یائسگی چیست؟ زمان شروع علائم اصلی و روش‌های تسکین آن

یائسگی جیست
اشتراک گذاری 15 نظر

یائسگی بخشی از دوران زندگی تمام خانم‌ها است که علائم، مشکلات و عوارض خاص خود را به همراه دارد. در این مطلب سعی می‌کنیم به تمام سوالات شما در مورد یائسگی پاسخ دهیم. علائم یائسگی چیست؟ عوارض بعد از یائسگی چیست؟‌ هنگام مراجعه به متخصص زنان باید درباره چه مواردی صحبت کرد؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

یائسگی چیست؟

یائسگی یا پساقاعدگی یک مسئله فیزیولوژیک است که در زندگی همه‌ زنان به صورت طبیعی رخ می‌دهد. با افزایش سن در خانم‌ها تخمدان‌ها هورمون کمتری (مخصوصا استروژن) ساخته و ترشح می‌کنند. بنابراین به تدریج قاعدگی‌های فرد نامنظم می‌شود و پس از مدتی به طور کامل متوقف خواهد شد؛ در این شرایط فرد یائسه شده است. از نظر علمی، خانم‌هایی که ۱۲ ماه پشت سر هم قاعدگی را تجربه نمی‌کنند، وارد دوره پساقاعدگی یا یائسگی شده‌اند. جهت مشاوره پیرامون مشکلات و دغدغه‌های مرتبط، به دکتر زنان مراجعه کنید.

سن یائسگی به چه عواملی بستگی دارد؟

اغلب زنان در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی یائسه می‌شوند. البته سن یائسگی ارتباط دقیقی با مسئله وراثت دارد. مواردی همچون مصرف سیگار، روشی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کرده‌اند، شاخص توده بدنی و… ارتباط خاصی با یائسگی افراد ندارد. 

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بعضی از افراد زودتر از موعد وارد دوران پساقاعدگی می‌شوند. این موضوع می‌تواند علت‌های ژنتیکی داشته باشد یا بخاطر عوامل محیطی مانند جراحی یا شیمی درمانی رخ دهد. در برخی موارد، پزشکان با تجویز داروهای هورمونی، باعث از سر گرفتن قاعدگی می‌شوند، اما گاهی هم امکان پیشگیری از یائسگی وجود ندارد و ممکن است فرد در سن کم‌تر از ۴۰ سال هم یائسه شود.

لیست ۹ تا از مهم‌ترین علائم یائسگی در زنان

در ماه‌ها یا سال‌های منتهی به یائسگی، ممکن است این علائم یائسگی و نشانه‌ها را تجربه کنید:

 • پریودهای نامنظم
 • خشکی واژن
 • گرگرفتگی
 • لرز
 • عرق شبانه
 • مشکلات خواب
 • تغییرات خلق‌وخو
 • افزایش وزن و کاهش متابولیسم
 • موهای کم پشت و خشکی پوست

علائم، از جمله تغییر در قاعدگی، برای هر زن متفاوت است. به احتمال زیاد، قبل از پایان دوره‌های قاعدگی، برخی از بی‌نظمی‌ها را تجربه خواهید کرد.

پرش از دوره‌ها در دوران یائسگی معمول و مورد انتظار است. مثلا ممکن است خانم‌ها دوره‌های قاعدگی یک ماه را رد کنند و برگردند، یا چندین ماه را نمی‌گذرانند و دوباره چرخه‌های ماهانه را برای چند ماه شروع می‌کنند. دوره‌ها معمولاً در چرخه‌های کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد و احتمال اینکه فاصله زمانی دو دوره باهم کم‌تر شود نیز وجود دارد. با وجود پریودهای نامنظم، بارداری امکان‌پذیر است. اگر یک دوره قاعدگی را بدون خونریزی رد کردید اما مطمئن نیستید که دوره یائسگی را شروع کرده‌اید، آزمایش بارداری بدهید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

برای مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه و رفع هر گونه نگرانی، با ویزیت‌های منظم با پزشک خود همراه باشید. ملاقات با پزشک را در دوران یائسگی و بعد از آن هم ادامه دهید.

ویزیت دکتر برای یائسگی

با افزایش سن، معمولا پزشکان زنان، خانم‌ها را تحت مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه شامل آزمایش‌های غربالگری بهداشتی از جمله کولونوسکوپی، ماموگرافی و غربالگری تری‌گلیسیرید قرار می‌دهند. پزشک ممکن است آزمایش‌ها و معاینات دیگری را نیز توصیه کند، از جمله آزمایش تیروئید در صورت سابقه قلبی و علائم مشاهده شده بعد از معاینه پستان و لگن.

آیا خونریزی بعد از یائسگی طبیعی است؟

همانطور که پیش از این توضیح دادیم، با شروع فرایند پساقاعدگی، فرایند تخمک‌گذاری در بدن خانم‌ها متوقف می‌شود. بنابراین بدن دیگر نیازی به قاعدگی ندارد و خونریزی‌های ماهانه متوقف خواهد شد. با توجه به این موضوع می‌توانیم بگوییم که خونریزی بعد از یائسگی طبیعی نیست و به بررسی پزشک نیاز دارد. در این بخش علت‌های احتمالی این نوع خونریزی را بررسی می‌کنیم.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که احتمال دارد خونریزی شما همان خون قاعدگی باشد و شما هنوز به صورت کامل یائسه نشده باشید. اما اگر وارد مرحله یائسگی شده‌اید و همچنان خونریزی واژینال را تجربه می‌کنید، باید به مشکلاتی که در ادامه نام می‌بریم، مشکوک شوید.

 • سرطان رحم، از جمله سرطان آندومتر و سارکوم رحم
 • سرطان واژن یا دهانه رحم
 • آتروفی آندومتر یا واژن (نازک شدن بافت‌های تشکیل دهنده رحم و واژن)
 • فیبرویئد رحم
 • پولیپ رحم
 • عفونت داخلی رحم
 • ترومای لگن
 • خونریزی دستگاه ادراری یا رکتوم
 • رشد بیش از حد سلول‌های تشکیل دهنده دیواره و بخش داخلی رحم
 • عوارض هورمون درمانی

تنها با تکیه بر نشانه خونریزی بعد از یائسگی نمی‌توان تشخیص داد که فرد با کدام یک از مشکلات بالا درگیر است. این خونریزی فقط نشان می‌دهد شما باید با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و معاینات لازم را انجام بدهید تا نتیجه قطعی مشخص شود. حتی احتمال اینکه خونریزی بی‌ضرر باشد نیز وجود دارد.

آیا لکه بینی بعد از یائسگی هم نشانه وجود بیماری است؟

لکه بینی هم بخشی از فرایند قاعدگی محسوب می‌شود؛ بنابراین در حالت طبیعی، لکه بینی هم بعد از یائسگی به پایان می‌رسد. اگر بیشتر از ۱۲ ماه است که پریود نمی‌شوید و لکه‌ای هم ندیده‌اید، اما دوباره لکه بینی را تجربه کرده‌اید، لازم است توسط پزشک متخصص معاینه شوید. علت‌های لکه بینی بعد از یائسگی هم شبیه به خونریزی است؛ یعنی ممکن است بی‌خطر باشد یا نشان از عفونت و بیماری‌های جدی‌تری مانند سرطان داشته باشد. یکی از علت‌هایی که پزشکان توصیه می‌کنند خانم‌ها در دوران پساقاعدگی تحت نظارت پزشک باشند، این است که علائمشان مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت وجود مشکل، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اقدامات مورد نیاز برای رفع آن انجام شود.

آتروفی واژن بعد از یائسگی چیست؟

آتروفی واژن یا واژینیت آتروفیک مشکلی است که عموما بعد از یائسگی یا سایر عواملی که سطح استروژن را کاهش می‌دهد، ایجاد می‌شود. در آتروفی، دیواره‌های واژن نازک، خشک و ملتهب می‌شود. آتروفی هنگام ادرار و برقراری رابط جنسی، علائم آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کند؛ مثلا ممکن است هنگام مقاربت درد بسیار شدیدی احساس شود.

این مشکل باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با نظارت پزشک برطرف شود، در غیر این صورت عوارض دیگری مانند عفونت واژن یا دستگاه ادراری را به دنبال خواهد داشت. این بیماری حتی ممکن است با خونریزی از واژن یا لکه بینی همراه باشد. بسیاری از خانم‌ها بخاطر کم‌رویی یا عدم آگاهی، در زمان مناسب برای درمان آتروفی واژن به پزشک مراجعه نمی‌کنند و با عوارض آن درگیر می‌شوند. اگر در مقاربت، حتی علیرغم استفاده از موقعیت مناسب و روان‌کننده‌های بر پایه آب، احساس درد می‌کنید یا هنگام ادرار احساس سوزش یا نشتی دارید، حتما برای بررسی علائم به پزشک مراجعه کنید.

۴ مورد از مهم‌ترین علل یائسگی 

پساقاعدگی به صورت طبیعی بعد از پایان دوره باروری خانم‌ها فرا می‌رسد، اما احتمالا می‌دانید که بعضی از افراد زودتر از موعد این موضوع را تجربه می‌کنند. در ادامه ۴ علت رخ دادن یائسگی را بررسی می‌کنیم.

کاهش طبیعی هورمون‌های تولید مثل

با نزدیک شدن به اواخر دهه ۳۰، تخمدان‌ها استروژن و پروژسترون (هورمون‌هایی که قاعدگی را تنظیم می‌کنند) کمتری تولید می‌کنند و قدرت باروری شما کاهش می‌یابد. در ۴۰ سالگی ممکن است دوره‌های قاعدگی طولانی‌تر یا کوتاه‌تر و بیشتر یا کمتر تکرار شود. تا اینکه در نهایت، به طور متوسط ​​در ۵۱ سالگی تخمدان‌ها تولید تخمک را متوقف می‌کنند و دیگر پریود نمی‌شوید.

دلایل یائسگی

هیسترکتومی

 جراحی رحم که رحم شما را خارج می‌کند اما تخمدان شما را از بین نمی‌برد، معمولاً یائسگی فوری ایجاد نمی‌کند. اگرچه دیگر پریود نیستید، تخمدان‌ها هنوز تخمک آزاد می‌کنند و استروژن و پروژسترون تولید می‌شود. اما جراحی که رحم و تخمدان شما را خارج می‌کند (هیسترکتومی کامل و اووفرکتومی دو طرفه) باعث یائسگی فوری می‌شود. قاعدگی شما بلافاصله متوقف می‌شود و شما احتمالاً گرگرفتگی و سایر علائم یا نشانه‌های یائسگی را دارید که ممکن است شدید باشد؛ زیرا این تغییرات هورمونی به طور ناگهانی رخ می‌دهد نه پس از چندین سال.

شیمی‌درمانی و پرتودرمانی

 این روش‌های درمانی سرطانی می‌توانند باعث یائسگی شوند و در طی دوره درمانی یا اندکی پس از آن علائمی مانند گرگرفتگی ایجاد کنند. توقف قاعدگی (و باروری) به دنبال شیمی‌درمانی همیشه دائمی نیست، بنابراین اقدامات پیشگیری از بارداری هنوز هم مورد نظر است.

نارسایی اولیه تخمدان

 حدود ۱ درصد از زنان قبل از ۴۰ سالگی یائسگی را تجربه می‌کنند (یائسگی زودرس). یائسگی ممکن است به دلیل نارسایی اولیه تخمدان (به طوری که تخمدان شما قادر به تولید سطح طبیعی هورمون‌های تولید مثل نیست)، ناشی از عوامل ژنتیکی یا بیماری خودایمنی باشد. اما اغلب هیچ علتی نمی‌توان یافت. برای این زنان، به منظور محافظت از مغز، قلب و استخوان‌ها، حداقل تا سن طبیعی یائسگی، هورمون‌درمانی توصیه می‌شود.

یائسگی از چه زمانی شروع می‌شود و چه مدت طول می‌کشد؟

زمان آغاز این فرایند و مدت زمان تجربه علائم آن، در هر فرد متفاوت است. بعضی از افراد از سال‌ها قبل از یائسگی کامل، علائم آن را تجربه می‌کنند و با مراجعه به پزشک و معاینه متوجه می‌شوند که در حال ورود به مرحله پساقاعدگی هستند. گروهی از افراد هم تا پیش از فرا رسیدن یائسگی، هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند، آن‌ها به یکباره دیگر پریود نمی‌شوند و علائم آن‌ها از همان زمان، کم کم نمود پیدا می‌کند.

تحقیقات به نتایجی درباره زمان ورود به یائسگی و مدت درگیری با علائم آن، رسیده‌اند. در ادامه لیستی از نتایج این تحقیقات را به صورت خلاصه ارائه می‌دهیم.

 • بیشتر زنان اولین بار علائم یائسگی را حدود چهار سال قبل از آخرین قاعدگی تجربه می‌کنند. علائم اغلب تا حدود چهار سال پس از آخرین قاعدگی زن ادامه دارد.
 • تعداد کمی از زنان علائم یائسگی را از یک دهه قبل از بروز یائسگی تجربه می‌کنند و از هر ۱۰ زن ۱ نفر علائم یائسگی را به مدت ۱۲ سال پس از آخرین قاعدگی تجربه می‌کند.
 • متوسط ​​سن یائسگی ۵۱ سال است. البته ممکن است این میانگین با توجه به نژاد کمی کم‌تر یا بیشتر باشد؛ مثلا زنان آفریقایی- آمریکایی به طور متوسط ​​دو سال زودتر از زنان آمریکایی یائسه می‌شوند. 
 • فاکتورهای زیادی وجود دارد که به تعیین یائسگی کمک می‌کند؛ از جمله ژنتیک و سلامت تخمدان. پیش‌یائسگی قبل از یائسگی رخ می‌دهد و بازه‌ای  است که هورمون‌ها برای آماده‌سازی ورود به یائسگی، شروع به تغییر می‌کنند.
 • این فرایند ممکن است از چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد. بسیاری از زنان بعد از اواسط دهه ۴۰ زندگی خود، دوره یائسگی را شروع می‌کنند. بعضی هم از دوره قاعدگی رد می‌شوند و ناگهان وارد یائسگی می‌شوند.
 • حدود ۱ درصد از زنان قبل از ۴۰ سالگی یائسگی را شروع می‌کنند که به آن یائسگی زودرس یا نارسایی اولیه تخمدان می‌گویند. حدود ۵ درصد از زنان در سنین ۴۰ تا ۴۵ سالگی یائسه می‌شوند.

پیش‌یائسگی، یائسگی و پس‌یائسگی

 • در دوران پیش‌یائسگی قاعدگی نامنظم می‌شود. زمان پریودهای شما ممکن است دیر شود، یا ممکن است یک یا چند پریود را کاملاً رد کنید. جریان قاعدگی نیز ممکن است سنگین یا سبک شود.
 • یائسگی به عنوان فقدان قاعدگی برای یک سال کامل تعریف می‌شود.
 • پس‌یائسگی به سال‌های پس از یائسگی اشاره دارد.

علائم پیش یائسگی چیست و از چه زمانی آغاز می‌شود؟

علائم پیش یائسگی تقریبا از ۴۲ سالگی آغاز می‌شود؛ طی این دوران به تدریج تغییرات هورمونی شروع شده و علائمی مثل خشک شدن چشم‌ها، فراموشی و حواس پرتی و تغییرات خلق‌وخو رخ می‌دهد که خود فرد هم دلیل آن‌ها را نمی‌داند. افزایش وزن، خشکی پوست، آکنه‌های پوستی و بی‌خوابی هم از مشکلات دیگری است که در افراد بروز می‌کند.

دلایل اضافه وزن در یائسگی و روش‌های جلوگیری از آن

اضافه وزن در یائسگی علت‌های مختلفی دارد. تغییرات هورمونی باعث افزایش چربی‌های اطراف لگن، باسن و ران‌ها می‌شود. افزایش سن، تغذیه و ژنتیک از دیگر علت‌های تأثیرگذار روی افزایش وزن در یائسگی هستند. با افزایش سن، توده عضلانی بدن کم‌تر و چربی‌ها بیشتر می‌شود؛ در نتیجه میزان سوخت و ساز بدن و مصرف کالری آن کم‌تر می‌شود. بنابراین اگر همچنان مثل قبل غذا بخورید و فعالیتی نداشته باشید، احتمالا بعد از مدتی اضافه وزن پیدا می‌کنید.

اضافه وزن در یائسگی

اگر والدین یا اقوام درجه یک شما، پایین‌تنه بزرگی دارد، احتمال اینکه شما هم بخاطر تجمع چربی در این ناحیه، دچار اضافه وزن شوید، وجود خواهد داشت. ورزش نکردن، تغذیه ناسالم و کم‌خوابی هم از دیگر علت‌های چاقی در دوران یائسگی است.

۶ روش جلوگیری از اضافه وزن در یائسگی

روش‌های کاهش وزن در یائسگی تفاوتی با کاهش وزن در سایر دوران‌های زندگی ندارد. شما با ایجاد عادات و روتین زندگی سالم می‌توانید وزنتان را در سطح تعادل حفظ کنید. در ادامه به ۶ روشی که به کاهش وزن و حفظ وزن سالم کمک می‌کنند، اشاره می‌کنیم.

 • افزایش فعالیت بدنی از جمله تمرین‌های هوازی و قدرتی که به عضله‌سازی و چربی‌سوزی کمک می‌کند. ۱۵۰ دقیقه پیاده‌روی سریع یا ۷۵ دقیقه دویدن در طول هفته، می‌تواند اندام شما را در حالت متعادل نگه دارد.
 • افراد در دوران یائسگی باید میزان غذایشان را کاهش بدهند؛ یک فرد ۵۰ ساله به طور متوسط روزانه ۲۰۰ کالری کم‌تر از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی مصرف می‌کند. 
 • رژیم غذایی گیاهی بهترین رژیم برای دوران یائسگی است؛ به خصوص اگر موادی مثل میوه‌ها، سبزیجات و غلات فرآوری نشده‌ای که حاوی فیبر زیاد هستند، در رژیمتان وجود داشته باشد. حبوبات، آجیل، سویا، ماهی و لبنیات کم چرب از دیگر مواردی هستند که باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند.
 • کاهش مصرف گوشت قرمز و جایگزین کردن روغن‌های گیاهی سالم مانند روغن زیتون با روغن نباتی از دیگر روش‌های جلوگیری از اضافه وزن در یائسگی است.
 • خانم‌ها برای جلوگیری از اضافه وزن باید عادت مصرف شیرینی را متوقف کنند و مصرف خوراکی‌هایی مثل آبمیوه‌های آماده، نوشابه کیک، بستنی و شکلات را به حداقل برسانند.
 • خانم‌هایی که الکل مصرف می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض اضافه وزن قرار دارند. در نتیجه توقف یا کاهش مصرف الکل هم می‌تواند در پیشگیری از اضافه وزن تأثیر داشته باشد.

چرا یائسگی رخ می‌دهد؟

یائسگی یک روند طبیعی است که با افزایش سن تخمدان‌ها ایجاد می‌شود و تخمدان‌ها هورمون‌های تولید مثل کمتری تولید می‌کنند. هنگام یائسگی سطوح پایین‌تری از برخی هورمون‌ها در بدن تولید می‌شود؛ از جمله:

 • استروژن
 • پروژسترون
 • تستوسترون
 • هورمون محرک فولیکول (FSH)
 • هورمون لوتئین‌ساز (LH)

یکی از بارزترین تغییرات، از دست رفتن فولیکول‌های فعال تخمدان است. فولیکول‌های تخمدان ساختاری هستند که تخم‌ها را از دیواره تخمدان تولید و آزاد می‌کنند و باعث قاعدگی و باروری می‌شوند.

اکثر خانم‌ها ابتدا متوجه می‌شوند که تناوب پریود کمتر است، زیرا جریان شدیدتر و طولانی‌تر می‌شود. این حالت معمولاً بعضی اوقات در اواسط تا اواخر دهه ۴۰ رخ می‌دهد. بیشتر زنان ایالات متحده در سن ۵۲ سالگی یائسه شده‌اند. در برخی موارد، یائسگی به علت آسیب یا برداشتن تخمدان و جراحی‌های مربوط به آن در لگن ایجاد می‌شود.

دلایل عمده یائسگی ناشی از موارد زیر است:

 • اووفورکتومی دو طرفه، یا برداشتن تخمدان با جراحی
 • فرسایش تخمدان، یا از بین بردن عملکرد تخمدان، که ممکن است توسط هورمون‌درمانی، جراحی یا رادیوتراپی در زنان مبتلا به تومورهای گیرنده مثبت استروژن انجام شود
 • آسیب‌های لگنی که تخمدان‌ها را به شدت آسیب می‌زند یا از بین می‌برد

یائسگی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر علائم یائسگی دردسرساز را تجربه می‌کنید و ۴۵ سال سن یا کمتر دارید، لازم است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

تشخیص یائسگی

یائسگی زودرس با خطرهایی نظیرپوکی استخوان و شکستگی، بیماری‌های قلبی، تغییرات شناختی، تغییرات واژن و از دست دادن میل جنسی و تغییرات خلقی همراه است.

پزشک همچنین می‌تواند یک آزمایش خون تجویز کند که سطح برخی از هورمون‌ها را در خون اندازه‌گیری کند؛ این هورمون‌ها معمولاً FSH و نوعی استروژن به نام استرادیول هستند.

به طور مداوم افزایش سطح FSH خون از ۳۰ میلی‌لیتر یا بالاتر، همراه با قطع قاعدگی برای یک سال متوالی، معمولاً تأیید یائسگی است. آزمایشات بزاق و آزمایش ادرار بدون نسخه (OTC) نیز در دسترس هستند، اما غیر قابل اعتماد و گران هستند.

در دوران یائسگی، سطح FSH و استروژن روزانه دچار نوسان می‌شود، بنابراین بیشتر پزشکان این بیماری را براساس علائم، سابقه پزشکی و اطلاعات قاعدگی تشخیص می‌دهند.

بسته به علائم و سابقه سلامتی شما، پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون اضافی را برای کمک به سایر موارد زمینه‌ای که ممکن است مسئول علائم شما باشند، از شما درخواست کند.

آزمایش خون اضافی که معمولاً برای تأیید یائسگی استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

 • آزمایش عملکرد تیروئید
 • مشخصات چربی خون
 • آزمایش عملکرد کبد
 • آزمایش عملکرد کلیه
 • تستوسترون، پروژسترون، پرولاکتین، استرادیول

عوارض یائسگی چیست؟

 • گرگرفتگی: در دوران یائسگی به دلیل کاهش استروژن، احساس گرگرفتگی ناگهانی مخصوصا در ناحیه صورت و قفسه سینه بسیار طبیعی است که البته موجب آزار فرد می‌شود. اگر گرگرفتگی با احساس تهوع و سرگیجه یا هر علامت غیر نرمال دیگری همراه باشد؛ حتما باید به پزشک مراجعه کند.
 • بی‌خوابی: به دلیل تغییرات هورمونی که در این دوران رخ می‌دهد؛ در طول شبانه‌روز فرد چندین بار با احساس گرگرفتگی شدید عرق می‌کند و همین موضوع سبب می‌شود که فرد ناگهان در نیمه‌های شب از خواب برخاسته و بی‌خوابی برای ساعت‌ها به سراغش بیاید. یکی از دلایل مطرح برای بیان علت گرگرفتگی در زمان یائسگی افزایش شدید سطح آدرنالین است. این هورمون تا ساعت‌ها موجب هوشیار نگه داشتن مغز می‌شود و سبب ایجاد بی‌خوابی در فرد می‌شود.
 • رویش موهای زائد: در این دوران به دلیل کاهش هورمون‌های زنانه به تدریج علائم مردانه در فرد پدیدار می‌شوند مثلا فرد متوجه ضخیم‌تر شدن موهای صورت و بدن خود می‌شود ولی متاسفانه ریزش موهای سر نسبت به قبل افزایش می یابد و اندکی دچار کم‌پشت شدن موها می‌شود. البته اگر این ریزش مو بسیار شدید باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا ممکن است این موضوع به علت مشکل غددی باشد.
 • افسردگی: یکی از نشانه‌های شایع یائسگی و نیز پیش یائسگی همین افسردگی است که علت آن دقیقا کاهش سطح استروژن است. همچنین افراد در این دوران احساس ضعف بسیار زیادی دارند.
 • مشکلات جنسی: استروژن نقش مهمی در مرطوب نگه داشتن محیط واژن دارد. در زمان یائسگی، به دلیل کاهش سطح این هورمون محیط واژن بسیار خشک می‌شود و فرد احساس درد زیادی در زمان نزدیکی دارد. علاوه بر این به دلیل کاهش سطح هورمون‌های جنسی، میل جنسی فرد نیز در این دوران به شدت سرکوب می‌شود.
 • پوکی استخوان: برای ساخت بافت استخوانی وجود هورمون استروژن، کلسیم و ویتامین D ضروری است. می‌دانیم که همزمان با یائسگی میزان این هورمون کاهش چشمگیری پیدا می‌کند و همین امر سبب می‌شود که بستر استخوانی دیگر به خوبی ساخته نشود. این موضوع سبب می‌شود که عضلات، استخوان‌ها و مفاصل به تدریج تحلیل رفته و بسیار برای فرد دردناک شود. برای جلوگیری از این موضوع و یا به تعویق انداختن آن ورزش و استفاده از ویتامین D به افراد توصیه می‌شود.
 • عوارض قلبی و عروقی: استروژن نقش به‌سزایی در مراقبت از سیستم قلبی و عروقی دارد؛ به همین دلیل است که اغلب سکته‌های قلبی در زنان قبل از سن یائسگی رخ نمی‌دهند ولی با شروع دوران یائسگی این نقش مراقبتی از زنان سلب شده، در نتیجه احتمال بروز مشکلات قلبی و عروقی، مخصوصا سکته‌های قلبی و لخته شدن خون به شدت افزایش می‌یابد.
 • سرطان رحم و آندومتریوز نیز از دیگر عوارض یائسگی است.
 • بی اختیاری ادرار: به دلیل  کاهش قدرت کشسانی در پیشابراه و واژن این اتفاق رخ می‌دهد. بی‌اختیاری ادرار ممکن است به این صورت باشد که فرد احساس کند که اگر دقیقا در همان لحظه به دستشویی نرود ادرارش دفع می‌شود و یا ممکن است به این صورت باشد که فرد هنگام سرفه‌ بلند، خنده شدید، بلند کردن اشیا سنگین و یا هر گونه فشاری ناخوداگاه اندکی دفع ادرار داشته باشد.
 • آلزایمر: به تازگی آلزایمر را نیز به عنوان یکی از عوارض یائسگی می‌پندارند هرچند این موضوع هنوز در دست تحقیق است.

همه‌ اختلالات نام برده شده در سال‌های ابتدایی یائسگی آزاردهنده هستند و اندک اندک با گذشت زمان بدن فرد به این تغییرات عادت کرده و خود را با شرایط جدید سازگار می‌کند. البته باید به این نکته مهم توجه داشت که بسیاری از علائم یائسگی و پیش یائسگی شبیه علائم بیماری‌های غددی هستند و باید توجه کنیم که از این موضوع غافل نشویم.

درمان یائسگی

اگر علائم یائسگی شدید باشند یا کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید. هورمون‌درمانی ممکن است در زنان زیر ۶۰ سال یا در طی ۱۰ سال از شروع یائسگی برای کاهش یا مدیریت موارد زیر یک درمان موثر باشد:

 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • گرگرفتگی
 • آتروفی واژن
 • پوکی استخوان

از داروهای دیگر ممکن است برای درمان علائم خاص یائسگی مانند ریزش مو و خشکی واژن استفاده شود.

هورمون درمانی یائسگی؛ انواع، فواید و عوارض آن

با شروع یائسگی و علائم آن، بدن تولید استروژن را کاهش می‌دهد. هورمون تراپی روشی است که این استروژن از دست رفته را دوباره به بدن برمی‌گرداند تا علائمی چون گر گرفتگی یا احساس ناراحتی در واژن را تسکین دهد. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که این روش احتمال ابتلا به پوکی استخوان را در زنان یائسه کاهش خواهد داد. البته هورمون تراپی هم مانند سایر روش‌های درمان شیمیایی، خالی از عوارض نیست. ژنتیک، دوز مصرف و نوع هورمون تراپی مواردی هستند که باید به صورت منظم ارزیابی شوند تا بیمار دچار عوارض نشود.

هورمون درمانی یائسگی

در هورمون درمانی افرادی که رحم خود را خارج نکرده‌اند، معمولا پروژسترون هم به همراه استروژن وارد بدن بیمار می‌شود. این روش درمانی به دو روش صورت می‌گیرد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • هورمون درمانی سیستمیک استروژن: در این روش دوز استروژن بالاتری وارد بدن بیمار می‌شود. هورمون‌ها از طریق قرص، برچسب‌های پوستی، حلقه، ژل، کرم یا اسپری وارد بدن بیمار می‌شوند.
 • هورمون درمانی واژینال استروژن: در این روش دوز هورمون پایین‌تر است و به صورت مستقیم وارد واژن می‌شود. این متد بیشتر برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فقط به دنبال تسکین علائم واژینال و ادراری یائسگی هستند.

فواید هورمون تراپی

 • تسکین علائم یائسگی از جمله گر گرفتگی
 • تسکین علائم واژینال پساقاعدگی مانند سوزش، خارش، خشکی واژن و ناراحتی در مقاربت
 • پیشگیری از پوکی و تحلیل رفتن استخوان‌ها
 • از بین بردن یائسگی زودرس
 • تأمین استروژن مورد نیاز برای افرادی که رحم یا تخمدانشان را برداشته‌اند

عوارض هورمون درمانی

عوارض این روش درمانی برای هرکس ممکن است، متفاوت باشد. اما پزشکان تا زمانی که تشخیص نداده باشند این روش برای بیمارشان ریسک بالایی ندارد، از آن استفاده نمی‌کنند. افرادی که قصد دارند در طول دوران یائسگی خود استروژن تزریق کنند، باید به صورت منظم به ملاقات پزشک بروند و تحت نظر باشند. در این صورت پزشک به صورت منظم تست‌های لازم را انجام می‌دهد و از سلامت ارگان‌های داخلی بدن بیمار، اطمینان حاصل می‌کند.

درمان‌های خانگی و تغییر سبک زندگی در دوران یائسگی

روش‌های مختلفی برای کاهش علائم یائسگی جزئی تا متوسط ​​به طور طبیعی وجود دارد؛ مانند: استفاده از داروهای خانگی، تغییر سبک زندگی و درمان‌های جایگزین

خنک نگه داشتن و راحت بودن

در طول شب و در هوای گرم یا غیر قابل پیش‌بینی لباس‌های گشاد و لایه لایه بپوشید. این می‌تواند به شما در کنترل گرگرفتگی کمک کند.

خنک نگه داشتن اتاق خواب و پرهیز از استفاده از پتوهای سنگین در شب نیز می‌تواند به کاهش تعریق شبانه کمک کند. اگر به طور مرتب عرق شبانه دارید، استفاده از یک ملافه ضد آب می‌تواند مناسب باشد.

همچنین در صورت احساس سرخ شدن، می‌توانید یک فن قابل حمل برای کمک در خنک‌سازی خودتان داشته باشید.

ورزش و کنترل وزن

میزان کالری دریافتی روزانه خود را به میزان ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری کاهش دهید تا به شما در کنترل وزن کمک کند. همچنین مهم است که روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش معمولی ​​داشته باشید. این کار می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • افزایش انرژی
 • خواب را بهبود می‌بخشد
 • بهبود روحیه
 • بهبود حال عمومی

توجه به نیازهای خود

در مورد هرگونه احساس افسردگی، اضطراب، غم، انزوا، بی‌خوابی و تغییر هویت با یک درمانگر یا روانشناس صحبت کنید. همچنین باید سعی کنید با اعضای خانواده، عزیزان یا دوستانتان در مورد احساس اضطراب، تغییرات خلقی یا افسردگی صحبت کنید تا آن‌ها نیازهای شما را بدانند.

توجه به مکمل رژیم غذایی

از مکمل‌های کلسیم، منیزیم و ویتامین D برای کاهش خطر پوکی استخوان و بهبود سطح انرژی و خواب استفاده کنید. با پزشک خود در مورد مکمل‌هایی صحبت کنید که می‌تواند به شما در جهت نیازهای بهداشتی فردی کمک کند.

تمرین تکنیک‌های آرامش

مدیتیشن برای آرامش

تکنیک‌های تمدد اعصاب و آرامش را تمرین کنید، مانند:

 • یوگا
 • تنفس عمیق
 • مراقبه

مراقبت از پوست

روزانه از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید تا خشکی پوست کاهش یابد. همچنین باید از استحمام یا شنای بیش از حد، که باعث خشک شدن یا تحریک پوست شما می‌شود، خودداری کنید.

مدیریت خواب

از داروهای خواب بدون نیار به نسخه برای مدیریت موقت بی‌خوابی خود استفاده کنید یا در مورد کمک‌های خواب طبیعی با پزشک خود مشورت کنید. اگر به طور منظم در خوابیدن مشکل دارید با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند به شما در مدیریت آن کمک کند و نهایتا شب را بهتر استراحت کنید.

ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل

سیگار را ترک کنید و از قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض دود سیگار ممکن است علائم شما را بدتر کند. همچنین باید برای کاهش علائم شدیدتر، مصرف الکل را کاهش دهید. نوشیدن زیاد در دوران یائسگی ممکن است خطر سلامتی شما را افزایش دهد.

درمان‌های دیگر

برخی مطالعات محدود، استفاده از داروهای گیاهی را برای علائم یائسگی ناشی از کمبود استروژن تایید کرده‌اند.

مکمل‌های طبیعی و مواد مغذی که می‌توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کنند عبارتند از:

 • سویا
 • ویتامین E
 • ایزوفلاون
 • ملاتونین
 • بذر کتان
 

همچنین ادعاهایی وجود دارد که کوهوش سیاه ممکن است برخی علائم مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه را بهبود بخشد. اما در بررسی اخیر، شواهد کمی برای اثبات این ادعاها یافت شد. تحقیقات بیشتری لازم است.

به طور مشابه، از سال 2015 هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا که اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند علائم وازوموتور مرتبط با یائسگی را بهبود بخشد، پیدا نشده است.

۱۱ روش طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

یائسگی در اواخر دهه ۴۰ یا اوایل دهه ۵۰ برای بیشتر خانم‌ها آغاز می‌شود؛ معمولاً چند سال طول می‌کشد. در طول این مدت، حداقل دو سوم زنان علائم یائسگی را تجربه می‌کنند. این موارد شامل گرگرفتگی، تعریق شبانه، تغییرات خلقی، تحریک‌پذیری و خستگی است.

علاوه بر این، زنان یائسه بیشتر در معرض خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله پوکی استخوان، چاقی، بیماری‌های قلبی و دیابت هستند. بسیاری از زنان برای تسکین به مکمل‌ها و داروهای طبیعی رجوع می‌کنند. در ادامه لیستی از ۱۱ روش طبیعی برای کاهش علائم یائسگی آورده شده است.

1. غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D بخورید

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی می‌تواند باعث ضعیف شدن استخوان‌ها شود و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. کلسیم و ویتامین D با سلامت استخوان در ارتباط هستند؛ بنابراین مهم است که به اندازه کافی از این مواد مغذی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. مصرف کافی ویتامین D در زنان یائسه با کاهش خطر شکستگی مفصل ران به دلیل ضعف استخوان‌ها همراه است. بسیاری از غذاها غنی از کلسیم هستند؛ از جمله محصولات لبنی مانند: ماست، شیر و پنیر. سبزیجات سبز و برگ‌‌دار مانند کلم پیچ و اسفناج نیز کلسیم زیادی دارند. همچنین در توفو، لوبیا و ساردین نیز مقدار فراوانی کلسیم است.

نور خورشید منبع اصلی ویتامین D برای شماست؛ زیرا پوست شما در معرض آفتاب آن را تولید می‌کند. با این حال، هر چه پیرتر می‌شوید، پوست در ساخت آن کارایی کمتری پیدا می‌کند. اگر زیاد در معرض آفتاب نیستید یا اگر پوست خود را می‌پوشانید، مصرف مکمل یا افزایش منابع غذایی ویتامین D ممکن است مهم باشد. منابع غذایی غنی شامل ماهی‌های روغنی، تخم مرغ، روغن کبد ماهی و غذاهای غنی شده با ویتامین D است.

نکته مهم: رژیم غذایی غنی از کلسیم و ویتامین D برای جلوگیری از از بین رفتن استخوان که می‌‍تواند در دوران یائسگی رخ دهد، مهم است.

2. به وزن سالم برسید و آن را حفظ کنید

افزایش وزن در دوران یائسگی معمول است. این مسئله می‌تواند به دلیل ترکیبی از تغییر هورمون‌ها، افزایش سن، سبک زندگی و ژنتیک باشد. به دست آوردن چربی اضافی بدن، به ویژه در ناحیه کمر، خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

وزن سالم

علاوه بر این، وزن بدن شما ممکن است بر علائم یائسگی تأثیر بگذارد. یک مطالعه بر روی 17473 زن یائسه نشان داد کسانی که حداقل 4.5 کیلوگرم وزن یا ۱۰٪ از وزن بدن خود را در طول یک سال از دست داده‌اند، احتمال گرگرفتگی و تعریق شبانه را از بین می‌برند.

نکته مهم: حفظ و دستیابی به وزن سالم ممکن است به کاهش علائم یائسگی کمک کرده و از بروز بیماری جلوگیری کند.

3. مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات می‌تواند به جلوگیری از تعدادی از علائم یائسگی کمک کند. میوه‌ها و سبزیجات کالری کمی دارند و می‌توانند به شما در احساس سیری کمک کنند، بنابراین برای کاهش وزن و حفظ وزن بسیار مناسب هستند. آن‌ها همچنین ممکن است به جلوگیری از تعدادی بیماری، از جمله بیماری‌های قلبی کمک کنند.

رعایت این مسئله مهم است، زیرا خطر بیماری‌های قلبی پس از یائسگی افزایش می‌یابد. افزایش خطر بیماری‌های قلبی می‌تواند به دلیل عواملی مانند سن، افزایش وزن یا احتمالاً کاهش سطح استروژن باشد.

در نهایت می‌توان گفت میوه‌ها و سبزیجات نیز ممکن است به جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان کمک کنند. مطالعه‌ای روی ۳۲۳۶ زن ۵۰-۵۹ ساله نشان داد که رژیم‌های غذایی حاوی میوه و سبزیجات ممکن است کمتر منجر به تجزیه استخوان شوند.

نکته مهم: رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات ممکن است به سلامت استخوان‌ها کمک کند و می‌تواند از افزایش وزن و ابتلا به بیماری‌های خاص نیز جلوگیری کند.

4. از مصرف غذاهای تحریک‌کننده خودداری کنید

برخی از غذاها ممکن است باعث گرگرفتگی، تعریق شبانه و تغییرات خلقی شوند. حتی اگر شب هنگام این نوغ غذاها را بخورید ممکن است باعث تحریک شوند. محرک‌های رایج شامل کافئین، الکل و غذاهای شیرین یا تند هستند.

یک دفترچه یادداشت علائم داشته باشید. اگر احساس می‌کنید غذاهای خاصی علائم یائسگی شما را تحریک می‌کنند، سعی کنید مصرف آن‌ها را کاهش داده یا به طور کامل از خوردنشان اجتناب کنید.

نکته مهم: برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می توانند گرگرفتگی، تعریق شبانه و تغییرات خلقی را افزایش دهند. این غذاها شامل کافئین، الکل و غذاهای شیرین یا ادویه‌دار هستند.

5. به طور منظم ورزش کنید

در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید اینکه آیا ورزش برای درمان گرگرفتگی و تعریق شبانه موثر است یا خیر وجود ندارد. با این حال، شواهدی وجود دارد که سایر مزایای ورزش منظم را تأیید می‌کند. این مزایا شامل بهبود انرژی و متابولیسم، سلامت مفاصل و استخوان‌ها، کاهش استرس و خواب بهتر است.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که ورزش سه ساعت در هفته به مدت یک سال باعث بهبود سلامت جسمی و روانی و کیفیت کلی زندگی در گروهی از زنان یائسه می‌شود. ورزش منظم همچنین با سلامت بهتر و محافظت در برابر بیماری‌ها و شرایطی از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، چاقی و پوکی استخوان همراه است.

نکته مهم: ورزش منظم می‌تواند به کاهش علائم یائسگی مانند کم‌خوابی، اضطراب، روحیه پایین و خستگی کمک کند. همچنین می‌تواند از افزایش وزن و بیماری‌ها و شرایط دیگر مختلف محافظت کند.

6. غذاهای حاوی فیتواستروژن مصرف کنید

فیتواستروژن‌ها به طور طبیعی ترکیبات گیاهی هستند که می‌توانند از اثرات استروژن در بدن تقلید کنند. بنابراین، ممکن است به تعادل هورمون‌ها کمک کنند. تصور می‌شود که مصرف زیاد فیتواستروژن در کشورهای آسیایی مانند ژاپن دلیل این است که زنان یائسه در این مکان‌ها به ندرت دچار گرگرفتگی می‌شوند.

غذاهای غنی از فیتواستروژن شامل دانه‌های سویا و محصولات سویا، توفو، تمپه، دانه‌های کتان، دانه کنجد و لوبیا است. با این حال، محتوای فیتواستروژن در غذاها بسته به روش‌های فرآوری متفاوت است.

یک مطالعه نشان داد رژیم‌های غذایی سرشار از سویا با کاهش سطح کلسترول، فشار خون و کاهش شدت گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنانی که شروع به یائسگی می‌کنند همراه است. با این حال، بحث در مورد خوب یا مضر بودن محصولات سویا ادامه دارد. شواهد نشان می‌دهند که منابع غذایی واقعی فیتواستروژن‌ها بهتر از مکمل‌ها یا غذاهای فرآوری شده با پروتئین سویا اضافه شده هستند.

نکته مهم: غذاهای غنی از فیتواستروژن‌ها ممکن است فواید کمی برای گرگرفتگی و خطر بیماری‌های قلبی داشته باشند؛ با این حال، شواهد مختلف است.

7. به اندازه کافی آب بنوشید

در دوران یائسگی، زنان اغلب خشکی را تجربه می‌کنند. احتمالاً به دلیل کاهش سطح استروژن این حالت ایجاد می‌شود.

آب نوشیدن

نوشیدن ۸ تا ۱۲ لیوان آب در روز می‌تواند به بهبود این علائم کمک کند. نوشیدن آب همچنین می‌تواند نفخ شکم را که ممکن است با تغییرات هورمونی ایجاد شود کاهش دهد.

علاوه بر این، آب با کمک به شما در احساس سیری و افزایش اندکی متابولیسم، می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کرده و به کاهش وزن کمک کند. نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب، ۳۰ دقیقه قبل از غذا ممکن است منجر به مصرف ۱۳٪ کالری کمتر در طول وعده غذایی شود.

نکته مهم: نوشیدن مقدار کافی آب می‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن، کاهش وزن و کاهش علائم خشکی کمک کند.

8. مصرف قند و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید

یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات فراوری شده و قند می‌تواند باعث افزایش شدید و افت قند خون شود و احساس خستگی و تحریک‌پذیری در بدن شما ایجاد کند.

در حقیقت، مطالعه‎ای نشان داد که رژیم‌های غذایی حاوی کربوهیدرات‌های فراوری شده ممکن است خطر افسردگی در زنان یائسه را افزایش دهند. رژیم‌های غذایی حاوی غذاهای فراوری شده همچنین می‌توانند بر سلامت استخوان‌ها تأثیر بگذارند.

مطالعه‌ای نشان داد که در میان زنان ۵۰ تا ۵۹ ساله، رژیم‌های غذایی حاوی غذاهای فراوری شده و میان وعده با کیفیت پایین استخوان هم‌راستا هستند.

نکته مهم: رژیم‌های غذایی حاوی غذاها و کربوهیدرات‌های فراوری شده با خطر افسردگی و سلامت استخوان در زنان یائسه بیشتر همراه است.

9. از وعده‌های غذایی صرف نظر نکنید

خوردن وعده‌های غذایی منظم ممکن است هنگام یائسگی مهم باشد. خوردن نامنظم، ممکن است علائم خاصی از یائسگی را بدتر کند و حتی ممکن است مانع تلاش برای کاهش وزن شود. یک سال برنامه کنترل وزن برای زنان یائسه نشان داد که کنار گذاشتن وعده‌های غذایی با کاهش وزن ۴.۳ درصدی همراه است.

نکته مهم: خوردن نامنظم ممکن است باعث بدتر شدن برخی علائم یائسگی شود. کنار گذاشتن وعده‌های غذایی همچنین ممکن است مانع کاهش وزن در زنان یائسه شود.

10. غذاهای غنی از پروتئین بخورید

خوردن منظم پروتئین در طول روز می‌تواند از کاهش توده عضلانی بدون چربی که با افزایش سن اتفاق می‌افتد جلوگیری کند. مطالعه‌ای نشان داد که مصرف پروتئین در طول روز در هر وعده غذایی ممکن است باعث کاهش سرعت از دست دادن عضلات در اثر افزایش سن شود.

رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا علاوه بر کمک به جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات، می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند؛ زیرا باعث افزایش سیری و افزایش میزان کالری سوخته می‌شوند. غذاهای غنی از پروتئین شامل گوشت، ماهی، تخم مرغ، حبوبات، آجیل و لبنیات است.

نکته مهم: مصرف منظم پروتئین با کیفیت بالا ممکن است از تحلیل رفتن عضله جلوگیری کرده، به کاهش وزن و به تنظیم خلق‌وخو و خواب کمک کند.

11. مکمل‌های طبیعی مصرف کنید

بسیاری از زنان برای تسکین علائم یائسگی خود از محصولات و داروهای طبیعی استفاده می‌کنند. متأسفانه، شواهد بسیاری از آنها ضعیف است.

رایج‌ترین مکمل‌های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی:

 • فیتواستروژن‌ها: این‌ها را می‌توان از طریق منابع غذایی طبیعی یا مکمل‌هایی مانند عصاره شبدر قرمز مصرف کرد. در حال حاضر شواهد کافی برای توصیه آن‌ها در کاهش علائم یائسگی کافی نیست.
 • کوهوش سیاه: اگرچه برخی مطالعات نشان داد که کوهوش سیاه ممکن است به طور موثر گرگرفتگی را کاهش دهد، اما شواهد مختلف است. علاوه بر این، کمبود داده‌های طولانی‌مدت در مورد ایمنی این مکمل وجود دارد.
 • سایر مکمل‌ها: شواهد برای اثربخشی سایر مکمل‌های معمول استفاده شده مانند پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها و روغن گل پامچال کمیاب است.

نکته مهم: مکمل‌های طبیعی ممکن است به درمان علائم یائسگی کمک کنند، اما شواهد بیشتری در مورد ایمنی و اثربخشی آنها لازم است.

چگونه می‌توان سن یائسگی را عقب انداخت؟

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که می‌توان سن یائسگی را با استفاده از هورمون‌تراپی و نیز استفاده از برخی قرص‌های هورمونی تا حد امکان به تعویق انداخت. بعضی از پزشکان این کار را حتی تا ۶۰ سالگی انجام می‌دهند تا جایی که به یکباره روند قاعدگی در فرد متوقف شود.

تعویق یائسگی

همه‌ این عملیات به این منظور صورت می‌گیرد که بدن فرد مدت زمانی بیشتری از فواید هورمون ارزشمندی همچون استروژن بهره ببرد. البته هورمون‌درمانی برای افرادی که مصرف‌کننده سیگار و الکل هستند و یا افرادی که مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، ام اس، فشارخون بالا و… هستند اصلا توصیه نمی‌شود.

آیا یائسگی فقط مختص زنان است؟

خیر. به یائسگی در مردان آندوپوز گویند. حالتی که در آن علائمی مشابه آنچه در زنان ایجاد می‌شود در مردان نیز به دلیل کاهش سطح هورمون مردانه یعنی تستوسترون ایجاد می‌شود.

سخن آخر

یائسگی قطع طبیعی یا متوقف کردن چرخه قاعدگی زنان است و پایان باروری را نشان می‌دهد. بیشتر زنان در سن ۵۲ سالگی یائسگی را تجربه می‌کنند، اما آسیب لگن یا تخمدان ممکن است در اوایل زندگی، یائسگی ناگهانی ایجاد کند. ژنتیک یا شرایط زمینه‌ای نیز ممکن است منجر به شروع زودرس یائسگی شود.

در بسیاری از زنان، علائم یائسگی در چند سال قبل از یائسگی، معمولاً گرگرفتگی و تعریق شبانه است. علائم می‌توانند به مدت چهار سال یا بیشتر پس از یائسگی ادامه داشته باشند. با دریافت نوبت دکتر زنان می‌توانید دوران یائسگی کم‌عوارضی داشته باشید.

منابع:

mayoclinic

healthline

womenshealth

webmd

healthline

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

15 دیدگاه در “یائسگی چیست؟ زمان شروع علائم اصلی و روش‌های تسکین آن

 • Avatar

  سلام من ۲۸ سالمه .دچار یائسگی شدم‌. که به نظرم از کاهش ذخیره تخمدانه چون دو‌بار پانچر شدم . شما کدوم دکتر را معرفی میکنید تا بتونم درمان کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   کلینیک رویان+ روش لایف استایل و سبک زندگی خانم فلورا تاجیکی

   پاسخ
 • Avatar

  آیا بعدازیائسگی میل جنسی خیلی کم میشود؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   نه الزاما

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من تازه یائسه شدم ۵۱ سالمه سینه چپم توده داره ودرد داره بنظر شما بخاطریائسگیه تیروئید کم کارم دارم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   خیر حتما بررسی و معاینه میخاد

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام ۵۱سال سن دارم هر۴ماه پرویدمیشوم وعلایم یاعسگی است کمردرد دارم وتخمدانم زیاد درد داره چکا کنم

  پاسخ
 • Avatar

  سلام قرص meno avert و meno life رو باهم مصرف کنی اشکالی داره

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگه هردو باهم‌تجویز پزشک بوده مصرف کنید
   در غیر اینصورت یکیش فقط مصرف شه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشی سردردشدیدبه مدت چندهفته که باخوردن مسکن ارام نمیشه ایاازمشکلات یائسگی مباشداگرهست درمانش چیست چون باعث تاری دید هم شده باتشکر

  پاسخ
  • Avatar

   سلام بايد ام ار اي مغزي بديد و فشار خونتون هم چك شه لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  من ۳ ساله یاسه شدم رنگم زرد شده آیا از یائسگی استمیر

  پاسخ
  • Avatar

   سلام نه بايد تست كيدي بديد و سونوگرافي مبد وكيسه صفرا بديد

   پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص زنان، زایمان و نازایی