تشخیص بیماری لوپوس چگونه انجام می‌شود؟

 • 1398-09-05
 • ۸۰۹۲ بازدید
 • 5
تشخیص بیماری لوپوس

از آن‌جایی که علایم بیماری از شخصی به شخصی دیگر متفاوت است، همین تشخیص بیماری لوپوس را دشوار کرده است. نشانه‌ها و علایم بیماری با گذشت زمان تغییر می‌کند و می‌تواند با بسیاری دیگر از عارضه‌ها مشابه باشد.  تشخیص بیماری لوپوس چگونه است؟ 

تنها یک آزمایش نمی‌تواند به تشخیص بیماری لوپوس کمک کند. آزمایش خون کامل، آزمایش ادرار، نشانه‌ها و علایم بیماری و معاینه‌ی فیزیکی در نهایت به تشخیص بیماری لوپوس منجر خواهد شد. 

 

تست‌های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری لوپوس

آزمایش خون و ادرار موارد زیر را شامل می‌شود:

  • آزمایش شمارش خون کامل: در این آزمایش تعداد گلبول‌های سفید و قرمز خون و تعداد سلول‌های پلاکت خون و هم‌چنین مقدار هموگلوبین خون که نوعی پروتئین در خون است، اندازه گیری می‌شود. بر اساس نتایج این آزمایش کم‌خونی تشخیص داده می‌شود که بسیار در بیماران مبتلا به لوپوس شایع است. از طرفی تعداد کم گلبول‌های سفید و یا پلاکت‌ها هم در بیماری لوپوس دیده می‌شود. 

تشخیص بیماری لوپوس چگونه انجام می‌شود؟

 

 • سرعت رسوب گلبول قرمز Erythrocyte sedimentation rate در این آزمایش سرعت ته‌نشینی و رسوب  گلبول‌های قرمز ترکیب شده با فاکتور ضد انعقادی در مدت یک ساعت و برحسب میلی‌متر در ساعت سنجیده می‌شود. اگر این سرعت بیش‌تر از مقدار طبیعی باشد، احتمالاً نشانه‌ای از وجود بیماری لوپوس است. 

 

  • ارزیابی کامل کبد و ریه : همان‌گونه که گفته شد بیماری لوپوس کبد و کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین آزمایش خون به ارزیابی نحوه‌ی عملکرد کلیه‌ها و کبد کمک بسیار زیادی می‌کند. 
  • آنالیز ادرار: آزمایش ادرار افزایش پروتئین و یا وجود سلول‌های خونی را در آن نشان می‌دهد که خود این دو عواملی هستند که نشان از اثر کردن بیماری لوپوس بر روی کلیه‌ها دارد. 

تشخیص بیماری لوپوس

 • آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای (Antinuclear antibody (ANA) test) آنتی بادی‌ها توسط دستگاه ایمنی تولید می‌شوند، اگر آزمایش خون حاکی از وجود این آنتی بادی‌ها باشد، به این معنی است که دستگاه ایمنی بدن فعال شده است. در حالی که بسیاری از مبتلایان به بیماری لوپوس آزمایش آنتی بادی هسته‌ای مثبت دارند، افرادی با آزمایش آنتی بادی ضد هسته‌ای مثبت لزوماً به لوپوس مبتلا نیستند. اگر این تست در فرد مثبت باشد، پزشک برای بررسی دقیق‌تر دیگر آزمایش‌های خاص برای بررسی آنتی‌بادی‌ها را تجویز خواهد کرد. 

 

 

روش‌های تصویر برداری برای تشخیص بیماری لوپوس

اگر پزشک معالج تشخیص دهد که بیماری لوپوس ریه و قلب را درگیر کرده است احتمالاً عکس برداری اشعه ایکس از سینه یا اکوی قلبی را تجویز خواهد کرد. برای تشخیص بیماری لوپوس گزینه‌های تصویربرداری را مرور خواهیم کرد.

عکس برداری اشعه ایکس از سینه:

اگر سایه‌ی غیر معمولی در عکس رادیولوژی قفسه‌ی سینه دیده شود، احتمالاً نشانه‌ای از التهاب در ریه‌هاست

تشخیص بیماری لوپوس چگونه انجام می‌شود؟

اکوی قلبی:

در اکوی قلبی تصویری زنده از قلب در حال فعالیت به دست می‌آید، اگر مشکلی در دریچه‌ها و یا دیگر بخش‌های قلب وجود داشته باشد (حذف شود هم) اکوی قلبی قادر به تشخیص آن خواهد بود. 

 

نمونه برداری 

لوپوس می‌تواند به کلیه‌ها آسیب وارد کند و درمان این آسیب زمانی مهیا خواهد بود که نوع آسیب وارد شده به خوبی شناخته شود. بنابراین قسمت کوچکی از بافت کلیه برداشته شده و بعد از بررسی آزمایشگاهی درمان‌های مورد نیاز برای فرد به کار گرفته خواهد شد. 

از طرفی برای تایید این موضوع که بیماری لوپوس پوست را درگیر کرده یا خیر، گاهی نیاز به نمونه برداری از پوست وجود دارد. 

تشخیص بیماری لوپوس

منبع:

mayoclinic

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تشخیص بیماری لوپوس چگونه انجام می‌شود؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

5 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام . من دردشدید در مهره گردن دارم وتمام مفاصلم موقع حرکت صدا میده حتی مفاصل روی دستم مچم انگشتام. لبامم سوزش و تورم داره صبحا قبل از خوردن لووتیروکسین تپش قلب دارم .دکتر داخلی آزمایش cbc anticcp rf esr ferritin tibc نوشت اوکی بود وبعد از آزمایش مگنیفورت و کلسیم داد‌ آیا باتوجه به داشتن همون علائم باوجود قرصها نیاز به آزمایش دیگری هست؟

 2. تو خانواده پدر و مادر من سابقه لوپوس و کرون هست.پوست صورتم سالهاست ملتهب و قرمزه.یک ماهه التهاب زیاد شده سوزش داره و لکه قرمز بزرگی که در حال انتشاره روی صورتم افتاده.لکه ناصاف با پوسته ریزی.گاهی هم مخاط دهان زخم میشه. سرگیجه،ریزش موی جلوی سر ولی کم خون نیستم. ممکنه لوپوس باشه؟

 3. سلام وقت
  بخیر.من از بچگی علایمی مانند کهیر در بدنم ایجاد میشه البته امکان دارد در سال دو یا سه بار بوجود بیاید و طولش ب مدت یک هفته اس.هر دکتری رفتم تشخیص ندادن.میشه علت بیماریم لوپوس باشه؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر