ۷ سال، باید برای تخصص آماده شوند. دوره تخصص در حدود ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد. بعد از آن، نوبت به تحصیل در مقطع فوق‌تخصص می‌رسد که دوره‌ای ۲ تا ۳ ساله دارد.

دوره‌های فلوشیپ هم از چند ماه تا چند سال طول می‌کشند و با تمرکز بر بخش خاصی از رشته تخصصی پزشکان ارائه می‌شوند. متخصصان اورولوژی در گرایش‌های متنوعی به تخصص و فوق‌تخصص می‌رسند.

ناباروری مردان

متخصصان اورولوژی در این گرایش، در زمینه مشکلات ناباروری مردان مطالعه می‌کنند. پزشکان با تخصص ناباروری در مردان می‌توانند به شناسایی دلایل بچه‌دارنشدن مردان و روش‌های درمان آن بپردازند.

اورولوژی اطفال

مطالعه سیستم‌های ادراری و کلیه کودکان هم در این تخصص جای می‌گیرد. اورولوژیست‌های اطفال می‌توانند مشکلاتی نظیر شب‌ادراری مرتبط با سیستم ادراری-کلیوی را درمان کنند.

عصب‌شناسی

متخصصان این حوزه می‌توانند به رفع و درمان مشکلات دستگاه ادراری مشغول شوند. این مشکلات ریشه در اختلالات عصبی دارند.

آنکولوژی

اورولوژیستی که در زمینه آنکولوژی تحصیل می‌کند، توانایی شناسایی و درمان سرطان‌های پروستات، کلیه، مثانه و بیضه را دارد.

تخصص اورولوژی چیست

تفاوت میان نفرولوژی و تخصص اورولوژی چیست ؟

میان تخصص اورولوژی و نفرولوژی، تفاوت‌هایی وجود دارد. نفرولوژیست‌ها فقط بر مشکلات و وضعیت‌های مربوط به کلیه اشراف دارند و نفرولوژی تخصص پزشکان داخلی است.

برای اینکه دقیق‌تر بگوییم فرق رشته نفرولوژی و تخصص اورولوژی چیست و چه نقاط متفاوتی دارند، باید به این اشاره کنیم که نفرولوژیست‌ها جراح نیستند.

این افراد می‌توانند مشکلات کلیوی مختلف و عوارضشان را شناسایی و درمان کنند. اما یادتان باشد که توانایی جراحی ندارند و تخصصشان فقط معطوف به کلیه‌ها است.

دکتر اورولوژیست چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

اورولوژیست‌ها می‌توانند به درمان مشکلات متنوع دستگاه ادراری و کلیه‌ها بپردازند. این متخصصان، توانایی انجام عمل‌های جراحی را هم دارند. در پاسخ به اینکه دکتر اورولوژیست کیست، باید به توانمندی این پزشک در حوزه درمان‌های جراحی، مشکلات ادراری و کلیویه و درمان بیماری‌های تناسلی اشاره کنیم.

عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری

این مشکل با وجود باکتری‌هایی نامطلوب در دستگاه ادرار به‌وجود می‌آید. باکتری‌ها بخشی از دستگاه ادرار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و عوارضی مانند سوزش و خارش ناحیه تناسلی را به‌همراه دارند.

ناتوانی در کنترل ادرار (بی‌اختیاری ادرار)

از دست‌دادن کنترل ادرار هم از جمله مشکلاتی است که از سوی متخصص دستگاه تناسلی درمان می‌شود. اگر بی‌اختیاری ادراری ریشه در مشکلات دستگاه تناسلی داشته باشد، باید به دکتر کلیه مراجعه کنید. در برخی موارد، این وضعیت ناشی از عملکرد نادرست مغز و غدد آن است. در این صورت، متخصص اورولوژی به درمان مشکل نمی‌پردازد و باید به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

شرایط سیستم تناسلی مردان

دستگاه تناسلی مردان از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود و امکان بروز وضعیت‌های گوناگون برای هر عضو وجود دارد. از جمله این مشکلات باید به هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا بزرگ‌شدن آن اشاره کنیم.

متخصص اورولوژی کیست

سیستیت بینابینی (مثانه دردناک)

سندروم مثانه دردناک بیماری مزمنی است که با درد در لگن و مثانه همراه می‌شود. با ابتلا به آن، اختلالات و مشکلاتی در زمان تخلیه ادرار رخ می‌دهند.

سرطان مثانه، کلیه و پروستات

امکان ایجاد توده‌های سرطانی در نواحی مختلف کلیه و سیستم تناسلی زنان و مردان وجود دارد. برای تشخیص‌های اولیه و شناسایی ابعاد مشکل، امکان مراجعه به اورولوژیست‌ها وجود دارد.

اختلال نعوظ (ED) از بیماری‌های کلیه

ناتوانی مردان در امور جنسی و نرسیدن به لذت کافی، از جمله اختلالاتی است که با مراجعه به متخصص اورولوژی درمان می‌شود.

سنگ کلیه

سنگ کلیه به دلایل مختلف از مواد موجود در ادرار به‌وجود می‌آید و با حرکت به‌سمت مجاری ادرار باعث مسدودشدن آن‌ها می‌شود. برای رفع این مشکل و عوارض آن باید به متخصص کلیه مراجعه شود.

دکتر کلیه چه خدماتی ارائه می‌کند؟

متخصصان کلیه و اورولوژی خدمات متنوعی در اختیار مراجعان خود قرار می‌دهند. این خدمات شامل سه گروه کلی می‌شود:

 • خدمات اورولوژی مردان
 • خدمات اورولوژی زنان
 • خدمات اورولوژی اطفال

هریک از این گروه‌ها، شامل سرویس‌های متنوعی است.

خدمات اورولوژی مردان

اورولوژیست‌ها در زمینه بیماری‌های مردان خدمات زیر را ارائه می‌کنند:

 • سنگ کلیه
 • سرطان‌های اورولوژیک
 • پروستات بزرگ
 • التهاب پروستات
 • مثانه بیش‌فعال
 • اختلال در نعوظ
 • تستوسترون پایین
 • بی‌اختیاری مردانه
 • عفونت مجاری ادراری
 • ارزیابی ناباروری
 • وازکتومی
 • هیدروسل

اگر دچار مشکلات بالا هستید، با مراجعه به دکتر کلیه می‌توانید متوجه وضعیت خود شوید و درمان را دنبال کنید.

خدمات اورولوژی زنان

در زمینه بیماری‌های خانم‌ها هم متخصصان کلیه و اورولوژی، خدمات مربوط به موارد زیر را ارائه می‌کنند:

 • مثانه بیش‌فعال
 • بی‌اختیاری ادرار
 • عفونت مجاری ادراری
 • اوروژنیکولوژی
 • افتادگی اندام لگن
 • جراحی بازسازی کف لگن
 • پرولاپس واژن

بانوان همچنین می‌توانند برای درمان سنگ کلیه و سرطان‌های اورولوژیک نیز به متخصص کلیه و دستگاه تناسلی مراجعه کنند.

خدمات دکتر اورولوژی

خدمات اورولوژی اطفال

متخصصان اورولوژی اطفال می‌توانند به شناسایی مشکلات کلیه و دستگاه تناسلی این رده سنی بپردازند و ریشه اختلالاتی نظیر بیماری‌های مادرزادی سیستم ادراری را کشف کنند.

روش‌های تشخیص در تخصص کلیه، مجاری ادراری و اورولوژی چیست؟

برای اینکه بدانید، روش‌های تشخیص پزشکان با تخصص اورولوژی چیست و چطور به شناسایی مشکلات مختلف می‌پردازند، نیاز است که با موارد زیر آشنا باشید. پزشکان این حیطه روش‌های تشخیصی گوناگونی دارند. این متخصصان، از معاینه فیزیکی تا استفاده از آزمایش‌ها و عکس‌برداری را برای شناسایی مشکلات بیماران خود به‌کار می‌گیرند.

معاینه جسمی

معاینات فیزیکی برای مردان و زنان متفاوت است. اگر مرد هستید، ممکن است پزشک برای رسیدن به تشخیص از معاینه رکتوم استفاده کند. اگر زن هستید، شاید نیاز به معاینه لگن داشته باشید.

آزمایش ادرار، خون و نمونه‌های مایع منی

برای این آزمایش‌ها، نمونه‌هایی از ادرار، خون و مایع منی ارائه می‌شوند. بهتر است که پیش از انجام آزمایش‌ها نسبت به کسب آمادگی برای آن‌ها باخبر باشید. برای مثال، جهت دادن آزمایش ادرار باید آب بنوشید تا مثانه‌تان پُر باشد.

تست‌های تصویربرداری

از روش‌های مختلف عکس‌برداری مانند سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری (CT) که همان اسکن است هم برای تشخیص وضعیت مجاری ادراری، کلیه‌ها و بخش‌های دیگر استفاده می‌شود.

آزمایش ادرار در اورولوژی

روش‌های درمان در تخصص ارولوژی چیست؟

اورولوژیست‌ها با تجویز دارو، ارائه تمرین‌های درمانی مانند مواردی برای تقویت عضلات لگن و جراحی، اقدام به درمان بیماران می‌کنند. آن‌ها از طیف وسیعی از روش‌های درمانی برای بهبود بیماران کمک می‌گیرند.

سیستوسکوپی

برای ارزیابی و معاینه وضعیت مثانه و مجرای ادرار، با یک ابزار تلسکوپ‌مانند ویژه به نام سیستوسکوپ، اقدام به بررسی اوضاع بیمار می‌شود.

اورتروسکوپی

برای بررسی حالب‌ها و کلیه‌ها از این ابزار تشخیصی و درمانی استفاده می‌شود. حالب در مثانه قرار دارد.

بیوپسی پروستات

متخصص اورولوژی، نمونه‌ای از بافت کوچکی را از پروستات جدا می‌کند و آن را برای آزمایش سرطان به آزمایشگاه می‌فرستد.

نفرکتومی

این جراحی برای برداشتن کلیه است. اگر به‌دلیل ابتلای بیمار به سرطان، نیاز به برداشتن کلیه پیش بیاید، متخصص اورولوژی اقدام به نفرکتومی می‌کند.

وازکتومی

متخصص اورولوژی، لوله‌های حامل اسپرم را برای جلوگیری از بارداری برش می‌دهد. این اقدام، برای پیشگیری از بارداری زوج‌ها در مردان انجام می‌شود.

چه زمانی باید به متخصص اورولوژی و کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، پزشک عمومی می‌تواند مشکلات خفیف دستگاه ادراری را درمان کند. اما اگر علائم شدید هستند یا از بین نمی‌روند، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. برخی از این علائم عبارتند از:

 • مشکل نعوظ
 • وجود خون در ادرار
 • بزرگ‌شدن پروستات
 • از دست‌دادن کنترل مثانه
 • وجود درد هنگام ادرارکردن
 • درد در ناحیه کمر، معده یا کشاله ران
 • ابتلا به سرطان‌های دستگاه ادراری

پیش از مراجعه به پزشک برای درمان هریک از این مشکلات، بهتر است که از وضعیت پوشش‌دهی بیمه‌تان هم اطلاع داشته باشید. در این صورت، برای مدیریت هزینه‌ها آسوده‌تر خواهید بود.

در انتخاب بهترین دکتر اورولوژیست باید چه مواردی را در نظر بگیریم؟

پزشکانی که تخصص اورولوژی دارند، سال‌های طولانی در زمینه سیستم تناسلی ادراری، بیماری‌های کلیه و موارد مربوط به این بخش‌ها مطالعه و تحصیل کرده‌اند. در نتیجه، باید اطلاعات و دانش خوبی در پیشگیری از بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری داشته باشند یا در تشخیص سریع و صحیح عمل کنند.

با در نظرگرفتن این نکات به‌سراغ پزشک معتبری بروید که این ویژگی‌ها را دارد. به موارد زیر هم در انتخاب متخصص دقت داشته باشید:

 • نظر مراجعان قبلی را درباره تجربه‌شان بررسی کنید. با سرزدن به سامانه‌های آنلاینی مانند دکتردکتر، چنین امکانی برایتان فراهم می‌شود.
 • به پوشش‌دهی بیمه خود و خدمات ارائه‌شده در مطب پزشک موردنظر هم دقت کنید.
 • اعتبار و شهرت مجموعه پزشکی یا متخصص را بررسی کنید.

برای پیش‌رفتن در مسیر بهبودی، باید حتماً به متخصصانی خبره مراجعه کنید.

دکتر اورولوژی و کلیه

در مراجعه به دکتر اورولوژی، باید انتظار چه معاینه‌ها و اقداماتی را داشته باشیم؟

دکتر کلیه کیست؟ این پزشک، دقیقا همان شخصی است که باید واضح درباره مشکلات کلیه خود برای او بگویید. سوالات او هم درباره وضعیت و سوابق پزشکی‌تان است.

لازم است که داروهای مصرفی‌تان را نام ببرید و از علائم و عوارض بگویید. احتمال دارد که اورولوژیست اقدام به معاینه شما کند و آزمایش‌هایی را در نظر بگیرد.

برای بررسی بیماری‌های اورولوژی، معمولاً معاینه فیزیکی کافی نیست. در واقع، لازم است که برای رسیدن به تشخیص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری از روش‌هایی مانند آزمایش خون و سونوگرافی استفاده شود.

بعد از شناسایی عفونت‌های ادراری یا سنگ کلیه و مشکلات دیگر،‌ درمان بیماری‌های اورولوژی با دارودرمانی یا جراحی پیش می‌روند. این روند، بهترین پاسخ در جواب سوال دکتر اورولوژی کیست، است. 

با شناسایی بهترین پزشکان با تخصص اورولوژی، می‌توانید بیماری‌هایی مانند سرطان پروستات را سریع شناسایی و درمان کنید. در سامانه آنلاین دکتردکتر هم امکان آشنایی با بهترین متخصصان و دریافت نوبت آنلاین از آن‌ها وجود دارد.

اگر بخواهید بدانید که بهترین راه پیداکردن پزشکی خبره با تخصص اورولوژی چیست هم باید همین روش را به شما معرفی کنیم؛ ساده و سریع وقت بگیرید و بی‌دغدغه به متخصصان خبره مراجعه کنید.

سؤالات متداول تخصص اورولوژی چیست؟

اورولوژیست‌ها به بررسی اندام‌های تناسلی، کلیه و مجاری ادراری می‌پردازند و بیماری‌هایی مانند عفونت ادرار، اختلالات نعوظ، سنگ کلیه را درمان می‌کنند.

برای اینکه از بیماری‌های کلیوی و دستگاه تناسلی/ ادراری جلوگیری کنید، بهتر است که سالی یک‌بار نزد اورولوژیست معاینه و چکاپ شوید.

جهت شناسایی اولیه سرطان و مشخص‌شدن مسیر پیش رو، بیماران به اورولوژیست مراجعه و بعد روند را نزد انکولوژیست پیگیری می‌کنند.

منابع:

webmd

healthdirect

my.clevelandclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر